Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 4 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Scarface prej Wed 29 Oct 2008, 11:59

  Mbi syte...

  Syri i majte ka me shume kapacitet,ne krahasim me syrin e djathte,qe te kuptoje emocionet e atyre qe na shikojne.
  Kjo gje e veēante e syrit te majte u konstatua nga nje studim i American Academy of Neurology.
  Syri i majte eshte i lidhur me "qendren e e mocioneve" te sistemit nervor, pra me anen e djathte te trurit,dhe kjo e lejon te dalloje tipin e emocioneve te atyre qe kemi perballe duke vezhguar fytyren e tyre.


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 4 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 4 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Scarface prej Wed 29 Oct 2008, 11:59

  Ndryshimet e nevojshme:

  Disa ndryshime tė vogla nė mėnyrėn e jetesės ndihmojnė nė zvogėlimin e pengesave abdominale, mbledhjen e indit yndyror nė regjionin e barkut dhe zvogėlojnė rrezikun nga sindroma metabolike. Sindroma metabolike pėrfshin njė grup ērregullimesh metabolike tė cilat konsiderohen si rezistencė ndaj insulinės, grumbullim i indit yndyror nė regjionin e abdomenit, nivel i lartė i kolesterolit dhe rritje e shtypjes sė gjakut.Disa shkencėtarė finlandez, kanė arritur qė ta zvogėlojnė nė 15% sindromėn metabolike te femrat dhe meshkujt me moshė mesatare, duke caktuar dietė tė veēantė pėr secilin individ dhe duke rekomanduar ushtrime, tė cilat kanė zgjatur mesatarisht 4 vjet. Nė bazė tė krahasimeve tė bėra, te personat me dietė dhe ushtrime tė zakonshme, sindroma metabolike ėshtė zvogėluar pėr vetėm 4%, ndėrsa pengesat nė abdomen nuk kanė ndryshuar fare.
  Megjithatė para se t’i rekomandojė zbulimet e tyre pėr tė gjithė personat e rrezikuar nga sindroma metabolike, shkencėtarėt kanė nevojė pėr disa eksperimente shtesė.


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 4 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 4 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Scarface prej Wed 29 Oct 2008, 12:00

  Zbulohet vaksina kundėr Kancerit tė Gjirit:

  Shkencėtarėt amerikanė mė nė fund kanė zbuluar vaksinėn kundėr kancerit tė gjirit E75. Kjo vaksinė ka zvogėluar dukshėm rrezikun nga kthimi i sėmundjes pėr pacientėt tė cilėt kanė pėrqindje tė madhe tė proteinės HER2/neu.
  Ky lloj i kancerit tė gjirit, i cili pėrbėn rreth njė tė katėrtat e tė gjitha rasteve, ėshtė mė i rrezikshėm se tė gjitha llojet tjera tė sėmundjes. Nė grupin e tė sėmurėve tė tillė, vaksina ka zvogėluar vdekshmėrinė pėr 50 pėr qind. Ndėrsa lajme edhe mė tė mira janė se vaksina ka zvogėluar vdekshmėrinė pėr 100 pėr qind tek gratė me kancer tė gjirit dhe me shprehje tė ulėt apo mė tė lartė se tė mesme tė HER2/neu.
  "Tani kemi diēka pėr tė cilėn gjė mendojmė se ka efekt tek shumica e grave me kancer tė gjirit, pėr tė cilat aktualisht nuk ka pėrkujdesje tė mjaftueshme", ka thėnė George Peoples, njė nga autorėt e hulumtimit i cili do tė paraqitet nė takimin e sivjetmė tė Shoqatės Amerikane pėr Hulumtimin e Kancerit nė San Diego. "Gjithashtu, ajo pėrballohet shumė mirė, si vaksina kundėr gripit".
  Profesori Peoples ėshtė udhėheqės i onkologjisė kirurgjike nė qendrėn ushtarako-mjekėsore "Brooke" nė San Antonio dhe udhėheqės i programit pėr zhvillim tė vaksinės kundėr kancerit nė Institutin ushtarako-mjekėsor amerikan. Doktori Geroge Peoples aktualisht zbaton fazėn e tretė tė testimeve klinike. Kjo vaksinė stimulon sistemin imun qė tė njohė qelizat e kancerit si tė huaja, ndėrsa qėllim ka qė tė ndalojė kthimin e sėmundjes tek gratė tė cilat njėherė janė shėruar nga kanceri.


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 4 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 4 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Scarface prej Wed 29 Oct 2008, 12:00

  Ilaēe pėr dobėsim:

  Disa
  ilaēe tė cilat janė prodhuar me qėllim tė zvogėlimit tė shtypjes sė gjakut, njėkohėsisht mund tė ndihmojnė edhe nė humbjen e peshės. Eksperimentet kanė treguar se ACE inhibitoret (antihipertenzive) e shpejtojnė metabolizmin dhe kėshtu nė mėnyrė automatike e "shkrijnė tepricėn" duke mundėsuar humbjen e kilogramėve. Shfrytėzimi i tabletave tė cilat zvoglojn peshėn trupore pa djersitje dhe ushtrime, vėrtet tingėllon si njė zbulim revolucionar. Pritet qė nė tė ardhmen kėto tableta tė jenė trend, pasi qė ato do tė zgjojnė interesim tė madh nga personat tė cilėt deshirojnė trup tė pėrsosur. Meqenėse eksperimentet janė kryer te minjtė, kėto tableta ende duhet tė testohen te njerėzit pėr shkak tė efekteve anėsore tė panjohura. Pėrveē se kanė efekt antihipertenziv dhe zvogėlojnė peshėn trupore, kėto ilaēe kanė ndikim pozitiv edhe te diabetikėt.


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 4 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 4 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Scarface prej Wed 29 Oct 2008, 12:01


  Zbulohet ilaē i ri kundėr kancerit tė prostatės


  Ilaēi i ri mund tė shėrojė rreth 80% tė pacientėve tė cilėt vuajnė nga forma agresive dhe vdekjeprurėse e kancerit tė prostatės, pohojnė shkencėtarėt.
  Faza e parė klinike ka treguar se ilaēi i emėrtuar abirateron pengon zhvillimin e tumorit te shumica e pacientėve, si edhe zvogėlon nivelin e antigjenit specifik tė prostatės (PSA), marker i cili shfrytėzohet pėr ta vlerėsuar aktivitetin e kancerit tė prostatės.
  Ilaēi, tė cilin e ka analizuar Instituti Britanik pėr hulumtime kundėr kancerit, "Royal Marsden Hospital", bllokon hormonin i cili nxit rritjen e kancerit tė prostatės.


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 4 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 4 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Scarface prej Wed 29 Oct 2008, 12:02

  Vaksinė pėr kancerin ēervikal

  Provat nė tė gjithė botėn e njė vaksine kundėr kancerit ēervikal, nė qafėn e mitrės, tregojnė se ajo duket se ėshtė 100 pėr qind efikase nė parandalimin e fazave paraprake tė sėmundjes - qė shkakton vdekjen e njė ēerek milioni grash nė tė gjithė botėn ēdo vit.
  Prodhuesit e vaksinės, Sanofi Pasteur and Merck, thonė se medikamenti, Gardasil, mund tė ofrohet vitin e ardhshėm.
  Ekspertėt thonė se vendet e varfėrra qė nuk kanė programe kontrolli paraprak pėr gratė, do tė jenė pėrfituesit mė tė mėdhenj nga vaksina.
  80 pėrqind e vdekjeve nga kanceri ēervikal ndodhin tani nė vendet nė zhvillim, ku ėshtė shkaku kryesor i vdekjeve nga kanceri pėr gratė.


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 4 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 4 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Scarface prej Wed 29 Oct 2008, 12:02

  Gratė po infektohen mė shumė se burrat nga SIDA

  Udhėheqėsit e vendeve kryesore tė industrializuara janė pėrgatitur tė diskutojnė kėrcėnimin qė pėrbėn SIDA, sėmundje qė po pėrhapet me njė ritėm mė tė shpejtė se sa pėrpjekjet pėr ta ndalur atė. Njė raport i kohėve tė fundit tregon se mė shumė gra se burra po infektohen nga virusi i SIDA-s.
  Mjeku Thomas Quinn ka bėrė kėrkime pėr virusin HIV gjatė 25 vjetėve, virus qė shkakton SIDA-n. Ai punon nė Fakultetin e Mjeksisė tė universitetit Johns Hopkins nė Baltimorė tė Merilandit, ku laborantėt bėjnė analiza me virusin e gjallė tė SIDA-s.
  Nė muajin qershor, Dr. Quinn botoi njė studim qė dėshmon pėr njė prirje alarmuese. "Nė qoftė se shikohen problement shėndetėsore nėpėr botė, vihet re se gratė janė tė prekur mė shumė nga sėmundjet ngjitėse, dhe njė prej mė seriozeve ėshtė SIDA". Studimi i Dr. Quinit tregon se nė Afrikėn nėn-Sahariane, 60 pėrqid e 28 milionė banorėve tė prekur nga SIDA janė gra. Nė Karaibe, gratė pėrbėjnė 50 pėrqind tė atyre qė janė prekur nga virusi HIV, ndėrsa nė Amerikėn Latine njė e treta e atyre tė prekur nga virusi HIV janė gra. "SIDA ėshtė pėrhapur kaq shpejt gjatė 25 vjetėve tė fundit dhe ka mbėrritur nė njė pikė qė po e tejkalon numrin e rasteve tė prekjeve tek burrat nė vendet nė zhvillim". Dr. Quinn thotė se gratė janė mė tė predispozuara tė infektohen nga SIDA pėr shkak tė formimit tė tyre biologjik dhe statusit social. "Tė gjithė parametrat sociologjikė sėbashku me formimin biologjik i bėjnė gratė mė tė pambrojtura ndaj epidemisė sė virusit HIV". Nė Shtetet e Bashkuara, tė dhėnat nga Qendra pėr Kontrollin e Sėmundjeve tregojnė se numėri mė i madh i infektimeve nga SIDA janė mes grave. Nga ana e saj, Organizata e Kombeve tė Bashkuara paraljmėron se duhen mė shumė fonde pėr tė luftuar epideminė e SIDA-s nėpėr botė.


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 4 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 4 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Scarface prej Wed 29 Oct 2008, 12:02

  Terapia ndaj dėshpėrimit

  Ekspertėt thonė se dėshpėrimi nė raste vdekjesh ėshtė i natyrshėm, por pėr rreth 20 pėrqind tė njerėzve, ky dėshpėrim ėshtė tepėr i dhimbshėm dhe i gjatė. Kjo gjendje, kohėt e fundit ėshtė quajtur dėshpėrim i komplikuar dhe njė studim i ri ėshtė i pari qė vė nė provė njė terapi pėr trajtimin tė tij. Jo shumė kohė mė parė, qoftė edhe larja e enėve ishte e vėshtirė pėr Heather Katerxhin. Ajo ishte pushtuar nga njė dėshpėrim i thellė thuajse mpirės, pasi vajza e saj 19 vjeēare humbi jetėn nė njė aksident automobilistik. "Nuk ka ndjenjė qė tė pėrshkruajė kėtė agoni", thotė Heather. "Dėshpėrimi kthehet nė dhimbje dhe njeriu mpihet komplet". Kur njė gjendje tė tillė zgjat mė shumė se 6 muaj, mjekėt e quajnė atė dėshpėrim tė komplikuar. Mjekja Katherin Shear pranė universitetit tė Pitsburgut nė Pensilvani thotė se dėshpėrimi i komplikuar ėshtė njė sindromė e pėrcaktuar rishtaz. Pėr tė nuk ka patur ndonjė trajtim, prandaj ajo ka zhvilluar njė terapi tė re dhe e ka vėnė atė nė provė. Mjekja Shear kryesoi grupin e ekspertėve qė kryen studimin.
  Ajo thotė se njerėzit qė ishin prekur nga dėshpėrimi i komplikuar thanė se trajtimi bėri qė simptomat tė ndryshonin dukshėm dhe jeta e tyre tė ndryshonte rrėnjėsisht pėr tė mirė. Tek kėta persona, rezultatet pozitive u vunė re shumė mė shpejt sesa tek ata qė iu nėnshtruan njė terapie tė zakonėshme. Trajtimi i dėshpėrimit tė komplikuar synon qė pacienti tė pranojė atė qė ka ndodhur, pra humbjen e tė afėrmit, dhe tė pėrqėndrohet nė objektivat e jetės sė vet personale. Nė kuadėr tė terapisė, pacienti kalon edhe njė herė me mendje ngjarjen qė i ka ndodhur dhe e tregon ngjarjen me zė duke e regjistruar nė kasetė. Nė vazhdim tė terapisė, pacienti dėgjon ēdo ditė tregimin e tij, gjė qė ndihmon nė pakėsimin e intensitetit tė emocioneve. Kanė kaluar 2 vjet qė kur Rene vdiq. Heather tani u gėzohet dy fėmijėve tė tjerė. Ajo thotė se terapia e dėshpėrimit e ka ndihmuar atė jashtėzakonisht. "Ėshtė njė humbje qė unė kurrė nuk do t’a harroj. Dhimbje gjithmonė do tė ndjej, por terapia sikur mė zgjon e mė bėn tė kuptojė se jeta prapseprapė vazhdon", thotė ajo


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 4 Scarfa10
  SyKaltra
  SyKaltra
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 291
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ne shtepi
  Profesioni : Shitese
  Pikėt : 146
  Vlersuar : 15
  Data e Regjistrimit : 29/05/2008
  Humor : Fiks Fare

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 4 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga SyKaltra prej Sat 08 Nov 2008, 00:39

  5 Mėnyrat pėr tė luftuar sėmundjet kardiake:

  1-
  Pakėsoni ushqimet me yndyrė, shtoni perimet dhe frutat e freskėta nė dietėn tuaj.

  2- Bėni ēdo ditė tė paktėn 30 minuta ecje.

  3- Bėni ēdo ditė tė paktėn 15 minuta ushtrime.

  4- Konsumoni njė gotė verė tė kuqe nė ditė.

  5- Evitoni, alkoolin, duhanin.


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 4 Text_150
  SyKaltra
  SyKaltra
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 291
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ne shtepi
  Profesioni : Shitese
  Pikėt : 146
  Vlersuar : 15
  Data e Regjistrimit : 29/05/2008
  Humor : Fiks Fare

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 4 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga SyKaltra prej Sat 08 Nov 2008, 00:39

  Kanceri i gjirit.

  Studimet e fundit tregojnė se ushtrimet fizike mund tė pakėsojnė rrezikun e kancerit tė gjirit. Por studiuesit kėrkojnė tė dijnė nė se ushtrime tė tilla mund tė ndihmojnė edhe ato gra qė janė tė prekura tashmė me kancerin e gjirit. Autorėt e studimit zbuluan se ushrimet fizike mund tė ndihmojė dhe se rezultatet pozitive u vunė re qė nė fazėn e parė tė fillimit tė veprimtrarive apo ushtrime fizike. Nė shumė mėnyra, 43 vjeēarja Susan de Vries, nėnė e tre fėmijėve, ėshtė nė formė tė mirė fizike, veēanėrisht po tė kihet parasysh se katėr vjet mė parė u diagnostikua me kancer nė gji.

  "Menjėherė pas operacionit fillova tė ecė. E kujtoj shumė mirė, njė javė pasi u operova, fillova ecjen sportive dhe ndjehem shumė krenare qė kam arritur deri kėtu", thotė Susan. Tani ajo stėrvitet gati 4 orė nė javė, qė sipas studimit tė ri ėshtė kohė e mjaftueshme pėr ta pėrgjysmuar rrezikun e vdekjes nga kanceri i gjirit. Studimi u publikua nė revistėn Jama tė Shoqatės Mjekėsore Amerikane. "Gratė me kancer nė gji qė ecin 3 deri nė 5 orė nė javė kanė 50 pėrqind mė pak tė ngjarė tė vdesin nga kanceri i gjirit krahasuar me gratė jo aktive qė kanė kancer nė gji." Doktoresha Michelle Holmes dhe kolegėt e saj nė spitalin Brigham nė Boston morėn nė studim gati 3 mijė paciente me kancer nė gji, duke vėzhguar shėndetin dhe edukimin e tyre fizik pėr 18 vjet. Mjekėt arritėn nė pėrfundimin se lėvizjet fizike tė ēfarėdo mase ulin rrezikun e vdekjes nga kanceri i gjirit. Por kjo nuk do tė thotė se pacientet me kancer nė gji duhet tė vrapojnė maratona pėr tė marrė frytet e punės. Mjekėt panė se gratė qė bėjnė aktivitete fizike 3 deri nė 5 orė nė javė pėrfitojnė mė shumė. Doktoresha Holmes thotė se ka tė ngjarė qė stėrvitja ndihmon nė uljen e prodhimit tė hormoneve nė trup. Hormonet e larta mund tė bėjnė rritjen e qelizave kanceroze tė gjirit. Cilado qoftė arsyeja, Susana thotė se stėrvitja e bėn atė tė ndihet mė mirė. Ajo vazhdon tė luftojė kancerin dhe kjo ėshtė njė betejė qė ėshtė e vendosur ta fitojė, pėr vete dhe pėr familjen e saj.


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 4 Text_150
  SyKaltra
  SyKaltra
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 291
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ne shtepi
  Profesioni : Shitese
  Pikėt : 146
  Vlersuar : 15
  Data e Regjistrimit : 29/05/2008
  Humor : Fiks Fare

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 4 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga SyKaltra prej Sat 08 Nov 2008, 00:40

  Ecja ul shtypjen e gjakut


  Shkencėtarėt koreanė kanė llogaritur ndikimin e tė ecurit prej 40 minutash nė shtypjen e gjakut, nė njė studim nė tė cilin kanė marrė pjesė 23 meshkuj me shtypje tė rritur tė gjakut.
  Rezultatet kanė treguar se shtypja e gjakut ėshtė zvogėluar si rezultat i ecjes, ndėrsa nga ky ndikim pozitiv i ecjes ėshtė rekomanduar qė tė ecet sė paku njė orė brenda ditės.
  Ky zbulim mund t’u ndihmojė nė veēanti personave tė cilėt pėr shkak tė llojit tė punės nuk mund tė ushtrojnė, por vazhdimisht nguten pėr tė arritur nga njė takim nė tjetrin.


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 4 Text_150
  SyKaltra
  SyKaltra
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 291
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ne shtepi
  Profesioni : Shitese
  Pikėt : 146
  Vlersuar : 15
  Data e Regjistrimit : 29/05/2008
  Humor : Fiks Fare

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 4 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga SyKaltra prej Sat 08 Nov 2008, 00:41

  Stresi emocional, shkaktar i belbėzimit tek femijėt

  Njė raport i kohėve tė fundit tregon se fėmijėve qė e kanė mė tė vėshtirė tė pėrballojnė stresin emocional, shpesh u mbahet goja. Ndėrsa shkencėtarėt thonė se 50 deri nė 80 pėr qind tė kėtyre fėmijėve e kalojnė kėtė fazė deri nė moshėn pesė vjeē, nuk ka ndonjė kurė pėr belbėzimin nėse vazhdon pėrtej kėsaj moshe.
  Nuk ka shėrim pėr mbajtjen e gojės dhe askush nuk e di nga se shkaktohet, megjithėse besohet se trashėgimia dhe tani temperamenti luajnė njė rol. Fondacioni ndėrkombėtar pėr belbėzimin vlerėson se deri nė 60 milionė vetė nė gjithė botėn e kanė kėtė problem.
  Paaftėsia pėr tė komunkuar siē duhet sjell dėshpėrim dhe zemėrim dhe ndonjėherė edhe tėrheqje, thotė profesor Edward Conture i Universitetit Vanderbilt nė Nashville tė Tenesisė: "Nuk mund tė komunikosh kur tė duash, apo atė qė do tė thuash dhe si tė duash. Dhe gjithkush mund ta kuptojė sesa pa shpresė tė bėn tė ndihesh njė gjė e tillė".
  Doktor Conture ndoqi 111 fėmijė nga mosha dy nė 5 vjeē. Ėshtė grupmosha kur bėhet mė e qartė qė dikujt i mbahet goja. Megjithėse studimi ėshtė bėrė nė Shtetet e Bashkuara, fėmijėt ndjekin tė njėjtėn rutinė loje, mėsimi dhe pėrpjekjesh nė gjithė botėn. Djemtė janė 3 herė mė shumė tė prirur sesa vajzat qė tė belbėzojnė.
  Megjithėse ka njė lidhje gjenetike familjare, doktor Conture arriti gjithashtu nė pėrfundimin se shumė nga kėta fėmijė bėhen mė shumė emocionalė gjatė kėmbimeve tė njė situate normale loje. Nė pėrgjithėsi iu desh mė shumė kohė qė tė qetėsoheshin pasi ishin nervozuar. Reagimet emocionale shkaktonin pastaj belbėzimin.
  Doktor Conture thotė se prindėrit dhe mėsuesit mund tė ndihmojnė duke krijuar njė ambjent mė qetėsues, qė i jep fėmijės kohė tė mjaftueshme pėr t’u shprehur. Ata duhet gjithashtu tė mos kritikojnė apo tė zėmėrohen kur fėmija nuk i nxjerr dot fjalėt dhe tė kėrkojnė ndihmėn e njė terapisti tė tė folurit qė tė punojė me fėmijėn. Me kėto masa ka shpresa qė fėmija ta kalojė kėtė problem.


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 4 Text_150
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 4 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Scarface prej Mon 10 Nov 2008, 08:50

  Drunjtė parandalojnė astmėn.

  Njė studim i realizuar sė fundmi nga shkencėtarėt amerikanė, ka treguar se fėmijėt tė cilėt jetojnė nė vende ku ka drunj do tė sėmuren mė pak nga astma.
  Shkencėtarėt nga Universiteti Columbia nė New York, kanė llogaritur se nėse nė njė sipėrfaqe prej njė kilometėr katrorė ka 343 drunj, atėherė rreziku i fėmijėve (tė moshave ndėrmjet katėr dhe pesė vjet) pėr tė fituar astmėn, ėshtė mė i vogėl pėr 25%.
  Sipas kėtij mendimi, drunjtė ndikojnė pozitivisht nė kualitetin e ajrit dhe njėkohėsisht i nxisin fėmijėt pėr aktivitet fizik.
  Vetėm nė SHBA, ndėrmjet viteve 1980 dhe 2000, numri i fėmijėve me astmė ėshtė dyfishuar, sidomos nė vendet urbane. Ndėrsa nė New York astma ėshtė shkaktari kryesor i shtrirjes sė fėmijėve nėn moshėn 15-vjeēare nė spital. Astma te fėmijėt njujorkezė ėshtė e pėrfaqėsuar me 3% tė numrit tė pėrgjithshėm tė tyre.
  Nė bazė tė kėtij studimi tė publikuar nė revistėn, Journal of Epidemiology and Community Health, shkencėtarėt u kanė rekomanduar autoriteteve qė deri nė vitin 2017 tė mbjellin miliona drunj nė New York.


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 4 Scarfa10
  Desperado
  Desperado
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 345
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Ne zemren e njeres...
  Profesioni : Enderrimtar
  Pikėt : 221
  Vlersuar : 7
  Data e Regjistrimit : 10/03/2008
  Humor : Jeta eshte nje rruge me pengesa, nga Materniteti e deri ne varreza.

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 4 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Desperado prej Fri 14 Nov 2008, 03:25

  Nje zbulim i ri tregon se Shega eshte me e mire se sa Viagra.

  Sipas studimeve tė fundit sė paku gjysma e meshkujve tė cilėt ēdo ditė gjatė njė muaji para fjetjes kanė pirė lėng prej shegės kanė qenė "dashnorė shumė mė tė mirė dhe mė tė suksesshėm".
  Ėshtė vėrtetuar se lėngu i shegės ėshtė njė ‘bombė’ antioksiduese e cila mundėson qė gjaku mė shpejt tė arrijė nė enėt periferike. Lėngu i shegės vepron si bar kundėr impotencės pasi rrit nivelin e oksidit tė azotit, i cili i lėshon muret e enėve tė gjakut.
  "Lėngu i shegės ėshtė njė mjet i ēmueshėm pėr shėrimin e ērregullimeve tė ereksionit. Shega tashmė njė kohė tė gjatė ėshtė e njohur pėr zvogėlimin e rrezikut tė sėmundjeve tė zemrės si dhe si preventivė pėr kancerin e prostatės", kanė deklaruar shkencėtarėt nga Universiteti i Kalifornisė nė Los Angeles.
  Ky fryt pėrmban mė shumė antioksidues se cilido fryt tjetėr, ēaj apo edhe se vera e kuqe.


  ________________________________
  Gjithēka qė ndodh e ka njė arsye...
  Desperado
  Desperado
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 345
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Ne zemren e njeres...
  Profesioni : Enderrimtar
  Pikėt : 221
  Vlersuar : 7
  Data e Regjistrimit : 10/03/2008
  Humor : Jeta eshte nje rruge me pengesa, nga Materniteti e deri ne varreza.

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 4 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Desperado prej Fri 14 Nov 2008, 03:26

  Si tė evitojmė dhimbjet e Spondiliatrozės:

  -Ēdo mėngjes duhet tė bėni tė paktėn 15 minuta ushtrime pėr muskujt e qafės.
  -Duhet tė bėni nė darkė dush me temperaturė mesatare.
  -Duhet tė evitoni stresin dhe dėgjimin e televizorit me zė tė lartė.
  -Pirja e ēajrave tė ndryshėm, veēanėrisht me mente, bėn mirė pėr sėmundjen.
  - Ecja, shėtitjet pasditeve ndihmojnė pėr njė gjumė mė tė mirė.
  -Zgjedhja e dyshekut, e jastėkut duhet tė jetė e kujdesshme, nė mėnyrė qė ato tė pėrshtaten me masėn e qafės.
  -Kurimi i sėmundjes ka pėr bazė kortizonin.
  -Pėr tė hequr dhimbjen nuk duhet tė pini asnjėherė paracetamol dhe aspirina.


  ________________________________
  Gjithēka qė ndodh e ka njė arsye...
  Desperado
  Desperado
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 345
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Ne zemren e njeres...
  Profesioni : Enderrimtar
  Pikėt : 221
  Vlersuar : 7
  Data e Regjistrimit : 10/03/2008
  Humor : Jeta eshte nje rruge me pengesa, nga Materniteti e deri ne varreza.

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 4 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Desperado prej Fri 14 Nov 2008, 03:26


  Celularėt ndikojnė nė kualitetin e spermės !!!...


  Tani ėshtė pothuajse tėrėsisht e qartė se rrezatimi i celularėve nė njė mėnyrė ndikon nė trupin e njerėzve, derisa studimi mė i ri tė cilin e ka kryer Qendra pėr mjekėsi reproduktive nga Cleveland i SHBA-ve ka dėshmuar qė nė masė tė madhe ndikon nė kualitetin e spermės.

  Mjekėt nga Qendra pėr mjekėsi reproduktive kanė kryer analizėn e ndikimit tė rrezatimit tė celularit nė mostrat e spermės tė 32 meshkujve tė moshės mesatare, tė cilėt janė ndarė nė dy grupe – testuese dhe kontrolluese. Sperma nga grupi testues i ėshtė nėnshtruar rrezatimit prej 850 Mhz nė largėsi prej 2.5 centimetrash gjatė njė orė, derisa nė grupin kontrollues sperma ėshtė lėnė e paprekur, mirėpo ėshtė mbajtur nė kushtet e njėjta tė temperaturave.
  Rezultatet tė cilat i kanė marrė janė bukur indikative – sperma e nėnshtruar ndaj rrezatimit ka treguar rritje tė dukshme tė radikaleve tė lira dhe oksiduesve dhe njė rėnie tė theksuar tė anti-oksiduesve.
  Siē njofton Ashok Agarwal, drejtor i kėtij instituti mjekėsor, "kjo e dhėnė ėshtė ekuivalent i rėnies klasike tė kualitetit tė spermės, dhe atė nė segmentin pluskues e jetėgjatėsisė".
  Nė anėn tjetėr, ekspertėt nga Qendra pėr mjekėsi reproduktive pranojnė se kėto rezultate janė fituar nė kushte laboratorike dhe nė realitet mund tė dallojnė dukshėm, pėr shkak tė faktorėve siē ėshtė trashėsia e lėkurės nė herdhe dhe tė ngjashme.
  Sido qė tė jetė, meshkujt do tė duhej tė mendonin mirė pėr kėto tė dhėna, posaēėrisht pėr faktin se shumica e tyre ende i bartin celularėt nėpėr xhepa, shumė afėr organit pėr reproduktim.


  ________________________________
  Gjithēka qė ndodh e ka njė arsye...
  Florida
  Florida
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 131
  Mosha : 38
  Vendndodhja : Mbi valet e jetes
  Profesioni : Parukiere
  Pikėt : 92
  Vlersuar : 1
  Data e Regjistrimit : 09/06/2008
  Humor : Portokallia

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 4 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Florida prej Sun 16 Nov 2008, 00:41

  Sjellja ndaj fėmijėve

  Pėr tė ditur se ēfarė t’u thuash fėmijėve dhe si t’ua thuash atė ėshtė njė sfidė e pėrherėshme prindėrore. Fatkeqėsisht, disa fjalė qoftė edhe nga mėnyra sesi thuhen mund tė shkaktojnė dhimbje emocionale qė lėnė gjurmė gjatė gjithė jetės.
  Studimi i ri tregon se komentet negative rreth peshės trupore, pamjes sė jashtme ose ndaj mėnyrės sė tė ngrėnit qė bėhen nga prindėrit apo pjestarė tė familjes mund tė prekin rėndė vetbesimin e njė fėmije. Kjo dukuri vihet re mė shumė tek vajzat sesa tek djemtė, thuhet nė studim.
  Autorėt e studimit intervistuan 450 vajza qė kishin probleme me pamjen e jashtme, pra ishin pak tė shėndosha apo hanin ose flisnin shumė. Rezultatet treguan se 80 pėrqind e tyre thane se kur kishin qėnė tė vogla, ato ishin pėrballur me komente negative rreth pamjes sė jashtme, ose kishin provuar fjalė fyese si dembele, e shėmtuar apo budallaqe. Ekspertėt thonė se komente tė tilla janė tepėr tė dėmshme dhe i bėjnė fėmijėt tė ndjehen tė keqtrajtuar emocionalisht, dhe krijojnė ērregullime nė oreksin e tyre.
  Studimi arriti nė pėrfundimin se ndikimi i kritikave, veēanėrisht ndaj mbipeshės apo pamjes sė jashtėme tė fėmijės ishte akoma mė i keq kur komentet bėheshin nga nėna mė shumė sesa nga pjestarėt e tjerė tė familjes.
  Ndjenja e vetbesimit ėshtė njė karakteristikė qė krijohet me vėshtirėsi, thuhet nė studim, prandaj njė koment apo kritikė pa takt, njė fjalė fyese pa qėllim, sjellin pasoja afatgjate nė jetėn e fėmijėve.


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 4 I52333634_17449
  Florida
  Florida
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 131
  Mosha : 38
  Vendndodhja : Mbi valet e jetes
  Profesioni : Parukiere
  Pikėt : 92
  Vlersuar : 1
  Data e Regjistrimit : 09/06/2008
  Humor : Portokallia

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 4 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Florida prej Sun 16 Nov 2008, 00:41

  Efekti Mozart, pėrse muzika i bėn mirė trurit ?

  Nuk ėshtė e nevojshme tė jetė Mozarti ose Verdi, mjafton edhe njė tingull i vetėm, pėr tė sjellė nė humor trurin tonė. Sipas njė studimi, psikologėt e Universitetit tė Torontos, pohojnė se stimuli dėgjimor, kur pėrceptohet i pranueshėm pėr trurin, ndihmon nė mirėqenien e shėndetit, veēanėrisht tė trurit. Psikologu kanadez Glenn Schnellenberg, pranon se muzika ka njė efekt mirėbėrės dhe potencial nė kapacitetet intelektive. Bėhet fjalė pėr "efektin Mozart", sipas tė cilit simfonitė e kompozuara nga gjeniu austriak dhe jo vetėm ato qė ka krijuar ai, pėrmirėsojnė gjendjen mendore tek tė sėmurėt e prekur nga Alzheimer. Por nuk bėhet fjalė vetėm pėr efektin Mozart, pasi edhe kur ėshtė dėgjuar muzika e Blur, ėshtė pėrfituar i njėjti, efekt, pra muzika nė pėrgjithėsi, e nxitur nga njė dėgjueshmėri e kėndshme, pėrfiton tė mira pėr shėndetin e trurit. Ky kėrkim shkencor nxjerr nė dukje faktin se aktivitetet jashtėshkollore, veēanėrisht teatri, i cili shėrben si kurė pėr mjekimin fėmijėve qė janė tė turpshėm nė shoqėri.


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 4 I52333634_17449
  Florida
  Florida
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 131
  Mosha : 38
  Vendndodhja : Mbi valet e jetes
  Profesioni : Parukiere
  Pikėt : 92
  Vlersuar : 1
  Data e Regjistrimit : 09/06/2008
  Humor : Portokallia

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 4 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Florida prej Sun 16 Nov 2008, 00:42

  Gjumi ndihmon kujtesėn

  Ēdo njeri fle mesatarisht 6 orė nė natė dhe studim i ri vė nė dukje se gjumi mund tė jetė kyē pėr pėrmirėsimin e kujtesės.
  Shkencėtarėt nė shkollėn mjekėsore tė universitetit Harvard nė bashkėpunim me ata tė universitetit tė Pensilvanisė studiuan pėr 1 vit e gjysėm rreth 60 tė rinj pėr tė parė e nė ē’mėnyrė gjumi afekton kujtesėn.
  Ata u dhanė personave pjesė leximi pėr t’i mėsuar pėrmendėsh dhe pas njė pushimi 12 orėsh u kėrkuan atyre tė thonin atė qė mbanin mend.
  Nga ky studim doli se ata qė ishin lejuar tė flinin gjatė pushimit kishin njė kujtesė mė tė mirė sesa tė tjerėt qė kishin qėndruar zgjuar gjatė pushimit 12 orėsh.
  Autorėt e studimit thonė se kur personi fle pasi ka mėsuar diēka tė re, ky gjum ndihmon pėr ruajtjen e kėtij informacioni nė tru.


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 4 I52333634_17449
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 4 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Scarface prej Thu 27 Nov 2008, 02:48

  5 Kėshilla pėr tė ulur kolesterolin

  1- Pėr tė ulur pėrqindjen e lartė tė kolesterolit nuk duhet tė pini cigare dhe nėse pini, mundoheni ta ulni numrin e tyre deri sa ta ndaloni krejtėsisht.

  2- Merruni me ushtrime fizike nė mėnyrė tė rregullt. Mbani njė peshė ideale (pesha ideale ėshtė ajo qė keni pasur kur keni qenė 25 vjeē).

  3- Favorizoni mė tepėr konsumin e peshkut se sa tė mishit.

  4- Pėrdorni mė shumė vajin e ullirit se sa gjalpin nė pėrgatitjen e vakteve.

  5- Kujdes me ėmbėlsirat e ndryshme, sepse bėhen gjithnjė me shumė vezė, po ashtu duhet tė largoni nga ushqimet tuaja gjalpin, djathin, sallamet e ndryshme.


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 4 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 4 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Scarface prej Thu 27 Nov 2008, 02:49

  A E DINI SE...?

  Kalciumi punon dorė me dorė me magneziumin. Ai nuk ėshtė vetėm njė mineral i gjetur me shumicė nė kockė, por ai vepron edhe si njė rregullator i Sistemit Nervor Qėndror.
  Kėrkesat ditore tė magneziumit janė 300-400 mg.


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 4 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 4 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Scarface prej Thu 27 Nov 2008, 02:49


  A e dinit se...


  Pompa Na/K qe sherben per te mbajtur ekuilibrin e dy joneve ne nje neuron harxhon 30% te gjithe gjithe energjise kur truri eshte pa pune. Imagjino c'behet kur truri kryen detyra te ndryshme.


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 4 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 4 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Scarface prej Thu 27 Nov 2008, 02:50

  Vitamina D

  Marrja e 1000UI te Vit D ul rrezikun e kancerit te nje sere organesh si:
  Te zorres, gjirit dhe atij te vezeve. Kjo ulje e kancerit nuk eshte edhe aq e vogel sa te mos bjere ne sy te shkencetareve. Per kancerin e gjirit ulja eshte 75%. dhe per te tjere kancere deri ne 50%.
  Vitamina D sigurohet lehte neper farmaci dhe mirret pa recete ne formen e vajit te peshkut.
  Studimi i bere inkurajon perdorimin e gjere te vitamins D.
  Vitanima D ka edhe efekte te tjera te shkelqyera.
  Vaji i peshkut nga ana tjeter ka edhe mjaft vitamin ate tjera aq te nevojshme per njeriun.


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 4 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 4 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Scarface prej Thu 27 Nov 2008, 02:50

  Pėr sa kohė mundet truri tė qėndrojė pa oksigjen?


  Njė fėmijė ėshtė gjetur nė njė liqen tė ngrirė. Teorikisht fėmija ishte i mbytur prej 40 minutash. Mjekėt mendojnė se ata ende mund t’a kthejnė nė jetė me pak ose aspak dėmtime tė trurit. Para disa kohėsh mendohej se qelizat e trurit fillonin tė vdisnin 4 minuta pas mosfurnizimit me oksigjen. Sot, pas disa rasteve tė tė paspjegueshme tė mbijetesės, mjekėt nuk janė aq tė sigurtė se truri mund tė vdesė aq shpejt; ‘ai vetėm provon’ka thėnė njė kirurg.

  Refleksi i zhytjes nė ujė ndihmon shumė pėr tė shpėtuar nga mbytja. Kur koka futet nė ujė tė ftohtė, i ftohti stimulon reagimin e reflekseve dhe pėr kėtė arsye metabolizmi ngadalėsohet, kėshtu qė truri dhe organet e tjera jetėsore kanė mė pak nevojė pėr oksigjen se zakonisht. (Ulja e temperaturės sė trupit ėshtė njė formė qė pėrdoret nė neurokirurgji, pikėrisht sepse me uljen e temperaturės metabolizmi i trupit ngadalėsohet). Gjithashtu, gjaku rishpėrndahet nga kėmbėt e krahėt nė tru dhe organe tė tjera qė kanė mė shumė nevojė pėr oksigjen. Sikurse reflekset zhduken kur koka ėshtė jashtė ujit, tentimi pėr tė kthyer tė mbyturin nė jetė duhet tė fillojė nė tė njėjtin moment qė nxirret nga uji.

  Faktin qė tempėratura e ulėt redukton nevojshmėrinė e tė gjithė organeve pėr oksigjen ėshtė provuar edhe nga kirurgjia e trapianteve. Nė fakt, ortopedikėt e specializuar nė zėvendėsimin e pjesėve tė arteries rekomandojnė qė pjesėt zėvendėsuese duhet tė vijnė tė konservuara – pas njė pastrimi rrėnjėsor – nė njė thes plastik tė mbushur me akull dhe i mbyllur hermetikisht. Kėshtu pjesėt e zėvendėsuara tė arteries funksionojnė pas 6-12 orė pas operacionit.


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 4 Scarfa10
  SyKaltra
  SyKaltra
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 291
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ne shtepi
  Profesioni : Shitese
  Pikėt : 146
  Vlersuar : 15
  Data e Regjistrimit : 29/05/2008
  Humor : Fiks Fare

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 4 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga SyKaltra prej Mon 08 Dec 2008, 12:30

  Zbulohet hormoni qė shkakton ankthin

  Zbulimi ėshtė bėrė nga njė studim italian
  Ankth, frikė dhe kriza tė papritura paniku: ēelėsi i kėtyre gjendjeve mendore tė ankthshme qė trishton shumė persona qėndron te njė hormon i quajtur Aldosteron. Zbulimi ėshtė bėrė nga njė grup kėrkuesish italianė, tė cilėt studiuan njė grup pacientėsh qė vuanin nga njė sėmundje, e cila karakterizohej nga prania e tepėrt e kėsaj substance.
  Nicoletta Sonino e Universitetit tė Padovas ka shpjeguar se zbulimi, i cili ėshtė publikuar nė revistėn "Psychotherapy and Psychosomatics", mund tė ēojė nė njė pėrmirėsim tė mekanizmave biologjikė, ku bazohen kėto shqetėsime tė humorit me pasoja tė rėndėsishme pėr cilėsinė e jetesės tek ata qė vuajnė. Ankthi i tepėrt, krizat e papritura tė panikut, krizat e frikės sė pajustifikuar mund ta bėjnė shumė tė vėshtirė jetėn e personave dhe tė krijojnė vėshtirėsi tė mėdha nė administrimin e situatave normale nė jetėn e pėrditshme. Ekzistenca e njė lidhjeje mes ankthit dhe familjes sė hormoneve Kortikosteroidė, sė cilės i pėrket si hormoni i stresit (Kortizoli), edhe vetė Aldosteroni, ishte vėnė re nga shkencėtarėt pėrmes eksperimenteve tė kryera me kafshėt nė laborator. Nė veēanti, Aldosteroni prodhohet nga gjėndrat mbiveshkore dhe luan njė rol tė rėndėsishėm nė rregullimin e presionit tė gjakut. Nė studimin pilot tė kryer me pacientė qė prodhonin Aldosterionė mė tepėr nga ē'duhej, Nicoletta Sonino zbuloi lidhjen mes molekulės dhe shqetėsimeve si ankthi dhe paniku. Gjithashtu, shkencėtarėt italianė pėrdorėn edhe disa teste qė pėrdoreshin nė psikiatri pėr shqetėsimet e humorit dhe u pa se kėta pacientė, qė prodhonin Aldosteronė mė shumė nga ē'duhej, vuanin nga shqetėsimet e humorit. Rezultatet nuk lanė asnjė hije dyshimi: subjektet qė u analizuan, vuanin nga ankthi shumė herė mė tepėr sesa popullsia nė pėrgjithėsi dhe nė shumė raste u vunė re ērregullime tė rėnda tė humorit, demoralizim dhe pesimizėm. Megjithėse pėrfundimet duhet akoma tė konfirmohen, sipas Soninit, nga tė dhėnat e para rezulton se Aldosteroni ėshtė hormoni kryesor qė shkakton ankth dhe frikė.

  Burimi: Gazeta Shqip


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 4 Text_150

  Sponsored content

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 4 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Mon 18 Nov 2019, 17:18