Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  SyKaltra
  SyKaltra
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 291
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ne shtepi
  Profesioni : Shitese
  Pikėt : 146
  Vlersuar : 15
  Data e Regjistrimit : 29/05/2008
  Humor : Fiks Fare

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 5 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga SyKaltra prej Mon 08 Dec 2008, 12:32

  Arti lehtėson simptomat e alcajmerit

  Ndėrsa pėr sėmundjen e alcajmerit nuk ekziston ndonje kurė, disa shkencėtarė kanė zbuluar njė mėnyrė tė re jo tė zakonėshme pėr tė lehtėsuar simptomat e rėnda tė kėsaj sėmundjeje.
  Irena Brenton vuan nga alcajmeri. Megjithatė ajo qesh, duke komentuar rreth kėsaj pikture tė quajtur "Dhoma e ngrėnies sė mėngjesit".
  "Me siguri, artisti e ka pikturuar menjėherė pasi ka ngrėnė mėngjes", thotė Irena.
  Zakonisht, pacientėt me alcajmer dallohen nga ajo qė mjekėt e quajnė 4 A-tė: Ankthi, Agresiviteti, Apatia dhe Axhitimi ose nė shqip, shqetėsimi i jashtėzakonshėm.
  "Babai im ka qėnė shkrimtar e redaktor", thotė Sheila Barns, e cila ka humbur kujtesėn afatshkurtėr pėr shkak tė alcajmerit. Ajo bisedon rreth tė kaluarės ndėrsa ndalon duke parė njė kryevepėr franceze dhe shlodhet pėrpara piktures "Roma duke fjetur" tė Rusoit. Ajo thotė se kjo pikturė krijon paqe e besim tė ndėrsjellė midis kafshės dhe njeriut.
  Katėr A-tė sikur fashiten pėrmballė artit, dhe pacientėt gjejnė qetėsi, thonė mjekėt. Kujtesa emocionale gjallėrohet dhe kthehet tek kėta pacientė duke i bėrė ata tė lidhen me ngjarjet e njerėzit qė kanė njohur nė tė kaluarėn.
  "Pas vizitave tė tilla nė muze pacentėt me alcajmer ndjejnė mė pak apati e Ankth", thonė pjestarė tė familjeve dhe ata qė kujdesen pėr kėta tė sėmurė.
  Bashkėshorti i Irenės, Majron Brenton pohon se Irena filloi tė flasė pas shumė kohėsh dhe thotė se do tė fillojė tė merret me fotografi. Dikur ajo ka qėnė fotografe.
  Shtrohet pyetja; Pėrse pikturat kanė kėtė efekt?. Shkencėtarėt thonė se kanė zbuluar se shumė prej kujtimeve ruhen nė tru si imazhe dhe nuk shkatėrrohen nga alcajmeri.
  Shkencėtari Xhon Zeisel thotė se alcajmeri nuk shkatėrron kujtesėn, por kjo sėmundje dėmton atė pjesė tė trurit qė i lejon njerėzit tė tėrheqin kujtimet. Pra nėse mund tė thuhet se kujtimet mbyllen nė njė kuti, pėr tė prekurit nga alcajmeri mund tė thuhet se ata ka humbur ēelėsin e kėsaj kutie. Dhe shkencėtarėt thonė se arti mund tė shėrbejė si ēelėsi pėr hapjen e saj. Megjithatė, shkencėtarėt theksojnė se kėto piktura nuk janė kurė pėr alcajmerin, por njė trajtim pėr lehtėsimin e simptomave.


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 5 Text_150
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 5 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Daniela prej Tue 16 Dec 2008, 09:28

  Arra pėr eshtra tė shėndoshė

  Njė studim i bėrė kohėve tė fundit ka treguar se arrat janė tė pasura me acid α-linolinik, i cili paraqet bazėn e acideve omega-3-yndyrore, dhe supozohet se i ushqen eshtrat.Acidet omega-3-yndyrore konsiderohen si substanca esenciale pėr shėndetin e njeriut, mirėpo ato nuk mund tė sintetizohen nga organizmi. Pėr kėtė arsye, kėto acide duhet tė merren me anė tė ushqimit.
  Ky ėshtė hulumtimi i parė i cili i ndėrlidh burimet e acideve omega-3-yndyrore me shėndetin e indit kockor. Rezultatet kanė treguar se konsumimi i njė sasie mė tė madhe tė acidit α-linolinik ndikon nė baraspeshėn e indit kockor dhe e ndihmon zhvillimin e tij.Ky studim tregon se pėrveē peshqve dhe algave, edhe arrat paraqesin burim tė rėndėsishėm tė acideve omega-3-yndyrore.


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 5 478f843eb50393eb697b0b8
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 5 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Daniela prej Tue 16 Dec 2008, 09:28

  Kafeja dhe caji mbrojne duhanpiresit

  Rezultatet e njė grupi studiuesish nga instituti suedez, "Karolinska", nė Stokholm, kanė treguar se kafja dhe ēaji zvogėlojnė rrezikun e paraqitjes sė pikės nė tru te duhanpirėsit.
  Studimi i realizuar te 26.000 duhanpirės pėr njė periudhė kohore 13-vjeēare, ka zbuluar se konsumimi i kafes dhe ēajit redukton mundėsin e paraqitjes sė goditjes nė tru.
  Ndikimi i tyre pozitiv nė organizėm ndodh falė antioksidantėve tė fuqishėm (polifenoleve) tė cilėt i pėrmbajnė ato. Kėto substanca mundėsojnė mosdėmtimin e enėve tė gjakut nė tru dhe nė kėtė mėnyrė parandalohet edhe infarkti i trurit


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 5 478f843eb50393eb697b0b8
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 5 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Daniela prej Tue 16 Dec 2008, 09:29

  Soja mbron nga kanceri i gjirit

  Gratė qė pėrdorin shpesh sojėn, nė tė gjitha format e saj, janė mė pak tė rrezikuara pėr t'u prekur nga kanceri nė gji. Kjo ulje e rrezikut pėr t'u prekur nga sėmundja mund tė arrijė deri nė 14%, shpjegojnė shkencėtarėt e universitetit "Johns Hopkins", nė Baltimora dhe kolegėt e tyre tė universitetit "Georgetown", nė Uashington. "Efektet pozitive tė kėtij ushqimi, shprehen shkencėtarėt nė revistėn e Institutit Kombėtar tė Kancerit, vihen re kur soja pėrdoret nė pjatė. Pėr mė tepėr ata shtojnė se personat qė e pėrdorin shpesh nė gatimin e tyre, krijojnė njė stil mė tė shėndetshėm jetese. Pėr tė arritur nė kėto pėrfundime shkencėtarėt kanė rilexuar 18 studime tė ndryshme pėr tė parė lidhjen qė ekzistonte mes dietės me bazė soje dhe kancerit tė gjirit. Shumė prej kėtyre studimeve janė kryer nė Azi, ku ky ushqim ėshtė thuajse i pėrhershėm nė menynė e popullsisė. Por studiuesit shprehen se femrat nė Azi kryejnė edhe mė tepėr aktivitet fizik, pinė mė pak alkool dhe bėjnė fėmijė nė njė moshė mė tė re. Mbi tė gjitha, kanė zakone tė ndryshme tė ushqyeri nė krahasim me gratė perėndimore. Mesa duket efektet mbrojtėse tė sojės i atribuohen isoflavonėt, qė janė nė gjendje tė bllokojnė estrogjenet, duke shkatėrruar qelizat e rrezikshme ku pėrfshihen edhe ato tumorale.


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 5 478f843eb50393eb697b0b8
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 5 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Daniela prej Tue 16 Dec 2008, 09:31

  Ende arsye pse duhet tė pini mė shumė ujė

  Shkencėtarėt gjermanė kanė zbuluar se si brenda njė ore pas konsumimit tė ujit tė pastėr, harxhimi metabolik i energjisė rritet pėr 24%, ndėrsa kjo nuk ndodh nėse pihet sasi e njėjtė e tretėsirės fiziologjike.
  Sipas njė teorie, mendohet se organizmi harxhon energji pėr ta bėrė temperaturėn e ujit tė pirė tė ngjashme me temperaturėn trupore.
  Megjithatė edhe pas eksperimenteve me ujė tė ngrohur nė temperaturė 37°C (sa ėshtė edhe temperatura trupore), janė arritur rezultate tė ngjashme nė harxhimin e energjisė. Kėshtu qė mendohet se flitet pėr ndonjė proces tė komplikuar fiziologjik.
  Studimet kanė treguar se rritja e harxhimit energjik pas konsumimit tė ujit, te meshkujt pasohet me harxhimin e yndyrave, ndėrsa organizmi i femrave i shfrytėzon mė shumė karbohidratet.

  marre nga: Spekter


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 5 478f843eb50393eb697b0b8
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 5 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Daniela prej Tue 16 Dec 2008, 09:32

  Ilaēet dhe reklamat

  Ēfarė roli luajnė reklamat kushtuar kėtyre ilaēeve dhe sa ndikohet mjeku pėr tė mbushur recetėn pėr ilaēe tė tilla. Mjekja Denis Nishio thotė se reklamat e ilaēeve nė radio apo televizion afektojnė pacientėt e saj. Shpesh pacientėt shkojnė tek ajo dhe i kėrkojnė recetė pėr njė lloj ilaēi qė kanė parė tė reklamohet nė televizion.
  Pėr tė parė se ēfarė ndikimi kjo reklamė ka tek mjekėt, doktor Richard Kravic pranė qėndrės mjeksėore tė universitetit tė Kalifornisė , pėrdori aktorė qė ishin pėrgatitur pėr tė treguar shenja tė shkallės sė rėndė tė sėmundjes sė depresionit, qė kėrkon ilaēe, dhe shenja tė njė shkalle mė tė lehtė tė sėmundjes qė rrallė kėrkon marrjen e ilaēeve.
  Aktorė tė ndryshėm qė luanin kėto role shkuan tek mjeku dhe bėnė 3 kėrkesa tė ndryshme. Ata kėrkuan njė ilaē tė njohur kundėr depresionit qė ata kishin parė nė televizion, ose pa pėrmendur fare reklamėn, kėrkuan llojin e ilaēit. Mjekėt duket se ishin tė gatshėm pėr tė dhėnė recetėn me ilaēin e kėrkuar nga pacienti.
  Gjatė studimit, doktor Kravic thotė se u vu re njė numėr i madh mjekėsh qė jepnin ilaēe tė kėrkuara nga pacientėt qė reklamėn e ilaēit e kishin parė nė televizion. Por rezultatet e studimit tregojnė se ndėrsa pacientėt qė vuanin nga njė depresion i rėndė pėrfitonin nga kėto ilaēe, pacientėt me gjendje tė lehtė Depresioni, shkonin tek mjeku, kėrkonin dhe merrnin ilaēe, megjithėse mjekėt e dinin se gjendja e kėtyre pacientėve nuk kishte nevojė pėr ilaēe tė tilla.
  Aktorėt qė luajtėn role pacientėsh gjatė studit vizituan 152 klinika. Mjekėt ishin paralajmėruar pėr vizitat e tyre, por nuk u ishte thėnė koha e saktė e vizitės ose cilėt pacientė ishin aktorė.

  Marre nga: Shekulli


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 5 478f843eb50393eb697b0b8
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 5 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Daniela prej Tue 16 Dec 2008, 09:33

  Grupet e gjakut A,B,AB dhe 0 tregojne prezencen e antigjeneve te ndryshme,antitrupa qe i sulmojne ne rastet kur keto jane te kunderta. Normalisht qe nje nder pyetjet qe qendrojne eshte se pse jane keto grupe gjaku keshtu? Pse dhe si formohen ne kete menyre?
  Kohet e fundit eshte gjetur qe virusi i morbillit kur infekton nje trup merr nje forme sipas asaj qe japin rruazat e kuqe te gjakut. Nje forme "imprinting" . Nese eshte i formes eshte A,do te jete me e lehte per antitrupat anti-A qe ta gjejne dhe ta shkaterrojne dhe keto antitrupa ndodhen ne grupin e gjakut B.
  Dhe kjo vlen per shume viruse te ndryshem. Keshtu qe kush eshte me grupin 0 ka nje mbrojtje me te madhe kundrejt infeksioneve virale(duke qene se kane antitrupa anti-A dhe anti-B)..


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 5 478f843eb50393eb697b0b8
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 5 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Daniela prej Tue 16 Dec 2008, 09:34

  Jo gjithmonė e keqja vjen pėr keq!!!

  Pėr tė konfirmuar kėtė shprehje tė vjetėr ėshtė historia e Joyce Urch, njė 74 vjeēare, tė cilės iu kthye shikimi mbas njė infarkti nė zemėr.
  Mjekėt britanikė tė spitalit Walgrave nė Koventri, ku gruaja u shtrua pas infarktit nuk arritėn dot tė shpjegonin nga pikėpamja mjekėsore se si kėsaj gruaje tė moshuar iu kthye shikimi mbas 25 vjetėsh. Mjekėt tė habitur nga ky fakt tani flasin vetėm pėr njė mrekulli.
  Shumė e habitur edhe gruaja e cila tregoi emocionin qė pati kur arriti tė shikonte fytyrėn e saj dhe ato tė tė dashurve tė saj ( 5 fėmijė qė nuk i kishte parė tė rritur, dhe shumė nipėr dhe mbesa )." Herėn a parė qė shikon fytyrėn tėnde nė pasqyrė pyet veten: Jam realisht unė?". Dhe kur pėr herė tė parė , nė krevatin e spitalit gruaja hapi sytė, fjalėt e para tė saj pėr burrin ishin: " I dashur , sa qėnke plakur".


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 5 478f843eb50393eb697b0b8
  SyKaltra
  SyKaltra
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 291
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ne shtepi
  Profesioni : Shitese
  Pikėt : 146
  Vlersuar : 15
  Data e Regjistrimit : 29/05/2008
  Humor : Fiks Fare

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 5 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga SyKaltra prej Tue 23 Dec 2008, 02:52

  Rreziku nga hemoragjia celebrale:

  Koheve te fundit, nje rrezik i madh per shendetin eshte emoragjia cerebrale.
  Femrat jane ato qe preken me shpejt se meshkujt nga kjo semundje.
  15 % e pacienteve jane nen 45 vjec. Hemoragjia cerebrale quhet ndryshe,
  edhe infarkti i trurit. Ai vjen si rrjedhim i bllokimit te nje arterie ne tru, qe pengon
  dhe qarkullimin e gjakut.
  Faktoret kryesore qe ndikojne ne avancimin e kesaj semundjeje kaq te rrezikshme
  te grate janė: Pillat, Pirja e duhanit, Mbipesha dhe Migrena. Nese keto kater faktore
  do te puqeshin sė bashku, rreziku per nje emoragji cerebrale do te ishte i dyfishte dhe
  shume i rrezikshem per jetėn, aq sa mund te themi vdekjeprures.
  Ne tre oret e para pas renies se infarktit, kemi masen e shpejte me medikamente.
  Ne rastet kur pacienti nuk arrin te permiresohet me medikamente, eshte i detyrueshem
  nje operacion urgjent. 80 per qind e ketyre pacienteve nuk mbijetojne me shume se nje jave.
  Ndersa pacientet qe arrijne te mbijetojne dhe te permiresohen brenda 48 oreve, kane
  shanse te mira per jetese.
  Per te menjanuar nje semundje te tille te rerzikshme, nje kujdes i madh duhet treguar me
  ushqimin dhe sportin. Menjanimi i lyrerave si dhe ushtrimi i sportit eshte nje domosdoshemeri,
  qe rregullon cilesine e jetes se njeriut.


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 5 Text_150
  SyKaltra
  SyKaltra
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 291
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ne shtepi
  Profesioni : Shitese
  Pikėt : 146
  Vlersuar : 15
  Data e Regjistrimit : 29/05/2008
  Humor : Fiks Fare

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 5 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga SyKaltra prej Tue 23 Dec 2008, 02:53

  -Kremi i ri antirrudhe...

  Shume shpejt mund te hidhet ne treg nje krem antirrudhe i prodhuar nga helmi
  i gjarperinjve dhe qe eshte mjaft efikas ne lekuren e fytyres.
  Kete gje e bejne te ditur nje grup mjekesh italiane qe jane duke punuar per te
  rene e fundit ne boten e kozmetikes.
  Kremi nuk do te kete asnje efekt anesor dhe mund te perdoret pa rekomandimin e mjekut.
  Ai vepron duke tendosur kapilaret e lekures dhe duke mos ilene te formojne ēarje si rrudha...


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 5 Text_150
  SyKaltra
  SyKaltra
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 291
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ne shtepi
  Profesioni : Shitese
  Pikėt : 146
  Vlersuar : 15
  Data e Regjistrimit : 29/05/2008
  Humor : Fiks Fare

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 5 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga SyKaltra prej Tue 23 Dec 2008, 02:55

  -Rreth molekules...

  Ideja qe molekulat kane forme tre-dimensionale ka qene e Luis Pasteur, i cili ne 1844 e mbrojti kete ide duke u mbeshtetur ne faktin se solucione te perbera nga dy perberje kimike me perberes te njejte nuk mund te thyejne rrezen e drites ne drejtime te kunderta...


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 5 Text_150
  SyKaltra
  SyKaltra
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 291
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ne shtepi
  Profesioni : Shitese
  Pikėt : 146
  Vlersuar : 15
  Data e Regjistrimit : 29/05/2008
  Humor : Fiks Fare

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 5 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga SyKaltra prej Tue 23 Dec 2008, 02:56

  Spitali me i vjeter ne bote...

  Spitali me i vjeter dhe i pari ne bote, ndodhej ne Kos te Greqise, qe u krijua nga babai i njohur i mjeksise Hipokrati,
  400 vjet para Krishtit. Muret e mbetura nga ky spital mund te vizitohen dhe sot nga turistet e gjithe botes.


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 5 Text_150
  SyKaltra
  SyKaltra
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 291
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ne shtepi
  Profesioni : Shitese
  Pikėt : 146
  Vlersuar : 15
  Data e Regjistrimit : 29/05/2008
  Humor : Fiks Fare

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 5 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga SyKaltra prej Tue 23 Dec 2008, 02:57

  Frekoendimi ne cift...

  Riprodhimi njerezor eshte mi i sigurte kur burri eshte me i madh ne modhe se sa partnerja. Studiuesit ne Suedi testuan 12.000 Ēifte te grup-moshave 45-55 vjec. Nga eksperimentet rrezulltoi se idealja e frekoendimit eshte tek Ēiftet ku gruaja eshte 6 vjet me e re se partneri.


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 5 Text_150
  SyKaltra
  SyKaltra
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 291
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ne shtepi
  Profesioni : Shitese
  Pikėt : 146
  Vlersuar : 15
  Data e Regjistrimit : 29/05/2008
  Humor : Fiks Fare

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 5 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga SyKaltra prej Tue 23 Dec 2008, 02:59

  Krah bionik i impiantuar...

  Amerikanes 26 vjeēare Claudia Mitchell i eshte
  impiantuar nje krah bionik. Kjo do te thote qe ajo mund te kontrolloje krahun " e ri" me ane te mendimit duke qene ky kontrollohet nga disa
  nerva jane ri-orientuar drejt muskujve te gjoksit, dhe nga kjo zone me ane elektrodash nisen sinjale qe i pergjigjen impulseve te trurit.keshtu ajo mund te ndjeje doren e saj, nxehtesine ose nje shtrengim dore.


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 5 Text_150
  SyKaltra
  SyKaltra
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 291
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ne shtepi
  Profesioni : Shitese
  Pikėt : 146
  Vlersuar : 15
  Data e Regjistrimit : 29/05/2008
  Humor : Fiks Fare

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 5 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga SyKaltra prej Tue 23 Dec 2008, 03:01


  Ilaē i ri pėr format agresive tė kancerit tė gjirit
  Gratė me njė formė agresive tė kancerit tė pėrhapur tė gjirit, pėr tė cilat kurat e tjera kanė dėshtuar t’i ndihmojnė ato, siguruan dje njė alternativė tjetėr pas miratimit tė njė ilaēi tė ri, megjithėse pėrfitimet e tij nuk janė tė qarta. Ilaēi Tykerb i prodhuar nga kompania Glakso Smith Kllajn ėshtė nė formėn e hapes dhe merret ēdo ditė. Ky ilaē duhet tė meret nga gratė, qė u janė nėnshtruar kurave me ilaēin intravenoz Herceptin dhe trajtimeve tė mėparshme me kimioterapi. Agjencia amerikane e Ushqimeve dhe Ilaēeve tha se e miratoi ilaēin Tykerb pėr t’u pėrdorur bashkė me mjekimin Xeloda dhe kimioterapi. Kompania Glakso Smith Kllajn tha se ky ilaē do tė jetė nė dispozicion tė pacientėve pas dy javėsh dhe kura kushton 2 mijė e 900 dollarė nė muaj. Rezultatet fillestare tė njė studimi, qė u njoftua vitin e kaluar, tregonin se Tykerb bashkė me ilaēin Xeloda parandalonin zhvillimin e tumorit me 8 muaj e gjysėm, ose 2 herė mė shpejt se sa vetėm ilaēi Xeloda. Tykerb doli aq i sukseshėm, saqė studimi ndėrkombėtar u ndėrpre mė parė dhe tė gjithė pjesėmarrėsve iu ofrua ilaēi. Mė vonė, kompania Glakso Smith Kllajn njoftoi se njė analizė mė pas e rezultateve tė studimit tregoi se parandalimi i zhvillimit tė tumorit vonohej me 7 muaj kur pėrdoreshin tė dy ilaēet, krahasuar me njė periudhė prej 5 muajsh kur pėrdorej vetėm ilaēi Xeloda. Agjencia amerikane e Ushqimeve dhe Ilaēeve tha se ėshtė tepėr herėt tė thuhet nė se gratė qė marrin ilaēet Tykerb dhe Xeloda do tė jetonin mė gjatė se sa gratė qė marrin vetėm ilaēin Xeloda.


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 5 Text_150
  SyKaltra
  SyKaltra
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 291
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ne shtepi
  Profesioni : Shitese
  Pikėt : 146
  Vlersuar : 15
  Data e Regjistrimit : 29/05/2008
  Humor : Fiks Fare

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 5 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga SyKaltra prej Tue 23 Dec 2008, 03:01


  Shkaktar i mbipeshės, ushqimi me kalori tė lartė
  Dihet se shumė amerikanė sot vuajnė nga mbipesha e tepėrt dhe sipas eksertėve, njė nga arsyet ėshtė se shumė restorante ofrojnė ushqime me kalori tė lartė. Statistikat tregojnė se ushqimi i restoranteve pėrmban mė shumė kalori se sa mendohet. Nė njė restorant tė Ēikagos, kėta klientė as qė e dinė se sa kalori pėrmban pica qė hanė. Njėri thotė 800 kalori tjetri 600. Nė fakt njė picė e zakonėshme pėrmban 2060 kalori ose njėsoj sa 19 akullore. Madje edhe disa ushqime qė mendohet tė jenė tė jenė deri diku tė shėndetėshme, si pėr shembull pastiēe me brokolli, apo mish pule me djathė, vetėm njė racion i tillė pėrmban 2000 kalori, po aq kalori sa ndodhen nė dy biftekė tė shoqėruar me dy patate tė pjekura dhe dy sallata. Nė disa restorante tė Ēikagos ofrohen 30 lloj ushqimesh me kalori tė ulėt. Ndėrsa nė ndonjė restorant tė thonė se pėrmbajtja e kalorive nė ushqimet qė shėrbehen nuk ėshtė diēka e fshehtė. Lista me tė dhėnat mbi sasinė e kalorive vendosen tani nė hyrje tė restorantit. Por Qendra pėr Shkencė nė Interes tė Publikut kėrkon qė klientėt tė njihen me rrezikun apo pasojat e ushqimeve me kalori tė lartė.Xhein Hurli e kėsaj qėndre thotė se etiketat me tė dhėna rreth sasisė sė kalorive nė ushqimin e restoranteve duhet tė jetė tė dukėshme e tė sakta njėsoj si ato nė etiketat qė pėrdorin dyqanet ushqimeve, si dhe tė pasqyrohen nė menutė e ushqimeve krahas ēmimit tė tyre. Ky grup po kėrkon me kėmbėngulje qė qeveritė e shteteve dhe ajo federale tė vendosin rregulla qė pasqyrimi i sasisė sė kalorive nė ushqime tė bėhet i detyrueshėm pėr ēdo restorant.


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 5 Text_150
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 5 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Tigri prej Sun 18 Jan 2009, 11:35


  Aspirina kuron 70 pėr qind tė sėmundjeve te gratė


  Aspirina mund tė ndihmojė nė shėndetin e grave mbi moshėn 40 vjeē duke parandaluar goditjet dhe atakun e zemrės. Gjithashtu edhe pėr gratė e reja nė mbipeshė aspirina ėshtė e dobishme. Nė testet e piketuara pėr meshkujt fizikanėt zbuluan nė vitin 1988 se aspirina ndihmon nė parandalimin e atakut kardiak fillimisht te meshkujt. Kur arrin nė zemėr aspirina ka aftėsi tė parandalojė mpiksjen e gjakut. Ky grumbull i qelizave tė kuqe tė gjakut, pllakėzave tė gjakut dhe proteinat fijezore mund tė bllokojnė enėt e gjakut qė ushqejnė zemrėn dhe trurin. Marrja e shumtė e aspirinave mund tė shkaktojė rrjedhje gjaku nė zorrė apo nė organe tė tjera tė brendshme. Kjo mund tė shkaktojė hemorragji. Rezultatet e institutit kėrkimor shpallėn edhe rreziqet qė sjell aspirina veēanėrisht te gratė. Edhe gjatė testimit tė bėrė pėr aspirinėn pati raste ku gratė patėn hemorragji pas marrjes sė aspirinės. Por nė disa raste rrjedhja e gjakut ėshtė me probleme serioze jo pėr ata qė marrin aspirina, por dhe pėr ata e kanė tė nevojshme transfuzionin e gjakut. Nė terma tė pėrgjithshėm, njė aspirinė nė ditė ėshtė e njė ide e mirė pėr njė grua tė shėndetshme mbi moshėn 65 vjeē, por jo pėr gratė nė moshė mė tė re.


  ________________________________
  Erdha ne kete Bote duke qare dhe shpresoj te largohem duke qeshur...!!!
  shpirti_omel
  shpirti_omel
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 220
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ne planetin Toke
  Profesioni : Student akoma
  Pikėt : 343
  Vlersuar : 8
  Data e Regjistrimit : 14/11/2008
  Humor : Me pelqen

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 5 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga shpirti_omel prej Sat 21 Mar 2009, 21:45

  Gjumi i shqetėsuar, alarm pėr sėmundjet e Trurit!!!...Gjumi i shqetesuar eshte nje paralajmerim per semundjet e trurit. Personat qe kane probleme me gjumin, mund te rrezikojne te cmenden, ose te vuajne nga semundja e Parkinsonit.
  Shkencetaret kanadeze analizuan 93 persona me crregullime te gjumit, sidomos gjate fazes se enderrimit, qe qellojne me grushta ose shkelma, kur jane ne gjume. Pas pese vjetesh u arrit ne perfundimin se me shume se ¼ e tyre vuanin nga probleme ne tru.
  Zakonisht gjate gjumit muskujt jane te qete, por njerezit qe kane crregullime te tilla reagojne duke perdorur shkelmat. Mendohet se ky reagim lidhet me nje demtim te pjeses se trurit qe rregullon gjumin.


  ________________________________
  Te semurin dhe mikun, ku ti prekesh i'u dhemb !!!...
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 5 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Tigri prej Mon 27 Apr 2009, 05:17

  Edhe tė Verbėrit mund tė shohin!!!...

  Personat qe kane humbur shikimin per shkak te demtimeve te trurit, kane aftesi te zbulojne pranine e objekteve, apo pengesave qe i rrethojne dhe te reagojne ndaj tyre, edhe pse nuk arrijne t’i shohin. Zbulimi eshte publikuar ne revisten shkencore “Current Biology” nga nje grup shkencetaresh nga SHBA, Holanda, Zvicra, Italia dhe Britania. Aftesia e ketyre te verberve eshte treguar permes histories se nje personi qe humbi shikimin, si pasoje e dy iktuseve ne tru. Madje shkencetaret ata shkojne me tej, duke thene se te verbrit mund te reagojne edhe ndaj shprehjes se fytyres se personave qe ndodhen prane tyre. Personi i verbuar me inicialet T.N ishte ne gjendje t’u shmangej pengesave. Edhe pse nuk shihte burri kishte aftesine e quajtur “Blindsight” (shikimi i te verbrit), qe mund te ndjeje pranine e objekteve, pa i pare ato. Per te qene sa me te besueshem shkencetaret e Harvard Medical School ne Kembrixh kane filmuar personin dhe kane treguar reagimin e tij ne nje video. Kjo aftesi qe nuk njihej me pare, sjell nje mesazh te rendesishem, sidomos per personat me demtime ne tru. Edhe pse humbin shikimin, keta njerez kane nje lloj aftesie misterioze, qe te hyjne e dalin nga nje vend pa u demtuar.


  ________________________________
  Erdha ne kete Bote duke qare dhe shpresoj te largohem duke qeshur...!!!
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 5 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Tigri prej Mon 27 Apr 2009, 05:21

  Zerat ne kokat e personave te shendosh.

  Edhe njerzit mentalisht te shendosh munden ne kokat e tyre te degjojne zera te pa njohur eshte zbulim i ri ne univeritetin e mancesterit.
  Studimet ne at fushe kan filluar ne vitet e 90 ne Holand ku kan qene te ftuar ne nje emision televiziv vullnetarishtte gjithe ata qe kan aftesi te degjojne zera te mbrendeshem.Lajmrimet kan qene te paparashikuara qe ka tejkaluar te gjitha parashikimet ,gje qe ka bere te ndryshohen qenderimet ne preceptimet e ketij fenomeni te cuditeshem.
  Nje grup i madh i njerzve qe kishin kete fenomen nuk e perjetonin si problem dhe nuk kishin nevojen te lajmerohem ne institucionet per semundjet mentale.
  Disa cak i kan kuptuar si dicka pozitive dhe inspiruese.
  Dhe ne fund eshte kuptuar se 1/4 e holandezeve kan kete fenomen.
  Duke u referuar ne kete studim Ejlish Kembell psikolog ne univerzitetin e Mancesterit shpreson te kuptoi pse reakcionet njerzore ne keta zera te mbrendeshem ne disa raste shkaktojne semundje mentale ndersa te disa tjere normalitet .
  Keshtu qe kan filluar qe te kolekcionojne informacione nga personat vullnetar neper tere Anglin per kete fenomen.
  Si supozim Kembell spjegon se variacionet ne sjellje ne te njejtin fenomen sigurisht se mvaret nga pervojat e ndryshme jetesore.Sa me shum trauma qe te kete njeriu gjate jetes se tij me pak eshte i "hapur" ne raport me keto fenomene!


  ________________________________
  Erdha ne kete Bote duke qare dhe shpresoj te largohem duke qeshur...!!!
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 5 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Tigri prej Mon 27 Apr 2009, 05:23

  Orgazmi eshte privilegj njerzore!

  Orgazmin e perjetoin vetem njerzit,perderisa kafshet jane te kufizuara nga kjo knaqesi.
  Natyra ka bere kete selekcionim sepse sex eshte fatal per shum kafsh.Psh kermillat gjate paresimit plagosin me majen e shtepizes,miza e tijes ne knaqesin me te madhe i keput koken mashkullit dhe ne fund e gelltit(huh fort kjo!) e besueshme apo jo ky gjest ekstrem stimulon hudhjen e spermmatozoideve te ky insekt bizar.
  Ky diskriminim te natyres orgazmike nuk edhe aq e tmerrshme per boten shtazore,sepse orgazmi nuk eshte qensor per vazhdimesin e llojit.Vetem parzimi eshte e siguruar me ndikimin e hormoneve,me te cilen arrihet deshira per mbijetes.
  Per ndryshim nga bota shtazore te njerzit hormonet e kan humbur kete aftesi.Mu per kete fakt natyres eshte dashur nje "trik" me te cilen do ruhej lloji njeri por per rastesi kjo qelloi te kthehet ne perjetimin me te kendeshem per te.Edhe pak per dicka qe eshte vetem "e jona" ose ne dicka qe knaqemi me shum se kafshet....Nese ne mes te dy personave ndjehet fluid.mjafton shikimi,prekje e rastesishme ose aroma e trupit ,truri yne fillon te prodhon hormon i cili ndikon ne zgjimin e interesimit dhe deshires per aventure.
  Kuptohet nuk behet fjale per ndonje lloj tjeter te aventures perveq asaj qe i pergjigjet erotikes dhe seksit.
  Na shpejtohen te rrahurat e zemres,vale nxehtesie dhe attac te euforise te cilen njerzit e pershkruajne si ndjenje e kendeshme ne fund te stomakut.Eshte e mundeshme qe kafshet ta perjetojne njejt por nuk e kan mundesin ta verbalizojne.Mu per kete edhe puthja me e thjesht me personin qe na pelqen ne planin erotik ne neve mund te ndikoj si analgetik i vertet.Secilen here qe buzet takohen ,truri fillon te reagoi.krijohen molekulat e kenaqesis qe mund te zvoglojne gjdo dhimbje.Pra kur eshte ne pyetje lloji njeri pergjegjes eshte fluidi ne gjak.


  ________________________________
  Erdha ne kete Bote duke qare dhe shpresoj te largohem duke qeshur...!!!
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 5 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Tigri prej Mon 27 Apr 2009, 05:24

  Rekreacioni ne qytet me shum i demshem se i dobishem

  Vrapimi,ngasja e bicikletes ose shetitja me rrollere neper qytet munden seriozisht te rrezikojne shendetin e njeriut.
  Tri komponetet me te rezikeshem te ajrit te qytetit jane:ozoni,sepse zvoglon mundesin e shfrytezimit te oksigjenit ne mushkeri,monoksidi i karbonit si dhe materiet toksike qe lirojne motorret e makinave.Ndotja e ajrit ne qytete veshtiresojne frymarrjen dhe mund te keqesojne gjendjen e astmatiqareve,bronkiteve si hde te semurve nga zemra.Perveq problemeve me frymarrje mundet te shkaktoj edhe marramendje kokedhembje dhe temperatura te larta.
  Nese nuk e keni shancin te vraponi jasht qytetit cfrytezoni parqet dhe largohuni nga blloqet e frekuentuara e posaqerisht vrapimin pas kamioneve apo autobuseve.Ushtrimet planifikoni ne oret e hershme apo atyre te mbremjes kur niveli i ndotjes se ajrit eshte i zvogluar.Nese gjate ushtrimeve keni probleme me frymarrje athere lajmerohuni te mjeku.


  ________________________________
  Erdha ne kete Bote duke qare dhe shpresoj te largohem duke qeshur...!!!
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 5 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Tigri prej Mon 27 Apr 2009, 05:25

  Gel vaginal per mbrojtje nga HIV

  Studiuesit amerikan kan fituar rrezulltate te mira ne kuader te projektit boteror qellimi i te cilit eshte te krijohet nje mikroboicid ne forme te gelit vaginal i cili me sukses do te mbronte femrat nga virusi i HIV qe shkakton SIDA-ne

  Studiuesit nga univerziteti Utah krijuan nje tretje te lengeshme e cila gjate penetrimit shenderohet ne gel vaginal,ndersa ne kontakt me spermen perseri shendrohet ne gjendje te lenget duke leshuar ne kete menyre materiet antivirale e cila e sulmon dhe e shkatron virusin e AIDS-it.
  Per fat te keq teknologjia e pershkruar te cilen e publikoi Journal of Pharmaceutical Siences ne njerz do te mund te testohet tek pas 4 viteve.
  "Gjenerata e pare mikrocide te cilen studiuesit po e testojne duhet te gjindet ne shitje per 4 vite.Nje e vetme dobesi e saj eshte se pak zgjate veprimi ,prandaja duhet te aplikohet pak para maradhenjes "-thot Dr Patrik Kiser nga univerziteti i Utah.
  "Punojme ne mikrocide te cilen femrat do te mund te perdorin 1 here ne dite apo 1 here ne muaj" thot Dr Kiser."Tentojme te zbulojme menyra te reja te cilat do te arrijne te mbrojne femren nga virusi HIV fetuset dhe te posalindurit".
  "shpresojme se do krijojm mikrocidin i cili menjehere do te sulmoi virusin i cili ndodhet ne sperm ,dmth do ta neutralizoi para se te infektoi mukozen dhe indin vaginal"-beson Dr Kiser.


  ________________________________
  Erdha ne kete Bote duke qare dhe shpresoj te largohem duke qeshur...!!!
  Florida
  Florida
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 131
  Mosha : 38
  Vendndodhja : Mbi valet e jetes
  Profesioni : Parukiere
  Pikėt : 92
  Vlersuar : 1
  Data e Regjistrimit : 09/06/2008
  Humor : Portokallia

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 5 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Florida prej Thu 03 Dec 2009, 01:13

  Studim i ri mbi funksionin e trurit

  Shume njerezve u duhet kohe per t'u dale gjumi pasi cohen nga shtrati. Nje studim i ri tregon se gjate minutave te para pas zgjimit, aftesia jone per te marre vendime nuk eshte me e mire se pas konsumimit te nje sasie jo te vogel alkoholi.

  Nuk eshte habi qe kaq shume njerez pijne kafe ne mengjes per te fituar energji. Nje studim i ri nga Universiteti i Kolorados ka zbuluar se dobesia fizike dhe mungesa e ekuilibrit qe ndjejme kur zgjohemi nga gjumi mund te na beje me te paafte se po te mos flinim fare. Josh Rodgers eshte student qe ka marre pjese ne kete studim. Kur ai zgjohet papritur dhe i kerkohet te beje nje test te thjeshte matematike, Josh nuk leviz shpejt dhe nuk mendon qarte. "eshte me te vertete e veshtire."

  Profesor Kenet Right udhehoqi studimin i cili eshte botuar ne Gazeten e Shoqates Amerikane te Mjekesise. "Ne kemi zbuluar se kur ngrihemi nga gjumi aftesite tona jane shume me te kufizuara sesa gjate oreve qe jemi zgjuar." Profesor Wright ka zbuluar edhe se kur mund te merren notat me te uleta ne provime. "Mungesa me e theksuar e aftesive ndodh menjehere pas zgjimit gjate pak minutave te para."

  Shumicen e kohes kjo lloj mungese ekuilibri e quajtur ndryshe "inerci e gjumit" kalon gjate 10 minutave te para. Por per ca njerez mund te zgjase deri ne dy ore. Profesor Right dhe studiues te tjere testuan nje grup pacientesh se pari pasi kishin fjetur gjithe naten per nje jave me radhe. Pastaj ata i testuan keta paciente pasi kishin qendruar 26 ore pa gjume. Pacientet ishin me mire kur ishin pa gjume fare. Ruth Meyler udheton shume dhe thote se studimi eshte i sakte. "Kam 36 ore qe jam pa gjume dhe nuk eshte fare problem." Ka nje arsye per kete. Profesor Right thote se pjesa ballore e trurit, si i gjithe trupi nuk do te zgjohet nga gjumi kur bie alarmi. "Kjo eshte pjesa e trurit qe eshte e lidhur me aftesine per te menduar qarte dhe per te marre vendime."

  Ky zbulim eshte shume i rendesishem per mjeket dhe punonjesit e urgjences, si dhe personelin ushtarak, pra te gjithe ata njerez qe duhet te marrin vendime te rendesishme, nganjehere te lidhura me jeten apo vdekjen, ndersa kane ende inerci gjumi. Kjo eshte gjithashtu dicka qe njerezit qe ngasin makinen per ne pune duhet ta marrin parasysh. Profesor Right thote se pjesa me e madhe e aksidenteve ndodhin heret ne mengjes kur njerezit jane rruges per ne pune.


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 5 I52333634_17449
  Florida
  Florida
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 131
  Mosha : 38
  Vendndodhja : Mbi valet e jetes
  Profesioni : Parukiere
  Pikėt : 92
  Vlersuar : 1
  Data e Regjistrimit : 09/06/2008
  Humor : Portokallia

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 5 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Florida prej Thu 03 Dec 2009, 01:15

  Kujdesi ritual mjekesor

  Nderkohe, shkencetaret sjellin nje shembull te ri te fuqise se mendjes ne ndihme te shendetit. Ata thone se rituali i kujdesit mjekesor mund te jete i rendesishem per permiresimin e shendetit.

  Nje vizite tek mjeku mund te mos jete e parapelqyeshme, por cdo gje duke filluar nga nje bisede me mjekun ne zyre deri tek veshtrimi i diplomave te tij te varura ne mur, mund te ndihmojne per t'u ndjere me mire. Doktor Ted Kapcuk prane shkolles mjekesore te Harvardit thote se mjekesia rituale duhet marre parasysh kur eshte fjala per kujdes shendetesor. Doktor Kapcuk po kryen prova per te pare ne se krijimi i idese tek pacienti se ai po trajtohet, por ne fakt behet sikur trajtohet, ose dhenia gjoja e ilaceve qe kane vetem formen e ilacit tablet, por ne fakt jane karamele, ose placebo, mund te pakesojne dhimbjet kronike qe pacientet ndjejne ne krah.

  Doktor Kpacuk krahasoi rezultatet e nje procedure te rreme akupunkture me ato te nje tablete qe permbante vetem karamel dhe arriti ne perfundimin se akupunktura fallso ishte me e efekteshme sesa karamelja ne forme tableti ose placebo.Akupunktura eshte pjese e mjekesise popullore kineze qe ne disa raste ka treguar efektshmeri ne largimin e dhimbjeve dhe trajtimin e semundjeve. Sic njoftohet edhe ne revisten Diskovery, akupunktura fallso e kryer nga doctor Kapcuk behet me gjilpera qe nuk depertojne lekuren. Pacientet e kryejne kete ritual dy here ne jave dhe te dhenat treguan se dhimbjet ne krahun e pacienteve u pakesuan dukshem. Doktor Kapcuk thote se disa rituale jane me te efekteshme sesa te tjerat. Porfesori i shkolles mjekesore prane universitetit te Harvardit nuk rekomandon qe mjeket tani te fillojne te japin ilace placebo e te kryejne procedura te rreme, por ai shton se mjeket duhet te shqyrtojne menyrat jo vetem se si t'i trajtojne te semuret por edhe se si te sillen me ta.


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 5 I52333634_17449

  Sponsored content

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 5 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Sun 08 Dec 2019, 07:10