Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Poezi nga Rudina Madani...

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Rudina Madani... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Rudina Madani...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 19 Oct 2007, 02:12

  BRENDA LIMITIT

  Kur ma shtrive doren
  por krahu te qe i shkurte,
  kur pjaten ma dhe
  por pjata te qe e boshte,
  kur dhimbjen ma njohe
  e s'ma gjete ilacin...
  Nuk te dyshova,
  e as nuk te perzura
  e as te dyja kembet ne nje kepuce s'ti vura.
  Se une e di
  kur pamundesia mbi deshiren meshon fort
  s'behet fjale per sterilitet miresie,
  behet fjale per ABORT.


  ________________________________
  Poezi nga Rudina Madani... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Rudina Madani... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Rudina Madani...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 19 Oct 2007, 02:13

  MPIRJE

  Vij nga tokat e lodhura ku djelli ben hije,
  ku nderi eshte kaq pervers
  sa te rrezon ne gjunje,
  ku behet be e rreme ne emer te zotit,
  ku askushet bejne buje.

  Ne emer te barazise na barazuan
  per nje gjume me te mire
  me te qete,
  ashtu te barazuar rreshqitem
  ne boshtin e minuseve lehte - lehte.

  Si ta marr veten!...
  me kane kafshuar
  ne kohe,
  ne nerva,
  ne sy,
  prej qumshtit utopik e perveluar
  shihni...
  kosit po i fry.


  ________________________________
  Poezi nga Rudina Madani... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Rudina Madani... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Rudina Madani...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 19 Oct 2007, 02:13

  BRILANT

  Fol e shkelqe me pak
  qe te te ndjej me shume ketij kontakti direkt,
  me garanto
  me te qenurit prane
  e mos me tremb me te qenurit perfekt


  ________________________________
  Poezi nga Rudina Madani... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Rudina Madani... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Rudina Madani...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 19 Oct 2007, 02:14

  SYRI IM

  Kam nje sy qe zap duhet bere
  i etur per skandale sysh,
  kurioz
  kam nje sy qe puthet me te tere...
  mos!!

  I afte ne absorvime
  shfrenueshem me percjell
  vibrimet qe i kap aty- ketu,
  ne kaq materiale
  ndjesore a komerciale
  shtyn kohen perendia rrumbullake "tru".

  Shpesh me qeteson
  e ne telajen e jete-zezes hedh tone radikale,
  me truke e mirazhe mi neutralizon
  dhe skenat me banale.
  Kam nje sy te madh e te fuqishem
  rrezegjere sa nje prozhektor,
  kam nje sy qe kur me sheh t'pagdhire
  behet shok e me jep dore.
  Dhe hyn ne eksplorim
  ne shtigjet qe s'i rraha
  energjik
  i sakte
  hipnotik,
  e gjahun ma shtrin ne toke jo fjala ime
  por sulmi i tij narkotik.

  ...Eshte dhe i pasoj e i perdale
  se s'ben dallim ne miq e armiq,
  mi anoncon gjithe gjendjet shpirterore
  e me le lakuriq.

  Jep e merr,tregtohet, ujdiset,
  jep e merr, ne hell duhet vene
  ky syri im si bark xixellonje
  e besepake
  si nata pa hene.


  ________________________________
  Poezi nga Rudina Madani... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Rudina Madani... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Rudina Madani...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 19 Oct 2007, 02:14

  PIKE REFERIMI

  Ti,
  qe plusit i thua "i mire"
  e minusit "i keq",
  mos me gjyko..
  te drejten e gjykimit ta heq.

  Une,
  qe ne labirinte minusesh eca per ters,
  plusin e shoh rraskapites
  direkt e invers.


  ________________________________
  Poezi nga Rudina Madani... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Rudina Madani... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Rudina Madani...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 19 Oct 2007, 02:14

  KATARSIS


  U gdhifsh i bardhe
  si shkume e perroit,
  si lulebora ne kopsht te fqinjit tim,
  i bardhe
  e prej se bardhes tende
  c'te doje te mbesi...
  shpirt
  qe te tjetersoi nata,
  te tjetersofte tani
  mengjesi.


  ________________________________
  Poezi nga Rudina Madani... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Rudina Madani... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Rudina Madani...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 19 Oct 2007, 02:15

  DISHEZE

  Provova me gjuhen e zotit
  po isha larg,
  ma kthyen jehonen e fjales
  malet prape.
  Ajo qe isha kam mbetur
  me shpirt pa kufinj, pa forme
  nje zjarr qe ushqehet nga zjarri
  nga ererat qe vine e shkojne.
  E vetme mes fushes
  ku nata e rimelte
  qerpiket e barit i leu,
  me lind ne damare nje ambicie drite
  shkermoqem
  e shkrihem si dheu.
  Dhe kam energji dhe s'kam
  nga frike e mosvleres dyzoj,
  i rreshqas nje jete blu
  dhe nje jete po blu filloj.

  Sa kohe me kot konsumova
  me frike mos nuk dal nga kllapia
  tani qe kllapise i shpetova
  racionoj sekondat e mia....


  ________________________________
  Poezi nga Rudina Madani... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Rudina Madani... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Rudina Madani...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 19 Oct 2007, 02:15

  BEHU PREJ COKOLLATE

  Ne kete kohe kur gjithshka ndryshoi
  ndrysho dhe ti
  qytet i detyrimeve te pa fund,
  te jesh gjumeprishes,
  te jesh deshirashkeles
  s'eshte me
  ne mode askund.


  Njehere te vetme prej cokollate behu
  qytet i detyrimeve ne nevoje,
  te mos na sillesh me i gurte mes dhembesh
  po te na shkrihesh ne goje.


  ________________________________
  Poezi nga Rudina Madani... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Rudina Madani... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Rudina Madani...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 19 Oct 2007, 02:16

  FUND PA FUND

  Shi imoral preteksesh
  per ta zgjatur dhe nje ore
  ........................dhe nje muaj me shume,
  i plusuar ideve te sajuara
  qe ndjellin gjume.

  Idesh patetike
  ...............qe ftojne, qe ndezin
  qe me cudisin e me lene pa mend
  keshtu funksionoka i dashur mekanizmi,
  i imponimit tend.


  ________________________________
  Poezi nga Rudina Madani... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Rudina Madani... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Rudina Madani...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 19 Oct 2007, 02:17

  AVENTURIM

  Ti ishe anije qe me cove larg
  larg bregut tim,
  duke ndjekur nje projekt ambicioz levizjesh
  e ikjesh pa kthim...

  Nje projekt ne dukje i thjeshte e intens
  studiuar
  .............deri ne hollesi,
  qe dhunon copera standartesh etike
  jo sepse do
  por se nuk di.


  ________________________________
  Poezi nga Rudina Madani... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Rudina Madani... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Rudina Madani...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 19 Oct 2007, 02:17

  LARG PASQYRAVE


  Persosja ime
  qe loje pasqyrash,
  performance dinake e deformimit
  qe ma ngriti ne njeqind per qind
  shifren e vogel te pretendimit.
  Keshtu
  ne duar nepsesh
  e vura veten,
  pikante e shtatzanore krejt,
  qe diten te me hipin ne anijen e duhur,
  por qe anijen ma mbyten ne det.
  Larg nga pasqyrat ...
  larg te them ! ...
  Ti pak shpirt qe ke mbetur ne mua,
  ti pak shpirt qe ende di te qash,
  ti pak shpirt qe ende di te vuash.


  ________________________________
  Poezi nga Rudina Madani... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Rudina Madani... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Rudina Madani...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 19 Oct 2007, 02:18

  FETISHIZEM


  Une lutem
  atehere kur kam nevoje
  e sot me nevoja jam deri ne fyt,
  por zotin tim ia shita nje te mbyturi
  dhe i mbyturi te mbyt.
  E tash
  kokeulur vij
  te lyp zotin tuaj
  le te jete i vogel si kodra ndane malit,
  le t’mos jete i vlerte
  le te jete dhe i sajuar,
  sikur faksimilja kundrejt origjinalit.

  Dhe ne mos ma dhenci
  kam per ta bere vete
  mbi eshtra falimentesh
  qe s’me qene pak ne jete.


  ________________________________
  Poezi nga Rudina Madani... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Rudina Madani... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Rudina Madani...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 19 Oct 2007, 02:19

  GUSHT


  Kur nje grua qesh
  lind diku nje burre
  e thame dhe e sterthame,
  po se fiksuam kurre.

  Jashte digjen netet
  ne te gushtit “ves”
  fle ai qe putha
  e gjysme e dhomes vdes.
  I flas...
  po s’me degjon,
  e une kridhem ne humnere
  ...fiket jashte nje radio
  ...mbyllet jashte nje dere.
  Filloj e vjell deshirat
  qe i hengra nji nga nji,
  si ndoca peshq jashte uji
  gati ne asfiksi.
  E gjumin ze per fyti
  dy fjale i them ne sy:
  “o naten na e liro,
  o merrna qe te dy”.


  ________________________________
  Poezi nga Rudina Madani... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Rudina Madani... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Rudina Madani...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 19 Oct 2007, 02:19

  DESHTOJ

  ...
  ai qe putha
  gerhet ne krahun tjeter
  degjo!...
  po qau gruaja
  nje burre po vdes patjeter.


  ________________________________
  Poezi nga Rudina Madani... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Rudina Madani... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Rudina Madani...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 19 Oct 2007, 02:20

  INSISTIM


  Me perdor pa frike
  fati im
  mjaft me le ne sirtar,
  kaq shume pune qenkan per tu bere,
  kaq shume gjera qenkan per tu pare.

  Me perdor ndjeshem,
  bute e mire
  si te kishe ndonje rrem artisti,
  bej me mua nje njeri te lumtur
  bej me mua
  c’te te doje shpirti.

  Bej me mua nje-milion cudira
  e sajo
  me dhjetra histori,
  me perdor...
  perdorme te marrte e mira
  der te konsumohem,
  der te shkri.


  ________________________________
  Poezi nga Rudina Madani... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Rudina Madani... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Rudina Madani...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 19 Oct 2007, 02:20

  INKOSHIENCE

  Demonet e mi
  sikur virtytet e mia,
  lindin e vdesin
  ne nje dite,
  ne nje nate,
  po te dija te dilja nga morgu e lehonia
  do te isha me fat.

  Dy rruge me serviren feja dhe njeriu
  bile, itenerarin ma kallezuan vete
  po kur bera te nisem
  u gjeta mes medyshjesh,
  ne makinen qe ngiste
  neper nje udhe te trete.


  ________________________________
  Poezi nga Rudina Madani... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Rudina Madani... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Rudina Madani...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 19 Oct 2007, 02:21

  ORTEQET


  Jane bij te maleve, te serta si ligje
  revolucion i hicit
  ne shpirtrat lakuriqe.
  Ngado i gjen
  ..... .......ne male,
  . ..........................ne male…
  kur hyn ne superpeshe
  tepria fatale.
  Tepria mashtrimit
  .............................percmimit,
  ........................................ vetmise,
  qe acaron durimin ne kulmin e trysnise.
  Tepria e ndrydhjes,
  beseprerjes,
  zhgenjimit...
  qe rrezon nga malet revoltat e shfrimit.
  Ne male,ne male
  e perseri ne male,
  epersi e shenjte, epersi fatale.
  Para jush e humbin vleren
  planet,
  skenat,
  lajkat,
  buzeqeshjet,
  sterhollimet, alibite, krahmarrjet, leqet...
  ...
  mjere ke zene perfund orteqet.


  ________________________________
  Poezi nga Rudina Madani... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Rudina Madani... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Rudina Madani...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 19 Oct 2007, 02:21  PAKT


  Beju jastek i bute kesaj koke
  qe te mendon cdo cast,
  qe te fitoi ne te gjitha hamendjet,
  qe te humbi per nje bast.

  Se ahere do ze mend e do eci
  si dikur
  me kembet ne toke,
  beju jastek i bute kesaj koke
  te clodhet, gjer gjumi ta rroke.


  ________________________________
  Poezi nga Rudina Madani... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Rudina Madani... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Rudina Madani...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 19 Oct 2007, 02:22

  GJYSMAKERI


  Cante e jetes sime
  gjysem bosh e gjysem plot,
  me punera qe i bera
  e qe si bera dot.
  Ne fund te saj,
  ne fund,
  (ku syri nuk e kap)
  nje vrime nga derdhet koha
  here qetaz
  here me vrap.
  Metamorfohet...
  dhe nga cante
  behet kuletez, behet thes
  une jap me shpirt ate qe mundem
  e te ma ktheni nuk e pres.
  E aty
  ne gji te cantes sime
  gjysem te mbushur
  gjysem boshuar,
  kam shperblimin e asaj qe bera
  e pishmanin
  e asaj
  qe kam harruar.


  ________________________________
  Poezi nga Rudina Madani... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Rudina Madani... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Rudina Madani...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 19 Oct 2007, 02:22

  PER TY


  Fuqi elektrike pareshtur
  nga ti importoj,
  e ndezur programesh intime
  prej flokeve ne thonj.
  Mendohu goje e bukur
  e tregoma shpejt
  vetedijshem puth,
  a inercije krejt!!...
  A e di…
  kur kodit sĀ“i pergjigjesh
  prish qarqet ne mua,
  atehere,
  impulse te reja vemendjeje dua.
  Vendos…
  fuqia ime elektrike
  te rrish edhe pak,
  trofeja e vetme, konkrete
  ne jeten zig-zag.
  O sy i bukur qe ma jep
  edhe ne qofsh
  imitim tundues e i mjere
  (mos mu rrefe)
  ti ma zbukuron rinine,
  ende...


  ________________________________
  Poezi nga Rudina Madani... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Rudina Madani... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Rudina Madani...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 19 Oct 2007, 02:23

  PUSHTIM


  Lajthitje e bukur, flagrante
  e pergjuar si faj femije,
  permbytje me solle ne cdo skute
  nga kryet ne ije.
  Ti ndodhe dje... ti ndodhe dje
  u befte e djeshmja
  ....................e neserme.

  Ndjehem e engjellt tani
  me shije freskie ne damare
  mos me qofsh e fundit askurre
  dinjitozja
  seanca e pare.
  Qe ndodhe dje... qe ndodhe dje
  u befte e djeshmja
  .....................e neserme.

  U tunden e stertunden
  dy bote ne lulezim
  u thjeshtua kaq shume brendia e veprimit,
  gjer ne shperpjestim.


  Ku gjete pasaporte,ku gjete
  per t’ma shkelur kufirin intim
  tash qe tokat e mia zaptove
  perpelitem ne ethe e frikim.

  Jo se i frikem parmendes tende
  le t’me leroje deri ne deje,
  po etjes per pervoja te reja
  qe ben vaki...
  fle brenda teje.
  Keshtu them sot ... keshtu them sot
  e kjo e thene
  .....................mos u befte dot.


  ________________________________
  Poezi nga Rudina Madani... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Rudina Madani... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Rudina Madani...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 19 Oct 2007, 02:23

  RRUGET

  Me kane rritur rruget,
  djeporet,
  te pafundmet
  rruget me bene kete qe jam,
  me teper nga c’kam pritur me ofruan
  kur shansin e perzgjedhjes me dhane...
  Dhe perzgjodha
  ashtu si me erdhi
  here veseve
  here ndjenjave
  here kot me kot,
  mire a keq
  k’te kurre se kuptova
  mire a keq
  k’te koha le ta thote.
  Me kane rritur rruget
  nenoret,
  enigmoret,
  rrugeve e kam humbur
  e gjetur toruan
  me teper se ckam pritur me dhane
  kur shansin e perzgjedhjes me ofruan...


  ________________________________
  Poezi nga Rudina Madani... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Rudina Madani... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Rudina Madani...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 19 Oct 2007, 02:24

  ATY


  Une sillem
  ne spiralen e sugjestionit tend,
  marramendas,
  sillem e persillem pa zene vend
  pleksem e shpleksem
  ngrihem e bie...
  pa gjetur nje minute rehatie.
  Por jam aty
  prezent si ajri
  qe as nuk shihet
  as evitohet
  ne marramendjen e ngazellyer
  une jam aty
  si fakt i kryer.
  Nuk sillem enkas,
  sjellja eshte kusht i rezistences
  ne kete spirale,
  une jam aty
  si buzeqeshja
  si fakt i kryer
  si gje normale.


  ________________________________
  Poezi nga Rudina Madani... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Rudina Madani... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Rudina Madani...

  Mesazh nga Administratori prej Tue 21 Feb 2012, 23:37

  SHPĖRNGULJA

  Qemė ne qė nė emėr tė vetėgjetjes
  injoruam baltėn
  e u projektuam nė dimensione
  qė s’di pse...
  i pėrcjellim ende gjeometrikisht ...
  u shpėrndamė krejt harrueshėm,
  grive tė betonit
  nė ngutje vogėlsirash tejzėnė
  sofistikisht...

  Qemė ne qė injoruam baltėn
  nė shtegtim tė vetėgjetjes
  qė s’di pse...
  kaq shumė akcent i dhamė
  e rėndėsi,
  nė emėr tė saj justifikojmė vetėhumbjet
  vlerėhumbjet
  ......mikhumbjet,
  ...........djehumbjet
  nė emėr tė saj
  u shpėrngulėm nė gri...

  E besomėni...
  (ka gjasa)
  qė kėtyre grive tė betonit
  kurrė kaq e njėzėshme
  s’do kish qenė shpėrngulja,
  sikur tė na binte nė mend edhe njė herė
  qė vetėm nė baltė
  e prej baltės
  ....... lind
  .............lulja.


  ________________________________
  Poezi nga Rudina Madani... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Rudina Madani... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Rudina Madani...

  Mesazh nga Administratori prej Tue 21 Feb 2012, 23:41

  PĖRMBI

  E zhduk
  ēdo shenjė tė zakontė graviteti
  kjo kėmbėngulje e ėmbėl e pranisė tėnde,
  e mbi rutinėn prej ozoni tė asaj qė jam
  pezull mė ngre,
  mbi pėrsetė e pafund ku ēapitem
  pezull mė ngre,
  mbi frikėn sugjestive te stinės qė na lė,
  mbi liritė e tepėrta
  te pavėna mirė nė punė
  pezull mė ngre....
  ē’mrekulli kjo humbje e peshės
  prej tė cilės
  rregullisht e perceptoj lunatizmin tim
  qė mė veēoi
  e objekt kureshtjeje mė bėri
  pėr tė palehtėt
  qė mijėra herė
  fytyrės ma pėrplasėn
  rėndėsinė e tė qenit me “peshė”,
  e tė qenit mbi tokė
  e tė qenit mbi kėmbė
  e tė qenit
  domosdoshmėrisht
  e rėndė.


  ________________________________
  Poezi nga Rudina Madani... - Faqe 2 Pictur10

  Sponsored content

  Poezi nga Rudina Madani... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Rudina Madani...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Sun 08 Dec 2019, 06:32