Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Poezi nga Rudina Madani...

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Rudina Madani... Empty Poezi nga Rudina Madani...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 19 Oct 2007, 02:00

  Pershendetje.

  Ne kete teme do te keni rastin qe te lexoni
  disa poezi nga poetja, Rudina Madani...
  Njekohesishte edhe mundeni te posteni poezi
  te tjera te kesaj poetje qe nuk gjenden ketu.

  Lexim te kendshem...

  Sinqerishte:
  Saimiri...


  ________________________________
  Poezi nga Rudina Madani... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Rudina Madani... Empty Re: Poezi nga Rudina Madani...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 19 Oct 2007, 02:00

  LEKUNDJE

  Toke e premtuar
  pse me dukesh e larget
  teksa eci mbi ty,
  itenerarin e kesaj rruge e zgjodha me zemer,
  me zemer e jo me sy.

  E premtuar njemije here para meje
  dhe e mbajtur me fytyre e me erz,
  pse ne duart e mia sot
  je cakmak qe nuk ndez?!!....


  ________________________________
  Poezi nga Rudina Madani... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Rudina Madani... Empty Re: Poezi nga Rudina Madani...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 19 Oct 2007, 02:01

  KARRIERE


  Disa guxojne...
  hipin ne shkalle,
  kacavirren
  hidhen, levrijne
  kur prekin....fryhen
  kur humbin...s'pipetijne.
  Ama guxojne
  grisin paragjykimet para vetes
  te tjera mbjellin pas,
  per tu vene rrjete atyre
  qe i arrijne ne cas.
  Ama guxojne...
  strikt ne nje ide
  qe fikse u be tashme
  e mbart nje emer ndjelles
  per cdonje.
  Ama guxojne...
  guxojne disa
  cudi e madhe si guxojne
  po sikur...sikur...largqofte....
  thote grupi i atyre qe komentojne.

  Vazhdojne sikuret, frikerat, dyshimet
  "mban mend filanit se c'i ndodhi
  e ngriti fati dhjete here perpjete
  e perseri
  dhjete here e hodhi".

  E shmangen lehte
  e bejne pak tutje,
  e veten hijshem ngushellojne:
  "me mire te qete diku ne hije,
  as kemi
  por as na mbarojne".

  Por syri larg e larg iu tretet
  ku zgjaten shkalle
  pa fund
  pa ane,
  duke shpresuar t'iu cmpikset shtegu
  e t'iu krijohet nje rrethane....


  ________________________________
  Poezi nga Rudina Madani... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Rudina Madani... Empty Re: Poezi nga Rudina Madani...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 19 Oct 2007, 02:01

  FAJI

  I kostumte
  i seriozte,
  sikur f'tyre e robit ne varrim,
  eshte i imi, i yti, i te tereve
  dhe perseri jetim.
  Heret mesuam ta qellojme
  e ta yshtim sikur shpirtin e keq,
  por guret serish na u kthyen
  e shpines i ndjeme per dreq.
  Ikem prej tij
  por hijen
  ia pame dhe ia gjetem kudo,
  na e ktheu te lodhshmen rruge
  ne nje te hidhur "vend-numero".
  Faji...
  ...kjo hurme e pabere,
  i perfolur si qime ndersa ishte tra...
  i imi, i yti, i te tereve...
  dhe perseri
  pa nene e baba.


  ________________________________
  Poezi nga Rudina Madani... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Rudina Madani... Empty Re: Poezi nga Rudina Madani...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 19 Oct 2007, 02:02

  ESELL

  Nje mije menyra
  per te ikur prej jush
  qetesira ...
  nje mije
  per t'u shlodhur prej jush...

  Rivalitetet qene prej kartoni
  si te gjithe heronjte e mi,
  asnje nuk mbeti ne kembe
  pas eres me shi.

  Pas eres qe mi shqeu mjegullat
  e inateve primitive,
  e ma solli nevojen e bashkimit
  krejt instiktive.


  ________________________________
  Poezi nga Rudina Madani... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Rudina Madani... Empty Re: Poezi nga Rudina Madani...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 19 Oct 2007, 02:02

  HUMBJE

  Do te duhej nje mal
  per te bere njerine
  ..........qe ishte ne ty dikur,
  per ta asgjesuar nuk u desh gje tjeter:
  nje re e nje gur...
  Nje guricke ne kepucet e shpirtit
  e dole daljes se perdale
  me nje ekuiliber per te ardhur keq
  Nje engjell i lodhur ta ferkonte shpinen
  hundesh te terhiqte
  nje djall a nje dreq.

  Do te duhej nje mal,
  ndoshta dhe nje tjeter
  per te bere njerine qe ishte ne ty...
  po une kam mentalitet te vjeter
  punoj vec me sy.
  Perpiqem te te sajoj
  paranormalisht,
  me lojera te rrezikshme si rrufeja mbi dru...
  do duhej nje mal te beje njerine qe ishe
  dhe nje ure e forte
  qe te te sjelle ketu.


  ________________________________
  Poezi nga Rudina Madani... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Rudina Madani... Empty Re: Poezi nga Rudina Madani...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 19 Oct 2007, 02:03

  ANONIMITET

  U linda ne hije,
  u rrita ne hije,
  larg nga dritat e prozhektoret.
  Me thane:
  "s'ke intuite per te marre timonin,
  ama,
  paske shpatulla per te shtyre motorret."

  Me thane te kyc gojen e te jem e duruar
  se mbetet shpesh pa gje
  ai qe lyp shume
  e...teksa bindem prozhektoret fiksohen,
  larg meje
  e larg njerezve si une.


  ________________________________
  Poezi nga Rudina Madani... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Rudina Madani... Empty Re: Poezi nga Rudina Madani...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 19 Oct 2007, 02:03

  NE IDENTITET TE RI

  Te kam tradhtuar jeta ime
  une, objekti i vetem i yti
  perse s'me shkele,
  pse s'me braktise
  perse s'me kape per fyti!!....

  Por...
  te kam dashur jeta ime
  une, objekti yt i vetem
  te dy u lidhem,
  te dy u zgjidhem,
  te dy se fundi mbetem.

  Qejfpaprishur
  si shaka publike,
  nje-mije here
  zilepsur e pergjuar,
  me e pashmangshmja ishe
  force e brishte
  nga te gjithe sulmet
  qe me kane sulmuar.

  E pra ...
  s'qeshe kala prej rere
  shkemb qeshe si maje e Shkelzenit,
  poho...
  tu deshen vite te ndryshoje
  menyren time
  gjendjen e te qenit.

  E te qenit gjume mengjesor
  veshur gjithe arsye
  kembe e koke,
  e te qenit hipoteze e sigurt,
  e te qenit bos me xhepat troke.

  Shihme tani
  kryet e kam ulur,
  duke e bindur zemren fije - fije,
  se bishti ne shale kur me sjell paqen
  eshte nje xhest i vlefshem zgjuarsie.

  Tash ne duar mbaj
  ethe - etjen tende,
  te brishte,
  te tejzgjatur,
  bere pe...
  te kam pare prej saj te vesh cigaren,
  te kam pare serish tek e le.

  Korrigjove shijet edhe stilin
  me prestigj lumenjsh po rrjedh ne mua,
  gjysmes shpirtit me ke lene vajze
  gjysmes tjeter
  me ke bere grua...


  ________________________________
  Poezi nga Rudina Madani... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Rudina Madani... Empty Re: Poezi nga Rudina Madani...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 19 Oct 2007, 02:04

  SHTESE NE TESTAMENT

  Eshte dimri im,
  jane ethet e mia
  eshte bora, krishtlindjet, caji i nxehte
  shtepia...

  Eshte dimri im....
  eshte imi....
  ku here fiton frika
  e here guximi.

  Eshte dimri im jo tjeter,
  ku dashuri e re propozon
  me formulen e vjeter.

  Shiheni pra dimrin ne shpatullat e mia
  kaluar
  si mbi krahet e te atit femia
  Me ka lodhur!
  Sic lodh rendom ateistin besimi
  e prape se perze
  edhe pse dimer....
  eshte dimer i imi.


  ________________________________
  Poezi nga Rudina Madani... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Rudina Madani... Empty Re: Poezi nga Rudina Madani...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 19 Oct 2007, 02:05

  TI VETE ME THE

  Pse me ngre
  me rrezon,
  me pergjunj,
  me sit
  pse dalengadale me bluan...
  Ti vete me the
  se lojerat qe vrasin
  si luan.


  ________________________________
  Poezi nga Rudina Madani... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Rudina Madani... Empty Re: Poezi nga Rudina Madani...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 19 Oct 2007, 02:05

  NEN DIELL

  Tu duka tjeter?!...
  Me thuaj si,
  si tjeter tu duka...
  Une deri dje e perditshmja
  e thjeshta e normalja si buka.

  Tjeterkund sheh sot parabola ime
  e percepton vibrime kanalesh te reja
  gjera qe me ty si njoha mire
  si paqja ne shpirt,
  hareja.

  Dhe pi limonate me akull
  nen diell, ku bertasin femija.
  Tu duka tjeter?!...
  Me thuaj si,
  si e bardha
  si e zeza
  si grija?...
  Po une e di
  kot pyes,
  e di si te jam dukur,
  larg blefit virtual jetuar me ty
  jam kthyer serish e bukur.


  ________________________________
  Poezi nga Rudina Madani... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Rudina Madani... Empty Re: Poezi nga Rudina Madani...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 19 Oct 2007, 02:06

  ZHVISHEM

  Zhvishem,
  nga gjithshka qe e zgjodha
  e qe e vesha me deshire
  nga gjithshka qe ma imponuan
  a qe ma veshen me zor
  kam nevoje te njihem me relievet e mia
  ti nuhas,
  ti shijoj,
  ti prek me dore...
  zhvishem...
  e i shkel me kembe lekuret e vjetra
  qe me prezantuan
  sic mu desh e sic me deshet
  ne kete lakuriqesi ndjehem e shpaguar
  prej gishtit te kembes
  tek veshet.
  Dhe shoh
  se ne kete harte te pashfaqur brendesore
  paska shume te heqesh,
  paska shume te shtosh
  aty
  ku jane tepricat
  behet fjale per dhenie,
  sic behet fjale per marrje
  aty
  ku ndjehem bosh...


  ________________________________
  Poezi nga Rudina Madani... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Rudina Madani... Empty Re: Poezi nga Rudina Madani...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 19 Oct 2007, 02:06

  TANI

  Qaj shpirt...
  pa drojen se s’duhet
  pa drojen se te sheh njeri
  jetoje te qaret si nje proces clirimi
  te ngjashem me te berit dashuri.
  Sepse te qash
  ne vetvete do te thote te kesh pare
  te kesh pare thelle
  e thelle te kesh kuptuar
  ne grafik te intimes eshte ajo ngritja e sakte
  qe ndjek rrezimin tend te deklaruar..
  Duket
  proces i shkaperdredhur
  i artificte
  i bere enkas per te pafortet,
  per ata
  qe gjeten pak kerkimeve te shumta
  per ata...
  qe gjysme bosh e pane goten.
  Mirepo te qash
  do te thote te kesh kuptuar
  koklavitjen e nyjes
  vendin ku...
  shkakun,
  pasojen..
  do te thote te cbirosh pertej mjegulles e murit
  e vetes t’ia prekesh me duar nevojen,
  qe te shtyu te klikosh ne taste te paduhura
  ne taste qe nxiruan te qarten ne ty
  tani
  pa shiun e nje qarjeje te vertete
  e ke te veshtire te marresh boten ne sy.
  Ndaj tundu o shpirt bukur e denesshem
  intensivisht e deri ne shfrim
  te qaret s’eshte turp
  eshte firma jote prej njeriu
  te qaret
  ....eshte fillim.


  ________________________________
  Poezi nga Rudina Madani... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Rudina Madani... Empty Re: Poezi nga Rudina Madani...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 19 Oct 2007, 02:07

  PERMBI

  E zhduk
  cdo shenje te zakonte graviteti
  kjo kembengulje e embel e pranise tende,
  e mbi rutinen prej ozoni te asaj qe jam
  pezull me ngre,
  mbi persete e pafund ku capitem
  pezull me ngre,
  mbi friken sugjestive te stines qe na le,
  mbi lirite e teperta
  te pavena mire ne pune
  pezull me ngre....
  c’mrekulli kjo humbje e peshes
  prej te ciles
  rregullisht e perceptoj lunatizmin tim
  qe me vecoi
  e objekt kureshtjeje me beri
  per te palehtet
  qe mijera here
  fytyres ma perplasen
  rendesine e te qenit me “peshe”,
  e te qenit mbi toke
  e te qenit mbi kembe
  e te qenit
  domosdoshmerisht
  e rende.


  ________________________________
  Poezi nga Rudina Madani... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Rudina Madani... Empty Re: Poezi nga Rudina Madani...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 19 Oct 2007, 02:07

  SHPERNGULJA


  Qeme ne qe ne emer te vetegjetjes
  injoruam balten
  e u projektuam ne dimensione
  qe s’di pse...
  i percjellim ende gjeometrikisht ...
  u shperndame krejt harrueshem,
  grive te betonit
  ne ngutje vogelsirash tejzene
  sofistikisht...

  Qeme ne qe injoruam balten
  ne shtegtim te vetegjetjes
  qe s’di pse...
  kaq shume akcent i dhame
  e rendesi,
  ne emer te saj justifikojme vetehumbjet
  vlerehumbjet
  ......mikhumbjet,
  ...........djehumbjet
  ne emer te saj
  u shperngulem ne gri...

  E besomeni...
  (ka gjasa)
  qe ketyre grive te betonit
  kurre kaq e njezeshme
  s’do kish qene shperngulja,
  sikur te na binte ne mend edhe nje here
  qe vetem ne balte
  e prej baltes
  ....... lind
  .............lulja.


  ________________________________
  Poezi nga Rudina Madani... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Rudina Madani... Empty Re: Poezi nga Rudina Madani...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 19 Oct 2007, 02:08

  PSE


  Kam fytyren e vellezerve te mi
  qe jane si lumenjte pa shtrat,
  qe kane ekuiliber termetesh
  ........................ndene hap.  Dhe kam ne maje te gjuhes nje pyetje naive
  huazuar nga vellezerit e mi,
  pse s’jane te njellojta perendimet
  ..........................kur dielli eshte po ai?...


  ________________________________
  Poezi nga Rudina Madani... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Rudina Madani... Empty Re: Poezi nga Rudina Madani...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 19 Oct 2007, 02:08

  PRONESI


  Nga te “vertetat” qe i njoh
  si ne permbajtje
  si ne sasi,
  me mbeti nje qe s’di te ngrohe
  pa fluks,
  si nate pa dashuri.
  Ajo qe kam me spekulloi
  me nje preteks naiv me lodhi,
  improvizoi
  furtune e gjume
  e gjysmen e rinise me vodhi.

  Kjo e “vertete” qe mire me njeh
  tund koken
  e cigaren thith,
  si ta leshoj kur nuk me le
  k’te ligj te rrepte qe duart lidh.
  Dhe qarkullon me emrin tim
  ka fatin tim
  ne dore, ne vija
  me ngjet kaq shume saqe me tremb,
  si impotentin dashuria.

  Ka te “verteta” qe i prek
  qe s’duan shume filozofi
  kushtojne pak
  por te derrmojne,
  sa nje zhgenjim ne llotari.
  Nje me e brishte kryet s’e kthen
  kozmike e shtrenjte si vetetima,
  ajo do FAT
  dhe gjunje te cjerre
  e jo k’te thes me psheretima.
  K’te thes me shpresa dhe k’te shqelm,
  qe sillet qark e me prish pune
  qe nen pushtet desha ti ve,
  por nen pushtet pa droje me vune.


  ________________________________
  Poezi nga Rudina Madani... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Rudina Madani... Empty Re: Poezi nga Rudina Madani...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 19 Oct 2007, 02:09

  INDIFERENCE

  S’te percollem dot
  e na mbete brenda pragut
  ka kaluar qe ahere nje jete,
  veshe ca zakone e terbiete prej plaku
  qe te te linim te qete...
  E ne te harruam
  se u harruam ne te tjera
  e ti prej pragut u zhvendose ne oxhak,
  prej oxhakut
  na u zhvendose ne sofer
  e keshtu pak nga pak...
  E keshtu pak nga pak zure rrenje
  me acaret e tua e me eren,
  per t’na treguar se dimrat
  s’u percillkan kollaj
  po s’ia perplase turirit
  veren...


  ________________________________
  Poezi nga Rudina Madani... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Rudina Madani... Empty Re: Poezi nga Rudina Madani...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 19 Oct 2007, 02:09

  PA ADRESE

  A se kuptoni se porsi aisberget
  pa koordinata po ecim,
  kuturu...
  pajisur me nje liri te rastesishme
  qe nuk e gjetem
  po erdh na gjet ketu.

  Se porsi aisberget jemi
  dhe po na shihet vetem dhjete per qind,
  c’u desh te shihej
  mbeti brenda ujit
  si brenda pengut
  mbeti cfare s’u lind.

  Kalojme rreshqitas
  here here edhe perplasshem
  e cdo perplasje na vret ose na ndan,
  te ndaret
  s’ qenka ndarje e zakonshme
  te ndaret
  soll femijet tane.


  Qe porsi ne qelluan pa adrese
  pa koordinata ecin
  kuturu
  me nje liri fituar rastesisht,
  qe qellimisht
  mos u perdorte keshtu.


  ________________________________
  Poezi nga Rudina Madani... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Rudina Madani... Empty Re: Poezi nga Rudina Madani...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 19 Oct 2007, 02:10

  DORE E DYTE


  Na lane prapa
  ca gjera te vogla
  qe s’u sforcuam t’i kuptonim menjehere,
  hapja jone filloi kur u mbyllen portat
  andaj qe e pavlere...

  Hapja jone flet me frymen e ndare
  te atij
  qe erdhi me vonese,
  se na lane pas
  ca gjera te vogla
  na lane pas per bese...

  E mbetem
  dore e dyte si plehu
  qe ia vlen vec kur eshte i shperndare,
  se pas na lane
  ca gjera te vogla
  qe na penguan
  te ktheheshim
  ne fare.


  ________________________________
  Poezi nga Rudina Madani... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Rudina Madani... Empty Re: Poezi nga Rudina Madani...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 19 Oct 2007, 02:10

  ATYRE QE KEMI MBI KRYE


  Shume here
  nuk ua vume veshin,
  iu kthyem krahet
  e heshtem...
  se perdoret
  formen me te veshtire
  per t’na spjeguar
  ate,
  me te thjeshten.

  Kur ju dhame teresisht
  ne mirebesim
  sic jepet
  vajza e re tek ndjenja,
  pritem prej jush te na i hapnit syte,
  por na futet
  ne terre te reja....

  Ne gershete pikepyetjesh na lidhet
  e stinet
  na i mberthyet tek vjeshta,
  se vazhdoni te perdorni
  menyren me te veshtire,
  per t’na i kryer...
  ... gjerat e thjeshta.


  ________________________________
  Poezi nga Rudina Madani... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Rudina Madani... Empty Re: Poezi nga Rudina Madani...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 19 Oct 2007, 02:11

  ME NDIHMO


  Me ndihmo te gjej nje dalje
  e ti iki denje sic i erdha
  kesaj lidhjes sone te antitezes,
  me ndihmo
  t’i ruhem kesaj shperberje
  duke zgjedhur
  formen time te harreses.

  Te gjej nje dalje qe te mos bjere ne sy
  .sic ra ne sy
  triumfi i vazhdimit,
  me ndihmo qe mbi dy kembe te rri,
  duke zgjedhur
  formen time te harrimit...

  Le te behet kjo shkeputje pa shkeputje
  dashtas...
  ....qetaz
  a me vetedije,
  se do me djege dielli i pangopjes
  po nuk e gjeta shpejt e shpejt nje hije.


  ________________________________
  Poezi nga Rudina Madani... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Rudina Madani... Empty Re: Poezi nga Rudina Madani...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 19 Oct 2007, 02:11

  KONFLIKTUALE


  Me dolen kthetrat
  kur armiqte me kthyen shpinen,
  kur lufta u lodh
  e u be pa interes.
  Tash prej tyre vuajne njerezit e mi
  "Bjermeni nje gershere ti pres"

  Se une e di
  s'jam peme e forte
  e shumta mund te jem nje frut,
  kam lindur per te qene kafshata juaj
  kam lindur e bute.


  ________________________________
  Poezi nga Rudina Madani... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Rudina Madani... Empty Re: Poezi nga Rudina Madani...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 19 Oct 2007, 02:12

  VAKSINIM

  Oh, netet qe dine te jene
  vec perqafime me force serioze
  me dhane imunitet per friken
  doze pas doze.

  S'jam me e privuar emocionesh
  gozhduar dashurish qe s'dine,
  qente e tyre lehen sa munden
  ne fund me lepine.


  ________________________________
  Poezi nga Rudina Madani... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Rudina Madani... Empty Re: Poezi nga Rudina Madani...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 19 Oct 2007, 02:12

  SKENAR I VJETER

  Me mbikqyrin sa kohe qe grua do te jem,
  prej dashurise,paragjykimit,syrit te keq,
  ne emer te tradites a kushedi...
  ...deficitin e ndjej ne llogari
  n'ato mijera dite me shi.
  Inventari i se djeshmes
  i gdhendur keq ne mua:
  kaq xheste burri,
  shume plakje,
  heroizem,sakrifica
  e kaq pak
  grua.


  ________________________________
  Poezi nga Rudina Madani... Pictur10

  Sponsored content

  Poezi nga Rudina Madani... Empty Re: Poezi nga Rudina Madani...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Sat 07 Dec 2019, 22:52