Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Poezi te F.S. Nolit...

  Share

  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Gemini
  Numri i Postimeve: 1400
  Mosha: 29
  Vendlidja: Nė Maternitet...
  Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni: Time Killer
  Pikėt: 1955
  Vlersuar: 42
  Data e Regjistrimit: 15/01/2008
  Hobi: Jeta e natės...
  Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te F.S. Nolit...

  Mesazh nga Scarface prej Fri 02 May 2008, 23:56

  Ne kete teme do te mund te lexoni vetem poezi te shkrimtarit Theofan Stilian Noli (Fan Nolit).
  Shpresoj qe vargjet qe do te lexoni ne vazhdim t'ju pelqejne.

  Lexim te kendshem.


  ________________________________

  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Gemini
  Numri i Postimeve: 1400
  Mosha: 29
  Vendlidja: Nė Maternitet...
  Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni: Time Killer
  Pikėt: 1955
  Vlersuar: 42
  Data e Regjistrimit: 15/01/2008
  Hobi: Jeta e natės...
  Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Re: Poezi te F.S. Nolit...

  Mesazh nga Scarface prej Fri 02 May 2008, 23:56

  HYMNI I FLAMURIT

  O Flamur gjak, o flamur shkabė,
  O vėnd e vatr' o nėn' e babė,
  Lagur me lot, djegur me flagė,
  Flamur i kuq, flamur i zi.

  Fortesė shkėmbi tmerr tirani,
  S'tė trėmp Romani, as Venecjani,
  As Sėrp Dushani, as Turk Sulltani,
  Flamur i math pėr Vegjėli

  Flamur qė lint Shėn Kostandinin,
  Pajton Islamn' e Krishtėrimin,
  Ēpall midis feve vllazėrimin,
  Flamur bujar pėr Njerėzi.

  Me Skėnderben' u-lavdėrove
  Dhe nė furtun' i funtmi u-shove,
  Me Malon prapė lart vrapove,
  Yll i pavdekur pėr Liri.

  Sa shpesh pastaj pėr-dhe u-shtrive
  Me zjarr e zi u-ndeze u-nxive,
  Po ēdo mizor me shpat' e grive,
  O fushė-kuq, o shkabė-zi.

  Pėrpjetė pri-e Shqipėrinė,
  Pėrlintj'a shpirtin dhe fuqinė,
  Diell pėr vllanė, yrnek pėr fqinė
  Pėr botėn ėndr' e qjell i ri.


  ________________________________

  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Gemini
  Numri i Postimeve: 1400
  Mosha: 29
  Vendlidja: Nė Maternitet...
  Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni: Time Killer
  Pikėt: 1955
  Vlersuar: 42
  Data e Regjistrimit: 15/01/2008
  Hobi: Jeta e natės...
  Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Re: Poezi te F.S. Nolit...

  Mesazh nga Scarface prej Fri 02 May 2008, 23:57

  MARATONOMAKU

  Rent, or rent, rent e u thuaj
  Se u ēthur ordi e huaj,
  Se betejėn e fituam
  Dhe qytetin e shpėtuam!
  Rent, or rent,
  Rent, or Marathonomak!

  Kap njė degė prej dafine
  Dhe vėrtitesh ndaj Athine,
  Nėpėr fush' e brek mi brek
  Kėmba tokėn as t'a prek,
  Hip' e zbrit,
  Petrit, Marathonomak!

  Ke njė plagė, po s'e the,
  Djers' e gjak pikon pėr-dhe;
  Do qė ti tė jesh i pari,
  Pėr triumfin lajmėtari
  Flamur-gjak,
  Kuqo, Marathonomak!

  T'u tha gryka, po s'tė pihet,
  T'u mpi kėmba, po s'tė rrihet,
  Se mileti po tė pret,
  Ankthi zėmrat ua vret,
  Vrer e tmerr,
  Shpejt, or Marathonomak!

  Kurrė kaqė s'dogji djelli
  Dhe si plumb s'rėndovi qjelli,
  Kurr' aq ėmbėl' e bukur s'ftoj
  Hij' e lisit edhe kroj;
  Turru tej,
  Tutje, or Marathonomak!

  Vapa mbyt e pluhri nxin
  Ferra ējerr e guri grin
  Afsha gjoksin pėrvėlon
  Syrin avulli verbon;
  Ur' e prush,
  Furr', or Marathonomak!

  Gryka si gjyryk tė ēfryn
  Prej Vullkani flag' e tym
  Se ē'vėngon e se ē'gulēon,
  Zėmra brinjėt t'i ēkallmon
  Me tokmak,
  Mbahu, or Marathonomak!

  Nėna, motra, nusja dalin,
  Ngrehin krahėt tė tė ndalin,
  Mos, se s'janė veē Najada
  Magjistrica dhe Driada;
  Lark, or lark,
  Lark, or Marathonomak!

  Hajde, ja Akropolia,
  Ja qyteti e njerėzia
  Qė tė pan' e qė tė ēquan
  Dhe fuqinė t'a rishtuan
  Ha dhe pak,
  Hajde, or Marathonomak!

  Ja, arrive, ua the:
  Ē'gas e ē'helm qe kjo myzhde!
  "E fituam!", brohorite
  Dhe pėr tok' u-pėrpėlite;
  Vdiq, or vdiq!
  Vdiqe, or Marathonomak!

  Rent kudo, dyke bėrtitur,
  Nėpėr shekuj faqe-ndritur,
  Se i vogli shtrin viganin
  Dhe i shtypuri tiranin,
  Veē e tok,
  Tok, or Marathonomak!


  ________________________________

  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Gemini
  Numri i Postimeve: 1400
  Mosha: 29
  Vendlidja: Nė Maternitet...
  Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni: Time Killer
  Pikėt: 1955
  Vlersuar: 42
  Data e Regjistrimit: 15/01/2008
  Hobi: Jeta e natės...
  Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Re: Poezi te F.S. Nolit...

  Mesazh nga Scarface prej Fri 02 May 2008, 23:58

  ANĖS LUMENJVE


  Arratisur, syrgjynosur,
  Raskapitur dhe katosur
  Po vajtonj pa funt, pa shpresė,
  Anės Elbė-s, anės Spree-sė.

  Ku e lam' e ku na mbeti,
  Vaj-vatani e mjer mileti,
  Anės detit i palarė,
  Anės dritės i paparė,
  Pranė sofrės i pangrėnė,
  Pranė dijes i panxėnė,
  Lakuriq dhe i dregosur,
  Trup e shpirt i sakatosur.

  Se ē'e shėmpnė derbederėt,
  Mercenarėt dhe bejlerėt,
  Se ē'e shtypnė jabanxhinjtė,
  Se ē'e shtrythnė fajdexhinjtė,
  Se ē'e pren' e se ē'e vranė,
  Ē'e shkretuan anembanė,
  Nėnė thundrėn e pėrdhunės
  Anės Vjosės, anės Bunės.

  Ēirem, digjem i vrerosur,
  Sakatosur, ēarmatosur,
  As i gjall', as i varrosur,
  Pres njė shenj' e pres njė dritė,
  Pres me vjet' e pres me ditė,
  Se ē'u tera, se ē'u mpaka,
  Se ē'u ēora, se ē'u mplaka,
  Lark prej vatrės dhe prej punės,
  Anės Rinit, anės Tunės.
  Ēakėrdisur, batėrdisur,
  Pėrpėlitur dhe zalisur,
  Endėronj pa funt, pa shpresė,
  Anės Elbė-s, anės Spree-sė.

  Dhe njė zė vėngon nga lumi,
  Mė buēet, mė zgjon nga gjumi,
  Se mileti po gatitet,
  Se tirani lebetitet,
  Se pėlcet, kėrcet furtuna,
  Fryhet Vjosa, derdhet Buna,
  Skuqet Semani dhe Drini,
  Dridhet beu dhe zengjini,
  Se pas vdekjes ndriti jeta
  Dhe kudo gjėmon trumbeta:
  Ngrehuni dhe bjeruni,
  Korini dhe shtypini,
  Katundar' e punėtorė,
  Qė nga Shkodra gjer nė Vlorė!

  Ky ilaē e ky kushtrim
  mė bėn djal' e mė bėn trim,
  mė jep forc' e mė jep shpresė,
  anės Elbė-s, anės Spree-sė.
  Se pas dimrit vjen njė verė,
  qė do kthehemi njėherė,
  pranė vatrės, pranė punės,
  Anės Vjosės, anės Bunės.

  Arratisur, syrgjynosur,
  Raskapitur e katosur,
  brohoras me bes' e shpresė,
  anės Elbė-s, anės Spree-sė.


  ________________________________

  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Gemini
  Numri i Postimeve: 1400
  Mosha: 29
  Vendlidja: Nė Maternitet...
  Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni: Time Killer
  Pikėt: 1955
  Vlersuar: 42
  Data e Regjistrimit: 15/01/2008
  Hobi: Jeta e natės...
  Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Re: Poezi te F.S. Nolit...

  Mesazh nga Scarface prej Fri 02 May 2008, 23:59

  JEPNI PER NENEN

  Ē'thot' ajo e ve e gjorė,
  -Mbretėreshė pa kurorė-
  Faqe-ējerrur, lesh-lėshuar,
  Shpirt e zėmėr pėrvėluar;
  Gjysm' e vdekur: "O Shqiptarė,
  Nėnės mos ia bėni varrė!"
  Mbahu, Nėno, mos kij frikė
  Se ke djemtė n'Amerikė.

  Qan e lutet Nėn' e mjerė,
  Kėrkon vatrėn edhe nderė,
  Do lirinė dhe atdhenė,
  Si ē'e pat me Skėnderbenė,
  Bijt' e besės thėrret pranė.
  Kur i thirri dhe s'i vanė?
  Mbahu, Nėno, mos kij frikė,
  Se ke djemtė n'Amerikė.

  Cilėt jan' ata tiranė
  Qė tė pren' e qė tė vranė
  Qė tė therrė bij e bija,
  Dhe t'u-nxi, t'u-mbyll shtėpija?
  Derthni plumba, o Shqiptarė,
  Gjakn' e Nėnės pėr tė marrė,
  Mbahu, Nėno, mos kij frikė,
  Se ke djemtė n'Amerikė.

  Cilėt bij tė trathėtuan
  Dhe tė doqnė dhe tė shuan
  Dhe tė lan', o Shkab' e ngratė
  Pa fole, pa zog, pa shpatė?
  Kėta qena, o shok' i mbytni,
  Mbushni gjyle qė t'i shtypni.
  Mbahu, Nėno, mos kij frikė,
  Se ke djemtė n'Amerikė.

  Sa kėrkon e sa tė duhen?
  Burrat nga detyra s'ndruhen!
  Trim i mirė do tė japė,
  S'kursen jetėn as paratė;
  Hithni, hithni tok dollarė,
  Tė mos mbetemi tė sharė.
  Mbahu, Nėno, mos kij frikė.
  Se ke djemtė n'Amerikė.

  Do tė ndihim pa kursyer
  Pėr ty, Nėna jon' e vyer,
  Qė me drit' e nder tė thuresh
  Dhe me bijt' e tu tė mburesh.
  Cila Nėnė lyp paranė?
  Cilėt bij me shpirt s'i dhanė?
  Mbahu, Nėno, mos kij frikė,
  Se ke djemtė n'Amerikė.

  Armė dhe fishekė mblithni,
  Qesen edhe shpirtin hithni:
  Pėr lirin' e vėndit t'onė,
  Sot -se nesėr ėshtė vonė-
  Jepni, Nėnėn tė shpėtoni,
  Komb e vatra tė nderoni.
  Mbahu, Nėno, mos kij frikė
  Se ke djemtė n'Amerikė.


  ________________________________

  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Gemini
  Numri i Postimeve: 1400
  Mosha: 29
  Vendlidja: Nė Maternitet...
  Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni: Time Killer
  Pikėt: 1955
  Vlersuar: 42
  Data e Regjistrimit: 15/01/2008
  Hobi: Jeta e natės...
  Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Re: Poezi te F.S. Nolit...

  Mesazh nga Scarface prej Fri 02 May 2008, 23:59

  FRYN MOJ ERĖ


  -Ngaj po na vjen moj erė e rreptė?
  Pse vėrshėllen me aq mallėngjim?
  -Vij drejt nga malet e Shqipėrisė,
  pėr tė pėrhapur zi e vajtim.

  Fryn, moj erė, moj erė e shkretė fryn,
  drejt mė zėmėr, mė zėmėr time hyn.

  -Nga ata male, moj erė trime,
  ē'lajme tė rea po na ke siell?
  Pse je e mvrerėt dhe e helmuar?
  qiellė me zi pėrse na e mbiell?

  Fryn, moj erė, etj.

  Pse e ke synė tė trubulluar
  e rent kaluar mbi t'zeza re?
  Pse tė pikojnė lottė tė zeza,
  lottė tė zeza posi rrėke?

  Fryn, moj erė, etj.

  Syri m'u err nga ato qė pashė
  Ah! nukė mbahem, nuk duroj dot.
  Pashė njė gjėmė, gjėm' tė tmeruar,
  rent ta haroj, po rentkam mė kot.

  Fryn, moj erė, etj.

  Atje tek losnja nė fush' tė Korēės,
  dyke u hedhur lis mė lis,
  njė qivur pashė me nj'ēup' tė virgjėr,
  ma vrau shpirtin ay filis.

  Fryn, moj erė, etj.

  Tokat pushonin, prift nukė dukej,
  e pakėnduar na u varros;
  mihnė dėborėn, i bėnė varrė,
  shpirt nuk mė mbeti, forca m'u sos.

  Fryn, moj erė, etj.

  Atje mi varr qante njė grua,
  njė grua qyqe me mallėngjim;
  burrėn tė qante mė par' a ēupėn,
  pėr kė tė bėnte mė parė vajtim?

  Fryn, moj erė, etj.

  Renda e ika e flytyrova,
  po dhėmbjen time ku do ta fsheh?
  Ēava oqeane, dete dhe male,
  po vajtoj edhe sikundėr sheh.

  Fryn, moj erė, etj.

  -Moj er' e rreptė, erė malsore,
  shpirti m'u ndes, zėmra mė shkriu;
  sytė m'u errė si ty dhe mua,
  mėndja nė kokė mė bubulliu.

  Fryn, moj erė, etj.

  Qėndro tė lutem, tė kam pėr t'dhėnė
  dhe un'i varfri njė porosi:
  njė re tė madhe dėrgo tė zbresė
  e ta ngarkojmė me lott' e mi.

  Fryn, moj erė, etj.

  E kur tė kthehesh nga Shqipėria,
  atje nė kopshtin, atje t'qėndrosh,
  dhe lott' e mia si vesė qjelli
  dalė nga dalė do t'i pikosh.

  Qaj, moj erė, moj er' e shkretė qaj,
  derthmi lottė atje mi varr' e saj.


  ________________________________

  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Gemini
  Numri i Postimeve: 1400
  Mosha: 29
  Vendlidja: Nė Maternitet...
  Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni: Time Killer
  Pikėt: 1955
  Vlersuar: 42
  Data e Regjistrimit: 15/01/2008
  Hobi: Jeta e natės...
  Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Re: Poezi te F.S. Nolit...

  Mesazh nga Scarface prej Sat 03 May 2008, 00:00

  SYRGJYN GJALLE E SYRGJYN VDEKUR
  (Elegji pėr Luigj Gurakuqin)


  Nėno moj, mbaj zi pėr vllanė,
  Me tre plumba na i ranė,
  Na e vran' e na e shanė,
  Na i thanė trathėtor.

  Se tė deshte dhe s'tė deshnin,
  Se tė qante kur tė qeshnin,
  Se tė veshte kur tė ēveshnin,
  Nėno moj, tė ra dėshmor.

  Nėno moj, vajto, merr malin,
  Larot t'a pėrmbysnė djalin
  Qė me Ismail Qemalin
  Ngriti flamur trimėror.

  Nėno moj, m'a qaj nė Vlorė
  Ku tė dha liri, kurorė,
  Shpirt i bardhė si dėborė;
  Ti s'i dhe as varr pėr hor.

  Nėno moj, ē'ėshtė pėrpjekur
  Gojė-mjalt' e zėmėr-hekur,
  Syrgjyn-gjall' e syrgjyn-vdekur,
  Ky Vigan Liberator.


  ________________________________

  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Gemini
  Numri i Postimeve: 1400
  Mosha: 29
  Vendlidja: Nė Maternitet...
  Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni: Time Killer
  Pikėt: 1955
  Vlersuar: 42
  Data e Regjistrimit: 15/01/2008
  Hobi: Jeta e natės...
  Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Re: Poezi te F.S. Nolit...

  Mesazh nga Scarface prej Sat 03 May 2008, 00:01

  TE RROSH, A TE MOS RROSH

  Te rrosh a te mos rrosh, kjo eshte ceshtja:
  M'e larte eshte valle te durosh
  Hobe, shegjeta fati te terbuar
  A te perballesh nje det te turbull helmesh
  Me arm' e funt t'u japsh? Te vdeē- te flesh-
  Jo me!- dhe me nje gjume te mbarosh
  Cdo zemer - dhembje, mijera tronditje,
  Qe trupi prej natyres trashegon ,
  Ja nje qellim qe duhet desheruar
  Me gjithe shpirt. Te vdeē - te flesh , te flesh?
  E ndofta t'enderrosh! Ah , ketu ngec;
  Se c'endrra shohim n'ate gjume vdekje,
  Pasi na shkundet kjo peshtjellj' e mortme,
  Kjo frike na qendron ; ja arsyeja
  Qe aq e zgjat nje jete me mjerime;
  Se kush duron perbuzjen dhe kamcikn' e botes,
  Zullumn' e shtypesit, perdhunen e krenarit,
  LEngimn' e dashuris' se paperfillur,
  Vonimn' e ligj's, goj' cthurrjen e zyrtarit
  Dhe shkelmet qe cdo vlere zemergjere
  Nga te pavlershmit merr, kur munt ta laje
  Hesapin fare me nje cope thike?
  Kush valle barra mban e kush dersin,
  Renkon nene nje dite jete te merzitur,
  Po vetem tmer' i saj dicka pas vdekjes-
  Vendit te pazbuluar nga s'na kthehet
  Kurr' udhetari - na trullos vullnetin
  Dhe vuajme te ligat qe po kemi
  Se sa te hidhemi n'ato qe s'dime,
  Keshtu na ben ndergjegja gjith' frikacake,
  Keshtu me ngjyr' e gjall' e rezollutes
  Semuret, verdhet nga hij' e mejtimit
  Dhe plane te medha e rendesore
  Ndalen e percajne rrjedhjen dhe humbasin
  Emrin e veperimit. Hesht tani!
  E bukura Ofeli! Engjell, ne lutjet
  Mekatet m'i kujto te gjitha.


  ________________________________

  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Gemini
  Numri i Postimeve: 1400
  Mosha: 29
  Vendlidja: Nė Maternitet...
  Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni: Time Killer
  Pikėt: 1955
  Vlersuar: 42
  Data e Regjistrimit: 15/01/2008
  Hobi: Jeta e natės...
  Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Re: Poezi te F.S. Nolit...

  Mesazh nga Scarface prej Sat 03 May 2008, 00:02

  ZGJIDH E MERR VETE

  A te duhen luftetare
  Dhe arratine armiku te marre
  A do botes ti vesh zjarre
  Merr nja dhjete Kosovare

  A do urte njeresit te rrine
  Ne komande ta kesh ushtrine
  Ne bidat ta vesh njerezine
  Merr te gjithe Laberine

  A do trima dhe sejmene
  Kapardisur kudo vene
  Gjumi pa i zene nuk flene
  Per tre Mirditor bej bene.

  Do per pune nje korcar
  I ke bujqer ustallare
  me gra bashke te hapin varre
  Krahe e kembe su kane te share

  A te duhen genjeshtare
  Matrapaze e kokethare
  Reren ta shesin per farė
  Merr Krutan e je i lare

  Po qeflinj a te duhen?
  Qe me zonjat dine te kruhen
  Zonjat qe pjellin cdo vit
  Vec Elbasani i rrit

  Me dy kembe do hajvane?
  Budallenj me din pa ane
  Ku ti fusisht te vene
  Dil shetit gjithe Myzeqene

  A do te ruash florine
  Katandine e shtepine
  Me dy qofte mbushin sininė
  Ec e merr Gjirokastrinė

  Do te kesh e te besh qef
  Sofren shtruar si per mbret
  Pastertore e per yzmet
  Te tilla gjen ne Permet

  A do ministra Kolonjare
  Se mbahen burra me mend
  Duan kudo te jene te pare
  Ne meshilis e ne kuvend...


  ________________________________

  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Gemini
  Numri i Postimeve: 1400
  Mosha: 29
  Vendlidja: Nė Maternitet...
  Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni: Time Killer
  Pikėt: 1955
  Vlersuar: 42
  Data e Regjistrimit: 15/01/2008
  Hobi: Jeta e natės...
  Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Re: Poezi te F.S. Nolit...

  Mesazh nga Scarface prej Sat 03 May 2008, 00:04

  SHPELL'E E DRAGOBISE
  (Elegji pėr Bajram Currin)


  Kur tufani e ēthuri fenė,
  Kur tirani e krrusi atdhenė,
  Mi njė brek tė Dragobisė
  Priret Flamur' i lirisė.

  Atje nisi, atje mbaroj,
  Atje krisi, atje pushoj,
  Rrufe-shkab' e Malėsisė,
  Nė njė shkėmb tė Dragobisė.

  Vendi dridhej, ay mbeti
  Se s'tronditej nga tėrrmeti.
  Dif drangoj i Dragobisė,
  Trim tribun i Vegjėlisė.

  O Bajram, bajrak i gjallė,
  More nam me gjak nė ballė,
  Te njė shpell' e Dragobisė,
  Yll i rrall' i burrėrisė.

  Thon' u-shtri e thon' u-vra,
  Po ti s'vdiqe, or Baba,
  As te shkėmb' i Dragobisė,
  As te zėmr' e Djalėrisė.

  As je vrar' e as po vritesh
  Legjendar Ante po rritesh.
  Dithiramb i Dragobisė,
  Tmerr, panik i mizorisė.

  Me Zjarr Shenjt u-ndrit kjo shpellė.
  Gjer nė qjell u-ngrit Kėshtjellė
  Pėr ēlirimn' e Shqipėrisė
  Katakomb' e Dragobisė.


  ________________________________

  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Gemini
  Numri i Postimeve: 1400
  Mosha: 29
  Vendlidja: Nė Maternitet...
  Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni: Time Killer
  Pikėt: 1955
  Vlersuar: 42
  Data e Regjistrimit: 15/01/2008
  Hobi: Jeta e natės...
  Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Re: Poezi te F.S. Nolit...

  Mesazh nga Scarface prej Sat 03 May 2008, 00:04

  LIDHJE E PACKEPUTUR

  Ti moj Engjell moj Shejtane
  Moj Zambak e moj shafrane
  Ti me dehe te papire
  Me tufan e me farmire
  Moj kurbatke katarroshe
  Moj sahroshe kokeboshe
  Me perpjek qoshe me qoshe
  Me zinxhir po me zvarrnis
  Me shastis e me besdis
  Me kerdis, me cakerdis
  Ti ma syrgjynose gjumin
  Ti me mbylle ne budrumin
  Ti me nxive ne zullumin
  Bashke s’rrojme dot
  Ndahemi pra sot

  Nuk ujdis dot ti me mua
  Si per cift, per burr’ e grua
  Une hesht, ti po bertet
  Une fle, ti po gerret
  Une ha, ti ramazan
  Une s’pi, ti zbras kazan
  Une rend, ti po calon
  Une ngel, ti fluturon

  Une prush e ti debore
  Une drras’ e ti kembore
  Une hi e ti vullkane
  Une mi e ti kapllane
  Une i ri, ti shkon me pleqte
  Une plak, ti lot me djemte
  Cporru, prapa diellit
  Ku s’hyn drit’e qiellit
  S’piqemi gjekund
  Dasma mori fund!

  Ne me do, me ngushullo
  Po s’me do, mos me mundo
  Prema koken dhe clirome
  Dhe ne varr te zi mbulome
  Se kur ngjitem, kam nje hall
  Nuk shqitem, jam tutkall
  Ndihme, pra, per Zot
  Puthm’ e vrame sot

  Tani qan, u mallengjeve
  More vesh qe u genjeve
  Tani zemren ma gezove
  Se e shoh qe u pendove
  Tani dukesh si qemoti
  Kur me kape sic tha Zoti
  Koken time brigje-brigje
  Ti moj flag’e embel, digje!
  Tok pra mbetemi
  Sa te tretemi


  ________________________________

  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Gemini
  Numri i Postimeve: 1400
  Mosha: 29
  Vendlidja: Nė Maternitet...
  Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni: Time Killer
  Pikėt: 1955
  Vlersuar: 42
  Data e Regjistrimit: 15/01/2008
  Hobi: Jeta e natės...
  Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Re: Poezi te F.S. Nolit...

  Mesazh nga Scarface prej Sat 03 May 2008, 00:05

  MARSHI I BARABBAJT

  Allalla, o rezil e katil, allalla,
  Stroni udhėn me hithr' e me shtok turfanda,
  Gumėzhit, o zinxhir e kamēik, baterma,
  Lehni, laro, kaba: Hosanna, Barabba!

  Tradhėtor, ti na nxive, na le pa atdhe,
  Ti na ēthure, na ēkule, na ēduke ēdo fe,
  Varfėri, poshtėrsi, robėri ti na dhe,
  Derbeder, ujk e derr: Hosanna, Barabba!

  O stėrnip i Kainit, tepdil si bari,
  Ti na shtyp e na shtryth e ti gjakun na pi,
  Ti na ther e na grin e pėr qejf na bėn fli;
  O kokuth e lubi: Hosanna, Barabba!

  Nė budrum, nėpėr llom' e kufom' u-mallkofsh,
  Nė skėterrėn, katran e tiran, u-harbofsh,
  Me tam-tam e allarm' e me nėm' u-shurdhofsh,
  Nė zėndan mbretėrofsh: Hosanna, Barabba!

  O i ēgryer, i zhyer, i vyer pėr hu,
  Turp-e-ndot-kundėrmonjės tė krusen mbi gju
  Dallkaukėt, kopukėt e turmat pa tru,
  Zėmėr-krund-e-gėrdhu: Hosanna, Barabba!

  Allalla, o rezil e katil, allalla,
  Shtroni udhėn me hithr' e me shtok turfanda,
  Gumėzhit, o zinxhir e kamēik, batėrma,
  Lehni, laro, kaba: Hosanna, Barabba!


  ________________________________

  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Gemini
  Numri i Postimeve: 1400
  Mosha: 29
  Vendlidja: Nė Maternitet...
  Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni: Time Killer
  Pikėt: 1955
  Vlersuar: 42
  Data e Regjistrimit: 15/01/2008
  Hobi: Jeta e natės...
  Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Re: Poezi te F.S. Nolit...

  Mesazh nga Scarface prej Sat 03 May 2008, 00:06

  PLAK TOPALL DHE ASHIK

  Dale, moj, se kam njė fjalė,
  Se mė rjedhin djersėt valė;
  Dale, moj, se s'jam mė djalė
  Dhe mė s'ecėnj dot.

  Dale, moj, se mė kapite,
  Mė kėpute, mė sfilite,
  Prite, moj, ashikun, prite
  Qė tė vjen me not.

  E arriva dhe ia thashė,
  Asnjė gur pa tundur s'lashė,
  Dhe mėgjunjazi i rashė,
  Ē'u mundova kot.

  Hapi gojėn, dhe vajtova,
  Qenkam plakur, e kuptova,
  M'ardhi keq, po s'e mohova,
  Syri m'u-pėrlot.

  Dhe nga jeta u mėrzita,
  Dhe nga lumi u vėrvita
  Qė tė vdes, se u korita
  Dy-tri herė sot.

  Po ti, Zot, mė ngushėllove
  Pas njė tjatre mė lėshove,
  Dhe nga mbytja mė shpėtove,
  Lavdi paē, o Zot.

  Dale, moj, se kam njė fjalė,
  Se mė rrjedhin djersėt valė;
  Dale, moj, se jam i ēalė
  Dhe mė s'ecėnj dot.


  ________________________________

  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Gemini
  Numri i Postimeve: 1400
  Mosha: 29
  Vendlidja: Nė Maternitet...
  Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni: Time Killer
  Pikėt: 1955
  Vlersuar: 42
  Data e Regjistrimit: 15/01/2008
  Hobi: Jeta e natės...
  Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Re: Poezi te F.S. Nolit...

  Mesazh nga Scarface prej Sat 03 May 2008, 00:07

  SOFOKLIU

  Sofokliu ishte budalla,
  Kur u mplak, edhe Kupidi e la,
  Tha: "Shpėtova nga njė maskara!"
  Goja, pra, iu tha.

  Sofokliu nuk e kishte mirė:
  Plaku s'ka takat, po ka dėshirė,
  Gjalpė s'ka po ka njė pus me hirrė,
  Furrė dhe trazirė.

  Kam Ferid Asllanin si shahit,
  Tetėdhjet' e pesė vjeē ashik:
  Amerika, Evropa u-ēudit,
  Nuse desh kur vdiq!

  Flamurin qė la e trashėgova,
  Nat' e ditė ēupa, gra kėrkova,
  Se ē'u batėrdisa, se ē'u shova,
  Se ē'u pėrvėlova.

  Kur tė vdes, dhe kur tė mė mbuloni,
  Ēupa, gra, nė varr mos mė vajtoni.
  Do t'ju dua prapė, siē mė doni.
  Dolla! Mos mė zgjoni.


  ________________________________

  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Gemini
  Numri i Postimeve: 1400
  Mosha: 29
  Vendlidja: Nė Maternitet...
  Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni: Time Killer
  Pikėt: 1955
  Vlersuar: 42
  Data e Regjistrimit: 15/01/2008
  Hobi: Jeta e natės...
  Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Re: Poezi te F.S. Nolit...

  Mesazh nga Scarface prej Sat 03 May 2008, 00:07

  THOMPSONI DHE KUCEDRA

  Vraponi, o burra,
  Me armė, me topa, me kordh' e me shpata,
  Se dolli kuēedra e errėt nga nata,
  Se ngriti bajrakun e lyer me gjak
  Dhe sulet prej Shjakut nė Durrės me-vrap.

  Kuēedr'e Turqisė,
  Hyen'e urisė,
  E rrahur nga Greku, nga Serbi e Bullgari
  Do gjak tė thėthinjė dhe vjen te Shqiptari,
  Si gjarpėr zvarniset, i sillet pėrqark,
  Me dinin nė gojė, me helmin nė bark.

  Kuēedrėn e vrarė
  E hasi mė parė
  Thomsoni nė Vlorė, kur vinte prej detit
  Me katėrqint krahė, lubi' e Dovletit;
  E zuri pėr gryke, e shtriu pėrdhe
  Nga thonjt' i rrėmbeu tė mjerin Atdhe.

  Pastaj pėr sė dyti
  Nė Durrės e mbyti
  Dhe kokėn ia shtypi me top nga Kalaja,
  Kur hodhi Esadin nga Froni, nga maja,
  Nga forca nė pluhėr, nga bregu nė det,
  Me grusht prej rrufeje, qė ngrin e qė tret.

  Kuēedra e thyer,
  Nė turp e pėrlyer
  Pėrmblidhet e kthehet nga toka nė Durrės
  Dhe ngrihet m'e fortė, nė Gjol, afėr Urės.
  Shqiptar'i verbuar vėrsulet nė det,
  Shkel Flamur dhe Nėnė dhe vllezėr po vret.

  "Dy herė tė theva,
  Tė shtriva, tė ndeva,
  Po prapė u-ngjalle dhe prapė u-ngrite,
  Prit-mė, the, prit-mė!" Dhe prap' iu-vėrvite,
  Dhe hovin kuēedrės ia preve, po re,
  Kalorės i huaj, qė vdiqe pėr ne!

  Nga Ura, nga Ura
  Po ikni, o burra?
  Ju ikni, po hij' e Kalorėsit s'ikėn!
  Kuēedrės tėrbuar ajo i fut frikėn,
  Se urėn e ruan, se Urė'n e mpron
  Stihia - Shqiponjė, me qip e me thonj.

  Te ura, te Ura,
  Vajtoni, o burra,
  Thomsonin e ngratė qė ju vet' e vratė,
  Qė pas nuk i ratė, po vetėm e latė,
  Kur shkonte kaluar tė vdesė pėr ne,
  Pėr ju, tė mallkuar, qė s'doni Atdhe.


  ________________________________

   Ora ėshtė Sun 14 Feb 2016, 06:11