Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Interneti, protagonisti i vitit 2008...

  Share
  avatar
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 32
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Interneti, protagonisti i vitit 2008...

  Mesazh nga Scarface prej Sun 06 Apr 2008, 01:41

  Celulari do tė synojė qė t‘i pėrngjajė kompjuterit dhe anasjelltas.

  Ja disa nga "hibridėt" e kėtij viti

  Parashikimet e ekspertėve tė teknologjive tė avancuara tė rrjetit britanik BBC kanė nė
  qendėr internetin dhe pajisjet celulare, qė do tė jenė edhe protagonistėt e vitit 2008.
  Lidhja nė internet e ēdo lloji tė mundshėm diapozitivi elektronik do tė jetė synimi kryesor
  i teknologjisė sė ditėve tė sotme, ndėrkohė qė sa mė portabėl tė jenė pajiset, aq mė tė
  vlefshme dhe tė shumėfishta do tė jenė funksionet e tyre. Mė poshtėė po ju rendisim pesė
  teknologjitė, tė vlerėsuara si mė tė rėndėsishmet nga rrjeti britanik.

  Gjithnjė nė rrjet, edhe pa kabllo

  Zgjidhjet e studiuara nga protagonistėt e mėdhenj tė internetit pėr ta afruar rrjetin sa mė
  shumė te pėrdoruesit janė tė shumėfishta. Adobe, Microsoft, e Google kanė studiuar
  mundėsinė pėr tė hyrė nė internet edhe nė pamundėsinė e lidhjeve tradicionale.
  Google Gears, Air e Adobe dhe Silverlight e Microsoft-it lejojnė vazhdimin e punės nė rrjet
  edhe nė ato raste kur pėrdoruesit nuk janė tė lidhur as me linjat fikse e as me ato mobile.
  Me t‘u rifutur nė web tė dhėnat do tė azhurnohen automatikisht: qoftė nė rast se bėhet
  fjalė pėr llogari rrjedhėse pėr blerjen e mallrave nė eBay, apo pėr njė dokument, i cili
  azhurnohet teksa udhėtohet nė tren pėr tė shkuar nga shtėpia nė zyrė.

  PC ultra tė lėvizshme

  Janė njė zgjidhje e ndėrmjetme mes kompjuterėve dhe telefonave celularė.
  Zotėrojnė sisteme tė fuqishme operative, tė pėrafėrt me ata tė kompjuterėve portabėl dhe
  kanė monitorė me pėrmasa tė reduktuara, pak a shumė sa ato tė palmarėve (megjithėse jo shumė tė vegjėl).
  Microsoft-i nisi tė testonte tregun me produktin e quajtur Origami dy vjet mė parė, i cili u pasua
  nga Asus me modelin EEE, apo versioni Shift i nxjerrė nė treg sė fundmi nga Htc.
  Deri tani nuk kanė pasur shumė sukses, sė pari pėr shkak tė ēmimit relativisht tė lartė dhe
  problemeve me memorien. Ndėrkaq, hapėsira pėr magazinimin e tė dhėnave ėshtė zgjeruar
  me fuqizimin e memorieve flash. Duhet thėnė se janė dėgjuar zėra pėr daljen sė shpejti nė
  skenė tė "Macbook", kompjuteri portabėl i shtėpisė "Apple", nė version ultra tė hollė.

  IP-TV

  Shtimi i bandės nė dispozicion ka favorizuar zgjerimin e shėrbimeve televizive nė internet,
  ose pėr ta quajtur me termin pėrkatės, IpTv-sė. Tani qė ndoshta jemi pranė fundit tė epokės
  sė ofertave publicitare, gjatė kėtij viti, me shumė gjasa, shėrbimet e reja do tė bėhen pjesė
  e pandashme e jetės sė pėrdoruesve. Pėr shembull, nė vendin fqinj, pėrveē AliceTV tė Telecom
  e Fastweb, edhe njė tjetėr gjigant, Tiscali, ėshtė hedhur nė sfidėn e televizionit pėrmes internetit,
  pas sukseseve nė kėtė fushė tė vėrejtura nė Britaninė e Madhe. E keqja ėshtė se ēdo ofertė e
  IpTv bėhet nė mėnyrė tė pashmangshme bashkė me dekoderin pėrkatės. Do tė ishte me vend qė
  prodhuesit e harduerėve dhe ata qė ofrojnė pėrbėrėsit e ndryshėm tė parashikonin pėrputhjen mes
  llojeve tė dispozitivėve. Diēka e tillė do t‘u pėlqente sė tepėrmi pėrdoruesve dhe tregu veē do tė pėrfitonte.

  Antena pėr WI-MAX

  Termi ėshtė njė akronim dhe pėrmbledh fjalėt: Worldwide Interoperability for Microwave Access.
  Kjo teknologji, qė pėr disa institucione tė specializuara tashmė ėshtė kthyer nė standard, ngjall
  shpresa tė mėdha, si nė versionin fiks ashtu edhe nė atė tė lėvizshmin. Versioni fiks (802.16d)
  pėrbėn njė alternativė shumė tė mirė pėrballė kabllos (tė bakėrt apo fibėr), duke krijuar mundėsinė
  pėr tė garantuar lidhje edhe pėr ato zona tė largėta rurale, ku gėrmimet pėr krijimin e lidhjeve
  nėntokėsore kushtojnė sė tepėrmi. Ndėrsa nė versionin e lėvizshėm (802.16e), WI-MAX mund tė
  arrijė aq larg sa tė hyjė nė kompeticion tė drejtpėrdrejtė me shėrbimet e telefonisė sė brezit tė
  tretė e tė katėrt, duke marrė pėr vete njė fetė tė mirė tė kėtij tregu.

  MOBILE VOIP

  Mundėsia pėr transferimin e zėrit nė protokollin e internetit tashmė ėshtė realitet, quhet VoIP dhe
  mban pėrsipėr markėn "Skype". Por ėshtė gati edhe teknologjia qė mundėson transferimin e thirrjeve
  VoIP nė aparatet celulare, gjė qė shoqėrohet me ulje shumtė tė fortė tė kostove krahasuar me ato
  tė shėrbimeve audio. Aq frikė kanė operatorėt tradicionalė nga kjo teknologji, sa shumė prej tyre e
  kanė ndaluar rreptėsisht nė rrjetet e veta, pasi aplikimi i saj do t‘i ulte ndjeshėm ēmimet.


  ________________________________

   Ora ėshtė Fri 14 Dec 2018, 19:32