Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Poezi nga Merita Bajraktari...

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 35
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Merita Bajraktari... Empty Poezi nga Merita Bajraktari...

  Mesazh nga Administratori prej Thu 29 Nov 2007, 00:47

  Pėrshėndetje anėtarė dhe ju vizitorė tė
  nderuar tė kėtij forumi.
  Nė vazhdim tė kėsaj teme do tė keni mundėsinė
  qė tė lexoni disa prej poezive te poetes
  Merta Bajraktari.
  Gjithashtu nė qoftė se posedoni edhe poezi
  tė tjera tė kėsaj poeteje qė nuk gjenden nė
  kėtė temė, mund t'i postoni kėtu....


  Lexim tė kėndshėm...

  Sinqerishtė pėr ju:
  Saimiri...


  ________________________________
  Poezi nga Merita Bajraktari... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 35
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Merita Bajraktari... Empty Re: Poezi nga Merita Bajraktari...

  Mesazh nga Administratori prej Thu 29 Nov 2007, 00:48

  KUJT T'I VĖ FAJ?!...

  Kujt t’i vė faj sonte pėr shqetėsimin,
  Adritatikut nė kėtė breg, valėtrazuar,
  A zemrės time tek sheh mall plot
  Bregun shqiptar kaq tė larguar?

  Tė dy mė vodhėn natėn, deti
  Dhe zemra, mė lanė zgjuar sonte
  Me valė shkumėbardha njėri,
  Mėmėdheun tjetra kėrkonte

  Vala e detit puth shkėmbin
  Zemra kraharorin sa nuk hap
  Tė dy rrahin me njė ritėm
  Askush s’i ndal, askush s’i kap

  Deti mė sjell puthjen e vendlindjes,
  Shpirtit tim ja bėn dhuratė
  Zemra gufon mallit, pėrpėlitet
  Pėr gur e dhé, pėr Mėmė e Atė!


  ________________________________
  Poezi nga Merita Bajraktari... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 35
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Merita Bajraktari... Empty Re: Poezi nga Merita Bajraktari...

  Mesazh nga Administratori prej Thu 29 Nov 2007, 00:48

  JAM SI PĖLLUMBI KRAHĖSHKRUAR...

  Jam si pėllumbi krahėshkruar
  Jam njė zog nė shtegėtim
  Fluturoj mbi maja malesh
  Mbi detin e vendit tim

  Dua te vij, tė ulem, tė tė prek
  Vend shqiponjash, i bekuar
  Kam kaq kohė s’tė kam parė
  Jam si pėllumbi, larg mėrguar.

  Do tė vij tė prek dhe gurin
  Tė ndjej aromėn e bukur
  Lulėshqerrat kur tė ēelin
  Mbi jargavan tė shoh njė flutur

  Tė njom buzėn me ujin e kroit,
  Nė shqip dy fjalė tė kėmbej,
  Tė kuvendoj gjatė me shoqet
  Gjithēka tėnden, o vendi im tė ndjej...


  ________________________________
  Poezi nga Merita Bajraktari... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 35
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Merita Bajraktari... Empty Re: Poezi nga Merita Bajraktari...

  Mesazh nga Administratori prej Thu 29 Nov 2007, 00:49

  DHIMBJA E FJALĖS...

  Ah sa dhemb shpirti
  Prej fjalės sė ashpėr,
  Prej lotit qė del papritur
  Nga dėnimi i zemrės
  Qė deshi me pėrkushtim,
  Por fjala, kjo “pesė-gėrmėshe”
  Folur keq, e ktheu nė mundim!
  E hodhi nė hapėsirėn e zhgėnjimit
  Nė miqėsinė e rreme pa krahė
  Pa vela lundrimi, nė detin gėnjeshtar.
  Fjala, pa menduar thėnė,
  Sa shpirtra vret, ah sa dhemb
  Male zemrash, fjalė e hidhur
  Pėrditė pa mėshirė i shemb!!


  ________________________________
  Poezi nga Merita Bajraktari... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 35
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Merita Bajraktari... Empty Re: Poezi nga Merita Bajraktari...

  Mesazh nga Administratori prej Thu 29 Nov 2007, 00:49

  NGJYRA...

  Mes nesh s’ka kurrė ngjyrė tė zeze
  Trishtimi tek ne kurrė s’gjeti vend
  E bardha madhėrishėm mes nesh ndriēon
  Si pastėrtia e shpirtit qė mbijeton
  Mes nesh e gjelbra dhe roza
  Janė puthur marrėzisht natėn e parė
  Kur dashuria rrezatoi si ar…

  Tek ne lodron stėrkala kur puthemi mes ėndrrash,
  Mes tė kuqes dhe tė verdhės kur lundrojmė
  Dhe mes ngjyrash ėmbėlsinė pėrjetojmė
  Kur pėrkundemi asaj ujvarės sė lartė tek vjen
  Lumturia pėrmes ngjyrash shohim si na gjen..


  ________________________________
  Poezi nga Merita Bajraktari... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 35
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Merita Bajraktari... Empty Re: Poezi nga Merita Bajraktari...

  Mesazh nga Administratori prej Thu 29 Nov 2007, 00:50

  LULESHQERRAT...
  pėr tim bir, E.F.Arbėr

  Luleshqerrat, ēudi si i duam kaq shumė!
  Kujtojmė ndoshta vegjelinė,
  Rininė mes lojrash petalesh
  Shkujdesjen, ėndėrrimet, freskinė
  Ripėrtėrihen kujtimet tek shoh
  Tim bir qė mban nė dorė luleshqerren
  Tek mė surprizon me tė, dhuruar
  Syqeshur, i dashur tek pragu i derės...
  Mami, kjo ėshtė pėr ty, mė thotė,
  Ta kam falur ta kesh pėrgjithmonė, merre
  Shton se mė do shumė, m’i fal tė gjitha lulet!
  E gjithė pėrkujdesje ėmbėl mė puth tek i pėrkulem...


  ________________________________
  Poezi nga Merita Bajraktari... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 35
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Merita Bajraktari... Empty Re: Poezi nga Merita Bajraktari...

  Mesazh nga Administratori prej Thu 29 Nov 2007, 00:51

  GĖZO DITĖN...

  Mos u trishto nėse shiu qė bie nga qielli
  Tė pikon drejt nė shpirtin tėnd tė lodhur
  Mos u ngrys nėse ėndrra t’u prish
  Ti e di, ke mundėsi tė ėndėrrosh sėrish.
  Mos u ngrys ti nėse dielli
  Perėndoi mė shpejt se ē’pritej
  Fjalėn e hidhur mos e bėj mike!

  Qeshu pas petales sė lules, bletės punėtore
  Zogut gushėkuq, tingujve tė muzikės
  Atij shikimit tė vjedhur, pas xhamit
  Gėzoju, kuptoje, janė tė gjitha pėr ty
  Preke jetėn, kėrko tė bukurėn,
  Pjesė e saj je dhe ti, unė, tė gjithė ne
  Gėzo momentin, falendero Zotin pėr ditėn e re!


  ________________________________
  Poezi nga Merita Bajraktari... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 35
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Merita Bajraktari... Empty Re: Poezi nga Merita Bajraktari...

  Mesazh nga Administratori prej Thu 29 Nov 2007, 00:52

  ME SYTĖ NGA DETI...

  Me sytė nga deti shpirt lėnduar
  Pret pulėbardhėn t’i sjellė lajmin,
  Lajmin e dashur qė s’mbėrriti kurrė!
  Me sytė nga deti blu
  Pret rrezen e dritės shpirt malluar
  Mbi atė det kėrkon tė lidhet njė urė.
  Me sytė nga deti mėngė tėrhequr nga bregu
  Pret lajmin, pulėbardhėn, diellin,
  Mėngjesin por asgjė s’u duk gjėkundi
  Atė ē’ka priste me sytė nga deti
  Vetėtima e kish djegur rrugės
  Kur qielli flakėrinte, e botėn tundi.
  Priste shpresėhumbur me sytė nga deti
  Si karakter nolian, pėrherė mbeti!
  Pranė ujit e dritės etur, panxėnė
  Duke pritur, shumė gjėra la pa thėnė!


  ________________________________
  Poezi nga Merita Bajraktari... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 35
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Merita Bajraktari... Empty Re: Poezi nga Merita Bajraktari...

  Mesazh nga Administratori prej Thu 29 Nov 2007, 00:52

  O ZOT N'A MĖSO...

  Ujin na ke dhėnė, o Zot
  Etjen e shuajmė dhe kuptojmė pastėrtinė
  Mes dritės tėnde gjejmė ngrohjen
  Shohim edhe diturinė

  Zot, na trego si tė shohim
  Pėrmes moshės mbi supe pjekurinė
  Se shpesh ē’rėndėsi ka
  Nė ėshtė njeriu dhjetė a gjashtėdhjetė
  Pjekuria nuk shihet dot nė vjetė.
  Mėsona si ta shohim, o Zot
  Ku ta kėrkojmė pjekurinė tek njeriu
  Shpesh thuhet plaku di mė shumė se i riu,
  Por ndonjėherė duket si zhgėnjim
  Kur i moshuari humb gjykim
  Kėtu, o Zot, dritė na bėj tė shohim,
  Pjekurinė njerėzore si ta njohim


  ________________________________
  Poezi nga Merita Bajraktari... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 35
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Merita Bajraktari... Empty Re: Poezi nga Merita Bajraktari...

  Mesazh nga Administratori prej Thu 29 Nov 2007, 00:53

  MALL...

  Mallin pėr ty me kujdes e ruaj
  Nė shpirtin tim njė qoshe tėnden ke
  Veē sot malli si zjarr mė dogji
  Tė kėrkoj tani mes vargjesh…
  Ku je?


  ________________________________
  Poezi nga Merita Bajraktari... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 35
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Merita Bajraktari... Empty Re: Poezi nga Merita Bajraktari...

  Mesazh nga Administratori prej Thu 29 Nov 2007, 00:54

  TRE FJALĖ...

  Tre fjalė gjeta sot mbi tavolinė
  Nxitimthi “I love you” shkruar pėr mua
  Mė folėn mė shumė se bota e tėrė,
  Me zemėr tė thashė “Edhe unė tė dua”!


  ________________________________
  Poezi nga Merita Bajraktari... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 35
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Merita Bajraktari... Empty Re: Poezi nga Merita Bajraktari...

  Mesazh nga Administratori prej Thu 29 Nov 2007, 00:55

  URIME MOTRĖS SIME NĖ
  PĖRVJETORIN E MARTESĖS...

  Kėshtu kėndoi atė ditė pėrmetari
  Kėshtu kėndoi dhe zemra jote pėr nėnėn
  Vello bardha motra ime
  Sot nė pėrvjetor dėgjoma kėngėn
  Kur nga dera e vogla motėr
  Tė pėrcolla vellobardhė
  Loti yt e loti im u bėnė lumė,
  Shkruan histori me mall
  Pikė e lotit syrit rrodhi
  Nėnė e babė dot s’ta fshinė
  Veē me shpirt e me zemėr
  Tė uruan fatbardhėsinė
  Gėzime prej shpirtit tė sollėn
  Plot bekime, siē di prindi,
  Bekimet Zoti dėrgoi
  Gėzimin qė tė dha, tė rilindi!
  Gėzuar, e vogla ime
  Gėzuar dhe plot lumturi
  Paē gjithnjė nė atė folezė
  Veē tė mira dhe dashuri!

  Iku viti motėr vogla
  Ja, tė shkuaj kėto radhė
  Pike e lotit bie prej mallit
  Siē ra vjet, moj fustanbardhė!


  ________________________________
  Poezi nga Merita Bajraktari... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 35
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Merita Bajraktari... Empty Re: Poezi nga Merita Bajraktari...

  Mesazh nga Administratori prej Thu 29 Nov 2007, 00:55

  PILATI...

  Pilati s’ishte udhėheqės popujsh,
  Diktator roman i Judesė ishte
  Tha, unė do bėj si thotė turma,
  Barabas tė lirohet,
  Krishti tė kryqėzohet!
  Vullnetin e turmės – tha Pilati - bėj
  Por historia qė drejt e gjykoi
  Nė regjistrin kohor “Krishti u kryqėzua
  Nga Pontus Pilati” shkroi!


  ________________________________
  Poezi nga Merita Bajraktari... Pictur10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi nga Merita Bajraktari... Empty Re: Poezi nga Merita Bajraktari...

  Mesazh nga Scarface prej Fri 30 Jan 2009, 10:56


  Adriatik


  Merre puhizėn e lehtė qė mė pėrkedhel
  Bregut shkėmbor kėtė mbrėmje vere
  Pėrcille mes erės,stuhish a rrymash
  Pėrcille drejt bregut qė mė njeh
  Bashkė me flladin e lehtė
  Coji dhe pikėzat e ujit qė bart me vete
  lag me to fytyrėn e Mėmės...
  tregoji i vijnė nga bija e mėrguar
  plot me mall e dashuri dėrguar....

  Shkruar Bregdetit Dalmat


  ________________________________
  Poezi nga Merita Bajraktari... Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi nga Merita Bajraktari... Empty Re: Poezi nga Merita Bajraktari...

  Mesazh nga Scarface prej Fri 30 Jan 2009, 10:57


  Zgjohu!!


  Zgjohu....erdhi agimi
  shih rrezen e diellit
  nga dritarja tė pėrshėndet
  s'e ndjen zėrin e zogut
  nga dega frut-ngarkuar tė thėrret
  zgohu s'e ndjen flladin?
  qė perden tė pėrkund
  mbi ballė doren e largėt
  mes endrrės tėnde sikur sjell
  qe ėmbėl , si dorė e nėnės
  qė ke larg, bukur, tė pėrkėdhel..
  zgjohu packa se ėndrra
  tė mban nė krahėt e saj
  zgjohu ka ardhur ditė e re
  me shpresė, mė e mirė se dje
  zgjohu, piklat e vesės
  tė prekėsh tek vrapon barit te gjelbėr
  fundin e ėndrrės ja lerė harresės..
  zgjohu, preke natyrėn qė qesh
  lexo keto vargje, gėzim tė ndjesh
  zgjohu, ėmbėl ,qesh si vetė drita
  e ndjen, mes vargjesh zgjimin tėnd prita


  ________________________________
  Poezi nga Merita Bajraktari... Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi nga Merita Bajraktari... Empty Re: Poezi nga Merita Bajraktari...

  Mesazh nga Scarface prej Fri 30 Jan 2009, 10:58


  TI, DO PUTHJE PAMBARIM


  femijes tim…

  Tė putha njėherė, dy, tre
  Nė ballė, nė faqe, nė sy,
  Ja dhe njė nė gushė,
  Ashtu si tė pėlqen ty!

  Syēkat e bukura mban mbyllur prapė.
  "Zgjohu,tė them!", bėn sikur s’dėgjon...
  E di, ke frike, syrin po ta hapėsh,
  Puthjet e Nėnės, mos i ndalon...


  ________________________________
  Poezi nga Merita Bajraktari... Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi nga Merita Bajraktari... Empty Re: Poezi nga Merita Bajraktari...

  Mesazh nga Scarface prej Fri 30 Jan 2009, 10:59


  Pse?


  Nė cilin paralel je?
  Nė c’dreq meridian jam?
  Pse, pse, pyes pambarim
  Po pse kaq larg tė kam?


  ________________________________
  Poezi nga Merita Bajraktari... Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi nga Merita Bajraktari... Empty Re: Poezi nga Merita Bajraktari...

  Mesazh nga Scarface prej Fri 30 Jan 2009, 10:59


  Per Ty  nėse vij dhe syri yt s'mė sheh
  trėndafil pėrmbi qepallė do tė tė ri
  nėse syri yt i mbyllur fle
  nė ėndrrėn tėnde do tė vi

  ngadalė do tė tė pėrkund si fėmijėn
  me perkėdhelje do tė zgjoj
  nė ėndėrr ndoshta do mė gjesh
  dhe unė mes ėndrrash tė kėrkoj

  por qepalla jote tashme ėshtė rėnduar
  s'po hapet me tė mė kundrojė
  malli, po vargėzon nė metaforė
  zemra kot shpreson ty tė tė zgjojė.


  ________________________________
  Poezi nga Merita Bajraktari... Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi nga Merita Bajraktari... Empty Re: Poezi nga Merita Bajraktari...

  Mesazh nga Scarface prej Fri 30 Jan 2009, 11:00


  Mos Lulen kam per Motėr?


  Sot pashė njė lule me kryet poshtė
  Shpejt ujė i dhashė dhe mbeta nė pritje.
  Mos ishte kėputur nga era e fortė,
  Petaleēelura bukur, nė rritje ?!

  Oh,ē’mė dhėmbi lulja,kjo kryeulura!
  Nė shtat ēudi nuk kish tė kėputur!
  Por, kur i pashė rrėnjet e shkulura,
  Tek unė u ngrit njė dhėmbje e strukur.


  Mos, si kjo lule jam edhe vetė,
  Me rrėnjėt shkulur nga erė mėrgimi?!
  S’mė bėhet dot,Atdhe i vėrtetė
  Ky dhé i huaj me udhė harrimi!...


  ________________________________
  Poezi nga Merita Bajraktari... Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi nga Merita Bajraktari... Empty Re: Poezi nga Merita Bajraktari...

  Mesazh nga Scarface prej Fri 30 Jan 2009, 11:00


  Ti me flet shqip!


  Djalit tim te vogel..


  Ditlindjen sot ke i dashur,
  vogėlush me sy tė shkruar
  ke gjithe ditėn qė qesh e lot
  gjithkujt i kėrkon tė thotė :"Gėzuar"

  Lumturohesh zemėr e vogėl
  kur vitet e tua numėron
  njė dy tre, njė dy tre
  ja dhe nė shqip, ti kurrė s'harron!

  Sikur ta ndjejė ėngjėlli i vogėl
  qė shqipja e tij mė ngazėllen
  m'i pėrsėrit me gojė e duar
  se sa u rrit po mė rrėfen!

  bekuar qofsh o yll e dritė,
  gjuhėn e nėnės mos e harrosh
  me shpirt e zemėr Nėna tė uron
  ditlindjen dhe shqipen t'i gezosh!


  ________________________________
  Poezi nga Merita Bajraktari... Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi nga Merita Bajraktari... Empty Re: Poezi nga Merita Bajraktari...

  Mesazh nga Scarface prej Fri 30 Jan 2009, 11:00


  Sonte


  Ah , sonte, sonte
  Unė, jam
  Pentagram nė metaforė
  Ti, ti je celsi
  Je nota, melodia
  Zemra ime: fleta e bardhė
  Instrumenti: Mirėsia…


  ________________________________
  Poezi nga Merita Bajraktari... Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi nga Merita Bajraktari... Empty Re: Poezi nga Merita Bajraktari...

  Mesazh nga Scarface prej Fri 30 Jan 2009, 11:01


  Tė voglės sime tek e shoh nė pjano...


  Vajzės sime

  Ti nuk e di e vogla ime
  si fluturoj unė..
  ti nuk e di nė cilin qiell mė con
  kur prej gishtash fėminore
  fluturim tė lirė cajkovskian improvizon

  ti nuk e di e dashur , ėngjėllore
  ėndrrėn e cartur vjete tė shkuar
  jetėn e thyer tė njė adoleshenteje
  ti mes gishtash nė pjano je duke gjalluar

  ti e ėmbėl drite e nėnės
  qė pjanon ke si unė dikur
  kukllat "prej lecke" qepur
  ti nuk e di nė c'ėndrra
  jam zgjuar e sėrish kam fjetur
  deri sot e vogla ime,kur lotuar
  tė shoh si kokėn ul gjithė naze
  e qesh me mua qė kam perflakur duart
  prej duartrokitjes sė madhe
  ti qesh me mua, pastaj
  nderon e sheh auditorin
  e vogėl e nėnės s'kish dhuratė
  mė tė bukur pėr pėrvjetorin!

  11 Prill 2004


  ________________________________
  Poezi nga Merita Bajraktari... Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi nga Merita Bajraktari... Empty Re: Poezi nga Merita Bajraktari...

  Mesazh nga Scarface prej Fri 30 Jan 2009, 11:01


  Prelud poetit…


  Shpirti I poetit
  Mjekuar nga vargu
  Dėnuar nga loti
  Vargu mjeti
  Shpėtimi poezia
  Subjekti askush
  Mbase vetja
  Mbase bota
  Rima fjala
  Nuk deshifrohet
  Kurrė Poeti
  Mėkat I botės
  Fjala e shkruar
  Poeti shpesh
  Mbetur rrugėsh
  Histori harruar
  Poeti shkreptima
  Dielli qė djeg
  Fjala qė shkruhet
  Vargu qė rimon
  Poeti vetėm
  Shtėpi rėnuar
  Fjala e shkruar
  Vargu rimuar
  Poeti jeton
  Stuhia qė shkon
  Fjalėn qė shėron
  Zemrėn qė vajton
  Mishėron poeti
  Dje dhe sot
  Ai ashtu mbeti
  I varfėr,
  Pa u qarė
  Paraja nuk ngre poezi
  Jetėn e jeton
  Poeti
  Sheh bukuri
  Erėn qė fryn
  Fllad ėshtė fjala
  Poeti kuvendon
  Me fjalėn e lirė
  Fllad a suferinė
  Poeti mbeti
  I lirė
  Fjala e shkruar
  Syri I lotuar
  Zemra e plagosur
  Poeti
  Merakosur
  Shpesh lot kristal
  Por zemra fal
  Ja cėshtė poeti
  Fjalė qė shkruan
  Per zemra qė duan
  Dhe mbeti…
  I lirė,shėrues,
  I dashur I ėmbėl
  I mirė poeti…


  ________________________________
  Poezi nga Merita Bajraktari... Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi nga Merita Bajraktari... Empty Re: Poezi nga Merita Bajraktari...

  Mesazh nga Scarface prej Fri 30 Jan 2009, 11:03


  Dy jetė
  ...

  Dy jetė, dy ėndrra
  Dy botė tė shprishura
  Dy zemra dy dashuri
  Pėr hir tė kujt u bėnė fli!?


  ________________________________
  Poezi nga Merita Bajraktari... Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi nga Merita Bajraktari... Empty Re: Poezi nga Merita Bajraktari...

  Mesazh nga Scarface prej Fri 30 Jan 2009, 11:03

  KUR VDES E NGJALLET SHPRESA

  Kur vritet shpresa
  Me tė bashkė ikėn dhe drita
  Qė shpirtin udhėheq nė errėsirė
  Me tė shuhet ēdo ėndėrr e bukur
  Gjithēka lėvizjen ndalon
  Hija e shpresės se vdekur
  Dhe errėsira kudo tė rrethon

  Kur ngjallet shpresa
  Qoftė dhe prej njė fjale
  Bukur nė vesh pėshpėritur
  Pėrmes telefonit a ekranit tė vogėl
  Prej mijėra kilometrash tek ti mbėrritur
  Atėherė shkėndija drite ndizen sėrish
  Njeriu, me tė vėrtetė arrin tė kuptojė
  Se jetėn e vet, prej Zotit dhuruar
  Pėr Hir tė Tij duhet me shpresė ta jetojė


  ________________________________
  Poezi nga Merita Bajraktari... Scarfa10

  Sponsored content

  Poezi nga Merita Bajraktari... Empty Re: Poezi nga Merita Bajraktari...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Sun 18 Aug 2019, 01:32