Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Studentja
  Studentja
  Anėtar/e Pėrparues/e
  Anėtar/e Pėrparues/e

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Capricorn
  Numri i Postimeve : 71
  Mosha : 30
  Vendndodhja : ...
  Profesioni : ...
  Pikėt : 208
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 08/01/2009
  Humor : ...

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 2 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Studentja prej Sat 23 Jan 2010, 02:53

  Ernest Koliqi - Gjuhės shqipe


  Lshon ame ilire n`goje agimesh s`vjetra
  Ndo `i fjale e jote than` vetimeveti,
  O gjuhe e folun n`bote ende ferishte
  S`ciles Mayeri ne te censhmet letra
  Rraj`t e mshefuna n`mot nuk mund ia gjeti
  As n`t`folun t`Cezarve as n`helenishte,
  Perse Athina s`kishte
  Emen as Roma, kur e rrept ushtove
  Nder vepra katallajsh qi nper jehona
  Vigma t`fuqishme qitshin hove-hove,
  Tue ndertue ledhe permbi troje t`ona.

  Kuturesat e hyjit nper gjeth lisi
  N`Dodonen shejte prifti, qi n`pergjime
  Naten e diten rrinte atje perdore,
  Porse ndo `i fllad pullnaje kundalisi,
  Ndoshta me fjal`t e tueja i dha heshtime
  T`perfrigueshme qi mbluen t`parat therore:
  Ndoshta ndo` i buz` hyjnore
  N`at mot qi zota shpesh perbujte toka
  Shqiptoi kto fjal` qi ne mbi goj` na shkrefen;
  Me ty hyjneshat ndoshta nper kto boka
  Ndonjij biri njeriu dashnin ia shprefen.

  Mbi anija t`shpejta velat nde kah preja,
  Qi urdhni i Teutes niste nen hyj ari
  Me msy t`Helenit barkat tregetuese
  Ngarkue me ar e kem e skllave t`reja,
  Ty t`kelthitte n`timue anijetari
  Tue i ra me kic ilir pupes bishtnuese;
  E permbi val` shkembuese
  Ti jehojshe nder hymnet e ngadhnjimit
  Kur, me plackat e rrmbyeme mbrend` stivue,
  U afrojshin n`breg anijat prej agimit,
  Mbretneshes s`detit pret me i a dhurue.

  Mysteri i vjeter qi mberthen fjal`t t`ueja,
  Zanin na e dridh` me nji kreni t`pashoqe,
  O ghuhe e folun per trimij pranvera,
  E tok na mbajte nder pushtime t`hueja
  Sepse prej gojve arbnore nuk u hoqe
  As kur u ndam n`besime e doke tjera;
  E shekujve potera
  Qi me vrull u perplas mbi tok` shqiptare
  Ndonjij ndrrimi edhe n`ty i cili shtegun,
  Por prap kumbimet n`buze i ke krenare
  Si n`mot qi Ilirt Shqipnis i a ruejshin bregun.

  Thue buza e kangatarve te paemen
  Qi gzim e idhnim me ty knduen maje mali
  Dhe kanga u humbi n`erresin e motit,
  Ket permallim qi mungullon mbi t`emen
  E vjen nga heshtja e shekujve m`a fali,
  Mue trashigues i tune n`dhe t`Kastriotit?
  N` kthjelltin e dites s`sotit
  Kang` ndoshta t`kndueme qi vorroi kalesa
  Kendoi, o gjuh` lulzue n`shkreti, dh`asht goja
  E eme ahmarrse e gojve qi harresa
  N`terr mbylli, kur ti s`kishe as sheje as shkroja.

  Motrat e tueja qi kumbuene n`shekull
  Bukurin tue sjell` n`prak t`ksaj jete
  E tjetra ligj`t e Arsyes qi mbarshtrojn` fise,
  Heshten e rrojn` vec n`karta:ti, per mrekulli,
  Me nji mosh` trimij vjetsh e blerun mbete
  Edhe kumbon e gjall` po n`ato vise
  Ku me lshue tingujt nise
  N`foshnjin e botes. Pse t`ka ruejtun fati
  T`njom edhe virgjin? Egersija jote
  Mos mban n`at gji, q`i hueji nuk pecati,
  Stinen e fundme t`poezis s`ksaj bote?

  O shqipe plot me munguj, o gjuh` burrash
  Qi me `i fjal` t`vetme lidheshin per laku
  Dhe soje as vdekja s`mujte kurr me i trande,
  Shprehje t,kulluet na ep si akull gurrash
  Per kang`t e burrnis s`lasht q`ushqejm` te gjaku
  E t`lavdis s`re qi me t`fitue na kande;
  Thjeshtin e ambel t`ande
  Me ndjell` dashnin e vashavet qi t`flasin
  Falja poetve t`u, por n`qe se kamben
  Buzes amtare kush ia ven, ti casin
  Mos prit: banu rrufe me lshue n`te namen.

  O Kange, Arbnor`t e plogte i kapi gjumi;
  Ti kris si za burije
  Mbi ata qi flejn` pa andrra fisnikije:
  E n`qe se belkacuk`t e gjuh`s ilire,
  Tue t`ndie fishkllojn` prej smire,
  Me rrahje flatrash ik n`nalsi t`kalthera
  Studentja
  Studentja
  Anėtar/e Pėrparues/e
  Anėtar/e Pėrparues/e

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Capricorn
  Numri i Postimeve : 71
  Mosha : 30
  Vendndodhja : ...
  Profesioni : ...
  Pikėt : 208
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 08/01/2009
  Humor : ...

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 2 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Studentja prej Sat 23 Jan 2010, 02:55

  Faik Konica - Anadollaku nė mesalle


  Ka ndenjur si nje ka
  Po ha edhe po ha,
  Shembet me pilaf,
  Fryhet me hoshaf;
  S`ka kohe te flase
  Hedhe sa te pelcase:
  Llop nje bakllava,
  Llop nje hallva,
  Llop nje revani,
  Llop muhalebi.
  Therret:-Hic jemedum!
  - O burra, bre dudum!
  Kerkon nje syltjac,
  Porosit nje kulac,
  Rremben nje bugace,
  - Te rrembec nje kapace!
  Te tere per nje darke,
  Te tera ne nje barke!
  Kur lodhet sa ngjinjet,
  Pushon e shtrihet
  Shtrihet dudumi
  Dhe na e ze gjumi.
  Neser kur te zgjohet
  E, me "bismil-lah",
  Prape pilaf
  E prap hoshaf.
  "Qebap boll-boll
  Koxha Anadoll!"
  More dudum kokekungull
  Gojebuall e barkrrumbull
  Thuame, te rente pika!
  C`te duhet ty politika?
  Hiq, more dudum dore, hajde
  Te te kllasem ne nje kade
  Plot me mjalt`e me recel
  Ha, pi e kurre mos del.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 2 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Administratori prej Sat 23 Jan 2010, 11:25

  ISMAIL KADFARE

  MALLI I SHQIPERISE

  Me ka marre malli per Shqiperine tone
  Sonte, kur po kthehesha me autobuz,
  Tymi i cigares "Partizani" qe pinte dikush
  Dridhej, kalteronte bente spirale,
  Sikur te fshehta me thosh me gjuhen e shqiptareve
  Mua bashkeatdhetarit
  Te shikoj dua mbremjes ne rruget e Tiranes,
  Ku kam bere dikur ndonje marrezi.
  Dhe ne rruget ku s'kam bere marrezi.
  Me njohin ato porta te vjetra te drunjta,
  Inatin akoma do ta mbajne,
  Koken do ta tundin,
  Po une s'do ta marr per keq,
  Se malli me ka marre.
  Dhe t'eci rrugicave plot gjethe te thara
  Gjethe te thara gjethe vjeshte,
  Per te cilat krahasimet gjenden aq lehte.
  Me ka marre malli per Shqiperine tone;
  Per ate qiell te madh, te gjere e te thelle,
  Per vrapin e kalter te dallgeve adriatike
  Per rete qe ne muzg si keshtjella digjen,
  Per alpet mjeker bardha e mjekergjelbra,
  Per netet e najlonta qe nga flladet fergellojne,
  Per mjegullat qe si indiane te kuq
  muzgjeve shtegtojne.
  Per lokomotivat e kuajt,
  Qe te djersitur avullojne e hungerojne,
  Per qiparisat, kopete, e varret
  Malli me ka mare, malli me ka mare,
  per shqiptaret.
  Me ka mare malli e se shpejti vi atje
  Duke fluturuar mbi mjegullat si mbi deshira,
  Sa i larget, aq edhe i dashur je, Atdhe.
  Aerodromi do te dridhet nga uturima
  Mjegulla do te rrije pezull mbi humnera.
  Ata qe shpiken shpejtesine reaktive
  Larg Atdheut sigurisht do te kene qene
  ndonjehere.


  ________________________________
  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 2 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 25 Jan 2010, 07:16

  LUIGJ GURAKUQI

  QINDRESA

  Me gusht shkon vapa, e me djelmni kalojne
  Gjithe perrallat e kohes se re,
  Si n'dimen bora dhene, kryet na zbardhojne
  Vjetet e kujdeset ne !

  Me lule t'ershme e larca me dukej shtrue
  Bota sa ishe i ri ;
  N'gaz m'shkonte jeta, s'm'epej kurrem'u ankue
  Kurre zemra s'm'ndjellte zi.

  Por ! andrrat sot kaluen, prrallat djelmore
  Jane zhdukun e kane trete ;
  Idevet t'bukura, shpresavet lulzore
  Vec emni u ka mbete.

  Vec nje qellim i nalte t'ban me durue,
  E zemren ta forcon ;
  Nder kundershtime s'vyen kurre me u ligshtue
  Mjer' ai qe nuk qindron !


  ________________________________
  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 2 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 25 Jan 2010, 07:16

  ISMAIL KADARE

  Ti dhe Hena


  Kesaj nate me hene te vjeshtes
  Dola fushes te bredh kuturu.
  Rete shtohen me vrap pa reshtur,
  Hena duket aty-ketu.

  Porsi vete mendimet e mia
  Po me shtyhen nder mend me shpesh
  dhe pas tyre gjithnje gjendesh ti
  si kjo hene qe duket mes resh.

  Hena shpejt do te zhduket dhe netet
  do te mbeten pa te, kurse ti
  ne enderrimet e mia pa jete
  perendim s'do te kesh kurrsesi.


  ________________________________
  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 2 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 25 Jan 2010, 07:17

  DRITERO AGOLLI

  Pelegrini


  Une jam prej kohesh pelegrin
  udhetar ne vendin e shpreses se thyer
  jam ndare pa dashur nga karvani im
  mes shtigjeve nga vapa e shirat gryer.

  Kerkoj karvanin tim ne rene e shpat
  karvanin qe e ka ndruar drejtimin me kohe
  ndaj ne udhe jam krejt i humbur,jam fillikat
  me shami te grisur lidhur ne koke.

  Per uje buza ime u dogj u be zhur
  dhe syte me shpojne nga shterja e lotit
  me duhet te arij karvanin e tretur qekure
  capitur mes vapes,mes shiut e te ftohtit.

  Une jam prej kohesh pelegrin
  shtegtar i karvanit te humbur
  dhe bart ne kuriz nje premtim
  te dhene gjysherve te mundur.


  ________________________________
  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 2 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 25 Jan 2010, 07:18

  MIGJENI

  Nen flamujt e melankolise

  Ne vendin tone
  kudo valojne
  flamujt e nje melankolie
  te trishtueshme...
  ...dhe askush s'mund te thote
  se ketu rron
  nje popull qe nderton
  dicka te re.
  Aty ketu ne hijet
  e flamujve
  mund te shifet
  nje mund, nje perpjekje
  e madhe permbi vdekje
  per te pjelle dicka te madhe,
  per te qite ne drite nje xhind!
  Por,(o ironi)
  nga ajo perpjekje lind
  vetem nje mi.
  Dhe keshtu kjo komedi
  na plas diellin e gazit,
  nsa prej marazit
  pelcasim.
  Ne prakun e cdo banese
  ku ka ndonj shenj jetese
  valon nga nje flamur
  melankolie te trishtueshme.


  ________________________________
  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 2 Pictur10
  Romina
  Romina
  Anėtar/e i/e thjeshtė
  Anėtar/e i/e thjeshtė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Leo
  Numri i Postimeve : 38
  Mosha : 31
  Pikėt : 120
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 19/03/2009

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 2 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Romina prej Wed 27 Jan 2010, 02:54

  Kush ta fali bukurine - Lasgush Poradeci


  Kush ta fali bukurine
  Qe t'e me trerosh te zine!

  Kur te pashe per te vluar,
  Pellumbeshe pende-shkruar,
  Bubu!plumb ne kraharuar,
  Plumb qe vret dyke gjemuar!

  Mbledhur shoqet me nje qoshe,
  Dic, m'ju flisje,dic m'ju thoshe,
  Gushe-e-llere-e-gji-bardhoshe.

  Pa me syckezat e tua,
  Sy-larme!c'me fole mua.

  Leshrave t'ju binte hija,
  Yll i ndezur me shkendija,
  Ndezur mun ne mes ne balle,
  Te me vesh ne dhe te gjalle.
  Romina
  Romina
  Anėtar/e i/e thjeshtė
  Anėtar/e i/e thjeshtė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Leo
  Numri i Postimeve : 38
  Mosha : 31
  Pikėt : 120
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 19/03/2009

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 2 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Romina prej Wed 27 Jan 2010, 02:55

  Deshire dhe Heshtje - Ervin Hatibi

  Tej dritares eshte ngrohte
  njerez jan ulur ne tavolina
  qyteti nis e del prej vetes
  ne rruge bredhin klube e makina
  Nuk eshte e thene te jem krejt i vetem
  s'eshte e then te jem as vete i dyte
  me miq te rastit po te mbushet nata
  nje vend do gjej ku the clodh syte.
  Kam ftohte e s'te shoh prane
  mendoj, mendoj se si
  avujt e ngrohte te frymes time
  si zogj te bardhe e te verbuar mberrijne te ti
  ne enderr vijne, e qete kendojne
  e une me syte pak mbyllur ri
  koken ngre lart, degjoj ngadale
  kengen e hene te brisht si zane qe solle ti.
  E di se hesht hija ime
  e di se lotet s'flasin kur
  ata ata degjojne vec fjalet e mia
  ne heshtje qendrojn dhe ata si une
  Pas pak ngadal do te iki
  qe lotet te shkoj ti fshi diku
  ketu prane mbase atje larg
  pas pak ngadal do kethehem une
  Romina
  Romina
  Anėtar/e i/e thjeshtė
  Anėtar/e i/e thjeshtė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Leo
  Numri i Postimeve : 38
  Mosha : 31
  Pikėt : 120
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 19/03/2009

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 2 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Romina prej Wed 27 Jan 2010, 02:59

  Le te pime veren e dashurise - Kozeta Zylo

  Puthjen e dua nė violinė dashurie,
  Me krehjen e flokėve nga gishtat e tu,
  Tė duroj shumė dhe peshėn e lotit,
  Qė si ngjyrė ylberi piklon kėtu.

  Si kopsht magjik, nė kėtė ditė,
  Nė ballona Valentini, mė puth mua,
  Me valsin e Dashurisė dehem e tėra,
  E nė krahėt e tu pėshpėris tė dua.

  Mjalti i shpirtit, vesh qėnien tėnde,
  Duke me ėmbėlsuar gjithcka brenda meje,
  Nė natėn e mėndafshtė, butėsisht bie,
  Mbėshtjellur e tėra si zog rreth teje.

  Une tė ndjej ty gjer nė imtėsi,
  Dhe nė fotot e bukura nė cdo kėnd,
  Nė rezonancė hyjnė drithėrimat e shpirtit
  E tretem e tėra nė vėshtrimin tėnd.

  Nė dehje pimė verėn e dashurisė,
  Me ngjyrėn e kuqe si zemrat zjarr,
  Nėn tingujt e ėmbėl, pa frymė mbetur,
  Dhe borėn mund tė shkrijmė, nė thellim e acar.

  Unė luaj e ndjej puhizėn e lehtė,
  Qė butėsisht vjen ne lėmim puthjesh,
  Nė dashurinė e freskėt, thellėsi e ndjenjave,
  Si rit i perjetshėm, nė ditė lutjesh.

  Me ėndrrat e purpurta rreth shpirtit tim,
  U zgjova nga rrezja e porsa ndritur,
  Agu i mėngjesit ma flladiste zemrėn,
  Me arome petalesh ne buze puthitur
  Romina
  Romina
  Anėtar/e i/e thjeshtė
  Anėtar/e i/e thjeshtė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Leo
  Numri i Postimeve : 38
  Mosha : 31
  Pikėt : 120
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 19/03/2009

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 2 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Romina prej Wed 27 Jan 2010, 03:00

  Eja! - Kozeta Zylo


  Eja i dashuri im eja,
  Pyjeve tė dendura le tė shkojmė,
  Larg botės me fjalė ēmendurake,
  Nėn puthjet e zjarrta te humbasim,
  Dhe me melodi cicerrimash te vallezojme!
  Le tė vemė buzėt mbi sythet qė buisin,
  Tė harbuara me lėng mbi degėza pemėsh,
  E nė marrėzine tonė askush mos tė na shoh,
  Vetėm fijėzat e diellit, qė trupat ngrojnė!
  Gjethet e lehta mbi kokat tona te lodrojnė,
  Njė burie me brirė papritur te dėgjoj,
  Nga ėngjėjt e shumtė qė nga qielli vijnė,
  Per Shen Valentinin si roje te rrinė.
  Romina
  Romina
  Anėtar/e i/e thjeshtė
  Anėtar/e i/e thjeshtė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Leo
  Numri i Postimeve : 38
  Mosha : 31
  Pikėt : 120
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 19/03/2009

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 2 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Romina prej Wed 27 Jan 2010, 03:03

  Kete nate... e vetmuar - Raimonda Moisiu

  Kete nate ndihem e vetmuar
  Thelle ne shpirt erresires tretur
  Ne shtrat ēarēafet jane larguar
  Si hije dy duar mbi trup prekur.

  Ato duar gjithe kallo ishin
  Ne fytyren time diē’ kerkonin
  Prane buzeve butesisht shkisnin
  -Shshsht, jam une! - syte e tij thonin.

  E njoha ishte Ai vertete
  Te njejtat dihatje edhe puthje
  Ne tjeter bote une e shkrete
  Lare ne lote e s’beja tutje.

  E mbajta fjalen, te erdha! - me the
  Dhjetra hije me silleshin perqark
  Gjithe ē’kishe ne shpirt tek une dhe
  Si naten e fundit atje ne park.

  Dje nje vershellime na bashkonte
  Per shtrat zjarret qe s’njihnin thellime
  Brenda meje nje thirrme kumbonte
  “Te dua, te dua, o shpirti im!”

  Kete nate ndihem e vetmuar
  Thelle ne shpirt erresires tretur
  Ai qe desha ka shkuar
  Mbi trupin tim endrat kane mbetur.
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 2 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Odeta prej Thu 28 Jan 2010, 01:02

  Mitrush Kuteli - Letra e fundit sime shoqeKaq afėr jemi, por kaqė larg
  Tė lutem mos mė prit-
  Na ndajnė terre rreth e qark
  Dhe yll pėr mua s’ndrit.

  Pėrse ta lidhėsh fatin tėnd
  Me njė pafat si unė,
  Kur di se emri im u shėmb
  Me dhunė e me pėrdhunė?

  Pra hidhe hapin guximtar
  Ndaj jetės sė gėzuar.
  Dhe mė harro kėtu, nė varr,
  Tė vdekur pa mbuluar.

  Se unė pres, pėrēas po pres
  Njė udhė fort tė gjatė
  Dhe njė tė martė, nė mėngjes,
  Do hidhem nėpėr natė.

  Nėpėr njė natė qė s’ka mbarim
  Po qetėsi pėr jetė:
  Pushim...harrim...pushim...pushim...
  Nė prehjen e vėrtetė.


  ________________________________
  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 2 ILoveYouAnimRvText
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 2 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Odeta prej Thu 28 Jan 2010, 01:05

  Xhevahir Spahiu - Fjala
  I thane fjales: tani je e lire
  Po fjala s’ kish fuqi t’u thosh : nuk me duhet
  E c’ me duhet
  kur s’ u thashe atehere kur duhet?
  Kam mbetur pa krahe ,
  Kam mbetur pa qiell,
  Jam jete pa enderr,
  Jam enderr pa jete.
  I thane fjales: je e lire
  Veshtire, tha fjala sa veshtire
  Te besosh se je e lire;
  Pasi ke ngrene rrokjet e tua,
  Pasi ke mbetur cung
  Dhe liria behet burg .
  I thane fjales: liria jeton.
  Fjala ua ktheu :
  S’jam si Kostandini qe pas vdekjes udheton
  I thane fjales: ti je liria
  Per ta kuptuar kete duhet fare pak
  Ajo e besoi,
  Ajo hapi gojen,
  Por ne vend te tingujve
  Prej saj doli gjak


  ________________________________
  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 2 ILoveYouAnimRvText
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 2 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Odeta prej Thu 28 Jan 2010, 01:09

  Kasem Trebeshina - Dy botėt


  Dy botė
  njė mrekulli…
  Njė jet' mė vete tirret ditėn
  dhe nata ngre njė tjetėr mbretėri.

  Te jet' e ditės
  nxitojmė tė harruar,
  tė ndjekur nga njė frikė e paformė
  te jet' e natės kthejmė
  pėr t'ėndėrruar.


  ________________________________
  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 2 ILoveYouAnimRvText
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 2 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 29 Jan 2010, 10:56

  AGIM SPAHIU

  Them te verteta ne kete rrafsh verior

  Them vdekjen e territ e ēeljen e agut, them gazin
  e dhimbshėm, zgjimin e hershėm, mundin e gjoksit them,
  tė duarve e shpatullave, mundin e mendjes dhe krejt
  trupin, harenė e pėrditshme, dėnesat e pikėllimin,
  them lotin e syrit e lotin e shpirtit
  dhe gjumin e vonė nė kėtė Rrafsh Verior.
  Them krejt njeriun me gjėmime e vezullime
  e ta besoj ty, Letėr e bardhė - Perėndia ime.
  Para teje falem ēdo orė tė ditės e tė natės,
  t’i besoj fitoret e plagėt, tė vdekurit e tė gjallėt.
  Pėr ta rilindem, shkrihem e digjem e prapė prej tyre rritem.
  Letėr e bardhė ku derdh fjalė shpirt,
  letėr e bardhė ku derdh dritėhijet e njeriut.
  Kur vij te ti rėnduar me tė vėrteta tė thjeshta,
  siē vjen njeriu nga lindja a vdekja,
  rėnduar nga loti a e qeshura,
  jam krejt i bardhė se dua tė mbetem gjallė
  kėshtu siē jam.
  Asgjė s’i fsheh vetes e tė tjerėve, them ēka shoh
  e prek rreth e rreth, pranė meje e larg meje.
  Vlimin tuaj e timin them,
  asgjė qė s’ėshtė juaja dhe imja.
  Them tė vėrtetat e ėmbla e tė idhėta: lakuriqe,
  mjafton qė secili pjesėn e vet tė ketė brenda tyre…
  … Dhe ē’ėshtė juaja tė jetė imja dhe ē’ėshtė imja
  tė jetė e tė gjithėve.


  ________________________________
  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 2 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 29 Jan 2010, 10:57

  TEODOR KEKO

  Tė kam dashur

  Tė kam dashur, tė kam dashur
  zemra ime zog i brishtė
  nėpėr erėra tė kėrkon.
  Fishkėllen motiv'n e hershėm
  njė pėrgjigje merr tė trishtė
  heshtje varri qė heshton.

  Tė kam dashur, tė kam dashur
  m'u lodh zemra nė kėrkim
  krahėkėputur ra mbi breg.
  Peshkatari qė e gjeti
  vetė u mbyt nė njė trishtim
  gjakspėrkatur si njė shegė.

  Tė kam dashur, tė kam dashur
  me aromė tė ndoqi zemra
  nėpėr erėra e murlane.
  Era fryu jug-veri,
  nga tė shkoj, klithi e shkreta
  unė pa zemėr jam kėsaj ane

  Tė kam dashur, tė kam dashur
  i vetmuar zemrėn pres
  mal trishtimi nė kėtė glob
  Era fryn, aroma bie
  zemra ime nuk po vjen
  oh, ka ngrirė nė njė pol.

  Tė kam dashur, tė kam dashur
  mirė, mos eja, nėse s'do
  veē njė diell ngri nė skaj.
  Tė ēlirohet zemra ime
  lidhur akujsh nėpėr lot,
  zemra ime e pafaj...


  ________________________________
  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 2 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 29 Jan 2010, 10:58

  MIMOZA AHETI

  Pak Menēuri

  Mjaftoi nje doze e vogel "ēoroditje"
  U ngrit ne gjak,ne qiell adrenalina.
  E mori droga emrin pershperitje.
  Efekti?Me i shpejtė se vetėtima.

  Paraja na u be motori i jetes.
  Dhe jeta humbi kuptimin e vet.
  Nga njera ane eksitim paraje.
  Nga ana tjeter,gjaku derdhet det.

  Por menēurine djajte e eksituar.
  E mblodhen dhe e futen ne havan.
  E shtypen,si kanell edhe si hudher.
  Pastaj te mbyllur ne kuti e lane.

  E vafra menēuri,nga dhimja e dermuar.
  Prape plane ben, te shtjelloj ēoroditjen.
  Mes flakes,eksituse te djajve te terbuar.
  Mes klithmave,sharjeve dhe bertitjeve.


  ________________________________
  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 2 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 29 Jan 2010, 11:00

  XHEVAHIR SPAHIU

  TĖ JESH ME TY...

  Te prekesh heshtjen tende sic prek nje send,
  te shohesh thelle ne ata sy,
  ku dashuria hepohet si anije
  e te mos duash te jesh perhere me ty?

  Te ecesh me krahun mbi supet e tua
  e te harrosh oshetimen e kalter,
  limonat mbi krye,
  peshkarexhat si zjarre te nates?

  Te jesh me ty,
  tok me ty te qeshesh
  e mos kuptosh se si perpiqet deti
  te dale jashte guaskes se vetvetes?

  Te jesh me ty?


  ________________________________
  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 2 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 29 Jan 2010, 11:01

  ZYHDI MORAVA

  Puthja e fundit

  Pikon, rigon nje pikez uji,
  E dale shkembit veshur myshk,
  Si lot i gruas epshezjarrte,
  kur sheh fytyren qe iu vyshk.

  Fluron, ldron nje gjeth ne renie,
  Kur era fryn e shfryn ne vjeshte,
  Si psheretim e zemres tende,
  E dale befas, fare thjeshte...

  Fluturon e iken fluturim,
  Nje zog qe shume gaze kishte,
  Dhe mbetet bosh foleze shkreta,
  Mes degeve, ne shelgjishte.

  Si lot, si zog, si psheretime,
  Gjithcka e shoh si shkoi, si treti,
  Vec puthja e fudnit mes kujtimesh,
  Si tjeter plage e thelle mbeti...


  ________________________________
  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 2 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 29 Jan 2010, 11:02

  ISMAIL KADARE

  Nė parkun qė mbuluan fletėt.

  Nė parkun q'ė mbuluan fletėt
  Tė dy ne ecim qetėsisht,
  Pas shijes saj ka shtruar vjeshta
  Qilim tė verdhė natyrisht.

  Dhe ndoshta si njė ėndėrr e zbehtė
  Ju fanit njė muzg i vonė
  Ky park q'ė kan' mbuluar fletėt
  Ku pas kaq shekujsh ti po shkon.

  Nga vagabondėt me cigare
  Ti mos u tremb e dashur kot
  Imazhin tėnd as dinosaurėt
  Shekuj mė parė s'e shtypėn dot.

  Qė ti tė vije kaq e bukur
  Me kėta flokė, me kėtė hap
  Toka tė egrėn klimė e zbuti
  Dhe akullnajat ktheu mbrapsht.

  Dhe s'kish se si tė ndodhte ndryshe
  Tė ndodhte ndryshe s'kish se si.
  U desh tė zhdukeshin pėrbindshat
  Qė te kjo botė tė vije ti.


  ________________________________
  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 2 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 31 Jan 2010, 12:14

  JUSUF GERVALLA

  Flete Testamenti

  Nė zgjimin tim mė tė heshtur tė mė ngurosni
  Nė filijimin time mė tė begatshėm tė verės
  Nė nisjen time nė fillim tim tė ri
  Nė gjumė shekujsh me nderime tė me zgjojnė
  Le tė mė puthė rrezja e qarėt ngazllyese
  E druvarit tė fjetur nė rudinė
  Myshku le tė jet dhithėmonė i blert mbi gurė
  Emėr tė mos ket e shkronja le tė flas
  Nė gjuhen e vjetėr tė kafshės sė zezė
  Guaca e kėrminjė le tė vinė pėr dasmė
  Mbi rrasėn time
  Le tė shtrihen edhe ata si dy yje
  Ftohė le tė bėj verės e verės verė
  E mė njė pik ujė verdhėsisė sė barit tim
  le t'i mishėrohen
  vermeni atje tek do tė tregojė guri pėr udhėn
  Deri tė shtėpia ime e bėrė me dru e kashtė

  Le tė thyhet cdo pasqyrė qė ka ballsamosurė
  Ballin tim e mrolen e castit plotė mllef
  Se ja tek po zgjohet er e re e dashuris sė tokės
  Se jam i pa rrezikshėm kaq i pa fuqishėm
  Mumje pėrfytyrim qė karahasohet me rrahun
  Tek do mė vini pėrsėri ju pas
  Le tė mė len tė fle tė qet si pranė stufe
  Dimrit tė madhė tė dashuris sime
  Nuk do tė pėrpelitem s'do rrutullohem
  s'do shplohem natėn nud do tė kollitėm
  Me fjalėt e mia le tė mallkojnė
  Nė rrasėn time atė rrasė tė zezė tė ftohtė
  Nė duart qė i kam prekur le tė mė leshojnė
  Rrjedhės sė qetė tė fatit qė pret
  Shigjet e merisė le tė bjerė mbi dhe
  Nė shkretiren e moskuptimit le tė fiket
  Kurr l tė mos mė vijnė kur unė nuk i pres
  Ata qė tėrė jetėn i prita ,tė dashurit

  C'po flas kėshtu pash Zotin?????


  ________________________________
  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 2 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 31 Jan 2010, 12:15

  PASHKO VASA

  O Moj Shqypni, e Mjera Shqypni

  O moj Shqypni,e mjera Shqypni,
  Kush tė ka qitė me krye n'hi?
  Ti ke pas qenė njė zojė e rėnd,
  Burrat e dheut tė thrisnin nanė.
  Ke pas shumė t'mira e begati,
  Me varza t'bukura e me djelm t'ri,
  Gja e vend shumė, ara e bashtina,
  Me armė tė bardha, me pushkė ltina,
  Me burra trima,me gra tė dlira;
  Ti ndėr gjithė shoqėt ke qenė ma e mira!


  Kur kriste pushka si me shkrep moti,
  Zogu i Shqyptarit gjithėmonė i zoti
  Ke qenė pėr luftė e n'luftė ka dekun
  E dhunė mbrama kur s'i mbetun.
  Kur ka lidhė besėn burri i Shqypnis,
  I ka shti dridhen gjithė Rumelis;
  Ndėr lufta t'rrebta gjihtėkund ka ra,
  Me faqe t'bardhė gjithėmon asht nda!

  Por sot,Shqypni, pa m'thuej si je?
  Po sikur lisi i rrxuem pėrdhe,
  Shkon bota sipri, me kambė,tė shklet
  E nji fjalė t'ambėl askush s'ta flet.
  Si mal me borė ,si fushė me lule
  Ke pas qenė veshun ,sot je me crule,
  E s'tė ka mbetun as em'n as besė;
  Vetė e ke prishurė pėr faqe t'zezė!

  Shyptar“ ,me vllazen jeni tuj u vra,
  Ndėr nji qind qeta jeni shpėrnda;
  Sa thonė kam fe sa thonė kam din;
  Njėni: " jam turk" tjetri: " latin"
  Do thonė: "jam grek", "shkje" Disa tjerė,
  Por jemi vllazen t'gjithė more t'mjerė!
  Priftnit e hoxhėt ju kanė hutue,
  Pėr me ju damun me ju vorfnue!
  Vjen njeri i huej e ju rri n'votėr,
  Me ju turpnu me gru e motėr,
  E pėr sa pare ju do t'fitoni,
  Besėn e t'parve t'gjithė e harroni,
  Baheni robt e njerit t'huej,
  Qi nuk ka gjuhen dhe gjakun tuej!

  Qani ju shpata e ju dyfeqe,
  Shqiptari u zu si zog ndėr leqe!
  Qani ju trima bashkė me ne,
  Se ra Shqypnia me faqe n'dhe!
  E s'i ka mbetun as bukė as mish,
  As zjarmė nė votėr ,as dritė,as pishė;
  As gjakė nė faqe, as nderØndėr shokė;
  Por asht rėrxue e banum trokė!

  Mblidhniu ju varza ,mblidhniu ju gra,
  Me ata sy t'burė q'dini me qa,
  Eni t'vajtojmė Shqypnin e mjerė,
  Qi mbet' e shkretė pa em'n, pa nder;
  Ka mbet e vejė si grue pa burrė,
  Ka mbet si nanė, qi s'pat djalė kurrė!

  Kujt i ban zemra m'e lan' me dekė
  Ket far trimneshe, qi sot asht mekė?
  Kėtė nanė tė dashtun a do ta lėmė,
  Qi njeri i huej ta shklasė me kam?

  Nuk,nuk! Kėtė marre askush se do
  Kėtė faqe t'zezė gjithėkush e dro!
  Para se t'hupet kėshtu Shqypnia,
  Me pushkė n'dorė le t'desė trimnia!

  Coniu Shqyptarė ,prej gjumit coniu,
  Tė gjithė si vllazėn n'nji besė shtėrngoniu;
  E mos shikoni kisha e xhamia:
  Feja e Shqyptarit asht Shqyptaria!

  Qysh prej Tivarit deri n'Prevezė,
  Gjithėkund l'shon vap'ė dhe rreze,
  Asht tok' e jona,prind na e kanė lanė
  Kush mos na preki, se desim t'tanė
  Tė desim si burrat qė vdiqnė motit
  Edhe mos marrohna pėrpara Zotit.


  ________________________________
  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 2 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 31 Jan 2010, 12:16

  XHEVAHIR SPAHIU

  APOTEZA GRI

  Qielli eshte gri
  Toka eshte gri
  Gri dhe puthja

  Buka s’ka ere
  Era s’ka ere
  S’ka ere lulja

  Endrra eshte gri
  Gjaku eshte gri
  Gri dhe zjarri

  Molla s’ka ere
  Uji s’ka ere
  S’ka ere bari

  Moti eshte gri
  Shpirti eshte gri
  Gri dhe kenga

  Era pa ere
  Buka pa buke
  Pa zemer zemra


  ________________________________
  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 2 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 31 Jan 2010, 12:18

  JUSUF GERVALLA

  Letėrftesė

  Jam i lodhurė ,nuk mundė dal shtėpie
  E kam hapur derėn dhe pres tė dalė nė oborrė
  E prita vetėn nė pusi , tė vrasė me kėto mendime
  Pse mė lenė vetėm duart , kėmbėt e sytė
  Mos jam nė gjumė
  Dua po nuk mundem
  Mundė t'i dėrgoj dairet qė po m'i bie era
  Merreni me mend ,kėmbė tė mia sa keq
  Po tė mė lėshonin kėpucėt ujin
  E tė mė duhet tė nisesha i sėmurė
  Deri nė betejėn e Vaterolse....
  ..Dėshiroj t'm'i lėshojnė qentė
  Tė mė ndjek gjarpėri -uji i valė nė thembėr
  Eja t'i vizitojmė viset e largėta
  Tė trupit tim
  I thėras kėmbėt qė s'mė dėgjojnė
  E nuk nisen shtigjeve tė reja tė sprovės

  Merre me mendė shpirt
  -Sic mė kanė thėnė
  T'kisha ndėrruar bebėzat
  T'shikoja sa i verdhė ėshtė qielli
  Tė bėhėsha piktorė i sėmur
  Qė smundja nuk i dhembė
  Nė mos dalėsha kėsaj dhome , atėherė do dalė mendsh
  Po mė thėrasni nė dasmė
  Ku vashat e njoma
  Nuk janė mė as vasha
  E unė rri nė dhomė dhe pres
  Tė mė ngryset vetulla
  Tė mė piqet kafka , e goja tė mė thotė:
  Tė isha edhe njė herė i ri....

  Kush di sa largė mundė tė vdesė
  Nė shtratin tim
  Po e djege kėtė letėr qė e shkrova
  S'e dėgjojė vetvetėn kur mė thėret tė iki


  ________________________________
  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 2 Pictur10

  Sponsored content

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 2 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Tue 25 Feb 2020, 19:19