Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Poezi te Esad Mekulit

  AlbGirl
  AlbGirl
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 238
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ketu ku jam
  Profesioni : E papune
  Pikėt : 90
  Vlersuar : 2
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : Shume

  Poezi te Esad Mekulit Empty Poezi te Esad Mekulit

  Mesazh nga AlbGirl prej Tue 28 Jul 2009, 03:43

  Ne kete teme do te kisha deshire qe te permblidhja disa nga poezite e poetit Esad Mekuli. Ndaj do tju lutesha edhe ju te tjereve qe ne qofte se keni deshire dhe ne qofte se dispononi ndonje poezi nga ky poet, ta postonit ne kete teme.

  Lexim te kendshem.
  AlbGirl
  AlbGirl
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 238
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ketu ku jam
  Profesioni : E papune
  Pikėt : 90
  Vlersuar : 2
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : Shume

  Poezi te Esad Mekulit Empty Re: Poezi te Esad Mekulit

  Mesazh nga AlbGirl prej Tue 28 Jul 2009, 03:45

  Esad Mekuli - Andrra e vajzes
  Shushuritja e leht’ e t’panjohtunit mė treti fare
  dhe agime t’kaltėrta andrrova…

  E nėpėr kunor lakmish pėr ‘limtare-
  si lulja q’i jep qiellit lulzimin,
  rinin ja dhurova.
  Shkėlqyen yjet e qiellit si syt e tijė
  tė thellė dhe tė ndritshm
  dhe u shafit nėn te e kėrthnezta fuqi…

  -Sonte shushurutja e leht’e t’panjohtunit
  mė treti fare
  dhe agimet e kaltėrta andrrova
  AlbGirl
  AlbGirl
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 238
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ketu ku jam
  Profesioni : E papune
  Pikėt : 90
  Vlersuar : 2
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : Shume

  Poezi te Esad Mekulit Empty Re: Poezi te Esad Mekulit

  Mesazh nga AlbGirl prej Tue 28 Jul 2009, 03:46

  Esad Mekuli - Gjykimi

  Do tė vijnė mbas nesh fėmijėt tanė e fėmijėt
  e fėmijėve tanė
  dhe ata do tė flasin pėr ne, ata do tė gjykojnė
  pėr ne-
  (Breznitė veprat i gjykojn .. -ka thanė nji njeri i
  madh!)-
  dhe nuk do t’na dėnojn, e dij, pėr belbėzimet
  tona, shtėrzimet’
  pėr gabimet-t’vogla e t’mėdha-pėr tė
  mbėrrimet tona…
  Pse-kush ka faj qė prindet s’na lanė gadi kurrgja
  -pos vorreve dhe padijes;
  kush ka faj qė aq kohė-errėsija dhe vetmija-
  si mrazet e pranverės kanė mbyt filizat mu nė farė?!
  Do tė vijnė mbas nesh fėmijėt tanė e fėmijėt e fėmijėve
  tanė-breznitė,
  dhe ata do tė dijnė pėr ne, se ne jemi pjella e Ditės
  sė Re-dhe plot diell e dashni;
  do tė dijnė pėr ne, e dij, dhe do t’ua kallxojnė me
  binduni fėmive tė vetė
  si kemi ngallnjye, nga hini dhe vjetėrsia,qytete t’reja,
  fabrika dhe katunde…
  si kemi shkrue kangė, si kemi thurė tregime-
  tue belbzue ebecenė dhe gjuhėn vetė…
  (Dhe, ani, qė tė gjithė jemi marrė me ēd! o gja, si me
  qenė mjeshtra ēollakė,
  me pak dije po me shumė e shum vullnet…)
  AlbGirl
  AlbGirl
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 238
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ketu ku jam
  Profesioni : E papune
  Pikėt : 90
  Vlersuar : 2
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : Shume

  Poezi te Esad Mekulit Empty Re: Poezi te Esad Mekulit

  Mesazh nga AlbGirl prej Tue 28 Jul 2009, 03:47

  Esad Mekuli - Mbramja

  Si tufa mėndafshi t’artė nė tė kaltėrten shami,
  n’mes dy duersh t’bardha, dy kodra nė borė-
  flakron pėrėndimi…Retė mbi krye prorė
  ngasin nėpėr qiell dhe zhduken n’hapsi.


  …Dhe drita e mbrame shuhet mbi ēdo sukė:
  cipa e natės shtrihet mbi fushat e pėrhime,
  malet heshtin n’errėsi si me qenė tė ngrime,
  si tė humbet jeta-xho gja u nxi, u zhduk.

  N’ajri ndihen klithmat e natės qė ra-
  drujt pran rrugės era i pėrkund…
  Ndėrsa drita e bardh, e tretun dikund,
  shigjeta tė flakta mpreh errėsinės me i ra.

  Terri sundon botėn. Katundet e shtrime
  nė mes tė natės prehen n’lugin me andrrime.
  AlbGirl
  AlbGirl
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 238
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ketu ku jam
  Profesioni : E papune
  Pikėt : 90
  Vlersuar : 2
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : Shume

  Poezi te Esad Mekulit Empty Re: Poezi te Esad Mekulit

  Mesazh nga AlbGirl prej Tue 28 Jul 2009, 03:48

  Esad Mekuli - Mengjesi

  Zbehet qielli n’agim dhe rete e purpurta,
  Perparese te kuqe varen n’largesi-
  Si n’anderr, dikur…Gurbetqaret ofshajne, tue dale
  prej birucave n’periferine e larget e t’piklluemshme
  dhe trupat e derrmueme ua lemon fresku i veses,
  puhija e pare mengjesore…
  Mengjesi per ta asht - anderr e shartueme
  ne zhgjander t’zeze e t’mundimshme,
  thirrje e pameshirshme per derdhjen e djerses
  e t’gjakut –
  qyteteve te largeta, rrugeve… per kafshaten e thate-
  ai asht zgjim i idhet, plot andrrime per buke,
  pse – cdo mengjes asht mundim i ri, perbuzje e perulje,
  dita qe ka me sjelle tundime te reja, ma te randa,
  shperthen ne mendje si agim’ i purpurt
  mbi nenkresen e shkyeme,
  si thirrjet e largeta, t’kuqrremta…
  Sepse – cdo mengjes asht nji thirrje e dhimbshme:
  - Buke per sot, o jete, pse shume buze presin prej meje!
  …Dhe vetem nganjihere, n’mbrendi, botnat e reja vetojne
  hareshem: dit’ ma t’lumtuna u bijne atehere ne t’pame
  dhe rruget bardhoshe, si ame lumenjsh,
  shkrihen, burojne n’vetedije dhe vizllojne para syve:
  -Buke do te kete…dhe pune…-peshperisin
  buzet e dridhshme.
  -Voter te nxehte per te gjithe! – dhe shikimi
  deperton ne’thellesi, zbulon botnat e meshehuna,
  dhe dalin para syve –
  fushat
  qytetet
  njerezit…
  Zbulohet jeta e deshrueme!…
  Mengjesi per ta asht anderr e kputun ne zhgjanderr
  T’zeze e t’mundishme,
  thirrje e pameshirshme per derdhjen e djerses
  e t’gjakut
  Qyteteve t’largeta, rrugeve…per kafshaten e thate-
  ai asht zgjim i idhte, plot andrrime per buke.
  AlbGirl
  AlbGirl
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 238
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ketu ku jam
  Profesioni : E papune
  Pikėt : 90
  Vlersuar : 2
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : Shume

  Poezi te Esad Mekulit Empty Re: Poezi te Esad Mekulit

  Mesazh nga AlbGirl prej Tue 28 Jul 2009, 03:49

  Esad Mekuli - Ne Mengjes
  Horizonte zbulue me bardhsi mėngjesore
  zgjohen…
  Dy-tri pėrvidhen hapsirė,
  udhėtojnė,
  t’bardha e t’holla
  si ēarēafė t’lėshuem n’erė…

  Fushat pėshpėrisin lutje mėngjesore.
  Ditėn e re pėrshėndesin
  Me lojė kunorash -
  Drujt e gjethuem;
  nė bar kanga e gjallesave t’imta
  ende himnin e saj…
  Livadhe dhe arave t’vesueme,
  zane… Dita po gdhin.
  Fushat erėnjoma shtrihen
  Si trup i gufuem femne…
  Endem, si fėmi, n’qetėsinė mėngjesore
  dhe trupin e ushqej me freski
  t’barishtave dhe t’erės;
  pėrkdhel mėngjesin me sy t’mbyllun
  dhe thellė n’zemėr qetoj,
  me harresė mėsheh, mbuloj
  dhimbjet e shpirtit t’varruem.
  AlbGirl
  AlbGirl
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 238
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ketu ku jam
  Profesioni : E papune
  Pikėt : 90
  Vlersuar : 2
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : Shume

  Poezi te Esad Mekulit Empty Re: Poezi te Esad Mekulit

  Mesazh nga AlbGirl prej Tue 28 Jul 2009, 03:50

  Esad Mekuli - Popullit tim

  Deshta, shum’ kam dasht-dishrue
  qė me kėng tė trimnoj, me fjalen tėnde tė ndrydhun
  tė ngrej fuqitė prej gjumit…
  Kėndova (dhe kur m’ishte ndalue)
  se liria do tė vinte edhe pėr ty, tė pėrbuzun.

  Kėndova mbi ditėt fatlume qė do tė lindshin, pa dhun,
  n’agimin e lirisė pėr ty me popujt kėtu e ngjeti,
  mbi forc tė bashkimit mbarė:
  mbi vrullin tand tė mėshehun
  -unė, biri yt dhe-poeti.
  Po! N’errsinėn e shtypjes sė randė sa shkambi,
  ndėgjova thirrjet qė tė bana me dal n’dritė-
  pse pėr liri-me tjerė
  ke dhanė dhe ti
  djers e gjak si etnit.
  Kam dhanė, i dashtun…Dhe sot, nė liri-
  kur thembra e gjaksorit s’na shkel dhe dora pa
  pranga mbeti,
  me ty kėndoj mbi fuqinė e ngjadhun nėn yllin qė na pri’
  -unė, biri yt besnik dhe-poeti.
  AlbGirl
  AlbGirl
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 238
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ketu ku jam
  Profesioni : E papune
  Pikėt : 90
  Vlersuar : 2
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : Shume

  Poezi te Esad Mekulit Empty Re: Poezi te Esad Mekulit

  Mesazh nga AlbGirl prej Tue 28 Jul 2009, 03:51

  Esad Mekuli - Porosia e Nanes

  Pėr ke nė dritė ju qita,
  o djelm!
  Pėr ke ju rrita,
  o bij`?
  Pse u gėzova unė nė jetė?
  — Nanėn po e leni sot
  kur kryet
  me mburrje pėr ju e ngrita;
  kur futėn e zezė e hoqa;
  kur zjarmin nė votėr
  pa frigė e ndezim nė mbramje —
  kur sofrėn ma thatė s`e shtrojmė!
  Nė dheun e huaj shkoni?
  Atje —
  ku vesh s`ju marrin:
  ku vllau tė vllanė
  me bisht tė synit shikon
  e punėn e vet soll kqyrė!
  Atje —
  ku bima ndėr ara
  thahet nėn hanė;
  ku grizhlat sqep-mprehta
  frytet e vjeshtės s`parit shkretojnė!


  Atje —
  ku dheu i zi
  randė do t`ju peshojė mbi rreshtna
  pa etnit tuej pėr bri!
  Unė be po u qes,
  bre djelm —
  nė trollin
  qė shkelėt si fėmi,
  nė eshtnat e tė parėve,
  nė gjakun e derdhun pėr liri,
  nė fatlumninė tuej e tė nipave,
  nė tamblin e gjive tė mi` —
  m`i terni lotėt qė t`harroj ēdo dhimbė:
  mos me u nda
  prej prehnit tim
  as vllau me vlla!

  Sponsored content

  Poezi te Esad Mekulit Empty Re: Poezi te Esad Mekulit

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Sun 18 Aug 2019, 21:51