Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  "ME MALLIN E LULEVE"

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "ME MALLIN E LULEVE" - Faqe 2 Empty Re: "ME MALLIN E LULEVE"

  Mesazh nga shaban cakolli prej Thu 04 Feb 2010, 01:42

  KOSOVA

  Tankset bėnin tribunė

  pas tyre korbat e zi

  por shpirtin shqiptar

  nuk e mposhtėn kurrė

  me tėrė atė egėrsi

  Kosova nuk vritej

  nga urrejtja barbare

  ajo ngritej flamur kuq e zi

  nė secilėn zemėr shqiptare.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "ME MALLIN E LULEVE" - Faqe 2 Empty Re: "ME MALLIN E LULEVE"

  Mesazh nga shaban cakolli prej Thu 04 Feb 2010, 01:42

  TOKĖ E SHQIPEVE

  Kosova e plagosur rėndė

  ndėr dhėmbė shtrėngonte dhimbjet

  korbat ėndėrronin vetmevete

  thoshin –ta marrim Lindoren

  e ndajmė nė dysh

  e kryqėzojmė nė kryq

  dhe pastaj Tetovė e Ulqin

  kėshtu tė lozin me gjakun tim

  njė gjė nuk e kuptonin korbat

  se tokat janė tonat

  ngado ku sulen Shqiponjat.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "ME MALLIN E LULEVE" - Faqe 2 Empty Re: "ME MALLIN E LULEVE"

  Mesazh nga shaban cakolli prej Thu 04 Feb 2010, 01:43

  KĖNGĖN QĖ E PRITA

  E nisa kėngėn e ndaluar

  mbi hirin e shtėpisė sime

  ore zog i mirė

  nesėr, sėrish do ngritet kulla

  e ti eja, mbi pullazin tim

  kudo i lirė

  dhembjen nė palcė

  dhembjet nė asht

  do i shėrojmė patjetėr

  kur kėndojmė bashkė.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "ME MALLIN E LULEVE" - Faqe 2 Empty Re: "ME MALLIN E LULEVE"

  Mesazh nga shaban cakolli prej Thu 04 Feb 2010, 01:43

  ANOMALI

  Si dje

  si sot

  mbjellin dhembje

  nėpėr glob

  vėrshojnė si lumenj

  flasin nėpėr kongrese

  ēmime Nobel

  ndajnė pėr paqe


  shtiren si shumė tė urtė

  mbjellin kudo vdekje

  pėrhapin kahdo luftė

  si dje

  si sot

  mbjellin tragjedi

  nėpėr glob.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "ME MALLIN E LULEVE" - Faqe 2 Empty Re: "ME MALLIN E LULEVE"

  Mesazh nga shaban cakolli prej Thu 04 Feb 2010, 01:44

  PĖRGJIGJE NDAJ ATDHEUT

  Rendin trimat

  nga mėrgimi

  nėpėr rrugėt

  tė larė me gjak

  bashkė me Xhevėn, Fehmi trimi

  n’Dardani tė mbrojė ēdo prak

  Fehmi Lladrovci jam unė

  pushka top ju bėftė ju bisha

  bėhen prush e digjen flakė

  veē Atdheut t’i kthehet drita.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "ME MALLIN E LULEVE" - Faqe 2 Empty Re: "ME MALLIN E LULEVE"

  Mesazh nga shaban cakolli prej Thu 04 Feb 2010, 01:44

  DROJĖ

  Druaj se djalli

  me xixa stralli

  na vizaton yllin

  mu nė mes balli

  vijnė pastaj hijenat

  tė grisin egėr pelenat

  e foshnjeve t’palindura

  kėta kėlyshė popi

  soj sorollopi

  qė pijnė gjak populli

  shekulli dot s’i ngopi

  nė kėtė rreth harkor

  tė kėtij rrugėtimi mizor

  vetėm lėmshi i fatit

  na ka mbetur nė dorė.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "ME MALLIN E LULEVE" - Faqe 2 Empty Re: "ME MALLIN E LULEVE"

  Mesazh nga shaban cakolli prej Thu 04 Feb 2010, 01:44

  AS NĖ JETĖ AS NĖ VARR

  Mė humbi shoku i shpirtit

  e zhdukėn pa gjurmė

  cerberėt e ferrit

  as nė jetė

  as nė varre

  s’ėshtė as kund

  s’ėshtė mė as hija e tij

  sepse tash ai ėshtė ēdokund

  duke i dhėnė shpirt

  gurit e drurit.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "ME MALLIN E LULEVE" - Faqe 2 Empty Re: "ME MALLIN E LULEVE"

  Mesazh nga shaban cakolli prej Thu 04 Feb 2010, 01:45

  NJĖ DITĖ KUR TĖ KTHEHEM

  Kur tė kthehem njė ditė

  nga ky mall i ndyshkur

  do tė mbjellė ca lule

  pėrmbi varrin e gjyshit

  nė male e nėpėr fusha

  do tė bėj verime

  do ta puth dhe baltėn

  kudo nė tokėn time

  do ta shfryej dhe mallin

  qė gjatė mė dogji flakė

  nė ndeja me babain tim

  dhe me t’dashurėn, nėnėn plakė

  ta shuaj etjen time

  qė mė ka pėrvėluar

  atje nėn hijen e shelgut

  atje te ujėftohti krua

  nė mes njerėzve tė mi

  prore gjithmonė do qėndroj

  kam me u djegė, me u shkri

  dhe kurrė mė vendin s’e lėshoj.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "ME MALLIN E LULEVE" - Faqe 2 Empty Re: "ME MALLIN E LULEVE"

  Mesazh nga shaban cakolli prej Thu 04 Feb 2010, 01:45

  AMANETI I ATDHEUT

  Njėra-tjetrėn e shkelin stinėt

  dhe vjen njė vit e shkel tjetrin

  rrudhat nė ballė e kokėthinjur

  bredhin rrugėve, mėrgimtarė

  te praku lamė nėnat e motrat qyqe

  zogjtė tė trembur bredhin vendeve tjera

  shtėpitė atėrore dikund mbuluar n’ferra

  fole lumturie

  jashtė atdheut nuk ka

  kjo tokė e premtuar

  nė kokė na ka shpėrla’

  koha e atdheut lėngon

  me dhembje me rėnkim

  dhe varret e t’parėve tanė

  lėshojnė amanetin pėr kthim.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "ME MALLIN E LULEVE" - Faqe 2 Empty Re: "ME MALLIN E LULEVE"

  Mesazh nga shaban cakolli prej Thu 04 Feb 2010, 01:45

  MALL PĖR T’MITĖ

  Nė vetmi duke u errur

  nė vetmi duke u gėdhirė

  ndėrmend ju kam, njerėzit e mi t’mirė

  se ē’po mė djeg njė mall pėr ju

  si trung me zgavėr mbetur n’kėtė strehė

  mendje e zemėr mė rrinė atje, nė atė fole

  nė kėtė tokė s’po mė ngrohė as dielli

  jetoj kohė tė trishtuar dhe tash sikur dje

  mė ndihmoni t’kthehem pėrgjithmonė nė Atdhe.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "ME MALLIN E LULEVE" - Faqe 2 Empty Re: "ME MALLIN E LULEVE"

  Mesazh nga shaban cakolli prej Thu 04 Feb 2010, 01:46

  ATY RRON VEĒ NĖNA

  Pullazet e vjetėruara

  vende-vende e lėshojnė pikėn

  e vetmuar rron veē nėnė

  jetėn e kalon bashkė me frikėn

  tretė shikimin nė ara t’bukės

  ato mbushur pėrplot kaēuba

  e vetmuar rri pranė stufės

  pa djemė e pa ēupa

  ajo rron me shpresė, ne duke na prit’

  numėron ditėt e pleqėrisė

  i thotė zemrės sė vet, duro

  qėndro edhe ndonjė ditė.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "ME MALLIN E LULEVE" - Faqe 2 Empty Re: "ME MALLIN E LULEVE"

  Mesazh nga shaban cakolli prej Thu 04 Feb 2010, 01:46

  GJENIUT TĖ SKENĖS

  (A.Moisiut)

  Moisi i miri, Moisi or’ burrė

  ti, aktori ynė i madh, s’tretesh kurrė

  se nderė e nam t’dha nėna yte, Kavaja

  aktor Europe me vepra zulm -mėdhaja

  qė nga rinia aktrimin e deshe

  erdhe nga Shqipėria mu nė mes Trieste

  me vete more traditat e Durrėsit t’lashtė

  ti gjeni i skenės qė studiove nė Grac

  me Jozef Kaincin, aktor dhe mik

  ti arrite kulmet e artit skenik

  interpretove Hamletin, Fedian,Romeon

  se harrove kurrė, veē e nderove Atdheun

  Nė Vjenė, Berlin,Nju Jork

  i trande skenat kudo aktrove

  tashmė trupi nė Lugano pushton pėrjetė

  Moisi, ti rrėnjė e shqipes, aktor i aktorėve.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "ME MALLIN E LULEVE" - Faqe 2 Empty Re: "ME MALLIN E LULEVE"

  Mesazh nga shaban cakolli prej Thu 04 Feb 2010, 01:46

  KTHETRAT E VARFĖRISĖ

  Plagė dhembjesh nė shpirtra

  shpresa tė humbura n’ēdo stinė

  cep mė cep trojeve tona

  dhembje t’ashpra qė zemrat ngrinė

  n’rendje drejt Evropės

  me dorėn e shtrime

  nė vend tė lėmoshės

  tek ndeshesh me krime

  ah, njomėz, moj varfanjake

  me t’tėndin, eh, t’bukurin shtat

  vetėm pėr hir tė njė kafshate

  ti ndeshesh me ndotėsin nė shtrat

  ata qė kėnaqin epshet

  s’janė tjetėr veē njė qelbėsirė

  sulen mbi shtatin tėnd tė freskėt

  Ah, ē’tmerr ky, moj varfanjake e mirė.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "ME MALLIN E LULEVE" - Faqe 2 Empty Re: "ME MALLIN E LULEVE"

  Mesazh nga shaban cakolli prej Thu 04 Feb 2010, 01:47

  PENDIM I THELLĖ

  Ēdo lot qė ka derdhur, nėna pėr mue

  janė ngrirė n’shkrepa, ndėr male e n’gurė

  vėshtirė me prit’ ndonjėherė me u gėzue

  sepse loti i nėnės s’tė lė tė qetė kurrė

  sa male e fusha i kam kaptue

  aq larg vendlindjes aq larg shtėpisė

  me pas dit’ kėshtu se ka me u pendue

  as njė hap jashtė portės unė s’e kisha nis’

  vetėm zemra e nanės mundet me kuptue

  sa ėshtė rropatur deri nė rritje t’djalit

  e nė ditėt e pleqėrisė pranė mos me i qėllue

  ndoshta s’mund t’ia gjej as gurėt e varrit.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "ME MALLIN E LULEVE" - Faqe 2 Empty Re: "ME MALLIN E LULEVE"

  Mesazh nga shaban cakolli prej Thu 04 Feb 2010, 01:47

  DHEMBJE

  Zemrat mbeten pa dashuri

  nė thatėsi tokat prehen

  plot bar tė egėr

  janė mbushur arat

  plot vite pa gjumė, jetėt

  pleqėt tek kujtojnė me mall

  kohėn e vjetėr e t’shkuar

  fėmijėt rrisin shtatin

  duke pritur n’takim t’atin

  ndoshta t’gjitha kėshtu

  fati i paska shkruar.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  "ME MALLIN E LULEVE" - Faqe 2 Empty Re: "ME MALLIN E LULEVE"

  Mesazh nga Administratori prej Thu 04 Feb 2010, 01:57

  Prehsndetje Shaban dhe urime per poezite e reja qe ke sjell ne forum.
  Te them te drejten vetem dy poezite e para munda te lexoja tani per tani, dhe me pelqyen shume. Edhe te tjerat do i lexoj ne vazhdim, pasi jam i bindur se jane poezi te frymezuara me mall atdhedashurie te pashtershem kurbetqari.

  Suksese dhe pune te mbare ne vazhdim.

  Sinqerishte:
  Saimiri...


  ________________________________
  "ME MALLIN E LULEVE" - Faqe 2 Pictur10
  Genta
  Genta
  Anėtar/e Pėrparues/e
  Anėtar/e Pėrparues/e

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 96
  Mosha : 32
  Pikėt : 322
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 31/03/2009

  "ME MALLIN E LULEVE" - Faqe 2 Empty Re: "ME MALLIN E LULEVE"

  Mesazh nga Genta prej Sat 12 Jun 2010, 22:05

  Shume te bukura poezite e tua, i nderuar.
  Urime dhe suksese te metejshme ne vazhdim.

  Sponsored content

  "ME MALLIN E LULEVE" - Faqe 2 Empty Re: "ME MALLIN E LULEVE"

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Sat 22 Feb 2020, 18:34