Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  FANAR DRITĖSIE

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  FANAR DRITĖSIE Empty FANAR DRITĖSIE

  Mesazh nga shaban cakolli prej Sat 27 Dec 2008, 06:42

  FANAR DRITĖSIE

  o Kadri Osmanit –  Djem petritė ka rritė Makreshi –

  Pėr armiq s’ ua ndien veshi!

  S’ iu bėn vėr rrembi i qerpikut -

  Nga fallangat e armikut !

  Nė familjet atdhetare,

  Arsimdashėse , guximtare -

  Linden djem vizionarė

  Me guxim revolucionarė.

  Pėr t’ i bėrė thirrje lirisė –

  Ngritėn grusht kundėr robėrisė !

  Kundėr forcave serboēetnike -

  Pėr Kosovė demokratike !

  Mendjeartė, zemėrluani -

  Prijatar Kadri Osmani .

  Me fanarė tė dritėsisė -

  Priu nė rrugėn e lirisė .

  Pėr tė shtrenjtat ideale -

  Fuqi t’ madhe i dhanė kėto male !

  Kishte forcė intelektuale ,

  N’ rrjedha t’ luftės ilegale .

  Nė lėvizjen atdhetare -

  Pėr bashkim tokash shqiptare,

  Pėr Kosovėn heroike ,

  Pėr Shqipėri t’ pastėr etnike !

  Me gjithė qenien e tij njerėzore -

  Nė shėrbimet popullore !

  I paepur me forcė t’ Anteut -

  N’ shėrbim t’ popullit dhe t’ Atdheut !

  Dashurinė ndaj kėtij atdheu -

  S’ pat armik qė mund t’ ia theu ,

  As me poste dhe pallate ,

  As me burgje e kazamate !
  Shumė procese ia montuan -

  Njėzetė e pesė vjet e dėnuan !

  Nuk pat burg qė nuk e ēuan ,

  S’ pat torturė qė s’ ia ushtruan !

  Ai qėndroi dhe iu bėri ballė ,

  Ėshtė i fortė dhe ėshtė i gjallė .

  Nuk dorėzohet zemra stoike -

  Pa u jetėsua Shqipėria etnike !


  (Gjilan, mė 24 Dhjetor 2008 ) Demir KRASNIQI

   Ora ėshtė Tue 25 Feb 2020, 20:27