Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Truri dhe rėndėsia e tij

  Share
  avatar
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6038
  Mosha : 34
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12881
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Truri dhe rėndėsia e tij

  Mesazh nga Administratori prej Wed 17 Oct 2007, 22:36

  Pėrshėndetje.

  Nė kėtė temė do tė flasim pėr Trurin e njeriut dhe rėndėsinė
  e tij nė jetė...


  Sinqerishtė:
  Saimiri...


  ________________________________
  avatar
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6038
  Mosha : 34
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12881
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Truri dhe rėndėsia e tij

  Mesazh nga Administratori prej Wed 17 Oct 2007, 22:41

  Truri

  Truri ka tėrhequr gjithmonė vėmendjen e psikologėve, sepse aktiviteti

  i tij fizik drejton shumicėn e sjelljeve.
  I pėrbėrė nga miliona neurone, truri njerėzor ėshtė shumė mė i ndėrlikuar se ēdo komjuter.
  Truri ėshtė qendra pėr funksione mendore tė tilla si kujtesa, imagjinata, tė menduarit, etj.
  Ai pėrpunon mesazhet qė vijnė nė tė prej Sistemit Nervor Periferik
  dhe palca kurrizore, vendos se cilat reagime janė tė domosdoshme
  dhe dėrgon urdhra tek muskujt pėr tė kryer sjelljen e duhur.
  Truri mund tė kuptohet mė mirė duke ekzaminuar tre seksionet e tij mė tė rėndėsishme:
  1-Truri i prapėm,
  2-Truri i mesėm,
  3-Truri i pėrparmė.


  ________________________________
  avatar
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6038
  Mosha : 34
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12881
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Truri dhe rėndėsia e tij

  Mesazh nga Administratori prej Wed 17 Oct 2007, 22:42

  Truri i prapėm...

  Megjithėse sjellja kontrollohet nga njė bashkėveprim kompleks i shumė strukturave trunore.
  Truri i prapėm lidh palcėn kurrizore me pjesėn tjetėr tė trurit.

  Ai kontrollon funksionet bazė jetike tė trupit siē janė: frymėmarrja dhe rrahjet e zemrės.
  Truri i prapėm pėrbėhet nga palca e zgjatur, ura, truri i vogėl dhe formacioni retikular.  Truri i mesėm...

  Truri i mesėm ėshtė njė masė relativisht e vogėl qė lidh trurin e prapėm me trurin e pėrparmė.
  Megjithėse shėrben kryesisht si stacion transmetimi pėr mesazhet qė vijnė nė tru,
  ai pėrmban mesazhe qė luajn rol gjithashtu nė tė parit,
  tė dėgjuarit dhe nė lėvizje.


  Truri i pėrparmė...

  Truri i pėrparmė ėshtė pjesa mė e madhe dhe mė komplekse e trurit.
  Ai, jo vetėm ndikon nė njė pjesė tė madhe tė funksioneve bazė
  jetike tė njeriut, por gjithashtu ėshtė pėrgjegjės edhe pėr sjellje
  unikale njerėzore tė nivelit mė tė lartė siē janė tė menduarit dhe tė folurit.
  Strukturat mė tė rėndėsishme tė trurit tė perparmė janė talamusi, hipotalamusi dhe truri i madh.

  Truri i Madh (Cerebrum) ėshtė pjesa mė e madhe e trurit tė
  pėrparmė dhe pėrbėhet nga dy struktura tė veēanta tė quajtura
  hemisfera, tė cilat lidhen me njėra tjetrėn nėpėrmjet korpus kallosum,
  njė tufė nrvash, qė informon ēdo hemisferė se ēfarė ėshtė duke
  ndodhur nė hemisferėn tjetėr.

  Hemisfera e majtė e trurit tė madh kontrollon anėn e djathtė tė
  trupit dhe hemisfera e djathtė kontrollon anėn e majtė tė trupit
  tė njeriut.
  Hemisfera e majtė ėshtė mė logjike, mė analitike dhe gjysėm
  verbale dhe ushtron kontroll mė tė madh mbi shprehitė manuale,
  tė tė lexuarit, tė gjuhės dhe tė folurit.

  Hemisfera e djathtė pėrpunon informacionin joverbal dhe ėshtė
  mė e lidhur me emocionet, imagjinatėn dhe informacionin artistik.
  Shtresa mė e jashtme e trurit tė madh, korteksi cerebral,
  ėshtė pjesa e trupit qė i bėn njerėzit me tė vėrtetė qėnie unikale.
  Korteksi ka seksione tė veēuara, lobet, qė kontrollojnė aktivitete
  tė ndryshme.
  Kur kujtojmė ndodhi tė sė kaluarės, apo i pėrgjigjemi pyetjeve jemi
  duke pėrdorur lobet frontale tė korteksit.
  Lobet oksipitale na lejojnė tė interpretojmė ēfarė shohim pėrreth.
  Kur dėgjojmė dikė duke folur kemi nė funksion lobet temporale,
  ndėrkohė qė lobet parietale janė pėrgjegjės pėr interpretimin e
  ndijimeve tė tilla si tė prekurit, dhimbja dhe temperatura.


  ________________________________
  avatar
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6038
  Mosha : 34
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12881
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Truri dhe rėndėsia e tij

  Mesazh nga Administratori prej Wed 17 Oct 2007, 23:00


  Dhjetė (10) gjėrat qė e dėmtojnė Trurin mė shumė...  1- Mosngrėnia e mėngjesit...
  Njerėzit te cilėt nuk hanė mėngjes do tė kenė sasi tė
  pakt te sheqerit ne gjak dhe si rezultat i kėsaj,
  truri nuk do te ketė rezerva te mjaftueshme ushqyese,
  prandaj shkakton degjenerimin e trurit !!!...

  2- Ngrėnia pa masė...
  Ky ves shkakton forcimin e arterieve trunore,
  e cila tė shpie deri nė zvogėlimin e fuqisė mentale.

  3- Pirja e duhanit...
  Pirja e duhanit shkakton tkurrje tė shumėfishtė
  te trurit dhe te shpie deri te sėmundja e Alzheimerit.

  4- Pėrdormi i tepėrt i sheqerit...
  Pėrdorimi i tepėrt i tij, qoftė ai ne ngrėnie apo pije,
  pengon nė thithjen dhe pėrvetėsimin e proteinave
  dhe lėndėve tjera ushqyese, duke shkaktuar
  vėshtirėsi nė zhvillimin e trurit.

  5- Ndotja e ajrit...
  Truri ėshtė njėri prej konsumatorėve mė tė mėdhenj tė
  oksigjenit nė organizmin tonė.
  Thithja e ajrit tė ndotur dobėson furnizimin e trurit me
  oksigjen duke zvogėluar efikasitetin e tij.

  6- Humbja e gjumit...
  Truri si organ i brendshėm i njeriut ka nevojė pėr pushim.
  Pagjumėsia e madhe pėrshpejton ne vdekjen,
  mbarimin e qelizave trunore etj.

  7- Mbulimi i kokės pėrgjatė fjetjes...
  Tė mbulosh kokėn pėrderisa jeni duke fjetur,
  vjen deri te shtimi i dioksid karbonit dhe zvogėlimi
  i oksigjenit ku shkakton dėmtimin e trurit.

  8- Aktivizimi i trurit pėrgjatė sėmundjes...
  Puna e vėshtirė apo tė studiuarit gjatė sėmundjes,
  tė shpie deri te zvogėlimi i efektshmėrisė sė trurit
  si dhe prishjen e tij.

  9- Mungesa e mendimeve stimuluese...
  Tė menduarit ėshtė metoda mė efikase ne stėrvitjen e trurit tonė.
  Mungesa e mendimeve stimuluese ne tru shkakton tkurrjen e tij.

  10- Tė flasėsh rrallė...
  Bisedat intelektuale do tė ndihmojnė qė truri tė jetė sa mė efikas.


  ________________________________
  avatar
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6038
  Mosha : 34
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12881
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Truri dhe rėndėsia e tij

  Mesazh nga Administratori prej Wed 17 Oct 2007, 23:05


  Funksionimi i trurit pas zgjimit nga gjumi...

  Shumė njerėzve u duhet kohė pėr t’u dalė gjumi pasi ēohen nga shtrati.
  Njė studim i ri tregon se gjatė minutave tė para pas zgjimit,
  aftėsia jonė pėr tė marrė vendime nuk ėshtė mė e mirė se pas konsumimit
  tė njė sasie jo tė vogėl alkoholi.
  Nuk ėshtė habi qė kaq shumė njerėz pijnė kafe nė mėngjes
  pėr tė fituar energji.
  Njė studim i ri nga Universiteti i Kolorados ka zbuluar se dobėsia fizike
  dhe mungesa e ekuilibrit qė ndjejmė kur zgjohemi nga gjumi mund
  tė na bėjė mė tė paaftė se po tė mos flinim fare.
  Josh Rodgers ėshtė student qė ka marrė pjesė nė kėtė studim.
  Kur ai zgjohet papritur dhe i kėrkohet tė bėjė njė test tė thjeshtė matematike,
  Josh nuk lėviz shpejt dhe nuk mendon qartė.
  “Ėshtė me tė vėrtetė e vėshtirė.”
  Profesor Kenet Right udhėhoqi studimin i cili ėshtė botuar nė
  Gazetėn e Shoqatės Amerikane tė Mjekėsisė.
  “Ne kemi zbuluar se kur ngrihemi nga gjumi aftėsitė tona janė
  shumė mė tė kufizuara sesa gjatė orėve qė jemi zgjuar.
  ” Profesor Wright ka zbuluar edhe se kur mund tė merren notat
  mė tė ulėta nė provime.
  “Mungesa mė e theksuar e aftėsive ndodh menjėherė pas zgjimit
  gjatė pak minutave tė para.
  Shumicėn e kohės kjo lloj mungesė ekuilibri e quajtur ndryshe
  ''inerci e gjumit'' kalon gjatė 10 minutave tė para.
  Por pėr disa njerėz mund tė zgjasė deri nė dy orė.
  Profesor Right dhe studiues tė tjerė testuan njė grup pacientėsh
  sė pari pasi kishin fjetur gjithė natėn pėr njė javė me radhė.
  Pastaj ata i testuan kėta pacientė pasi kishin qendruar 26 orė pa gjumė.
  Pacientėt ishin mė mirė kur ishin pa gjumė fare.


  ________________________________

  Sponsored content

  Re: Truri dhe rėndėsia e tij

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Thu 24 May 2018, 03:58