Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  JU NJOHIM ME POETIN BEQIR BUZUKU

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  JU NJOHIM ME POETIN BEQIR BUZUKU Empty JU NJOHIM ME POETIN BEQIR BUZUKU

  Mesazh nga shaban cakolli prej Fri 03 Sep 2010, 01:36

  Beqir Buzuku u lind mė 1948 nė fshatin Tygjec tė komunės sė Kamenicės tė Kosovės. Shkollėn tetėvjeēare e kreu nė vendlindje, gjimnazin nė Kamenicė, ndėrsa Shkollėn e lartė pedagogjike, dega gjuhė dhe letėrsi shqipe nė Gjilan. Nė vitin 1990 ai duke pa pozitėn e rėndė sociale tė punėtorėve shqiptarė, tė cilėt Serbia me dhunė i largoi nga puna, u inkuadrua nė Shoqatėn Humanitare “Nėna Terezė” tė Kosovės, dega nė Gjilan, ku punoi plot 12 vjetė. Nė vitin 2003, pėr shkak tė gjendjes jo tė mirė shėndetėsore, u pensionua para kohe.
  Veprimtaria krijuese

  Beqir Buzuku- Gjatė kohės derisa ishtė gjimnazist, gjatė viteve 1966/68, qe korrespodent i gazetės Rilindja pėr komunėn e Kamenicės. Brenda asaj kohe, pėrkatėsisht deri nė vitin 1969, pėrveē gazetarisė u mor edhe me poezi pėr fėmijė. Botoi ca vjersha nė revistėn Pionieri dhe nė Rilindja pėr fėmijė. Nė vitin 1979 boton kryesisht poezi pėr fėmijė, por herė-herė edhe tregime, tė cilat i botonte nė revistėn Pionieri, Rilindja pėr fėmijė, GEP-i, Flaka e Vėllazėrimit, BAT (Bazat e arsimit teknik) etj. Nė kėtė tė fundit botoi disa tregime me tematikė fantastiko-shkencore. Beqiri shkroi poezi, poezi satirike, humoristike dhe humoreska (nė prozė) tė cilat i botoi nė Rilindja, Jeta e re dhe Zėri i rinisė. Beqir Buzuku ėshtė anėtar i Lidhjes sė Shkrtimtarėve tė Kosovės qė nga viti 1996. Jeton nė Gjilan.
  Veprat

  Pėrveē rreth 500 poezive e tregimeve tė botuara nė revista e gazeta ka botuar edhe kėto vepra letrare:

  * Pesha e ngjyrave (poezi pėr fėmijė), Pionieri, Prishtinė, 1995,
  * Etje pėr buzėqeshje (poezi pėr tė rritur), Jeta e re, Prishtinė, 1995,
  * Ēupėza e ngjyrave (poezi pėr fėmijė), Pionieri, Prishtinė, 1996,
  * Pėrtej tė sotmes, novelė fantastiko-shkencore (pėr tė rinj), Forumi i krijuesve tė artit, Prishtinė, 1997,
  * Lahuria e lulemollėve (poezi pėr fėmijė), Forumi i krijuesve tė artit, Prishtinė, 2001,
  * Ēelėsat majė lapsi (poemė pėr fėmijė), Forumi i krijuesve tė artit, Prishtinė, 2004,
  * Rrėshqitje nė udhėkryq (poezi pėr tė rritur), Galabroi, Prishtinė, 2005 dhe
  * Tri ditėt e shtojzovalles (novelė pėr tė rinj), Lidhja e Shkritmtarėve tė Kosovės, Prishtinė, 2009.

  Beqir Buzuku ėshtė prezentuar:

  * Leksikonin e shkrimtarėve pėr fėmijė 1872-1995 tė Odhise Grilos, nė Historia e letėrsisė shqiptare pėr fėmijė, Elbasan, 2001.
  * Portrete shkrimtarėsh, Prishtinė, 2002, nė (Hasan Hasani)
  * Leksikonin e shkrimtarėve shqiptarė pėr fėmijė e tė rinj, tė botuar para pak kohe.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  JU NJOHIM ME POETIN BEQIR BUZUKU Empty Re: JU NJOHIM ME POETIN BEQIR BUZUKU

  Mesazh nga shaban cakolli prej Fri 03 Sep 2010, 01:36

  NĖ PESHOJĖ KOHE


  Bota shikohet
  me dy parė sy...
  Me sy terri shohim natėn
  me sy drite
  presim diellin,
  diellin e sė nesėrmes.

  Nė vendnumėrim
  shtohet dergja e pritjes.
  Me hapa pėrpara
  shkurtohet rruga,
  rruga drejt pikėcakut.

  E ē’kuptim ka maksima
  nė udhėkryq:
  Udha e gjatė
  jeta e shkurtė,
  udha e shkurtė e pasigurtė...

  Ruletfati
  ndodh na del mashtrim,
  po mendjemprehtėsia
  e fundja dorėtakati
  thonė sjell shpėtim.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  JU NJOHIM ME POETIN BEQIR BUZUKU Empty Re: JU NJOHIM ME POETIN BEQIR BUZUKU

  Mesazh nga shaban cakolli prej Fri 03 Sep 2010, 01:37

  HILJA


  Nė Dėbėllde e gjetiu
  tkurret mezhda e tokės sonė,
  kot ankohen fshatarėt,
  ankesat kurrė s’kanė peshė
  pėr njerkėn e pėr hileqarėt.

  Andej e kėndej
  tė gjithė janė shqiptarė.
  Pse u shty
  guri i mezhdės sė kufirit,
  o hileqarė?!

  Nė tokėn tonė stėrgjyshore
  Sikur t’ishim ardhacakė,
  na shikojnė vėngėrr,
  paria jonė gjithnjė e pėrgjumur,
  mrekulli sheh nė ėndėrr.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  JU NJOHIM ME POETIN BEQIR BUZUKU Empty Re: JU NJOHIM ME POETIN BEQIR BUZUKU

  Mesazh nga shaban cakolli prej Fri 03 Sep 2010, 01:37

  LUMI ME EMĖR TĖ RI

  Ibri s’ėshtė mė Ibėr
  tash ka emėr tė ri:
  K u f i...

  Nė mes tė Mitrovicės
  molla e sherrit,
  nė shpinė tė Ibrit
  mbi urė, mur.

  Ndėrtuesit e murit
  sot na shkruajnė recetė
  recetė pėr mu(l)ti jetė.

  O ju kopshtarė,
  tė mollave tė sherrit,
  ne nuk i kemi sytė
  pėr zyze tė territ...

  Pėrtej lumit, pėrtej urės
  shikohet nė mes gishtash,
  kur e lyp nevoja
  nuk pėrdoret stopi...

  Kėtej ēdo gjė hidhet n’peshojė,
  ēdo imtėsi shikohet
  me sy mikroskopi
  Kosova e lodhur,
  Kosova e tkurrtė
  Meriton atė qė synon.
  Assesi imponim tė shurrtė
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  JU NJOHIM ME POETIN BEQIR BUZUKU Empty Re: JU NJOHIM ME POETIN BEQIR BUZUKU

  Mesazh nga shaban cakolli prej Fri 03 Sep 2010, 01:38

  IRRITIMI

  Ca mjeshtėr tė padukshėm
  gjenden diku,
  nė fundmoshėn pus pa fund,
  nė trupin tonė ushtrojnė zejen e vet;
  nisin tė punojnė,
  punojnė me dekretligje natyre,
  dita-ditės na tisin energjinė,
  mbjellin viruse e bakterie,
  na e ndjellin pleqėrinė.

  Netėt bėhen vite,
  zgėrdhihet pagjumėsia,
  peshėbjeshkėn mbi shpinė
  na e hedh plogėshtia.
  Dhe mė nė fund
  disi ēdo gjė duket
  sikur e pėrmbysur,
  dielli i zbehtė,
  qielli mė i ngrysur.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  JU NJOHIM ME POETIN BEQIR BUZUKU Empty Re: JU NJOHIM ME POETIN BEQIR BUZUKU

  Mesazh nga shaban cakolli prej Fri 03 Sep 2010, 01:38

  KONTRASTE


  N’kafene
  dikush pi bukėn e fėmijve t’vet
  Mushkėritė gėrrith tymduhani
  Dreqi e i biri
  aty kanė pėr t’hy,
  pispilloset kamerierja
  kronisti vjedh me sy.

  Ndokund
  n’dasmė valltarėt prekun qiellin,
  jehu i surlės e tupanit
  posi bubullimė,
  bėn qetėsinė copė e grimė.

  Ndokund
  dikush si M. Kuteli
  nė testament vulos porosinė,
  shprush gjurmėt e zhgėnjimit,
  n’mes jetėvdekjes
  derėn e vajit
  e hap dorė e pikėllimit
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  JU NJOHIM ME POETIN BEQIR BUZUKU Empty Re: JU NJOHIM ME POETIN BEQIR BUZUKU

  Mesazh nga shaban cakolli prej Fri 03 Sep 2010, 01:38

  MĖDYSHJE

  Shi e sqotė
  porta me rezė
  tavan i ėndrrės
  plot krahnezė.

  Ngrohtėsinė joshėse
  e gllabėroi mjegulla
  ēatisė sė shpresės
  i mungojnė ca tjegulla.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  JU NJOHIM ME POETIN BEQIR BUZUKU Empty Re: JU NJOHIM ME POETIN BEQIR BUZUKU

  Mesazh nga shaban cakolli prej Fri 03 Sep 2010, 01:39

  PENGESA


  Kur hapėrimi bėhet
  me kėmbė breshke
  nė shpinė na hudhet
  njė peshė bjeshke

  Kur nė qepalla
  vėrshon heshtja
  zemrėn pėrvėlon etja

  Kur shtegu
  ėshtė i ngatėrruar
  dikush Lulėkuqes
  ia ndėrsen
  klyshėzit e tėrbuar
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  JU NJOHIM ME POETIN BEQIR BUZUKU Empty Re: JU NJOHIM ME POETIN BEQIR BUZUKU

  Mesazh nga shaban cakolli prej Fri 03 Sep 2010, 01:39

  ILAĒI

  Shtatė pash thellė
  fundos zymtėsia
  pėr t’pushtuar
  majėt e shkallėve
  mungon fuqia

  N’shkrumb tė shpirtit
  helm e pelim
  mjegull e terr
  njė bashkėdyzim

  Urė e dreqit
  leqe-leqe
  lypset shpikur njė ilaē
  lypset shporrur
  ėndrrėn e keqe.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  JU NJOHIM ME POETIN BEQIR BUZUKU Empty Re: JU NJOHIM ME POETIN BEQIR BUZUKU

  Mesazh nga shaban cakolli prej Fri 03 Sep 2010, 01:39

  NJĖ PIKĖPYETJE

  Punėt e vogla
  kokorisjet
  nė shtrėngata
  e po a trembet
  muzgu nga mesnata.

  Sponsored content

  JU NJOHIM ME POETIN BEQIR BUZUKU Empty Re: JU NJOHIM ME POETIN BEQIR BUZUKU

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Sun 18 Aug 2019, 22:49