Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Xhelozia, "vrasėsja" e ē'do marrėdhėnieje!!!

  Genta
  Genta
  Anėtar/e Pėrparues/e
  Anėtar/e Pėrparues/e

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 96
  Mosha : 32
  Pikėt : 322
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 31/03/2009

  Xhelozia, "vrasėsja" e ē'do marrėdhėnieje!!! Empty Xhelozia, "vrasėsja" e ē'do marrėdhėnieje!!!

  Mesazh nga Genta prej Sat 12 Jun 2010, 22:32

  Xhelozia, "vrasėsja" e ē'do marrėdhėnieje!!!

  Sipas shkencės, ajo ėshtė njė ndjenjė e natyrshme, por nėse zgjat mė shumė se njė orė nė ditė, atėherė personat te tė cilėt "jeton" janė tė sėmurė. Ka ardhur momenti tė prekim anėn e zezė tė dashurisė. "Ėshtė njė monstėr me sy tė gjelbėr, qė tallet me mishin qė ha", siē e imagjinonte Shekspiri.

  Xhelozia nuk ėshtė njė ndjenjė pėr tė cilėn duhet tė krenohemi, sepse vetėm ajo na zbulon se kush jemi nė tė vėrtetė. Tė paktėn, njė herė nė jetė tė gjithėve na ka ndodhur tė bėhemi xhelozė.

  Ndoshta jo deri nė atė pikė sa tė sulmojmė Desdemonėn, apo tė eliminojmė kėdo qė na pengon nė jetėn sentimentale, por tė paktėn tė kemi mendime tė ēuditshme pėr vėllain apo motrėn qė sapo ka lindur. Kjo ndodh jo se jemi tė kėqij, por sepse "thjesht jemi gatuar" kėshtu dhe nuk kemi pse tė ndihemi nė faj. Gjithashtu na ka ndodhur tė bėhemi xhelozė pėr partnerin/ren kur kemi kuptuar se ai/ajo po mundohet tė krijojė njė marrėdhėnie, i ėshtė pėrgjigjur ngacmimit tė dikujt tjetėr, ose ėshtė larguar prej nesh pėr tė pasur njė lidhje tė re.


  Kur e dashuron shumė njė person, nuk dėshiron qė ta humbasėsh. Kėrkon tė jetė pranė teje pėrgjithmonė. Pėr ta mbajtur pranė, pėr ta mbrojtur marrėdhėnien, kontrollon sjelljen e partnerit/res, bėhesh xheloz. Xhelozia nuk ėshtė e njėanshme: jo vetėm femra, por edhe mashkulli ėshtė xheloz. Shpesh na ėshtė thėnė, ose kemi dėgjuar t‘i thuhet dikujt: "Nuk mė pėlqeu mėnyra se si tė pa ai tipi"; "Mos e kthe kokėn as majtas e as djathtas"; "Je veshur kėshtu qė tė biesh nė sy"; "Paske ndonjė variant sot?"; "Duhet tė qėndrosh nė shtėpi dhe tė merresh me fėmijėt"; "Nuk mė pėlqen tė punosh aty, sepse ka shumė meshkuj"; "Do tė tė vras nėse marr vesh gjė"; "E vrava sepse mė tradhtonte". Pėrse partnerėt dyshojnė te njėri-tjetri?

  Nėse ata nuk janė tė sigurt nė marrėdhėnien e tyre, ka shumė mundėsi qė tė ndihen tė kėrcėnuar nga prania e meshkujve/femrave tė tjerė nė jetėn e tyre. Pasiguria pėr tė ardhmen e lidhjes shkakton xhelozinė. Kjo formė e xhelozisė mund tė jetė njė ndėr treguesit e periudhės sė vėshtirė qė kalon marrėdhėnia.

  Nė kėto kushte, xhelozia mjegullon pamjen dhe nuk tė lejon tė kuptosh atė qė po ndodh realisht me tė dy partnerėt. "Nė fakt, njerėzit shumė xhelozė shfaqin anomali tė cilat u korrespondojnė ērregullimeve mendore", shpjegon njė psikologe. Pra, kur jemi tė sėmurė, pse duhet tė shtiremi sikur jemi nė gjendje tė mirė shėndetėsore?

  "Nga tė gjitha emocionet njerėzore, xhelozia ėshtė njė nga ndjesitė mė tė njohura e mė tė dhimbshme, si dhe mė kryesorja: ajo ėshtė mė e vėshtira pėr t‘u kontrolluar. Meshkujt bėhen xhelozė kur dyshojnė pėr njė rival tjetėr, ndėrsa femrat bėhen xheloze kur dyshojnė pėr ndonjė tradhti tė mundshme. "Me xhelozinė ndėrthuret stresi, frika dhe inati. Kush ėshtė viktimė e saj vuan nga ankthi, pagjumėsia, tensioni i lartė, tė rrahurat e shpeshta tė zemrės dhe nivelet e adrenalinės", pohon psikologia.

  "Duke qenė se jam njė njeri xheloz, unė vuaj katėr herė: sepse jam xheloz, sepse mė vjen turp nga ky fakt, sepse kam frikė se mos xhelozia ime dėmton tė tjerėt, sepse rrėmbehem nga njė diēka krejt banale. Gjithashtu vuaj se jam i pėrfshirė nga ky fakt, jam agresiv, i ēmendur dhe se jam si gjithė tė tjetėr", thotė njė djalosh. E rėndėsishme ėshtė qė tė kuptosh se sa i ēmendur je dhe fakti qė nuk ndryshon aspak nga tė tjerėt.

  Mėnyrat e ndryshme

  Ekzistojnė katėr tipe xhelozish: xhelozia depresive (kur nuk ndihemi nė lartėsinė e partnerit, tipike e femrave), ajo fiksuese (kur dyshojmė nė ēdo moment nėse duhemi vėrtet apo jo), ajo shqetėsuese (kur jetojmė ēdo sekondė me frikėn se mos ndahemi) dhe ajo paranojake (karakterizohet nga dyshime konstante, mė e pėrhapur te meshkujt). Tė gjitha kanė pasojat e tyre patologjike.

  Nėse jeni xhelozė, duhet ta kėrkoni arsyen te vetja: kujdes, sepse mund tė zbuloni qė nė tė vėrtetė jeni tė stresuar ose ndiheni nė ankth. "Nuk ekziston njė xhelozi, por shumė. Nė kėtė pikė kushdo mund tė kėrkojė fytyrėn e tij tė vėrtetė dhe anėn e tij tė pazbuluar", sqaron mė tej psikologia. Ajo u kėshillon tė gjithė xhelozėve qė tė mos u vijė turp nga xhelozia, e cila ėshtė njė ndjenjė krejt e natyrshme, por tė kenė kujdes qė kjo "anomali" tė mos shndėrrohet nė njė sėmundje.

   Ora ėshtė Fri 10 Jul 2020, 17:39