Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Historia e Skėnderbeut nga Naim Frashėri.

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Historia e Skėnderbeut nga Naim Frashėri. Empty Historia e Skėnderbeut nga Naim Frashėri.

  Mesazh nga Administratori prej Sat 01 Sep 2007, 02:12

  Pėrshėndetje tė gjithėve pa pėrjashtim.
  Nė kėtė temė do tė keni nderin dhe mundėsinė qė tė
  lexoni veprėn Historia e Skėnderbeut, tė shkrimtarit
  tė madh Naim Frashėri...

  Ju uroj lexim dhe argėtim tė kėndshėm...

  Sinqerishtė:
  Saimiri...


  ________________________________
  Historia e Skėnderbeut nga Naim Frashėri. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Historia e Skėnderbeut nga Naim Frashėri. Empty Re: Historia e Skėnderbeut nga Naim Frashėri.

  Mesazh nga Administratori prej Sat 01 Sep 2007, 02:13

  KREU I

  Kėndo, ėngjėll, urtėsinė
  Edhe gjithė mirėsitė,
  Skėnderben' e trimėrinė,
  Q'i dha Shqipėrisė dritė.
  Tė lumtė goja, kėndona,
  Me gjuhė t'ėmblė si mjaltė,
  Skėnderben' e madh tregona,
  Trimnė burrė, Zotn' e naltė.
  Punėtė qė ka punuar
  Kordhėtari i vėrtetė,
  Kombinė duke nderuar
  Dhe Shqipėrinė pėrjetė.
  Nga gjiri i Perėndisė
  Pa m'i sill nėr mėnd tė mija,
  T'i ap dritė Shqipėrisė
  Nga shpirt'i ndritshėm i tija.
  Ėngjėll i bukur, pa zbritmė,
  Dhe me dritėt tė uruar
  Shko pėrpara mej'e ndritmė,
  Tė shoh gjithė ē'kanė shkuar.
  Qė kur ngrehu gjithėsinė
  Zot'i madh e i vėrtetė,
  Ka bėrė dhe Shqipėrinė
  E shqipėtarėt nė jetė.
  Shqipėria kurdoherė
  Ka qėnė shum' e lėvduar,
  Ka pasur burra tė ndjerė,
  Trima t'urt' e tė dėgjuar.
  Pati mbretėr' e tė parė
  Fort tė mėntshim e tė mirė,
  Burra, trima, shqipėtarė,
  Qė kan' emrė tė pavdirė.
  Ishte vėnt' i Perėndisė
  Qė sė pari Shqipėria,
  Mėmėdheth'i urtėsisė,
  Qė del soje mirėsija.
  Aleksandr'i Math e burrė,
  I cili s'pat shok nė jetė,
  Nukė ka pasurė kurrė
  Dhe kurrė do tė mos ketė
  Piro trimi e tė tjerė
  Burra shumė tė lėvduar,
  Qė kanė qėnė njė herė,
  Edhe sot s'janė harruar,
  Qenė gjithė shqipėtarė,
  Ishin djemt' e Shipėrisė,
  Nuk' ishin greq e bullgarė,
  Po nga vėnd'i Perėndisė.
  Pirroja mundi romanėt
  Armikėt' e njerėzisė,
  Aleksandr'i Math persanėt,
  Egėrsirat e Azisė.
  Kė tė zėsh ngoje mė parė
  Nga burratė e vėrtetė,
  Q'ishin gjithė shqipėtarė,
  E s'u erdhi shok nė jetė!
  Gjithė botėn' e pushtuan,
  Afrik', Europ', Azi zunė,
  Lėftuan e mbretėruan,
  Nėn' urdhėrė gjith' i vunė.
  Edhe kur erdhė romanėt,
  S'u shkel fare Shqipėrija,
  As nga shqeht' e venetianėt,
  S'e zu kurrė dobėtija.
  Shqipėtari nė kurt s'hyri,
  S'e shpėrnderoj Shqipėrinė,
  Kurrė nukė ju tremb syri
  E nuk' e humbi fuqinė.
  Rrinte me kordhė nė dorė,
  Shkrefėtinte si dragua
  Nėpėr male me dėborė,
  E kurrė s'u qetėsua.
  Armikėt u dobėtuan,
  Shqipėrija ngriti krye,
  Errėsirat u mėrguan,
  Drit' e Zotit u rrėfye.
  Nga tė gjitha mbretėritė,
  Sė Krujėsė i dha Zoti
  Mė shumė fuqi e dritė,
  Q'ishte mbret Gjon Kastrioti.
  Mbretėronte urtėsija,
  Paqja, kamja, nderi, shpresa,
  Drejtėsi e dashurija,
  Miqėsija, besa-besa.
  Tek po gjėndej Shqipėrija
  Nė kėto tė mira kaqe,
  Qė mbretėron mirėsija
  Dhe ish nė prehj'e nė paqe,
  Kur nj' e madhe egėrsirė,
  Duke dalė prej Asije,
  U pėrhap si errėsirė,
  Dh'e mbuloi botėn si hije.
  Ish njė komb i mallėkuar,
  Nė gjuhėt kish dhelpėrinė,
  Syn' e kish tė egėrsuar,
  Nė zemėrt kish djallėzinė
  Ngado vij e kudo shkonte,
  Zin' e gjėmėnė po shpinte,
  Vriste, priste, varfėronte,
  Atje ku shkelte bar s'mbinte;
  Mė nj'anė kishte fuqinė,
  Gėnjeshtrėnė m'anėt tjetrė,
  Pėr tė mbytur njerėzinė,
  Bėnej her'ujk, herė dhelprė
  Pėrse s'dolli trimėrija
  T'i prit gjurmėn' egėrsirės,
  Po vate mbroth ligėsija,
  I zu udhėnė sė mirės.
  Ra mė dett qytetėrija,
  U ngrit si re errėsira,
  U pėrhap mi dhet padija,
  Gjaku, vdekja, shkretėtira!
  Pa njė zgjedh' e keqe shumė
  Gjithė kombet i mundojti,
  I la pėr djall e pėr lumė,
  Njerėzia mendje lojti.

  Ish ver' e po qeshte moti,
  Lulet kishin lulėzuar,
  E mbreti Gjon Kastrioti
  Nė fron rrij duke menduar.
  Pyjet ishin gjelbėruar,
  E bilbilėtė kėndonin,
  Dhe bota gjith' e gėzuar,
  Djemt' e vashatė po lonin.
  Gjithė gjethet ishin celur,
  Faq' e dheut ish xbukuruar,
  Dhe qiell i pėrkėdhelur
  Ish si ergjėnd i kulluar.
  Shqipėtarėt tė gėzuar
  E tė gjithė burra, trima
  Edhe tė lar' e tė ndruar,
  Me armė si vetėtima.
  Vashatė bėrė si pylli
  Nėpėr sheshe po kėrcenin,
  Sicila ndritte si ylli,
  E hėnės i shėmbėllenin.
  Kur tfaqen njerės tė huaj,
  Dalėn nė shesht disa vetė,
  Gjithė tė hipur nė kuaj,
  Po ngjiteshinė pėrpjetė.
  Tė ndryshmė sė gjithash ishin,
  Shtat, zakon, robė, fytyrė,
  Sjellj'e gjuhė tjatrė kishin,
  Qenė t'egrė si mynxyrė!
  Ne der' e pėlasės xbrinė,
  Shqipėtarė nė shkallė
  Me miqėsi shum' i prinė
  Dhe brėnda nė dhom' i kallė.
  Parėsi e mbretėrisė
  Me njė nder tė math i priti,
  Pas udhės sė miqėsisė
  Me fjalė t'ėmbėl i gostiti.
  Tė huajtė si u ēlodhė
  Dhe djers e pluhurė fshinė,
  Dhe mėndjen mė vėnt e mblodhė,
  Se udha e loth njerinė,
  Dy mė tė parėt, qė qenė,
  Pėrnjėherė nxuar zėnė,
  Thanė: "Duam pakė mbrenė,
  Diē i kemi pėr tė thėnė".
  Nė dhomėt tė parėsisė
  Hynė dhe mi from tė lartė
  Panė mbretn' e Shqipėrisė,
  Nė dorė i dhanė njė kartė.
  Kėta ishinė nė fjalė,
  Dita shkonte, nata vinte,
  T'errėtit' e mbuloi malė,
  Hėna dolli dhe po ndrinte.
  Prunė buk' e gjell e venė,
  Dhe ndenjnė nė mėsallė
  Tė gjithė sa njerės qenė,
  Dhe vetė mbreti nė ballė
  Hangėrė ngadal' e pinė
  Dhe ndenjnė njė copė herė,
  Mė pastaj tė gjith' u ngrinė,
  Gjithėkush vate tė flerė.
  Nata dhe s'e kishte ngritur
  Atė pėlhurėn e zezė,
  Hėna me sy tė venitur
  Po perėndonte si rezė
  Yll'i mėngjezit po ndrinte,
  Dhe bilbilėtė kėndonin,
  Vesa gjithėnje po binte,
  E luletė lulėzonin.
  Mbreti u ngrit i helmuar
  Edhe e dėrgoi njerinė,
  Shėrbėtor e papėrtuar,
  Mblodhi gjithė parėsinė.
  Tė mėdhenj edhe tė parė
  Edhe gjithė pleqėsia,
  Ē'qenė ēel' e luftėtarė,
  E shumė nga vegjėlia,
  Nė mbledhė tė gjithė rrodhė
  Pas mėnyrės sė lirisė,
  Bashkė me mbrenė u mblodhė
  Si t'afėrt' e tė shtėpisė
  Gjithė burra tė vėrtetė
  Edhe nd'ar e n'ergjėnt veshur,
  Shpirtmir' e trima tė qetė,
  T'urt' e me buzė tė qeshur.
  Nė mest u ngrit Kastrioti,
  Tha: "Vėllezrė shqipėtarė!
  Njė brengė na pruri moti,
  Pa do menduar mė parė:
  Si mundimė tė shpėtojmė
  Nga kjo brengė Shqipėrinė,
  Duhetė tė kuvėndojmė,
  Ndaj u kėrkova taninė.
  Tyrqit duallė ng'Asia
  Edhe nė Evropė erdhė
  Rrėmet, posi mizėria,
  E shumė gjakėra derdhė
  Nga Andrinopoja hynė,
  Muarrė dhe Grekėrinė,
  Tani ndėr ne kanė synė,
  Tė na hedhin nė greminė!
  Sa mbretrė tė Shqipėrisė,
  Si dhe tė tjerėt i mundi!
  Ra rrebesh i Perėndisė,
  Gjė tė gjallė s'la gjėkundi!
  Ushtarėtė lėftuan,
  Pėr mėmėdhethin u vranė,
  Veē nja dy mbretrė shpėtuan,
  Nė Romė ne Papa vanė.
  Murati, qė s'na peshonte,
  Nga ne kėrkon miqėsinė,
  S'di ē'dhelpėri mejton sonte,
  Se po e njohėm Tyrqinė
  Mė ngjan se po bėn gatinė,
  Qytetn' e math rreh tė marrė, { Kostandinopojėn }
  E pas ati djajt' e dinė
  Kujt do t'i sulet mė parė.
  Pas Romės' sė re ka tjetrė
  Qėllim zėnė qė taninė,
  T'i derdhet Romės' sė vjetrė,
  Tė marrė dhe Italinė
  Dhe Lindjen dhe Perėndimnė
  Kėrkon tejpėrtej t'i zėrė,
  Gjith' atje e ka qėllimnė,
  Botėn' nė dorė ta vėrė.
  Sot pėr sot na ka nevojė,
  Andaj kėrkon miqėsinė,
  Pa ndryshe s'na flit me gojė,
  Gjithė bot'atė e dinė.
  Qėllimet i psheh Murati,
  Rreh e pandeh tė gėnjenjė,
  Ėsht' i pshehtė si lugati,
  Po koha do ta rrėfenjė.
  Thotė q'ėshtė mik pėrjetė,
  Mė s'do gjė nga Shqipėria,
  Po veē njė penk do tė ketė,
  T'i vendoset miqėsia;
  Dhe pėr penk s'kėrkon gjė tjatrė,
  Nukė sheh tjatrė nevojė,
  Po do djemt' e mi tė katrė,
  Tė rrinė n'Andrinopojė
  Pakė koh' atje tė rrinė
  Me ata qė t'i dėrgojmė,
  Dhe tė venė e tė vinė,
  Sa herė qė t'i kėrkojmė
  Se froni pa zot nė mbettė,
  Se po erthm' e do tė vemi,
  Njė e tillė nė na gjettė,
  Vdekjen nė dorė s'e kemi,
  Thotė se do t'i dėrgonjė
  Mė tė madhė Shqipėrisė,
  Pas meje tė mbretėronjė
  Ndė udhėt tė miqėsisė.
  Kėto fjal' e thashetheme
  T'i thosh tjatrė, i besonja,
  Mbret i ndershėm s'flet tė rreme,
  Fjalės sė tij s'i dyshmonja.
  Me gjithė kėto them unė
  Tė bėhetė miqėsia,
  Eshtė m'e mirė kjo punė
  Se tė prishet Shqipėria,
  Them ta bėjmė miqėsinė,
  Sulltanė kshu ta pushojmė,
  Pastaj tė zemė gatinė,
  Luftėnė ta prėmėtojmė,
  Se puna u kupėtua,
  Edhe fjala ėsht' e bėre,
  Evropa tani u xgjua,
  Janė lidhurė tė tėrė.
  Pėrnjėherė mbretėritė
  Tyrqitė do t'i lėftojnė,
  U afėru'ajo ditė
  T'u bijem e t'i dėbojmė.
  Janė tė fort e tė shumė,
  Dhe fati u vete mirė,
  Vinė rrėmet posi lumė,
  Bijenė si egėrsirė!
  Tė bėhemi njė me fqinjė
  Dhe me t'gjithė mbretėritė,
  E pastaj le tė na vijnė,
  Si tė mbarojmė gatitė,
  Pa djemtė neve i gjejmė,
  Le tė rrinė tė mėsojnė,
  Kur tė duam i rrėmbejmė,
  Gjėsendi nukė pėsojnė.
  Djemtė si shpirtin i dua,
  Po mė shumė Shqipėrinė
  Mos thoni q'u frikėsua,
  Prandaj zuri miqėsinė.
  Si vėllezėrė tani thoni,
  Faqeza e si tė lirė
  Atė qė tė kupėtoni
  Pėr tė nderēim e tė mirė."
  Mbreti fjalėn' e mbarojti,
  Pastaj vuri re tė parėt,
  Njė nga njė gjith' i shikojti,
  Ata po i mir tė qarėt.
  Mbreti plak u hoq mėnjanė,
  Pa u ngrit njė trim mė kėmbė,
  Shikoi njė her' anembanė,
  Hekurin' e haj me dhėmbė!
  Ish Kamani, q'ishte burrė,
  Mė trim nga gjithė tė parėt,
  Nuk' i trėmbej syri kurrė,
  Pa e donin shqipėtarėt;
  I holl' isht'e pak' i gjatė,
  Nukė kish shumė mustaqe,
  Vij si i zeshkėt e i thatė
  E s'kish fare mish mi faqe;
  Kishte gjithė urtėsinė,
  Me njė zė tė ėmblė fliste,
  Fjal' e tij e bint njerinė,
  Dhe gjuha hekur i priste.
  Mori kordhėnė ndėr duar
  E qėndroi nė mest si burrė,
  Me fytyrė t'ashpėruar,
  Ngriti gishtin dhe tha: "Kurrė!
  Kurrė s'trėmbet Shqipėria,
  Nukė vdiq, po ėsht' e gjallė,
  Tjatrė pėrgjegje Tyrqia
  Nukė do pėrveē me pallė!
  Shqipėtari, trim i vlerė,
  Kurrė nuk' u frikėsua,
  E tė trėmbet kėtė herė!
  Mbret! o zotthi im, ē'mė thua?
  Apo s'e dimė Tyrqinė,
  Nuk' e kemi dhe mėsuar
  E s'ja njohėm djallėzinė,
  Gjer mė sot qė ka punuar?
  Na bėn si miq kėtė herė,
  Se ka tė tjerė qėllime,
  Mos pandehni tė na lerė
  Pa tė kėqij hidhėrime.
  Mjerė! mjer' ajy i gjorė,
  Qė i sjell besė nė fjalė,
  Bije nė lak e nė dorė
  Edhe ēpejt po s'mund tė dalė.
  Mbret i ndershim dhe ju shokė,
  Mos haroni trimėrinė,
  Mblithni mėndjenė nė kokė,
  Ngrihi tė zėmė kufinė.
  Trimėria, trimėria!
  Mban lirin' e mėmėdhenė,
  Unė shpreh te perėndia
  T'i hedhimė pėrtej denė.
  Qysh tė zėmė miqėsinė
  Me atė qė na bėn varrė?
  Turku vėndet, gjith' e dinė,
  Me ē'djallėzi i ka marrė
  Gjithėnjė kėshtu punojnė,
  Kombet me lajka i ndajnė,
  Pa miqėsin' e harrojnė,
  Dhe njė nga njė i pėrlajnė
  Kur ka armikė tė tjerė,
  Tė bėn mik sa t'i volitnjė,
  A mbaroi ata njėherė?
  Prite, vjen tė tė goditnjė.
  Miqėsirra tė vėrteta
  S'ka njeriu i pabesė,
  Pėrveē shpata dhe shigjeta,
  Ato janė pėr ne shpresė.
  Tjatrė gjah kėrkon tė zėrė,
  Andaj rreh tė na gėnjenjė,
  Mė atė krah tė na vėrė,
  Gjersa kohėn tė na gjenjė.
  Dhe s'ia dini dhelpėritė?
  Ka dy faqezė mėsalla,
  Kshu rreh tė fitonjė ditė
  me tė kėtilla pėrralla.
  S'e dini ē'kanė punuar
  Gjithė mbretrėt' e Tyrqisė?
  Sa frone kanė rrėzuar
  Me lajkat tė dhelpėrisė?
  Ata djemthitė, qė thoni,
  Janė shpres' e Shqipėrisė,
  Me ē'sy e faqe kėrkoni
  T'ia dėrgoni penk Tyrqisė?
  Si tė msojnė ligėsitė
  E tė mirat t'i harrojnė,
  Tė ēpikinė djallėzitė,
  Pastaj tė na mbretėrojnė?
  Do tė marrėnė zakonet
  E kėqija tė Azisė,
  Pa njeriu si tė mėsonet,
  Mė s'i ndahet djallėzisė.
  Si tė rriten nėnė xgjedhė,
  Nukė bėnenė tė lirė,
  Pastaj s'e hodhėm dot ledhė,
  Po mejtohi qė sot mirė.
  Ata duhet tė mėsojnė,
  Tė bėhenė tė vėrtetė,
  Tė lėftojn' e tė gjykojnė
  Pas nevojės qė tė jetė.
  Unė gjall e me tė gjallė
  S'munt tė bėnem aq' i gjorė,
  A e shihni kėtė pallė?
  Do tė vdes me tė nė dorė!
  Se turpin e Shqipėrisė
  S'e shoh dot me sy nė jetė,
  Dhe miqėsin' e Tyrqisė
  kurrė s'e zė tė vėrtetė
  Trimėri nė mos na mbeti,
  E mė s'jemi shqipėtarė,
  Tė shuhet gjithė rremeti,
  Se kjo 'shtė pun' e pangjarė!
  Njė komp mė mirė tė vdesė
  E kshu tė mos dobėsohet,
  Gur mbi gur le tė mos mbesė
  Dhe mėmėdheu tė shkretohet!
  A gjall e me nder tė rrojmė,
  Apo nė luftė tė vdesim,
  A mėmėdhenė shpėtojmė,
  A mbi tė mė tė mos mbesim!
  Ē'kuvėndoni? Pa mejtohi!
  T'i bėnemi rop Tyrqisė?
  S'kini turp tė turpėrohi!
  Shtijem nder' e Shqipėrisė!
  Pa ta bėjmė besa-besė
  E tė mblidhet Shqipėria,
  Ahere le tė na presė,
  Ta shihni ē'ėshtė Tyrqia.
  Tė vdesėm a tė shpėtojmė,
  Se kurti ėsht' i keq shumė,
  Nė xgjedhė s'mundim tė rrojmė
  E nė robėri pėr lumė!
  U pėrpoqnė prindit tanė,
  E ruajtnė mėmėdhenė
  Edhe neve na e lanė,
  Ashtu sindėkur e gjenė.
  Kush merr atė turp taninė
  Qė tė humbasė pėrjetė?
  Pastaj ata qė tė vinė
  Ta gjejnė, qoftė lark, shkretė!
  Tani, burra shqipėtarė,
  Pa kujtoni trimėrinė,
  Sicili armėt tė marrė,
  E ta shohėmė Tyrqinė
  Delni, tė dalėm tė tėrė,
  T'i pėrgjigjemi Tyrqisė,
  Pa e shihni si ta zėrė
  Udhėn' e mezit t' Asisė
  Dhe pastaj tė mos kuxojnė
  Pėr kėtej denė tė hidhen,
  Po, edhe kur ta kujtojnė,
  Laqet' e gjunjėt t'u dridhen.
  Sot duhetė trimėria,
  Nukė duhet mė mentimi,
  Lark Shqipėrisė Tyrqia,
  Pa tani duketė trimi!
  Sot neve nė dor' e kemi
  T'i dėbojmė nga kufia,
  Pastaj kushedi si jemi,
  Mos tė zėntė robėria!
  Kush ka shpirt prej shqipėtari,
  Si tė parėtė qė qenė,
  I bėnet zėmra si zjarri,
  S'e do gjalljen e vet'henė.
  Kėtė fjalė duke thėnė,
  Erth' e mbyti mallėngjimi,
  Dhe mė nuk e nxori zėnė,
  Po u egėrsua trimi.
  Fjalėn pėrnjėher' e preu,
  E lottė ēurkė iu derdhė,
  Tė gjithė i mallėngjeu,
  Tė tėrėve lott' u erdhė.
  U hoq edhe ndėnj mėnjanė,
  I vrėnjtur, i zėmėruar,
  Mė nukė dėgjoj se ē'thanė,
  Po vuri kokėn nėr duar.
  Kshu the, o trim i vėrtetė!
  Q'e donje fort Shqipėrinė,
  Tė ndrittė shpirti pėrjetė
  Qofsh bashkė me perėndinė.
  Gjithė ēel' e parėsia
  Qė u gjentnė, me lot qanė,
  Mėndjen' e fjalėt e tija
  Tė pėlqyera i panė.


  ________________________________
  Historia e Skėnderbeut nga Naim Frashėri. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Historia e Skėnderbeut nga Naim Frashėri. Empty Re: Historia e Skėnderbeut nga Naim Frashėri.

  Mesazh nga Administratori prej Sat 01 Sep 2007, 02:15

  KREU II

  Nė mest t'ati mallėngjimi,
  Qė vij posi vetėtima,
  Po dėgjonej si gjėmimi
  Zėri i burravet trima:
  "Luftė, luftė me Turqinė,"
  Thirrė gjithė menjėherė,
  "Nuk e duam miqėsinė,
  Atė dėshirė ta ngrerė."
  Ata kuajt e harbuar
  Kur ngridhen' e hingėllijnė
  Dhe me sy tė egėrsuar
  Qysh vėshtrojn' e shkrefėtijnė,
  Ashtu shqipėtarėt trima,
  Njėri-tjatrinė shikonin
  Me vėshtrim si vetėtima,
  Edhe vdekjenė kėrkonin.
  Kur u ngrit njė plak i vjetrė,
  Qė kish par' e kish dėgjuar
  Dhe ishte me rradhė tjetrė
  Nga vėrsa q'e kish tė shkuar,
  Leshbardh' ish e mėndjegjerė
  Edhe shumė gjith' e donin,
  Tė tėrė i bėnin nderė
  E fjalėnė ja dėgjonin.
  Ish Pepė Tushan'i ndjerė
  Qė ēdo punė e mbaronte,
  Ishte plak mi pleqt' e tjerė,
  Ajy gjyqet' i shikonte.
  Tha: "Zotėrinj, mė dėgjoni?
  T'u them dhe unė dy fjalė,
  Pastaj bėjmė si tė doni,
  Po mos e merrni me valė.
  Shumė herė trimėrija
  Sjell shpėtim, ėsht' e pėlqyer,
  Po herė dhe urtėsija
  Ėshtė m'e mir' e m'e vyer;
  Gjithė bota mir' e dinė
  Shqipėtarė q'ėshtė burrė,
  E ka pasur trimėrinė
  Edhe nuk' e harron kurrė
  Mos pandehni q'unė dua
  Pėr shqipėtarė tė thonė:
  "Kėtė her' u frikėsua,
  E s'lėftoj si pat zakonė!"
  Po turqitė sonte janė
  Tė shumė si mizėrija,
  Fuqi tė pasosur kanė,
  I pėrmbystė Perėndija!
  Them qė djemtė t'i dėrgojmė
  Dhe tė zėmė miqėsinė,
  M'anėt tjatrė tė qėndrojmė
  Tė bėjmė gjithė gatinė.
  Njerės tė mėnēim tė ēojmė
  T'i bindimė mbretėritė,
  Pa shere tė lėftojmė,
  Si tė bashkojmė fuqitė
  Neve sot pėr sot Turqinė
  Duhet ta vėmė nė gjumė,
  Sa tė bėjmė shoqėrinė,
  Si trimi me shokė shumė,
  Ahere pra trimėrija
  Ka kohėnė tė tregohet
  Edhe shpreh te Perėndija,
  Shqipėrija tė nderohet,
  Djemtė tanė le tė venė,
  Gjersa tė bėjmė gatinė,
  Zoti t'u apė shėndenė,
  Pa prapė kėtu na vinė."
  Kėshtu tha me mendim plaku
  Qė ishte shumė i vuar,
  I ishte ftohurė gjaku,
  Ditė tė shuma kish shkuar.
  Manushi fjalėn ja preu,
  Tha: "Tani le tė mbarojmė",
  Pa i tha dhe mbretit: "Ngrehu,
  Nesėr prapė kuvendojmė."
  Neve fjalėt po i themi
  E punėn tė bėr' e zėmė,
  Po nė dorė nuk' e kemi,
  Mbretėresha q'ėshtė mėmė,
  Ajo munt nė kėtė punė
  Tė apė bashkė me mbrenė
  Njė funt tė mirė, them unė,
  A tė ven' a tė mos venė.
  Jakėni tani tė vemi
  Tė huajtė t'i nderojmė,
  Me ta ca fjalė tė themi
  E pakė kohė tė shkojmė
  Njeriu nė vėnt tė huaj
  Shpirtin' e ka tė brengosur,
  I duketė dita muaj,
  E pandeh qė s'ka tė sosur."
  Kėshtu tha plaku Manushi,
  Se pleqtė kshu e mentonin
  Po tė rinjt' ishin si prushi,
  Kėto fjalė s'i dėgjonin.
  Mbreti u ngrit menjėherė,
  Tha: "Nesėr mblidhemi prapė,
  Mentohemi gjat' e gjerė,
  Gjithėkush shortėnė t'apė."
  Pa duallė tė menduar,
  Gas nė zėmrė nukė kishin,
  Ishin si tė zėmėruar,
  Sikur s'qen' ata qė ishin.
  Nata me rrobet tė zezė
  Po tfaqej nė hapėsirė,
  Dritat' e qiellit u ndezė,
  Dukeshin si ar i grirė.
  Zogjthitė zunė foletė,
  Vetėm bilbili kėndonte,
  Nata me t'errėt e qetė
  Mal'e fusha po mbulonte.
  Mbrenė gjumi nuk' e zuri,
  Po rrij nė roba i xgjuar,
  Mentohej e psherėtinte
  Me zėmrė tė pėrvėluar.
  Nga tė vij i shkreti gjumė,
  Qė mentimetė i shkonin
  Nėpėr mėnt tė ti si lumė
  Edhe nga syt' i mburonin.
  Kur yll' i ditėsė dolli,
  T'errėtit humbi si vesė,
  Dritėn nė vėnt tė ti solli,
  Nukė duroi mė nė shtresė.
  Mbreti me njė rėnkim ngrihet,
  Pa zė e lan sy e duar
  Dhe vishet' e pėrsėritet,
  Pa vete duke shpejtuar.
  Mbretėresha ishte ngritur
  Dhe ish veshur e ish ngjeshur,
  Posi nuse pėrsėritur,
  Punonte llėrėpėrveshur.
  Ishte shumė punėtore
  Edh'e urt' e e xgjuar,
  Pėr ēdo pun' i vinte dore,
  Ish' e mir' edh'e lėvduar.
  Pesė vasha bukuroshe
  Edhe shėrbėtore tetė,
  T'i shihnje, janė yj, thoshe,
  Edhe ajo hėna vetė.
  Vashatė si pėllumbesha
  Rrotull' e kishin rrethuar,
  Edhe nė mest mbretėresha
  Rrij si lul'e lulėzuar;
  Me duar si pej ergjėndi
  Po punonin e mėsonin,
  S'hiqeshin nga avlėmėndi
  E si thėllėza shikonin.
  Mbretėresha edhe vetė
  Kishte zėnė e punonte,
  Pun' e saj ish pa tė metė,
  Nga tė tjeratė ndėrronte.
  Ishin ėngjėj ato vasha,
  Kishin leshėra tė arta,
  S'ishin si lisi tė trasha,
  Faqet i kishin tė zjarta.
  Mbreti gjėkundi kur vinte,
  Mbretėresha mbretėronte,
  Po edhe aty kur rrinte,
  E pyette dh'e dėgjonte.
  Gjoni nėr gra posa hyri
  I ngrehurė posi gjeli,
  Tė gjitha me radh' i qyri
  Dhe vashat i pėrkėdheli;
  Mbretėreshėn' e zu pej dore
  Dhe i tha: "Tė dua pakė",
  Dorėn, q'e kish pej dėbore,
  I zuri dhe i tha: "Jakė".
  Ajo me re e shikojti
  Dhe, sado q'e pa tė qeshur,
  Hidhėrimn' e kupėtojti
  Dhe u ngrit llėrėpėrveshur.
  Me tė hyrė nė tė ndarėt,
  Dorė pej dore u zunė,
  Duke thėnė me tė parėt
  Mbreti tė shkretėnė punė
  Mbretėreshės liksht i erdhi,
  Kur e dėgjoi atė fjalė,
  E trėmbi shumė dh'e verdhi,
  Lott' i vanė si valė,
  Si dellėndyshet kur venė
  Me vrap t'arrijnė mė parė,
  Po gjejnė prishur folenė
  Dhe zoqt' e tyre tė vrarė!
  Asht'u mahnit mbretėresha,
  "Djemtė, tha do tė dėrgohen!
  Unė jetėnė ē'e desha!
  Popo! tė mė largėsohen!
  Qysh tė duronj un' e zeza
  E tė rronj pa ta nė jetė?
  Kjo brengė pse ra si reza,
  Zot'i math e i vėrtete?"
  Mė pastaj tė shoqt i thotė
  Me helm edh'e zėmėruar:
  "Ėshtė turp nė gjithė botė,
  Kjo 'shtė pun' e shėmėtuar.
  Foshnjatė ne tė dėrgojmė
  Nė njė vėnt fare tė huaj
  E neve tė dėshėrojmė!
  Kėtė fjalė mos e thuaj!
  Cila mėm' e cili atė
  Djemtė penk i ka dėrguar?
  Punė fort shum' e mėkatė,
  Kurrėkush s'e ka punuar!
  Shpirtin' e ap, djemtė s'venė,
  Pa ta s'bėn dot asnjė ditė,
  Dhe ata neve s'na lenė,
  S'bėnenė kshu miqėsitė!
  Djemtė q'i kam gjithėnj' afrė,
  T'i dėrgonj lark nga shtėpia,
  Tė rin atje si tė vafrė,
  Mos e dhėntė perėndia!
  Murati, mbret' i Tyrqisė,
  S'e di ē'ėshtė bir e bijė,
  S'ka pjesėn' e njerėzisė,
  Dashuri s'ka nė fėmijė
  Ajy do tė mbretėronjė,
  Qė tė bėnjė ligėsitė,
  Tė vrasė e tė shkretonjė,
  Tė derthnjė gjak nat' e ditė!
  Ah! moj Shqipėriz' e mjerė!
  Mė tė mbajtė perėndia,
  Mos tė shtėntė ndonjėherė
  Zoti ndėr duart tė tija.
  Ėshtė prishės e shkretonjės,
  Ėshtė kafsh' e egėrsirė,
  Ėshtė vrasės e mundonjės,
  Shpirterrėt' e zėmrėkllirė."
  Kėshtu tha e zėmėruar
  Dhe mbrenė nė syt e shihte,
  Dhe zėmėr' e pėrvėluar
  Me fort e me vrap i rrihte,
  Kur ėngjėll' i urtėsisė
  Nė shpirtit tė saj xbriti,
  Erth nga an' e Perėndisė
  Dhe zėmrėnė ia trėnditi.
  Mėndjen' e ktheu menjėherė
  Dhe tha: "Bėni si tė doni,
  Ju mendohi gjat' e gjerė,
  Mua s'duhet tė mė thoni.
  Pėr shpėtimt tė Shqipėrisė
  E kam gas e nder nė jetė,
  Ap fjalė ndaj perėndisė,
  S'pendohem dhe tė mbes shkretė."
  Mori fjalėnė dhe vate
  Mbreti, e mė s'ndenj gjėkundi,
  Sindėkur u tha ndajnate,
  Fjalės' i doj dhėnė fundi.
  Nė mest shumė fjalė thanė
  Parėsija qė u mblodhė,
  Pėr paqė nevojė panė,
  Papo miqėsinė zgjodhė,
  Tė rinjtė shum' u pėrpoqnė,
  Se punėn nuk' e pėlqyen,
  Mė pastaj mėnjan' u hoqnė
  Po mėndjenė nuk' e kthyen!
  Pleqėsija dhanė shortė
  Tė bėhetė miqėsija,
  Po tė zihet me tė fortė
  M'anėt tjatėrė gatija,
  Gjithė kombetė tė mblidhen
  Njė ligė nė mest tė vėnė,
  Me besa-besė tė lidhen
  E turqitė t'i pėrzėnė.
  Pastaj tė gjithė u ngrinė
  E nė tė huajtė vanė
  Edhe bėnė miqėsinė
  Pas mėnyrėsė qė thanė.
  Mbreti tha: "Tani ju shkoni,
  Pa djemtė ne i dėrgojmė,
  Edhe sulltanit i thoni
  Qė fjalėnė s'e harrojmė."
  Tė huajtė gjithė u ngrinė
  Si u bėnė kėto fjalė,
  Nga qyteti duke dalė.
  Ditėt ishin duke shkuar,
  Vininė me vrap si lumi,
  I trumbull a i kulluar,
  Q'ikėn e nuk e zė gjumi.
  Dit' e zezė afėrohej
  Qė tė ndaheshin fėmija,
  Zėmėra po u helmohej
  Dhe shtėpin' e mbuloi zia.
  Mbreti njė plak tė besuar
  Dhe njė plakė q'i kish rritur
  E i kish pritur ndėr duar
  Dhe ish e mir' edh' e ditur,
  U nisi, dhe disa vetė,
  Mėsimdhėnas e tė tjerė,
  Shėrbėtorė shtat' a tetė,
  Tė matur edhe tė vlerė,
  Djemtė ishin tė gėzuar
  Qė tė hipinė nė kuaj,
  Si tė mėdhenj e tė ēquar
  Tė venė nė vėnt tė huaj.
  Mbretėresha po mentohej
  E ndė mėntt gjė tjatrė s'vinte,
  Helmi i saj po i shtohej,
  Tė tėrė natėnė s'flinte.
  Koh' e ndarjes u afrua,
  U mbaruanė gatitė,
  Edhe dita u shėnua,
  Opopo! e zeza ditė!
  Mėma dhe motratė qanin
  Edhe djemt' i pėrqafonin,
  Gjithėnjė pranė i mbanin,
  I puthnin e i pushtonin.
  Mbretėresha u helmua,
  Tha: "Ē'bėra e zeza unė!
  M'u shkurtoftė jeta mua!
  Qysh e bėra kėtė punė!
  Si mi mori mėnt e mija
  Zot' i math e i vėrtetė,
  Tė ndahem ngaha fėmija,
  Tė mbes kėrcure dh'e shkretė!
  E pata shkruar nė ballė
  Kėtė tė shkretė mynxyrė,
  Tė ndahem qė mė tė gjallė
  Me tė kėtillė mėnyrė!
  Vall' a do tė mi dėrgonjė
  Kurdoherė qė tė dua,
  A fjalėn do ta harronjė,
  Tė mė digjet zėmra mua!
  Ah! kam frikė pej mynxyre!
  Mos nuk' i shoh mė nė jetė,
  E tė vdes nga mall'i tyre,
  Ta lė dhe shtėpinė shkretė."
  Kėto thosh dhe me lot qante,
  Mallėngjimi nuk e linte,
  Ngashėrimėnė s'e mbante,
  Dhe mėndj' e saj rreth i vinte.
  Ditėnė qė do tė shkonin,
  Mbreti u ngrit qė me natė,
  Gjithė bota lot lėshonin
  Edhe i varfėri atė
  Pastaj djemtė pran' i mori,
  I puthi e i qafojti,
  Psherėtiti fort i gjori,
  Lottė ēurkė i lėshojti.
  U thotė: "Tė silli mirė,
  Tė bėhi njerės nė jetė,
  Tė mos mbetni n'errėsirė,
  Po tė jini tė vėrtetė,
  Nat' e ditė tė kėndoni,
  Ēdo q'u duhetė ta dini,
  Gjithė gjuhėt t'i mėsoni,
  Po shqipenė mos e lini;
  Mirėsit' e Shqipėrisė
  I mbani, mos i harroni,
  Nga vetijat' e Asisė
  Ndruhi, mos i afėroni;
  Mėmėdhen' e kombin tuaj,
  Shtėpinė e njerėzinė
  Dhe atje nė vėnt tė huaj
  T'i doni, dhe miqėsinė
  Shqipėtar' e Shqipėrinė
  Kurrė tė mos i harroni,
  Kini dritė urtėsinė,
  Ēdo gjė me mėnt ta gjykoni;
  Tė bėhi trima tė urtė,
  Tė zottė tė mbretėroni,
  Jo tė marr' e mėndjeshkurtė,
  Ndaj duhetė tė mėsoni;
  Tė bėhi shumė tė ditur,
  Fjalėbukur' e tė ēquar,
  Shpirtdashur e mėndjendritur,
  Tė mir' e tė kupėtuar.
  Zoti e nderoj njerinė,
  I dha mėnt qė tė gjykonjė,
  Tė punonjė mirėsinė,
  Tė ligatė t'i mėrgonjė
  Ruani nder' e shėndenė,
  Burrėrin' e trimėrinė,
  Kombin' edhe mėmėdhenė,
  Njerėzin' e mirėsinė.
  Shqipėria jush ka shpresė,
  Edhe pret shumė tė mira,
  Po tė mbani juve besė,
  Nuk' e ha dot egėrsira,
  Mėsimet do t'u mėsojnė
  Ato punėra q'u duhen
  Atyre qė mbretėrojnė
  E mbretrė tė mirė quhen;
  U duhetė njerėzija,
  Zotėrija e tė tjera,
  Mirėsija, trimėrija,
  Gjithė vetijat' e vlera;
  Kombinė shumė ta doni,
  E si fėmijė ta kini,
  Me tė drejtė tė gjykoni
  E ēdo punėzė ta dini;
  Dhe nė brengė tė mėsohi,
  Dhe shpirtinė ta mundoni
  E kurrė tė mos rėndohi
  Nė doni tė mbretėroni;
  Kini njohė tė qėruar,
  Dhe ndjenja tė larta shumė,
  Zėmėr edhe shpirt tė ēquar,
  Mėndje pa lodhj'e pa gjumė."
  Kėshtu u tha i ziu atė,
  U fali udhėn' e mbarė,
  I puthi, u dha uratė,
  Edhe u hoq duke qarė.
  Gratė gjithė psherėtinin,
  I luteshin Perėndisė,
  Prapė shėndoshė tė vinin
  Prensėrit' e Shqipėrisė.
  Mbretėresha gjer nė shkallė
  Dolli me zėmrė tė thyer,
  I puthi djemtė nė ballė
  Dhe u nda e mallėngjyer.
  Dhe ata djemthit' e mitur,
  Kur e panė qė u ndanė,
  Mbenė posi tė mahnitur
  Dhe me lot tė hidhur qanė
  Pėr herė tė par' e panė
  Sa dhemb njeriu e shtėpija,
  Mėmėdheu e gjithė ē'janė,
  Dhe shokėt' e njerėzija.
  Hipnė nė kuajt e shkuan
  Si zogu kur lė folenė,
  Njerėzin' e pėrvėluan,
  Shkretuanė mėmėdhenė.
  Kapėtuan mė tjatr'anė,
  Nga mali kokėnė kthyen,
  Krujėn e bukur s'e panė,
  Mė tepėr u mallėngjyen;
  U dukej sikur kish shkuar
  Njė kohė fort shum' e gjatė,
  Qė ishin ndar' e mėrguar
  Nga motr' e nga mėm' e atė
  Gjithėnjė Krujėn mendonin,
  Dhe nga malli psherėtinin,
  Mėmėdhenė s'e harronin,
  Tė gjitha nėr mėnt' u vinin.
  Ng' ajy mall' i shum' u mpinė,
  Sa tė katrė u sėmurė,
  Jo vetėm pėr njerėzinė,
  Po dhe pėr gur' e pėr drurė.
  Zėmėratė u rėnkonin
  Se s'i linte dashurija,
  Mėrgimnė nuk' e duronin,
  S'ndaheshin nga njerėzija.
  Njeriu kudo tė rronjė,
  Nuk e harron mėmėdhenė,
  Zogu le tė fluturonjė,
  Po nėr mėnt e ka folenė.
  Uji sado qė tė ngrihet,
  E tė hapetė ndė erė,
  Tė mblidhetė e tė shtrihet,
  Prapė mbi dhet do tė bjerė
  Ngado tė vej' e tė bredhė,
  Tė ndryshohet' e tė ndrrohet,
  Prapė mbi dhet do tė rrjedhė,
  Veē atje mund tė qetohet.
  Mbretėreshės' ajo ditė
  Ju duk fort e shėmėtuar,
  Zėmrėn e kishte tė mpitė,
  Tė djegur, tė pėrvėluar.
  Pėr djemthit fort keq i vinte,
  Edhe qant'e s'pėrdėllehej,
  Gjithėnjė po psherėtinte,
  Me fjalė nukė gėnjehej.
  I thoshinė tė mos qanjė,
  Djemt' aqė lark nukė vanė,
  Dhe zi pėr ta tė mos mbanjė:
  "Rrofshin, desh Zoti, gjall' janė,
  Kurdo t'i duash, tė vinė,
  Dhe kartė do tė dėrgojnė,
  As shtėpin' as njerėzinė,
  As mėmėdhen' e harrojnė."
  Po atė s'e lij rėnkimi,
  Dhe fjalėtė s'i dėgjonte,
  Mallėngjimnė hidhėrimi
  Edhe lottė po ja shtonte.
  U ngrys e shkoj dhe ca natė,
  Mbretėresha nukė flinte,
  Vashat' u mblodh' edhe gratė
  E vunė nė shtrat tė flinte;
  Po s'e linte mallėngjimi,
  Pa rrinte nė shtresė zgjuar,
  Zėmrėn' e saj hidhėrimi
  Ia kishte fare helmuar;
  Nukė flij e zeza mėmė,
  Syt' e zes me lot ju mbushnė,
  Edhe gjithė atė mbrėmė
  Nė zėmrėt tė saj kish prushnė
  Mendja nė djemthit' i vinte,
  Derdhte lot shum' e rėnkonte.
  Perėndija e dėgjojti,
  Tė vėllan' e vdekjes thirri,
  Me tė matht tė saj e ēojti
  E i vate ndaj tė gdhiri.
  Gjum'i qet' u afėrua,
  Edhe i qėndroj mbi krye,
  Mbretėresha u qetua,
  Kur n'ėndrrė ju rrėfye
  Njė rrip' e njė shkretėtirė,
  Dhe pas njė shpelle qėndruar
  Njė kuēedrė, nj'egėrsirė
  Me ca sy tė sgurdulluar!
  Nė mest tė gjakut po rrinte.
  Rreth e rrotullė vėshtronte,
  Shumė frynt'e shkrefėtinte,
  Dhe tym e flakė lėshonte!
  Tre nga djemt' e saj kish zėnė
  E si ujku po i ēante,
  Si shqerra posht' i kish vėnė
  Edhe mushkėrit u hante!
  M'i vogėlėthi po vinte
  Si ėngjėll pshjellė me dritė,
  Si lėmsh' i diellit ndrinte,
  Nat' e errėt' u bė ditė.
  Kuēedrėsė ju lėshua,
  I ra me kordhėt dh'e vrau!
  Mbretėresha shpejt u zgjua,
  "Un' e zeza" tha dhe qau!
  U ngrit, u vesh duke qarė,
  Ndenj si e varfrė nė vatrė,
  Me fytyrėzė tė vrarė,
  Qė s'e kishte herė tjatrė.
  Ra zija, mbuloj shtėpinė,
  E u hap dalėngadalė,
  Zuri gjithė Shqipėrinė,
  Errėsoj fusha e male!
  Mbretėresha mė s'kuxonte
  Tė hyj nė dhomėt tė tyre,
  Se djemt' e gjora kujtonte,
  S'ja dil dot asaj mynxyre;
  Posi nje fatzi i mjerė,
  Qė kthehet zėmėrėdjegur,
  Vjen mė shtėpi, hyn mė derė,
  Po gjen t'ėmėnė tė vdekur,
  I qaset, po s'kuxon kurrė
  T'i ngrerė cipėn' e shkretė,
  Ndonėse 'shtė trim e burrė,
  S'e sheh dot shuar pėrjetė.


  ________________________________
  Historia e Skėnderbeut nga Naim Frashėri. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Historia e Skėnderbeut nga Naim Frashėri. Empty Re: Historia e Skėnderbeut nga Naim Frashėri.

  Mesazh nga Administratori prej Sat 01 Sep 2007, 02:16

  KREU III

  E zeza Adrinopojė!
  Q'u bėre burim i zisė,
  Vure botėn nė nevojė,
  Nė helmit tė ligėsisė!
  Djemthitė ndaj teje erdhė,
  O qytet i mallėkuar!
  Sa lot tė varfėrit derdhė
  Me zėmrė tė dėshėruar!
  Ishte mbushurė qyteti
  Me njerėzit tė Azisė,
  Ardhurė gjithė rrėmeti,
  Posi tuf' e bagėtisė,
  Zėmrėtrumbull e shpirterrėt,
  Tė egėr' e tė tmerruar,
  Tė gjithė pėr nė skėterrėt,
  Tė tresh' e tė shėmėtuar; { tė trash' }
  Tė tėr' ishin kokėpshjellė,
  S'kishinė gjė tė pėlqyer,
  S'dijnė tė korr' e tė mbjellė,
  Po tė marr' e tė rrėmbyer;
  Ishinė tė sgurdulluar,
  Tė veshurė ndėr lėvere,
  Turi-e buzėlėshuar,
  E ndė tė rreme pėrherė
  Me tumane gjithė veshur,
  Dhe me hekura ngarkuar,
  Tė vrenjtur' e tė paqeshur,
  Tė keq e tė zėmėruar.
  M'i madh'i tyre, Murati,
  S'kish ndėr mėnt kurrė tė mirė,
  Posi e gjet nga i ati,
  Mė tė ligat kish dėshirė
  Nė jetė njeri s'peshonte,
  Dhen' e zij gjithė tė tinė,
  Kostandinopojėn donte
  Dhe Romėn' e Italinė
  Doj tė hynj nė gjith' Evropė,
  E gjithė kombet qė qenė
  Rrih t'i bėnte mijė copė
  Ta shkretonte gjithė dhenė.
  Urdhėr i tij': "Vraje! Vare!"
  Kėto dy fjalė dij mbreti,
  Hell edhe grep e lavare
  Ishte mbushurė qyteti!
  Prensėrit' e Shqipėrisė
  Rrininė tė papėrzjerė,
  Nukė dilnin pej shtėpisė,
  S'trazoheshin me tė tjerė.
  Ajy m'i vogėl'i tyre,
  Qė vij nga gjithė m'i ēquar,
  Pej fytyr' e pej mėnyre,
  Zoti e kish lartėsuar,
  Tė mirat gjith' i kish dhėnė,
  Tė ligat ja kish mėrguar,
  Gjė tė metė s'i kish lėnė,
  Sė gjithash e kish mbaruar.
  Kish shpirt e zėmėr' e ndjenjė,
  Edhe mėnt e njoh' e hije,
  Shtat edhe sjell' e rrėfenjė,
  Dhe fuqi pej Perėndije.
  Nė krah tė djathtė, kur lindi,
  Kishte njė shenjė si shpatė,
  Gjithė botėnė e bindi,
  Edhe miq e mėm' e atė,
  Qė do tė bėhėj trim burrė,
  Mėmėdhenė ta nderonte,
  Nukė do tė mundej kurrė
  Sa tė ish e sa tė rronte;
  Ėndėrr' e ėma kish parė,
  Sikur polli njė dragua,
  Kur ishte mė tė me barrė,
  Pa andaj shum' u gėzua.
  Mėsoj gjithė dituritė,
  U bė njeri i mėsuar;
  Shpirtit i dha dhe mė dritė,
  Ndritoj zėmrėn' e qėruar;
  Kishte gjithė urtėsitė,
  Ish mėndje me shumė dritė,
  Kish me vet'he Perėndinė.
  Kordhėn' aqė mir' e msojti,
  Sa kushdo q'e shih, ēuditej,
  Njeri t'i dilte s'kuxojti,
  Se e dij qė do tė shtritej;
  Aqė keq shtij me shigjetė,
  E me ushtė kur shėnonte,
  Trimi burr' e i vėrtetė
  Kurrė dėm nukė qėllonte.
  Kohėn' e shkoj duke msuar,
  Mbushi vjet tetėmbėdhjetė,
  Ishte ėngjėll i uruar,
  Pa u bė, si deshi vetė
  Aqė shum' i shėndosh' ishte
  Sa njėqint burra ta zinin,
  Ajy brengė nukė kishte
  Se poshtė dot nuk' e vinin.
  Njė ditė qė kishte dalė
  Me tė tijtė, tė dėfrente
  Jashtė, hipurė nė kalė,
  Dhe posi hėna ēkėlqente,
  Dukej q'ishte bir pej mbreti,
  Gjithė duallė dh'e shihnin;
  U ēudit gjithė qyteti,
  Qė s'e dinin' e s'e njihnin;
  Sa qe i vogėl' e djalė,
  Rrij brėnda, msont'e s'delte,
  Herė tjatėrė s'kish dalė,
  Jashtė derės nukė shkelte.
  Dielli qė del nga qarku
  Mos pandeh q'e pjellėn retė,
  Edhe ky s'lindi nga barku,
  E dėrgoj Zot'i vėrtetė.
  Sulltani e pa tek vinte,
  Edhe tha: "Ē'ėsht' ajy burrė?",
  Se gjer ahere s'e dinte,
  Nuk' e kishte parė kurrė.
  "Pa e ktheni e ma bini,
  Tha, se qenka trim' i mirė,
  Cili vall' ėsht', a e dini?
  Ndrin si ylli mė tė ngdhirė."
  Mbreti ish me parėsinė,
  Prensi zbriti edhe hyri,
  Tė gjithė kryetė ngrinė,
  Shumė ua zuri syri;
  Pastaj si e kupėtuan,
  Gjithė mė kėmbė ju ngrinė,
  Me fjalė shum' e lėvduan,
  E me nder tė math e prinė,
  Gjith' ishinė kokėpshjellė,
  Dhe fytyrėshėmėtuar,
  Kok' e tyre ish si shpellė,
  Rrininė buzėlėshuar.
  Tė gjithė shum' e pėlqenin
  Tė parėt' e mbretėrisė,
  Njė emrė donin t'i gjenin,
  Pas mėnyrės' sė Turqisė,
  Nj'ėngjėll nga qiell'i lartė
  Perėndija me vrap nxori,
  Zbriti me njė re tė zjarrtė,
  Fytyrė dervishi mori;
  Dervishi i lar', i ndrruar,
  U dha si dritė mė derė,
  Sa ishinė rrotull shtruar,
  Gjith' u ngrinė menjėherė,
  "O i mirė!" i tha mbreti,
  "Nga na vjen e nga tė kemi?
  S'mė ngjan tė jesh nga qyteti,
  Se s'tė njeh ndonjė nga ē'jemi."
  "Jo, tha, unė jam i huaj,
  Qė rendin me udhėtarė,
  S'rri as me jav' as me muaj,
  Po sa munt ikėnj mė parė."
  Mbreti i tha: "Ti i mirė,
  Qė shėnditke gjithėmonė,
  E shum' ujėra ke pirė,
  E di kėtė trim ē'e thonė?"
  Dervishi fjalėn ja preu;
  Tha: "Un' atė sot s'e pashė,
  Ky zot ėshtė Skėnderbeu;
  Me t'an' aty lasht' u ndashė.
  Ja pruri ėngjėlli vetė,
  Kėtė emėr' edhe nderė,
  Q'e kish pasurė nė jetė
  Aleksandr'i math njėherė! { Skėnder = Aleksandėr }
  Se dhe shpirt'ish i atija, { Skėnder bej = zoti Aleksandėr }
  Nė mėmėdhet tė tij prapė
  Dėrguar nga Perėndija,
  Frik' armikėvet t'u apė,
  Si dhe njė herė qėmoti,
  Q'ishte trim, burr' i vėrtetė
  U tregua aq' i zoti
  Sa la emėrė pėrjetė."
  Po turqitė nuk' e dinin
  Shqipėtar' e math tė shkuar,
  Pa at' emėrė s'ja vinin,
  Q'e kishte pėr tė nderuar.
  Nė shumė tė madhe punė
  E qeshi mėndja sulltanė,
  E gjeti si firaunė, { firaunė = faraonin }
  Qė rrit' mė shtėpi Mosanė! { Mosa = Moisi }
  Pas ca kohė Skėnderbeu
  Njeri i math u tregua,
  Trimėrinė e rrėfeu,
  Nga gjithė burrat' u ēqua.
  E lartėsoj trimėrija,
  Trimn' e vėrtetė me pallė,
  Aqė sa e vu Turqija
  Nė shumė tė lartė shkallė.
  Fat'i bardh' i mirėsisė
  Nė mijėra ushtėtarė
  Zgjodhi trimn' e Shqipėrisė,
  E vu mbi gjithė tė parė.
  Skėnderbeu kudo lėftonte,
  Njeri pėrpara s'i rrinte,
  Burrė s'u gjent t'i qėndronte,
  Po i muntte ngado vinte.
  Na erdhi n'Adrinopojė
  Njė tatar i math ng'Asija,
  Qė nuk i flitej me gojė,
  I rėndė nga trimėrija;
  Ishte i math sa dy buaj,
  I egėr e i tmerruar,
  Kish fuqi sa katrė kuaj,
  Ish si lum' i trumbulluar.
  Tatari njė trim kėrkonte,
  Me sqimė tė madhe delte,
  Po njeri nukė kuxonte
  Nė gjurmėt e tij tė shkelte;
  Po mburrohej me njė fjalė
  Dhe i trėmbte gjithė ē'qenė:
  "Kush ėsht' i zoti tė dalė,
  Thosh, tė njohė vetėhenė!"
  Njė njeriu, qė tek shkelte,
  Tronditej i tėrė dheu,
  Kush mundte tjatrė t'i delte,
  Veē trim'i math Skėnderbeu?
  Duallė tė dy kaluar,
  Nė hekur tė rėndė veshur,
  Mburojat marrė nėr duar
  E kordhat' e prehta ngjeshur;
  Mėnjan' ish fytyrėqari,
  Qė si nat' e zezė nxinte,
  M'anėt tjatrė shqipėtari
  Si dielli vetėtinte.
  Bota qė e panė djalė
  Prensinė, kundrejt tatarit,
  Hipur si ėngjėll mė kalė,
  Gjithė ja dhanė tė qarit;
  Me shumė re po shikonin, { me shumė re = me shumė vėmėndje }
  Luteshin pėr Skėnderbenė,
  Se si perėndin' e donin,
  Gjithė njerėzit qė qenė,
  E dinin q'ish trim tatari,
  S'pandehninė qė tė mundej,
  Ish i math si qipi bari, { qipi = mullar }
  Pa nga vėndi nukė tundej.
  Skėnderbe, o jetėgjatė!
  I tha: "Ti mik, mase thua
  Me mburrje shum' e lėvdatė,
  "Nukė ma del njeri mua";
  Edhe me shpresė gėnjehesh,
  Nė mėmėdhet tėnt tė thuash,
  Nonjėherė kur tė kthehesh,
  "Unė kurrė s'u rrėzuash!"
  Po shpesit q'i ėshtė shkruar,
  Tė mos shohė mė folenė,
  Futetė si i verbuar,
  E heth nė rrezik vet'henė."
  Kėto tha dhe ju lėshua,
  Prens' i bukurė si ylli,
  U derth posi njė dragua
  Qė po suletė nga pylli.
  Tė dy kordhėtė i hoqnė,
  Njėri-tjatėrin tė priste,
  Me fuqi shum' u pėrpoqnė,
  Shoku-shoknė s'munt ta vriste,
  Se ishin veshur nė hekur,
  Dhe dininė tė lėftonin,
  Ishin fort mirė tė pjekur,
  Pa vet'henė e mburronin;
  Po trimi, q'i lij pas shokėt,
  Hoqi fort mirė njė shpatė,
  Tatarit i ra nė kokėt,
  Ra i ziu si lopatė.
  Gjithė ē'qen' atj'edh'e panė,
  Thirr' e thanė shumė fjalė,
  Pastaj i erdh' atje pranė
  Skėnderbegut e ju falė
  Pleqt' u ēudinė nga fati
  Dhe i dhanė shum' urata,
  Me dorėt tė tij Murati
  I fali disa dhurata.
  Pas kėtij shumė tė tjerė,
  Qė kuxuan' e lėftuan,
  U ndenė mbi dhet tė mjerė,
  Nga vdekja nuk' u mėrguan.
  Dy persė trima tė msuar
  Kėtė punė e dėgjojnė,
  Edhe duke ashpėruar
  Erdhė nė Brus' e kėrkojnė
  Nga mbret'i gjithė Turqisė
  Njė burrė qė tė lėftojnė,
  E nė mest tė njerėzisė
  Trimėrinė ta tregojnė:
  "Zgjith nė gjithė ushtėtarė
  E nga gjithė qė ke pranė,
  Tė dėgjuar' e tė parė,
  Njė trim tė lėftojm", i thanė.
  Murati trimat i psholli,
  Qė kish nė mest t'ushtėrisė,
  Po asnjė nga gjithė s'dolli
  Drejt trimavet tė Persisė.
  Skėnderbe'u ashpėrua,
  U ngrit e hekurat veshi,
  Pastaj dolli si dragua,
  U vėrsul posi rrebeshi.
  Persėtė vėllezėr' ishin,
  Dhe m'i madhi Jahja thuhej,
  Trimėri te madhe kishin,
  M'i vogli Mustafa quhej.
  Jahjaj sė pari qėllojti,
  Po shigjeta prap' u kthye,
  Mburronjėnė nuk' e shpojti,
  Maj' e hekurtė ju thye;
  Pastaj Skėnderbeu qėllojti
  E me rrėmbim shumė shturi,
  Shigjeta mi kok' i shkojti
  Persit, e nė shtat s'e zuri;
  Ahere posi petriti
  Mi Jahjanė u lėshua,
  Dhe shpatėn' e lar' e qiti,
  Pers'i varfėr' u tmerrua.
  Ndihmė s'gjeti veē me vrapi,
  Se e pa qė s'mundej kurrė,
  Mori dhenė posi capi,
  Nukė qėndroj dot si burrė.
  Mustafaj q'ishte mėnjanė,
  Dhe luftėn' e tyr'e shihte,
  E pa q'u munt tė vėllanė,
  U derth fshehtazi t'i ndihte.
  Trimi shpejt e kupėtojti,
  Qė po vinte me tė qetė,
  Me bisht tė syrit shikojti,
  Hoqi me vrap njė shigjetė,
  Gjithė fuqinė e mblodhi,
  Dhe Mustafan' e shėnojti,
  Si rrufe me vrap e hodhi,
  Tejpėrtej tė zin' e shpojti;
  I ēpoj hekur e mburrojė,
  Edhe shtatn' e tij shigjeta,
  U kėput, pa, si sgėrbonjė,
  Vdekja e mbuloj e shkreta;
  Jahjaj mori shumė frikė
  Dhe s'e priti Skėnderbejnė.
  Skėnderbeu tha: "Mos ikė,
  Se trimat shpinė s'rrėfejnė."
  U derth me kordhė nė dorė,
  Si dragoj i ashpėruar,
  E kohė persit tė gjorė
  Nuk' i la pėr tė mėrguar.
  Me shumė tmerr e pa shpresė,
  Skėnderbeut ju kėthye,
  Hoqi kordhėnė ta presė,
  Jahja trimi u gėnjye!
  Posi dragonjtė u zunė,
  Me kordhatė tė kėqija,
  Njėri mė tjatėrin shtunė,
  Po s'i vrau Perėndija!
  Luanin shpatat e prehta,
  Ndrininė e vetėtinin
  Nd'erė si pėndė tė lehta,
  Njėra-tjatrėnė godinin,
  Pa kur e panė Jahjanė
  Gjithė bota, q'ishin mbledhur,
  Tė shtriturė posi kanė,
  Mbyturė nė gjak e verdhur,
  Kokėn' e trupin' i kish ēarė
  Me njė shpatė q'i kish hequr,
  Dhe mė dy e kishte ndarė,
  E pa ndjerė kishte vdekur!
  I kish rėn' e shkreta shpatė,
  Pėrnjėherė si rrufeja,
  Ja bėri ditėnė natė,
  Gjaku i vij si rrėkeja;
  I venitur' ishte nderė,
  Ishte pa frym' e i qetė,
  Me tė vdekurit pėrzjerė
  Ish i mjeri n'atė jetė.
  Gjithė bota u ēudinė
  Me fuqit tė Skėnderbeut;
  S'ja kish njeri trimėrinė,
  S'kish shok mbi faqet tė dheut;
  Nderi edhe dashurija
  Nga gjithė bota i shtohej,
  Papo gjithė njerėzia
  Pėr atė trim pėrgjėrohej;
  Dhe vetė sulltan Murati
  E donte keq Skėndrbenė,
  Mė shumė dhe nga i ati
  E mė teprė se Mehmenė
  Skėnder' e math prap' e ngjalli
  Zot'i math e i vėrtetė,
  Muratnė shpresa e talli
  Pandaj e lartėsoj vetė
  Ngaha vėnt' i Perėndisė
  Skėnder' i math prapė dolli
  E i dha nder Shqipėrisė,
  Se ajo sėrish e polli.
  Skėnderbe'u bė i parė
  Mi ushtėrit tė Turqisė,
  Mi mijėra ushtėtarė
  Kryeprens' i Shqipėrisė.
  U hoth tė parėnė herė
  Nd'Azi ng'Adrinopoja,
  Se ishte vend i pėrzjerė,
  Pa atje e doj nevoja;
  Si u hodhė pėrtej denė,
  Skėnderbegu me tė dalė,
  Mbloth ushtėtarėt, qė qenė
  Rreth, e u tha kėto fjalė:
  "O vėllezrė ushtėtarė,
  Q'u nistė bashkė me mua,
  Unė punė tė pambarė,
  E tė papėlqyer s'dua!
  Duhet tė jini tė mirė
  E tė kini trimėrinė,
  Tė mos bėhi egėrsirė,
  Po tė mbani njerėzinė
  Jo tė merrni, tė rrėmbeni,
  Tė shani e tė godini,
  Tė rripni e tė gėnjeni,
  Po faqebardhė tė jini;
  Grat' e foshnjat t'i mburroni,
  Dhe pleqet t'u bėni nderė,
  Tė falurit t'i lėshoni,
  Mos i pėrdorni si berrė
  Trimi e ēėmon njerinė,
  E sheh si vet'hen' e tija,
  S'do tė likn' e ligėsinė.
  Punėnė mir' e mejtoni,
  E ndonjė tė mos gėnjehet,
  Se pastaj mė turpėroni,
  Po kush do, qė sot tė kthehet;
  Njeri s'duhetė tė qahet
  Nga shokėt e mij ndė jetė
  Dhe asnjė mėnt tė mos mbahet
  Pėr tė keq e pėr tė metė
  Dua tė kini dėshirė
  Pėr tė drejt' e tė vėrtetė,
  Pėr tė mbar' e pėr tė mirė,
  Gjithėnjė nė kėtė jetė
  Luftėtarėt t'i lėftoni,
  Nė luftė do t'i godini,
  Po pastaj mirė vėshtroni,
  Njerės tė urtė tė jini;
  Unė dua trimėrinė,
  Dhe i falem burrėrisė,
  Po dua dhe njerėzinė,
  Qė ėsht' udh' e Perėndisė
  U kam vėllezėr' e shokė
  E miq me gjithė dėshirė,
  Edhe mbi sy e mbi kokė,
  Kur t'u shoh n'udhėt tė mirė
  N'u pafsha nė prapėsirėt,
  Nė dėm e nė tė kėqija,
  Nė tė lig' e tė pėshtirėt,
  S'shpėtoni duarvet t'mija."
  Unjnė kokėn' ushtėtarėt
  E Skėnderbegut ju falė,
  Vegjėlija dhe tė parėt
  I dhanė besė dhe fjalė
  E shtroi kaq mirė Azinė,
  Sa gjėsendi s'pėpėrinte,
  Ngriti dėmn' e kusėrinė,
  Qėngji me ujkunė flinte;
  U bė mbret'i gjith' Azisė,
  Ēdo pun' e vuri ndė udhė,
  Doj udhėn' e Perėndisė
  Njeri s'mir asnjė kėrpudhė,
  S'bėri njė gjė tė pėrhirė,
  Njė punė tė papėlqyer,
  Botėn' e linte tė lirė,
  Kurrė zėmrė s'kishte thyer;
  Kish udhėn' e njerėzisė,
  Pa njerėzit gjith' e donin,
  E tėrė bot' e Azisė
  Atė me gisht e tregonin.
  Mėnt shum' e urtėsi kishte
  Dhe tė ēquara vetija,
  Ėngjėll' i qiellit ishte
  Dėrguar nga Perėndija;
  Nė zėmrė kish mirėsitė
  E ndė mėndje diturinė,
  Nė shpirt kish tė madhe dritė,
  Kish tė bėn' me Perėndinė
  Ishte sė gjithash i zoti,
  Si shqipėtarėt' e parė,
  Si Pirroja q'ish qėmoti
  E tė tjerė kordhėtarė
  Dinte mirė tė lėftonte,
  Edhe kishte fuqi shumė,
  Dhe zėmėra i punonte,
  Trimėrija s'i kish gjumė.
  Kur mirrte kordhėn nė dorė,
  Edhe delte tė lėftonte,
  Ish si dashi me kurorė,
  Njeri kundrejt s'i qėndronte.
  Kishte nė mėnt urtėsinė,
  Qė ēdo pun' e ēquan mirė,
  Mirėsin' e ligėsinė
  S'i pėrzjen t'i bėnjė kllirė,
  Ish burr' i gjall' e i gjatė,
  E nė shpatullat i gjerė,
  S'ish i ligur' e i thatė,
  Po ish si lulja nė verė.
  Ish i bardh' e faqezjarrtė,
  S'kish gjėsendi tė pėshtirė,
  Ish i florinjt' e i artė,
  Edhe i leht' e shtatmirė.
  Ishte mbret i bukurisė,
  Si dielli epte dritė,
  Kish hijen' e Perėndisė,
  Natėnė e bėnte ditė.
  Fytyrėn' e kish tė mirė,
  Zėnė t'ėmbėlė si mjaltė,
  Zėmėrnė plot mėshirė,
  Vetėdijėnė tė naltė.
  Kish tė gjitha mirėsitė
  Dhe tė tėrė urtėsinė,
  Njerėzin' e dituritė
  Dhe fuqin' e trimėrinė.
  Armėtė e ati zoti
  Burra tė fortė t'i zinin,
  Katrė a pesė qėmoti,
  Nga vėndi dot nuk' e ngrinin!
  Lufta posa zij tė ndizej,
  Ajy s'duronte aspakė,
  I hipėn kalit e hidhej
  Pėrmbi armikėt si flakė
  Edhe nuk mirrte tė tjerė,
  Tė shumėt nė vėnt i linte,
  Vetėm dyzet jeniēerė,
  Edhe si rrufeja binte.
  Kali mė fort hingėllinte
  Dhe hidhej si vetėtima,
  Asgjėsendi s'doj tė dinte,
  Si rrufeja bij mi trima;
  Posi shqipja fluturonte
  Edhe ngrihej drejt pėrpjetė,
  Nga goja shkumbė lėshonte,
  Thoshnje do tė pijė retė.
  Skėnderbegu kordhėzhveshur,
  Lėshohej posi fajkua,
  Me fytyrėzė tė qeshur,
  I bukurė si pallua;
  Ish nė luftė shum' i pjekur,
  Nukė frikėsohej kurrė,
  Ishte i veshur ndė hekur
  Edhe trim i fort' e burrė.
  S'u munt kurrė Skėnderbeu,
  Qė lėftonte nat' e ditė
  Njeri udhėnė s'ja preu
  As me luftė, as me mitė.
  Turqisė i ndihu fati,
  Skėnderbegu e xgjeronte,
  Dhe nė front prehej Murati,
  Burri trim pėr tė lėftonte.
  Mundi Europ' e Azinė,
  Si Skėnder' i Math njėherė,
  E madhoj shumė Turqinė,
  Bėri Mbretėri tė gjerė.
  Trimėri e Shqipėrisė,
  Skėnderbe' burr'i vėrtetė,
  I hodhi themel Turqisė,
  Fat i zi, o fat i shkretė!
  Gjithė bota Skėnderbenė
  E dėgjoj edh'e zij ngoje,
  Emėr'i tij mori dhenė,
  E gjithė dridheshin soje.
  Edhe nė Adrinopojė
  Sulltan e tė tjerė ē'qenė,
  Mė s'kishin tjatrė nė gojė,
  Po gjithėnjė Skėnderbenė.


  ________________________________
  Historia e Skėnderbeut nga Naim Frashėri. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Historia e Skėnderbeut nga Naim Frashėri. Empty Re: Historia e Skėnderbeut nga Naim Frashėri.

  Mesazh nga Administratori prej Sat 01 Sep 2007, 02:17

  KREU IV


  Gjoni dėrgoj shumė herė
  Njerės nė Adrinopojė,
  Kėrkoj djemtė mbret' i mjerė,
  Se kishte mall e nevojė
  Po sulltani i pėrgjigjej
  Sot e nesrė, pas zakonit,
  Nat' e ditė po i digjej
  Zemėr' e varfėrė Gjonit.
  Nė Evropė kish dėrguar
  Njerės e ndihm' u kėrkonte,
  Po s'e kishinė dėgjuar,
  Se njeri s'doj tė lėftonte.
  U tha: "Tė bėhemi shokė
  E ta pėrzėmė Turqinė,
  Kemi armiknė mi kokė,
  Po tė bėjmė miqėsinė."
  Evrop' e shkret' atėherė
  Ishte pėr djall' e pėr lumė,
  Priste Ruson' e Volterė,
  Ta zgjuanin ng'ajy gjumė:
  Kokėn nė trastė ta vėnė
  Disa njerės tė vėrtetė,
  Pa ta bėjnė si e bėnė,
  Tė lulėzuar pėr jetė.
  E kish mbuluar fe-zija,
  Njeriu s'e doj njerinė,
  Mbretėronte e padija,
  Nukė ishte si taninė.
  Shqipėtarėtė punojnė,
  Gjith' ata kombet' e shuar
  Pėrpiqenė qė t'i zgjojnė
  Ng'ajy gjum' i mallėkuar.
  Gjon'i gjorė u mundua,
  Po ndihmė s'gjet dot gjėkundi,
  Sa u plak, u dobėtua,
  Pa ra e vdiq mė sė fundi!
  Murati posa dėgjojti,
  Qė mbet pa mbret Shqipėrija,
  Gjithė ē'kish thėn' i harrojti
  Dhe dolli nga njerėzija;
  Fjalėn s'e mbajti Murati,
  Me tė pabesė punojti,
  Dorėnė me vrap e zgjati,
  Shqipėrinė e shkretojti!
  Vėllezrėt e Skėnderbeut,
  Q'ishin nė Adrinopojė,
  Lark shtėpis' e mėmėdheut,
  S'i lanė tė hapnin gojė,
  Po tė tėr' me vrap i zunė,
  Me njė tmerr tė keq i mblodhė,
  Pa nė burg tė thell' i vunė,
  Edhe hekurat' u hodhė!
  Pastaj dėrgoj Xhybelinė,
  Q'e kish tė math e tė parė,
  Pėr tė marrė Shqipėrinė,
  Me njėzet mij' ushtėtarė.
  Shqipėtarėt pisk e panė,
  Se kish djemthitė Murati,
  Ng'ajo frikė nuk' u ranė,
  Mos i vriste dorėgjati.
  Hyri armiku nė Krujė
  Edhe zuri Shqipėrinė,
  Vendi gjith' u bė rrėmujė,
  Njeriu harroj njerinė!
  Ish thėnė vallė nga Zoti
  Kėjo pun' e mallėkuar?
  Mot' i zi, mot' i verbuar!
  Opopo, Zot i vėrtetė,
  Qė ke ligė mirėsinė,
  Qysh munde ta shohē nė jetė
  Ndė robėri Shqipėrinė?!
  Mbretėresha qė pa fatnė,
  E gjith' ato hidhėrime,
  U hoq, vate zuri Matnė
  Me lot e me mallėngjime!
  Ėshtė keq njerith' i mjerė
  Kur ka qėnė si desh vetė,
  Pastaj bije menjėherė
  E s'i mbetet gjė nė jetė!
  Po shumė trima me besė
  Pas mbretėreshės' i ranė,
  Pa ngushėllim e pa shpresė
  Edhe vetėm nuk' e lanė.
  Katrė nga vashat' e tija
  Mbreti vet' i kish martuar,
  Pa nxjerrė nga Shqipėrija,
  Dhe m'e vogėla ish vluar.
  Mbretėresh' e gjorė rrojti
  Sa arriti dhe atėzė,
  Me njė trim burr' e martojti,
  Q'ish e bukur si thėllėzė.
  Rroj', se vėrtet s'e harrojnė
  Helmin' e zi kurrė gratė,
  Po bashkė mė atė rrojnė
  Tė pandarė dit' e natė.
  Helmin nė zemėr' e pshehin
  Edhe me tė pėrdėllehen,
  Armiknė mik e pandehin,
  O, tė gjoratė ē'gėnjehen!
  E burratė nuk' e qasin,
  E njohėn mė mir' armiknė,
  Papo duanė ta vrasin,
  Andaj e gjejnė rreziknė.
  Mbretėresha ish drobitur,
  Ra nė sėmundj'e nė lėngime,
  Posi dritėz' e venitur.
  Nat' e dit' ish nė mejtime,
  Se la plėnkn' e la shtėpinė
  Edhe gjithė ē'kish nė jetė,
  Humbi djemt' e mbretėrinė,
  Mbet e varfėra e shkretė!
  Pa u tret e u kullua
  Dhe zėmrėn' e pėrxhėlliti,
  U doq e u pėrvėlua,
  Syn' e bukur e veniti.
  Qė kur u nda, mė s'qe thėnė
  T'i shihte me sy nė jetė,
  Mė nuk' ua dėgjoi zėnė,
  Po mbet kėrcurez' e shkretė!
  Dit' e bardhė iu bė natė,
  Nat' e tmerruar' e sterrė,
  U bė njė plakėz' e thatė,
  E jeta iu bė skėterrė.
  Mejtonte djemt' edhe qante,
  I dridhej buza sė mjerės,
  Lott' e saj s'muntte t'i mbante,
  Ishin si breshėr' i verės.
  Ah! o jet' e shkreta jetė!
  Qė s'qėndron mė njė, po ndrohesh,
  Je e rreme, s'j'e vėrtetė,
  Vet'e vete, pa ndryshohesh!
  E mėson njerin' e mjerė
  Tė heqnjė e tė duronjė,
  Tė ngrihetė e tė bjerė
  Dhe tė parat t'i harronjė.

  Dimėri kish shėmėtuar
  Faqen' e dheut q'ish tharė,
  Moti, q'ishte egėrsuar,
  Kish fishkur lulet' e barė.
  Shpestė ishinė tė qetė,
  As lėvrinin, as kėndonin,
  Kishinė zėnė foletė,
  Dridheshin edhe rėnkonin,
  E retė sterrė tė zeza
  Dhen' e kishinė mbuluar,
  Q'ish i bardhė posi veza,
  Nė mest tė tyre qėndruar.
  Gjė e gjallė s'pėpėrinte,
  Jeta gjithė ishte shuar,
  Ish thėllim e frynt' e binte,
  Bota ishte e shkretuar!
  E bukura ishte kthyer
  E kishte zėnė verinė
  Edhe prap' e kish gėnjyer
  Tė bukurin, ditėzinė
  Dhe Afėrdita nė verė
  Hipėn sipėr' e zė malė
  Edh'e dėrgon Shtun' e mjerė
  Nėpėr veri me njė fjalė
  Nė dimėr' e nė dėborė
  Vetė vet'e zė verinė,
  Ahere Shtunit tė gjorė
  I ep mal' e arratinė.
  Ajy e kėrkon ta gjenjė,
  Pa shėndin e shpreh ta pjeknjė,
  E ajo rreh ta gėnjenjė,
  Zėmrėnė vėshtron t'i djeknjė,
  Andaj kurrė s'e ka pjekur,
  Si ajy qė kėrkon fatnė,
  E ndjek, po nuk' e ka gjetur
  Kėmbėdjall' e sylugatnė.
  Afėrdita zu verinė,
  Dimėri e pushtoi dhenė,
  Shtuni mori malėsinė,
  Dhe qielli lėshoi renė
  Syri mė s'tė shihte qiell,
  Yll a hėnė nukė shihej,
  As ditė, as drit', as diell,
  Ishte nat' e dita s'ngdhihej.
  Kur munt errėsira dritėn,
  Dhe nata si qen' i qetė
  E kafshon edh'e ha ditėn,
  Ē'tė mira tė shohē nė jetė?
  Udh' e dyer ishin zėnė,
  E drurėtė kishin ngrirė,
  Njė zi e keqe kish rėnė,
  Gjithė botėn' e kish mpirė
  Jeta ishte nė pushime
  Edhe dukej e tmerruar,
  Kulloninė hidhėrime,
  Vdekja gjith' i kish mbuluar!
  Qielli me Perėndinė,
  Hedhurė cipėn' e zisė,
  Po qante pėr Shqipėrinė
  Qė humbi vahn' e lirisė.
  Njė natė tė tėmerruar,
  Qė ia kish thurur dėbora,
  Mbretėresh' e dėshėruar
  Ishte keq pėr vdekj'e gjora!
  Kish kėnduar gjel'i parė,
  Po kėndonte gjel'i dytė,
  Buz' e shkretė i ish tharė,
  Po kur hapi tė dy sytė!
  "Djemtė!" tha dhe psherėtiti
  Dhe rreth e rrotull shikojti,
  Sytė pėrpjetė i ngriti,
  Pa e la jetėn' e shojti!
  E! po pėrse Perėndia
  Mbretėreshės' i dha vallė
  Kaqė shumė tė kėqija?
  E pati shkruar nė ballė?
  Mėngjezi e gjeti vdekur
  Posi njė thėngjill tė shuar,
  Ftohur' e bėrė si hekur
  Edhe tretur' e kulluar.
  Dukej brenga qė kish hequr,
  Nė buzėt tė pėrzhėlitur,
  Dhėmbj' e zėmrės i kish mbetur
  Mbi syt, q'ishte i venitur!
  Jeta kėrkon ta mundonjė,
  Po vdekja s'e lė njerinė,
  Papo i vjen ta shpėtonjė,
  Dhe s'ia dinė mirėsinė!
  Mė nestrėt hapnė dėborėn
  Edhe mihnė dhen' e shkretė,
  E vunė nė varrt tė gjorėn,
  E mbaroi tė zezėn jetė!
  Vashatė mbenė pa mėmė
  Dhe pa vėlla e pa atė,
  U erth' gjėmė pėrmi gjėmė,
  Dit' e tyre u bė natė!
  O Adrinopoj' e shkretė!
  Q'ishe fron' i ligėsisė,
  Njė emrė tė keq pėrjetė
  Ke marrė ndaj njerėzisė
  Se ty se pari tė zunė
  Njerėzit' e mallėkuar,
  Gjithė tė ligat' i prunė,
  T'i hodhė nė krahėruar!
  Si mjer' ata, qė i zinin!
  Kurrė s'kishinė shpėtime,
  Ndėr thonjt tė tyre i vinin,
  E mė s'lininė kursime!
  Skėterr' e jetės' ish burgu,
  Se kishte shumė mundime,
  Dhe ajy qė hynte, murgu,
  Bij nė helm' e nd'idhėrime!
  Ish nė t'errėt nat' e ditė,
  Gjė s'shihte e gjė s'dėgjonte,
  Nukė shihte kurrė dritė,
  Jetėn nė tė zez' e shkonte!
  Ishin ca tė mallėkuar,
  Vinin rrotull n'errėsirė,
  T'egėr' e tė tėmerruar,
  Mundonjės e tė pėshtirė!
  Kėmbėzbathur, kėrsinjthatė
  E shumė tė shėmėtuar,
  Lakuriq e mjekrėgjatė,
  Pa zėmrė nė krahėruar;
  Gjithė gėrxhe kok' e tyre
  Nga rreckat' e nga lėveret,
  Me fytyrė prej mynxyre,
  U vininė rreth tė mjerėt!
  Kishin nėpėr breza thika
  Dhe ndėr supa kordhe vartur,
  T'i shihnje tė merrte frika,
  Ndjenje nė zemrė tė mardhur!
  N'emėrit tė Perėndisė
  N'atė vėnt tė mallėkuar
  I faleshin djallėzisė
  Duke larė kėmb' e duar!
  Muret' e burgut tė errėt,
  Gjak edhe helmė kullonin,
  Mjerė kush hyn nė skėterrėt,
  Egėrsirat' e mundonin!
  Atje brėnda gjente djallė
  Dhe mundime tė kėqija
  Mė nukė delte i gjallė,
  Atje mbretėronte zija!
  Ca pėr jetė i mundonin,
  I vrisninė ca tė tjerė,
  I mbytnin' e i helmonin,
  A i therrninė si berrė
  Prensėrit e Shqipėrise,
  Vėllezėrit e Skėnderbeut,
  Q'ishinė penk ndaj Turqisė,
  Edhe shpres' e mėmėdheut,
  Ata mė shum' i munduan
  Nė burgut, q'i kishin vėnė,
  Se fron' e t'et e kėrkuan
  Pas fjalėsė qė qe dhėnė.
  Njė natė tė tre i zunė,
  Njė e mbyn' e njė e helmuan;
  Mė tė madhė posht' e vunė,
  E pren' edh'e copėtuan!
  Me tė pabesė e pati,
  E gjettė me Perėndinė!
  Ku kish bes' e fe Murati,
  Qė shtu nė lakt Shqipėrinė!
  E pėrmbysi Shqipėrinė
  Dhe shtėpin' e mbretėrisė,
  Edhe pruri ligėsinė
  E djallėzin' e Azisė.
  Tė parėt s'i lij nakari,
  Qė kishin mė Skėnderbenė,
  Thoshin': "Erdhi shqipėtari,
  E na vu nė dorė mbrenė
  Tė gjithė na la pas soje,
  E dolli vetė nė ballė,
  Neve njeri s'na zė ngoje,
  Sa tė jet' ajy i gjallė."
  Zunė ta bintninė mbrenė,
  Sicilido tjatrė fjalė
  I thoshte pėr Skėnderbenė
  Edhe kėlliste njė halė.
  Me fuqit tė dhelpėrisė
  Donin ta humbnin pėrjetė,
  Pas mėnyrės' sė Turqisė,
  Qė tė ha si qėn' i qetė.
  I thoshinė: "Skėnderbeu
  Ėshtė njeri i pabesė,
  Zotn' e math tėn' e gėnjeu,
  Dh'e shtu me lajka nė shpresė
  Mos pandeh kurr' e mos thuaj,
  Se pėr ne nukė pėrpiqet
  Njė njeri, qė ėsht' i huaj;
  Ėsht' armik, po si mik hiqet;
  Edhe sot e kėtė ditė
  S'i pėlqen njerėzit tanė
  E mban gjithnjė tė titė,
  Shqipėtarėtė ka pranė
  Mban rrobėn' e Shqipėrisė,
  Ėshtė shqipėtar i tėrė,
  S'ėshtė miku i Turqisė,
  Kėmbėn' e t'et rreh tė zėrė.
  Nuk' e do kombinė tėnė,
  Punėt tona s'i pėlqejnė,
  Njė tjatėr' udhė ka zėnė,
  Si na thon' e na rrėfėjnė.
  Sa ka trima e tė parė,
  Qė i ka me nder e shokė,
  Janė gjithė shqipėtarė,
  Q'i mban pėr vdekj'e pėr kokė.
  E mori gjithė Sirinė,
  Dhe bota sindėkur thonė,
  Kėrkon ta bėnjė tė tinė,
  Edhe ta ngrehnj' atje fronė,
  Pandaj pėrpiqet e vuan,
  Ka synė te mbretėrija,
  Ushtėtarėt shum' e duan,
  S'dalinė nga fjal' e tija.
  Froni yt nuk' ėshtė mirė,
  Sa tė jet' ajy i gjallė,
  Po ki pėr neve mėshirė,
  Se pastaj mė t'i kesh mallė."
  Kėto fjalė vėnt i bėnė
  Muratit, dhe po mentohej,
  Ethetė nisnė ta zėnė,
  Fytyra zu t'i ndryshohej.
  Thosh: "Mos marrė Arabinė,
  A mos vinj' e marrė fronė,
  A tė zėrė Shqipėrinė,
  E ma bėn sindėkur thonė!"
  Doj ta vriste po s'kuxonte,
  Se ushtėtarėt' e donin,
  Kish frikė mos e pėsonte,
  Ngriheshin' e ja kėrkonin.
  Pastaj tha me mėnt tė tija:
  "Tani pėr pakė ta lemė,
  Po sė shpejti nga Sirija
  Me njė mėnyrė ta ngremė.
  T'i shkruanj: "Shum' u mundove,
  Mė paē uratė, matanė,
  Asinė tani e shtrove,
  Dua tė jesh kėtu pranė
  Tė vinē, se munt tė na ngjanjė
  Nonjė luftė mė kėt' anė,
  Vendin' aty le ta mbanjė,
  Njė nga tė parėt qė janė"
  Ta sjell kėtu e tė mbesė
  Ca kohė n'Adrinopojė,
  Ta mbanj me fjal' e me shpresė
  Edhe ta lė ndė nevojė
  Sa tė humbasė fuqinė,
  Ushtėtarėtė tė ftohen,
  Ta harrojnė dashurinė,
  Pėr tė mė tė mos mejtohen.
  Pastaj moti do ta shtjerė
  Dhe atė ndėr duart' tona.
  Si shturi shumė tė tjerė,
  Se sot dita ėshtė jona.
  Skėnderbeu do e vuan,
  Sa tė jetė gjall' Murati!
  Tė tjerėtė ē'gjė fituan,
  Ē'mundi tė bėnte i ati?
  Nė mos ndihtė Perėndija,
  Kėtu janė dhelpėritė,
  Rroft' e qoftė pabesija,
  Dhe djalli e djallėzitė!"
  Kshu tha dhe karta u shkrua,
  Kartėshpėnėsin' e nxori,
  Dhe ajy mė s'u mėnua,
  Udhėn' e Sirisė mori.
  Dielli posa kish dalė,
  Edhe drit' e tij kish rėnė,
  Kishte ndriturė malė,
  Hijeja rrėzat kish zėnė
  E kish zbukuruar vera
  Vendinė me lule t'arta,
  Fushat' e ndera, tė gjera
  Ishinė bėrė tė zjarrta.
  Trim'i madh dolli nga tėnda,
  Thėllėzatė po dėgjonte,
  Zėn' e tyre ja kish ėnda,
  Dhe mėngjezė shum' e donte,
  Po vinte rreth duke shkelur
  Pėrmbi luletė me vesė,
  Qė posa ishin ēelur,
  Si zėmėra kur ka shpresė
  Ushtėtarėt kishin dalė,
  Nėpėr sheshe po shėnditnin,
  Shikonin fushėn' e malė,
  Syt' e zėmratė zbavitnin;
  Bujqitė gjithė lėronin
  E tėrė bota lėvrinte,
  Njerėzitė po punonin,
  Asnjeri pa punė s'rrinte;
  Lumenjtė me vrap nxitonin
  E dheu po lulėzonte,
  Shpesėtė gjithė kėndonin,
  Trimi po shiht'e dėgjonte.
  Pasi shkoj njė copė ditė,
  Mblodhi gjithė parėsinė,
  Pa gjyqet e gjithėsitė
  Qė duheshin pėr Sirinė.
  Dita kishte marrė vrapnė,
  Gjėkundi nukė qėndronte,
  Se nata kish hapur ēapnė
  E pas soje po nxitonte;
  U ngrys e po errėsohej,
  Bilbili zu e kėndonte,
  Skėnderbeu po mejtohej
  Edhe bilbilė dėgjonte;
  Shumė herė psherėtiti
  Nga ajo zemėr' e gjerė,
  Breshėrimė lotsh i xbriti,
  Po kur heth sytė mė derė,
  Pa, tek po vinte, Hasanė,
  Njė plak me bes' e i vjetrė,
  Q'e mbante gjithėnjė pranė,
  Dh'e doj nga gjithė mė teprė.
  "Jak', i tha, Hasan, pa jakė,
  Se kam rėnė nė mejtime,
  Shko, rri, tė tė tregonj pakė
  Nga ē'mė thotė mėndja ime.
  Mė nuk' e duronj dot mallė
  Qė kam pėr mėm' e pėr atė,
  Dhe s'di a janė tė gjallė,
  I kam ndėr sy dit' e natė.
  Kam fort mall pėr Shqipėrinė,
  Pėr miq e pėr tė njohur
  E pėr gjithė njerėzinė,
  I kam lottė tė pashtrohur;
  Shumė kohė kėtė herė
  Shkoj pa marrė ndonjė kartė,
  Zėmėrn' e ndjenj fort tė mjerė
  Edhe nga malli tė zjartė.
  Zėmrėnė dhėmbja ma mbushi
  Me helm e me hidhėrime,
  Pa mė digjetė si prushi,
  E kam plot me mallėngjime
  Pėr motėrat' e pėr farėt,
  Pėr vėllezėr' e tė tjerė
  Dhe pėr gjithė shqipėtarėt
  E pėr mėmėdhen' e mjerė.
  Aqė kam njė mall tė shumė
  Pėr Shqipėrit nat' e ditė,
  Sa s'kam as prėhje as gjumė,
  Mė gjeti si ēilimitė!
  Unė vuanj pėr Tyrqinė,
  Po nukė mė mbeti shpresė,
  Mė vjen keq pėr Shqipėrinė,
  Tyrqit' i shoh tė pabesė.
  Ti e di si kam lėftuar
  Gjithėnjė pėr mbretėrinė
  E ē'punėra kam punuar,
  Po tė mirėnė s'e dinė.
  Si desha unė Tyrqinė,
  Ashtu dua dhe Murati
  Tė mė dojė Shqipėrinė
  E t'i bėnjė nder tim ati."
  Tek tha dhe njė psherėtimė
  E zjart' i del Skėnderbeut,
  Q'ish nj'e madhe dėshmimė
  Pėr dhėmbjet tė mėmėdheut.
  Hasanit, q'e dij ē'ish bėrė,
  Ē'kish pėsuar Shqipėria,
  Kėto fjalė si gjilpėrė
  I shkuan nė shpirt tė tija:
  Dy-tri herė psherėtiti
  Edhe erth' u mallėngjye,
  Mė pasdaj dorėnė ngriti
  Edhe drejtpėrdrejt iu kthye,
  Pa i tha: "T'u ngjattė jeta!
  I ke tė tėra nė dorė,
  Nė tė ndritoft' e vėrteta.
  Kurrė s'mbetemi tė gjorė."
  Kėto pakė fjalė thanė
  Burri trim e i uruar
  Bashkė me ēelė Hasanė,
  Qė e kishte tė besuar;
  Pastaj dolli Skėnderbeu,
  Po vij rrotull si dragua,
  Fjalėnė atje e preu,
  Parėsija ju afrua.
  I pėrshėndoshi me rradhė,
  Buzėnė mė gas e vuri,
  Tė vogėlin' e tė madhė,
  Gjithė pėr dore i zuri.
  Tė mugėtitė po vinte,
  Sė qetazi nata delte,
  Hapėsirėnė e nxinte,
  Ndė erėt lehtazi shkelte.
  Mishratė ndė hell u vunė,
  Parėsija po dėfrenin,
  Trimatė vallen' e zunė,
  Nėpėr sheshe po kėrcenin.
  Ndėnjnė dhe hangėr' e pinė,
  Duke thėnė fjalė shumė,
  Njė copė her' u zbavinė,
  Po pastaj ranė nė gjumė.
  Nė zi ishte Shqipėrija
  E nė tė kėqija shumė,
  E kish shkelur ligėsija,
  Ish nė robėri pėr lumė!
  Kėtė radhė erdhi vera,
  Po zėmrat' i gjet tė ftohta,
  Nukė si herėt e tjera,
  Q'ishin me gas e tė ngrohta!
  Mė s'ish zonjė Shqipėrija,
  Shqipėtari s'ish i zoti,
  E kish zėnė dobėtija,
  Q'i kish prur' i shkreti moti.


  ________________________________
  Historia e Skėnderbeut nga Naim Frashėri. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Historia e Skėnderbeut nga Naim Frashėri. Empty Re: Historia e Skėnderbeut nga Naim Frashėri.

  Mesazh nga Administratori prej Sat 01 Sep 2007, 02:19

  KREU V
  (Pjesa e parė)


  U ngrit fat' i Shqipėrisė
  Si i vdekuri nga varri,
  Mori udhėn' e Asisė,
  Duke ikur si i marri,
  Me njė rrobėzė tė ēqyer,
  Me fytyrė tė tmerruar
  Dhe me gjak lyer e ngjyer
  E me sy tė zgurdulluar;
  Posi hije mori dhenė,
  Duke ecur me vrap shumė,
  Papo u hodh pėrtej denė
  Si ajy q'ikėn nė gjumė.
  U shėmbėllye me Gjonė,
  Mori fytyrėn e tija,
  Shtanė dhe zėn' e zakonė
  Edhe u derth nga Syria.
  Plaku me shkop duke shkuar,
  Posi nata mori dhenė,
  Pa vėndethit e uruar
  Dh'erth e gjeti Skėnderbenė
  Pa iu qas edh'e fėrkojti
  Me mall shum' i mjeri atė,
  Nė mest tė tendės qėndrojti,
  I zi sterrė posi natė!
  I ligur, i dobėtuar,
  I grisur, i ēkatėrryer,
  I shkretė, i varfėruar,
  I qar' e i mallėngjyer!
  Ish i venitur, i vdekur,
  I rrithte si lumė gjaku,
  Ishte pėrgjynjur' e tretur
  Dhe dridhej i tėrė plaku!
  Si ajy lipės' i gjorė
  Qė ka mbeturė pa bukė,
  Rri ndė shi e nė dėborė,
  Ngjeshur i mjeri me zhukė!
  Ahere kur fryn e bije,
  Jeta ėshtė gjith' e qetė,
  Reja dėborėnė shtije
  Mbi dhet tė ftoht' e tė shkretė!
  Ajo plakėz' e sėmurė,
  Kur i vjen e zeza natė,
  Pandeh qė s'gdhihetė kurrė,
  Aq i duketė e gjatė!
  Po kur kthehet sėrish vera,
  Qė vjen me lul'e me fletė,
  Dhe me tė mira tė tjera,
  Bėnetė tjatėrė jetė,
  Dita sa vjen madhėsohet,
  E vė posht ahere natėn,
  Pa tretet e dobėtohet,
  Ngjan me plakė brengėgjatėn.
  Bujku zė e lėron arėn,
  Duke parė mirė motnė,
  Heth mir' e bukurė farėn,
  Pa shpresėn' e ka mė Zotnė
  S'i mallėkon kurrė qetė,
  Se ėsht' e madhe mėkatė,
  Nuk' e do Zot'i vėrtetė,
  Pa i quan mėm' e atė.
  Kėthehetė prapė moti,
  Po ēdo kohė ka njė shijė,
  Ashtu e ka bėrė Zoti,
  Q'i vu tė gjitha mė vijė.
  Vinė, venė, sėrish vinė
  Tė gjitha ē'janė nė jetė,
  Pa vėre re njerėzinė,
  Ta njohē fjalėn' e vėrtetė.
  Qysh bije nė vjeshtė shiu,
  Lumi qysh i vete detit,
  Ashtu tė thotė njeriu
  I derdheshin lotėt mbretit!
  Posi rrėkeja i vinin
  Dhe i mirrin krahėrorė,
  Nga mjekėr' e bardh' i binin,
  Qė e kishte si dėborė!
  "Fle? i tha, o jetėgjatė!
  Nuk' e di se ē'ėshtė bėrė,
  Ē'e gjet tė zinė tėt atė
  E Shqipėrinė tė tėrė?
  T'u shua fare shtėpia
  Nga turqit' e mallėkuar,
  Hyri ndė kurt Shqipėria,
  Ėshtė shuar' e shkretuar!
  Tyrqitė si egėrsira,
  Armikėt' e njerėzisė,
  Me mėnyra tė pėshtira,
  Me dhelpėrit tė Azisė.
  E muarrė Shqipėrinė
  Dhe shkoj e vate lirija!
  Prunė dėmn' e babėzinė!
  Po mbretėron ligėsija.
  Vėndet' e shumė i zunė,
  I prishnė duke shkretuar,
  Nė zgjedhė tė keq'e vunė
  Shqipėtar' e varfėruar.
  Ē'hoqi Shqipėriz' e gjorė,
  Vashatė gjith' u pėrmblodhė,
  Pėr tė mos rėnė nė dorė,
  Nga shkėmbi pėrposh u hodhė.
  Tėt vėllezėrė tė tėrė
  Egėrsiratė i vranė,
  S'tregonetė ē'kanė bėrė,
  Gjė tė gjallė nukė lanė!
  Fle ti, shpres' e Shqipėrisė?
  Mėmėdheu tė ka shpresė,
  T'i pėrzėsh mbren' e Tyrqisė,
  Qė ia ka me tė pabesė.
  Ti pėrpiqesh si i marrė!
  Jakė nė mėnt e mos vuaj,
  Murati po tė bėn varrė,
  Armiknė tėnt mos e duaj!
  Ati qė tė shoi shtėpinė
  Dhe bėri rop shqipėtarė
  E tė shkretoi Shqipėrinė,
  Duke ndar' e duke vrarė,
  Armikut tė Shqipėrisė
  I bėn tė mirė nė jetė?
  Errėsirės' sė Asisė
  Qė tė la kėrcu tė shkretė!
  Apo rreh tė marē Asinė,
  Si Skėnder' i Math njėherė,
  Tė ngrehsh kėtu mbretėrinė,
  Pa ta lėsh nėpėr tė tjerė?
  Ish i math me tė vėrtetė,
  Mbi tė gjithė mbretėrojti,
  Po pastaj fron' e la shkretė,
  Mėmėdheu gjė s'fitojti.
  Pirroja lėftoi Greqinė,
  Edhe Romėn' e tė tjera,
  N'Afrikė Evgjitėrinė,
  Sindėkur ja pruri hera,
  I dhan' emrė Shqipėrisė,
  Po veē emėrin i lanė,
  T'ish urdhėr i Perėndisė,
  Ishin ndryshe vėndet tanė.
  Burratė, qė pinin retė,
  Botėnė nė dor' e vinin,
  Muntnin njė themel pėrjetė
  Vėndit tė tyre t'i shtinin.
  Ty ta la rradhėnė moti,
  Qė ta nderonē Shqipėrinė,
  Fuqi mė tė dhėntė Zoti,
  E bėfsh gjithė mbarėsinė!
  Tė gjithė humburė venė,
  Veē njė munt emrė tė lerė,
  Qė lėfton pėr mėmėdhenė,
  S'mundohetė pėr tė tjerė,
  Mėmėdheu tė ka shpresė
  Qė ta nxjerē pej robėrie,
  Nėnė xgjedhė tė mos mbesė,
  T'i apē dritė si ka hije.
  Qysh munt tė lėsh Shqipėrinė
  Nė kurt e nė tė kėqija
  E tė vuanē pėr Tyrqinė?
  Ē'tė mirė pe nga Tyrqia?
  S'tė vjen keq pėr shqipėtarėt
  E pėr Shqipėrin' e mjerė
  E s'tė merr, biro, tė qarėt,
  Qė humbi lirin' e nderė?
  Robėrin' e Shqipėrisė
  Edhe gjėmėn' e tyt eti
  Dhe mynxyrėn' e shtėpisė
  Qysh munt ta shohē, qė tė gjeti?
  Gjakn' e gjithė Shqipėrisė
  Tani ti je nėnė barrė
  T'ia nxjerrē nga hundėt Tyrqisė,
  Veē teje s'ka kush ta marrė.
  Do tė lėsh nė kėtė jetė
  Nj'emrė shumė tė uruar
  E njė dritė tė vėrtetė,
  Q'ajo kurrė s'ka tė shuar.
  A mė sheh ti mua plaknė?
  Tė qenkėsha si ti djalė,
  Muratit i pinja gjaknė,
  Sot s'gėnjehesha me fjalė,
  Tė shoh vėllezėrit vrarė,
  Shtėpinė time tė shuar,
  Shqipėrin' e shqipėtarė
  Tė lidhurė kėmb' e duar!"
  Kėshtu tha, dhe posi era
  Iku duke qar' i gjori
  E dolli me vrap nga dera,
  Ajy qėnėke Mėnttori!
  Skėnderbeu u tmerrua,
  Dhe zėmėra q'e kish trime,
  Ju doq e ju pėrvėlua,
  Ju bė cop' edhe thėrrime.
  Me tmerr e me breng' u xgjua,
  Burr' i math e trim i mirė,
  Dhe ndėnj pak' e u mejtua,
  Kur sheh qė posa ish ngdhirė
  Qiellin' e kishin zėnė
  E gjithė qarkunė retė,
  Dukej sikur kishte rėnė
  Njė zi e madhe ndė jetė.
  Derėn' e tėndės' e hapnė,
  Njė kalorės po thėrriste,
  Kali kishte marrė vrapnė,
  Ajy, sa mundte, bėrtiste.
  Vinte nga kryeqyteti,
  Nga Adrinopoj' e shkretė,
  Sillte kartėnė nga mbreti,
  Qė s'kish fjalė tė vėrtetė.
  Skėnderbeu e kėndojti,
  E mori vesh pabesinė
  Dhe njė shėrbėtor dėrgojti
  E thirri vetė njerinė
  I tha: "Kartė pse s'mė prure
  Nga im at', apo s'tė dhanė?"
  At'i ra tė zi pej ure
  Posa i zu ngoje t'anė,
  Po e mblodhi, s'u rrėfye,
  Tha "Vetėm kėtė mė dhanė"
  Edhe fytyra ju kthye,
  Djersė tė ftohta i ranė.
  I tha: "Po nga Shqipėrija
  Nonjė fjalė s'ke dėgjuar?"
  Ajy mbloth supat e tija,
  Dhe vu dorėn nė krahėruar.
  Skėnderbeu tha: "Ē'mė thua?
  Tim vėllezrė s'i ke parė
  Dhe s'tė thanė gjė pėr mua?
  Kėjo punė s'ėsht' e mbarė."
  Ajy me gjuhėt tė trashė
  Tha: "S'i njoh, t'u ngjattė jeta!
  E s'tė them dot se i pashė,
  Se s'pshihetė e vėrteta."
  Trimi mė tej nuk' e shpuri,
  Po qėndroj e u mejtua,
  Ėngjėlli ndėr mėnt ja pruri
  Dhe lott' i vanė si krua.
  Mė s'ndenj, po qė atė ditė
  Mblodhi pleqt' e parėsinė
  Urdhėroj, bėnė gatitė,
  Tė parė la njė tė tinė.
  E dėgjuan ushtėtarėt
  Qė ikėnte Skėnderbeu,
  Pa gjith' i mori tė qarėt,
  Thanė "Tė na pikė dheu!"
  Mė nesėret gjith' u ngrinė,
  Edhe pleqt' e parėsija
  Skėnderbeut po i vinė
  Brėnda nė tėndėt tė tija.
  Ajy ish ngritur pa ngdhirė,
  Kishte zėn' e po mejtohej,
  Punėtė s'i gjeti mirė,
  Pa zėmėra i pėrvėlohej.
  Kur ata nė der' u dhanė
  Tė vrėnjtur e tė helmuar,
  Tė gjithė afėr i vanė
  Me fytyrė tė tmerruar!
  Popo, ish bėrė zapati!
  Mynxyr' e madhe kish ngjarė,
  S'kish mbetur njeri nga ē'pati,
  Ē'gjė t'i thoshinė mė parė!
  Pėr vėllezėr' a pėr mėmė,
  Pėr t'an' a pėr Shqipėrinė,
  Nuk' ishte njė e dy gjėmė,
  I kishin mbyllur shtėpinė!
  Desh t'i thosh atė Sandushi
  Nga gjithė ē'qenė mė parė,
  Po sytė me lot i mbushi
  Edhe u mbyt duke qarė.
  Skėnderbeu: "Pse s'mė thoni?"
  U tha, "Shokė! Ē'ėshtė bėrė?
  Tė gjitha tė m'i tregoni!
  Mos bėhi si gra tė tėrė!"
  Pastaj tė tėra ja thanė
  Me vaj e me mallėngjime,
  Mijėra rrufe i ranė
  Nė atė zėmėrėn trime!
  Tė gjithė shokėtė qanin
  E mė shumė shqipėtarėt,
  Ngashėrimėnė s'e mbanin,
  Nuk' e prisnin dot tė qarėt.
  Skėnderbeu ish mahnitur,
  I dridhej buza dhe qante,
  Rrufet' e kishin goditur,
  Lottė mė s'mundte t'i mbante.
  Ajo zėmėr' aqė trime,
  Qė s'doj tė dij nga shigjeta,
  Nga tė tilla hidhėrime
  U munt far'e ju nxi jeta.
  Kish shpresė tė vij njė herė,
  E t'i gjen si i kish lėnė.
  Popo, njeriu i mjerė!
  S'kemi gjė nė dorėt tėnė!
  Skėnderbeu s'pėrdėllehej,
  Ra nė sėmundj'e nė lėngime,
  Shėndeti mė nuk' i kthehej,
  Ish ndė eth'e ndė rrėnkime.
  Ndėnji tre a katrė muaj
  I sėmur' e nė shtrat rėnė,
  Nė vėnt tė larg' e tė huaj
  Shkoj me brengė disa hėnė.
  Si mori mirė shėndenė,
  Zgjodhi nga gjith' ushtėrija
  Sa shqipėtarė qė qenė
  E tė pakė nga Azija,
  Papo u hoth nė Evropė,
  Erdhi nė Adrinopojė
  Me zėmrė mijėra copė,
  Qė s'tregonetė me gojė.
  Gjithė bota nga qyteti,
  Sa e njihnin e s'e njihnin,
  Si mizėrija, rrėmeti,
  Duallė jashtė ta shihnin.


  ________________________________
  Historia e Skėnderbeut nga Naim Frashėri. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Historia e Skėnderbeut nga Naim Frashėri. Empty Re: Historia e Skėnderbeut nga Naim Frashėri.

  Mesazh nga Administratori prej Sat 01 Sep 2007, 02:20

  KREU V
  (Pjesa e dytė)

  Njė t'atillė trim' e burrė,
  Gjithė njerėzit' e donin,
  Se shok s'kish pasurė kurrė,
  Papo me gisht e tregonin.
  Ishte trim posi dragua,
  Kish mėndjen' e urtėsinė,
  Ish i bukur si pallua,
  Kish me vehte Perėndinė.
  Kur u poqnė me sulltanė,
  E priti mirė si djalė,
  E vuri dhe ndenji pranė,
  Pa i tha t'ėmbėla fjalė,
  Po tė gjitha ato fjalė
  Tė rrem'e pėr faqe qenė,
  Rrodhė tė tėra si valė
  S'e gėnjeu Skėnderbenė.
  Tha: "Je shtyll' e mbretėrisė,
  Me ty mbahetė Turqija,
  Je fuqi e Perėndisė,
  E di vetė Perėndija.
  Nga mynxyratė qė ngjanė,
  M'erdhi mė shumė keq mua,
  Qė i pata kėtu pranė,
  Zėmėra, m'u pėrvėlua!
  Po njė punė q'ėsht' e thėnė
  E vjen nga Zot'i vėrtetė,
  Nuk' ėshtė nė dorėt tėnė,
  S'i gjėndetė bar nė jetė.
  Tani mos del nga qyteti,
  Se s'kemi nevojė kaqė,
  Armik pothua s'na mbeti,
  Me tė gjithė kemi paqė
  Edhe vetėm mos mė lerė,
  Kur tė kesh volinė, jakė
  E mė piq ngandonjėherė,
  Tė rrim' e tė flasim pakė
  S'dua tė mėrgohesh meje,
  Se unė tek ti kam shpresė,
  Njeriu tjatrė veē teje,
  Nė jetė nuk' i sjell besė
  Mė pastaj nė dashtė Zoti,
  Nė u bėftė si them unė,
  Si tė mbarohetė moti,
  Kam mejtuarė njė punė,
  Tė tė bėnj mbret e tė parė,
  Si i kam thėnė tyt eti,
  Pėrmi gjithė shqipėtarė,
  Se froni sot ty tė mbeti."
  Kshu tha, po ja kupėtonte
  Skėnderbeu djallėzitė,
  Bėhej sikur i besonte
  Dashurin' e miqėsitė.
  Kohė nė qytet qėndrojti,
  S'delte fare nga shtėpija,
  Murati ē'kish bėr' i msojti
  Tė gjitha nga miqt' e tija.
  Tė vėllezėrit' i vinin
  Nė ėndėrrė, edhe plaku,
  Kundrejt si hije i rrinin,
  Si krua u rrithte gjaku!
  Skėnderbeu kohė priste,
  Edhe volinė kėrkonte
  Sulltan Muratnė ta vriste
  Edhe fronė ta rrėzonte,
  Tė hiqte kordhėn' e gjatė,
  E t'i bij sa kish fuqinė,
  T'ja bėj krahėrorė govatė
  E t'i nxirrte mushkėrinė,
  Apo ta shtinte nėr duar
  E posi berrė ta therte,
  A ta shkelte nė krahėruar
  Edhe shpirtinė t'i merrte,
  Posi ujku qen' e plakur,
  Qė s'i kanė mbetur dhėmbė,
  E zė dh'e ngorth pa pėrgjakur,
  Duk'e xhvaturė me kėmbė!
  M'anėt tjatėrė Murati
  Kishte soje frikė shumė,
  Synė hapėt si lugati
  E mbante edhe nė gjumė!
  Papo nėnė dhet punonte
  Me djallėzi nat' e ditė,
  Varrė Trimit i rrėmonte,
  Po s'i shkonin djallėzitė.
  Ndėr kėto gjėndej Murati,
  Po s'ja kishte ėnda vrapnė,
  E mė s'i dha kohė gati,
  Luftatė sėrish u hapnė.
  Hynjadhi, mbret i Vllahisė,
  Qė kish dhe Transillvaninė,
  Vlladislla i Polonisė,
  Q'ish bashkė me Ungarinė,
  Ju lėshuanė Turqisė
  Tė dy bashkė menjėherė,
  Nė rrėmet tė ushtėrisė
  U pėrzjenė dhe tė tjerė.
  Murati mbloth ushtėritė
  Me mijė si mizėrija,
  Edhe bėri ēpejt gatitė,
  Sindėkur e kish Turqija.
  Pa nukė bėri tė parė
  Skėnderbe burrėn' e trimnė
  Mbi tė gjithė luftėtarė,
  Q'e kish gjithėnjė fitimnė
  Po Muharrem benė nisi,
  Q'ish njė turk i tėmerruar,
  Dhe i trashė posi lisi,
  E dėrgoj pėr tė lėftuar,
  Pastaj ndėnj e u mejtua,
  Rreziknė e kupėtojti,
  Vet'hesė ju zėmėrua
  Pėr tė parin qė dėrgojti;
  Thirri tė birė, Mehmenė,
  I tha: "Si ja shtie unė,
  Tė dėrgojmė Skėnderbenė,
  Muharremi s'bėn dot punė
  Po tė mos ta bėnj tė parė,
  Vetėm ndihmės le t'i jetė,
  Qė tė vejė puna mbarė,
  Shum' urdhėrė tė mos ketė.
  Armikėtė Skėnderbeu
  Do t'i muntnj' a vritet vetė,
  Kėjo punė mė pėlqeu,
  Se del mbroth, sido tė jetė."
  Kėto tha dhe ēoj Mehmenė,
  Me fjalė tė rreme shumė
  Ta gėnjente Skėnderbenė,
  E pandehte q'ish nė gjumė.
  Me tė mbaruar Mehmeti,
  Skėnderbeu u mejtua,
  Pa tha "Kur urdhėron mbreti,
  Mos mė pyet fare mua."
  Kshu tha dhe nė pakė ditė
  Burri trim e zot' i mirė
  I mbaroj gjithė gatitė,
  U nis me shumė dėshirė
  Sa shqipėtarė qė qenė,
  Nėpėr ushtėrit i zgjodhi,
  Dhe tė nipnė Hamza benė,
  E tė tjerėt gjith' i mblodhi;
  Mori dhe turq' e tė tjerė
  Ngaha kombet e Azisė,
  Sindėkur e bėn' ngaherė
  Pėr sulmėt tė ushtėrisė.
  I hipi burri trim kalit
  E mori nė dorė frenė,
  Si dielli majė malit,
  Kur del e xbukuron dhenė
  E la pėr jetė qytetnė,
  Ndjeu thelbin' e gėzimit,
  Lėshoj kalėn, mori dhenė,
  Shokėt' i ranė pas trimit.
  Pa njė ditė ndaj mėngjesi
  Dolli mė njė vent tė lartė,
  Zoti zėmrėnė ja ndezi,
  Erth e ju bė fjesht e zjarrtė!
  Pa malet e Shqipėrisė,
  Qė ndė vogėl'i kish parė,
  Nė kohėzėt tė lirisė,
  Pa ndjeu nė zėmrėt zjarrė,
  Njė gas qė nuk' e kish ndjerė
  Qė kur lindi, gjer ahere,
  Kurrė ndonjė tjatrė herė,
  I erdhi me shumė ndere,
  Ishte plot me ėmbėlsirė,
  E kish njė tė naltė ndjenjė,
  T'uruarė e tė mirė,
  Tė vyer' e pa rrėfenjė.
  Shtu syt' e pa mėmėdhenė,
  Lott' i vanė si burimi,
  Sa shqipėtarė qė qenė
  Qanė gjithė nga gėzimi.
  Kur n'atė koh' i vjen Mari,
  Marrė fytyrė njeriu,
  Edhe gjuhė shqipėtari,
  Veshur si bari syziu.
  Mbante krrabėnė nė dorė,
  Syn' e zi e kishte pishė,
  Fytyrėnė si dėborė,
  Sterrė kėsul' e kėmishė!
  Ishte posi djalė mbreti,
  I kish dirsurė mustaqja,
  Gush' e tij si shkumbė deti,
  Posi trėndafili faqja.
  Tha: "Zotėrinj shqipėtarė!
  Luftėnė q'u bė e patė?
  Hynjadhit i vate mbarė,
  Turqet u dha shumė datė!
  Nuk' e patnė Skėnderbenė,
  T'i nderonte kėtė radhė,
  Tė shumėt kafshuan dhenė,
  S'e hangrė dot me Hynjadhė
  Nėpėr fushat kanė rarė
  Ca mė bark e ca mi krahė,
  Tė plagosur' e tė vrarė,
  Bėrė tė varfėrit rrahė!
  Tė pakėtė qė shpėtuan,
  U kthyen' e zunė vrapnė,
  Tani posa kapėtuan,
  Posi zoqtė u pėrhapnė,
  Tė tėrė muarrė dhenė,
  Njėri tjatėrin s'e panė,
  E shihni Muharrem benė?
  Krye tė par' atė kanė,
  Pėrtej nė rrėzėt po shkojnė,
  Sindėkur i kanė thyer,
  Ikin me nxit e s'vėshtrojnė,
  E kanė pėr tė rrėfyer!"
  Skėnderbeu duke parė
  Turqit' e Muharrem benė
  Tė prishurė e tė vrarė,
  Dhe gjaknė qė mbyti dhenė,
  Sa s'ishinė shqipėtarė
  I hoqi gjithė mėnjanė,
  U tha: "Hiqi ju mė parė,
  Nga tė tėrė shokėt tanė,
  Tė piqni Muharrem benė
  E gjėkundi mos e lini,
  Gjersa tė zėrė qytenė,
  Ikėni e mė mos rrini."
  Tha kshu, dhe ata u ndanė,
  Duallė nga ushtėrija,
  Kuajtė me vrap i nganė,
  U ra pas dhe kėmbėsija.
  Ahmeti tha: "Skėnderbeu
  Pse i ndau shqipėtarėt
  E neve vetėm na ktheu,
  Po nxitojmė si tė marrėt?!"
  Kshu tha, pastaj u mėrguan,
  Shqipėtarėt vetėm mbenė,
  Qėllimet i kupėtuan.
  Po shikonin Skėnderbenė.
  Skėnderbeu u gėzua,
  Shqipėtarėtė i mblodhi,
  I vėshtroi posi dragua,
  Trimėri nė shpirt u hodhi,
  Duke u thėnė:"Shqipėtarė!
  Vdiqmė a jemi tė gjallė?
  S'jemi ne q'ishim mė parė?
  Kjo prapėsi ē'ėshtė vallė?
  Tė lėftojmė pėr Tyrqinė
  E tė lėmė mėmėdhenė,
  Tė harrojmė Shqipėrin
  Tė vrasim vetė vethenė!
  Tė vuajmė pėr Tyrqinė!
  S'shihni tyrqit ē'na punuan,
  Gjaknė duan tė na pinė!
  Shpirtin tė na marrėn duan!
  Turp i math e turp pėrjetė
  Tė bjerė kshu Shqipėria!
  Tė mbesė pa zot, e shkretė!
  Tė urdhėronjė Tyrqia!
  Ta prishnj' e ta varfėronjė,
  Nė rrezik tė math ta hedhė,
  Ta ndynj' e ta dobėtonjė,
  Ta mundonjė nėnė xgjedhė!
  Si foshnjatė na gėnjeu
  E me djallėzi na shturi,
  Gjithė ē'kishim i rrėmbeu,
  Nė dorė, si desh, na vuri!
  Mė dobėtoi Shqipėrinė,
  Mė vu nė kurt shqipėtarė,
  Ma mbylli fare shtėpinė,
  Nukė mė la fis e farė!
  Tani duhetė ta themi:
  U ndothmė fare nė gjumė,
  Si tė vegjėlit i rremi
  Na qeshi, na qeshi shumė!
  Po paskėtaj tė mė shohė,
  Se arriti dit' e mbarė,
  Pėr sė ēpejti do ta njohė,
  Do ta njohė shqipėtarė!
  Nė millt shpatėn s'e vė kurrė,
  Pa dėbuarė Tyrqinė!
  Tė vinjė kush ėshtė burrė
  Tė shpėtojmė Shqipėrinė!
  Ē'e dua unė vet'henė
  Me turpit tė Shqipėrisė,
  Nuk e shoh dot mėmėdhenė
  Nėnė xgjedhėt tė Tyrqisė!"
  Kush ėshtė bir shqipėtari,
  E ka pjesė trimėrije
  Sot njė flakėzė pej zjarri,
  Nė zėmėr' i zbret Perėndije."
  Kėshtu tha me zė tė zjarrtė
  Trim i bukur Skėnderbeu,
  Zėmrat' i dogji si kartė
  Tė tėrė i mallėngjeu.
  Kėto fjalė shqipėtarėt
  I bėnė mė shumė trima,
  Gjithė s'mbanin dot tė qarėt
  Q'u vinte si vetėtima;
  Posi deshtė me kurorė
  E rrethuan Skėnderbenė
  Me rradhė muarrė dorė,
  Lidhė bes' e bėnė benė.
  Me fuqit tė Perėndisė
  Mari ngul krabėn e tija,
  Hap fjamurn' e Shqipėrisė,
  Thotė: "Rroftė Shqipėrija!"
  Fjamurit gjithė ju falė
  Me shumė gas e me shpresė,
  Duke thėnė disa fjalė
  Tė urta me besa-besė.
  Burri trim u fal me Zonė
  Me zėmėrė tė ndrituar
  E mė nukė mbeti vonė,
  Po kur e panė kaluar,
  Kur hingėllinte Bardhushi,
  Q'ishte i math e i lartė,
  Me flakė gazi ja mbushi
  Zėmrėnė, q'e kish tė zjarrtė!
  Fluturoj posi fajkua,
  S'shkelte mbi dhe, po ndė erė,
  E rrėfenin si pallua
  Leshratė dhe bisht'i gjerė!
  Dėgjoj q'erdhi Skėnderbeu,
  Rrodhi gjithė Shqipėrija,
  Ngriti krye mėmėdheu,
  Pru lirinė Perėndija!
  Zokn' e mjerė kur e vėnė
  Nė kuvli, qysh varfėrohet,
  As ha as pi, as nxjerr zėnė,
  Po unj kokėn' e mejtohet,
  Si ajy q'e kanė vėnė
  Nė burk e nė tė kėqija,
  Ndė hekura duke shtėnė,
  Pa i digjet mushkėrija,
  E kur shpėton nga kuvlija,
  Qysh fluturon me gas shumė,
  I bėhetė zėmėr' e tija,
  Q'e ka tė butė si brumė,
  Ashtu edhe Shqipėrija
  Anembanė u gėzua,
  Dhe djalli e djallėzija
  U pėrmbys e u mėrgua.
  Erdhi si vera lirija
  Edh'e nderoj Shqipėrinė,
  Dha urdhėrė Perėndija,
  Pa e shpėtoj njerėzinė.
  Si shqerratė kur kėrkojnė
  Mėmatė me blegėrimė,
  Rreth e rrotullė vėshtrojnė,
  Me njė sy si vetėtimė,
  Ashtu edhe Shqipėrija
  Po e kėrkonte lirinė,
  Pa ja fali Perėndija,
  I dha gjithė mirėsinė.


  ________________________________
  Historia e Skėnderbeut nga Naim Frashėri. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Historia e Skėnderbeut nga Naim Frashėri. Empty Re: Historia e Skėnderbeut nga Naim Frashėri.

  Mesazh nga Administratori prej Sat 01 Sep 2007, 02:21

  KREU VI


  Kruj', o qytet i bekuar!
  Prite, prite Skėnderbenė,
  Po vjen si pėllump i shkruar,
  Tė shpėtonjė mėmėdhenė
  Shqipėtarėt t'i shpėtonjė
  Nga xgjedh' e keq'e Tyrqisė,
  Edhe ty tė tė nderonjė,
  Qė je krej'i Shqipėrisė,
  Ka pas trima shqipėtarė,
  Qė s'u trembet syri kurrė,
  Ndė zėmėrt tė tij ka zjarrė,
  Ėsht' i urt' e trim e burrė.
  Mirė se erdhe, o verė!
  Qė na prure mirėsinė,
  Dhe pėr shumė vjet tė tjerė
  E zbukurofsh Shqipėrinė.
  O Shqipėrizė! gėzohu,
  Se tė erdhi prapė dita,
  Lulėzohu, zbukurohu,
  Tė zbriti nga Zoti drita!
  Edhe juve, o tė vdekur,
  Merri ngaha ky gas pjesė,
  Qė shkuatė buzėpjekur,
  Nd'atė jetė, paēi ndjesė!
  O moj vash' e Shqipėrisė,
  Qė mė rri duke mejtuar,
  Pa i xhvish rrobat' e zisė,
  Arriti dit' e uruar.
  Zbardhi fusha, ndriti mali
  Nga armėt' e trimėrisė,
  Hingėllint'e s'mbahej kali,
  Qė sill mbren' e Shqipėrisė
  Trimatė bashkė me mbretnė,
  Me nxit posi vetėtimė,
  U futn' e zunė qytetnė
  Me tė madhe kėrcėllimė.
  Turqit, q'e kishin qytetnė,
  Papandehurė e panė
  Qė u dha si drita, mbretnė,
  Pa s'hapnė goj' e gjė s'thanė
  Se fjala po q'u dėgjua,
  Qė vinte i bir'i mbretit,
  Shqipėrija u lėshua
  Edhe ju derdhė qytetit;
  Burrat trima mė s'mėnuan,
  Gjith' u mblodhė posi reza,
  Kryeqytetn' e rrethuan,
  Armikn' e preu e zeza.
  Zjente bota, tundej dheu,
  U ngrit gjithė Shqipėrija,
  Duke thėn': "Erth Skėnderbeu,
  Erdhi vetė Perėndija."
  Mysliman' e tė krishterė
  U derdhė pėr mėmėdhenė,
  E kishin tė bashkė nderė
  Si vėllezėrė qė qenė
  Pa Zoti nuk' i la shkretė,
  U bė mbret' i Shqipėrisė
  Trim'i mir' e i vėrtetė,
  U mbarua koh' e zisė.
  Pleqtė, q'e kishinė parė
  Nė kohėt tė foshnjėrisė,
  Van' e puthnė duke qarė
  Dritėzėn' e Perėndisė.
  Gjithė ē'qenė shqipėtarė
  Me rradhė mbretit i vanė,
  Si vėllezrė mė tė parė,
  E me gas tė math e panė.
  Skėnderbegu, bukuroshi,
  Burri trim pa shok nė jetė,
  Miqtė gjith' i pėrshėndoshi,
  Posi vėllath i vėrtetė.
  U sul gjithė njerėzija,
  Tė shihninė Skėnderbenė
  Pleq, tė rinj dhe foshnjėrija
  Gjith' e donin shumė mbrenė.
  Pa Skėnderbegu dėrgojti,
  Tė parin e turqet pruri,
  S'e shau dhe s'e qėrtojti,
  Po afėr soje e vuri;
  I tha: "Sulltani harrojti
  Fjalėnė dhe miqėsinė!
  Me ē'sy e faqe dėrgojti,
  Edh'e shkeli Shqipėrinė?
  E dinė bota e tėrė,
  Edhe vet' e di Murati
  Fjalėnė qė kishte bėrė
  E besėn q'i dha tim ati!
  E dini si kam lėftuar
  Pėr sulltan e pėr Turqinė,
  Dhe ajy qysh mė ka shuar
  Vėllezėrit' e shtėpinė!
  S'janė punėra tė lehta
  Kėto qė janė punuar,
  Dhe nukė rrinė tė pshehta
  As janė pėr tė harruar,
  Njeriut qė tė bėn mirė
  T'i bėsh kaqė tė kėqija,
  Nuk i bėn as nj'egėrsirė
  Kėto qė bėn mbretėrija,
  Tė isha turk edhe unė,
  Ta kisha zėmrėnė kllirė,
  Sot u bėnja tjatrė punė,
  Nuk' u flisja me tė mirė.
  E drejta vetė rrėfehet,
  E tė miratė po njihen,
  Ēdo gjėnė jetė ēpėrblehet,
  E gjėsendi nukė lihet.
  Mbret ndėr ju 'shtė djallėzija,
  Nuk' ėshtė kurr' e vėrteta,
  Dhe ligj' ėshtė ligėsija,
  Edh'e rremeja e shkreta!
  Nesrė tė ngrihesh pa gdhirė,
  Merr shokėtė edhe shkoni,
  E pa bėrė ditė mirė,
  Qafėnė ta kapėtoni;
  T'u ap njerės, t'u pėrsjellin,
  E njeri tė mos u ngasė,
  Nė mes tė tyre t'u pshjellin,
  Kurrėkush tė mos u flasė."
  Kėto fjalėz' i tha mbreti,
  Turku ndėnj e u mejtua
  Njė copė herė sė qeti,
  U vrenjt e u sgurdullua.
  Po domosdo e dėgjojti,
  Dolli me mejtim nga dera,
  Menatė u ngrit e shkojti,
  Mė s'e zuri drekėhera.
  Kėshtu e bėri Osmani,
  Q'ish nė Shqipėri i parė,
  I dėrguar nga sulltani,
  Po s'i vate puna mbarė.
  Nė fortesat gjithė ē'qenė
  Nga ushtėri' e Turqisė,
  E dėgjuan Skėnderbenė,
  Q'erth nė front tė Shqipėrisė,
  Dhe u ra gjithėve pika,
  Ikn' e lanė Shqipėrinė,
  Mė s'shikuan pas nga frika,
  Po muarrė arratinė.
  Tė pakėtė qė kuxuan
  E s'ikėnė si tė tjerėt,
  Dėm e kotė u munduan,
  E pėsuanė tė mjerėt.
  Rrėmet'i faqes sė dheut,
  Tė vij mė njė vėnt' i tėrė,
  S'ja dilte dot Skėnderbeut,
  E gjė s'kishte pėr tė bėrė.
  Menjėherė Shqipėrija
  E hoqi cipėn e zisė,
  Dolli nė shesht mirėsija,
  Ra dritėz' e Perėndisė.
  U hoq nata, erdhi dita,
  Gazi, kamja, dashurija,
  E vėrteta, miqėsija.
  Mbretėritė e dėgjuan
  Se u bė mbret Skėnderbeu,
  Mbretėtė gjith' u gėzuan,
  Kėjo punė u pėlqeu.
  Dėrguanė mė tė parė,
  Me miqėsi, me uratė,
  Njerzėt tė urt' e tė mbarė
  Te mbreti i madh jetėgjatė
  Me mėnyrė tė pėlqyer
  E me shumė nder i priti
  Mbreti, edhe mė tė kthyer,
  Gjer nė funt tė shkallės zbriti.
  Nga gjithė mbretrėt m'i madhi,
  Qė ishte burr' i vėrtetė,
  Dhe shum' i ndjerė, Hynjadhi,
  Erth te Skėnderbeu vetė,
  Pa u ngrit dhe erdhi vetė
  Dhe Vlladislla si Hynjadhi,
  Ndėnjnė ditė shtat' a tetė
  Te shpirt e zėmėrėmadhi;
  Erdh' e panė Skėnderbenė,
  Mbren e ri tė Shqipėrisė,
  Q'emėr i tij mori dhenė
  Si emėr' i Perėndisė
  Mblodhi pleqt' e parėsinė,
  Si pėrsolli dhe Hynjadhė,
  E Vladisllėn, Shqipėrinė
  E vu nė sėr' e ndė radhė,
  Mbretėri ishte lirija,
  Qė kish ēdo shqipėtar pjesė,
  Ligė ishte njerėzija,
  Vėllezėrija ish besė.
  Si e ndritoj Shqipėrinė,
  Vuri punėtė me radhė,
  Vate tė shihte shtėpinė,
  Po ē'tė shohė! njė gėrmadhė!
  Mall'i sat ėm'e tyt eti,
  Skėnderbe! atje tė shpuri,
  E madhe gjėmė tė gjeti!
  Ra qielli e tė zuri!
  Dallėndysheja kur kthehet
  E gjen prishurė folenė,
  Qysh qėndron e mallėngjehet?
  Ashtu e gjet Skėnderbenė.
  Gjėsendi s'kishte harruar
  Tė kohės' sė miturisė,
  I kishte ndė krahėruar,
  Me mallthit tė njerėzisė!
  Pa andaj shum' u helmua,
  Se s'i gjet si i kish lėnė,
  Me psherėtim' u mejtua,
  Tha: "Nukė qėnka thėnė!"
  Ja mbuloj zėmrėnė zija,
  Lottė si gurra i vanė,
  Nė gjith ato tė kėqija
  Pėrnjėherė erdh' i thanė"
  "Motėrat' e zotėrisė
  Tė gjitha bashkė po vinė",
  Pa mbreti nė mest tė zisė
  Ndjeu gaz' e la shtėpinė.
  Me vrap si qifti u kthye,
  Tė shihte motrat' e tija,
  Zėmėra ju pėrdėllye,
  I dha durim Perėndija,
  Tė gjorat motra kur panė
  Mbrenė trim tė Shqipėrisė,
  Tė vetėmėthin vėllanė,
  Ėngjėllin' e Perėndisė,
  Qė mė s'e kishinė parė,
  Si e mori penk Turqija,
  Nė foshnjėri ishin ndarė,
  Dhe q'atė dit' u ra zija;
  Pa i kishin shumė mallė
  N'ato ditėt tė kėqija,
  I kishinė sy nė ballė
  E shpresė nga Perėndija;
  Papo bashkėzė tė pesa
  Nė mest tė tyr'e rrethuan,
  U zbriti nga Zoti shpresa,
  Me mall shum' e pėrqafuan.
  Zot' i math e i vėrtetė!
  Emri yt qoft' i lėvduar,
  Tė qofshim falė pėr jetė,
  Mos qofshim teje mėrguar!
  Ti i dhe nder mirėsisė,
  Dhe zėmrės' sė mallėngjyer
  Nė vajt e nė mest tė zisė
  Ngushėllimn' i ke rrėfyer!
  Skėnderbe, pa lere vajnė,
  Se po vinė shqipėtarėt,
  Dhe burratė trima s'qajnė,
  Lėre, pa lėre tė qarėt,
  Se 'shtė nė gas Shqipėrija,
  Q'erdhe ti, mbret i vėrtetė,
  Sikur zbriti Perėndija
  Nga qiejt' e lartė vetė.
  Pa kėndo me ėmbėlsirė,
  O ėngjėll i ligjėrisė,
  Atė burrė trimn' e mirė,
  Q'i dh'aqė nder Shqipėrisė.
  Kėndo, kėndo Skėnderbenė,
  Qė s'ka pasur shok nė jetė,
  Qė lartėsoj mėmėdhenė,
  Kordhėtari trim me fletė!
  Lum ti, Shqipėri, o lule,
  Qė pate trim tė vėrtetė,
  Kurrė nė turp nuk' u ngule,
  Tė la nder tė math pėrjetė!
  Mos ki keq, se kurdoherė
  Do ta kesh ditėn' e mbarė,
  Koha ty do tė ta bjerė,
  Si ta pat prurė mė parė,
  Po tė dojė fati, plaku,
  Tė t'apė foshnjė tė rezė,
  Qumėsht tė bėnetė gjaku,
  Dhe mė s'sheh ditė tė zezė.
  O kohė, qė rrjeth si lumi
  Edhe s'rri gjėkundi fare,
  As dremit, as tė zė gjumi,
  Dhe mė t'errėt hiqesh xvarrė,
  Hapu, hapu, errėsirė!
  Tė shoh mbren' e Shqipėrisė,
  Trimn' e bukur' e tė mirė,
  Nder' e gjithė njerėzisė,
  Rrethuar me burra trima,
  Shqipėtarė tė vėrtetė,
  Me fjal' e pa blegėrima,
  Me mėnt e pa gjė tė metė,
  Nė fjalė t'urt' e tė qetė,
  Tė but' e tė kupėtuar,
  Nė luftė trima me fletė,
  Posi kuajt' e harbuar,
  Qysh duken yjtė kur erret,
  Qė ndrijnė nė hapėsirė,
  Edhe nė mes tė tė tjerėt
  Prėma ndrin shumė mė mirė, { Yll i Mbrėmjes, Afėrdita }
  Ashtu edhe ti mė ndrinje,
  Mbret i math i Shqipėrisė,
  Nė mest tė shokėvet rrinje
  Posi drit' e Perėndisė.
  Zoti dha njė vetėtimė,
  I tėrė qielli ndriti,
  Njė gjėmim, njė kėrcėllimė,
  Malet' e lart' i trėnditi.
  Oshėtimė dha Tomori,
  Edhe zjarr e flakė qiti,
  Flaka qiellinė mori,
  Gjithėsija vetėtiti.
  Kėjo shėnjė s'ish e pakė
  Qė dha Zoti mi Tomorė,
  Nxori zjarr dhe zė e flakė
  Nga majatė me dėborė!
  Hodhė syt' e panė malė
  Dhe gjithė mė kėmb' u ngrinė,
  Kur mė der u dha njė djalė,
  Tha: "Rrėmet i math po vinė."
  Se fjala kish marrė vrapnė,
  Pa kishte mbushurė dhenė,
  E hapi sa mundi ēapnė
  Dh'e dėgjuan gjithė ē'qenė
  Shqipėrija anembanė
  Ish nė dasm' e nė gėzime,
  Ditėn' e liris' e panė,
  Qė e pritin pa durime.
  O liri e shėnjtėruar!
  Ėngjėlli i Perėndisė,
  Erdhe me gėzim ndėr duar,
  I dhe dritė Shqipėrisė.
  Vallė kur do tė vish prapė,
  E tė na sjellē atė ditė,
  Pėrse rri pshjellė me napė?
  Pa hiqe, tė shohėm dritė!
  Mbreti posi Perėndija,
  Ishte mbyturė nė dritė,
  Rrij ndaj soje bukurija,
  Edhe gjithė mirėsitė
  Mejtohej si tė shpėtonjė
  Mėmėdhenė nga mynxyra,
  Ta ngrer' e ta lartėsonjė,
  Edhe i qeshte fytyra.
  Parėsin' e Shqipėrisė,
  Qė i erdhi Skėnderbeut,
  Ati' mbretit t'urtėsisė,
  Mbretit trim tė mėmėdheut,
  Ti ėngjėll, do tė ma thuash,
  E tė m'i sjellē nė mėnt mua,
  Dhe njė nga njė tė m'i quash,
  Si ē'i ka ndėr mėnt tė tua.
  Nga gjithė, q'erdhė, m'i parė,
  Dukagjini, mbret i ndjerė,
  Qė s'pat shok nėr shqipėtarė,
  Dhe Zahari me tė tjerė,
  Sicili nga vend' i tija
  U nis e gjithė u derdhė,
  Tė shumė si mizėrija
  Skėnderbeut miq i erdhė.
  Mėndjeshumi Araniti { Aranit Komneni }
  Me shumė shokė tė ndjerė
  Pej Vlore me vrap arriti,
  Edhe tė tjer' e tė tjerė,
  Tanush Topja dhe Gjon Shpata,
  Tė parėt' e Shqipėrisė,
  Erdhė edhe Lato Gjata
  Ndė rrėmet tė parėsisė,
  Edhe Maneshi nga Berati,
  Moisi Dibrani burrė,
  Shumė tė parė nga Mati,
  Trima tė patrėmbur kurrė
  Prens' i perėndishm' Urani,
  Qė kish shum' emrė qėmoti,
  Me burra nga Elbasani,
  Edhe Boshdar Nartioti,
  Palė Dushmani i ndjerė,
  Dhe bukuroshi Gjon Kokė,
  Njė i parė nga ēdo derė
  E me shumė trima shokė.
  Trimatė nga Malėsija
  Erdhė me armė tė lara,
  U ēkul gjithė Shqipėrija,
  Kshu ishin kohėt' e para.
  Gjithė erdh' e u gėzuan
  Kur e panė Skėnderbenė,
  Dhe me gas van' e qafuan
  Si vėllezėrė qė qenė
  Me zemrė tė dėshėruar
  Mbreti tė gjithė i priti,
  Me fytyrė tė gėzuar,
  I qafoj e i gostiti.
  Nė mest tė ati' rrėmėti,
  Q'ishin mbledhur tė tėrė
  E ish mbushurė qyteti,
  S'kish ku yė hithnje gjilpėrė,
  U ngrit mbreti i ndjerė,
  Fjalėėmbėli zėbukur,
  Araniti mendjegjerė,
  Q'ish i hijshėm' e i dukur,
  Gjithė trimatė pushuan,
  Vunė vesh ndė fjalė mirė,
  Plaknė me mėnt e dėgjuan,
  Qė flit me shum' ėmbėlsirė.
  Tha: "Vėllezrė shqipėtarė!
  Ju miqthit' e Skėnderbeut,
  Mbretrė, zotėrinj, tė parė,
  Gjithė djemt' e mėmėdheut!
  A e dini, sot, o shokė,
  Rrezik i math nga Azija
  Na ka ardhurė mi kokė,
  Po s'poshtetė Shqipėrija;
  Zot'i madh pastė lėvdatė
  Qė nuk e la Shqipėrinė
  Pa zot, pa mbret e pa atė,
  Kurrė s'ja zbriti fuqinė,
  Mbret i gjithė Shqipėrisė
  Sot tė jetė Skėnderbeu,
  Erdhi ng'an' e Perėndisė,
  Tė shpėtonjė mėmėdheu;
  Gjithė, ē'jemi shqipėtarė,
  Kėtė zot pėr mbret ta njohim,
  Dhe pėr tė math e tė parė,
  Pa ashtu punė tė shohim;
  Nė doni qė tė shpėtojmė,
  Ēė tė thot' ajy tė bėjmė,
  Fjalėn' e tij ta dėgjojmė
  Dhe kurrė tė mos bėzėjmė.
  Se turku kėrkon ta hedhė
  Nė robėri Shqipėrinė,
  Nė zi, nė brengė, nė zgjedhė,
  Pa rreh ta bėnjė tė tinė.
  Po nukė humb trimėrija,
  Shqipėtarėt s'e harrojnė,
  Do t'i ndritonj' urtėsija,
  Se t'urtėtė kupėtojnė."
  Kshu the, plak i perėndishmė!
  Mbret' i ndjer' e i lėvduar!
  T'ish njeriu i tanishmė,
  Mase s'tė kishte dėgjuar;
  Po ata tė gjithė ē'qenė,
  Zotėrinjt' e urtėsisė,
  E njohnė mbret Skėnderbenė,
  Mbren' e gjithė Shqipėrisė,
  Mbret mbi mbretėrėt tė tjerė,
  Mbi gjithė ē'ishin tė parėt,
  Mbret e trim e burr' i vlerė
  Pėrmbi gjithė shqipėtarėt.
  Gjithė pėrnjėherė thirrė
  Parėsija dhe rrėmeti
  Me gas shum' e me dėshirė,
  Sa u tunt gjithė qyteti:
  "Mbret i gjithė Shqipėrisė
  Do tė jetė Skėnderbeu,
  Edhe hij' e Perėndisė,
  Q'i kish mallė mėmėdheu."
  Paskėtaj tė gjithė ē'qenė
  Mbledhur atje atė ditė,
  E rrethuan Skėnderbenė,
  Ajy nė mest posi dritė
  Sė pari mbretėtė vanė
  Edhe pleqtė e tė parėt,
  Dorėn' e besėn' i dhanė,
  Pastaj gjithė shqipėtarėt.
  Papa edhe mbretėritė
  E njohnė mbret Skėnderbenė,
  Edh'e njohnė q'atė ditė
  Mė tė math nga gjithė ē'qenė
  Tė gjith' e vunė tė parė,
  Kordhėtar' e Shqipėrisė,
  Tė math mi gjith' ushtėtarė,
  Se do t'i binin Turqisė,
  Sa nder mori Shqipėrija,
  Edhe ē'emrė shqipėtari,
  N'ato ditėt tė atija,
  Q'u bė nga gjithė m'i pari!
  Ishte i par' i tė paret,
  Edhe krej'i ushtėrisė,
  Ball' i gjithė luftėtaret
  Dhe i gjithė njerėzisė.
  Skėnderbe, o jetėgjatė,
  Mė nise kėngė dhe valle,
  M'u zbavite dit' e natė,
  Me miqthit' e tu u ēmalle!
  Sa lodra e sa gėzime!
  Sa gjahe dhe bredhj' e vrape,
  Dhe kalori e dėfrime,
  Derėn' e parajsės hape!
  Kuajvet, qė hingėllinin,
  Flak' u delte nga potkonjtė,
  Dhe armėt' e lara ndrinin,
  Me vrap nxitonin langonjtė.
  O kohė qė nxiton shumė,
  Poshtė kurrė nukė bije,
  Po ikėn me vrap si lumė,
  Ato qė merr, ku i shpije?
  Shtrigė, kuēedr' e pabesė!
  Ha djemthitė q'i pjell vetė!
  Asnjė nukė munt tė mbesė
  Pa ngrėn' ajo goj' e shkretė?
  Edhe dielli, q'ep dritė,
  Edhe hėna do tė vdesė?
  Edhe yjtė nonjė ditė
  Do t'i hash me tė pabesė?
  Evropa ishte e shuar
  Edhe gjithė njerėzija
  Nga frika ishte tmerruar,
  Prit' shpėtim nga Shqipėrija.
  Gjithė mbretrėtė qė qenė,
  Shqipėris' i prunė besė,
  Dhe mbren' e saj, Skėnderbenė,
  E kishin tė par' e shpresė,
  Ē'u bė emr'i Shqipėrisė,
  Dhe liri e saj e ndjerė?
  Ajo drit' e Perėndisė
  Vallė mė s'vjen tjatrė herė?
  Nė kurt kurrė Shqipėrija
  Nukė hyri, e nė zgjedhė
  S'e ka shtėnė Perėndija
  Edhe nukė do ta hedhė,
  Po kėrkon emrin' e vjetrė
  Dhe nderė qė pat njėherė
  E s'e kish nonjė vent tjetrė,
  Zoti sėrish do ta bjerė.


  ________________________________
  Historia e Skėnderbeut nga Naim Frashėri. Pictur10

  Sponsored content

  Historia e Skėnderbeut nga Naim Frashėri. Empty Re: Historia e Skėnderbeut nga Naim Frashėri.

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Fri 10 Jul 2020, 10:14