Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

3 posters

  Poezi nga Ismail Kadare...

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  ismail - Poezi nga Ismail Kadare... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Ismail Kadare...

  Mesazh nga Administratori Sat 07 Jun 2008, 11:49

  Kercenimi...

  Shtat'qind vjet kam per t'i djegur kullat,
  Do te t'i vras qente shtat'qind vjet.
  Keshtu Mujo me modesti pat deklaruar,
  Ndersa eposi po hynte ne shekullin e tete.

  Erdh' pas tij i nenti, i dhjeti rredhazi.
  Sa ngadale ne epos mllefi del...
  Shtat'qind vjet kam per t'i djegur kullat,
  Do te t'i vras qente shtat'qind vjet.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  ismail - Poezi nga Ismail Kadare... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Ismail Kadare...

  Mesazh nga Administratori Sat 07 Jun 2008, 11:50

  Keshtu u ndame...

  Keshtu u ndame
  Duart njeri-tjetrit si zgjatem.
  Ikem si dicka e pambaruar
  Nje cigare.
  Nje limonade.

  Sepse ti nuk u bere e imja.
  Ti sme dhe mua,te huajit,plotesisht dashurine.
  Ashtu si rete
  Qe se leshojne kurre mbi tropik
  Deboren e virgjer
  Por e ruajne per Verine.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  ismail - Poezi nga Ismail Kadare... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Ismail Kadare...

  Mesazh nga Administratori Sat 07 Jun 2008, 11:50

  Ne qofte se...

  Ne qofte se mes vargjesh edhe strofash
  Do dalin rastesisht ca floke te verdhe
  Kjo sdo te thote se midis nesh ka mbetur
  Qofte edhe me e vogla lidhje apo shprese.

  Asgje,une vete se mbolla me ndergjegje
  Vete ato mbine,pa u ndjere fare
  Ashtu si mes pllakash prej mermeri
  Te nje pallati te braktisur
  Mbin bari.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  ismail - Poezi nga Ismail Kadare... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Ismail Kadare...

  Mesazh nga Administratori Sat 07 Jun 2008, 11:51

  Ndoshta...

  Ndoshta si cdo gje qe ndeshet ne kete bote
  Do ndeshen syte e tu
  Me keto vargje,
  Si kaprolli me luanin ne xhunglen e larget

  Mbi shkronjat e zeza
  Veshtrimin gri ke per te hedhur
  Do te dridhen mbi vargjet valle syte e tu
  Apo vargjet nen syte do te dridhen te zverdhur??
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  ismail - Poezi nga Ismail Kadare... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Ismail Kadare...

  Mesazh nga Administratori Sat 07 Jun 2008, 11:51

  Ja tek kjo dhome...

  Ja,tek kjo dhome e vogel gjysme e erret
  Struken te trembura kujtimet qe ti le.
  Perseri grile e mbyllur,celesi prape ne dere
  Cdo gje si me pare.Vetem ti nuk je.

  Ketu per here te pare hyre nje dite.
  E druajtur dhe e lumtur.Si nje lule qe shkund
  Nga petalet e pasterta vesen plot drite
  Qe e piva une i etur gjer ne fund.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  ismail - Poezi nga Ismail Kadare... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Ismail Kadare...

  Mesazh nga Administratori Sat 07 Jun 2008, 11:52

  Megjithate...

  Megjithate, besoj se do ta kujtojme
  Njeri-tjetrin, kohen e dashurise
  Si nje numer hoteli
  Me shtrat te forte
  Ku bujtem
  Kur na zuri stuhi e rinise
  Gjate udhes se jetes sone te kjo bote.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  ismail - Poezi nga Ismail Kadare... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Ismail Kadare...

  Mesazh nga Administratori Sat 07 Jun 2008, 11:52

  Sme kujtohet cfare stine ishte...

  Sme kujtohet sfare stine ishte
  Sdi perse qelloi qe u ndame
  Di se ditet e mia, pa ty ishin
  Te turbullta si ne gjendje nokdauni

  Pa ty ishin lajmet e mbremjes,
  Evropa,
  Dimri mbi Azi.
  Pa ty,
  Stolit vjeshtor dicka i mungonte
  Dhe pishines ne periferi.

  Dicka i mungonte te shtunes
  Po bota kish mbetur po ajo
  Po ata qene te pushkatuarit e komunes
  Dhe kufinjte shteterore po ato.

  Ti atehere ate vajze lere
  Sic e leme cigaren me zor

  Qe te debosh nikotinen e verdhe
  Nga shpirti dhe nga gishtat e tu,
  Qe peisazheve te jetes tende
  Hena te bjere si dikur.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  ismail - Poezi nga Ismail Kadare... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Ismail Kadare...

  Mesazh nga Administratori Sat 07 Jun 2008, 11:53

  Vjeshte Tiranase...

  Pa forme eshte qielli,si tru idioti.
  Merzitshem trotuaret shiu i qull.
  Nje kalimtar,nje ombrelle,gjemon moti.
  Nje biciklete kthesen merr me vrull.


  Pa forme eshte qielli,si nje mendim idioti.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  ismail - Poezi nga Ismail Kadare... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Ismail Kadare...

  Mesazh nga Administratori Sat 07 Jun 2008, 11:53

  Pritja...

  Telefoni po merr nje sy gjume para ardhjes sate
  Abazhuret varen te heshtur mbi pritjen.
  Perbindeshat mbi qilimin e dhomes dremitin te qete.

  Ora kaloi.
  Ti u vonove.
  Drita e abazhureve u be e keqe.
  Si i vrare telefoni ka rene permbys smerr fryme.
  Tani perbindeshat filluan te levizin,
  Ja,po zgjohen me leshra te kerleshura mbi qilim.

  Ti do vish patjeter te qetesosh gjithcka.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  ismail - Poezi nga Ismail Kadare... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Ismail Kadare...

  Mesazh nga Administratori Sat 07 Jun 2008, 11:54

  Monologu i te vetmuarit...

  Tani une ngjitem lart dhe skam asnje gezim.
  Ketu ku kam arritur me ftohte eshte,me vetmi.
  E dija kete gje,por padurimi i vdekur
  Me shtynte te ky cak,te kjo kotni.

  Krahe grash te thyera mbi supe,si te prera nga nje morg,
  Me japin nje gezim po aq te vdekur.
  Me duket ende dimer,ndonese eshte prill.
  Kam ftohte.
  Kam ftohte.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  ismail - Poezi nga Ismail Kadare... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Ismail Kadare...

  Mesazh nga Administratori Sat 07 Jun 2008, 11:54

  Bjeshkėt e Namuna ne dimer...

  As zog, as vetetime
  Gjekund syri s'has
  Ngrire gjithēka. Enderr
  Veshur ne kuarc

  Si ne hotelet e shtrenjta
  Ku shtegtari s'hyn
  Shiu dot s'i afrohet
  Luksit alpin

  Shkembinj si tempuj
  Nene re, mbi re
  Nje varreze bubullimash
  Kujdes, nen kembe ke
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  ismail - Poezi nga Ismail Kadare... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Ismail Kadare...

  Mesazh nga Administratori Sat 07 Jun 2008, 11:55

  Poesia et narratus...

  Ti pėr mua mendohesh, mė shkruan,
  Kur e qetė n'oborr bie nata.
  Kur e vetme, plot ėndrra ti ruan
  Si rrėzohet ne kopsht gjeth' i thatė,
  Ti mendohesh, kur hija vjeshtishte
  Mbulon kopshtin dhe fryn erė e ftohėt...
  Kurse unė nė orė tė latinishtes
  Tė mendohem pėr ty gjej kohė.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  ismail - Poezi nga Ismail Kadare... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Ismail Kadare...

  Mesazh nga Administratori Sat 07 Jun 2008, 11:56

  Lulemollet...

  Lulemollet nen driten e henes
  Bien si brilante diku.
  Ikin qiellit patat e egra
  Me pak hene ne krahe gjithashtu.

  Per te qene nje mbremje e bukur
  Pak gjera i mjaftojne, fare pak.
  I mjafton nje shtresez hene,
  Si bukes se mengjezit pak gjalpe.

  Per te qene e bukur kjo udhe
  Ritmi i hapave tone i mjafton.
  Ja patat e egra nga krahet
  Shkundin henen pike-pike si limon.

  Nga dritaret e shtepive fshatare
  Copra lajmesh te TV-se vijne qe larg.
  per lulet e molleve po te fliste
  Spikerja, s'do te cuditesha aspak.

  N'Evrope jemi vendi i vetem.
  Qe ne mbremje me pare se gjithcka
  Japim lajmet per njerezit e thjeshte
  Te uzinave dhe fushave te medha.

  Mbledhin buzet me siguri ish-zoterinjte:
  Uh, c'lajme pa lezet, "me fshat".
  Ata qe me te rendesishem se dritherat
  Quajne cdo krim e psikopat.

  Brilantet e Zhakline Onasisit
  Mbi te gjitha lulet e botes vene ata
  Dhe per rrudhat e Greta Garbos
  Psheretijne si per me te madhe hata.

  Peshtyj mbi sensacionet e pertej detit
  Mbi "yjte" e "superyjte" e gjithe c'jane
  Te gjithe ata bashke dinjitetin
  E nje are me grure s'e kane.

  Gjithe reklamat e tyre se bashku.
  S'kane kaq drite se keto lulemolle
  Lulemollet qe ndershmerisht bien
  Pa kerkuar asgje, nen hapat tone.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  ismail - Poezi nga Ismail Kadare... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Ismail Kadare...

  Mesazh nga Administratori Sat 07 Jun 2008, 11:56

  ALPET NE DHJETOR...

  C'eshte ky vend keshtu, keto pllaja me bryme,
  Me malet sup me sup e koke me koke perpjekur?
  Ja qielli gri i larte, mes tij nje bubullime
  Si e plagosur iken, nje shpelle te gjeje per te vdekur.

  Hotelet jane larg dhe ne vazhdojme te ikim
  Nen boren qe floknajen e saj rrezon perqark.
  Thua se kodrat nisen per ne dasmen e Halilit,
  Thua se brigjet kthejne nga vdekja e Mujit larg.

  Gjithcka eshte madheshtore nen kete bore bashkuese,
  Ne perzierjen e maleve dhe te njerezve epike,
  Nen kete qiell te madh nga shkrepetima pershkuar
  Si nga qerre gjemonjese tragjedish antike.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  ismail - Poezi nga Ismail Kadare... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Ismail Kadare...

  Mesazh nga Administratori Sat 07 Jun 2008, 11:57

  PLAZHET NE DIMER...

  Shtrire para nesh humbetire e plazheve,
  Hapesire e gjere si ne poemat e Naim Frasherit.

  Plazhet te mbetur bosh pa stinen e veres
  U ngjajne guackave qe iu kane marre perlat.

  Perbri tyre lokomotivat fishkellejne se largu,
  Tek terheqin trenat plot me molle te lageta.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  ismail - Poezi nga Ismail Kadare... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Ismail Kadare...

  Mesazh nga Administratori Sat 07 Jun 2008, 11:57

  TERRORI I BARDHE...
  (Klasave te permbysura)

  Njerezit, pavaresisht nga klasat, buzeqeshin,
  Dhe duke buzeqeshur, une shpesh ju kam pare.
  Por vec kur kam shkruar dicka qe vecanerisht ju ka prekur,
  Mes zmaltit te dhembeve tuaj ka ndritur terrori i bardhe.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  ismail - Poezi nga Ismail Kadare... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Ismail Kadare...

  Mesazh nga Administratori Sat 07 Jun 2008, 11:58

  Tirana nė dimėr...

  Fryn erė e dimrit, fishkėllen si bishė
  Qė nga Gjykatė e Lartė nė Parlament.
  Tirana gdhin, aq pabesisht e hijshme,
  Sa s'di ē'ta marrėsh, delir apo qytet.

  Zgjohet sėrish, me atė emėr tė tmerrshėm,
  Qė njė mijė vite rreh ta heqė mė kot.
  Vėrtetin gjethet dantealigershėm
  Si shpirtra qė nuk patėn trupa dot.

  Pėrballė tyre, zyrtarė tė pashpirt,
  Nė varg veturash rendin, s'dihet ku.
  E verbėr si tė tjerat ngjan kjo ditė
  Ngaqė askush s'beson askėnd, askund.

  Nė njė mėngjes tė tillė ē'tė bėsh mė mirė,
  Se sa tė shkosh nė klubin "Davidoff"?
  Tė zėsh njė kėnd mu te qelqnajė e ngrirė
  Dhe mendjen mundėsisht ta ēosh nė off.

  Nė kafene ka pėr ēdo punė njė qasje,
  Tė tillė qė kurrkėnd nuk e gjen dot.
  Pėr tri mijė euro porosit njė vrasje,
  Pėr katėr mijė, titullin vikont.

  Pėr gjithēka flitet, pronat, asgjėkundin,
  Ēmimin Nobel a njė veturė tė re,
  Pėr zgjedhjet dhe dekretet krejt tė fundit
  Tė zotit president me emėr hebre.

  Flitet pėr mllefe, pėr kupėn qė u mbush,
  Pėr Jezu Krishtin a ndjesėn fill pas kobit.
  Nė njėrėn nga tryezat shpall dikush
  Njė skicė tė re tė historisė sė kombit.

  Pas tij, kur etėrit tanė njė vjeshtė dolėn pėr pre,
  Njė shkabė rrėmbyen nė trojet e mėdha.
  Mė lehtė u merrje shpirtin se atė shpend,
  Ndaj bota u lodh e shkabėn ua la.

  Krenarė qė Romėn e Bizantin zhvatėn,
  Jo njė kasolle vllahu nė Ballkan,
  E vunė nė flamur tė tyre shkabėn
  Dhe bij tė saj u shpallėn anembanė.

  Kėshtu nė kafene kjo punė merr qasje
  Me "kundra" e "pro" tė bujshme, natyrisht.
  Okej, pėr tri mijė euro, thotė vrasėsi,
  Pėr dukėn dhe dukeshėn bashkė, dyfish.

  Mesdita ia beh, si grua e dehur tapė.
  Temperatura e dollari zbresin prap.
  Po shqyhen celularėt: okej, shkėrdhatė,
  Rrofsh, je yll bote, e tung, e top, e ****.

  A shqip ėshtė kjo llahtarė apo dreqnisht?
  Pėr gjithēka flitet, heshtet pėr gjithēka.
  Ja tė dy palėt, xhelatė, viktima e ish,
  Kujtime shkruajnė netėve me mllefe tė mėdha.

  Po ē'ėshtė ky popull qė nė gropė i shtrirė
  Kujton aq krenarisht se ėshtė nė majė?
  Dhe kur pėrkunėr, nga gropa del i lirė,
  Jam i rrėzuar! Klith me thirravaj?

  Njė makth i dalė nga njė gjumė i marrė
  Mė i zbėrthyeshėm se ky komb do tė qe.
  Ca trumba zogjsh me curle e celularė
  Qė nėpėr mjegull klithin, nėpėr re.

  Pse gjethet befas prarim kurore marrin,
  Tek shtrohen si qilim mbi bulevard?
  Kambana e katedrales sė Shėn Palit
  Trishtueshėm bie si me peng e aht.

  Ē'nuk pjell ky vend, horra, shenjtorė e tmerr,
  Zonja Makbeth e pranga e perla e hekura.
  Dhe ja tani njėra pas tjetrės nxjerr
  Dy mbretėresha, qė tė dyja tė vdekura.

  Nuk qenė robina jo, rrėmbyer vonė,
  Pas dokeve kreshnike a nė pritė.
  Kanė ardhur vetė, ndonėse qenė nė fron
  E para veē njė vit, e dyta as njė ditė.

  Dhe katedralja i pėrcjell me vaj
  Dy mjellmat e gabuara, tė mekura.
  Ato qė s'erdhėn pėr kurorė, veē pėr varr,
  Tė brishtat zonja, mbretėreshat e vdekura.

  Nė klubin "Davidoff" qelqnajė e ngrirė
  Dremitje dite sjell s'di se nga ku.
  Njė si madonė e lodhur mė ėshtė pėrhirė,
  Qė italishtja gjuhė mund t'ishte gjithashtu.

  Lehonė e zbehtė pas lindjes sė kaltėreme,
  Nė tė njėmijtin e treqindin vit,
  Mė shumė se Krishti madonėn, kjo poemė
  E lodhi ndoshta gjuhėn italisht.

  O kėto pamje i njoh dhe nuk i njoh,
  Kėto tri kate, rradhėt, ashensorėt,
  Ku hypin, zdrypin, klithin obobo,
  Rufjanėt, mėkatarėt dhe mizorėt.

  Tė gjithė janė aty, rrahin mė kot
  Tė ndėrrojnė katet, por katet s'ndėrrohen kurrė.
  Tė zes, nė mjegull shtyhen sindozot,
  Ish-korbat e sė zezės diktaturė.

  Nga bie dalja? Ku ndodhet Purgatori?
  Nga pyetjet sheshi gumėzhin si zgjoi.
  Shkodran je ti? Ē'plenum i zi tė polli?
  Mė ngriti i dyti, i gjashti mė rrėzoi.

  Njė zė gjėmon: kėndej plenumi i katėrt,
  Piktorėt andej, i pesti rreth u mbush.
  Shkrimtar spiun je ti? Rend te i shtati.
  Nė s'do tė digjesh te i teti shkrumb.

  Rendni, fatzinj, mėshirė pėr ju nuk ka,
  Ashtu siē ju nuk patėt pėr askėnd.
  S'ka vend ndėrkaq te Tmerret e Mėdha,
  As te Politbyroja nuk ka vend.

  Me ngut po shtohet njė Gropė e Hon i Ri,
  Bri Lugjezezės njė tjetėr Lugjezezė.
  I nėnti rreth po mbushet, dhe ai.
  S'ka mbetur veē njė vend pėr Zonjėn e Zezė.

  Nė kafene ka rėnė njėfarė qetėsimi.
  Shpirti pushim kėrkon, e ndoshta mall.
  Anėdete blu, plazhe tė shkreta dimri,
  Hotele ku nuk mbėrrin i ftohti i madh.
  Njė grua e mjegullt, shfaqur te qelqnaja
  M'u duk se mė kujtonte njė premtim.
  Vdekja s'mė la, atė premtim tė mbaja,
  I thashė mė nė fund plot pikėllim.

  Ajo mė pa habitshėm qė pas qelqit:
  Nuk tė marr vesh, kjo gjuhė mė bėn ujem.
  Nė qoftė se ti, siē thua, je i vdekur,
  Atėhere mua ē'mė mbetet qė tė jem?

  S'e di, i thashė, me habi tė ftohtė,
  Tek shpirti prapė me pikėllim m'u mbush.
  Dikush nga ne tė dy s'ėshtė mė nė botė,
  Po cili a cila, kėtė s'e di askush.

  Njė copė herė me shenja morėm e dhamė.
  S'kuptoheshim, veē kishim mall e mund.
  Gjersa ajo u tret te qelqi i madh
  Dhe unė mbeta shkret nė kundaskund.

  Mbrėmja po bie. Tirana rrotull bllokut
  Nis tė stoliset pėr ballo a pėr orgji.
  Njė foshnje e rastit, e paligjshme e Nju-Jorkut,
  Njė ėndėrr xhuxhe a shkėrbim i tij.

  Nė borxhe e gjyqe rrokaqiejt vėrtitin
  Drita dhe bare rrotulluese lart.
  Poshtė tyre, luanesha tė pėrgjumura nė pritė,
  "Amerikan", "Raiffeisen" e "Credin's Bank".

  Por s'do t'ia dijė askush pėr borxhe a gjyq,
  Tė dehur qejfit krejt a marrja e hakut.
  I gjatė, si natė e ankthshme n'udhėkryq
  Shfaqet mes brymės kryebashkiaku.

  Kull e Sahatit po tregon njė orė,
  Qė ndoshta kundėrshtohet si ēdo gjė.
  Nė sallat e muzeut tė fundit vizitorė
  Ja muzgu si nė kurth befas i zi.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  ismail - Poezi nga Ismail Kadare... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Ismail Kadare...

  Mesazh nga Administratori Sat 07 Jun 2008, 11:59

  Ardhja e vjeshtes...

  E pandryshueshme si perhera
  Ia mberriti vjeshta perseri,
  Modifikime avionet paten,
  Po krahet e zogjve,kurrsesi.

  Ndryshim nuk pati as modeli
  I fletes qe te parku ra.
  Gjithcka perreth kerkon kujtese
  Dhe per kujtese mall vec ka.

  Te hyrja e teatrit prape
  U shtyne per bileten e fundit.
  ne prova regjizori u bertet
  Njelloj Cezarit si dhe Brutit.

  Pas nje rremuje gazmore shqote
  Si grua e re krehur sakaq,
  Qe nje karfice ve mes flokesh,
  Me nje ylber dita u shfaq.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  ismail - Poezi nga Ismail Kadare... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Ismail Kadare...

  Mesazh nga Administratori Sat 07 Jun 2008, 11:59

  NJE VAJZE...

  Duke te puthur pa te dashur
  Ne shpirt ai ty te plagoi
  buzepergjakur nga te kuqte e tu
  si vrases tinez shkoi...

  krenar qe ty te shtiu ne dore
  gjithe shokeve emrin tend u tha
  prane gotes se birres perfolen
  ne park,te djelave ata

  dhe ti e veteme mbete bosh..
  mbene syte e tu ne nete bilbilash
  si sheshi i shkrete ku porsa ndodhi
  nje katastrofe automobilash

  tani kur shkon rruges se Dibres
  ata me sy te ndjekin pas
  dhe me berryl i bien shokut
  -E sheh filanen?e ka pas.....

  Dhe ti ul koken shpejton hapin
  te arrish te shoqja sa me shpejt
  te perserisesh fjalet standart
  ah!njesoj jane te gjithe djemte

  te dyja te ulura prane radios
  do ndizni heshtur nje cigar
  te supi i saj nen fjale lajmesh
  nje cast dremitja do te marr

  E do te te coj ne nje rruge tjeter
  me e qete me e bukur me e re
  atje ne sfond fabrikash njerezit
  nga kembet sdo te ven re...

  Atje ku te ecesh ne mes shoqesh
  ne mes djesh ndohsta midis
  dikush me berryl do i bjer shokut
  -E sheh filanen ishim miq.....
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  ismail - Poezi nga Ismail Kadare... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Ismail Kadare...

  Mesazh nga Administratori Sat 07 Jun 2008, 12:00

  LAMTUMIRA E FUNDIT...

  Kurora dhe kurora pa mbarim,
  Kurora gjithė lule, gjithė yje;
  Dhe sytė te perlotur me trishtim
  Dhe pamje e rėndė zije.

  O shokė! Pėr te fundit herė sot,
  Babane po percjell turm’ e pasosur
  Me dhembje te kulluar e me lot,
  Me zemėr te plagosur.

  Dhe ja tani, mes heshtjes, ne eter,
  Njė ze i njohur, qartė po dėgjohet.
  Ne emėr tonė sot, shoku Enver,
  Perpara tij betohet.

  Ne gjysmė – shtiz flamuret era tund,
  Gjemime topash ndihen ne hapėsirė;
  I jep Stalinit turma e pafund,
  Tė fundit lamtumire.

  Pra, lamtumire mik i madh, baba!
  Ēdo zemėr sot i thonė lamtumire.
  Se bashku me Leninin krah pėr krah
  Aty ka pėr t’u shkrire.

  Pushon tashti Aty ne qetėsi,
  Por, jo! Ay nuk vdiq! Vazhdon te rroje!
  Dhe fjal’ e tij e urte pėrsėri
  Perpara do na ēoje!
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  ismail - Poezi nga Ismail Kadare... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Ismail Kadare...

  Mesazh nga Administratori Sat 07 Jun 2008, 12:00

  Toke Kufitare...

  Toke kufitare,
  neteve te merzitura
  trishtohesh, enderron
  nje dite, nje ore
  kur jo me plage te kuqe
  por me grure te verdhe te mbillesh moj e gjore.
  Por ti e di
  tani ti s'mund te mbillesh
  se mbjellja jote do t'ish fatzeze tani
  se nga kjo mbjellje do te korrnim
  jo grure, e miser e elb
  por hi.

  Misri, vreshtat, ullinjte
  ashtu grumbuj ne endrra t'u duken
  por mbi te gjitha
  t'u dogj zemra per buken.
  Se buken e enderron cdo toke
  si gruaja femijen djale
  por s'linde dot
  asgje
  o toke e mire.
  Mbi ty tek tuk vec ndonje varr ushtari
  si kaktus i cuditshem i kohes sone
  ka mbire.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  ismail - Poezi nga Ismail Kadare... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Ismail Kadare...

  Mesazh nga Administratori Sat 07 Jun 2008, 12:01

  ELEGJI PER ENVER HOXHEN...

  Falme Enver qe fryme ste dhashe dot,
  Nga kjo fryme e gjalle e trupit tim,
  Zemren time te ta nxirrja jashte,
  Dhe ta jepja ty me mallengjim.

  Falme Enver qe vargu mu rendua,
  Falme Enver qe fryme ste dhashe dot,
  Shqiperise zemra ju copetua,
  Shqiperia jote po derdh lote
  AlbGirl
  AlbGirl
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 238
  Mosha : 38
  Vendndodhja : Ketu ku jam
  Profesioni : E papune
  Pikėt : 90
  Vlersuar : 2
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : Shume

  ismail - Poezi nga Ismail Kadare... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Ismail Kadare...

  Mesazh nga AlbGirl Fri 31 Oct 2008, 01:29


  Edhe kur kujtesa


  Edhe kur kujtesa ime e lodhur
  Ashtu si ato tramvajet e pasmesnatės
  Vetėm nė stacionet kryesore do tė ndalojė,
  Une ty s'do tė harroj.
  Do tė kujtoj
  Mbrėmjen e heshtur, tė pafund tė syve tė tu,
  Dėnesėn e mbytur, rrėzuar mbi supin tim
  Si njė dėborė e pashkundshme.
  Ndarja erdhi
  Po iki larg teje...
  Asgjė e jashtėzakonshme,
  Veē ndonjė nate
  Gishtat e dikujt do tė mpleksen nė flokėt e tu
  Me tė largėtit gishtat e mi, me kilometra tė gjatė...

  Sponsored content


  ismail - Poezi nga Ismail Kadare... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Ismail Kadare...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Sun 04 Dec 2022, 05:16