Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

3 posters

  Poezi nga Ismail Kadare...

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  kadare - Poezi nga Ismail Kadare... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Ismail Kadare...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Sep 2007, 03:29

  Gjuha Shqipe.

  Kur nė sulm hodhėn turqit
  Hordhitė e pambaruara,
  Kėshtjellat e sintaksės
  S'i muar, qė s'i muar.

  Nė bedena poemash
  Popullore mbetėn
  Kufoma divanesh e
  Kufoma bejtesh.

  Kur panė se gjuhės
  S'i hodhėn dot prangat,
  Lėshuan drejt saj
  Gjithfarė merimangash...

  Nė pėrēartje ta kthenin
  Nė delir nė jerm,
  Ishin vite tė rėnda,
  Ishin shekuj plot helm.

  Tė tė bėnin ty, donin
  Shqipėri memece,
  Po ja erdhi Naimi,
  Si yll mbi ty ecte.

  Dorėn e zbehtė
  Mbi ballė tė vuri,
  Tė tė hiqte zjarrllėkun
  Prej tė sėmuri.

  Dhe vdisnin pjesėzat,
  Thaheshin merimangat,
  Ndriste si perlat
  Poezia e madhe.

  Kjo gjuhė, qė provoi
  Akrepėt e shkretėtirės,
  Ē'do tė thotė pėrēartje
  E di, oh, e di mirė.
  E di ē'do tė thotė

  Kllapi hermetizėm,
  Qoftė e ardhur nga Roma,
  Qoftė e ardhur nga Parisi.

  Kjo gjuhė martire,
  Lehonė e pėrjetshme
  Qė lindi mes dhimbjesh
  Art tė pavdekshėm.


  ________________________________
  kadare - Poezi nga Ismail Kadare... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  kadare - Poezi nga Ismail Kadare... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Ismail Kadare...

  Mesazh nga Administratori Sat 29 Sep 2007, 21:39

  Pas darke

  Qelqet e lodhura te gotave
  Rrezellojne zbehte me pas
  Gjithė naten mallengjyeshem do kujtojmė
  Buze te bukura grash

  Ne mėngjes te lavamani I bardhe
  Ujet do tė vershoje me furi
  Dhe qelqi, si pas heqjes se kujteses
  Do te ndrite , steril , pėrsėri

  Ndonėse , ndoshta, po tė shohėsh me kujdes
  Njė kontur do tė kėtė mbetur i zbehte.
  Sa darka do tė duheshin valle
  Pėr te ngjallur te akulltin qelq?

  Sa dihatje , frymemarrje, buzė
  Tė bukura grash…ku ta dish
  Por gjatė udhes drejt ndergjegjsimit
  Qelqi do tė thyhej natyrisht

  Dhe ne rėnien e tij kristalore,
  Ne perndritjen e fundit tek plas
  Do te kėtė si ofshame te fundit
  Tė qeshura e lote grash.


  ________________________________
  kadare - Poezi nga Ismail Kadare... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  kadare - Poezi nga Ismail Kadare... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Ismail Kadare...

  Mesazh nga Administratori Sat 29 Sep 2007, 21:40


  Gjer tek Ylli


  Nga toka gjer tek ylli larg
  E gjatė ėshtė udha fort
  Sa mijra vjet drites se tij
  Iu dsh te mbrrije ne botė

  U shua ndoshta ylli krejt
  Ne terrin e paane,
  Por pamjen drita ia sjell
  E lind ne sytė tanė

  Nga ylli qe tani s'esht' me
  Ne qiell ndrit njė ikone
  Ai ėshtė prapė megjithėse s'ėshtė
  I vdekur ndrit gjithmonė

  Kur dashuri e bukur vdes
  Kur humb diku ne nate
  Ndricimi I saj ne kthim , kėshtu
  Na vjen e na gjen prapė


  ________________________________
  kadare - Poezi nga Ismail Kadare... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  kadare - Poezi nga Ismail Kadare... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Ismail Kadare...

  Mesazh nga Administratori Sat 29 Sep 2007, 21:40


  Koha e popujve.


  Kur superkafshet dridhnin botėn
  Njeriu ne gjunje nuk u ul
  Ka pasur vite te mamutheve
  Por kohe te tyrte spati kurrė.

  Me brire te tmerrshem klithma kobi
  Mbi toke ata vune ligjin bishe
  Megjithatė ish kohe e njerėzve
  Dhe ky planet i njerėzve ish.

  Nga superpesha u vinte vdekja
  Ngecnin perbindeshat ne batak
  Kėshtu do ngecin supershtetet
  Ne llum te globit pak nga pak.

  Dhe kur ne tė ardhmėn do zbulojnė
  Eshtrat e tyre nėpėr botė
  Ashtu si eshterat mamuthore
  Qe gjeologet gjejne sot

  Kur te zbulojnė konstruktet dhembet
  Atė burrokratizm-hata
  C'heronj do thonė kanė qenė
  Popujt qe rrojten bashke me ta.

  Ata q'u ngriten pėrballė tyre
  Qe u qendruan trimerisht
  Ish kohe e tyre ajo do thonė
  Dhe ky planet i tyre ish.


  ________________________________
  kadare - Poezi nga Ismail Kadare... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  kadare - Poezi nga Ismail Kadare... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Ismail Kadare...

  Mesazh nga Administratori Sat 29 Sep 2007, 21:41


  E hidhur vjeshte e kėtij viti  E hidhur vjeshte e kėtij viti
  Kosovėn gjeti nėn terror
  Korba te zes mbi te ja mbriten
  Hetues,gjykates,prokurore.
  Me 5 vjet burg,me 8,me 7
  Me 12 denojne diku
  Kėshtu mes jush shekullin ndani
  Dhe mijevjecarin ndani ju.
  Kėshtu e preket historinė
  Mbi supe e bartet JU sėrish
  Prangat nė shkollė qe i mesuat
  Ne duar i ndjete befasisht.
  Dhe pate se nuk ish larg mesjeta
  S'qe larg dhe veē ne endra s'qe
  Dh'u kthye nata e Prishtinės
  Ne naten Shen Bartoleme
  U ngritet Ju vigane,fisnike
  Me korektese e madheshti
  Ngaqe kėrkuat "Republike"
  Ju shtypen si ne Monarki.
  Por koha kurrė s'vjen pergjysem
  Nat e masakres vetėm s'mbrin
  Se pas Dushanit car te frikshem
  Rrufeshem Skenderbeu arin.
  S'kish deshmitare,TV nuk pati
  Zinxhir i tankut kur ju griu
  Por rete e globit veē ju pane
  Ndergjegje e botės tek ju mbriu.
  Kėshtu ne vorbull te epokes
  U ngritet Ju si monument
  Ju qe e preket historinė
  Dhe n'histori u kthyet vete.


  ________________________________
  kadare - Poezi nga Ismail Kadare... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  kadare - Poezi nga Ismail Kadare... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Ismail Kadare...

  Mesazh nga Administratori Sat 29 Sep 2007, 21:42


  Portreti i Skenderbeut.

  Si ditė e plotė ai shtjellej
  Me re dhe ere permbi atdhe.
  Njė emėr gjergj e kish si diellin
  Tjetrin si hėnėn, Skenderbe.

  Dy brire dhie kish mbi krye
  Embleme e vjetėr e cuditeshme
  Sikur ta dinte qe mes brireve
  Dy perandore do tė godiste.

  Njezet e katėr luftėra bėri
  Njeze e katėr vdekje theu
  Ēka mangut linte ditėn Gjergji
  Plotesonte naten Skenderbeu.

  Pas vdekjes eshtra iu ndane
  Ne mijėra varre ata u shtrine
  Gjithēka te shumte ai e pati
  Tė vetme kish veē Shqipėrinė.


  ________________________________
  kadare - Poezi nga Ismail Kadare... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  kadare - Poezi nga Ismail Kadare... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Ismail Kadare...

  Mesazh nga Administratori Sat 29 Sep 2007, 21:42


  Vallja shqipetare.


  Tri here opinga rrahu dheun
  Sikur kerkoi leje prej tij
  Pastaj shamia palet ndehu
  Me qetėsi dhe madheshti

  Kėshtu midis qiellit dhe botės
  Vallja u lind ,vallja u shpall
  Kemba sinjale i ēon tokes
  Dhe dora qiellit i jep lajm.

  Dhe vallja rrokulliset tutje
  Ne kohera hedhur si hobe
  Prilli pėrsipėr i hedh lule
  Dhjetori boren shkund atje.

  Valle shqiptare shenja n'ere
  Ylbere tirqesh tej-tehu.
  Kush ju kerceu ju njė here
  Dhe kembet rob si mbane te ju.

  Kush ra midis vorbulles suaj
  Dhe su perzhit dhe su perflak
  Ju bubullima me opinga
  Qe nėpėr shekuj bridhni varg.


  ________________________________
  kadare - Poezi nga Ismail Kadare... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  kadare - Poezi nga Ismail Kadare... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Ismail Kadare...

  Mesazh nga Administratori Sat 29 Sep 2007, 21:43


  Nisja e shqiptareve ne lufte.


  U nisen pėr lufte, bene tutje
  Pa fjale te mėdha e pa kėngė,
  Me opingat me xhufka te kuqe
  Si me zjarre te vegjel mbi kėmbė.

  Iken larg qe te gjenin armikun
  Ēdo armik, ne ēdo breg qe ta gjesh
  Kaq te thjeshtė luftėn e kishin
  Sa qe “tutje e quanin” "thjesht.

  Ne ēdo anė qe te ecnin, patjetėr
  Do tu dilte diku midis shqotes
  Ajo ishte pėr ta pjesė e jetės
  Ish pėrmasa e katert e botės.

  Dhe kur binin ne prille a vjeshta
  Neprer birinja te shtrire, nėpėr lugje
  Si me zjarre te vegjel te perjetshem
  Era loste me xhufkat e kuqe.


  ________________________________
  kadare - Poezi nga Ismail Kadare... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  kadare - Poezi nga Ismail Kadare... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Ismail Kadare...

  Mesazh nga Administratori Sat 29 Sep 2007, 21:43


  Java e fundit e qendrimit ne Moske.


  Javet rrihni ditet me ushte
  Nėn njė qiell kontinenti te murret
  Ulerinin te martat si bushterat
  Avjon kishte vetėm te merkurave.

  Ditėt ishin te ftohta, pa diell.
  Me njė ere stepe ne skajet
  Ne te mbetur ne funde te dielash
  Si ne funde akullnajash.

  Ne Moske kishte rėnė li e zeze.
  Qene mbyllur kinemate dhe sportet
  Koncertet,kafete studenteske
  Pa u mbyllen pastaj dhe aeroportet.

  Mbi pistat ere e stepes vershellente
  Avjonet po lageshin ne shi.
  Atėherė ne e ndjeme edhe njė here
  Pse vendi ynė quhej Shqipėri.

  Diēka ne po ndjenim prej shqipeje,
  Tek supet ish njė dhembje e kalter
  Dhe sikur karatina te vazhdonte
  Do te na dilnin me siguri flatrat.


  ________________________________
  kadare - Poezi nga Ismail Kadare... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  kadare - Poezi nga Ismail Kadare... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Ismail Kadare...

  Mesazh nga Administratori Sat 29 Sep 2007, 21:44


  Nuset dhe dasmat.


  Tė veshura me mjegull
  Me copera yjsh
  Nuset e krahinave
  Tė Shqipėrisė

  Aq te bukura dasmat
  N'atė dekor te zi
  Sa qe dhender do ndjeheshe
  Njefaresoj gjithesesi

  Si ne polenin e yjeve
  Qe sperkat gjithēka
  Diēka nga yllesia e nuseve
  Mbi supe na ra.

  Ti trim qe rri ne shkalle
  Pse rri i menduar
  Neneja qe te ka djalė
  Ste le pa martuar

  Martese shqipetare
  Dashuri e pergjitheshme
  Ikte vjeshta e dasmave
  Dimri i luftės vinte.

  Sa shpejt nxihej ari
  Mbi stolite e nuseve
  Kur pas marsit te armeve
  Vinte prilli i vejusheve.

  Pastaj prapė vinte vjeshta
  Krushqit, vallet, stolite
  Dhe dhenduret mes tyre
  Si meterodite.


  ________________________________
  kadare - Poezi nga Ismail Kadare... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  kadare - Poezi nga Ismail Kadare... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Ismail Kadare...

  Mesazh nga Administratori Sat 29 Sep 2007, 21:44

  Edhe kur kujtesa.

  Edhe kur kujtesa ime e lodhur,
  Ashtu si ato tramvajet e pasmesnatės
  Vetėm nė stacionet kryesore do tė ndalojė,
  Unė ty s'do tė harroj.

  Do tė kujtoj
  Mbrėmjen e heshtur, tė pafund tė syve tė tu,
  Dėnesėn e mbytur, rrėzuar mbi supin tim
  Si njė dėborė tė pashkundshme.

  Ndarja erdhi,
  Po iki larg prej teje.
  Asgjė e jashtėzakonshme,
  Veē ndonjė natė
  Gishtat e dikujt do pleksen nė flokėt e tu
  Me tė largėtit gishtat e mi, me kilometra tė gjatė.


  ________________________________
  kadare - Poezi nga Ismail Kadare... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  kadare - Poezi nga Ismail Kadare... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Ismail Kadare...

  Mesazh nga Administratori Sat 29 Sep 2007, 21:45

  Ora e lige

  Ėshtė orė e ligė kudo,
  Vallė a s'e ndjen ?
  Era si me bronshit nė brinjė
  Ndėr metro vėrshėllen.

  Grafititė mė shpejt se TV
  Shpėrndajnė njė lajm.
  Si me fyt tė prerė njė tren
  Tjetrin ndjek nėpėr pjalm.

  Ėshtė orė rreziku, nėn thikė
  Njė komb pret i shtrirė.
  Si peshkop i trishtė horizonti
  Thėrret pėr mėshirė.

  Njė shtet klith pėr ndihmė, njė tjetėr
  Nė gjumė fqinjin vret.
  Nga klinikat e thyera tutje
  Erė e ftohur ngarend.


  ________________________________
  kadare - Poezi nga Ismail Kadare... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  kadare - Poezi nga Ismail Kadare... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Ismail Kadare...

  Mesazh nga Administratori Sat 29 Sep 2007, 21:46

  Afrim Dimri.

  Nė qiell ja u nis njė tufė rosash t'egra.
  I fundmi ar i vjeshtės u shua e mė s'u ndez.
  Dhe dimri po afron me grinė e tij funebre.
  Me ngricė e me acar dhe njė plenum nė mes.

  Ē'spastrime do tė bėhen, pėr kė vallė ora ra ?
  Por le tė ndodhė ē'tė dojė, le tė shpėrndahen n'erė.
  Byrotė politike si puplat nė njė gjah,
  Veē ti tė jesh pėr mua ajo ē'ke qenė pėrherė.

  Tek zjarri nė oxhak tė rrijmė pranė mermerit
  Nė studion dimėrore kur qelqet shiu rreh,
  Ku heshtin varg kolltuket nė madhėshti funebre
  Ndaj zallahisė sė kohės tė shurdhėr si dhe ne.


  ________________________________
  kadare - Poezi nga Ismail Kadare... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  kadare - Poezi nga Ismail Kadare... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Ismail Kadare...

  Mesazh nga Administratori Wed 28 Nov 2007, 02:57


  Portret malesori te hershem


  Mbi tirqet vije e zeze
  Zbrez si e zeze vetetime
  Ne brez armen e mbushur
  Ne koke te zbrazetin qefin.

  Keshtu eshte shfaqur ne vite
  Rrafshnalteve gjer ne det
  Ne brez vdekjen e tjetrit,
  Ne balle vdekjen e vete.

  Kur ndonje dite armiku
  Shfaqej diku ne kufi
  Kunder tij me te dyja vdekjet
  Nisej ahere ai.


  ________________________________
  kadare - Poezi nga Ismail Kadare... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  kadare - Poezi nga Ismail Kadare... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Ismail Kadare...

  Mesazh nga Administratori Thu 29 Nov 2007, 00:56  Pa ty...


  Ti ike udhes se pafundme
  Ku zverdhin druret gjetherenes
  Mbi gjokse pellgjesh tani tundet
  I arti medalion i henes.

  Lejleket iken.
  Fill pas teje
  Si stof i keq u zbeh blerimi
  Dhe ngjajne toka, pylli, reja,
  Me negativin e nje filmi.

  Tani ne fusha shkoj menduar
  Ku nis te fryje ere e ftohte,
  Ku ca mullare te gjysmuar
  Duken qe larg si Don Kishote.

  C'te bej, po them me vehten time,
  Ne kete ore te vone te muzgut,
  Ku qerrja baltave ben shkrime.
  Te lashta sa te Gjon Buzukut?

  Do te shkoj te ulem permbi pellgjet,
  Te pi ne gjunje duke rene,
  Ne gryke e di qe do te me ngelet
  I ftohte medalioni i henes.


  ________________________________
  kadare - Poezi nga Ismail Kadare... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  kadare - Poezi nga Ismail Kadare... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Ismail Kadare...

  Mesazh nga Administratori Thu 29 Nov 2007, 00:58


  Ditė Vjeshte...


  Autobuzet urbane nga periferite
  drejt qendres mbi xhama bien brymen
  vjeshta si luaneshe krifeverdhe
  ruan ditet e fundit nga dimri.


  Te vitrinat,tek xhamat e kafeve
  kalimtare te shumte ka
  ne reflekset e flokeve te tua
  nje nuance e kuqeremte ra.


  prane diteve te tua te bardhe
  kalova sot rastesisht
  ti u trembe...une ujk nuk jam
  po as dele nuk jam natyrisht.


  Po ti eja andej te shkojme
  pa i perfillur fjalet e botes
  ku nga avulli xhamat e kafeneve
  ngjajne si pamje qe s'jane ne fokus


  Ne autobuzet urbane eja
  te kalojme periferive mebryme
  te shohim se si vjeshta krifeverdhe
  ruan ditet e fundit nga dimri.


  ________________________________
  kadare - Poezi nga Ismail Kadare... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  kadare - Poezi nga Ismail Kadare... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Ismail Kadare...

  Mesazh nga Administratori Thu 29 Nov 2007, 00:59


  Ikja e Moisi Golemit...

  Kjo ruga perdridhet
  si gjarper i zi
  per ku po vrapon
  gjeneral Moisi?
  Pelerinen era
  ta ngre me tallaz
  gjeneral Moisi
  pluhur shume le pas.


  Kali perpin udhet
  muzgu bie ngadal
  pse te dridhet freri
  dores gjeneral?
  Leshrat gjithe pluhur
  te godasin syte
  mbi boshllek te tyre
  balli i ftohte i yt.


  Nata zbret mbi udhet
  larg zjare cobenjsh
  gjeneral Moisi
  perse shpaten zhvesh?
  Udha eshte e gjate
  tutje teri nxin
  i ndergjegjes troku
  prapa oshetin.


  Larg dy-tre shkendija
  patkoi shkrepetit
  ndan udhes se madhe
  ndergjegja jep shpirt
  Moisi ndergjegjes
  valle si i re?
  Ajo ngrihet,bie
  mbytur gjak perdhe.


  Nata eshte e shkrete
  troku naten mbush
  vec ndergjegjes sate
  prapa s'te ndjek kush
  Ne kalldreme shekujsh
  troku yt i zi
  Moisi i Golemeve
  Gjeneral Moj-Zi.


  ________________________________
  kadare - Poezi nga Ismail Kadare... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  kadare - Poezi nga Ismail Kadare... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Ismail Kadare...

  Mesazh nga Administratori Thu 29 Nov 2007, 01:00


  Nė studion dimėrore...


  1.

  Befas dritaret u tranden, jashte po ndodhte dicka,
  U afrova te shoh, gjemimet valle c'qene.
  Gjethe te rrezuara si krahe zogjsh ne nje hata,
  Dhe nje bresher si shtresa perlash mbulonte dhene.

  C'jane ato zonja, valle, qe shkundin qafat atje lart
  Qe si bresher shkundin perlat, stolite?
  Dicka ka ndodhur, pa dyshim dicka
  Ne toke, ne qiell, ne shpirtera.

  Dicka ka ndodhur
  vec tek ti perhere
  Ne trurin tend e jashtezakonsheme ngjan gjithecka
  Kurse ne te vertete
  Dimri erdh ne dere
  Kjo vec ka ndodhur e gje tjeter ska.

  2.

  Floket gjysem te ngrire
  Te ftohur krejt
  Si nga qendra e dimrit
  Ti erdhe drejt.

  Ca kokerriza bresheri
  Solle me vete qe jashte
  Qe kishte dicka nga qielli
  Kjo dukej haptas.

  Dicka nga drite e tij
  Opake, enigmatike
  Kokrrizat e bresherit
  Shkrinin pike pike

  3.

  Perskaj raftesh te bibliotekes se bardhe
  Pasi ike, une qendrova ne qoshe
  Hija e mbretit Hamlet u cfaq
  dhe u zhduk ngaqe s'ishte e nevojshme.

  Deliri shumegjuhesh i Xhojsit
  Me ofron sherbimin e tij
  E gjate eshte pasditja me thote
  Ne pune mund te te hyj.

  C'dialoge te dashuruarish, te ndaresh,
  C'letra, c'memuare te hap?
  Ja gjysmepercart murmurisin ne qoshe
  Zelda dhe Skot Fizxherald.

  Po une largohem me tutje
  Ne rafte te tjere ik
  Me fal, Volodja Majakovski
  Me fal, dhe ti Lili Brik.

  kaloj ngadalshem bri raftesh
  Ke do te doja te ngjallej serish?
  te pyesja per ferrin Danten,
  Gjithcka e ka thene imtesisht.

  Ti beja ndoshta Eskilit
  Nje naive, vulgare, pyetje
  Me te mira ishin dramat qe humben
  Nga ato qe kane mbetur?

  Iki me tutje, e pafundme
  prej tyre me ngjan kjo dhome
  Ja Pushkini, hapat i ndal
  Per Ana Kernen tregome

  ndonje dite pa dyshim ka ardhur
  Ne floke me kokrriza bresheri?
  me trego shkrirjen, denesen
  Dhe kthimin pasatj ne perla.

  Me trego atje thelle nen toke
  Poeti ditet si i ngrys,
  Atje ku nuk mberrin lavdia
  E as turpi, natyrisht, nuk mbrrin

  4.
  Porsi cifuti i kthyer ne fe tjeter
  Ia behu shiu i konvertuar ne bresher

  sa here shiu ne qelqe do trokase
  Ti do te vish ketu dhe ne mos ardhsh

  Qofsh si muzike, si pikellim apo si kryq
  Une do te njoh e do te cohem vrik.

  Dhe si ai qe guackes perlen ia merr
  Nga muzika, kryqi a vdekja do te te nxjerr...


  ________________________________
  kadare - Poezi nga Ismail Kadare... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  kadare - Poezi nga Ismail Kadare... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Ismail Kadare...

  Mesazh nga Administratori Thu 29 Nov 2007, 01:01


  Nė kohėn kur tė desha...


  Nė kohėn kur tė desha
  Mendimet pėr ty mė mbulonin natė e ditė,
  Ashtu si Vezuvi qė me hirin e tij
  Mbulonte Pompeun me periferitė.

  Por koha shkoi
  Tani lava e ftohur
  Plehėron tė gjatat rreshta tė tė mbjellave,
  Ndėrsa mendimet pėr ty
  Plehėrojnė
  Rreshta poezish tė kthjellėta.


  ________________________________
  kadare - Poezi nga Ismail Kadare... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  kadare - Poezi nga Ismail Kadare... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Ismail Kadare...

  Mesazh nga Administratori Fri 18 Jan 2008, 03:26


  I kushtohet V...

  Germėn e parė tė emrit tėnd
  E shkrova nė krye, nė tė djathtė tė vjershės.
  Kėshtu njė grumbull rosash tė egra,
  Nė formė V-je, ikin larg nė qiellin e bardhė tė vjeshtės.

  Ti vazhdimisht largohesh, largohesh,
  Del prej meje, prej rreshtave, prej pritjes.
  Kur ktheva kokėn prapė,
  Bosh ishte qielli
  Dhe hapėsirė e bardhė bosh ishte


  ________________________________
  kadare - Poezi nga Ismail Kadare... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  kadare - Poezi nga Ismail Kadare... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Ismail Kadare...

  Mesazh nga Administratori Wed 13 Feb 2008, 23:42


  U ZUNĖ RRUGĖT...


  U zunė rrugėt me dėborė,
  Afėr teje s’mund tė vi.
  Rri dritareve me orė,
  Nė mendime futur rri.

  Era zė tė ulėrijė ;
  Gjithė rrugėt mbenė shkret…
  Bora s’ka ndėr mend tė shkrijė.
  Ti siē duket nuk mė pret.


  ________________________________
  kadare - Poezi nga Ismail Kadare... - Faqe 2 Pictur10
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  kadare - Poezi nga Ismail Kadare... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Ismail Kadare...

  Mesazh nga Odeta Sat 01 Mar 2008, 11:06


  Une pashe lulet e para...


  Une pashe lulet e para
  qe celen kudo permbi dhe
  Pashe zogjte e pare shtegtare
  q'u kthyen serishmi tek ne
  Ne brigje, ne kopshte, ne ara
  gjithcka eshte e pare, gjithcka
  Ndermend dashuria e pare
  ato kur i pashe me ra.
  Do vyshken te gjitha te parat
  dhe prap do kthehen ato
  pervec dashurise se pare
  as vyshket, as kthehet ajo.


  ________________________________
  kadare - Poezi nga Ismail Kadare... - Faqe 2 ILoveYouAnimRvText
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  kadare - Poezi nga Ismail Kadare... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Ismail Kadare...

  Mesazh nga Odeta Sat 01 Mar 2008, 11:07


  Varri...


  Jashte ngrene, piramiden e turpit
  Me ulerima, brohoritje, thirravaj.
  Dritaret une i mbylla trishtueshem,
  Te mos hyje zhurme e tokes, pluhuri i saj.

  Shkretetire grimcash, parullash.
  Sahare plenumesh. Te kercet
  Ne dhembe kuarci i frazave,
  Te vdekura qysh nga viti '40.

  Jashte ngrene piramiden e turpit
  Te murtajes, te hoxhes se zi.
  Ndersa une prane oxhakut te studios
  i vetem mbi varrin e tij.

  I thelle ky varr duhet te jete
  Qe piramiden ta gelltise krejt,
  Qe prej gropes se tij te mos dale
  As hoxha, as fantazma e vet.

  Mih e germo dite e nate
  Thellohu kon dantesk.
  Me emrin varrmihes do ta nderroja
  Prej kohesh emrin poet.


  ________________________________
  kadare - Poezi nga Ismail Kadare... - Faqe 2 ILoveYouAnimRvText
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  kadare - Poezi nga Ismail Kadare... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Ismail Kadare...

  Mesazh nga Odeta Sat 01 Mar 2008, 11:08


  Mesueset e fshatit...


  ne udehkryqe ndane xhadeve
  Ditet e shtuna dalin shpesh
  Dhe zgjatin doren nga makinat
  Here dy nga dy here vec e vec

  Po shpesh ata qe jane brenda
  me njeri-tjetrin shkembejne fraza
  Si shume pretendime kane
  Mor shoku Jani , keto vajza

  Dhe jane ata qe bejne zhurme
  Qe kane per vete dyzet goje
  Qe i shkruajne leter presidiumit
  Per nje guzhine po t'ju mungoje

  Dhe ato presin makinen tjeter
  Atje ne rruge atje ne shi
  Ato te urtat gjer ne dhembje
  Te thjeshtat gjer ne madheshti

  Tek presin , java qe kaloi
  U kujtohet si ne tym
  Klasa me nxenesit, gabimet
  Q'u perseritn ne hartim

  Ne mbremje radion degjon njera
  Tjetres ne medn i vjen serish
  Shikimi i fotoreporterit
  Q'andej kaloj rastesisht

  Koha e fejeses i ka ardhur
  Dikujt ndoshta i shkon cdo dite
  Pluhur i shkumesit, vello e bardhe
  U bioe mbi supe e i trondit

  Pos'ngrene ato boten ne kembe
  Ne komitet ne ministri
  Ato te urtat gjer ne dhembje
  Te thjeshtat gjer ne madheshti


  ________________________________
  kadare - Poezi nga Ismail Kadare... - Faqe 2 ILoveYouAnimRvText
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  kadare - Poezi nga Ismail Kadare... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Ismail Kadare...

  Mesazh nga Odeta Sat 01 Mar 2008, 11:08


  Motive me diell...


  Mbi liqenjte e Lures po bie mbremja
  Muzgu rrjedh nga majat e pishave neper
  .....................................trungjet e kalbur
  Grumbullohet ne pellgje te vegjel
  Kullon pastaj neper furcen tende te dridhshme

  Shpejto
  U be vone

  Kap c'te kapesh nga ngjyrat qe dridhen
  .........................................e ferfellojne
  Duke ikur plot alarm nga mbremja qe i ndjek

  Kap motive me diell...
  Neper furcen tende kurre nata mos kullofte.


  ________________________________
  kadare - Poezi nga Ismail Kadare... - Faqe 2 ILoveYouAnimRvText

  Sponsored content

  kadare - Poezi nga Ismail Kadare... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Ismail Kadare...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Sat 25 Sep 2021, 06:26