Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

3 posters

  Poezi nga Ismail Kadare...

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  ismail - Poezi nga Ismail Kadare... Empty Poezi nga Ismail Kadare...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Sep 2007, 01:17

  Pėrshėndetje tė gjithėve.
  Nė vijim tė kėsaj teme, do te keni rastin qė te lexoni poezitė
  e shkrimtarit tė madh, Ismail Kadare...

  Shpresoj qė tė argėtoheni sadopak....


  Sinqerishtė:
  Saimiri...
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  ismail - Poezi nga Ismail Kadare... Empty Re: Poezi nga Ismail Kadare...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Sep 2007, 01:20

  Kristal.

  Ka kohė qė s'shihemi dhe ndjej
  si tė harroj une dalėngadal
  si vdes tek une kujtimi yt
  si vdesin flokėt dhe gjithēka.

  Tani kėrkoj poshtė e lartė
  njė vend ku ty tė tė lėshoj
  nje strofė a notė, a njė brilant
  ku tė tė lė, tė puth, tė shkoj.

  Nė s'tė pranoftė asnjė varr
  asnjė mermer, a morg kristal
  mos duhet vallė prapė tė tė mbart
  gjysėm tė vdekur, gjysėm tė gjallė.

  Nė s'gjetsha hon ku tė tė hedh
  do gjej njė fushė a njė lulnajė
  ku butėsisht porsi polen
  gjithkund, gjithkund tė tė shpėrndajė.

  Tė tė mashtroj ndoshta kėshtu
  dhe tė tė puth tė ik pa kthim
  dhe nuk do dine as ne askush
  harim ish ky a s'ish harim.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  ismail - Poezi nga Ismail Kadare... Empty Re: Poezi nga Ismail Kadare...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Sep 2007, 01:21

  Dimri.
  Dhe vjeshta i shkoi 'fletėt e saj'
  i vėrtit era, i perpjek
  dimri si perandor kinez
  ngjyrėn e verdhė kudo e ndjek.

  Dhe kėto re qe tani vijnė
  ndryshe nga retė e gjertanishme
  tė shkretat janė pa vetėtima
  porsi djerina te mėrzitshme.

  Veēse nėn to qyteti zien
  me drita,zhurma dhe trafik
  dhe flokėt e tymta tė uzinave
  mbi supe i bien madhėrisht.

  Ja horizonti i bardhė i dimrit
  pėrballė peisazhit qė leviz
  harxhon tė fundmen vetėtimė
  si reporteri tė fundit blic.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  ismail - Poezi nga Ismail Kadare... Empty Re: Poezi nga Ismail Kadare...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Sep 2007, 01:22

  Laokoonti.

  Mė shihni tek mbytem nga gjarpėrinjtė
  nė muze tė Louvrit nė Madrid, Nė New York
  Para syve tuaj e aparate turistėsh.
  Qindra vjet kam qė vuaj
  nga qė s'flas dot
  Si tė flas?
  A mundet njė nofull mermeri
  tė lėvizė njė grimė, tė korrigjojė diēka?
  vini re syte e mi, te zgavrat e thella
  njė enigmė, si amebė tė tharė atje ka.

  Njė tė fshehtė tė madhe ndrydh brėnda gjoksit
  para syve tuaj, nė Paris, nė Madrid.
  Ah, do tė doja dyfish tė m'i shtonit,
  veē sekretin e madhė tė shkarkoja njė ditė.

  Tek mė vini rrotull, unė them me vete
  kaq tė verbėr tė jeni sa tė mos tė ndjeni kėtė,
  qė ky ngėrē e ky ankth nė qėnien time
  s'źshtė nga gjarpėrinjtė, por nga njė tjetėr gjė?

  Mijėra herė nė mijra net e ditė
  tė vėrtetėn e frikshme pėrsėris pa pushim.
  Me shpresėn e marrė se nga kjo pėrsėritje
  ndoshta mermeri peson njė ndryshim.

  Po s'ndėrron ai kurrė.
  Art i skulpturės
  gėnjeshtrėn mbi tė ka ngrirė pėrgjithnjė.
  I mbėrthyer nė dėshminė e saj tė rreme,
  tė vėrtetėn kujtoj e qaj pėr tė.

  Si ēdo gjė e tmerrshme ėshtė i thjesht sekreti,
  qė brėnda boshllėku i gjoksit mban.
  Afroni, pra, kokat tė dėgjoni tė vėrtetėn,
  mua s'mė mbytėn gjarpėrinjtė por trojanėt mė vranė.

  O, sikur tė mundja gjithēka tė tregoja.
  Si do tė ngrinit para meje si gur,
  por une i dėnuar mes rropamės suaj
  moskokėēarėse
  monologun tė thurr.

  Ju e dini se pėrpara Trojės ahere,
  kali i drunjtė, dhuratė e grekėve u shfaq.
  Ky kalė nė dy grupe i ndau trojanėt:
  ta pranonin atė, ose ta flaknin sakaq.
  Pajtim me armikun, ulėrinin tradhtarėt
  mjaft mė me luftė, zjarr edhe helme.
  Erdhi koha qė shpatat ti kthejmė nė parmenda
  armiqte ne miq erdh koha tė kthejmė.

  Nė mbledhje tė gjatė "pro" dhe "kundra" kalit,
  unė "kundra", kryesova me tėrbim.
  Dhe juve ju kam thėnė atėhere se hyjnit
  gjarpėrinjtė mė dėrguan si ndėrshkim.

  Ē'pėrralla kalamajsh, ē'trillim pėr budallenjtė
  unė gjarpėrinjtė do t'i mbrapsja me njė shkelm.
  Po ē'ti bėj fushatės sė tradhėtarėve kundėr meje
  shantazheve, letrave anonime plot helm.

  Ditė e natė e me javė polemika vazhdonte,
  nga shtresat e mesme e gjer nė qeveri.
  Ishte vjeshtė.
  Nėn qiellin e hirnosur me erė
  kali i drunjtė pėrjashta priste nė shi.

  Atė kalė unė i pari e kisha goditur,
  ndaj,e dija, ate s'do tė ma falnin pėrjetė.
  Mė nė fund "vijė e butė" fiton mbi tė "ashprėn",
  dhe ne "kokėfortėt" na vunė nė arrest.

  Nė burg, me gotėn e ujit, nė mesnatė
  helmin na dhanė ata tė pijmė
  ata qe ulėrinin kundėr dhunės e shpatės
  Qė dinin tė kafshonin tamam si gjarpėrinjtė.

  Nė mėngjez qė pagdhirė nė breg tė detit
  ma hodhėn kufomėn drejt mbi zhavor.
  Rapsodet anembanė pėrhapėn
  version fals tė gjarpėrinjve hyjnorė.

  Ky ishte mbarimi i polemikės pėr kalin,
  ju e dini me Trojėn se ē'ndodhi pastaj.
  Tre mijė vjet rrjesht,
  nga muzeu nė muzera,
  unė hamalli i mermertė, gėnjeshtrėn mbaj.

  Tre mijė vjet...Akoma zjarret e Trojes
  si floknaje e kuqe mė rrinė nė sy.
  Po mė i tmerrshėm se zjarret, kumet e vomet
  ishte fundi fare,
  kur u bė qetesi.

  Troje e braktisur.
  Gėrmadhė
  Hi i ftohtė
  dhe poshtė ne tė vdekurit shtrirė rresht.
  Dhe papritur, nė muzg sipėr tokės se mardhur
  u ndje diēka qė atė ēante pėrmes.

  Ē'ishte kjo gėrvimė kėshtu, kjo jehonė?
  Vumė veshin. Kuptuam, grekėt e ligj
  pėrmbi qėndrėn e qytetit me parmėndė lėronin
  pėr tė thėnė se Troja pėrjetė vdiq.

  Ja mė nė fund dhe parmėnda e tyre.
  Ah,plugu i saj si na ēante mė dysh!
  Nga tradhėtia e Trojės, nga gjithė dhembjet,
  ky kafshim i parmėndės mė i hidhur ish.

  T'i kthejmė shpatat mė nė fund nė parmenda.
  Kėshtu thėrrisnin atėhere ata.
  Midis fjalėve tuaja, si mallkim, si gjėmė
  veshėt me kapėn edhe kėtė hata.

  Mė kanė lodhur mė shumė, besomėni, ca fjalė,
  se kjo peshė e neveritshme gjarpėrinjsh.
  Ju, qė gjer nė hėnė kini shkuar, si vallė
  s'depėrtoni dot deri nė gjoksin tim?

  Gumėzhina juaj si zhaurimė deti
  mė vjen nga ēdo anė mė pėrplaset nė vesh,
  nga copėra bisedash shumėgjuhėshe rreth meje
  shqetėsimet e mėdha tė botės marr vesh.

  Dėgjoj emra shtetesh tė reja qė kanė dalė,
  emra kombesh e popujsh tė rinj dėgjoj,
  veē ai, i vjetri, i tmerrshmi kalė,
  ashtu si atėhere ka mbetur njėlloj.

  Prej patkonjve tė tij unė rrėnqethem akoma
  dhe kėshtu nė mermer i mbrojtur siē jam,
  kurse ju, tė panjohurit, ju prej mishi dhe kocke
  vėrtiteni mospėrfillės nga salla nė sallė.

  Vėrtiteni,
  flisni pėr teatrin e pėr plazhet,
  pėr gjithfare motorėsh e gjithfarė qeverish,
  pa ju shkuar mėndja qė ai mund tė shfaqet
  nė njė ditė tė rėndomtė, nje mėngjes me shi.

  Ashtu si atehėre....
  po mjaft,
  u lodha.
  Nga vėrtitja juaj po mė erren sytė,
  nga rropama juaj veshėt mė gjėmojnė
  nė muze tė Londrės nė Louvre e Madrid,
  nė pafshi ndonjė ditė tė bėhem copėra
  nga marazi, siē thonė, tė plas, t'ia bėj "krak"
  jo kujtimet e Trojės, as gjarpėrinjtė monstra,
  po indiferenca juaj
  do tė bėhet shkak
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  ismail - Poezi nga Ismail Kadare... Empty Re: Poezi nga Ismail Kadare...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Sep 2007, 01:23

  Nė parkun qė mbuluan fletėt.

  Nė parkun q'ė mbuluan fletėt
  Tė dy ne ecim qetėsisht,
  Pas shijes saj ka shtruar vjeshta
  Qilim tė verdhė natyrisht.

  Dhe ndoshta si njė ėndėrr e zbehtė
  Ju fanit njė muzg i vonė
  Ky park q'ė kan' mbuluar fletėt
  Ku pas kaq shekujsh ti po shkon.

  Nga vagabondėt me cigare
  Ti mos u tremb e dashur kot
  Imazhin tėnd as dinosaurėt
  Shekuj mė parė s'e shtypėn dot.

  Qė ti tė vije kaq e bukur
  Me kėta flokė, me kėtė hap
  Toka tė egrėn klimė e zbuti
  Dhe akullnajat ktheu mbrapsht.

  Dhe s'kish se si tė ndodhte ndryshe
  Tė ndodhte ndryshe s'kish se si.
  U desh tė zhdukeshin pėrbindshat
  Qė te kjo botė tė vije ti...
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  ismail - Poezi nga Ismail Kadare... Empty Re: Poezi nga Ismail Kadare...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Sep 2007, 01:24

  Malli i Shqiperise.


  Me ka marre malli per Shqiperine tone.
  Sonte,kur po kthehesha me trolejbuz,
  Tymi i cigarit "Partizani"qe pinte dikush
  Dridhej kalteronte,bente spirale,
  Sikur te fshehta me thosh ne gjuhen e shqipetareve
  Mua bashkatdhetarit.

  Te shkoj dua mbremjes ne rruget e Tiranes,
  Ku kam bere dikur ndonje marrezi,
  Dhe ne rruget ku skam bere asnje marrezi.
  Me njohin ato porta te vjetra te drunjta,
  Inatin akoma do ma mbajne,
  Koken do ma tundin,
  Por une s'do ta marr per keq,
  Se malli me ka marre.
  Dhe t'eci rrugicave plot gjethe te thara,
  Gjethe te thara,gjethe vjeshte,
  Per te cilat krahasimet gjenden aq lehte.

  Me ka marre malli per Shqiperine tone;
  Per ate qiell te madh,te gjere e te thelle,
  Per vrapin e kalter te dallgeve adriatike,
  Per rete qe ne muzg si keshtjella digjen,
  Per alpet flokebardha e mjekergjelbra,
  Per netet e neilonta,qe nga flladet fergellojne,
  Per mjegullat qe si indiane te kuq muzgjeve
  shtegtojne

  Per lokomotivat dhe kuajt,
  Qe te djersitur avullojne e hungerojne,
  Per qiparisat,kopete dhe varret
  Malli me ka marre.
  Malli me ka marre,
  Per shqipetaret.

  Me ka marre malli dhe se shpejti vi atje,
  Duke fluturuar mbi mjegullat,si mbi deshira.
  Sa i larget,aq edhe i dashur je,atdhe.
  Aerodromi do te dridhet nga uturima,
  Mjegulla do te rrije pezull mbi humnera.
  Ata qe shpiken shpejtesine reaktive
  Larg atdheut sigurisht do kene qene ndonjehere.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  ismail - Poezi nga Ismail Kadare... Empty Re: Poezi nga Ismail Kadare...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Sep 2007, 01:25

  Edhe kur kujtesa


  Edhe kur kujtesa ime e lodhur
  Ashtu si ato tramvajet e pasmesnatės
  Vetėm nė stacionet kryesore do tė ndalojė,
  Une ty s'do tė harroj.

  Do tė kujtoj
  Mbrėmjen e heshtur, tė pafund tė syve tė tu,
  Dėnesėn e mbytur, rrėzuar mbi supin tim
  Si njė dėborė e pashkundshme.

  Ndarja erdhi
  Po iki larg teje...
  Asgjė e jashtėzakonshme,
  Veē ndonjė nate
  Gishtat e dikujt do tė mpleksen nė flokėt e tu
  Me tė largėtit gishtat e mi, me kilometra tė gjatė...
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  ismail - Poezi nga Ismail Kadare... Empty Re: Poezi nga Ismail Kadare...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Sep 2007, 01:26

  Koha e pamjaftueshme.


  S'kam kohė tė harroj shumė gjėra
  Qė nga mendja ti nxjerr pėrjetė.
  Pėr tragjikėt e vjetėr e shkrepėtimat
  Do t'mė duhen sė paku dy vjet.


  Dhe ndoshta po aq pėr Danten,
  Pėr frėngjishten tok me plazhet po aq,
  Ndoshta gratė do tė jem duke fshirė
  Kur muzgu do tė afrohet ndėrkaq.

  Si udhėtari me peshė tė tepėrt
  Para avionit qė niset pas pak
  I ngarkuar rėndshėm ende
  Do t'afrohem tek varri humbak.

  Nga supet si ta heq kėtė barrė?
  Ku ta hedh kėte peshė, si?
  Me tė s'mund tė zbres atje poshtė
  Por as lart dot s'e lė kurrsesi.

  I menduar gjer nė ēast tė fundit
  Nga mosthėnia, nga pengu tragjik,
  Njė shenjė ndoshta tė pakuptueshme
  Do t'ju bėj tė gjithėve e do ik.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  ismail - Poezi nga Ismail Kadare... Empty Re: Poezi nga Ismail Kadare...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Sep 2007, 01:27

  Ti qave.


  Ti qave dhe me the me zė te ulet
  Se une te trajtoja si prostitute.
  Athere loteve te tu s'ua vura veshin
  Te desha, pa ditur se te desha.

  Vec nje mengjes te befte kur u gdhiva
  Pa ty dhe bota krejt e zbrazet m'u duk,
  Athere kuptova c'kisha humbur,
  C'kisha fituar kuptova gjithashtu.

  Me rrezellinte si smerald merzitja,
  Dhe lumturia ngrysej si nje muzg me re...
  Nuk dija ke te zgjidhja nga te dyja
  Sepse seicila m'e bukur se tjetra qe.

  Se ish i tille ky koleksion bizhush
  Qe drite e terr leshonte njekohesisht,
  Qe njeqindfish etjen per jeten shtonte,
  Por dhe qe vdekjen ndillte njeqindfish.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  ismail - Poezi nga Ismail Kadare... Empty Re: Poezi nga Ismail Kadare...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Sep 2007, 01:28

  Monologu i te vetmuarit


  Tani une ngjitem lart dhe s'kam asnje gezim.
  Ketu ku kam arritur me ftohte eshte, me vetmi.
  E dija kete, por padurimi i vdekur
  Me shtynte te shpejtoj te ky sinor i kote.


  Krahe grash te thyera mbi supe si te prera nga nje
  morg
  Me japin nje gezim po aq te vdekur.
  Me duket ende dimer ndonese esht prill.
  Kam ftohte.
  Kam ftohte.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  ismail - Poezi nga Ismail Kadare... Empty Re: Poezi nga Ismail Kadare...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Sep 2007, 01:28

  Kercenimi.

  Shtat'qind vjet kam per ti djegur kullat,
  Do te t'i vras qente shtat'qind vjet.
  Keshtu Mujo me modesti pat deklaruar,
  Ndersa eposi po hynte ne shekullin e tete.
  Erdh'pas tij i nenti,i dhjeti radhaz.
  Sa ngadale ne epos mllefi del...
  Shtat'qind vjet kam per ti djegur kullat,
  Do te t'i vras qente shtat'qind vjet.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  ismail - Poezi nga Ismail Kadare... Empty Re: Poezi nga Ismail Kadare...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Sep 2007, 01:30

  Llora

  -I-
  Llora
  Prape mu kujtove, Llora.
  Dashurine tone te shkuar
  Prape ripertyp
  Si demi qe ripertyp barin e livadheve te larget
  Naten
  Ne grazhdin e rrethuar nga bora.
  Po ripertyp
  Ate asfalt e zhavorr te zi kerrcites,
  Borite dhe katroret mizeri te taksive,
  Tabelat e kafeve plot drite,
  Afishe, stacjone metroshe
  Ku me ty brodha
  Nofullat e zemres
  Me dhembin
  Llora.


  -II-
  Tani shiu godet me shkelma xhamave.
  Atje qielli si negativi i zi i nje shkretetire.
  Llora,
  Me ka marre malli,
  Mall boje hiri.
  Tani nata si nje mbulese vigane
  qendisur me drita aneve
  Karrfosur me paralele dhe meridiane
  Nga lindja ne perendim,
  Na mbulon e shqetesuar.
  Ne shtrihemi nen te,
  Si ne ethe zbulohemi
  Te ndare,
  Te larget,
  Te vetmuar.
  Pati nete
  I qullur nga stuhia jote
  Heshtja prane teje dhe pasjonit te marre
  Mberthyer mbi krahet dhe kembet e tua
  Si mbi nje kryq te madh
  Te bardhe.
  Ne fillim e mora kaq lehte.
  Madje s'thosha as fjalen "dashuri".
  S'e dija se dhjete vjet me i ri se Krishti
  Do te kryqezohesha mbi ty.

  -III-
  Ja
  Vetetimat e bardha ne qiej
  Adresen tende shkarravisin.
  Sikur keto re
  Te perhimta
  Te ngarkuara
  Te ti dergoja si letra, Larisa.
  Letra ...
  Nga tere letrat qe shkrova
  Sdi pse te dergova ate me te marren
  Pas se ciles si personazh Dostojevski
  Te thashe njeqind here "me fal!"
  Me pas ate faj per ta shlyer
  Doja te te shkruaja por me kot.
  Lapsi me ngrinte mbi leter
  Dhe une ngrija si robot.
  Ti u ngryse kur ta shpjegova,
  Veshtrimi t'u err, t'u mpi,
  Si syte e falltarit kur pikasin
  Midis fallit kumtin e zi.
  Dicka qe prishur ne bote
  Ne zemrek te saj, ne aks.
  Ikje e letrave si e zogjve
  S'parandillte vec dimrin plak.


  -IV-
  Keshtu pra te ti nisja keto re
  Gjer ne vilen tende ne rrethine te Moskes.
  Ti ne mesnate e hutuar atje
  Do te coheshe nga gjumi
  Tek xhami t'afroheshe:
  C'ndodh keshtu?
  C'eshte kjo gjeme,
  Ky shi her i merzitur, her i rrepte,
  Keto vetetima,
  Keto rrufe?
  Dhe do te rrije gjithe naten tek dritorja
  Rete te deshifroje,
  Llora.

  -V-
  Zor se ne jete do te takohemi.
  Adresat humben,
  S'ka me letra.
  Ti mjegullat,
  Une rete
  Do ti dergojme njeri-tjetrit
  Gjersa dhe vete
  Te mjegullohemi.


  -VI-
  Me kujtohet, gazetat hapa ne mengjes
  Si nje terbim, si nje shkulm ere,
  Shkronjat vallzonin si ne ethe:
  Prerje. Prerje. Prerje.
  Prerje mardheniesh diplomatike
  Kurre s'do te shoh ty.
  Ambasadat u mbyllen.
  Pasaportat,
  Vizat
  Rame ne zi.
  Mbi ijet e tua te bardha
  Ra pluhur.
  Mbi syte e tu.
  Larisa diplomaticeskaja
  C'ndodhi ne bote keshtu?

  -VII-
  Qendrova perpara globit.
  Ballin e nxehte mbeshteta
  Mbi rrudhat e meridjaneve
  Do te desha te pija me globin,
  T'endeshim te dy te dehur,
  Ai mes kozmosit,
  Une rrugicave te Tiranes.


  -VIII-
  Nga erdhi kjo dashuri
  Ne kohen kur turp me vinte nga fjale.
  Ishte me siguri si ndeshkimi
  I atij qe me tempullin tallet.
  Njohja ne stacjonin Konsomolskaja
  Banale si rrallehere ish
  Numri i telefonit
  Numri i telefonit shkarravitur shkujdesshem
  Me te kuq buzesh
  Barbarisht.
  Restorant Leningradi
  Shampanje
  Snobizem i dyanshem.
  Kotni.
  Perlat, secili, pse valle
  Perpiqet ti fshihte ne thellesi?
  Nje te kollur si prej prostitute
  Ajo nxirrte ore e cast si mburoje,
  Ndersa une ngukembe se nga lirat,
  Merrja vesh me pak se nga futbolli.
  Vec te port e shtepise
  Nen ca jargavane
  Ajo psheretiu njerezisht
  Dhe iku me vrap pas puthjes se pare
  E kthyer ne madone serisht.

  -IX-
  Gjithe naten fluturuam mbi qytetet e Evropes
  Naten avjoni u ul n'aeroport.
  C'pati mes nesh,
  Llora,
  Harrese, ftohje, abort?
  Tek dera e avjonit era te priste.
  Zemra ime me debore u mbush
  Si nje vetmi e madhe zbrisja
  Po n'aeroport.
  Askush.
  askush.
  Hamej, merrini keto valixhe.
  Te renda?
  Jane mbushur me pritje.
  Gjithe naten fluturuam mbi qytetet e Evropes
  Ti s'dija c'kishe, s'me prisje.


  -X-
  Ne kafe artistike bashke jemi prape.
  Jashte debora ruse.
  Brenda ti.
  Shkrofetin brenda meje geni i rraces:
  Prape me sllaven ben dashuri.
  Pusho, gen i vjeter i rraces,
  Ne thellesi, ne humnere hesht,
  Nese jetes sime do ti duhej nje kryq
  Kryqi im ajo le te jete.

  -XI-
  Dhe ja gdhiu mengjesi plot gazeta.
  I ngrysur, shpresepak, shteteror,
  Kemi flakur te dy mburojat,
  Si qelqi te thyeshem jemi prore.
  Ku jane ditet e shkudesshme.
  Te djelat mendjelehta, te martat,
  Kur ti me shthurjen une me njorancen
  Vertiteshim si me maska?
  Tani qe te tjeret rresht vune maskat
  Ne papritur i hoqem ato
  Fishkelle, uleri ere e marre,
  Oren e ndarjes kendo!

  -XII-
  Ndarja ...
  Nje fjale goje
  Por ndarja eshte e rende, shpirtin ta qit.
  Te ndertosh nje ndarje per te qene
  Esht' m'e zorshme se te ngresh nje piramide.
  Si yjet jane vertete dashurite,
  Kerkojne hapsira te medha e po aq mund.
  por jet e njeriut s'eshte galaktike
  Qe te nxeje kaq yje e katastrofa e shkrumb.
  Ne jeten e ngushte koha vertet s'mjafton
  Per dashuri,
  Per ndarje,
  Harrese.
  Pleksen dashurite dhe ndarjet dhe harrimi
  Kengetor i thinjur shetites syqorruari ...
  Era e nentorit
  Librin e trete te vjeshtes
  Shfleton dhe mbyll duke uluritur trishtuar.
  Te gjitha keto rikujtoj
  Ripertyp.
  Ne dhembe guret e pendimit me kerrcasin,
  Asfalti i zi me varet nofullave te lodhura.
  Keshtu pra, Larisa, moskovitja.
  Keshtu pra, Llora.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  ismail - Poezi nga Ismail Kadare... Empty Re: Poezi nga Ismail Kadare...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Sep 2007, 01:30

  Pa ty
  Ti ike udhes se pafundme
  Ku zverdhin druret gjetherenes
  Mbi gjokse pellgjesh tani tundet
  I arti medalion i henes.
  Lejleket iken.
  Fill pas teje
  Si stof i keq u zbeh blerimi
  Dhe ngjajne toka, pylli, reja,
  Me negativin e nje filmi.
  Tani ne fusha shkoj menduar
  Ku nis te fryje ere e ftohte,
  Ku ca mullare te gjysmuar
  Duken qe larg si Don Kishote.
  C'te bej, po them me vehten time,
  Ne kete ore te vone te muzgut,
  Ku qerrja baltave ben shkrime.
  Te lashta sa te Gjon Buzukut?
  Do te shkoj te ulem permbi pellgjet,
  Te pi ne gjunje duke rene,
  Ne gryke e di qe do te me ngelet
  I ftohte medalioni i henes.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  ismail - Poezi nga Ismail Kadare... Empty Re: Poezi nga Ismail Kadare...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Sep 2007, 03:14

  Varri.

  Jashtė ngrenė, piramidėn e turpit
  Me ulėrima, brohoritje, thirravaj.
  Dritaret unė i mbylla trishtueshėm,
  Tė mos hyjė zhurmė e tokės, pluhuri i saj.

  Shkretėtirė grimcash, parrullash.
  Saharė plenumesh. Tė kėrcet
  Nė dhėmbė kuarci i frazave,
  Tė vdekura qysh nga viti '40.

  Jashtė ngrenė piramidėn e turpit
  Tė murtajės, tė hoxhės sė zi.
  Ndėrsa unė pranė oxhakut tė studios
  i vetėm mbi varrin e tij.

  I thellė ky varr duhet tė jetė
  Qė piramidėn ta gėlltisė krejt,
  Qė prej gropės sė tij tė mos dalė
  As hoxha, as fantazma e vet.

  Mih e gėrmo ditė e natė
  Thellohu kon dantesk.
  Me emrin varrmihės do ta nderroja
  Prej kohėsh emrin poet.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  ismail - Poezi nga Ismail Kadare... Empty Re: Poezi nga Ismail Kadare...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Sep 2007, 03:14

  Ti ishe pėr mua.


  Ti ishe pėr mua e pamposhtur si Troja
  Troja qė unė dot s'e pushtoja.
  Ti ishe pėr mua e pakuptueshme,
  Mė e pakuptueshme se mbishkrimet etruske

  Vetėm nė ėndrra, ah, nė ėndrra
  T'i pėrqafoja flokėt e dendura.
  Gaz mė shumė ndjeja tek tė pushtoja
  Se gjithė grekėt kur ra Troja.

  Vetėm nė ėndrra m'ishe e kuptueshme,
  Ti, e shtrenjta ime etruske.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  ismail - Poezi nga Ismail Kadare... Empty Re: Poezi nga Ismail Kadare...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Sep 2007, 03:15

  Ti dhe Hėna.

  Kėsaj nate me hėnė tė vjeshtės
  Dola fushės tė bredh kuturu
  Retė shtuhen me vrap pa reshtur
  Hėna duket aty-kėtu

  Porsi retė mendimet e mia
  Po mė shtyhen ndėr mend mė shpesh
  dhe pas tyre gjithnjė gjendesh ti
  si kjo hėnė qė duket mes resh.

  Hėna shpejt do tė zhduket dhe netėt
  do tė mbeten pa tė kurse ti
  nė ėndėrrimet e mia pėrjetė
  perėndim s'do tė kesh kurrsesi.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  ismail - Poezi nga Ismail Kadare... Empty Re: Poezi nga Ismail Kadare...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Sep 2007, 03:16

  Tė huaj jemi.

  Tė huaj jemi ne prej kohėsh
  Ē'ish pėr t'u thėnė ėshtė thėnė.
  Si gurėt qė zėnė vend nė tokė
  Njė jetė vend ne kemi zėnė.

  Drejt njėri tjetrit kemi mbyllur
  Tė gjitha rrugėt edhe shtigjet
  Si dy qytete mesjetarė
  Me mure, heshta dhe me pirgje.

  Por natėn kur i lodhur truri
  Portat i Mbyll me qetėsi,
  Ti gjen njė shteg dhe futesh mbrenda
  Njė shteg qė vetėm ti e di.

  Futesh dhe si n'rrugica parqesh
  Shetit mes cirkonvolucionesh.
  Hyn nėpėr ėndrra e shkujdesur,
  Fanitesh, qesh, ma bėn me dorė.

  Po kur mėngjesi zė ofrohet
  Nis shqetėsohesh befas ti.
  Dhe heshturazi del pėrjashta
  Nga shtegu qė veē ti e di.

  E dita vjen. Rrjedh prap jeta
  Dhe ne tė dy si dhe mė parė
  Tė ftohtė rrimė e tė pamposhtur
  Si dy qytete mesjetarė
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  ismail - Poezi nga Ismail Kadare... Empty Re: Poezi nga Ismail Kadare...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Sep 2007, 03:17

  Qiell Dimri.

  Qiell dimri,
  Dyndje kujtimesh.
  Unė ndeza njė cigare, u afrova te dritarja.
  Mė ngjan, se nuk bien flokė dėbore nga qielli.
  Por mijėra letra, qė kurrė nuk i mora.
  Letra tė largėta,
  Shkruar nga duar tė largėta,
  Edhe se retė mė tė largėta.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  ismail - Poezi nga Ismail Kadare... Empty Re: Poezi nga Ismail Kadare...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Sep 2007, 03:18

  Fund Vjeshte.

  Autobuzėt urbanė nga periferitė
  drejt qendrės mbi xhama bien brymėn
  vjeshta si luaneshė krifėverdhė
  ruan ditėt e fundit nga dimri.

  Te vitrinat, tek xhamat e kafeve
  kalimtarė tė shumtė ka
  nė reflekset e flokėve tė tua
  njė nuancė e kuqėrremtė rą.

  Pranė ditėve tė tua tė bardha,
  kalova sot rastėsisht
  ti u trembe?...unė ujk nuk jam,
  as dele nuk jam natyrisht.

  Po ti eja andej tė shkojmė
  pa i pėrfillur fjalėt e botės
  ku nga avulli xhamat e kafeneve
  ngjajne si pamje qė s'janė nė fokus

  Nė autobuzėt urbanė eja
  tė kalojmė periferive me brymė,
  tė shohim se si vjeshta krifėverdhė
  ruan ditėt e fundit nga dimri.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  ismail - Poezi nga Ismail Kadare... Empty Re: Poezi nga Ismail Kadare...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Sep 2007, 03:19

  Tetor.

  Ti ike udhės sė pafundme
  Ku zverdhin drurėt gjetherėnės
  Mbi gjokse pellgjesh tani tundet
  I arti medalion i hėnės.

  Lejleket ikėn, fill pas teje
  Si stof i keq u zbeh blerimi
  Dhe ngjajnė toka, pylli, reja,
  Me negativin e njė filmi.

  Tani nė fusha shkoj menduar
  Ku nis tė fryjė erė e ftohtė,
  Ku ca mullarė tė gjysmuar
  Duken qė larg si Don Kishotė.

  Ē'tė bėj, po them me vehten time,
  Nė kėtė orė tė vonė tė muzgut,
  Ku qerrja baltave bėn shkrime.
  Tė lashta sa tė Gjon Buzukut?

  Do tė shkoj tė ulem pėrmbi pellgjet,
  Tė pi nė gjunjė duke rėnė,
  Nė grykė e di, do tė mė mbetet
  I ftohti medalion i hėnės.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  ismail - Poezi nga Ismail Kadare... Empty Re: Poezi nga Ismail Kadare...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Sep 2007, 03:20

  Njė Vajzė.

  Duke tė puthur, pa tė dashur
  Nė shpirt ai ty tė plagoi
  Buzėpėrgjakur nga tė kuqtė e tu,
  si vrasės tinėz shkoi

  Krenar qė ty "tė shtiu nė dorė"
  Gjith' shokėve emrin tėnd ua tha.
  Pranė gotės sė birrės pėr ty folėn
  nė park, tė dielave ata.

  Dhe ti e vetme mbete, bosh
  mbenė sytė e ty nė net bilbilash
  Si sheshi i shkretė, ku posa ndodhi
  Njė katastrofė automobilash.

  Tani kur shkon Rrugės sė Dibrės
  Ata me sy tė ndjekin pas
  Pataj me bėrryl i bien shokut
  "E sheh filanen? E ka pas..."

  Dhe ti ul kokėn shpejton hapin
  T'arrish tek shoqja sa mė shpejt
  Tė pėrsėrisėsh fjalėt standart:
  "Ah, njėlloj janė tė tėrė djemtė"

  Tė dyja t'ulura pranė radios
  Do ndizni heshtur njė cigare
  tek supi i saj, nėn fjalė lajmesh
  njė ēast dremitja do tė t'marrė

  Dhe do tė tė ēojė tek njė rrugė tjetėr
  M'e gjerė, m'e bukur dhe mė e re
  Atje nė sfond fabrikash, njerėzit
  Nga kembėt s'do tė tė venė re.

  Atje ku t'ecėsh midis turmash
  Nė njė grup djemsh, ndoshta midis
  Dikush me brryl do t'i bjerė shokut:
  "E sheh filanen? Ishim miq..."
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  ismail - Poezi nga Ismail Kadare... Empty Re: Poezi nga Ismail Kadare...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Sep 2007, 03:21

  Nė leksion.

  Shi nė rrugė bie pa pushim
  Ē'po mendon atje ti shpirti im?
  Nė atė kėnd, e vetme, ē'tė mundon?
  S'mban shėnime, vija vizaton.

  Tetėmbėdhjetė vjeēe nuk ėshtė shpejt
  qė menduar xhamat t'i vėresh
  duhemi por zemra seē tė ndjell
  Sytė e bukur trembur pse mi hedh?

  Koha ikėn klasėn do kujtosh
  do tė gdhihet befas njė mėngjes
  sytė rreth do hedhėsh tė shikosh
  se si derdhet shiu nė mes resh

  Por nė bankėn pranė s'do ta gjesh
  djalin qė e deshe dhe tė desh...
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  ismail - Poezi nga Ismail Kadare... Empty Re: Poezi nga Ismail Kadare...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Sep 2007, 03:22

  Mall.

  Ca pika shiu ranė mbi qelq.
  Pėr ty unė befas ndjeva mall.
  Jetojmė tė dy nė njė qytet,
  Dhe rrallė shihemi sa rrallė.

  Edhe m'u duk pak e ēuditshme
  Si erdh kjo vjeshtė, ky mėngjes.
  Qiejt e ngrysur pa lejlekė
  Dhe shirat pa ylber nė mes.

  Dhe thėnia e vjetėr e Heraklitit
  Seē m'u kujtua sot pėr dreq:
  "Tė zgjuarit janė bashkė nė botė,
  Kurse tė fjeturit janė veē".

  Nė ē'ėnderr kemi rėnė kaq keq,
  Qė dot s'po zgjohemi vallė?...
  Ca pika shiu ranė mbi qelq
  Dhe unė pėr ty seē ndjeva mall
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  ismail - Poezi nga Ismail Kadare... Empty Re: Poezi nga Ismail Kadare...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Sep 2007, 03:24

  Ky Dimėr.

  Ē'i gjatė ish ky dimėr, ē'i pafund.
  E lodhur pudra mbi fytyrėn tėnde.
  I mpirė ėshtė gėzimi, thua s'ngjallet dot.
  Apo si ai q'u dergj nga njė lėngatė e gjatė.
  S'do mėkėmbet kurrė ashtu siē qe?

  Ē'i gjatė ish ky dimėr, ē'i ftohtė ish.
  Nė pusin e ndėrgjegjjes mezi ndihen
  Tinguj kambanash si rėnkim tė mbyturish.
  Ato gjithashtu vdiqėn, dot s'i ngjall,
  Sa gjėra u vyshkėn, mė e keqe se vetė vdekja
  Ish vyshkja e tyre e ngadaltė, o zot.

  Ē'i gjatė ish ky dimėr, ē'i pashpresė ish.
  Kinezėt qė s'duken mė nė udhėkryqė rrugėsh
  Por vetė ata s'kanė vdekur: qelqe dritaresh
  Tė stilit q'ata sollėn vezullojnė ngriraz
  Duke dėrguar ftohtėsinė e tyre
  Mbi mijėra fytyra si prej maske kalimtarėsh

  Sa kohė vallė do ti duhet
  Genit tė racės atė maskė tė shpėlajė.
  Apo nė luftėn e maskės me lėkurėn
  Maska do tė fitojė mė nė fund?

  Ē'i gjatė ish ky dimėr, ē'i acartė ish,
  Mbi varrin e tiranit monoton
  Shiu po bie.
  Ka gjumė a s'ka nėn dhč?

  Ē'i gjatė ish ky dimėr, ē'i vrerosur ish.
  E lodhur pudra mbi fytyrėn tėnde.
  Nėn pluhur tempujsh,
  i lodhur shpirti im.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  ismail - Poezi nga Ismail Kadare... Empty Re: Poezi nga Ismail Kadare...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Sep 2007, 03:27

  Kinema e vjetėr.

  Kinema e vjetėr,
  Kinema e braktisur,
  Ku prej kohėsh mė s'lozin filma tė pėrsėritur,
  Ku s'bėjnė mė zhurmė njerėzit me karriget,
  Ku nė pushimet e seancave
  S'shesin kikirikė.
  Ekrani me njolla,
  Megafonėt prishur,
  Stolat janė boshe si radhė tė pashkruara;
  Kėtė poemė stolash tė gjatė, tė braktisur
  Nga dera e vėshtroj
  Plot mall e i menduar.
  Kinema e fėminisė,
  Kinema e rrėmujės,
  Kam parė aq vende,
  Kam parė aq salla,
  Por n'asnjė prej tyre s'kam hyrė me aq bujė,
  Sa tek ti,
  E shtrenjta barakė,
  E rralla!
  Mė mirė asgjėkund veten s'e kam ndier,
  As nė sallat luksoze me kadife qė shndrit,
  Megjithėse nė to me leshverdha kam qenė,
  Kurse tek ti vija
  Me jevgun Rakip.
  Lekė, lekė,
  Tė mbledhura me mundim paret,
  Tingulli i gėzuar nė biletari,
  Afishet tek xhamia
  Dhe tek Qafė e Pazarit
  Tė shkruara nga vetė portieri Qani.

  Pėr tė njėjtin film tek njėra afishe
  Shkruhej titulli ndryshe,
  Te tjetra.
  Por kjo asnjeriu punė s'i prishte.

  T'i falnin ty tė gjitha,
  E dashura,
  E vjetra.

  Nė atė copė ekran,
  Pėr herė tė parė,
  Njė copė tė botės sė gjerė ne pamė.
  Nė gjashtė metra katrore.

  Bota fund s'kish e anė,
  Bota ngjante e shkėlqyer,
  Ndonėse ekrani ish me arna.

  Dhe ne ishim me arna,
  Me arna ish Republika,
  Koha, bėrrylat, shtetet ishin me arna.
  Por nė sytė tanė
  Kish tė tillė dritė,
  Qė nuk e patėn kurrė
  Mė tė ndriturat ekrane.

  Kinema e vjetėr,
  Kinema e braktisur,
  Stola ku janė ulur varg
  Ditėt e fėminisė,
  Cicėronjėse gjithmonė
  Si njė rresht zogjsh
  Mbi njė tel telefoni.

  Kinema e vjetėr,
  Kinema e braktisur,
  Stola tė rėndė, tė gjatė, tė vithisur.
  Nė ēdo moshė qė tė hyj,
  Nė ēdo vend qė tė vete
  Si hamall kėto stole
  Do t'i marr me vete.

  Sponsored content


  ismail - Poezi nga Ismail Kadare... Empty Re: Poezi nga Ismail Kadare...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Fri 09 Dec 2022, 13:52