Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

    thenie nga fan noli per krahinat e shqiperis

    fabian
    fabian
    Anėtar/e Nderi
    Anėtar/e Nderi


    Gjinia : Male
    Shenja e Horoskopit : Virgo
    Numri i Postimeve : 104
    Mosha : 45
    Pikėt : 389
    Vlersuar : 6
    Data e Regjistrimit : 06/11/2009

    thenie - thenie nga fan noli per krahinat e shqiperis Empty thenie nga fan noli per krahinat e shqiperis

    Mesazh nga fabian Thu 12 Nov 2009, 09:58

    FAN NOLI – MERR E ZGJIDH (1924)
    A te duhen luftetare?
    Dhe arratine armiku te marre?
    A do botes ti vesh zjarre?
    Merr nja dhjete kosovare.
     
    A do male me debore
    Trima te forte e malesore
    Fort bujar e burrerore
    Shkon ne kukes i ken ne dore
     
    Ate duhen sharlatane
    Qe lepihen ne cdo sahane
    Qe te percajne vatane
    Ke sa te duash tropojane
     

    A do njerez per aheng
    Per tryeza e e per kuvend
    Burra e gra kercejne me loder
    Keta i gjen vec ne shkoder
     
     
    Njerez te zgjuar me lezet
    Qe i gjen ne cdo ane
    qe te bejne muhabet
    Keta jane mjeshterit dibrane.
     
     
    A te duhen budallenj
    Ca gomere e ca kopuk
    Hajdut kacak e batakcinje
    Shko e merri mu ne Puke
     
     
    A do trima sejmene?
    Kapardisur kudo vene
    Gjumi pa i zene t mos flene
    Per tre mirditore bej bene
     
     
    Keta matjane burra te zote
    Qe dikur kane bere barot
    Se i njeh gjithe vendi mbarre
    Nuk bejne tjeter vec per xhandar
     
     
    A te duhen genjeshtar?
    Matrapaz e koke thare?
    Kripen ta shesin per fare
    Mer krutane dhe je i lare
     
     
    Do dembele per Stamboll?
    Mos u lodh e mos hic hall
    te rreshtosh nja tri tabor
    Tiranasit ti zgjedhesh me dore
     
     
    Po qejflinj a te duhen,
    qe me jevga dine te kruhen
    Zonja qe pjellin cdo vit,
    vec Elbasani i rrit
     
     
    Ne do burra llafezane,
    qe cudisin gjithe dynjane
    Qe rrine tere diten rruges
    Nga keta gjen plot ne Durres
     
     
    Po kerkove koke palare
    Kryengrites dhe gomare
    Qe punet te shkojne vaj
    shko e merri ne Kavaje
     
     
    Kerkon hoxhe e kerkone prift
    mos bridh e mos u ngjit
    Se si keta qe bejne mekat
    i gjen vetem ne Berat
     
     
    A do urte njerezite te rine
    Nen komande te kesh ushtrine
    ne tabjate te kesh njerezine
    Merre te gjithe Laberine
     
     
    Do per pune,nje korcar?
    i ke bujq e ustallare,
    me gra bashke e hapin varre
    krah e koke su ka te share
     
     
    Do budallenj qe vec hane?
    Me dy kembe do hajvane?
    pasuri qe sdin te vene
    Merr shetit gjithe Myzeqene.
     
     
    A do te ruash florine?
    katandine e shtepine?
    Me dy qofte mbush sinine
    Ec e mere Gjirokastrine
     
     
    A do te hash e te besh qejf?
    Sofra e shtruar si per mbret
    pasterti e per yzmet,
    te tille gjen vec ne Permet
     
     
    Do ministra kolonjare?
    Se mbahen burra per mend
    Duan kudo te jene te pare,
    ne mexhlis e ne kuvend.
     
     
    Hall i madh me skrapallinj
    Ka rrezik te hash dhe dru
    Dy ministra le te rrine
    se na duhen dhe pa tru
     
     
    Ore te gjore,harruam Vloren
    Se kjo pune lahet me gjak,
    Dy shirit e nje medalje
    kesaj pune i vene kapak.

      Ora ėshtė Sun 04 Dec 2022, 05:35