Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  NGA TRADITA JONĖ

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  NGA TRADITA JONĖ Empty NGA TRADITA JONĖ

  Mesazh nga shaban cakolli Sun 02 Aug 2009, 06:31

  Ju
  lutemi, qė tė mos na sillni dhurata dhe tė
  mos dėrgoni “urime e pėrshėndetje” pėrmes ansamblit muzikor
  gjatė dasmės “!


  Kjo
  “vėrejtje” nga ana e Zotit tė dasmės, sikur ua lehtėsoi frymėmarrjen
  dhe pjesėmarrjen tė gjithė atyre dasmorėve dhe dashamirėve tė
  cilėt kishin marrė rrugė pėr nė dasmėn e tij nė Kėrēovė .
  Por, njėkohėsisht kjo “vėrejtje” u mirėprit nga tė gjithė
  dasmorėt , nga se blerja e dhuratave tė shtrenjta pėr t’i dėrguar
  nėpėr dasma dhe porosia e kėngėve nė formė tė “urimeve dhe
  pėrshėndetjeve” pėrmes mikrofonit dhe kėngėtarėve tė dasmės,
  shumė kėnd e vė para aktit tė kryer , nga se shumica prej tyre nuk
  posedojnė kushte tė mira materiale pėr tė blerė dhurata luksoze
  dhe pėr tė porositur nga disa herė kėngė nė formė tė “urimeve
  dhe pėrshėndetjeve tė veēanta”, andaj edhe bien nė pozita tė
  pa lakmueshme para dasmorėve tė tjerė , nga tė cilėt me siguri
  se do tė ndaheshin tė turpėruar dhe kokulur !


  Lidhur
  me eliminimin e kėtyre dy dukurive tė praktikuara kohė
  tė gjatė nėpėr dasmat dhe ahengjet tona popullore , Zoti
  i dasmės Vahid Nasufi, para dasmorėve tė vet e tha publikisht:


  “Unė,
  ju kam ftuar nė dasmėn e martesės sė djalit tim – Arlindit, pėr
  ta ndarė sė bashku gėzimin tim jetėsor familjar! Nuk ju kam ftuar
  pėr tė iu gjobitur me tė holla e dhurata tė ndryshme
  , nga se gjatė tėrė jetės sime kam punua pėr t’ ia siguruar jetėn,
  kushtet dhe ekzistencėn djalit tim. Kam punuar pėr t’ ia siguruar
  dasmėn, shpenzimet e ahengut dhe tė gjitha gjėrat e nevojshme, pa
  e ngushtuar askėnd tjetėr!


  Kam
  punua pėr t’ ia siguruar edhe grupin e kėngėtarėve dhe orkestrinėn
  pėr argėtimin sa mė tė mirė tė mysafirėve tonė dasmorė, andaj
  nuk e shoh tė arsyeshme qė ta bllokojmė muzikėn me tė ashtuquajturat
  “urime e pėrshėndetje tė dasmorėve tanė”, nga se jemi tė vetėdijshėm
  se secili prej jush , jeni nisur nga shtėpitė e juaja, me dėshirat
  dhe urimet mė tė pėrzemėrta pėr tė na e uruar dasmėn dhe martesėn
  e djalit tonė! Prandaj, nuk ka nevojė qė pėrmes mikrofonave tė
  bėhen “urime”, duke shpenzuar para mė kot dhe duke i vu nė pozita
  tė pa lakmueshme dasmorėt tė cilėt nuk e kanė xhepin aq tė rėndė,
  sa tė shpenzojnė edhe pėr kėso lloj urimesh”!


  Zoti
  i dasmės, Vahid Nasufi , kėsaj radhe i theu edhe dy shabllone tjera
  tė praktikuara nė traditat e dasmave tona popullore . Ai , nuk i lejoi
  mysafirėt dasmorė qė t’ i dhurojnė para nuses gjatė ceremonisė
  sė vallėzimit pėr krah bashkėshortit tė saj ! Po ashtu gjatė
  ahengut tė kėsaj dasme , nuk u lejua absolutisht as pėrdorimi dhe
  konsumimi i pijeve alkoolike !


  Kėto
  dy “ndalesa” konsiderojmė se janė shumė tė mirėseardhura dhe
  shumė tė dobishme pėr tė gjithė dasmorėt dhe organizatorėt e
  dasmave dhe ahengjeve tė ndryshme popullore .


  Ndalesa
  e parė, qė kishte tė bėjė me mosdhėnien e dhuratave me para, nuses
  gjatė vallėzimit tė saj, ndikon shumė pozitivisht ndaj tė gjithė
  mysafirėve tė pranishėm dasmorė, nga se nė aktet e kėsaj ceremonie
  , shumė shpesh ka ndodhur qė dikush nga dasmorėt e pranishėm, tė
  prirė nga mendja e madhe, ua kanė dhuruar nuseve nga njė shumė tė
  madhe parash, tė cilat ia varnin nėpėr duar e shami, pėr t’u reklamuar
  para dasmorėve tjerė, se gjoja, ata janė njerėz shumė tė pasur
  dhe shumė tė dashur tė familjes sė dasmorit ! Nė rastet e kėtilla,
  dhurata nė para, tė cilat ia dhuronin nuseve njerėzit me xhep mė
  tė hollė, ngeleshin nėn hijen e atyre “mė tė pasurve”! Nė
  anėn tjetėr, njerėzit e shtresave tė varfra , dilnin nga sallat
  e dasmave, tė skuqur, tė turpėruar dhe kokulur para tė gjithė tė
  tjerėve !


  Ndalesa
  e dytė , qė kishte tė bėnte me mos-shėrbimin dhe
  mos-konsumimin e pijeve alkoolike, gjithashtu ėshtė shumė
  e mirėseardhur dhe shumė e dobishme , nga se nė njė
  ambient tė tillė ahengu familjarė, nė mesin e tė
  cilit gjenden vajza, gra, nuse, plaka, pleq, fėmijė, burra, beqarė...tė
  lloj-lloj mentaliteti, shpesh herė mund tė ndodhė qė dikush prej
  tyre ta humb kontrollin e mirėsjelljes dhe tė bėjė ndonjė sjellje,
  apo ekses tė pahijshėm , nga i cili do tė ketė pasoja tė pa parashikueshme
  dhe mund tė vije deri tek prishja e dasmės !


  Nga
  konsumimi i pa kontrolluar i pijeve alkoolike nėpėr dasmat dhe ahengjet
  e ndryshme popullore, jo rrallė herė, ka ndodhur qė tė
  vijnė deri tek rrahjet, kacafytjet dhe pėrleshjet ndėr mė
  tė ndryshme nė mes tė dasmorėve prezent . Po ashtu, nga pėrdorimi
  i tepruar i pijeve alkoolike nėpėr dasmat e ndryshme popullore, nė
  disa raste ka ardhur edhe deri tek sulmet e ndryshme nė zemėr tė
  ndonjė dasmori, i cili nuk ka ditur tė ndalet duke vallėzuar gjatė
  tėrė natės, madje nėn vapa tė mėdha vere, derisa tė tillėt kanė
  pėrfunduar jetėn tragjikisht nga sulmet nė zemėr, me ē’ rast
  edhe ua kanė prishur dasmat organizatorėve tė tyre !   Stop
   muzikės dhe kėndimit “Tallava” !
   Stop “urimeve dhe pėrshėndetjeve” nė
   dasmat dhe ahengjet familjare !  Zoti
  i dasmės, Vahid Nasufi, krahas angazhimeve dhe shpenzimeve tjera rreth
  pėrgatitjes dhe organizimit sa mė tė mirė tė
  dasmės sė tij, rėndėsi tė posaēme i kishte kushtuar
  sigurimit dhe angazhimit me kohė tė kėngėtarėve dhe grupit
  muzikor , tė cilėt do tė pėrkujdeseshin pėr argėtimin dhe disponimin
  sa mė tė mirė tė mysafirėve tė tij dasmorė !


  Pėr
  kėtė qėllim, ai kishte angazhuar yjet e dėshmuara tė
  kėngės tradicionale popullore shqiptare, motrat: Sahide , Safete dhe
  Luljeta Mustafa, kėngėtare kėto qė janė tė njohura nė mbarė
  nėn-qiellin shqiptar me posedim tė njė tradite dhe kulture
  universale tė artit tė mirėfilltė tradicional shqiptar .


  Kėto
  motra artiste tė mirėnjohura pėr kultivimin besnik dhe ruajtjen
  e vlerave tė kėngės popullore shqiptare , nė koordinim
  me anėtarėt e orkestrinės sė tyre, me pėlqimin dhe pėrkrahjen
  e pa rezervė tė bashkėshortėve tė tyre , kishin marrė njė vendim
  tė formės sė prerė: qė njėherė e pėrgjithmonė t’iu thonė
  “STOP” fenomenit tė ashtuquajtur “Urimet dhe pėrshėndetjet
  e dasmorėve tanė”, si dhe njėherė e pėrgjithmonė t’i
  thonė “STOP” stilit tė muzikės dhe kėndimit me prejardhje rome,
  tė quajtur “TALLAVA”, stil ky, qė viteve tė fundit i ka ngulfatur
  kėngėt dhe vlerat e mirėfillta tė traditės muzikore shqiptare!


  Motrat
  MUSTAFA dhe anėtarėt e grupit tė tyre muzikor, qė me kohė
  e kishin bėrė traditė, qė gjatė negociatave me ofertuesit
  e tyre lidhur me marrėveshjen pėr muzikim nė dasmat dhe ahengjet
  e ndryshme popullore, kushti i parė i tyre ishte qė dasmorėt
  tė mos iu kėrkojnė kėngė dhe muzikė tė stilit “TALLAVA” dhe
  qė dasmorėt tė mos i bezdisin ato me kėrkesa tė “urimeve dhe
  pėrshėndetjeve”!


  Kėto
  kushte dhe kėrkesa tė motrave MUSTAFA, me kėnaqėsinė
  mė tė madhe i kishte mirėpritur dhe pėrqafuar edhe Zoti
  i dasmės, Vahid Nasufi nga Kėrēova .  nė hapje tė programit muzikor tė dasmės, motrat Mustafa
  , po sa ia uruan pėrzemėrsisht dasmėn Zotit tė shtėpisė
  dhe iu uruan mirėseardhje tė gjithė mysafirėve dasmorė,
  menjėherė iu drejtuan mysafirėve publikisht se ato nė asnjė
  mėnyrė nuk do tė pranojnė kėrkesa pėr kėngėt “Tallava” e
  as “urime e pėrshėndetje tė dasmorėve tanė”!


  Dasmorėt
  e pranishėm pak si me habi, i mirėpritėn kėto kėrkesa tė
  kėtyre kėngėtareve tė spikatura, duke shprehur nė veti
  habinė se gjoja , kėto MOTRA, nuk po i duakanė paratė dhe “bakshishet”?!


  Motrat
  MUSTAFA, ia morėn kėngės duke shkėlqyer si yje tė vėrteta
  nė skenė, para dasmorėve. Ato gjatė tėrė mbrėmjes
  sa zgjati ahengu i kėsaj dasme, asnjėherė nuk dolėn nga binaret
  e kėngės dhe muzikės sė mirėfilltė tradicionale shqiptare .


  Bukurinė
  dhe shijen e vėrtetė tė kėngės, edhe mė tepėr
  ia shtonin qėndrimet e tyre modeste, buzėqeshjet dhe disponimi kulmor
  para dasmorėve tė pranishėm, tė cilėt ēdo kėngė
  tė tyre e mirėpriste me duartrokitje frenetike dhe me shoqėrim
  vallėzues .


  Kėndimit
  tė mrekullueshėm origjinal dhe artistik tė Motrave MUSTAFA,
  iu jepte ngjyrė, shije dhe ėmbėlsirė orkestrina e mrekullueshme
  profesionale nė pėrbėrje tė kėtyre instrumentistėve:
  Enver Ibrahimi- klaviatura sintetike , Sefė Kryeziu – saksofonist
  dhe surlė , Sadat Elashani – kitarist dhe tonist dhe Fadil Stublla
  – bateri .  mrekullueshėm ishin edhe z. Fadil Mareci – bashkėshorti i Sahides
  dhe Bujar Hoti – bashkėshorti i Safetes, tė cilėt pėrkujdeseshin
  nė vazhdimėsi pėr teknikėn e zėrimit dhe atmosferėn sa mė tė
  mirė tė ahengut nė favor tė disponimit tė dasmorėve dhe familjarėve
  tė dasmorit .


  Vlen
  pėr t’u theksuar se Motrat MUSTAFA, vijnė prej njė ēerdheje tė
  bilbilave tė kėngės shqiptare dhe djepi i trimave legjendar shqiptar,
  pra nga Mushtishti legjendar . Ato vijnė nga njė familje pėrparimtare,
  arsimdashėse, artdashėse dhe atdhetare, tė cilėn e pėrbėjnė 8
  motra dhe 2 vėllezėr . Pra, gjithsejtė janė 10 fėmijė tė njė
  babe dhe tė njė nėne.


  Bashkėshorti
  i Sahides, zotėriu Fadil Mareci , i cili ka diplomuar kriminalistikėn,
  lidhur me eliminimin e “Urimeve dhe pėrshėndetjeve” nė dasmat
  dhe ahengjet familjare, ai thotė:


  “Urimet
  dhe pėrshėndetjet e dasmorėve”, nuk e rrisin ahengun dhe nuk e
  shtojnė atmosferėn dasmore! Pėrkundrazi, ato e prishin atmosferėn,
  krijojnė nervozė nė mesin e shumė dasmorėve dhe mund tė sjellin
  edhe konflikte tė ndryshme nė mes tė dasmorėve, apo edhe nė raportet
  dasmorė- kėngėtarė! “Urimet dhe pėrshėndetjet e dasmorėve”
  i obligojnė kėngėtarėt qė tė shmangen nga kėngėt e mirėfillta
  tradicionale dhe t’ i fusin nė pėrdorim kėngėt me vlera tė dyshimta,
  madje edhe aso tė stilit “Tallava”!


  Unė,
  mendoj se aplikimi i formės sė “Urimeve dhe pėrshėndetjeve”
  nė dasmat dhe ahengjet popullore, nuk i kontribuon askujt, e aq mė
  tepėr dasmorėve, apo pronarėve tė dasmave, nga se forma e “urimeve”
  tė tilla i takon njė shtrese tė primitivizmit dhe tė stilit tė
  kafeneve klasike ! Unė, apeloj tek tė gjithė shqiptarėt kudo qė
  jetojnė dhe organizojnė dasma e ahengje tė ndryshme familjare, qė
  njėherė e pėrgjithmonė t’ i flakin nga pėrdorimi “urimet dhe
  pėrshėndetjet e dasmorėve” dhe pėrdorimin e kėngėve tė stilit
  “Tallava”, nga se ato nuk i pėrkasin kulturės dhe traditės muzikore
  shqiptare !”  fund tė kėsaj dasme, tė gjithė mysafirėt e pranishėm
  dhe familjarėt e kėsaj dasme tė madhe, u ndanė me pėrqafime tė
  ngrohta vėllazėrore, duke bėrė fotografi e xhirime tė ndryshme
  me kėngėtaret dhe anėtarėt e kėtij grupi tė mrekullueshėm muzikor,
  nė mėnyrė qė t’ i ruajnė nė gji me xhelozi, kujtimet dhe pėrjetimet
  mė tė mira dhe tė paharrueshme nga kjo mbrėmje plot kėngė, vallėzim,
  aheng e gėzim!


  Le
  tė shpresojmė se shembulli i dasmorit Vahid Nasufi nga Kėrēova
  dhe shembulli i Grupit muzikor tė Motrave MUSTAFA, do tė
  iu shėrbejė edhe shumė e shumė dasmave e ahengjeve tjera
  familjare nė mbarė trojet etnike shqiptare !  Kėrēovė
  – Gjilan, mė 29 Korrik 2009. Demir KRASNIQI

   Ora ėshtė Fri 25 Jun 2021, 10:46