Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  PARADOKSALE

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 64
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  PARADOKSALE Empty PARADOKSALE

  Mesazh nga shaban cakolli Tue 02 Jun 2009, 01:53


  vdekurit iu shkruajnė tė gjallėve :


  TITO IU SHKRUAN ISH
  – KOMUNISTĖVE GJILANAS  Tė dashur , ish-komunistėt e mi besnikė
  gjilanas !  E
  di qė shumė prej jush , keni qenė bashkėpunėtorė besnikė dhe
  lojalė tė rrugės dhe ideologjisė sime komuniste !


  Mortja
  mė mori mu nė kohėn kur ju kishit mė sė shumti nevojė pėr pėrkrahjen
  , pėrkėdheljen dhe ledhatimin tim !


  E
  di se nuk e keni tė lehtė qė t’ iu pėrballoni vuajtjeve , mallit
  dhe nostalgjisė pėr mua !


  E
  di se nė kohėn mė tė vėshtirė , ju lashė jetimė , si zogjtė
  pa pulė !


  E
  di se nuk e keni tė lehtė qė t’ iu pėrshtateni kėrkesave tė
  demokracisė dhe tė jeni tė dėgjueshėm , sepse , ju jeni mėsuar
  vetėm tė urdhėroni , tė komandoni , tė diferenconi , tė suspendoni
  , tė burgosni e tė likuidoni pa gjykime !


  E
  di se tash e keni tė vėshtirė tė bėni gjumė tė rehatshėm , nga
  ata qė i keni pėrndjekur , nėpėrkėmbur, persekutuar , diskriminuar
  dhe likuiduar !


  Por
  , ju lus , qė tė bėheni tė fortė , ashtu siē keni qenė tė fortė
  nėn ombrellėn time!


  Ju
  , duhet tė jeni krenarė , qė i keni takuar njė epoke aq tė hekurt
  ! Keni prerė dhe keni qepur ashtu siē keni dėshiruar vet !


  Ju
  , duhet tė jeni krenar , qė pėr hir tė emrit tim , veprės sime
  tė lavdishme dhe vizionit tim , keni bėrė edhe tė pamundshmen pėr
  mbrojtjen dhe kujtesėn time tė pėrjetshme !


  Ju
  , duhet tė jeni krenarė , qė keni derdhur djersė e mund , pėr tė
  mbjellė nga 88 fidanė , nėpėr fshatrat , arat dhe livadhet , ku
  ju keni kullotur mė sė shumti bagėtinė tuaj!


  Ju
  , duhet tė jeni krenarė , pėr mundin qė keni konsumuar , duke ma
  shkruar emrin tim , kudo nėpėr male , kodra , rrugė , shkolla , institucione
  , sheshe dhe nė zemrat tuaja !


  Ato
  ishin lavdia dhe krenaria juaj !


  Ju
  , duhet tė jeni krenarė , qė ende nė mesin tuaj , jetojnė dhe ngrihen
  lartė pėrmendoret e mia , si kala pėrjetėsie , qė nuk mund t’i
  rrėnojė as tėrmeti , as lufta , as furtuna , as dora e njeriut !


  Ndėr
  pėrmendoret e kėtilla , pa dyshim , se vend meritor nė librin e historisė
  sime , do tė zė , ndėrtimi i shkollės fillore “Abaz Ajeti” nė
  Gjilan, tė cilėn e keni nisur enkas nė shenj pėrkujtimi dhe respekti
  ndaj meje dhe veprės sime !


  E
  di se nuk e keni pasur tė lehtė , nga irredentistėt , nacionalistėt
  dhe separatistėt tuaj , qė ta ndėrtoni atė shkollė, mu nė formėn
  e shkronjės “T” , e cila simbolizon emrin tim – TITO !


  E
  di se kjo ėshtė e vetmja shkollė nė Kosovė , qė e mbanė me krenari
  kėtė simbol edhe sot e gjithė ditėn !


  E
  di se keni pasur dėshirė tė madhe , qė pas vdekjes sime , kėtė
  shkollė ta pagėzoni me emrin tim : JOSIP BROZ TITO , por pasi qė
  ra komunizmi , ju e pagėzuat atė, me emrin e kolegut , mikut dhe bashkėluftėtarit
  tim mė tė ngushtė , tė ngratit : ABAZ AJETI – BUKOVIKU .


  E
  gėzoftė kėtė emėr !


  Ju,
  duhet tė jeni krenarė , qė fėmijėt tuaj , marrin mėsim dhe edukim
  nė atė shkollė ! Sa herė qė do tė hyjnė nė oborrin e saj , sa
  herė qė do tė rreshtohen , do tė kujtojnė me mall e respekt emrin
  dhe veprėn time !


  Ju
  , duhet tė jeni krenarė me fėmijėt tuaj , sepse sa herė qė do
  ta mėsojnė shkronjėn “T” , do ta kenė mė lehtė pėr ta shkruar
  dhe vizatuar , nga se e kanė modelin e shkollės , si mjet konkretizimi
  !


  Pra,
  ju lumtė , tė dėgjueshmit dhe tė ledhatuarit e mi besnikė !


  Ju
  lumtė , qė ishit dhe mbetėt tė paluhatshėm nė rrugėn , veprėn
  dhe ideologjinė time komuniste !


  Bile
  , ju ishit shumė mė tė paepur, se sa ata bashkėpunėtorėt e mi
  bashkėvendės dhe bashkėkombės nga Kumrovci !


  Ju
  pėrshėndetė me mall e pėrqafime , i juaji:JOSIP BROZ TITO !  VARREZAT
  SHQIPTARE I SHKRUAJNĖ BASHKĖSISĖ
  ISLAME TĖ GJILANIT  E nderuara ,
  Hirėsi !


  Ne
  , tė amshuarit, qė banojmė nė Kompleksin e Banesave tė Pėrjetėsisė,
  tė Varrezave tė Gjilanit, e qė i takojmė kombit shqiptar me besimin
  islam , sė bashku me vėllezėrit dhe motrat tjera tė po kėtij besimi
  , vendosėm qė t’ iu drejtohemi Juve, hirėsi , dhe t’ iu tregojmė
  pėr hallet tona , kėtu nė botėn e amshuar !


  Hirėsi e nderuar !

  Ju,
  e dini fare mirė , se si kemi jetuar nė atė “Dynja tė rrejshme”
  , gjithmonė sė bashku , nėn ombrellėn e “Vėllazėrim – bashkimit”
  , me popujt sllavė dhe me tė gjithė tė tjerėt qė ishin tė gjallė
  !


  Nuk
  kemi mundur as dasmat , as festat e as ceremonitė e vdekjeve t’ i
  kryejmė pa prezencėn e “Vėllazėrim – bashkimit”!


  Duke
  iu falėnderuar Zotit tė madhėrishėm , shokut Tito dhe disa komunistėve
  tė pėrbetuar , tė cilėt e jetėsonin kudo rrugėn e partisė sė
  tij, komuniste , ne edhe nė Banesat Kolektive tė Amshimit , u gjendėm
  sė bashku nė njė oborr me ata tė besimit sllavo – ortodoks , me
  shėrbėtorėt besnikė tė sllavokomunizmit dhe me besimtarėt e konfesionit
  islam !


  Pra
  , tė madhėrishmit dhe tė lavdishmit , me pėrpjekjet e tyre vetėmohuese
  , na e bėnė tė mundshme , qė tė varrosemi nė njė oborr , tė
  jetojmė nė njė fqinjėsi tė mirė dhe ta trashim edhe nė botėn
  e amshuar , tė gjithė sė bashku “Vėllazėrim – bashkimin”!


  Sa
  herė qė varrosej ndonjė pjesėtar i besimit sllavo – ortodoks ,
  ne na hynte tymi i popave nėpėr birucat e varrezave tona dhe na tymonin
  pėr sė vdekuri ! Por, ne me modesti dhe respekt , i dėgjonim lutjet
  e tyre fetare , kėndimet, kryqėzimet dhe vajtimet qė bėheshin mbi
  varrezat e “Vėllazėrillėkut “ tonė !


  Edhe
  fqinjėt tanė tė besimit sllavo – ortodoks , “kėnaqeshin “
  me tallkinet qė na i kėndonin pėr ēdo ditė hoxhallarėt dhe myezinėt
  tanė ! Bile, shumė herė edhe ata habiteshin dhe nė vend se tė kryqėzoheshin
  , thirrėnin me zė tė lartė:”Allahu Ekber”!


  Projektuesit
  , dizajnuesit dhe pushtetarėt sllavo – komunistė , nė bashkėpunim
  me sahanlėpirėsit e tyre besnikė shqipfolės , patėn parasysh edhe
  sigurinė tonė nė Botėn e Amshuar !


  Patėn
  parasysh edhe klithjet e herė pas hershme:”Kosova – Republikė”!


  Patėn
  parasysh protestat , demonstratat , irredentizmin , nacionalizmin dhe
  separatizmin e mundshėm edhe nė Botėn e Amshuar !


  Dhe
  pėr kėtė , projektuan thurjen e Kompleksit tė Varrezave , me pllaka
  tė larta betoni , me dizajnime serbo-ēetnike , mbi tė cilat fshihet
  arti i shajkaēave serbe , sytė e mprehtė tė xhelatxhinjėve
  serbė dhe trupat e mbuluar me shinjellat e tyre tradicionale !


  Ky
  dizajn i pėrdorur nė rrethojat e Varrezave Shqiptare , me pėrkatėsi
  fetare myslimane , na bėnė qė tė jemi krenarė dhe tė sigurt ,
  sepse shajkaēat serbe qėndrojnė tė patrembura lartė pėrmbi kokat
  tona , duke na bėrė roje ditė e natė , qė tė mos dalim mė kurrė
  nga Banesat e Amshimit, pėr tė protestuar nėpėr rrugėt dhe sheshet
  e qytetit tonė – Gjilanit , pėr tė kėrkuar Republikė, Pavarėsi
  e Kushtetutė !...


  Bedenat
  e forcuar prej betonit , armaturave tė ēelikta , shajkaēave serbe
  dhe syve tė mprehtė tė kėtyre rojeve , bėjnė qė edhe nė Botėn
  e Amshuar , tė mos luhatet pėr asnjė moment rruga e “Vėllazėrim
  – bashkimit”, komshillėku , kumbaria , pobratimllėku , miqėsia
  dhe ngritja e dollive tė pėrbashkėta pėr ēdo festė , dasmė dhe
  aheng qė na pret !  E nderuara , Hirėsi !  kohėn kur po mbushet Oborri i Pėrjetėsisė sė Pėrbashkėt Multietnike
  , me ndėrtime tė egra leje e pa leje , druajmė se njė ditė nuk
  do tė gjendet mė vend pėr tė hapur asnjė banesė tė re !


  Tani
  , shtrohet pyetja , se kur do tė gjendet trualli i sigurt , pėr ndėrtimin
  e Kompleksit tė Ri , tė Banesave tė Amshimit , kur nuk do tė gjenden
  mė dizajnues dhe projektues pėr thurjen e sigurt tė kėtij Kompleksi
  ?!


  Ne
  , jetojmė me shpresė , se Hirėsia e Juaj demokratike , do tė kujdeset
  mė shumė pėr ndarjen e trojeve tė Amshimit, pa kurrfarė korrupsioni
  dhe do tė kujdeset pėr projektimin e rrethojave tė sigurta tė dizajnuara
  ashtu siē e meritojnė pasardhėsit tanė nė Botėn e Amshuar !  fala shumė nga Stafi Drejtues i Varrezave Myslimane tė Gjilanit !  Demir KRASNIQI

   Ora ėshtė Fri 09 Dec 2022, 12:36