Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  GOJĖKĖQIJTĖ PĖRGOJOJNĖ PERLAT E KĖNGĖVE TONA POPULLORE

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 64
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  kengeve - GOJĖKĖQIJTĖ PĖRGOJOJNĖ PERLAT E KĖNGĖVE TONA POPULLORE Empty GOJĖKĖQIJTĖ PĖRGOJOJNĖ PERLAT E KĖNGĖVE TONA POPULLORE

  Mesazh nga shaban cakolli Mon 22 Dec 2008, 21:53

  GOJĖKĖQIJTĖ
  PĖRGOJOJNĖ PERLAT E KĖNGĖVE TONA POPULLORE  Se
  pėrgojimet e disa qarqeve dhe mentaliteteve tona, janė bėrė ushqim
  i shpirtit tė pėrditshmėrisė sė disa gojėkėqijve , kjo nuk ėshtė
  risi tek ne !


  Si
  duket gojėkėqijtė janė tė lindur dhe tė prirė pėr ta pėrgojuar
  ēdo gjė dhe ēdo vlerė kapitale qė ka tė bėjė me historinė,
  traditėn dhe kulturėn tonė kombėtare!  lindurit me prirje tė tilla, nuk turpėrohen fare as prej kombit e
  as prej Zotit, qė tė pėrgojojnė, tė pėrqeshin e tė njollosin
  madje edhe luftėrat tona heroike e ēlirimtare, duke mos i harruar
  pa i pėrgojuar edhe fytyrat mė tė lavdishme tė historisė sonė
  kombėtare, qė nga Skėnderbeu, Nėnė Tereza e deri tek Adem Jashari?!


  Lidhur
  me kėtė dukuri tė shėmtuar , qė frymon me shekuj nėpėr trojet
  tona, pa u penguar , as ndėshkuar nga askush, njė proverb popullor
  thotė:


  “I
  pėrqeshuri - tė pėrqeshė, ose , i pėrgojuari - tė pėrgojon!”


  Mirėpo,
  realiteti i pėrditshmėrisė sonė publike e demanton kėtė proverb,
  nga se nė praktikė, na del e kundėrta ! Gojėkėqijtė dhe pėrgojuesit
  e vlerave tona kombėtare, sikur stimulohen moralisht nga opinioni publik,
  duke i pėrkrahur ata, duke iu duartrokitur, duke u qeshur me marrėzirat
  e tyre qė i bėjnė nė dėm tė kombit dhe duke ua miratuar tezat
  e tyre antimorale, antikombėtare dhe antinjerėzore!


  Njerėzit
  e kategorive dhe mentaliteteve tė kėtilla, si duket nuk mund tė bėjnė
  gjumė tė rehatshėm, duke ėndėrruar se kėnd do ta pėrgojojnė,
  shpifin e njollosin ditėn e nesėrme, nga se vetėm me “specialitete”
  tė tilla, tė gatuara nėpėr kuzhinat antishqiptare, do tė arrijnė
  qė tė jenė nė qendėr tė vėmendjes sė opinionit publik!


  “Talentėt
  “ e kėtyre kategorive, madje kanė arritur qė tė depėrtojnė edhe
  nė mediumet tona publike – elektronike, ku pėrmes shou- programeve
  tė ndryshme, para kamerave dhe ekraneve televizive, iu servojnė “ushqime
  humoristike”, gjeneratave tė reja, qė janė konsumuesit mė besnik
  tė kėtyre “specialiteteve”!


  Kjo
  dukuri e shėmtuar e pėrgojimeve, shpifjeve dhe pėrqeshjeve tė vlerave
  tona shpirtėrore e kombėtare, nuk ka se si tė shpjegohet ndryshe,
  pos skenar pėr t’ ua gėrditur gjeneratave tė reja, ēdo gjė qė
  ėshtė vlerė dhe kulturė kombėtare!


  Me
  qė , kjo temė ėshtė shumė e gjerė pėr t’ u shtruar nė detaje,
  kėsaj radhe dua tė ndalėm vetėm tek pėrqeshjet dhe pėrgojimet
  qė po i bėhen folklorit tonė muzikor, duke i goditur vlerat dhe perlat
  mė tė ēmuara tė kulturės sonė tradicionale kombėtare, tė cilat
  janė ruajtur me xhelozi dhe me mundin mė tė madh gjatė shumė shekujve
  tė historisė sonė.


  Nuk
  janė tė rralla pėrgojimet, pėrqeshjet dhe nėnēmimet publike qė
  iu bėhen pamėshirshėm dhe me pa tė drejtė kostumografive tona
  kombėtare, duke filluar qė nga bartja e plisit tė bardhė e deri
  tek opingat e lėkurės sė lopėve!


  Nuk
  janė tė rralla pėrgojimet, talljet , pėrqeshjet dhe nėnēmimet
  qė iu bėhen veglave tona tradicionale muzikore, pėr tė cilat pėrdoren
  lloj-lloj zhargonesh tė turpshme, pėr ta devalvuar imazhin dhe vlerat
  artistike qė kanė nė veti kėto instrumente!


  Po
  i marrim vetėm disa shembuj mė eklatant tė zhargoneve me tė cilat
  mėtohet qė t’iu ulet imazhi kėtyre instrumenteve krenare dhe fisnike:


  • Pėr ēiftelinė
   thuhet se ėshtė instrument “primitiv”, tė cilės ėshtė “haram”
   pėr t’ i rėnė e kėnduar me te, nga se :”Ēiftelisė i bien vetėm
   dreqėrit pas darke dhe atė, ose tek rrota e mullirit, ose mbi tuba
   tė plehut!” Bile, predikuesit e kėtillė, nuk ia pėrmendin as emrin
   ēifteli, por me ironi dhe pėrbuzje e quajnė “Cimilim”!? Madje,
   pėr ēiftelinė, nuk janė tė paktė ata, qė thonė se e ka prejardhjen
   prej Turqisė?!

  • Edhe pėr sharkinė,
   thonė se na e kanė sjellė turqit kėtu?!

  • Pėr fyellin , thonė
   se nuk bėnė me i rėnė, nga se “fyellit i bien vetėm shkijet”!?

  • Pėr lahutėn, thonė
   se “ėshtė instrument i malazezėve”!?

  • Pėr llautėn ,
   thonė se “ėshtė instrument i grekėve dhe turqve”!?

  • Pėr tupanin, defin,
   darabukun dhe surlen , thonė :”Nuk bėnė me iu rėnė se ato janė
   instrumente tė magjupėve”!?

  • Pėr gajden , thonė
   se “ėshtė instrument i maqedonėve”!?

  • Vetėm pėr kavallin
   predikojnė se “ėshtė sevap me i rėnė, nga se ai e ka prejardhjen
   prej vendeve arabo – myslimane”!?

  • Pėr kėngėt tona
   tradicionale rapsodike, pėrgojuesit dhe gojėkėqijtė thonė:   ”Ato
   kėngė janė tė kallamojta, tė kohės sė Ali Bungut dhe se ju ka
   dalė fala, sikur pushkėve tė Italjes”!?   Pėrgojimi
   dhe pėrqeshja e perlave tė kėngėve tona popullore  Gojėkėqijtė
  dhe pėrgojuesit kujdestarė tė pėrqeshjes sė vlerave tona kulturore
  kombėtare, nuk ngopėn vetėm me pėrgojimin dhe nėnēmimin e veglave
  tona muzikore dhe tė kostumografisė kombėtare, por ata tani shkojnė
  edhe mė larg, duke i futur hundėt nėpėr perlat mė tė ndritshme
  tė kėngėve tradicionale popullore shqiptare!


  Para
  se tė kaloj tek shembulli konkret, pėr tė cilin e kam fjalėn, dua
  qė tė ju tregoj lexuesve tė respektuar, se gjatė karrierės sime
  , si rapsod popullor , kam pas fatin dhe nderin qė shumė herė tė
  jam pjesėmarrės i disa festivaleve me karakter ndėrkombėtar.  ato festivale, studiuesit e folklorit dhe adhuruesit e kėngėve shqipe,
  tė parėn pyetje qė ma kanė bėrė, ishte ajo:


  “A
  dini tė na kėndoni kėngėt:”Ēou Rexho, ēou djalo” dhe “Ani
  krisi pushka nė stom tė Drinit?!”


  Unė,
  si rapsod shqiptar, krenohesha dhe mė bėhej zemra mal, nga gėzimi
  se bota po i ditka disa kėngė nga perlat e muzikės sonė popullore
  dhe ua kėndoja pa kurrfarė pėrtese!


  Nga
  kėto kėrkesa tė studiuesve tė huaj tė folklorit, kuptova se folklori
  muzikor tradicional shqiptar, po u identifikuaka me kėto dy kėngė
  tė vjetra popullore dhe shumė tė tjera si ato!  “Ēou
  Rexho, ēou djalo”!  Njėra
  ndėr elegjitė mė tė dhimbshme nė thesarin e kėngėve tona popullore
  dhe perlat e muzikės sonė tradicionale, pa dyshim, ėshtė edhe “Kėnga
  e Rexhės”, qė nė popull mė tepėr njihet me titullin:”Ēou Rexho,
  ēou djalo”!


  Kėtė
  kėngė, brez pas brezi, gjeneratė pas gjenerate e kanė kėndua me
  dhembje , pėrjetim e dashuri tė gjithė ata qė kanė ditur tė kėndojnė:
  gra, burra, pleq, plaka, nuse, vajza, djem e fėmijė nė tė gjitha
  trojet etnike shqiptare.


  Nuk
  ishin tė rrallė kėngėtarėt qė e kėndonin kėtė kėngė, duke
  e shoqėruar fillim e mbarim me lot pėr fytyre, por nuk kishte as dėgjues
  qė i thotė vetit shqiptar e nuk e pėrcillte kėtė kėngė me mall
  e me lot tė dhembjes shpirtėrore!


  Kjo
  kėngė, qė ka njė melodi shumė tė prekshme dhe tekst shumė poetik,
  nė mėnyrėn mė besnike e pėrshkruan njė tragjedi tė rėndė familjare
  – tragjedi kjo qė nuk ishte e zakonshme ndėr familjet shqiptare!


  Kjo
  kėngė i kushtohet njė nėne tė varfėr shqiptare, tė cilės
  qė herėt i ndahet burri nga jeta dhe ia lenė jetim tė vetmin djalė
  qė kishte – Rexhėn dhe motrat e tij!


  Nėna
  trimėreshė, malėsore, ndonėse nė vuajtje e varfėri tė skajshme,
  e rritė krenare djalin e vet – Rexhėn dhe vajzat e saj! Ajo e pret
  sikur rrezet e diellit, rritjen e djalit tė saj, pėr ta martuar dhe
  pėr t’ iu bėrė krah i fortė i shtėpisė sė vetmuar!


  Pas
  shumė vuajtjeve, mundimeve dhe viteve tė pritjes, Rexha rritet dhe
  bėhet pėr martesė. Nėna e gėzuar, e fejon djalin dhe pas pak kohėsh,
  ia cakton edhe ditėn e Dasmės sė Martesės.


  Pėr
  Dasmėn e Martesės sė Rexhės, nėna e tij, thėrret shumė miq,
  shokė e dashamirė nga tė katėr anėt.  kohėn kur ka ndodhė kjo dasmė dhe ngjarje, nuk kishte rrugė, as
  mjete komunikacioni pėr udhėtim. Andaj, krushqit, miqtė, shokėt
  dhe dashamirėt qė ftoheshin nė dasma, kryesisht shkonin me kuaj.


  Tradita
  dhe bujaria shqiptare, nuk matej vetėm me sofrat dhe begatitė ushqimore
  ndaj dasmorėve, por edhe kujdesi pėr ushqimin dhe mbikėqyrjen e kuajve
  tė dasmorėve.


  Nuk
  ishte zakon, qė kuajt t’i mbikėqyrin dhe ushqejnė vet dasmorėt,
  por atė shėrbim e bėnin njerėzit e shtėpisė – mikpritėsit.  kėtė rast, Rexha – i vetmi djalė i nėnės, nuk kishte as vėllezėr,
  as babė pėr t’ u kujdesur pėr ushqimin e kuajve tė dasmorėve.
  Nuk ishte e zakonshme qė kuajt e mysafirėve – dasmorėve t’ i
  kėqyrnin gratė, e aq mė tepėr nė kėtė rast, nėna e Rexhės,
  e cila kujdesej pėr gratė dasmore dhe pėrgatitjen e ushqimeve pėr
  dasmorėt e tė birit qė po e martonte.


  Sipas
  traditave dhe zakoneve shqiptare, ditėn kur krushqit shkojnė pėr
  rrugė pėr ta sjellė nusen nė shtėpinė e djalit qė do tė martohet,
  nuk ishte e lejuar qė dhėndri (djali qė martohet) tė shkojė bashkė
  me krushqit pėr ta marrė nusen!


  Krushqit
  nisen pėr rrugė dhe shkojnė pėr ta marrė nusen e Rexhės, kurse
  Rexha mbetet nė shtėpi, pėr ta ruajtur shtėpinė dhe pėr t’ u
  kujdesur pėr kuajt e mysafirėve, tė cilėt nuk i kishin marrė pėr
  rrugė!  momentin, kur Rexha shkon nė ahur tė kuajve , pėr t’iu dhėnė
  ujė dhe ushqim, papritmas njėri nga kuajt e mysafirėve , qet me shqelma
  , me ē’ rast e godet Rexhėn fatalisht dhe e le tė vdekur nė vend!


  Nėna
  e mjerė, sa po e heton tragjedinė , vrapon qė ta nxjerr Rexhėn e
  vdekur nga ahuri i kuajve !Nė ato momente, dasmorėt duken duke ardhur
  maleve sė bashku me nusen e Rexhės, duke kėnduar me sa zė qė kishin!


  Nėna
  e Rexhės, njė malėsore burrėreshė dhe trimėreshė e paepur, nuk
  dorėzohet para dasmorėve dhe iu del pėrpara pėr t’i pritur me
  bujari sipas zakonit dhe traditės.


  Ajo,
  nuk iu tregon fare dasmorėve pėr tragjedinė e ndodhur nė familje,
  por ju shtron darkė sikur tė mos kishte ndodhur asgjė e keqe! Nė
  momentin, kur dasmorėt kėrkojnė leje pėr t’u shpėrndarė pėr
  nė shtėpitė e tyre, Nėna e Rexhės, ju drejtohet dasmorėve me kėto
  fjalė:


  “Ju,
  more , krushqi, hani e pini –


  Nesėr
  , Rexhėn, n’ dhe t’ ma shtini!”


  Pra,
  krushqit e Rexhės u shndėrruan nė funeral tė pėrmotshėm
  dhe asnjėri nuk shkoi nė shtėpi, pa e varrosur Rexhėn, i cili pas
  veti la nėnėn plakė - me duar nė gji, motrat - pa tė vetmin
  vėlla, nusen - nėn duvak dhe shtėpinė - pa trashėgimtar!


  Dhe
  tani, pas sa e sa vitesh, gojėkėqijtė dhe pėrgojuesit e pa cipė
  nė sy, kanė zemėr e moral, pėr t’ u tallur me njė tragjedi tė
  pa parė nė familjet shqiptare, duke u tallur me moralin dhe dinjitetin
  e kėsaj familje fatkeqe, nė dėm tė Rexhės, ku nuk ju vjen aspak
  keq, qė ia lėkundin edhe eshtrat pėr sė vdekuri!


  Ja
  se si e pėrshkruajnė gojėkėqijtė dhe tė pamoralshmit , kėtė
  ngjarje fatale dhe kobzezė pėr familjen e Rexhės:


  “Rexha
  e kishte pas dashnore tė parė njė pelė! Para se tė vinte
  nusja nė shtėpi, Rexha shkon nė ahur , pėr t’ i kėrkuar falje
  pelės dhe pėr t’ ia kėrkuar hallallin!


  Pela, nė atė
  rast, ishte ndie e fyer dhe e tradhtuar nga dashuria e Rexhės, nga
  se ai, ia kishte marrė edhe virgjėrinė! Prandaj, nė shenj hakmarrje,
  pela qiti me dy shqelmat dhe ia mori jetėn Rexhės!”


  Propaganda
  tė kėtilla poshtėruese dhe ēnjerėzore, po iu bėhen edhe shumė
  kėngėve tjera, qė janė perlat mė tė bukura tė krijimtarisė sonė
  muzikore tradicionale!


  Prandaj,
  tė gjithė njerėzit me mendje tė shėndoshė dhe me moral tė fortė
  shqiptarė, duhet tė iu kundėrvihen kėtyre maskarenjve , qė njollosin
  kulturėn tonė, duke i gjykuar dhe distancuar prej “humoreve” tė
  tyre, e jo tė solidarizohen, tė qeshėn e tė ju duartrokasin atyre
  qė mė sė pakut ia duan tė mirėn kėngės, kulturės dhe traditave
  tona tė lavdishme kombėtare!


  Gjilan, mė 20 Dhjetor 2008. Demir
  KRASNIQI

   Ora ėshtė Sun 04 Dec 2022, 07:11