Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  KĖNGĖ KRISMASH LIRIE

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 64
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  kenge - KĖNGĖ KRISMASH LIRIE Empty KĖNGĖ KRISMASH LIRIE

  Mesazh nga shaban cakolli Sat 15 Nov 2008, 02:10

  VEHBI IBRAHIMI – UGLARI  I. Ideali  Vėllai i besės – dritė e shpresės ,

  Ėshtė simboli i qėndresės ,

  Atdhetar e patriot ,

  Krah i shqipes – krah i fortė !...  Luftėtar pėr ideal ,

  S’ pat stuhi qė mund ta ndalė !

  Me kėtė trim , qė u lind n’ Uglar –

  Do t’ krenohet kombi shqiptar !  Bimė e mbarė e nėnė – lokes ,

  Ishte nxėnės i Mustafė Kokės .

  Pėr bashkim t’ tokave arbėrore –

  Ushtar i denjė ishte prore !...  Me guxim , qėndresė stoike ,

  Nuk e mposhti kurrfarė klike !

  Pėr bashkim t’ trojeve etnike –

  Njė Shqipėri demokratike !  Ishte i qetė me shpirt tė madh ,

  Gjak i pastėr , fytyrė - bardhė ,

  Kishte t’ fortat ideale ,

  Qė u mbollėn nė kėto male !...  Ēdo detyrė qė iu besonte –

  Pa hamendje e mbaronte...

  Nuk punonte pėr lėvdata ,

  Pėr pozitė , as dekorata !...  Burrė besnik , me zemėr t’ madhe

  Pėr kauzėn tonė kombėtare ,

  Me qėllime madhėshtore

  Pėr kėto troje stėrgjyshore !...
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 64
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  kenge - KĖNGĖ KRISMASH LIRIE Empty Re: KĖNGĖ KRISMASH LIRIE

  Mesazh nga shaban cakolli Sat 15 Nov 2008, 02:10

  II. Pėr Bashkimin Mbarėkombėtarė  Nė muajin prill – 68-tė,

  Takoi trimat e vėrtetė :

  Metush Krasniqin , Vehbi Bajramin ,

  Qė luftojnė pėr idealin !...  Me shumė forca pėrparimtare –

  E formuan Shoqėrinė Shqiptare !

  Qė t’ jetėsohet ideali –

  E pagėzuan “Ismail Qemajli”!  Kėtė Shoqėri demokratike ,

  Me synime patriotike ,

  E formuan forcat stoike ,

  Qė t’ jetėsojnė Shqipėrinė Etnike !  Nė qytete , n’ fshatra , n’ male –

  Do t’ pėrhapin ideale !...

  Nė Gjilan e nė rrethinė –

  Terė fuqinė , Vehbiu e shkrinė...  Pėr veprimet patriotike –

  I ranė n’ gjurmė hordhitė armike ,

  T’ prirė nga UDB-ja jugosllave ,

  Nė Gjilan dhe Anė Morave ...  Por Vehbiu , ai vigjilent ,

  Kėtė skenar e kuptoi shpejt !

  Pėr t’ i mposhtė kurthet dhe UDB-ėn –

  Pėr mėrgim e mori rrugėn !  Shpejt u gjet nė Austri ,

  Ku punonte me shoqėri ...

  Pėr t’ shpėtuar nga pushteti –

  Gruan e fėmijėt i mori me veti !  Pėrveē punėve familjare ,

  Kryente punėt atdhetare...

  N’ mision tė shenjtė kombėtar –

  Rekrutonte shumė shqiptarė !...  Vehbi Ibrahimi , ai atdhetar ,

  Aktivist i dorės sė parė ,

  U dallua ndėr mėrgimtarė ,

  Pėr BASHKIMIN MBARĖKOMBĖTARĖ!  -T’ gjitha forcat me i bashkua ,

  Njė shtet t’ fortė pėr t’ a formua !

  Ballė pėr ballė me i dalė Serbisė ,

  Me i ndalė hovin e barbarisė !...
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 64
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  kenge - KĖNGĖ KRISMASH LIRIE Empty Re: KĖNGĖ KRISMASH LIRIE

  Mesazh nga shaban cakolli Sat 15 Nov 2008, 02:11

  III. Kuvendi Kombėtar  Nė Kuvendin Kombėtar ,

  Vet Vehbiu , pjesė ka marrė .

  N’ atė Kuvend , kanė debatua –

  T’ gjithė partitė pėr t’ u bashkua !...  T’ “djathta” , t’ “majta” – pa dallim ,

  T’ gjithė shqiptarėt nė njė BASHKIM !

  Rreth :”BESĖLIDHJES KOMBĖTARE

  DEMOKRATIKE GJITHĖSHQIPTARE!”  Gjithė ēka pati grupe e parti –

  N’ kėtė “BESĖLIDHJE” ishin shkri !

  Tė gjithė e kishin njė qėllim:

  “T’ bėhen t’ fortė me njė BASHKIM !”  Merr detyrė me besnikėri –

  Pėr tė ardhur nė Vushtrri !...

  Nga UDB- ashėt , nga tradhtari –

  Rrezikohej veprimtari...  Me sukses , detyrė ka krye –

  N’ Austri , prapė ishte kthye .

  UDB-ja , n’ gjurmė shpejt i ka ra –

  As atje, rehat s’ e la !  Duke i parė kėto gjurmė rreziku ,

  Qė i kanosej nga armiku ,

  Mori vendim pėr tė ikė –

  Tė strehohej nė Belgjikė !  Nė Belgjikė , n’ atė vend tė shpresės ,

  Ai, qėndroi der’ n’ orė tė vdekjes !

  Misionet ndaj Atdheu –

  Asnjėherė nuk i ndėrpreu !...
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 64
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  kenge - KĖNGĖ KRISMASH LIRIE Empty Re: KĖNGĖ KRISMASH LIRIE

  Mesazh nga shaban cakolli Sat 15 Nov 2008, 02:11

  IV. Njė shtet kanė gjithė shqiptaria  -S’ do t’ shikojmė “djathtistė” , “majtistė”...

  S’ do t’ shikojmė krahinė , as fis ,

  S’ do t’ shikojmė grupe , as fe –

  Komb i vogėl , jemi ne !...  -Tė gjithė kem’ pėr t’ u bashkua –

  Njė shtet t’ fortė pėr ta formua !

  Nuk i kem’ njėqind Shqipėria –

  Njė shtet kanė t’ gjithė SHQIPTARIA !...  -Shteti ynė , ėshtė SHENJTĖRI –

  E ka emrin: SHQIPĖRI !

  SHQIPĖRI DEMOKRATIKE –

  Me gjithė tokat e saj etnike !  Idealet u shtrinė nė male –

  Lindi Ushtria Ēlirimtare

  E Kosovės legjendare ,

  Pėr ēlirim t’ tokave shqiptare !  Gjallė, Vehbiu , sa vepronte ,

  Kėtė Ushtri , gjithmonė ėndėrronte :

  “Po tė kishim njė Ushtri –

  Unė pėr te , do t’ isha shkri !”...
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 64
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  kenge - KĖNGĖ KRISMASH LIRIE Empty Re: KĖNGĖ KRISMASH LIRIE

  Mesazh nga shaban cakolli Sat 15 Nov 2008, 02:12

  V. Jataku i atdhetarėve  Aktivist e atdhetar ,

  Ishte mikpritės e shumė bujar .

  Pėr shqiptarė , kudo qė kishte –

  Dera e tij , e hapur ishte ...  Pėr shqiptarėt nga kėto strof’lla –

  Gjithmonė shtruar rrinte sofra !

  Janė me qindra dhe me mija ,

  Qė ju jepte bukė Vehbia !...  T’ gjithė shqiptarėt qė kanė ikė ,

  Pėr t’ shpėtuar nė Belgjikė ,

  Tė pėrndjekur prej sllav – shkjavit ,

  Ju ndihmoi si vėllai – vėllait !  Shumė bukėshkelės , ia kanė ngrėnė bukėn ,

  Pasandaj ia pėrmbysėn kupėn !...

  UDB-ja sllave i kishte dėrgua –

  N’ bukė tė vet , pėr ta tradhtua !  N’ atė SHĖRBIM SEKRET tė sllavit –

  Printe UDB-ja e Gjilanit ,

  Me shqipfolės , t’ ardhur n’ rregzina ,

  UDB-ės sė shkjaut , iu bėnė opinga !...  Vehbiu , mirė i njihte punėt ,

  Aq mė tepėr, edhe spiunėt !

  Por ndaj tyre sillej butė –

  S’ ishte i prirė t’ i pres nė bukė !...  Me urtėsi , fliste me orė –

  Nga tradhtia t’ heqin dorė !

  Sepse koha do tė ndryshojė –

  Historia, do t’ i gjykojė !...  Shumė prej tyre , nuk e kuptuan –

  Me tradhti , sėrish vazhduan !

  Si sadistė e si dhunues –

  Shėrbėtorė t’ sllavit – okupues !...
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 64
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  kenge - KĖNGĖ KRISMASH LIRIE Empty Re: KĖNGĖ KRISMASH LIRIE

  Mesazh nga shaban cakolli Sat 15 Nov 2008, 02:12

  VI. Hijet e pėrndjekėsve  Kėlyshėt e UDB-ės jugosllave ,

  Nė Gjilan e n’ Anė Morave ,

  Qė tė gjithė janė angazhuar –

  Veprimtarin , pėr ta penguar !  Kryeudebashi , ka dhėnė urdhėrimin :

  “Ta pengojmė Vehbi Ibrahimin !

  T’ ia ndalojmė n’ Kosovė udhėtimin –

  Do t’ na e prishė “Vėllazėrim – Bashkimin “!  -Me ēdo ēmim e me ēdo kusht –

  Do ta shtimė Vehbiun n’ grusht !

  Po qe s’ mundemi ta arrestojmė –

  Fizikisht ta likuidojmė !”...  Pėr Vehbiun, atė kreshnik ,

  Qė i kishte shokėt besnikė ,

  UDB-ja sllave, iu frikėsonte ,

  Se njė ditė, do t’ triumfonte !...  Pėr kėtė punė , Shėrbimi Sekret –

  Angazhoi shėrbėtorėt e vet ,

  Pėr Vehbiun – patriot , trim ,

  Qė ta vrasin me ēdo ēmim !...  Qė ta vrasin , atė veprimtar ,

  Tė BASHKIMIT GJITHĖKOMBĖTAR !

  I frikėsonte thėnia e tij :

  “PĖR MUA S’ KA SHQIPTARĖ TĖ KĖQINJ !”...
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 64
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  kenge - KĖNGĖ KRISMASH LIRIE Empty Re: KĖNGĖ KRISMASH LIRIE

  Mesazh nga shaban cakolli Sat 15 Nov 2008, 02:13

  VII. Vrasja nė pėrvjetor  Aksionet e veprimtarit –

  Do t’ i bien nė sy tradhtarit !

  Do ta mbajnė gjithmonė n’ shėnjestėr –

  Qė ta vrasin , sot , a nesėr !?!  Kėta vrastarė t’ okupatorit –

  N’ Jubile tė 30 – VJETORIT ,

  Kur vranė mėsuesin – Mustafė Kokėn ,

  Prapė me gjak do t’ ulin tokėn !...  Kur u vra GRUPI I KRESHNIKUT –

  Pesė dėshmorė t’ Hasan REMNIKUT !

  Mbi gjak t’ tyre – si lastarė

  Do t’ lėshojnė shtat , shumė veprimtarė !...  Kėshtu UDB-ja e okupatorit ,

  Pėr kremtim tė 30- VJETORIT ,

  Mė 10 TETOR , caktojnė terminin –

  Pėr ta vra Vehbi Ibrahimin !  Edhe Vehbiun , si e kanė traditė –

  Do ta vrasin , sėrish “nė pritė”!

  Por kėsaj radhe , jo n’ Bistricė ,

  Por atje larg , nė Belgjikė !  Do t’ paguajnė kriminelė –

  Do ta vrasin nė Bruksel !

  Para derės sė shtėpisė –

  Do t’ ia thyejnė njė krah Shqipėrisė !...

  10 Tetor – Tetėdhjetė e Njė –

  Kishte ardhur minutė i ZI ,

  Agjentė t’ UDB-ės t’ Jugosllavisė –

  Vranė Vehbiun, n’ prag t’ shtėpisė !  N’ prag t’ shtėpisė , n’ midis t’ Brukselit –

  E vrau dora e kriminelit !

  Ndoshta n’ bukė e ka ushqye –

  Tash me plumba e ka shpėrblye !...  N’ pabesi e VRANĖ , atė burrė –

  Ra dėshmorė , pėr t’ mos vdekur kurrė !

  Idealet e tij stoike –

  S’ mund t’ i vret UDB-ja armike !...  Na e vrau UDB-ja , Vehbi djalin ,

  Por s’ ia vrau kurrė IDEALIN !

  S’ mund t’ i vret tė gjithė shqiptarėt ,

  T’ gjithė ithtarėt , veprimtarėt !...
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 64
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  kenge - KĖNGĖ KRISMASH LIRIE Empty Re: KĖNGĖ KRISMASH LIRIE

  Mesazh nga shaban cakolli Sat 15 Nov 2008, 02:14

  VIII. Strumbullari  Vehbiun, na e vranė hordhitė –

  Pse s’ luftonte pėr pozitė ?!

  Pse s’ pėrēante kurrė partitė ?

  Pse nuk dinte pėr tradhtitė?!...  Ai, luftonte pėr njė qėllim :

  “NJĖ ATDHE , ME NJĖ BASHKIM!”

  Mish e shpirt, ai ishte shkri :

  “PĖR NJĖ KOMB – PĖR NJĖ SHQIPĖRI “!  Bėri vepra tė lavdishme ,

  Pėr shqiptarė , shumė tė dobishme ,

  Me qėndresėn titanike ,

  Me fjalė t’ urta profetike :  -Gjithkund n’ botė , ku ka shqiptarė ,

  T’ gjithė e kanė njė STRUMBULLAR !

  Tė bashkuar nė njė Shqipėri –

  Rreth Flamurit Kuqezi !  -Ėshtė dhunti e shenjtėrisė ,

  Qė i dha Zoti – shqiptarisė !

  Gjithė kush ka gjak tė shqiptarit –

  T’ i bashkohet STRUMBULLARIT !...

  -Gjithmonė t’ jemi tė bashkuar ,

  T’ flasim gjuhėn e mrekulluar !

  T’ flasim gjuhėn tonė hyjnore –

  N’ tokat tona arbėrore !  -Gjuha shqipe – gjuhė e ZOTIT ,

  Gjuhė e bijve t’ KASTRIOTIT !

  Gjuhė e Fishtės dhe Naimit ,

  Gjuhė urate e BEKIMIT !”...  Janė kėto fjalė t’ Vehbi Ibrahimit ,

  Qė i fliste para amshimit,

  Sepse shpirti, thellė ia ndiente ,

  Se t’ gjallė , UDB-ja , s’ do ta linte !...  IX. Amaneti  N’ ēdo takim me shokėt e vet ,

  Kishte t’ vetmin AMANET :

  “Herė do kurė , UDB-ja, qė e vret ,

  Me e varrosė n’ vendlindje t’ vet !”  “N’ vendin tim , atje n’ Uglarė ,

  Ku kam prindėr , ku kam t’ parė...

  Mos m’i lini eshtrat n’ Bruksel ,

  Se m’i vjedh ndo ‘i kriminel !”...  Shokėt e tij , nuk e kanė harrua ,

  Njėzet vite kanė kalua !...

  Ia ēuan n’ vend atė amanet –

  Ia prunė eshtrat n’ vend tė vet !  Me nderime dinjitoze –

  Nė Uglarė, ai rivarroset ,

  Pėrskaj fshatit nė varreza ,

  Qė t’ kujtohet ndėr shumė breza !...  “Kur t’ kalojnė kėtu pari rinia –

  Do t’ kujtojnė eshtrat e mia !

  Do t’ mėsojnė nga historia –

  Ē’ ėshtė armiku , ē’ ėshtė tradhtia !”...  Nė atė vend , ku ėshtė amshimi –

  Pushon qetė Vehbi Ibrahimi !

  Prapė nga varri , lėshon kushtrim :

  “T’ KEM NJĖ SHTET – T’ KEM NJĖ BASHKIM!”...  Demir KRASNIQI:

  “KĖNGĖ KRISMASH LIRIE 2”, faqe 231-243.

  Gjilan, 2003.

  Sponsored content


  kenge - KĖNGĖ KRISMASH LIRIE Empty Re: KĖNGĖ KRISMASH LIRIE

  Mesazh nga Sponsored content

   Similar topics

   -

   Ora ėshtė Fri 09 Dec 2022, 13:33