Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Poezi tė poetit Alen Boske.

  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  alen - Poezi tė poetit Alen Boske. Empty Poezi tė poetit Alen Boske.

  Mesazh nga Odeta Sat 25 Oct 2008, 00:08

  Pershendetje.

  Per te gjithe adhuruesit dhe dashamiresit e vargjeve te poetit Alan Boske, po hap tani kete teme, ne te cilen do te keni mundesine te lexoni disa prej poezive te ketij poeti...

  Shpresoj qe tju pelqejne.
  Lexim te kendshem.
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  alen - Poezi tė poetit Alen Boske. Empty Re: Poezi tė poetit Alen Boske.

  Mesazh nga Odeta Sat 25 Oct 2008, 00:09

  Dashuria e poetit

  Njė poet tė dashuron
  dhe tė jep tė drejt
  tė bėhesh lis- femėr
  lumė me njėqind pagoda
  kometė nė udhėtim

  Njė poet tė dashuron
  tė tė mėsoj
  tė ecėsh nėpėr paralagje
  tė gjithėsisė qė tė ngjan
  nė vend tė saj mund tė jesh ti

  Njė poet tė dashuron
  tė bėn kujdestare
  nė njė pėrjetėsi tė qetė
  agime tė zhdėrvjellta
  liqej me peshqi tė fluturojnė

  Njė poet tė dashuron
  ēdo gjė tė lejohet
  pėrdhosje tė lumtur
  sakrilegje e shenjtė

  Njė poet tė vret
  pėr t`i dashur edhe mė shumė
  fjalėt qė ti do t`i ushqesh.
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  alen - Poezi tė poetit Alen Boske. Empty Re: Poezi tė poetit Alen Boske.

  Mesazh nga Odeta Sat 25 Oct 2008, 00:10

  Njė lamtumirė

  Unė nuk do tė shoh mė
  duhet zbrazu detin
  duhet veshur qiellin
  fytyra jote nė kurora drunjsh
  pesėmbėdhjetė shekuj
  gazin tėnd do ta kėrkoj
  nė shpezėt grabitēarė

  Unė nuk do tė shoh mė
  duhet pushtuar hėnėn
  duhet pushtuar hapėsirėn
  e shumė hapėsirave tė tjera
  qė mund tė banojnė nė gjakun tim
  valėt ndalen pranė gjunjėve tu
  heksit tu rrezullojnė
  nė sytė e shkėmbinjėve

  Unė nuk do tė shoh mė
  duhet mashtruar vdekjen
  duhet kafshuar planetin
  me njėmijė dhėmbė qė m`i dha paprania.
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  alen - Poezi tė poetit Alen Boske. Empty Re: Poezi tė poetit Alen Boske.

  Mesazh nga Odeta Sat 25 Oct 2008, 00:10

  Ngurrim

  Mė fol pėr kėtė fshehtėsi
  qė me tė vishesh pėrhera
  kur nė vjershė me kėnaqėsi
  futesh si kandra nėpėr therra

  A je imja, grua kur tė pushton hareja
  dhe kur merr pamje tė kapitur?
  me shiko jam mėsuesi yt i parė
  tė flas pėr qiell e amshueshmėri
  nė ēdo hap nė udhė tė mbarė
  duhet lindur pėrseri

  Para fjalės qė na bashkon
  nė bindje dhe nė udhėtime tė vėshtira
  unė tė ndėrtoj ashtu si ti dėshiron
  fytyrės sate i dhuroj viza tė mira
  dhe nė gjakun tonė mugullojnė njėmijė e njė dėshira.

  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  alen - Poezi tė poetit Alen Boske. Empty Re: Poezi tė poetit Alen Boske.

  Mesazh nga Odeta Sat 25 Oct 2008, 00:11

  Njė lumturi

  Njė fėmijėri e pakėnaqur fare
  shumė pėrbuzje nė ēdo fjalė
  nė fund tė zemrės harresa meregimtare:
  kur fillon mbarimi i botės, djalė?

  Njė planet rreth qafės ndrit
  pranė dyerve dielli i sėmurė gjėmon
  njė kėngė kreshnike diē pėshpėrit
  nė heshtje dhimbja rrugė tė re kėrkon

  Gjėrat janė tė qeta shumė
  ēdo qenie ėshtė e lumtur
  dikush i bie tavolinės si nė gjumė:
  a duhet tė dyshojnė prapė si dikur?

  Jeta, ah jeta sa e thjeshtė sot
  por s`mund t`i afrohemi dot.
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  alen - Poezi tė poetit Alen Boske. Empty Re: Poezi tė poetit Alen Boske.

  Mesazh nga Odeta Sat 25 Oct 2008, 00:11

  Panorama

  Njė qerre niset nė udhėtim tė gjatė
  borės nuk i duhet lulja jonė
  gjaku le tė jetė dhuratė
  guacės ku vdes natėn vonė

  Dhimbshėm njė kėngė kreshnike
  njė mosmarrėveshje pa fjalė
  vallė a mbet moj mike
  nga dashuria jonė qė humbi pa fjalė?

  A tė hidhemi nė zbarzėsirė
  njė krah do tė na ndihmojė
  pastaj njė kėngė shumė e mirė
  gjatė do tė na pėrqafojė.
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  alen - Poezi tė poetit Alen Boske. Empty Re: Poezi tė poetit Alen Boske.

  Mesazh nga Odeta Sat 25 Oct 2008, 00:11

  Dyshimi

  Pėrse sytė e tu tė mjerė trupi yt i molisur
  pėrsde gjinjtė tu dridhen plot pikėllim
  pėrse pesha jote kėshtu e katandisur
  ēfarė kopracie kjo borė e pakėt pa qėllim

  Njė njeri nė qafė ka litar
  plogėshti e tij edhe zogun e mundon
  pranė ėshtė njė grua plot llahtar
  nė dyshim mbėshtetje tė ketė nuk mendon

  Pėrse tė shkruhet njė libėr me ne pa biseduar
  pėrse tė kėnaqemi me mendime tė zbehta
  pėrse tė jetojmė poetė tė dėshpėruar
  kur ēdo fjalė na largon edhe nga jeta.
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  alen - Poezi tė poetit Alen Boske. Empty Re: Poezi tė poetit Alen Boske.

  Mesazh nga Odeta Sat 25 Oct 2008, 00:12

  Gjaku yt ėshtė epope

  Legjenda ime mike e gjorė
  s`ka mjaft dritė dhe thellėsi
  fjalėt me vdiqėn epidemi e borė
  rrokjet i syrgjynosėn gjithsesi

  S`mė duhesh ti as gjaku yt plot nur
  as gjinjtė tu pa zjarr e dashuri
  qė rrezėllenin si dy hėnėza dikur
  mė bėnin tė jetoj nė lumturi

  Mė fal mėria ime pasqyret s`pranojnė
  larėzimi tė bėhet nė lėkurėn time
  kėngėt mė janė sėmurė po gjėmojnė
  duart e mia me thonj e tėrsėllime

  M`i kafshojnė fjalėt si ujq mua qenje njerėzore
  tė dėshpėrohem s`mė le mendja ime e dlirė
  fjalive tė mia ua thith gjakun njė shushunjė shenjtore
  unė pa ua ledhatuar frytin e tyre tė mirė.
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  alen - Poezi tė poetit Alen Boske. Empty Re: Poezi tė poetit Alen Boske.

  Mesazh nga Odeta Sat 25 Oct 2008, 00:12

  Pastaj

  Pastaj me kanė thėnė:
  "Zotėri, po ju mashtron ky shekull"
  unė kėrkova tjetėr nėpėr hėnė

  Dhe pastaj me kanė thėnė:
  "Zotėri, po ju gėnjen kjo jetė"
  unė kėrkova njė mė tė qetė

  Udhėtoja tri herė nė ditė
  nga e kaluara nė harresė
  tė mė mashtrojnė tė mė gėnjejnė
  nuk do tė munden kam shpresė.
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  alen - Poezi tė poetit Alen Boske. Empty Re: Poezi tė poetit Alen Boske.

  Mesazh nga Odeta Sat 25 Oct 2008, 00:13

  Prapėsi e fjalės

  Unė kam kujtim
  tė njė kujtimi
  aty ēdo gjė ka pamje madhėshtore
  diell nė mes tė gishtėrinjve
  lumė me ngjyra parajsore

  Pėr secilin ledhatim
  unė kam kujtim
  tė njė kujtimi
  aty ti jeton gjatė
  por poezia tashmė
  tė fton tė bėsh vetėvrasje
  sepse frymėzim pas frymėzimi
  tė thėrras tė afrohem tė pushtoj pak
  dhe humbemi tok
  qė tė jesh imja tėrėsisht zambak.


  Sponsored content


  alen - Poezi tė poetit Alen Boske. Empty Re: Poezi tė poetit Alen Boske.

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Tue 16 Jul 2024, 07:38