Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Si tė menjanosh xhelozinė dhe sjelljet e dėmshme pėr ēiftin?!

  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Si tė menjanosh xhelozinė dhe sjelljet e dėmshme pėr ēiftin?! Empty Si tė menjanosh xhelozinė dhe sjelljet e dėmshme pėr ēiftin?!

  Mesazh nga Daniela prej Mon 21 Jul 2008, 22:12

  Si tė menjanosh xhelozinė dhe sjelljet e dėmshme pėr ēiftin?!

  Pėrzgjedhja e partnerit mes shumė “pretendentėve” dihet prej tė gjithėve qė nuk ėshtė e rastėsishme. Pėr kėtė ndikojnė shumė faktorė: ėndrrat, fėmijėria, psikologjia e individit, personaliteti, shoqėria, pse jo edhe fati e instinkti. Por qė nė fėmijėri secili nga nė ka njė imazh: princ apo princeshė e ėndrrave. Personi qė pėrshtatet me kėtė imazh ėshtė gjithashtu personi mė i mirė i mundshėm qė mund tė na ndihmojė pėr tė punuar me traumat e fėmijėrisė. Duket normale qė njė vajzė e rritur me njė baba jo besnik ndaj nėnės sė saj tė kėrkojė tė martohet me njė djalė besnik. Por kjo nuk ndodh shpesh. Njė vajzė e tillė priret tė bjerė nė dashuri me njė imazh qė i ngjan tė atit, jo sepse ndjen nevojė t’i pėrsėriten “traumat e fėmijėrisė”, por sepse vetėm njė burrė i tillė qė i ngjan tė atit mund t’i japė asaj ēfarė nuk ka marrė nga ai. Dėshiron t’i ngjajė atij, por t’i sigurojė ēfarė nuk ka mundur nė fėmijėri. Tė eliminosh xhelozinė, mund tė duket njė mision i pamundur. Por ėshtė e mundur tė reduktosh sjelljet e dėmshme pėr ēiftin. Nė pjesėn mė tė madhe tė rasteve ėshtė e vėshtirė tė ndryshosh njė njeri xheloz, sepse ai ėshtė i bindur nė arsyet e ndjenjave tė tij. Por me pak takt mund tė reduktohen manifestimet e ankthit dhe agresivitetit tė lidhura me xhelozinė.
  Mė poshtė radhiten disa kėshilla tė ekspertėve, tė cilat tregojnė se si tė pėrballesh me njė partner xheloz.

  - Diskutoni problemin tuaj vazhdimisht me partnerin, mundohuni tė ruani bisedėn nė njė nivel tė qetė, pėr tė qenė bindėse dhe aspak kundėrshtare pėr mendimet e partnerit.

  - Risigurojeni atė qė ēdo gjė shkon mirė mes jush. Asgjė nuk ju pengon qė ēdo gjė tė realizohet sipas dėshirave tuaja. Mjafton qė ju tė bashkėbisedoni pėr gjithēka.

  - Jini kėrkues, por jo agresivė. Nėse flisni me nervozitet, ju mund tė thoni nė fillim atė qė duhet thėnė nė fund, apo nuk duhet thėnė fare.

  - Mos jini alarmues. Jepini ēdo gjėje kohėn e vet. Nėse do e bėni alarmante njė gjendje, nervoziteti vetėm sa do e tensionojė gjendjen.

  - Matuni para se tė flisni nė mėnyrė qė tė shmangni konfliktet e panevojshme. Jepni ide bindėse dhe qarta, jo gjėra tė pamenduara mirė, pėr tė cilat mund tė pendoheni mė vonė.

  - Bėhuni tė kėndshėm dhe tė qartė nė bisedat me partnerin. Duke qenė e dashur mė tė, mund t’i falni ngrohtėsinė dhe besimin qė i mungon. Njė partner xheloz e ka atė ndjesi tė lindur dhe nuk mund tė gjykohet pėr kėtė, por vetėm tė ndihmohet pėr ta kapėrcyer.

  - Jini fleksibėl dhe mėsoni tė bėni kompromise. Jo gjithmonė duhet tė bėni si doni vetė. Jeta nė ēift do tė thotė ta pranosh partnerin si ėshtė, me tė mirat e tė metat e tij. Duhen bashkėpunim dhe pėrshtatje.

  - Tė kuptuarit ėshtė vetėm njė pjesė e pėrballimit tė kėtij emocioni ndaj partnerit.

  - Pėrpiquni tė kuptoni ndjesitė e tij apo tė saj dhe mos u pėrpiqni ta bėni atė tė ndjehet nė faj.

  - Pėrpiquni ta mbėshtetni partnerin tuaj sa mė shumė tė mundeni.

  - Duke i krijuar njė komoditet tė pėrkohshėm shpesh mund tė ndihmoni nė zgjidhjen e problemeve me partnerin, dhe si rrjedhim mund tė ērrėnjoset tėrėsisht xhelozia.
  Megjithatė duke ndjekur kėto kėshilla nuk mund tė pretendohet se problemet zgjidhen papritmas dhe situata mund tė avullojė vetvetiu, pasi ndihma profesionale mund tė jetė shpesh e nevojshme.


  ________________________________
  Si tė menjanosh xhelozinė dhe sjelljet e dėmshme pėr ēiftin?! 478f843eb50393eb697b0b8
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Si tė menjanosh xhelozinė dhe sjelljet e dėmshme pėr ēiftin?! Empty Re: Si tė menjanosh xhelozinė dhe sjelljet e dėmshme pėr ēiftin?!

  Mesazh nga Daniela prej Mon 21 Jul 2008, 22:13

  Imagjinata seksuale:

  Seksi fillon nė tru. Kėshtu qė njė imagjinatė aktive mund tė nėnkuptojė se jeni gati pėr seks pėrpara se njė tregues fizik ta vėrtetojė kėtė gjė. Nė kėtė mėnyrė dėshira dhe nxitja seksuale janė nė njė nivel mė tė lartė. Disa njerėz besojnė se njė imagjinatė seksuale aktive mund tė jetė baza pėr tė pasur njė marrėdhėnie seksuale shumė tė larmishme si nė romantizėm edhe nė seks. Kjo mund t’u vijė nė ndihmė nė mėnyrė tė veēantė partnerėve tė cilėt nuk kanė karakterin e aventurierit. Por nga ana tjetėr, nėse mendoni se tė eksperimentoni nė shtrat ėshtė njė eksperiencė e sikletshme, fantazia ju ofron mundėsinė tė lini tė lirė imagjinatėn tuaj dhe tė bėni atė qė nuk do ta kishit menduar asnjėherė. Fantazia seksuale mund tė pėrdoret si njė arenė praktike ku mund tė ndėrtoni besimin pėrpara se tė nisni diēka mė tė fortė. Nė terapitė fiziko-seksuale imagjinata pėrdoret zakonisht pėr tė bllokuar mendimet negative.


  ________________________________
  Si tė menjanosh xhelozinė dhe sjelljet e dėmshme pėr ēiftin?! 478f843eb50393eb697b0b8
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Si tė menjanosh xhelozinė dhe sjelljet e dėmshme pėr ēiftin?! Empty Re: Si tė menjanosh xhelozinė dhe sjelljet e dėmshme pėr ēiftin?!

  Mesazh nga Daniela prej Mon 21 Jul 2008, 22:13

  Stimulantėt dhe emocionet:

  Me jetėn seksuale psikologėt britanikė lidhin edhe rezultatet nė punė e nė jetė, pasi, sipas tyre, pas njė nate tė zjarrtė nė shtrat njerėzit janė psikologjikisht mė stabėl e pėr rrjedhojė mė eficentė nė gjithė aktivitetin e pėrditshėm, pasojė kjo edhe e ndikimit qė luan ky faktor nė tė gjitha problemet qė kanė tė bėjnė me pagjumėsinė. Pėr tė shkuar mė pas te ndikimi i drejtpėrdrejtė te enėt e gjakut e te faktori psikologjik, duke u bėrė njėherėsh edhe mjekimi mė i mirė kundėr depresionit. Ekspertėt tregojnė arsyet tė cilat e gjallėrojnė njė marrėdhėnie dhe e ushqejnė atė pa pushim. Dashuri, tėrheqje, apo dėshirė janė faza e parė e tė pėrbashkėtave nė ēift. Raportet intime nė ēift, mund tė jenė tė stimuluar nga shumė nxitės dhe emocione tė tjera, mė egoiste se ato qė pėrmendėn mė lart, pra mė tepėr se thjesht ato stimulues shpirtėrorė. Pulsoni erotik, libidoja frojdiane, nuk ėshtė i vetmja arsye qė i shtyn meshkujt dhe femrat drejt njė raporti seksual.


  ________________________________
  Si tė menjanosh xhelozinė dhe sjelljet e dėmshme pėr ēiftin?! 478f843eb50393eb697b0b8
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Si tė menjanosh xhelozinė dhe sjelljet e dėmshme pėr ēiftin?! Empty Re: Si tė menjanosh xhelozinė dhe sjelljet e dėmshme pėr ēiftin?!

  Mesazh nga Daniela prej Mon 21 Jul 2008, 22:14

  Impulset dhe ndjenjat:

  Ėshtė e rėndėsishme qė tė theksohet se ndėrmjet pasionit fillestar dhe atij tė mėvonshėm vihen nė punė zona tė veēanta tė trurit, tė cilat janė tė lidhura me impulset dhe ndjenjat qė ndiejmė kur jemi nė njė lidhje tė stabilizuar prej kohėsh. Tė dhėna, tė cilat konfirmojnė edhe nga ana neurobiologjike ndjenjėn e dashurisė qė rritet me kalimin e kohės. Mėnyra e tė reaguarit pėr tė njėjtėn ndjenjė ėshtė edhe nga ana cerebrale e ndryshme. Nė trurin e njė femre tė dashuruar aktivizohen mė sė tepėrmi zonat tė cilat janė tė lidhura me emocionet, pėrkujdesjen, dėshirėn dhe pėrkushtimin e madh. Ndėrsa pjesa mė e madhe e meshkujve, shpjegojnė pėrgjegjėsit e eksperimentit, kur bien nė dashuri kanė mė tė aktivizuar zonat tė cilat janė tė lidhura me eksitimin seksual. Pėr tė vetmuarit studiuesit kėshillojnė konsumimin e ēokollatės, sepse kjo e fundit stimulon zonat qė e kėtij stimuli nė tru.


  ________________________________
  Si tė menjanosh xhelozinė dhe sjelljet e dėmshme pėr ēiftin?! 478f843eb50393eb697b0b8
  Klea@Love
  Klea@Love
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Numri i Postimeve : 258
  Vendndodhja : milano
  Profesioni : inxhenjere arkitekture ne ndertim
  Pikėt : 804
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 16/03/2010
  Humor : sa te doni

  Si tė menjanosh xhelozinė dhe sjelljet e dėmshme pėr ēiftin?! Empty Re: Si tė menjanosh xhelozinė dhe sjelljet e dėmshme pėr ēiftin?!

  Mesazh nga Klea@Love prej Tue 16 Mar 2010, 07:26

  Duke qene i sinqerte edhe duke rrespektuar partnerin ose partneren ne qoftese do kete komunikim nuk do kete xhelozi

  Sponsored content

  Si tė menjanosh xhelozinė dhe sjelljet e dėmshme pėr ēiftin?! Empty Re: Si tė menjanosh xhelozinė dhe sjelljet e dėmshme pėr ēiftin?!

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Fri 10 Jul 2020, 18:45