Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Problemet nė ēift.

  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Problemet nė ēift. Empty Problemet nė ēift.

  Mesazh nga Daniela prej Mon 21 Jul 2008, 22:10


  Problemet nė ēift:


  Edhe pse njė marrėdhėnie mund tė kėtė njė farė historie apo disa vite bashkė, zėnkat e grindjet janė tė pashmangshme, dhe ndonjėherė mund ta ēojnė lidhjen drejt fundit tė pashmangshėm.

  Tė kesh projekte tė pėrbashkėta, tė jesh i aftė tė pėrballosh stresin e pėrditshėm qė mund tė shkaktohet nga probleme ekonomike, shėndetėsore, tė dish tė mėnjanosh agresivitetin, tė kesh njė farė ironie, njė farė lehtėsie nė tė kapėrcyerėn e vėshtirėsive dhe gjėja mė e rėndėsishme, ėshtė tė ndash nevojat e ēiftit nga ato tė familjes.

  Nė qoftė se familja ka nevojė pėr qėndrueshmėri, ēifti, pėr tė mos u mėrzitur, duhet tė ketė dhe njė dozė tė mirė durimi. Nė pėrgjithėsi, problemet nuk qėndrojnė te mosha, por tek vitet qė kanė kaluar bashkė. Me fjalė tė tjera, problemi ėshtė si tė kemi njė "ti" dhe "unė", pėrveē "ne". Tek tė tridhjetat ka njė ndryshim te modelet nė ēift, d.m.th. dėshira pėr tė ndarė gjithēka me partnerin, mėnyrėn e tė bėrit tė gjėrave, tė gjithė investimin nė punėn e tyre.

  Nė praktikė kanė njė model tė tyrin romantik, por mendojnė pėr karrierėn dhe kjo shpesh ēon nė krizė raportin. Kėshtu, kur njėri nga partnerėt vendos tė zhvendoset nė njė qytet tjetėr me punė dhe tjetri vendos tė mos e ndjekė. Tek tė dyzetat problemi qėndron te njė hapėsirė autonome, pak hapėsirė pėr "ai" dhe "ajo" tė pavarur nga "ne". Pėr kėtė arsye ėshtė e vėshtirė tė vendosėsh tek i njėjti person tė gjitha cilėsitė: nė rastin e grave, pėr shembull, ėshtė burri i qėndrueshėm qė jep gjėrat kryesore dhe i dashuri qė tė bėn tė fluturosh. Por vjen njė moment ku duket se marrėdhėnia ka arritur nė vijėn e finishit.

  -Ka disa shenja qė e bėjnė atė tė dallueshme, nė mėnyrė qė tė pėrgatiteni pėr fundin e pashmangshėm..

  1- Nuk ndihesh e lumtur kur je me tė, ndihesh e stresuar, e mėrzitur.

  2- Ti mendon shpesh pėr njė ish-tėndin qė ke pasur mė parė, duke menduar se ke qenė mė mirė me tė.
  3- Ke brenda teje njė dėshirė pėr tė ndryshuar nė tė gjitha drejtimet, nė dashuri; ke dėshirė tė ikėsh dhe tė largohesh, tė jetosh nė njė vend tjetėr, tė ndėrrosh punė, tė ndėrrosh edhe partnerin.

  4- E shikon atė nėn njė kėndvėshtrim tjetėr. Tė mėrzit ēdo gjė e tij, edhe pėr gjėnė mė tė vogėl nisni zėnkat, si pse ka nisur tė pijė ēaj kur zakonisht pinte kafe, apo se e hap gojėn si hipopotam kur qesh.

  5- Ndihesh gjithnjė edhe mė e distancuar prej tij, psikologjikisht dhe fizikisht. Ke pak dėshirė tė rrish me tė, je si e shurdhėr ndaj gjėrave qė tė thotė. Pėrqafimet, pėrkėdheljet, puthjet bėhen gjithnjė edhe mė tė rralla. Dorė mė dorė nuk rrini mė shumė se njė minutė, sepse justifikohesh se i ke duart e djersitura. Aktiviteti seksual nė kėtė fazė ėshtė njė skandal i vėrtetė, diēka shumė e shpejtė dhe me dhimbje.

  6- Marrėdhėnia nė krizė kthehet nė njė fiksim.

  7- Ti ēdo ditė pyet veten se mos ėshtė vetėm njė keqkuptim i pėrkohshėm qė do tė kalojė. Por sa mė tepėr mendon, aq mė tepėr lidhja juaj me tė ėshtė gati drejt zgjidhjes ti thua: "Nuk e dua mė".

  8- Ti nis e pyet prindėrit, kolegėt, tė njohurit: "A bėn vallė ai pėr mua?", "Ē'mendoni pėr tė?". Dhe, nėse pėrgjigjet e tyre nuk tė kėnaqin, ti i drejtohesh astrologėve, magjistarėve tė ndryshėm dhe ato tė forcojnė bindjen se ėshtė koha e pėrshtatshme tė ndahesh me tė.


  ________________________________
  Problemet nė ēift. 478f843eb50393eb697b0b8

   Ora ėshtė Wed 15 Jul 2020, 21:28