Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Kastriot Gjini - Njė emėr i paharruar kėngės Shqiptare.

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Kastriot Gjini - Njė emėr i paharruar kėngės Shqiptare. Empty Kastriot Gjini - Njė emėr i paharruar kėngės Shqiptare.

  Mesazh nga Administratori Fri 09 May 2008, 23:50

  Kastriot Gjini - Njė emėr i paharruar kėngės Shqiptare.

  Artisti Kastriot Gjini lindi mė 1949. I ati ishte nga fshati Tėrbaē i Vlorės,
  ndėrsa e ėma Kristianthi nga Vithkuqi i Korēės. Ndjesitė e vndlindjes qė
  nė moshė fare tė re e deri nė moshėn e rinisė kishin depėrtuar nė ē'do
  qelizė tė trupit tė tij. Pikėrishtė ishte Polifonia Labe dhe vertika e lumit
  Shushicė, melodia e fyejve tė barinjve tė fshatit Tėrbaē, bėmat e historitė
  bejtet e rapsoditė e bashkėfshatarėve qė e bėnė Kastriot Gjinin tė ndėrtonte
  melodi e tė thurte vargje kėngėsh aq tė vyera ku vetė shekulli i ri XXI,
  i cilėsoi ato dhe i vendosi nė altarin e madhėshtisė duke i shpallur kėngėt
  e tij ''Kėngėt mė tė mira tė tė gjitha kohėrave''...

  Ndonėse nė moshėn 5 vjeē, ai u bė pjesėtar efektiv i estradės sė Gjirokastrės
  duke interpretuar pjesė nė fizarmonikė e duke recituar vargje, njeri me intuitė
  tė jashtėzakonshme e me pėrmasa tė mėdha, artisti Kastriot Gjini mbeti i
  tillė, sepse futi nė artin muzikor madhėshtinė, shpirtin e popullit tė tij.
  Gazetar me talent tepėr tė rrallė, matematikan e fizikant, krijues i mirė nė
  poezi, skenarist filmash dhe kompozitor i kėtyre filmave, njohės i mirėfilltė
  i disa gjuhėve tė huaja, ai ishte dhe mbeti befasia e kohės pėr rininė e brezit
  tė tij dhe brezave qė do tė vijnė nė shekjtė e ardhshėm.
  Ndjesitė e madhėshtisė sė tij u mėkuan qysh kur Kristianthi, nėna e tij e
  pėrkundte nė djep dhe kur qante, ashtu rastėsishtė i ēoi radion tek koka e
  djepit e pėr ēudi djali i vogėl pushoi sė qari.
  Kristianthit i'u bė zakon e sa herė qė Kastrioti qante, muzika e radios e
  vendosur tek koka e djepit e pushonte. Fitoi ndjesitė e tingujve qė nė djep.


  Kastriot Gjini ishte kompozitor me sy tė kaltėr e pėrherė tė qeshur,
  me gishtėrinjtė qė vraponin tek tastiera e fizarmonikės, qė ėndonte
  Bitėllsat qė nė fundin e viteve '60-tė. Krijimtaria e tij do tė kujtohet
  gjatė, sepse ishte njerėzore.
  Ai ishte burim motivesh, kompozitor me tone mjaft lirike. Artisti
  kishte ritmin e ndėrthurue me melodinė me struktura tė ndryshme.
  Shpesh intonacionet ishin aq tė veēanta sa dėgjuesi thoshte: ''Kjo
  ėshtė muzika e Kastriot Gjinit.'' Po krijmitaria e tij nuk mebti vetėm
  tek kėnga, edhe pse kjo pėrbėn pjesėn mė tė vyer tė krijimtarisė sė
  tij, por talinti i tij u derdh edhe ne muzikėn orkestrale instrumentale.
  Kastrit Gjini kompozitor i viteve '70 - '80 u takon brezave tė shkuar,
  por edhe brezave tė sotėm dhe atyre qė do tė vijnė nė vazhdim.
  Ishte publicist i shquar, zotėronte disa gjuhė tė huaja dhe universitetin
  e mbaroi pėr anglisht me dipllomė tė shkėlqyer. Istrumentist virtuoz nė
  kitarė e fizarmonikė, thurte vargje mbresėlėnėse dhe kompozonte kėngė
  tė ndiera qė do tė jetonte nė breza.


  Edituar pėr herė tė fundit nga Saimiri nė Fri 09 May 2008, 23:52, edituar 1 herė gjithsej


  ________________________________
  Kastriot Gjini - Njė emėr i paharruar kėngės Shqiptare. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Kastriot Gjini - Njė emėr i paharruar kėngės Shqiptare. Empty Re: Kastriot Gjini - Njė emėr i paharruar kėngės Shqiptare.

  Mesazh nga Administratori Fri 09 May 2008, 23:50

  Kujtimet e prindėrve pėr Kastriotin:

  Shaqo Gjini ndonėse i ka kaluar tė 75 vitet kujton bėmat e fėmijėrisė sė
  Kastriotit. Ishte 5 vjeē kur kthehet nga kursi i fizarmonikės, shkruante me
  shkumės nėpėr dyer dhe dysheme.
  Duke bėrė gjithė kėto prapėsira, nėna e tij Kristianthi i thotė: Ē'po bėn more
  djalė, po njollos gjithė shtėpinė!... ''Janė notat moj nėnė, notat e muzikės qė
  m'i mėsoi xhaxhi Lekua, mėsuesi i fizarmonikės!'' Nė ato kohėra, nė dit po
  lexoja gazetėn - vijon bisedėn xha Shaqua, - Oti i vogėl kishte marrė njė gotė
  me ujė dhe po e zbrazte nė pjatė, e duke e zbrazur i biente gotės me lugė dhe
  gota nxirrte tinguj dhe djali qshte. - Pse qesh i thashė? E dėgjon baba se si
  kėndon gota... mė pėrgjigjet. Gjuha e tij ishte puro Labe, ndaj Labėrinė se
  ndau nga muzika dhe letėrsia. Kur u rrit mė kėrkoi ta ēoja nė fshat.
  '' E ēova e mori pjesė e u ul nė trapezė me pleqtė e fshatit dhe shkroi artikullin
  ''Dasma Labe''. Dua tė hap njė nga varret shekullore e tė shoh se ē'ka brenda?1...
  E kėshtu e hapėm njė varr tė braktisur, e mori kockat dhe i ēoi nė muzeun
  arkeologjik nė Tiranė. Dua tė bisedoj me burra tė moshuar, dhe i pyeste pleqtė
  e fshatit pėr legjendėn e Miro Tėrbaēit, tė Tanės dhe Bilbilejve ku pėr kėto
  ngjarje bėri njė skenar filmi. Duke dėgjuar fyellin e njė bariu tė vogėl nė fshat
  thuri nė moshėn 10-tė vjeē kėngėn ''Fyelli i bariut'' ku nė festivalin kombėtar tė
  pionierėve mori ēmimin e parė. E kujtimet s'shterin pėr publicistin, pėr kompozitorin
  e madh tė rinisė. E kush s'i ka dėgjuar dhe s'i dėgjon kėngėt '' Kartoloina '', '' A do
  tė vish sivjet nė plazh '', '' Kabina numėr 3 '', '' Ofelia '', '' E bukur vjen moj pranvera '',
  '' Fqinja '', '' Zemėr e nėnės '' e shumė kėngė tė tjera tė kėtij kompozitori.
  Muzika i buronte nga zemra. Krijimtaria e tij do tė kujtohet gjatė, sepse ishte njerėzore,
  e ke dėshirė ta dėgjosh pėrherė. Ai i hapi publikut njė dritare tė veēantė. Tek kėngėt;
  '' Fqinja '', '' A do tė vish sivjet nė plazh '' dhe '' Kabina numėr 3 '' nuk ishte fjala
  pėr tė lidhur dy tela telefoni sa pėr tė lidhur shpirtėrishtė ndjenjat, zemrat.
  Jeta e tij e pėrditshme u fut nė kėngė, nė profesion. Rėndėsi tė veēantė i kushtonte
  tekstit. Tekstin e trajtonte si njė proces unik me muzikėn.
  Ishte ekzigjenca e pandarė e seriozitetit tė tij krijues. Kėrkesat pėr kėngėt e tij
  ishin nga mbarė Shqipėria. Mori pjesė nė disa festivale dhe anketa muzikore e ėshtė
  vlerėsuar me ēmime tė dyta e tė treta por edhe me ēmime tė para.
  Kėnga '' Kartolina '' e kėnduar nė vitin 1969 nė anketėn muzikore nga kėngėtari
  i mirėnjohur Sherif Merdani, kur Kastrioi tashmė ishte 20 vjeē meritoi ēmimin e parė.
  Kjo kėngė pati njė sukses tė jashtėzakonshėm dhe u kėndua nė skenat e estradės
  sė Tiranės, Durrėsit, Korēės, Vlorės, Gjirokastrės.
  Kastrioti kompozoi kėngė qė u kėnduan nė festivalin e 10, 11, 12, 13, 14 e nė vazhdim.
  Nė fstivalin e 11-tė u kendua kėnga '' Duart e tua'' qė ėshtė cilėsuar njė nga kryeveprat
  e muzikės sė lehtė, kėngė kjo e interpretuar nga kėngėtari Sherif Merdani.
  Vetė kėngėtari i madhėrishėm Sherif Merdani kujton; '' Unė kam kėnduar shumė kėngė
  tė Kastriot Gjnit. Ato ishin tė mrekullueshme, me njė melodi dhe ritėm tė veēantė,
  qė mua mė kanė mbetur si pjesėt mė tė mira tė repertorit tim.
  Ato ishin zėri i kohės me njė profil tepėr tė veēantė, ritme kombėtare dhe muzikė
  moderne. Njė mrekulli qė ai e kompozonte nga brendėsia e shpirtit tė tij, i frymėzuar
  nga njė talent origjinal.
  Isha nė burgun e Burelit dhe aty shfletova gazetėn '' Drita ''. Pashė tė shkruhej mbi
  vdekjen e Kastriot Gjinit. Kam derdhur lotė si fėmijė. E kam dashur shumė. E kisha
  shok, mik si dhe kompozitorin tim tė zemrės''.

  ''Jam nga Vithkuqi i Korēės'' - thotė nėna e kompozitorit Kristianthi. ''Babanė e kam
  andej, ndėrsa nėnėn e kam arumune. Lėviznim shumė me bagėti. E donin shumė
  blegtorinė. E Kastrioti biri i nėnės bėri njė kengė pėr pranverėn, bagėtinė qė tani e
  kėndon Liliana Kondakēi. Ka shumė shoke e miq djali, mblidhet pėr ē'do vit kėtu
  ashtu sikur ishte gjallė. Po, po e bisedojnė e flasin shokėt, Zhani Ciko, Sherif Merdani,
  Osman Mula, Josif Minga, Ema Qazimi e Bardhosh Gaēe, miq nga e gjithė Shqipėria.
  E donin shumė djalin ndaj mblidhen pėrherė kėtu. Nuk e ndajnė kurrė nga zemra,
  ndonėse ka 55 vjet qė s'jeton. Kompozitori Nikolla Zaraqi e ka dashur shumė, ndaj
  sa herė qė vete tel varri i djalit do tė vete edhe tek varri i Nikollės. Njė lule pėr ty
  Nikolla se e ke dashur shume djalin tim... dhe Leli Tafaj, pianistja e ka dashur shumė,
  mblidheshin nė atl kohė, mblidhen edhe sot...''


  ________________________________
  Kastriot Gjini - Njė emėr i paharruar kėngės Shqiptare. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Kastriot Gjini - Njė emėr i paharruar kėngės Shqiptare. Empty Re: Kastriot Gjini - Njė emėr i paharruar kėngės Shqiptare.

  Mesazh nga Administratori Fri 09 May 2008, 23:52

  Po ē'kujton motra e tij Luljeta, pėr Kastriotin (vėllanė):

  ''Njė mbrėmje ishim ulur me Otin dhe po shikonim
  festivalin e shkollave tė mese. Po kėndonte grupi i njė qyteti tė vogėl. Midis tyre doli
  edhe njė vajzė e bukur me flokė tė verdha, e cila kėndoi shumė bukur. Oti mė tha mua
  me shaka; '' Ja, kėtė bjonden do ta marr pėr nuse... E rregullon dot ti motra ime?''
  Ai mė tha dhe mbase e harroi atė qė kishte biseduar me mua, por unė jo. I shkrova
  njė letėr kushėririt tonė qė ishte nė atė qytet. Por Ana, bjondja njė ditė vjen nė
  universitet nė Tiranė dhe unė e prezantova me Otin, vėllain dhe ata mė vonė u bėnė
  miq. Tė dy mė treguan mė vonė pėr dashurinė qė lindi mes tyre.
  Frymėzimi pėr Anėn bėri qė Kastrioti tė kompozonte kėngėt e njohura si; '' A do tė
  vish sivjet nė plazh '', '' Verėn e kaluar'', dhe '' Sytė e tu ''.
  Prandaj ai gjithmonė thoshte; '' I njoh ata sy, janė tė Anės sime''. Po erdhi njė ditė
  e meqė vuante nga zemra do te nisej pėr nė Itali pėr operim. Po kishte njė hall tjetėr,
  kėtė ma tregoi Ana, i kishte thėnė: '' Ana, ne duhemi shume, por ti s'ke pėrse tė vish
  vazhdimishtė nė spital. Pėr mua mos hajde as nė Rinas tė mė pėrcjellėsh.
  Analizat e mia nuk kanė dalė mirė, dhe unė do tė shkoj pėr t'u operuar...
  Thikė ėshtė ajo... Kur tė kthehem do tė shpallim fejesėn, por tani s'ke pėrse
  ekspozohesh shumė... Kėtė tronditje tė madhe nuk mund ta duronte Ana. Ajo e diskutoi
  me mua mes lotėve qė i rridhnin nga sytė e saj tė bukur.
  ''Oti s'duhej tė m'i thoshte ato fjalė.
  Ne nuk jemi dashur me kontrata, por me zemrat tona. Unė e dua atė jo vetėm kur ėshtė
  mirė, por edhe kur sėmuret. Por unė e mora Anėn dhe shkuam te Oti. E pamė nga larg qė
  ishte ulur nė stolin e pėrditshėm.
  Ishte njė ditė e bukur, e ngrohtė dhe ai nuk na pa derisa u afruam. Si kurrė ndonjėherė
  brofi nė kėmbė i qeshur dhe u drejtua nga ne. Nuk mund t'a pėrshkruaj dot atė moment
  kur ata tė dy u pėrqafuan.
  Dhe duke u nisur me makinė pėr nė Rinas i tha Anės: - ''Kjo do tė jetė makina qė do tė
  marrė nuse ty. Hajde tė rrijmė bashkė... U pėrqafua me mua dhe me Anėn.
  Njė pikė loti i saj rrodhi nė faqet e Otit dhe Ana ia fshiu me dorėn e saj. Ky ishte
  pėrqafimi i findit''.


  ________________________________
  Kastriot Gjini - Njė emėr i paharruar kėngės Shqiptare. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Kastriot Gjini - Njė emėr i paharruar kėngės Shqiptare. Empty Re: Kastriot Gjini - Njė emėr i paharruar kėngės Shqiptare.

  Mesazh nga Administratori Fri 09 May 2008, 23:53

  Shaban Murati, gazetar, shef i seksionit nė radio Tirana Tregon:
  ''Si gazetar i medias, Kastriot Gjini la nė fondin e tij mė shumė se 3000 artikuj dhe afėr
  3000 fejtone e pamflete, 10 radiodramatizime, tė cilat janė realizuar pėr 8-tė vjet punė.
  Kastriot Gjini si gazetar krijoi stilin e tij origjinal dhe e ruajti atė deri nė fund.
  Fraza e tij ishte lakonike, racionale dhe elegante. Tipar qė dallonte ishte mbėshtetja nė
  frazeologjinė popullore. Mbėshtetja nė kėtė thesar popullor ashtu si edhe nė muzikėn e
  tij, i dha gazetarisė sė Kastriot Gjinit njė nerv tė veēantė e kolorit profesional.
  Kishte prirje realiste. Ai shpreh mendime e teza qė nė atė kohė as qė mund tė botoheshin''.
  Mjaftė vargje poetike i janė thurur kompozitorit tė madh tė rinisė Kastriot Gjini, nga autorėt;
  Arben Duka, titulluar ''Magjistari i kėngės'' kjo poezi u bė tekst i kėngės sė kompozitorit
  Luan Zhegu dhe ėshtė kėnduar nė koncertin ''Kėngėt e Stinės'' 1998.
  Vargje kanė thurur pėr tė edhe, Agim Haxhiaj, Agim Shehu, Bardhyl Londo, Llambro Ruci,
  Fluturak Gėrmenji, Zhuljeta Jarganxhi etj...

  Prindėrit e Kastriotit, Shaqo e Kristianthi Gjini, janė tejskajshėm tė thjeshtė, tė dashur e
  tė pėrzemėrt. Janė kėta, ata qė kanė mėkuar njė artist tė madh. Nė ē'do pjesėz tė shtėpisė
  ndeshesh me mjetet e punės sė Kastriotit. Atje gjen instrumente muzikore si fizarmonika,
  kitara, kaseta pėr inēizim, ku artisti derdhi nė tastiera shpirtin e tij muzikor.
  Shaqo Gjini qė tashmė ėshtė mbi 75 vjeē, ulet nė kompjutėr dhe hedh kujtimet e tij pėr
  tė birin qė aq shumė e deshi dhe e do.
  Kristianthi, pėrherė lėshon njė buzėqeshje e kėshtu i pret shokėt, miqtė e djalit, ndan me ta
  mbresat, kujtimet, dhimbjen dhe dashurinė pėr Otin.


  ________________________________
  Kastriot Gjini - Njė emėr i paharruar kėngės Shqiptare. Pictur10

  Sponsored content

  Kastriot Gjini - Njė emėr i paharruar kėngės Shqiptare. Empty Re: Kastriot Gjini - Njė emėr i paharruar kėngės Shqiptare.

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Fri 25 Jun 2021, 10:44