Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  KUSH ĖSHTĖ MESIA?

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  KUSH ĖSHTĖ MESIA? Empty KUSH ĖSHTĖ MESIA?

  Mesazh nga shaban cakolli prej Tue 15 Apr 2008, 03:50

  Tė nderuar besimtarė tė besimit krishter,shprehni mendimet tuaja
  -kush ishte Mesia?
  -Pėrse u quajt kėshtu?
  -Ēka kuptoni ju me fjalėn Rabin
  -dhe pse Jezui ishte shpėrblesa?
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  KUSH ĖSHTĖ MESIA? Empty Re: KUSH ĖSHTĖ MESIA?

  Mesazh nga shaban cakolli prej Tue 15 Apr 2008, 03:51

  Qka mendoni ju,a iu kishte ēfaqur Perendia Moisiut?
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  KUSH ĖSHTĖ MESIA? Empty Re: KUSH ĖSHTĖ MESIA?

  Mesazh nga shaban cakolli prej Tue 15 Apr 2008, 03:52

  ĒKA ĖSHTĖ BIBLA?
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  KUSH ĖSHTĖ MESIA? Empty Re: KUSH ĖSHTĖ MESIA?

  Mesazh nga shaban cakolli prej Tue 15 Apr 2008, 03:54

  ĒKA JANĖ PROFETĖT PėR JU?
  SA E PĖRMBUSHUR ISHTE PROFECIA E ISAISĖ?
  Anonymous
  Vizitor
  Vizitor

  KUSH ĖSHTĖ MESIA? Empty Re: KUSH ĖSHTĖ MESIA?

  Mesazh nga Vizitor prej Fri 15 Jan 2010, 21:09

  vėrtetė bota njerėzore ka nevojė pėr qetėsi tė brendshme, sepse pėr atė materiale, ndoshta ia kalon disi. dhe, pikėrisht ka pasur neovjė qė tė ndihmohet, nga kush tjetėr pos krijuesit tė vet. e ky krijues ka qenė dhe do tė mbetet Perėndia, ndėrsa nevojėn qė e ka dėrguar tek njerėzit ka qenė pikėrisht Mesia, qė i pėrkthyer nė gjuhėn e rėndomtė dmth shpėtimtar. ka qenė i tillė qė ėshtė mishėruar nė botėn njerėzore, dhe ka vuajtur tė njėjtat dhembje dhe ndoshta ka pasur edhe mė tė vėshtira, por misoni i tij ka qenė dhe mbetet qė tu ndihmojė njerėzve pėr tejkalimin dhe rimbėkėmbjen shpirtėrore. edhe mė herėt ka shkruar Bibla se ka qenė dhe shkruan se do tė vijė por nė kohėn e duhur kur njerėzit do tė gėzohen nė ardhjen e Tij, pasi hwerėn e parė nuk e kishin pėr qejf, edhepse vetė e kėrkuan. Perėndinė dhe Jezusin e dėshirojnė ndoshta shumė njerėz por tė mbjellur nė zemra, vėshtirė se do tė munden, nėse nuk e pranuan ardhjen e parė, e ndoshta as ardhjen e dytė. Zoti i bekoftė tė gjithė tė krishterėt edhe jo tė krishterėt, sepse nė tėrėsi krijuesi i bėri tė gjithė njėsoj, dhe pa dallime, ndėrsa pėr zemrat e tyre pėrkujdeset vetėm Ai. vetėm Ai shikon brenda pėrbrenda zemrės, askush nuk mund tė lėvdėrohet se i takon Jezusit, nėse nuk ka dalė ende nė testin e vėrtetė tė Jezusit.
  Anonymous
  Vizitor
  Vizitor

  KUSH ĖSHTĖ MESIA? Empty Re: KUSH ĖSHTĖ MESIA?

  Mesazh nga Vizitor prej Sat 16 Jan 2010, 01:47

  fjala rabin do tė thotė prijės fetar judenj, i cili ka bėrė mėsimet e duhura dhe posedon njė pėrgatitje tė duhur nė mėsimin teologjik pikėrisht edhe so tnė botėn e judenjėve rabinėt e kanė njė rėndėsi tė veēantė sepse pėrshkruajnė ligjet dhe teoritė e shumta tė teologjisė sė judenjėve. nė kohėn e kaluar tė ardhjes sė Jezusit, rabinėt e kanė sprovuar shumė herė zotin duke e vėnė para pyetjeve tė shumta, por duke mos ditur se Jezusi ka pasur pėrgatitje tė lartė pėr tė gjitha, pasi ka marrė ato nga Ati i vet.
  Anonymous
  Vizitor
  Vizitor

  KUSH ĖSHTĖ MESIA? Empty Re: KUSH ĖSHTĖ MESIA?

  Mesazh nga Vizitor prej Thu 28 Jan 2010, 20:48

  do tė thotė se Perėndia nuk i ka shkėputur asnjėherė vrojtimet, kėrkesat, kujdestarinė, dashurinė pėr neve, edhe nėse pas kohės sė Moisiut, nuk ka kontaktuar drejtėpėrdrejtė me njerėz... pas shumė vitesh heshtjeje Perėndia deshi tė ofrojė njė mėnyrė tjetėr tė dashurisė duke besuar se kjo do tė pritet me tė njejtėn mėnyrė dhe me tė njejtėn dashuri...pėrpara kishte provuar me anė tė profetėve, por kjo dhurata nė formė tė zbritjes pėr tė jetuar sė bashku me krijesta e veta, ka qenė njė ofertė shumė serioze dhe mjaft domethėnėse. erdhi si dhuratė qė nga foshnja qė tė jetė mė bindės, dhe mė njerėzor, as nuk e panė me sy tė mirė as nuk e pritėn me entuziazėm, as nuk bėnė pritje si prindi qė e pret njė fėmijė tė vet. erdhi nė botė si dhuratė pėr na pajtuar me Atin e tij, por kjo dhuratė u muarr vetėm si person fizikė, dhe nuk u pranua me zemėr tė pastėr. secila dashuri nėse nuk ka bazė tė vėrtetė qė buron nga zemra, nuk ka shumė shpresa se do tė mbijetojė. edhe shumė gjėra nga pėrvoja e jonė jetėsore, nuk mund tė preken secila nuk mund tė jemi afėr tyre, por megjithatė besojmė se p.sh ka amerikė dhe ka demokraci, ka kinė dhe ka australi, por edhe nėse asnjėherė nuk mund tė shkojmė gjer atje. dhurata qė na solli Perėndia duke jetuar sė bashku me neve, ishte njė pėrjetim i rrallė nė histori, por njeriu mbetet njeri dhe i pabindur dhe dashuria e jonė ka grafikone rritjeje dhe zbritjeje, varėsisht nga disponimi se a mund tė pranoj se ka dikush qė e drejton jetėn e tij apo vullneti i njeriut ėshtė aq i fortė dhe kaq agresiv, sa nuk pranon ndikime nga jashtė dhe sidomos nga diēka qė nuk shihet dhe nuk konkretizohet. Vallė, a nuk ishte Jezusi si njeri dhe si Zot, zbritur nė tokė i pėrulur dhe dhuratė pėr tu bėrė sakrificė qė tė largohen tė metat dhe dobėsitė e tė gjithė njerėzve, pa bėrė asgjė dhe pa paguar asnjė metelik. dhuratat janė dhurata dhe nuk paguhen por vetėm jepen, sikur e tėrė jeta jonė qė ėshtė njė dhuratė dhe njė dashuri tė madhe qė ka Perėndia ndaj tė gjithė njerėzve. jezusi ishte dashuria mė e madhe e Perėndisė qė e shfaqi ndaj njerėzve, dhe mė tregoni se cili prind do tė pranonte qė tė sakrifikoj birin e vet, pėr tė shprehur dashuri. unė si prind, ndoshta jem shumė i dobėt dhe prej katėr fėmijėve tani tė rritur, edhe po tė ishin tė vegjėl, vėshtirė se mund tė vendos pėr tė bėrė diēka tė tillė. por njeriu nuk mund tė jetė Perėndi dhe shumė ēka e ka tė kufizuar, edhe lindja edhe vdekja nuk janė nė vullnetin e tij. sado qė tė pėrparojnė klonimet dhe hulumtimet shkencore, vullneti i njeriut nuk mund tė rrezikojė vullnetin e tė lartit Perėndi.
  Anonymous
  Vizitor
  Vizitor

  KUSH ĖSHTĖ MESIA? Empty bibla si libėr mbi librat

  Mesazh nga Vizitor prej Thu 28 Jan 2010, 21:18

  shaban cakolli shkruajti:ĒKA ĖSHTĖ BIBLA?
  bibla nė gjuhėn greke biblios, do tė thotė shumė libėrsh, sepse nė tė ėshtė pėrshkrua njė histori hebreje sikur tė gjithė popujt qė e kanė tė tyre. por, populli hebre ishte populli i zotit, sepse ishte zgjedhur nga Ai vetė, nuk kemi detaje se pėrse ka ndodhur kjo, por fillimet e tė gjitha fillimeve na qojnė nė burimin e lumenjve tigris dhe eufrat, qė gjenden nė lindjen e mesme apo nė kėto hapėsira, ku gjenden burimet e vjetra tė kėtij populli. e ndarė nė dy pjesė ka testamentin e vjetėr(qė thamė histori e njė populli), dhe nė testamentin e ri qė shpesh quhet Besėlidhja e Re, nė tė cilėn janė shkruar UNgjijtė qė i kanė regjistruar apostujt apo vetė nxėnėsitė e Jezus Krishtit. Bibla, tė thuhet nė gjuhėn popullore ėshtė njė libėr i cili ka nė qendėr tė vemendjes rrugėtimin e njeriut gjatė etapave historike, e pėrcjellė me shumė vemendje nga Perėndia. jo, pse mė vonė ka pushuar sė qeni me neve, por kėto kanė qenė hapat qė njeriu i ka bėrė duke marrė mesazhe tė drejtėpėrdrejta me anė tė profetėve dhe tė dėrguarve tė tij. libri sjell, momente shumė tė rėndėsishme, dhe raste kur njeriu hyn nė praninė e Perėndisė, por edhe shumė herė del nga orbita dhe tėrhiqet pėr tu shfaqur mė krenar dhe mė i pabindur se kurr, por pasojat janė katastrofale dhe tė egra. kjo, tregon se vazhdimisht njeriu ka qenė rebelues sikur edhe nė ditėt tona, qė e gjykon gabimisht prezencėn e Perėndisė, duke qenė se rebelimi shpesh e dėrgon nė pėsime dhe katastrofa e konflikte tė pėrhershme sociale dhe shpirtėrore, dhe kėto gjatė historisė janė shumė mė tė ashpra dhe mė tė pamėshirshme. bibla ėshtė njė pėrvojė e njė libri i cili pėrcjellė racėn njerėzore, pa marrė parasysh bindjet e mėvonshme fetare, si teste dhe pėrvoja tejet tė vėshtira nė rrugėtimin etij. sot, edhe ēdo popull, edhe ēdo bindje e kuptim jetėsor, ka njė dozė tė tilla vėshtirėsish, madje edhe mė tė ashpra dhe mė tė paskrupullt, se nė kohėn e Moisiut apo tė sollomonit. libri tregon se mund tė kesh ēdo gjė, mund tė vishesh me ar tė kulluar, ndėrtosh kulla tė larta, tė kesh robėr dhe tė fitosh luftėra tė shumta, liria dhe demokracia e vėrtetė e ka vulėn e vetma nė dorėn e Perėndisė. vallė, a nuk ishte demokraci kur perėndia e pyeti krijesėn e tij Adamin/Ademin/, se ku dėshiron tė jetojė i vetėm apo me Perėndinė? ky njeri qė njihet si babagjyshi ynė vendosi tė jetojė i vetėm, dhe kėshtu do tė mbetet gjer nė ditėt tona, sepse e kemi gjenin e tij, dhe nuk mundemi ndryshe. libri qė mund tė lexohet me shumė kujdes, tregon se njė rebelim i tillė po na sjellė pozitėn e pavolitshme, dhe kjo mund tė mėsohet nga pėsimet dhe rėniet e shumta tė gjinisė njerėzore nė periodat e ndryshme. mund tė zgjedh njeriu perandor dhe mbretėr, njerėz tė fortė amerikan apo rus apo tė ketė hegjemoni dhe dinasti, tė ketė aleanca shumė tė forta, mund tė lindin shumė napoleona dhe kserksa e aleksandra tė mėdhenj, por Bibla mėson se tė gjithė u bėnė hi dhe pluhur ashtu sikur erdhėn. Bibla thotė " prej pluhurit tė nxorra dhe nė pluhur do tė kthehesh...". Bibla do tė thotė se njeriu nuk mundet nė asnjė mėnyrė tė merr rolin e krijuesit, sado i hidhur tė ėshtė ky konstatim.
  Anonymous
  Vizitor
  Vizitor

  KUSH ĖSHTĖ MESIA? Empty Re: KUSH ĖSHTĖ MESIA?

  Mesazh nga Vizitor prej Thu 28 Jan 2010, 21:49

  profetėt janė lloj i tė dėrguarve tė posaēėm i njerėzve qė kanė komunikuar me Perėndinė. Ai i ka dėrguar ata qė tė jenė nė shėrbim ėt njerėzve tjerė dhe kanė pasur rolin e ndėrmjetėsitė, pėr tė afruar dashurinė e Perėndisė sa mė afėr njerėzve. nėse kanė qenė tė pranuar apo jo, mbetet edhe sot njė mistere sepse edhe nė ditėn e sotme dikush qė ngren kokėn mbi tė tjerėt shfaqet njė xhelozi e hapur. nuk ėshtė e rastėsishme, qė ndaj prijėsve tė njohur bėhen atentate dhe komplote, sikur ndaj Martin Luter kingut, ndaj atyre qė ngrejnė zėrin e arsyes pėrtė drejtat elementare njerėzore. atėherė profetėt kanė qenė tė ngarkuar me vepra madhėshtore qė u ka dhėnė Perėndia, edhe pse e kanė ditur se roli i tyre do tė anashkalohet dhe nėpėrkėmbėt, mirėpo kanė qenė tė lumtur se po sihėrbejnė krijuesit tė tyre/ shumė prej tyre janė frikėsuar, si p.sh ISAIA apo Ezekieli, mirėpo pprgjigja e krijuesit ka qenė shumė domethėnės dhe i prerė. " kush ua dha gjuhėn pėr tė folur, kush u njohu nė barkun e nėnės, kush u ushqeu dhe u rriti qė nga foshnja, pėrse keni dyshim se nuk do tu mbrojė nga rreziqet e shumta.." u kishte thėnė krijuesi. misionet e profetėve kanė kaluar nė rreziqe tė mėdha, dhe shpesh duke rrezikuar veten e tyre, por kanė qenė tė pėrgatitur dhe tė mbushur me dashuri tė posaēme, duke dėrguar mesazhet e qarta pėr rebelimin e njerėzve. profetė ka pasur shumė dhe gjatė historisė sė njerėzimit, shumė prej tyre janė vrarė dhe janė anatemuar, por mė sė shumti ka pėsuar vetė Perėndia-apo i dėrguar i tij Jezusi, i cili ėshtė gozhduar si shenje e rikuperimit tė njė dashurie tė humbur. edhe pse nė kryq, Ai ėshtė ngritur mbi autorėt e vrasjes dhe lartė ka lėnė porositė prej Atit tė vet, se misioni ėshtė kryer dhe porosia ka shkuar nė vnedin e duhur, kurse sakrifica e tij, ka qenė mė e madhja nga tė gjithė profetėt tjerė, sepse tė japėsh veten e tij, pėr tė fituar njė dashuri njerėzore, i zbeh tė gjitha dashuritė e tjera. tė gjitha dashuritė tjera mund tė jenė tė vogla e tė mėdha, disa pėrqind apo shumė pėrqind, por sakrifica e vdekjes sė Jezusit, ka peshėn e njė dashurie tė ndarė me vite, dhe ky divorc ėshtė bėrė me fajin e njeriut dhe jo tė Perėndisė. por, Perėndia prapė ėshtė sakrifikuar qė tė kthehet buzėqeshja dhe gėzimi i njerėzve, tė shėrohen nga plagėt e jetės sė tyre, tė jenė tė lumtur dhe tė kenė paqen e duhur jo fizike por, mė shumė shpirtėrore. shpesh, mė rastis tė pyes nėse populli shqiptar ėshtė i lirė dhe i begatshėm siē pretendon. begatia e brebndshme ka mė shumė domethėnie se njė mijė njohje kombėtare apo ndėrkombėtare. tė lirohesh dhe tė jetosh me postullate tė mirėfillta, tė udhėhiqesh nga dashuria pėr njėri-tjetrin, tė duash adhe ata qė nuk tė duan, tė largosh urrejtjen tė afrosh dashuri dhe tė kėndellesh shpirtėrisht, duke mos lėnduar tjerėt sepse kėtė e kishte shijuar nė tė kaluarėn e afėrtė. asnjė dashuri dhe asnjė lumutir kombėtare apo individuale nuk ndėrtohet mbi fatėkeqėsinė e tjetrit. ky ėshtė rregull dhe sjellje themelore, tė cilėn e kanė provuar mbi supet e veta shumė popuj shumė sundues, dhe nė fund kanė dalur aq humbės aq tė pėrulur dhe tė poshtėruar nga vetė populli i vet...nėse kjo nuk respektohet, vėshtirė se perėndia e ndihmon njė popull tė tillė, edhe nėse nė fillim duket shumė e parėndėsishme...Vulėn e tė gjtha demokracive botėrore nuk e ka as Washingtoni as Bruxellesi as Moska as Prishtina as Beogradi as Tirana, por vetėm krijuesi dhe Perėndia e jep vlerėsimin pėrfundimtar nėse ke dhėnė provat e duhura. as nuk ėshtė religjioze as nuk ėshtė pretencioze as nuk ėshtė teori spekulative, por njė besim i vėrtetė i duhet so tjovetėm shqiptarėve por edhe popujve pėrreth, tė cilėt shumė lehtė mund tė hyjnė nė vorbullėn e kataklizmave shfarosėse...vendimi duhet tė merret sa mė shpej aq mė mirė dhe mė dobishėm...
  Anonymous
  Vizitor
  Vizitor

  KUSH ĖSHTĖ MESIA? Empty Re: KUSH ĖSHTĖ MESIA?

  Mesazh nga Vizitor prej Wed 10 Feb 2010, 23:48

  mendohet se janė tri shtylla tė besimeve themeltare, e ato mund tė pėrkufizohen si botėkuptime tė njerėėzve tė krijuara gjatė shekujve, duke tentuar qė secili nė mėnyrėn e vet ta sėndėrtojė njė piramidė besimi, dhe tė shėmbėllejė pėr tė tjeėrt. me thėnė personalsiht kjo nuk ėshtė origjinale, qė Perėndia ta ketė parė vetėn herė nė njė pasqyrė e herė nė tjetrėn. Perėndia nuk ka krijuar strategji as ndonjė projekt qė do ta detyronte njerioun tė pėrfundonte nė njėrėn nga kėto besime.
  thėnė shkurt, tė tri besimet themelore, JUDAIZMI, KRISHTENIZMI dhe MUSLIMANIZMI, e kanė tė pėrbashkėt tė vetmin dhe tė pazėvėndėsueshmin Perėndi. thonė kėshtu apo ashtu, Perėndia ėshtė epiqendra e vrojtimeve dhe shpjegimeve nė historikun e krijimit tė kėtij universi. nėpėr libra janė pėrmendur teori tė darvinit, pavllovit, e tė shumė koacervateve tė dala nag hemisfera heliocentrike, por dalngadalė kanė ardhur duke u shkrirė nė atė se edhe kėta shkencėtarė kanė qenė pjellė e Perėndisė. bile, nė momentet kur darwini e kishte pėrfunduar njė libėr shkencor pėr seleksionimin natyror, kishte ofsharė thellė duke thėnė "...i qofsha falė Perėndisė qė e mbarova kėtė libėr...".
  kėto tri besime takohen me tri ndėrtesa besimi, e kėto janė figurat shumė tė njohura biblike e qė secila prej tyre zė njė vend kyē nė shpėrthimet dhe evoluimi i shumė besimeve tjera.
  e para ėshtė se Abrahami apo Ibrahimi, ėshtė cilėsuar si babai i tė gjitha kombeve dhe prej aty rrjedhin tė gjitha brezat e ardhshėm,
  e dyta se Moisiu apo Musa, ka qenė profeti dhe i ashtuquajturi njeri shumė i besueshėm sa ka biseduar drejtėpėrdrejtė me Perėndinė dhe atė pėr shumė ēėshtje me rėndėsi pėr brezat e ardhshėm,
  e treta e qė ėshtė mė e rėndėsishme JEZUSI apo si quhet ndryshe ISA i lvdishėm, ėshtė shtylla themelore e njė besimi tė pavdekshėm, pasi nėse ka vdekur Jezusi apo ISA, ēfarė paraqet jeta e njeriut, vallė po tė ishte njeriu pa besim se ka ringjallje si do tė mund tė besonte se Zoti pėrkujdeset vetėm pėr tė gjallėt apo vetėm pė rtė vdekurit. dmth. shkurt, nėse nuk ka ringjallje, qoftė ky Krisht apo ISa, besimi se gjithēka vdesė po atė ditė kur njeriu e le kėtė botė, atėherė besimi do tė ishte vetėm 50,60, apo 100 vjeēar dhe gjithėka do tė fundoset me funeralin e fundit. ringjalljen e ka shpallur edhe Abrahami edhe Moisiu, edhe Krishti por edhe Ibrahimi edhe Musa edhe hazreti Isa, kėtė e kemi tė dėgjuar shumė herė...
  nėse besojmė se Perėndia nuk ka tė sosur, sikur edhe njeriu nėse hynė nė prezencėn e Tij, e kemi edhe besimin se njeriu do tė rrojė edhe pas kėsaj kohe fizike, dhe do tė marrė trajtėn e pėrhershme me njė shpirt me tė cilin do ta furnizojė Perėndia. ēdo besim se njeriu vdesė e me tė edhe Perėndia do tė jetė spekulativ dhe intrigues, pasi nėse vdesim sė bashku me Perėndinė dhe nuk ringjallemi atėherė ēfarė rėndėsie ka nėse besojmė apo jo? nėse jetojmė sė bashku me Perėndinė do tė bėjmė jetėn e pėrjetshme, tė cilėn aq shumė e kėrkuam nė kėtė botė. ēdo pėrpjekje pa Tė, ėshtė e dėshtuar, pasi vulėn e fundit e jep Perėndia. vallė, a nuk po ndodhė ēdo ditė vdekja e njeriut dhe askush nuk mund tė intervenojė, pasi edhe lindja edhe vdekja nuk vjen nga dėshira e jonė, por nga vullneti i tė lartit Perėndi. ju pėrgėzoj dhe ju dėshiroj bekimet e shumta qė rrjedhin nga Perėndia...
  Anonymous
  Vizitor
  Vizitor

  KUSH ĖSHTĖ MESIA? Empty Re: KUSH ĖSHTĖ MESIA?

  Mesazh nga Vizitor prej Wed 14 Dec 2011, 23:29

  vėrtetė, vėrtetė po ju them, dhe vėrtetė, nėse nuk ka besim se do tė ringjallemi dhe tė jetojmė pėrgjithmonė pėrse u ndėrtua kjo botė dhe tėrė kėto mundime nė jetėt tona? pėrse, kur vdesim dhe duke mos besuar se do tė ringjallemi, humbim tė gjitah shpresat tona? pėrse, sikur tė mos besonim nė jetėn e pėrjetshme, Zoti nuk do na duhej fare, dhe do jetonim sikur njerėz dhe njerėz do tė mbetemi? nėse vdesim neve, arėherė cili ėshtė roli i Zotit, nėse neve jemi tė vdekshėm? si mund tė jetojmė ose tė vdesim , kur Zoti ynė nuk jeton me neve? Ai na bėri neve dhe neve do vdesim ose do jetojmė sė bashku, me Tė?
  Anonymous
  Vizitor
  Vizitor

  KUSH ĖSHTĖ MESIA? Empty Re: KUSH ĖSHTĖ MESIA?

  Mesazh nga Vizitor prej Fri 06 Jan 2012, 01:39

  vetėm njė ėshtė e vėrteta, TĖ BESOSH OSE TĖ MOS BESOSH,dhe kėto pastaj se sa lexon dhe si kalon kohėn duke qenė me Perėndinė janė njė pėrditshmėri e secilit person, dmth se besimi ėshtė njė karakteristikė burimore, shumė personale dhe sugjestive e vetė ndjenjave tė secilit person..Besimi as nuk trashėgohet as kurorėzohet me grupime e kolektivitete, njeriu ėshtė krijuar si krijesė e veēantė secili me vetitė e tija dhe ato i refletkon nė marėdhėniet e drejtėpėrdrejta me Perėndinė ...
  Anonymous
  Vizitor
  Vizitor

  KUSH ĖSHTĖ MESIA? Empty Re: KUSH ĖSHTĖ MESIA?

  Mesazh nga Vizitor prej Fri 06 Jan 2012, 01:43

  Mesia, do tė thotė se ėshtė pritur njė shpėtimtar qė tė luftojė tė keqen dhe tė sjellė e tė riparoj tė gjitha paushėsitė njerėzore, duke ndrequr marėdhėniet e njeriut, duke kirjuar rrugėn e vetme pėr dashurinė ndaj Krijuesit tė botės...Mesia ka emėrtim shpėtimtar.pasi nė shumė raste njeriu ka thirrė shpėtimin edhe nė jetėn e pėrditshme njeriu gjithmonė thėrret Zot nsihmo, Zot shpėto...Zot lutu qė tė kalojė kėtė pėrballje, Zot ndihmo tė mos rrėzohem, Zot mė del nė ndihmė e shumė pėrditshmėri e kohė nė jetėn tonė...

  Sponsored content

  KUSH ĖSHTĖ MESIA? Empty Re: KUSH ĖSHTĖ MESIA?

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Fri 10 Jul 2020, 11:58