Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Poezi Dashurije tė shkruara nga unė.

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi Dashurije tė shkruara nga unė. Empty Poezi Dashurije tė shkruara nga unė.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 01 Aug 2007, 02:46

  Pėrshėndetje tė gjithėve dhe shpresoj qė nė kėtė momente tė jeni mirė nė ē'do aspekt tė jetės...

  Sikurse ju'a tregon edhe vetė titulli i temės, poezitė qė do tė lexoni nė vijim, janė poezi tė miat personale qė i'a kam kushtuar dashurisė...

  Nuk po zgjatem mė shumė, pėr shpjegimin e pėrmbajtjes sė tyre, pasi do e kuptoni vetė gjatė leximit...

  Me respekt pėr tė gjithė ju:
  Saimiri...


  Edituar pėr herė tė fundit nga Saimiri nė Tue 11 Mar 2008, 03:22, edituar 2 herė gjithsej


  ________________________________
  Poezi Dashurije tė shkruara nga unė. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi Dashurije tė shkruara nga unė. Empty Re: Poezi Dashurije tė shkruara nga unė.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 28 Aug 2007, 12:24

  GOTA...


  Kur mė braktise ti,
  e urreva tėrė botėn!
  Mikun mė tė ngushtė,
  bėra vetėm gotėn!

  Gota me raki,
  e mbushur plot pėr plot!
  Mė bėri mua shoqėri,
  nė kohėn qė pėr ty derdhja lotė!

  Sa herė e ktheja gotėn,
  shuaja njė mal me hidhėrime!
  Me shpirtė tė mallkoja ty,
  qė vodhe dashurinė e zemrės time!

  Gota mė jepte shpresa,
  mė nxiste tė jetoja edhe pa ty!
  Pa ty qė mė mbaje me gėnjeshtra,
  e qė mė pas ike e mė le nė vetmi!

  Gota mė bėri tė harroja,
  ē'do cast qė kalova me ty!
  Mė dha kurajo tė jetoja,
  edhe pa tė tėnden dashuri!!!...


  ________________________________
  Poezi Dashurije tė shkruara nga unė. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi Dashurije tė shkruara nga unė. Empty Re: Poezi Dashurije tė shkruara nga unė.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 28 Aug 2007, 12:25

  ZAMBAKU MBI VARR!!!...


  Nga larg po tė shkruaj,
  me mall tė madh tė pres!
  Njėherė tė tė shikoj,
  e mė pas tė vdes!

  Pasi tė kem vdekur,
  nė varreza do tė jem!
  Por prapė nė zemrėn e mekur,
  ty brenda do tė tė kem!

  Ndaj po deshe na lėr ndonjė kujtim,
  qė malli tė na marrė tė dyve!
  Mbill njė zambak mbi varrin tim,
  dhe ujite mė lotėt e syve!

  Guri i Bardhė, 2002


  ________________________________
  Poezi Dashurije tė shkruara nga unė. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi Dashurije tė shkruara nga unė. Empty Re: Poezi Dashurije tė shkruara nga unė.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 28 Aug 2007, 12:28

  PĖRSE ?!...


  Pėrse e braktise buzėn,
  qė vetėm ty tė qeshi?!
  Pėrse e braktise zemrėn,
  qė vetem ty tė deshi?!

  Pėrse e mbushe me lotė,
  syrin tim tė zi?!
  Tė lutem vetėm mė thuaj,
  pėrse e braktise kėtė dashuri?!...

  Guri i Bardhė, 2002


  ________________________________
  Poezi Dashurije tė shkruara nga unė. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi Dashurije tė shkruara nga unė. Empty Re: Poezi Dashurije tė shkruara nga unė.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 18 Sep 2007, 08:36

  TĖ DASHURĖS TIME...


  Qė kur isha i vogėl,
  isha djali mė i llastuar!
  Ndaj tėrė lagjen e ndizja flakė,
  sėbashku me fėmijėt e tjerė!

  Por vitet ikėn shpejtė,
  e unė u gjenda nė bankėn e shkollės.
  Tė cilėn e ndaja me ty,
  ashtu sikurse ē'do gjė tjetėr.

  Kėshtu ne jetuam me tė mirat e tė kėqijat,
  qė i kanoseshin vendit tonė!
  Edhe luftėn e pėrjetuam,
  e cila na ndau pėr pak kohė!

  Ti ike pėrtej kufinjve,
  e unė qėndrova kėtu nė vend!
  Pėr tė mbrojtur vendlindjen,
  dhe fillin e kujtimeve tona!

  Ē'do natė tė shihja nė ėndėrr,
  e ti mė vije krahė hapur.
  Mė dhuroje ledhatime e puthje,
  tė cilat nuk i kurseje pėr mua.

  Edhe pėrse ē'do gjė u dogj,
  unė prisja me padurim!
  Ditėn qė ti tė ktheheshe,
  tek unė o shpirti im!

  Ti u ktheve dhe mė gjete,
  e unė tė urova mirėseardhjen.
  Qave e mė kėrkove falje,
  pėr kohėn qė nuk u pamė!

  Mė urove ''Shėn Valentinin'',
  qė fatkeqėsishtė kėtė vit;
  Nuk mundėm t'a festonim bashkė,
  ashtu sikurse vitet e tjera!

  Vazhduam tė ishim sėbashku pėrsėri,
  por nuk e di se ē'ndodhi?!
  Ti u gjende e shtrirė nė shtrat,
  e mė pas nuk u ngrite mė kurrė pėrjetė!

  Kishe njė sėmundje tė rėndė,
  qė kurrėsesi nuk pati shėrim!
  Nuk dua tė flas se ē'ndodhi mė tej,
  por lumturia jonė u ndal nė atė ēast!

  Ti nuk u ngrite mė nga shtrati,
  pasi sėmundja tė pati kapluar!
  Por unė nuk e mendova kurrė,
  qė po e humbja shpirtin tim binjak!

  Ti nuk dėshiroje tė mė shihje tė pikėlluar,
  ndaj mė jepje shpresė me fjalė!
  Te cilat kurrė nuk kam pėr t'i harruar,
  pėr aq kohė sa tė jem gjallė!

  Unė t'u luta mė pėrgjėrim;
  '' Jeto qė tė kujtosh dhe tė mbashė gjallė,
  ato qė pėrjetuam dhe ndėrtuam,
  sėbashku pėr kaq kohė''!

  Ndėrsa ti me buzėqeshje, mė the;
  ''Nė qoftė se njė ditė do tė martohesh;
  Duaje gruan, ashtu sikur mė deshe mua,
  sepse ajo nuk ka asnjė faj''!

  ''Dhe po tė lindi ndonjė femijė,
  tė lutem, vėri emrin tim!
  Sepse unė tė dua shumė,
  dhe do tė tė dua edhe atje nė varr''!

  Ti ndėrrove jetė nė krahėt e mi,
  mė ike nga duart pa u kuptuar!
  Ndėrsa unė s'tė lėshova, derisa mė thanė;
  ''A mund ta bartim, trupin e saj'' !!!...

  Londėr, Gusht.2003


  Edituar pėr herė tė fundit nga nė Sat 19 Jan 2008, 14:37, edituar 1 herė gjithsej


  ________________________________
  Poezi Dashurije tė shkruara nga unė. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi Dashurije tė shkruara nga unė. Empty Re: Poezi Dashurije tė shkruara nga unė.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 18 Sep 2007, 08:38

  KTHEHU...


  Sjell ndėr mendjen time,
  kėnaqėsinė e ditėve tona.
  Kėshtu do ta nisja kujtimin pėr ty,
  pėr ato ditė qė ishim tė lumtur tė dy.

  Thonė se dashuria ėshtė det,
  e ē'do njeri duhet tė notojė nė tė!
  Pasi pa notuar nė atė det,
  nuk e kupton jetėn nė realitet!

  Unė notova nė atė det,
  ndaj e di ē'ėshtė vuajtja!
  E di ē'ėshtė dashuria,
  dhe sa vuan njeriu nga tradhėtia!

  Gjethja kur kėputet nga dega,
  bie nė tokė e harruar!
  Ti copėtove shpirtin tim,
  qė nė tz qe dashuruar!

  Tė kaluarėn e lėmė pas,
  se tė ardhmen e kemi pėrpara.
  Kthehu, kthehu e dashura ime,
  ende sa nuk ėshtė shume vonė...


  Londėr, Gusht.2003


  Edituar pėr herė tė fundit nga nė Sat 19 Jan 2008, 14:39, edituar 3 herė gjithsej


  ________________________________
  Poezi Dashurije tė shkruara nga unė. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi Dashurije tė shkruara nga unė. Empty Re: Poezi Dashurije tė shkruara nga unė.

  Mesazh nga Administratori prej Fri 09 Nov 2007, 02:49

  FUNDI I DETIT...


  Dikur nė kėtė bregdet,
  vija gjithmonė me ty.
  Por sot pėr fat tė keq,
  kam ardhur nė vetmi!

  Erdha se mė pėrvėloi malli,
  vetmia shpirtin m'a treti!
  Mendova se do tė tė gjeja,
  mbi valėt e kėtij deti!

  Mbi kėto valė ku dikur,
  notoje me shumė dėshirė.
  Nė kėtė ujė qė s'tė kurseu,
  por tė thithi pa mėshirė!

  Tė mori tė shtrenjtėn jetė,
  e ē'do gjė qė i pėrkiste asaj!
  Tė dėrgoi nė fundin e tij tė errtė,
  atje, ku pėrgjithmonė do tė tė mbajė!

  Gjithmonė fundi i detit,
  ka qenė mister pėr ty!
  Por tani besoj se e ke zbuluar,
  se ē'farė fshihej aty!

  Tani qė qiell ke detin,
  e tokė fundin e tij tė zi!
  Kujtomė edhe mua tė shkretin,
  qė mė ke lėnė me lot nė sy!!!...

  Londėr; Tetor.2003


  ________________________________
  Poezi Dashurije tė shkruara nga unė. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi Dashurije tė shkruara nga unė. Empty Re: Poezi Dashurije tė shkruara nga unė.

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 03:42

  DASHURI E GABUAR!...


  Mė mahnite me bukurin e brishtė,
  ndaj unė ty tė dashurova!
  Mė tradhėtove padrejtėsishtė,
  por unė nuk e kuptova!

  Tė ėmbla ishin fjalėt,
  nga goja kur i nxirrje.
  Por jo ndjenjat e tua,
  qė nė zemėr i fshihje!

  Por ditėt shpejt kaluan,
  e ē'do gjė u vėrtetua!
  Loja qė mė bėje pas krahėve,
  me ato gėnjeshtrat e tua!

  Tani gjthēka mbaroi,
  ndaj qėndro larg nga mua!
  Se fatkeqėsisht dashuria jonė,
  paska qenė dashuri e gabuar!!!...

  Londėr: Prill.2004


  ________________________________
  Poezi Dashurije tė shkruara nga unė. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi Dashurije tė shkruara nga unė. Empty Re: Poezi Dashurije tė shkruara nga unė.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 11 Dec 2007, 23:35

  LAMTUMIRĖ!...


  Kur aq shumė tė desha,
  ti mua mė tradhėtove!
  Pa i marrė parasyshė vuajtjet,
  jetėn mua ma shkatėrrove!

  Isha i sigurtė nė pėrqafimin tėnd,
  moj zemėr ftohtė dhe e pabesė!
  Besoja nė fjalėt e tua gėnjeshtare,
  e nė zemrėn tėnde mėkatare!

  Ti ishe ajo qė desha mė sė shumti nė jetė,
  atė kohė ishe jeta ime vetė!
  Ndėrsa tani je ajo qė ma shkatėrrove jetėn,
  e qė kurrė nuk ma the tė vėrtetėn!

  Dikur isha i lumtur me ty,
  ndėrsa tani jam i penduar!
  Nga dashuria qė me ty pata,
  e nga fjalėt e tua tė kota!

  Por tani nuk jam i vetem,
  pranė vetes kam njė qiri.
  Qė tretet ngadalė nė heshtje,
  ashtu sikurse zemra ime pėr ty!

  E pyes; pėrse kemi tė njėjtin fat,
  qė tė tretemi pėr tė tjerėt?!
  Nė njė kohė, kur ata nuk na duan,
  dhe vetėm na bėjnė qė tė vuajmė!

  Por ai nuk mė pėrgjigjet,
  vazhdon tė tretet nė qetėsi!
  Atėherė nuk i bėj mė pyetje,
  dhe e lė tė digjet me lumturi.

  I drejtohem vetes time,
  e pyes; pėrse loton?!
  Pėrse akoma mendon pėr vajzėn,
  e cila ty tė tradhėtoi?!

  T'i plotėsova tė gjitha dėshirat,
  asgjė nuk tė mungoi!
  Por kurrė nuk e vlerėsove,
  zemrėn qė tė dashuroi!

  Tė desha mė shumė se jetėn time,
  por ti m'a shpėrbleve me tradhėti!
  Duke mė lėnė tė mjerė,
  e tė vetėm me lot nė sy!

  Pikat e qiriut mė duken,
  se u bashkohn lotėve tė mi!
  Qė nuk kanė aspak tė reshtur,
  qė prej dites kur u largove ti!

  Me tjetrin kur tė shoh, mė duket,
  sikur shembet qielli e mė bie mbi kokė!
  Ndėrsa unė si i pashpirtė,
  pėrplasem pa ndjenja nė tokė!

  Ti ecėn duke qeshur,
  e unė kur tė shikoj vuaj!
  Harrove qė mė pate dhėnė besėn,
  e tani shkonė mė njė tė huaj!

  Pra edhe mua mė duhet,
  tani ty tė harroj!
  Lamtumirė moj shpirtėkatile,
  lamtumirė sot e pėrgjithmonė!...

  Londėr: Gusht.2003


  ________________________________
  Poezi Dashurije tė shkruara nga unė. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi Dashurije tė shkruara nga unė. Empty Re: Poezi Dashurije tė shkruara nga unė.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 11 Dec 2007, 23:37

  LOTĖT!...


  Dy pika loti mė rrodhėn nga sytė,
  e mbi letrėn qė po shkruaja ranė!
  Thellė mė tronditėn nė shpirtė,
  e shpejtė nga letra u thanė!

  Mbi fjalėn ku qe shkruar '' Tė dua'',
  pikat e lotit tim ranė!
  U tretėn mbi bojėn e shkruar,
  ku njė shenjė tė vogėl lanė!

  Pra me bojė edhe me lotė,
  t'i shkruajta ty kėto fjalė!
  Nga kėtu larg ku s'tė shoh dot,
  e ku tė kujtoj me shumė mall!

  U bėnė kohė qė jam larguar,
  e nė zemėr vazhdoj tė tė mbajė!
  Ndoshta edhe ndjehesh e lėnduar,
  por tė lutem mė beso se unė s'kam faj!

  Kur letrėn t'i ta marrėsh,
  tė lutem lexoje nė vetmi!
  Ndėrsa lotėt qė do tė derdhėsh,
  mos tė t'i shohė njeri!...

  Londėr: Mars.2004


  ________________________________
  Poezi Dashurije tė shkruara nga unė. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi Dashurije tė shkruara nga unė. Empty Re: Poezi Dashurije tė shkruara nga unė.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 16 Jan 2008, 03:16


  VETMIA...

  Ngrihem herėt nė mėngjes,
  me shpresėn se ty tė kam pranė.
  Zgjas dorėn trupin tė ta prek,
  por krevati ėshtė bosh mėnjanė!

  Dora ime ngrin nė ajėr,
  kur shoh se nuk je ti!
  Sytė e tu mė kujtohen,
  dhe buzėt e ėmbla si qershi.

  Filloj e pėrfytyroj,
  me mall tėrė trupin tėnd.
  Nė ē'do cep tė dhomės kėrkoj,
  por s'tė gjej nė asnjė kėnd!

  Vetmia akoma mė shtohet,
  kur ty nuk tė takoj!
  Ty ndoshta s'tė besohet,
  se prapė tė dashuroj.

  Dal herėt nga shtėpia,
  marr rrugėn s'di se pėr ku!
  Mė shoqėron vetėm vetmia,
  sikurse e shoqėroj atė unė!

  Nė shtėpi kthehem vonė,
  qė ta largoj pak vetminė!
  Qaj kur kujtoj takimin tonė,
  ashtu edhe dashurinė...

  Guri Bardhe; Shkurt - 2002


  ________________________________
  Poezi Dashurije tė shkruara nga unė. Pictur10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi Dashurije tė shkruara nga unė. Empty Re: Poezi Dashurije tė shkruara nga unė.

  Mesazh nga Scarface prej Mon 18 Feb 2008, 07:25

  Pershendetje Saimir dhe urime per poezite.

  Paske me te vertete shume poezi te bukura.

  Gjithe te mirat...


  ________________________________
  Poezi Dashurije tė shkruara nga unė. Scarfa10
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Poezi Dashurije tė shkruara nga unė. Empty Re: Poezi Dashurije tė shkruara nga unė.

  Mesazh nga Odeta prej Tue 19 Feb 2008, 02:26

  Pershendetje dhe urime per poezite e tua Saimir.

  Te gjitha poezite me larte me pelqyen pa mase, por me shume nga te gjitha me pelqeu ajo poezi: ZAMBAKU MBI VARR...  ________________________________
  Poezi Dashurije tė shkruara nga unė. ILoveYouAnimRvText
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi Dashurije tė shkruara nga unė. Empty Re: Poezi Dashurije tė shkruara nga unė.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 20 Feb 2008, 00:23

  Faleminderit Scarface dhe Odeta per vleresimin e poezive
  te mia dhe per fjalet tuaja te embla.

  Sinqerishte:
  Saimiri...


  ________________________________
  Poezi Dashurije tė shkruara nga unė. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi Dashurije tė shkruara nga unė. Empty Re: Poezi Dashurije tė shkruara nga unė.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 20 Feb 2008, 00:29

  DASHURI NĖ MĖRGIM...


  Prej vendlindjes kur u largova,
  sapo qeshe njohur me ty!
  Shumė larg saj unė emigrova,
  sėbashku me tė tėnden dashuri!

  E dija qė do tė mė mungoje,
  por ja qė ky qe fati im!
  Pėr aq kohė qė do tė ndodhem larg,
  do tė tė kujtoj me mallėngjim.

  E di qė shumė tė lėndova,
  por tė lutem e dashur mė fal?!
  Edhe pėrse larg teje shkova,
  do tė tė dashuroj gjer sa tė jem gjallė.

  Kėtu ne tokė tė huaj ku jam,
  pėr ty mendoj o shpirti im.
  Mallkoj mėrgimin qė n'a ndau,
  ne tė dyve dhe dashurinė!

  Ē'do ditė e re qė vjen,
  mė sjell mė shumė mall pėr ty!
  Pėr ē'do natė nė ėndėrr tė shoh,
  e gjumė s'po mė bie ndėr sy!

  E ndjej veten fajtor,
  qė tė lashė ty nė vetmi!
  Ndaj besomė e dashur, se nuk do vdes,
  pa u kthyer edhe njėherė tek ti...

  Londėr; Prill-2004


  ________________________________
  Poezi Dashurije tė shkruara nga unė. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi Dashurije tė shkruara nga unė. Empty Re: Poezi Dashurije tė shkruara nga unė.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 20 Feb 2008, 00:30

  ĖNDĖRRA...


  Njė ėndėrr shumė tė bukur,
  nė gjumė e pashė unė mbrėmė.
  Kur ti mė erdhe si njė flutur,
  e pranė qėnies time zure vend.

  Duart m'i hodhe nė qafė,
  e lehtė nė buzė mė puthe.
  Nuk mė fole asnjė fjalė,
  dhe si njė hije sėrish u zhduke!

  Shpirtin se mbajta dot nga gėzimi,
  qė ti m'u ktheve pėrsėri.
  Por ky gėzim zgjati vetėm pak ēaste,
  pasi kur ėndėrra mbaroi isha nė vetmi!!!...

  Londėr; Maj - 2004


  ________________________________
  Poezi Dashurije tė shkruara nga unė. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi Dashurije tė shkruara nga unė. Empty Re: Poezi Dashurije tė shkruara nga unė.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 20 Feb 2008, 00:32

  NĖSE!...

  Nėse do tė mė kėrkosh,
  do tė mė gjesh atje!
  Tė braktisur e me duar bosh,
  si zogu i mbetur pa fole!

  Nėse rrugėve mė kėrkon,
  e ke mundim tė kotė!
  Nė varreza do tė jem,
  atje ku prehet njė tjetėr botė!

  Pranė varrit nėse do tė mė vish,
  tė mos derdhėsh asnjė lot!
  As pyetje tė mos mė bėsh,
  se s'tė pėrgjigjem dot!

  E nėse varri do tė tė duket i errėt,
  e nuk ka aspak shkėlqim!
  Dije se faji ėshtė i yti,
  qė u talle me shpirtin tim!!!...

  Guri i Bardhė, 2002


  ________________________________
  Poezi Dashurije tė shkruara nga unė. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi Dashurije tė shkruara nga unė. Empty Re: Poezi Dashurije tė shkruara nga unė.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 20 Feb 2008, 00:35


  SHPIRTI S'TĖ FAL!...


  Po tė them fjalėn e fundit,
  ndaj degjojė mirė!
  Ti mua mė tradhėtove,
  e unė po tė them lamumirė!

  Nuk jam mė ai qė isha,
  por njė tjetėr do tė jem!
  Ėndėrrat qė pėr ty i kisha,
  sot e tutje s'do t'i kem!

  Zemrėn ma helmove,
  dhe ike me njė tjetėr!
  Fjalėn qė mė dhe e harrove,
  dhe pėrbuze dashurinė e vjetėr!

  Ike shpejt prej meje,
  s'mė the as lamtumirė!
  Kokėn pas mė nuk e ktheve,
  paske qenė e pamėshirė!

  Mendove se do tė mė vrisje,
  me dashurinė tėnde tė egėr!
  Kur drita nė sy mė shndriste,
  ti mendove se isha i verbėr!

  Ndoshta ndjehesh e lumtur,
  kur pranė vetes ke njė tjetėr!
  Por gjithmonė do tė jesh e humbur,
  pa dashurinė e vjetėr!

  Kur tė mbetesh e vetmuar,
  shpirtin tim mos e kėrko!
  Tashmė ai ty tė ka harruar,
  e pėr njė tjetėr po mendonė!

  Shpejt do tė pendohesh,
  e do ta kuptosh qė ke gabuar!
  Me ē'do kusht do tė mundohesh,
  ta kthesh pas kohėn e shkuar!

  Por koha ėshtė diēka,
  qė vetėm pėrpara shkon!
  Kurrė mė pas nuk kthehet,
  dhe plagėt veē t'i shton!

  Edhe pėrse s'tė kam mė ty,
  akoma vazhdoj tė jetoj!
  Dashurinė qė mė rrėmbeve ti,
  dikush tjetėr e zėvendėsoi!

  Koha shpejt do tė kalojė,
  e ty do tė ta sjellė shpėrblimin!
  Si tradhėtare nė dashuri,
  do ta vuash ti dėnimin!

  Do tė vijė edhe dita,
  qė ti do tė lotoshė!
  Nga sytė kur tė tė shuhet drita,
  mua falje do tė mė kėrkoshė!

  Por kurrė s'ka pėr tė tė dhuruar,
  falje ty ky shpirti im!
  Ai pėrjetė tė ka mallkuar,
  sepse ti i vodhe dashurinė!

  Pa pushim do tė derdhėsh lotė,
  e s'do tė gjesh aspak qetėsi!
  Sa herė qė do tė kujtosh,
  mua dhe tė timen dashuri!!!...

  Londėr; Nėndor - 2003


  ________________________________
  Poezi Dashurije tė shkruara nga unė. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi Dashurije tė shkruara nga unė. Empty Re: Poezi Dashurije tė shkruara nga unė.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 20 Feb 2008, 00:37

  TĖ DUA...

  Puthjet mė tė ėmbla,
  ty t'i kam dhuruar.
  Ē'do gjė unė ty t'a fala,

  sėpari herė kur u takuam!

  Mos e prano atė dashuri,
  qė tė falin shtigjet!
  Prano tė zemrės time,
  qė pėr ty po digjet!

  Kur zhytem nė mendime,
  vetėm ty tė kujtoj!
  Qetėsoje zemrėn time,
  qė vetėm ty pranoi!

  A tė kujtohet o shpirtė,
  takimi ynė i parė?
  Kur ti mua mė the;
  do jemi tė pandarė!

  Sytė po mė lotojnė,
  e zemra po mė pikon gjak!
  Pėr ty moj e dashur,
  qė tė kam shumė larg!

  Do tė doja tė isha fllad,
  e tė vij tek ti!
  Tė ta ledhatoj trupin tėnd,
  tė mbushur plot hijeshi!

  Do tė doja tė isha lot,
  e tė rridhja ndėr faqet e tua!
  Qė ta kuptonte e gjithė bota,
  se unė ty, ''Tė dua'' ...

  Londėr; Tetor - 2003


  ________________________________
  Poezi Dashurije tė shkruara nga unė. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi Dashurije tė shkruara nga unė. Empty Re: Poezi Dashurije tė shkruara nga unė.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 20 Feb 2008, 00:40

  PRES TĖ MĖ KTHEHESH...


  Kur shpresat e jetės m'u shuan,
  e dhimbja mė shtynte nė amshim!
  Rrahjet e zemrės sė trazuar,
  mė dukeshin si shėmbje shkėmbinjsh!

  Kur isha pa ty e pa lumturinė,
  qė mė dhuronte prania jote!
  Atėherė do tė zgjidhja njė lutje,
  qė ti tė mos mė mallkoje!

  Por ti erdhe pėrsėri dhe vendose,
  tė mė lėndoje akoma mė shumė!
  Aromėn tėnde, mbolle nė zemrėn time,
  qė tė mos mundja tė jetoja dot pa ty!

  Prej asaj kohe, jetova pėr tė ardhmen,
  e pėr premtimin qė mė dhe ti!
  Atėherė kur unė gjithcka tė dhurova,
  sėbashku me tė timen dashuri!

  Por ti pėrsėri m'a rrėmbeve dashurinė,
  me ato intrigat e tua tė pafundme!
  E dije qė nuk i'u bėja dot ballė,
  dy syve t
  ė tu qė shponin si shigjeta!

  Ishe tepėr e sigurtė nė vetvete,
  qė tė dashuroja marrėzishtė!
  Ndaj m'a lėndove zemrėn e plagosur,
  me dashurinė tėnde tė brishtė!

  Akoma pres tė mė kthehesh,
  e tė mė shfaqesh si ngahera!
  Dua tė hidhem si i ē'mendur,
  nė pėrqafimin tėnd tė ngrohtė!

  Dua t'i ndjejė ledhatimet e tua,
  e t'i bėjmė njė rrahjet e zemrave.
  Por ti nuk dukesh asgkundi,
  ke humbur nė humnerat e largėsisė!

  E unė po humbas ngadalė,
  mes vuajtjeve dhe hidhėrimeve!
  Plagėve qė mė rėndojnė nė shpirtė,
  e qė mė shtohen ē'do natė e ditė!

  Ti mė fale pėrseri lotė,
  e mė zhyte nė hidhėrime!
  E ndėrsa unė tė dua shumė,
  tė don edhe kjo zemra ime
  !

  E dashur;
  Unė akoma, pres tė mė kthehesh,
  ta lėmė pas kohėn e shkuar,
  e gjithcka t'a nisim nga e para...

  Londėr; Gusht - 2003


  ________________________________
  Poezi Dashurije tė shkruara nga unė. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi Dashurije tė shkruara nga unė. Empty Re: Poezi Dashurije tė shkruara nga unė.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 20 Feb 2008, 00:41

  TĖ HUMBA...

  Nis tė dal nga kėto mendime,
  por mė duket e pamundur!
  Mirė e kupton kjo zemra ime,
  qė tani ty tė kam humbur!

  Tė humba ty pa dashur,
  e tani nuk di ku tė tė kėrkoj!
  Edhe pėrse me zemėr tė plasur,
  akoma pėr ty vazhdoj tė mendoj.

  Londėr; Maj - 2004


  ________________________________
  Poezi Dashurije tė shkruara nga unė. Pictur10
  Desperado
  Desperado
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 345
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ne zemren e njeres...
  Profesioni : Enderrimtar
  Pikėt : 221
  Vlersuar : 7
  Data e Regjistrimit : 10/03/2008
  Humor : Jeta eshte nje rruge me pengesa, nga Materniteti e deri ne varreza.

  Poezi Dashurije tė shkruara nga unė. Empty Re: Poezi Dashurije tė shkruara nga unė.

  Mesazh nga Desperado prej Fri 14 Mar 2008, 00:03

  Urime Saimir per poezite e tua.
  Jua them sinqerishte qe keni poezi me te vertete shume te bukura.

  Te uroj fat dhe suksese te metejshme...


  ________________________________
  Gjithēka qė ndodh e ka njė arsye...
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Poezi Dashurije tė shkruara nga unė. Empty Re: Poezi Dashurije tė shkruara nga unė.

  Mesazh nga Daniela prej Tue 22 Apr 2008, 00:25

  Pershendetje Saimir dhe urime per poezite tua te bukura.
  Te gjitha poezite me lar me pelqyen por kjo e titulluar lotet,
  ishte fantastike per mendimin tim...
  Saimiri shkruajti:LOTĖT!...


  Dy pika loti mė rrodhėn nga sytė,
  e mbi letrėn qė po shkruaja ranė!
  Thellė mė tronditėn nė shpirtė,
  e shpejtė nga letra u thanė!

  Mbi fjalėn ku qe shkruar '' Tė dua'',
  pikat e lotit tim ranė!
  U tretėn mbi bojėn e shkruar,
  ku njė shenjė tė vogėl lanė!

  Pra me bojė edhe me lotė,
  t'i shkruajta ty kėto fjalė!
  Nga kėtu larg ku s'tė shoh dot,
  e ku tė kujtoj me shumė mall!

  U bėnė kohė qė jam larguar,
  e nė zemėr vazhdoj tė tė mbajė!
  Ndoshta edhe ndjehesh e lėnduar,
  por tė lutem mė beso se unė s'kam faj!

  Kur letrėn t'i ta marrėsh,
  tė lutem lexoje nė vetmi!
  Ndėrsa lotėt qė do tė derdhėsh,
  mos tė t'i shohė njeri!...

  Londėr: Mars.2004

  Suksese te metejshme...
  fjolla-1
  fjolla-1
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 224
  Mosha : 30
  Vendndodhja : Peje
  Profesioni : Studente
  Pikėt : 3
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 07/06/2008
  Humor : Kujdes nga fjalet se ato te vrasin me shume se plumbi e te therin me shume se shpata

  Poezi Dashurije tė shkruara nga unė. Empty Re: Poezi Dashurije tė shkruara nga unė.

  Mesazh nga fjolla-1 prej Tue 10 Jun 2008, 23:31

  Pershendetje Samir.

  Vertet me pelqyen shume poezit qe lexova me lart.Urime per kete poezi kaq te bukura.

  Sukses me tej.


  ________________________________
  Me mire te kesh qenin shoke sesa shokun qene.
  Florida
  Florida
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 131
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Mbi valet e jetes
  Profesioni : Parukiere
  Pikėt : 92
  Vlersuar : 1
  Data e Regjistrimit : 09/06/2008
  Humor : Portokallia

  Poezi Dashurije tė shkruara nga unė. Empty Re: Poezi Dashurije tė shkruara nga unė.

  Mesazh nga Florida prej Sat 14 Jun 2008, 00:53

  Urime per poezite.
  Ishin me te vertete shume interesante dhe te thurura mjaft bukur.

  Gjithe te mirat...


  ________________________________
  Poezi Dashurije tė shkruara nga unė. I52333634_17449

  Sponsored content

  Poezi Dashurije tė shkruara nga unė. Empty Re: Poezi Dashurije tė shkruara nga unė.

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Thu 01 Oct 2020, 15:46