Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Poezi nga Xhevahir Spahiu...

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Xhevahir Spahiu... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Xhevahir Spahiu...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 03:24

  DASHURI E NDALUAR...

  Leshoje drerin Artemide.
  Harkoje harkun,shigjeten shigjetoje,
  piken e lotit qe shket nga syri i drerit,
  nese te ngushellon,qelloje.
  Leshoje drerin Artemide.
  Se dashuria ka uri,
  dhe vjeshta,vjeshta e llahtarisur
  ve kujensi te jete ne zi.
  Shigjeta e nisur kurre s'kthehet pas
  dhe mosha s'eshte gafore qe shkon praptas.
  Klapite e lindjes te tmerrojne?
  Rreshqit,rreshqit ne siperfaqen e jetes,
  gjahtare e vetvetes.
  Mbi koken tende rri mberthyernje cerdha gjysmehene,
  nen driten e sajne kopsht te Luksemburgut,
  pellumbat dashurohen gjersa cmenden.
  Leshoje drerin Artremide
  dhe mos e nis ate shigjete.
  Sorkadhja veshur me te zeza,
  kah mot pas blirit pret.


  ________________________________
  Poezi nga Xhevahir Spahiu... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Xhevahir Spahiu... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Xhevahir Spahiu...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 03:25

  EJA TĖ VDESIM E DASHUR...

  Eja te vdesim, e dashur,
  shpenzimet e varrimit i merr persiper shteti,
  a s'e degjove ne TV si kryelajm?
  Eja te vdesim, e dashur,
  s'ka rendesi ne rron si rob a zot,
  arkivoli eshte gati,
  dy metra vend gjithashtu,
  makine e funeralit,
  kurora me lule artificiale: te kuqe, te bardha, blu.
  Eja te vdesim, e dashur,
  c'na duhet kjo jete,
  e rendesishme eshte te vdesesh si zotni;
  mbylle TV-ne,
  te vdesim qysh tani.


  ________________________________
  Poezi nga Xhevahir Spahiu... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Xhevahir Spahiu... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Xhevahir Spahiu...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 03:25

  QEN I RRAHUR...

  Ketu jam i huaj
  ndonese dikur kam qene si i shtepise.
  Midis dy stinesh, si midis gureve ka hyre tinezisht
  nje shtrese akulli
  qe mbyll si izolant cdo mirkuptim.
  Ketu jam i huaj,
  permasen qe s'e pata e djeshmja s'ma pranon;
  ne rruge ka te tjera peme,
  ne dhome qarkullojne te tjere zera,
  permbi cati pellumbat jane te tjere,
  nje re mbi krye me thote: je i huaj...
  Te ulerish?
  Eshte pak.
  Atehere vjen platitja,
  mbi balle ngulet hija si gur varri.
  Me mire ik si qen i rrahur,
  i rrahur nga vetvetja e dikurshme
  qe nuk te njeh kush je.
  Packa se dje ke qene si i shtepise,
  i huaj, sot po iken nga ky dhe.


  ________________________________
  Poezi nga Xhevahir Spahiu... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Xhevahir Spahiu... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Xhevahir Spahiu...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 03:26

  BABAI...

  Naten
  kur bota fle
  dhe deti pertyp pendimin per marrezite e dites
  kur pulebardhat ne skajet e kujteses klithin
  dhe yjet ā€“ sy qe s'mbyllin sy ā€“
  ne heshtje zene e fiken
  del nga shushama
  dhe shalon nje kale
  shkel mbi asgjene
  dhe qaset ne rrethina

  S'eshte Kostandini i vetem. Eshte babai.

  Askush s'e sheh dhe nuk e njeh askush.

  Lidh kalin ne nje gardh me rreze hene
  shkund balten dhe avitet ne driatare
  prane gjumit te femijeve
  Zgjat doren, i mbulon me nje velenxe
  se shohin endrra dhe endrrat mund te ftohen
  Nje lemsh me brenga befas ia ze fytin
  po kollen mban
  femijet mund te zgjohen
  Sikur te ngrihen e t'i kerkojne buke: ai
  prej kohesh i ka harrruar perrallat

  Si heshtje del
  merr udhen drejt baneses qe nuk ia ze askush
  me sy i flet Karontit, pa u ndjere
  mos pikelloje te vdekurit e tjere
  Ah, shpirti i tij ia mbushi zgavrat e qiellit
  vec trupi eshte atje
  ne preher te nje nate te nendheshme
  ā€¦ā€¦ā€¦ā€¦ā€¦e vetmja nate pa yje


  ________________________________
  Poezi nga Xhevahir Spahiu... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Xhevahir Spahiu... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Xhevahir Spahiu...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 03:26

  FATI KORB...

  Bie po gjumi s'me ze:
  Dita gdhin apo s'gdhin me?

  Nata nxin e ndjell fatkob
  Korbi fat e fati korb

  Ca me thonj e ca me kame
  Hapet varri
  Nen krrokame

  Varr qe rron kur rrojtjen bren
  Dites driten ia rremben

  Bie po gjumi s'me ze:
  Dita gdhin apo s'gdhin me?


  ________________________________
  Poezi nga Xhevahir Spahiu... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Xhevahir Spahiu... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Xhevahir Spahiu...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 03:27

  ORA...

  Apartament i zakonshem. Kati i dyte
  Udha e trenit.

  Mbi parvaz;
  Tik-taku i ores;
  Mbi krevat
  Tik-taku i zemres
  Gjoksi yt i ngrohte, dallgezues,

  Koka ime mbi te
  Koka, koha, ora, zemra
  Nje

  C'rreh aty?
  C'murmurit, c'gurgullon, c'oshetin?
  Cila ere? Cili lume?

  Ora, koha
  Zemra, jeta
  Koha tek zemra,
  Jeta tek une

  Ti, toke e lire
  Ti liria ime e pushtuar
  Nga dashuria
  Kur s'te kisha,
  Kujtoja se lulezoje ne ndonje planet tjeter
  Te dua aq sa me duket
  Sikur do te vdes neser

  Mbi krevat
  Tik-taku i zemres
  Mbi parvaz
  Tik-taku i ores

  Udha e trenit.
  Kati i dyte. Apartament i zakonshem

  Nje molle u fik.
  Permbytje mbi dhe


  ________________________________
  Poezi nga Xhevahir Spahiu... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Xhevahir Spahiu... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Xhevahir Spahiu...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 03:28

  AGIM SPAHIUT...
  (Poetit dhe mikut)


  Pikellimin s’e ve dot ne gjume
  Endrra e humbi qiellin pa skaj
  Dora mbledh frute dhe syte pasione
  Druret flakerojne ne blerime te vdekshme

  Nje tjeter qiell endrre
  Nje tjeter dhe zemre

  Nata me kot ndreq catine e rrezuar
  Ne c’vise vertitesh?

  Me shkruaj.


  ________________________________
  Poezi nga Xhevahir Spahiu... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Xhevahir Spahiu... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Xhevahir Spahiu...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 03:28

  BRIRĖT E DEMIT...


  Dikujt tani mund t'i kujtohet e dashura,
  dikujt nena.
  Mua nje dem i zi me kujtohet
  me briret si dy gjysmehena.

  Demi nen qiell nje nderkryerje e bukur,
  briret mbi koke si mbi shkemb ishin ngulur.
  E doja shume;
  sidomos shume ia doja briret,
  krenaria e qeve, mendoja une.

  Por nje mbremje te hidhur, te zymte,
  nje dore e cartisur u ndeh;
  mori sharren dhe briret e demit
  i hodhi si drure perdhe.

  I mora te dy gjysmehenat,
  lotet naten m'i ndriten mbi buze.
  Prej brireve ku flinin vikamat,
  si qepalle dridhej qielli pa fund.

  Dikujt tani mund ti kujtohet e dashura,
  dikujt nena.
  Nje dem ne kujtese vertitet,
  ne duar dy gjysmehenat.


  ________________________________
  Poezi nga Xhevahir Spahiu... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Xhevahir Spahiu... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Xhevahir Spahiu...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 03:29

  TAKSITĖ E SĖ DIELĖS...


  Ne stacionin prane pishave, kete nate me shi,
  ne heshtje po clodhen njezet e shtate taksi.

  Neser perseri mbi qytet do te shkasin,
  si shiu mbi pardesyne time bojekafe.

  Po c'rruge, valle, i presin? Dhe c'endrra shikojne
  taksite qe flene zbuluar nen neone?

  Mes gjumit te hekurt u ferferijne reflekse
  te jeteve qe neser si rruge do te pleksen.

  Ne ca do te hipin dashurite e ndershme,
  do te qajne ne te tjerat viktimat e mbleseve.

  Po ta dija ne cilat taksi hipin lotet,
  trupin tim barrikade do ta vija nen rrotat.


  ________________________________
  Poezi nga Xhevahir Spahiu... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Xhevahir Spahiu... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Xhevahir Spahiu...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 03:30

  DHELPRAT...


  Nje mbremje shikoja selvite:
  te derdhura,
  te hijshme.

  Po befas m'u duk
  se nen toke ishin fshehur dhelpra
  dhe era jashte u perkulte bishtin...

  C'm'u kujtove ti, bote e dhelprave?

  Ndoshta pse selvite jane mbjelle
  prane idhujve,
  prane tempujve!


  ________________________________
  Poezi nga Xhevahir Spahiu... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Xhevahir Spahiu... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Xhevahir Spahiu...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 03:30

  TĖ JESH ME TY...

  Te prekesh heshtjen tende sic prek nje send,
  te shohesh thelle ne ata sy,
  ku dashuria hepohet si anije
  e te mos duash te jesh perhere me ty?

  Te ecesh me krahun mbi supet e tua
  e te harrosh oshetimen e kalter,
  limonat mbi krye,
  peshkarexhat si zjarre te nates?

  Te jesh me ty,
  tok me ty te qeshesh
  e mos kuptosh se si perpiqet deti
  te dale jashte guaskes se vetvetes?

  Te jesh me ty?


  ________________________________
  Poezi nga Xhevahir Spahiu... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Xhevahir Spahiu... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Xhevahir Spahiu...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 03:31

  NĖ MAJĖ TĖ MALIT...

  Ketu ne maje te malit
  ku vetem lisat s’me braktisin
  dhe fletet e tyre fatin me tregojne,
  ketu ku ujrat jeten nisin
  dhe s’dine se ku shkojne,-
  jam are e vetmuar e veres se thate,
  gjuhe e prere ne gojen e heshtjes se gjate.
  Sa prane Zotit
  Prej Zotit i harruar.
  Per nje trokitje,
  t’i fal, o udhetar,
  te gjitha c’kam fituar.


  ________________________________
  Poezi nga Xhevahir Spahiu... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Xhevahir Spahiu... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Xhevahir Spahiu...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 03:32

  DIAMANTI...

  Ai sy,
  -diamant qe ta bente shpirtin thela-thela.
  Dhe ajo nate njemijesyshe
  Mes diteve te verbra.


  ________________________________
  Poezi nga Xhevahir Spahiu... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Xhevahir Spahiu... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Xhevahir Spahiu...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 03:32

  EDHE PĖR TY...

  Me ka mbetur pak urrejtje
  edhe per ty,
  me ka mbetur pak dashuri
  edhe per ty.
  Dy jane ato,
  edhe ne jemi dy.


  ________________________________
  Poezi nga Xhevahir Spahiu... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Xhevahir Spahiu... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Xhevahir Spahiu...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 03:33

  BUKA JONĖ E PĖRDITĖSHME...


  Ti erdhe prane dhe me the:
  Ta hengra zemren!
  Une mbylla syte
  dhe shpleksa endrren.
  Shoh si pergjaket zemra ime
  ne buzet e tua prej mishi dhe drite.
  Te befte mire, e dashur.
  Po tani, tani a s’me thua
  pa zemer, si mund te te dua?
  Ti the dy fjale,
  hodhe nje gur:
  Ta hengra zemren
  dhe une i pergjakur numeroj
  rrathet e endrres.
  E di: zemra ime
  zemren tende e ka bere cope e cike,
  kullon gjaku prej saj
  si kokrrat e sheges, pike-pike.
  Ti the: Ta hengra zemren,
  kur une fatziu e kisha sosur tenden.
  Ishte koha e zise
  dhe zemrat na u bene buka jone e perditshme.


  ________________________________
  Poezi nga Xhevahir Spahiu... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Xhevahir Spahiu... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Xhevahir Spahiu...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 03:33

  DITĖLINDJA E HYJNISĖ...

  Ca duar te padukshme
  zbuluan nje statuje hyjnie

  As qante
  as qeshte
  as fliste

  Druret arkeologe rrudhat perkulen
  te gjenin moshen pa moshe te statujes

  Pluhuri binte pazeshem nga kurmi
  si bore tretej mjegulla

  Statuja kish lindur
  diten e frikes se njeriut
  nga vdekja


  ***

  te zgjatesh doren
  e te keputesh mollen

  te hedhesh kemben
  e te perēikesh henen

  te nisesh syrin
  e te perkryesh yllin

  te shkulesh zemren
  e te pergjakesh endrren


  ________________________________
  Poezi nga Xhevahir Spahiu... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Xhevahir Spahiu... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Xhevahir Spahiu...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 03:34

  LUTJE...

  Pėrpara tymit
  harroj zjarrin

  Pėrpara puthjes
  harroj dashurinė

  Pėrpara lules
  harroj aromėn

  Pėrpara hingėllimės
  harroj kalin

  Pėrpara emrit
  harroj njeriun

  Mė vini pėrpara orėn
  tė harroj kohėn


  ________________________________
  Poezi nga Xhevahir Spahiu... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Xhevahir Spahiu... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Xhevahir Spahiu...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 03:35

  URIM PĖR VITIN X...

  Nese me pyet:
  Si qe ky vit qe shkoi?
  Te pergjigjem:
  I zi.
  Ky vit qe vjen
  O Zot se s'te besoj
  Ne mos i bardhe
  Te pakten qofte gri.


  ________________________________
  Poezi nga Xhevahir Spahiu... - Faqe 2 Pictur10
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Poezi nga Xhevahir Spahiu... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Xhevahir Spahiu...

  Mesazh nga Odeta prej Thu 20 Nov 2008, 03:56

  Shembja e nje nate dashurie


  Ktheva koken, mbajta hapat:
  binin tjegullat, binin traret,
  binte qielli i nje nate dashurie.

  Atje mbi papafingo, prane yjeve e pata puthur,
  shemben yjet tani, behen pluhur.

  Dritare s'ka, ka sy te zgavert,
  s'ka mure me plasaritje te etshme,
  skelete fjalesh ne gjysmerresire,
  skelete enderrash, premtimesh te neserme.

  Ngrihet tymi si nje mjegull e bardhe,
  nje grusht eshtrash te nje nate germadhe.
  Ne cep te rrenimit
  dy burra po pine qete-qete cigare.
  Ej, ju atje! Nuk degjoni si ulerijne brenda meje xhindet,
  edhe pak e llava do te dale jashte meje si tek vullkanet.

  Mos u kthe ne kujtim, i thashe
  mos u kthe ne harrim, me tha;
  botes i falem nje nate dashurie
  dhe kjo s'eshte pak.

  Nje nate. Dhe ēfare nate!
  Dora mbi sup,
  hena mbi mal,
  qielli i kalter i botes mbi krye...

  Mbajeni, mbajeni!
  Ajo po bie...po bie....

  Dhe ishte nje nate e paemer,
  siē ishin te paemert yjet.

  Kini meshire, mos e shembni ate nate!
  Eshte renkimi im apo klithma e saj?

  Kini meshire, kini meshire!
  Ajo ishte nje nate dashurie
  qe kurre s'duhej te kish gdhire.

  Kini meshire,
  ne mos po atje nen gure,
  nen peshen e nates se shembur do te shembem,
  i vrare jo nga urrejtja, po nga dashuria,
  qe, perjetesisht quhet dhembje...


  ________________________________
  Poezi nga Xhevahir Spahiu... - Faqe 2 ILoveYouAnimRvText
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Poezi nga Xhevahir Spahiu... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Xhevahir Spahiu...

  Mesazh nga Odeta prej Thu 20 Nov 2008, 03:56

  Humbje


  Kisha menduar te shkruaja
  nje kenge triumfi per ty..

  Po ti e paske humbur, miku im.
  Si ai qe goditet papritur me grusht
  dhe syte i erren,
  si ai qe bie ne lume befasisht
  dhe fryma i merret.
  Ku shkoi veshtrimi i kthjellet,
  c'korba e hane
  dhe c'heshte e helmatisur t'u ngul
  ne ballin e endrres pa ane?
  Cila fjale,
  cila kohe,
  cili zot
  te beri te flasesh me vete?
  Humbamenoja im,
  i pagoje si sendet.
  T'u fashit sic fashitet nje zjarr
  hakerrimi
  e ti - luan i pajete ne xhungel;
  era pergjon
  sa te kthehesh ne fluger.

  A thua je i teri i humbur?
  Shikome ne sy!

  Kisha menduar te shkruaja dikur
  nje kenge triumfi per ty...


  ________________________________
  Poezi nga Xhevahir Spahiu... - Faqe 2 ILoveYouAnimRvText
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Poezi nga Xhevahir Spahiu... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Xhevahir Spahiu...

  Mesazh nga Odeta prej Thu 20 Nov 2008, 03:57

  Emigrant


  Iku dhembja thane,
  Iku llumi,
  llumi ne fund te filxahnit,
  Dhe fjala mori dhene....

  Po kafene, kush e piu kafene?


  ________________________________
  Poezi nga Xhevahir Spahiu... - Faqe 2 ILoveYouAnimRvText
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Poezi nga Xhevahir Spahiu... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Xhevahir Spahiu...

  Mesazh nga Odeta prej Thu 20 Nov 2008, 03:58

  Nata e vitit te ri


  O zemra ime, o vetmi,

  tė pimė sonte, gjithsesi.

  Njė mall, njė dhembje dhemb atje

  ku jemi dhe nuk jemi ne.

  pas muresh kokė mė kokė kurthojnė

  harrimin e harrimit tonė.

  Po qoftė nė Dajt a Monparnas

  njė shishe vere tė ndjek pas.

  Sa vlen njė gllenjkė e saj nuk vlen

  as fama, as froni qė shkėlqen.

  E tha s'e tha Omar Khajami,

  stacioni i fundit: Varri i Bamit.

  O zemra ime, o vetmi

  Te pime sone, gjithesesi..


  ________________________________
  Poezi nga Xhevahir Spahiu... - Faqe 2 ILoveYouAnimRvText
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Poezi nga Xhevahir Spahiu... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Xhevahir Spahiu...

  Mesazh nga Odeta prej Thu 20 Nov 2008, 03:58

  Sonte


  Jetoj brenda syve te tu,
  ne syte e mi ti ke shtepine.
  S'jemi vetvete,
  secili eshte tjetri.
  Vera ime ka dy skaje:
  njeri ne pranvere, tjetri ne vjeshten tende.
  Ti hyn ne te djeshmen time,
  humb rrugen si ai qe ka humbur kujtesen.
  Une hyj ne te ardhmen tende,
  humb rrugen si ai qe ne pyll s'ka kaluar
  asnjehere.
  Sa do te doje te kishe ne duar te djeshmen time!
  Sa do te doja te kisha ne duar te ardhmen tende!
  Ke te pyes? Cilin yll? Cilen kohe?

  Per te djeshmen time ti mund te pyesesh
  nje lume,
  do lisa, nje dem,
  edhe varrin,
  varrin e nenes.

  Krejt e kote.
  T'i leme pyetjet. Pyetjet le te marrin nje sy gjume.
  Sonte jemi vetem e sotme.


  ________________________________
  Poezi nga Xhevahir Spahiu... - Faqe 2 ILoveYouAnimRvText

  Sponsored content

  Poezi nga Xhevahir Spahiu... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Xhevahir Spahiu...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Tue 14 Jul 2020, 15:03