Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Poezi nga Pėrparim Hysi

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga Pėrparim Hysi Empty Poezi nga Pėrparim Hysi

  Mesazh nga Administratori Wed 21 Oct 2015, 00:33

  Pėrshėndetje tė gjithėve.
  Nė kėtė temė tė re qė sapo hapa, do tė keni mundėsinė
  qė tė lexoni me knaqėsi, poezi dhe lirika tė ndryshme
  nga poeti Pėrparim Hysi.

  Lexim tė kėndshėm.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga Pėrparim Hysi Empty Re: Poezi nga Pėrparim Hysi

  Mesazh nga Administratori Wed 21 Oct 2015, 00:35

  Pastaj...

  Buzėn seē ta dhashė se aq shumė ngulmove
  Por mėndjen sa s'lashė?! Mė tej seē kėrkove
  Mė kėrkove gjirin; ta dhashė, ma kafshove
  Sa nuk lashė fiqirin, aq "keq" ma punove.

  Domosdo qė thirra, aq shumė mua mė dhėmbi
  Pastaj mė ra pika, kur mė hyri "gjėmbi?!"
  Gjėmbi seē mė "shpoi", sa mė "pėrvėloi"
  Unė mbeta pa gojė... ti mbete pa gojė...

  Pėrparim Hysi
  17 mars 2006
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga Pėrparim Hysi Empty Re: Poezi nga Pėrparim Hysi

  Mesazh nga Administratori Wed 21 Oct 2015, 00:36

  Mu nė vėrsė tė pleqėrisė.

  Mu nė vėrsė tė pleqėrisė
  Mė erdh maji i djalėrisė
  Dhe mė tundi, dhe mė shkundi
  Pleqėria iku, humbi

  Humbi,humbi pleqėria
  Se u kthye djalėria
  Edhe nisem, pėr ku nisem
  Mu tek mikeja bitisem.

  Mu tek mikeja hane-hane
  Qė mė ka akoma sharme
  Sharme ka, po ka dhe ojna
  Unė, tash, djalė e marrė hopa.

  Hopa pra, e ngre nė krahė
  Dhe e puth me oh, me ah!
  Puth e puth dhe sa u ngopa
  "Punėn" qė nisa, e sosa...

  Pėrparim Hysi
  25 maj 2009
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga Pėrparim Hysi Empty Re: Poezi nga Pėrparim Hysi

  Mesazh nga Administratori Wed 21 Oct 2015, 00:37

  Trėndafili i bardhė

  Njė trėndafil i badhė mė pėrshėndet
  Dhe ikėn, vazhdon rrugėn
  Po mua mėndja atej mė mbetė
  Dhe ndjek pas saj gjurmėn

  Kjo ndodh ēdo ditė si krejt rastėsisht
  Po rasti-mbreti i botės!
  E pres ēdo ditė (po krejt rastėsisht?!)
  Se mė lojit ēargu i kokės

  Kur ja tek vjen,e bardhė si borė
  Buzėqesh ajo vesh mė vesh
  Po unė, i shkreti, po digjem horė
  Buzėqeshja e saj mė ndez

  Ashtu, symbyllur, e zgjata dorėn
  (e zgjata krejt rastėsisht?!)
  Por ajo ma rriti horėn
  Me puthjen mrekullisht

  Pėrparim Hysi
  5 mars 2002
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga Pėrparim Hysi Empty Re: Poezi nga Pėrparim Hysi

  Mesazh nga Administratori Wed 21 Oct 2015, 00:38

  Mėndjen dhe zėmrėn i lashė...

  Mėndjen dhe zėmrėn i lashė nė Shqipėri
  Me trup jam kėtu, me mėndje aty
  Se atje i kam me miq e me shokė
  Kėtu jam i vetėm; pothuaj si shkop!

  A shtyhet jeta i vetėm si murg?
  Ē'ėshtė e vėrteta, kėtu nuk mund
  Nuk lihet vėndi siē bėra nė kėt'moshė
  Ah, hall ē'mė bėre? Mė hoqe "osh!"

  Mė hoqe "osh!", pothuajėse zvarrė
  Mbushem maraz e shfryj si djall...

  Pėrparim Hysi
  25 mars 2001
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga Pėrparim Hysi Empty Re: Poezi nga Pėrparim Hysi

  Mesazh nga Administratori Thu 22 Oct 2015, 18:38

  Nė ēdo varg

  Nė ēdo varg qė zė e shkruaj, mu nė fund vendos njė rimė
  Sepse ndryshe do tė vuajė, vargu im zė e mbėrdhin.
  Nė mungesė tė rimės unė, vė, ndonjėherė, asonancė
  Ndryshe zė e mė ankohet: mė thėrret nė interpelancė?!

  Pse ti,zoti Pėrparim, qė na shkruake gjithonė vargje?
  Pse atje nuk kishte rimė? Mos u prish ajo, jotja magje?
  Nė mos rimė, po asonancė a s'mė thuaj pse nuk vendos?
  Tjetėr herė, nga vjersha "marrsh!", ndryshe vjershėn e djallos.

  Pėrparim Hysi
  10 tetor 2001
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga Pėrparim Hysi Empty Re: Poezi nga Pėrparim Hysi

  Mesazh nga Administratori Thu 22 Oct 2015, 18:39

  Pse kam heshtur?

  Kam heshtur kaq ditė jo se nuk kam muzė
  Por stresi si ēiban i keq nuk mė lė.
  I qetė nuk jam...dhe po bėj njė pauzė
  Ndoshta,"ēlirohem" dhe vjershėrimin zė.

  Se mė kėndojnė nė kokė mbi dyzet kumria
  Tė jenė kumuri? Ato ku m'i gjenė?
  Po janė kumuritė, peshqesh nga vetmia
  Qė nuk mė lėnė tė qetė dhe mėndja-ujem...

  Pėrparim Hysi
  21 tettor 2002
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga Pėrparim Hysi Empty Re: Poezi nga Pėrparim Hysi

  Mesazh nga Administratori Thu 22 Oct 2015, 18:40

  Detyra

  "Po s'pranojmė asnjė poet
  Qė vajtimin nuk e zmbraps
  Tutje, prej vetes sė vetė."
  (Gėte)

  Dua, s'dua do ta pėrzė
  Defo-sun nga unė vetmia
  Se deyra nuk mė lė
  Se po pret poezia.

  Nga i mėnēmi veē mėsojmė
  (Tė mėsuar, po ēfarė mėsimi!)
  Poezinė unė do filloj
  S'ėshtė mė vetėm, Pėrparimi.

  Pėrparim Hysi
  14 prill 2002
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga Pėrparim Hysi Empty Re: Poezi nga Pėrparim Hysi

  Mesazh nga Administratori Thu 22 Oct 2015, 18:41

  Blerimi nga vargjet po ikėn

  Blerimi nga vargjet po ikėn; po thahet, siē duket, bari
  E, ku ta gjej blerimin, unė kėtu, qyqari?
  Burimi ku unė pija,duket se u tha
  Dhe fyellit nė i bija, as vrima mė nuk ka.

  Muza, pothuaj, iku: nuk di se ku u fsheh?
  Gjtihēka tė mirė humba, kur ika nga atje.

  Pėrparim Hysi
  12 gusht 2001
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga Pėrparim Hysi Empty Re: Poezi nga Pėrparim Hysi

  Mesazh nga Administratori Thu 22 Oct 2015, 18:42

  Si njė pus qė po thahet

  Si njė pus sa vjen e thahet
  Shkoi e shteri muza ime
  Poezia nga unė ndahet
  E paēė gjatė si mysafire.

  Mysafiri, njė ditė ikėn
  Kėshtu ndodhė me muzėn time
  Mua kjo "ikje" mė shtie frikėn
  Nė s'do kthejė, zėmra thėrrime.

  Pėrparim Hysi
  16 gusht 2001
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga Pėrparim Hysi Empty Re: Poezi nga Pėrparim Hysi

  Mesazh nga Administratori Thu 22 Oct 2015, 18:42

  Erdhi muza

  Erdhi muza, u kthye mikja
  Qė e paēė unė mysafire
  Nuk zgjati shumė"ikja"
  Po bleron kjo jeta ime.

  Bashkė me muzėn do shetisim
  Nėpėr vėnde, nėpėr vise
  Dhe me vargje do "ujdisim"
  Plot probleme qė duan "zgjidhje"

  Edhe pak do englendisemi
  Nėpėr "qoshka" dashurie
  Ndonjėherė, edhe do grindemi
  Se dhe jeta s'bėn pa grindje.

  Pėrparim Hysi
  20 shtator 2001
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga Pėrparim Hysi Empty Re: Poezi nga Pėrparim Hysi

  Mesazh nga Administratori Thu 22 Oct 2015, 18:44

  Vargjet

  Vargjet mė kanė lidhur si skllav nė pranga
  S'shkėputem prej tyre; "dajaku" vlon varda!
  Kėshtu qė, sa ngrihem,duarėt mbi karelė
  Dhe shkruaj njė varg a vjershė qė del.

  Njė ditė qė s'shkruaj, mė duket si bosh
  "Pronari" kėt radhė, mė ka thėnė: - Mos u lodh!
  Dhe vargjet i shkruaj ashtu siē i ndjej
  Merak pėr lexuesin (vallė, do t'i pėlqejė?!)

  Pėrparim Hysi
  16 tetor 2001
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga Pėrparim Hysi Empty Re: Poezi nga Pėrparim Hysi

  Mesazh nga Administratori Thu 22 Oct 2015, 18:45

  Mbeta pas poezive tė mia

  Si njė adoloshente para pasqyrės,
  Mbeta unė pas poezive tė mia.
  Ndėrsa ajo tualet i vė fytyrės
  Unė korregjoj dhe shoh pėr rima.

  Ajo vrapon jashtė se ėshtė e dashuruar
  Unė mbeta brėnda si ditėn tė kem prerė.
  Se unė pas vargjeve, ja, jam dashuruar
  Kjo "dashuri", noksan mė bėn shpesh herė.

  Pėrparim Hysi
  15 korrik 2001
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga Pėrparim Hysi Empty Re: Poezi nga Pėrparim Hysi

  Mesazh nga Administratori Thu 22 Oct 2015, 18:46

  Tė shkruash vjersha

  "Tė shkruash vjersha, ē'punė e bukur
  Veēėse kushton shtrenjtė.
  Ndėrsa librat zėnė e rriten
  Zekinat mbarojnė shpejt"
  Gėte

  Gjithmonė nga njė vijė, gjithmonė nga njė rresht
  Tė soset, tė soset, edhe sot kjo vjershė.
  Se dita me ditėn, gjithmonė nuk ngjajnė
  Dhe nata me natėn: tė ndryshme janė.

  Sot del njė temė e nesėr njė ngjarje
  Me vete e them dhe zė e hedh nė vargje.
  Po nata? Si nata? Ē'bujashka bie lumi?!
  I mbledh ato, sa zgjohem nga gjumi.

  Sa zgjohem nga gjumi, direkt mbi makinė
  Se ndryshe motivi, ikėn,. mbėrdhin.
  Ndonjėherė ngrihem natėn; koha nuk pret
  Vete shkruaj vargjet (se jam, pak, poet...)

  Pėrparim Hysi
  19 maj 2001
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga Pėrparim Hysi Empty Re: Poezi nga Pėrparim Hysi

  Mesazh nga Administratori Thu 22 Oct 2015, 18:46

  "Vizita?!"

  Mbrėmė, nė mesnatė, Gjysh Wuollti mė erdhi pėr vizitė?!
  Domethėnė, shkruake vargje, - mė thanė, - mor jezit!
  Ke vendosur, siē duket, tė bėhesh poet, me demek?!
  Ja, tek ta thotė Gjyshi: - DO mbetesh pa brekė!

  Kaq tha Gjysh Wuollti dhe qeshi hi-hi
  S'arrita mė ta pyesja (u zgjova, unė, tani...)

  Pėrparim Hysi
  23 korrik 2001
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga Pėrparim Hysi Empty Re: Poezi nga Pėrparim Hysi

  Mesazh nga Administratori Thu 22 Oct 2015, 18:48

  Nuk e di

  Nuk e di se ē'kanė me mua Poetėt?
  Ke parė ti? Nuk mė lėnė rehat!!!
  Sa ikėn njėri, bromp vijnė tė tjerėt
  (mė vjen dhe pak turp: mė gjejnė nė krevat?!)

  Domethėnė, me ta flas nė ėndėrr
  (ku ma mban mua qė tė flas me ta?!)
  Vjen Sharl Bodleri me njė"brengė - zhgjėndėrr"
  Paul Valery vjen ca mė pas.

  Ky mė vjen si njė muzg i brishtė
  (mė servir njė vdekje tė rreme, tė re, mė tė vyer se jeta?!!!)
  Bodleri vjen me "Brenga e Parisit"
  (ku pėrzihen "ferritokėsor me qiellin e endjeve", ē'ėshtė e vėrteta?!!!)

  Unė po, natyrisht, mbeta me gojėhapur
  (tamam si "Liza nė botėn e ēudirave")
  Ku kam ēape unė me ta pėr t'u matur
  (tė keqen qė qe ėndėrr; shpėtova sėkėlldive)

  ................................

  Nuk e di se ē'kanė me mua, Poetėt?!...

  Pėrparim Hysi
  23 korrik 2001
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga Pėrparim Hysi Empty Re: Poezi nga Pėrparim Hysi

  Mesazh nga Administratori Sun 06 Dec 2015, 18:35

  TY...

  Ty vėrtet qė nuk tė harroj
  (Gjithmonė tė kujtoj tė qeshur!)
  Po ē'sy qė kishe, moj!
  Sy qė ngjallnin dhe tė vdekur.

  Njė buzėqeshje aq kuptimplote
  Dhe sytė njė lumė me tė fshehta
  Mė dukeshe aq magjiplote
  Sikur kishe zbritur nga legjenda.

  Seē kishe diēka si veēan
  Qė nuk e kam hasur nė femėr tjetėr
  Dhe aq e humba unė toruan
  Sa harrova fare qė jam i vjetėr.

  Kam kapur shumė femra me duar
  Po zjarr me duar nuk kam zėnė
  Se ti qe e gjitha si zjarr
  Ndaj zjarr e "hi" u bėmė.

  14 shkurt 2004
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga Pėrparim Hysi Empty Re: Poezi nga Pėrparim Hysi

  Mesazh nga Administratori Sun 06 Dec 2015, 18:37

  ZĖRI YT

  Zėri yt ėshtė si njė thirrje
  Si thirrje mė duket mua
  E di pse ndodh kėshtu, moj mike?
  Ndodh se unė tė dua.

  Nė pejėzat e zėrit lexoj,
  Lexoj e shoh njė tė fshehtė
  Kjo ndodh se tė dashuroj
  Dhe zėri si fshehtas mė flet.

  Mė flet dhe mė zbulon mistere
  ( mistere qė aq mirė i njoh)
  Dhe mbushem plot atėhere
  Ndaj zė regėtij me"oh!".

  "Oh!" se nuk tė kam pranė
  Sa larg qė je! Sa larg!
  Dhe zemra zė ofshan,
  Dhe shpirti im me plagė.

  Ky zė peshė mė ēon
  Tutje, mu nė Fier!
  Fierin ma afron
  Veē pėr njė copėherė.

  Por kaq nuk ėshtė pak
  Mė bėhesh ballė pėr ballė
  Ballsam mbi timen plagė
  Dhe mbytem unė me mall.

  FLORIDA, 31 maj 2004
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga Pėrparim Hysi Empty Re: Poezi nga Pėrparim Hysi

  Mesazh nga Administratori Thu 01 Mar 2018, 00:26

  Humbi

  Humbi shansi, humbi fati
  Shkoi e vate, mecenati!
  Mbetėn vjershat nė sirtar
  Stiva rritur-bėrė mal!

  Shkrova, shkrova sa u lodha
  As mė njohe, as tė njoha
  Pra, ku ishe? Asgjėkundi
  Gjithė ēfarė shkrova, do tė humbi.

  25 gusht 2006
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga Pėrparim Hysi Empty Re: Poezi nga Pėrparim Hysi

  Mesazh nga Administratori Thu 01 Mar 2018, 00:28

  Era e ngrohtė e marsit

  Era e ngrohtė e marsit ta hapi fustanin
  Mua mė tramaksi dhe sa nuk dhashė xhanin
  Se tė doli gjiri-cullak: na, pėrjashta!
  S'duroj se jam plak, o moj, qė tė qafsha!

  S'duroj se kam "cipė?!", jam nė moshė tė shkuar
  Mė tė rėntė njė pikė, sa mė ke shkalluar?!
  Hiē nuk e mbulove (xhani shumė ta dashka?!)
  Ah, se ē'mė tundove! Plasa, mike, plasa!...

  17 mars 2006

  Sponsored content


  poezi - Poezi nga Pėrparim Hysi Empty Re: Poezi nga Pėrparim Hysi

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Fri 09 Dec 2022, 01:00