Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

2 posters

  Poezi nga Rudina Madani...

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga Rudina Madani... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Rudina Madani...

  Mesazh nga Administratori Tue 21 Feb 2012, 23:41

  TANI

  Qaj shpirt...
  pa drojėn se s’duhet
  pa drojėn se tė sheh njeri
  jetoje tė qarėt si njė proēes ēlirimi
  tė ngjashėm me tė bėrit dashuri.
  Sepse tė qash
  nė vetvete do tė thotė tė kesh parė
  tė kesh parė thellė
  e thellė tė kesh kuptuar
  nė grafik tė intimės eshtė ajo ngritja e saktė
  qė ndjek rrėzimin tėnd tė deklaruar..
  Duket
  proēes i shkapėrdredhur
  i artifictė
  i bėrė enkas pėr tė pafortėt,
  pėr ata
  qė gjetėn pak kėrkimeve tė shumta
  pėr ata...
  qė gjysmė bosh e panė gotėn.
  Mirėpo tė qash
  do tė thotė tė kesh kuptuar
  koklavitjen e nyjės
  vendin ku...
  shkakun,
  pasojėn..
  do tė thotė tė ēbirosh pėrtej mjegullės e murit
  e vetes t’ia prekėsh me duar nevojėn,
  qė tė shtyu tė klikosh ne taste tė paduhura
  nė taste qė nxiruan tė qartėn nė ty
  tani
  pa shiun e nje qarjeje tė vėrtetė
  e ke te vėshtirė tė marrėsh botėn nė sy.
  Ndaj tundu o shpirt bukur e dėnesshėm
  intensivisht e deri nė shfrim
  tė qarėt s’ėshte turp
  ėshtė firma jote prej njeriu
  tė qarėt
  ....ėshtė fillim.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga Rudina Madani... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Rudina Madani...

  Mesazh nga Administratori Tue 21 Feb 2012, 23:42

  ZHVISHEM

  Zhvishem,
  nga gjithshka qe e zgjodha
  e qė e vesha me dėshirė
  nga gjithshka qė ma imponuan
  a qė ma veshen me zor
  kam nevoje tė njihem me relievet e mia
  ti nuhas,
  ti shijoj,
  ti prek me dorė...
  zhvishem...
  e i shkel me kėmbė lėkurėt e vjetra
  qė mė prezantuan
  siē mu desh e siē mė deshėt
  nė kėtė lakuriqėsi ndjehem e shpaguar
  prej gishtit tė kėmbės
  tek veshėt.
  Dhe shoh
  se nė kėtė hartė tė pashfaqur brendėsore
  paska shumė tė heqėsh,
  paska shumė tė shtosh
  aty
  ku janė tepricat
  bėhet fjale pėr dhėnie,
  siē bėhet fjalė pėr marrje
  aty
  ku ndjehem bosh...
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga Rudina Madani... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Rudina Madani...

  Mesazh nga Administratori Tue 21 Feb 2012, 23:42

  ULET

  Eja
  mos u tremb
  do fluturojmė krejt ulėt
  rrafshnajave ku dėbora
  si qumėsht i paskremuar shtrohet
  profileve qytezore tė njėjta ku vjen era dimėr,
  ku historive tė thjeshta ju anashkalohet...

  Do fluturojmė ulėt,
  rrafsh me gjėrat e njohura e me konturet e pasforcuara
  se tė dyshimta mė janė dukur gjithnjė
  hapėsirat e spėrkatura me hėnė,
  ulėt,
  krejt ulėt duhet fluturuar
  qė tė gjejmė njė vend kur forcat tė na lėnė.
  Besomė,
  ėshtė mė mirė ulėt,
  ulėt e kujdesshėm
  kėtij dimri qė ditė tė bardha shkund
  mbi oxhaqet ku djegja e shpirtrave tymoset
  tymoset e humb.
  Mbi rrugėt ku fryjnė erėra tė thata
  rrafshnaltave qė mbulohen me dėborė tė paskremuar
  krejt ulėt do fluturoj me ty, besomė
  ulėt e shtruar...
  Dhe lartėsitė
  falė iu qofshin guximtarėve
  me tė dyja duart iua jap
  nuk mė duhen mė, s’mė hyjnė mė nė punė ...
  kam zgjedhur tė fluturoj ulėt e rrafshazi
  ashtu siē bėjnė shumė...
  Pa thyerje rekordesh
  synime tė synuara ,
  pėrhumbje,
  pa ikje-ardhje rrėzimesh nė pikiatė..
  sepse shpirt me ty
  nuk pretendoj arritjen
  pretendoj
  veē njė vazhdim tė gjatė..
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga Rudina Madani... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Rudina Madani...

  Mesazh nga Administratori Tue 21 Feb 2012, 23:43

  NDRYSHE

  Unė propozohem si mundem
  dhe e frikėsuar nga mospranimet tėrhiqem...
  por e tunduar nga bashkimi dhe rigjetja
  afrohem sėrish..
  Kėsaj here
  kam hedhur nė lojė tė sotmen
  mbi tryezėn e pėrgjakur tė tjetėrsimit,
  tė cilėn
  duar tė shkathėta ,
  qė menaxhojnė instrumenta tė brishtė tė preēizionit...
  ma operojnė...
  ma transformojnė...
  ma riformojnė...
  nėn planimetrinė e njė mentaliteti te ri
  qė tė mos kėnaqem mė, me “pak mė shumė se asgjė”,
  qė tė mos i shoh mė gjėrat “bardhė e zi”,
  Por mos...
  mė sfilit kaq shumė pėrshtatja nė emėr tė koherencės
  sa siguritė mi lodh, mi ndrydh,
  mi shthur...
  sepse unė qė adhurova dikur lulet e pjeshkės
  kthehem
  tė adhuroj njė gur..
  Unė,
  qė u kėnaqa me pak mė shumė se asgjė...
  dje kur bota ishte ende bardhė e zi,
  sforcohem ti jap dum udhėkryqit tė fundit
  sipas steriotipit tė njė personazhi tė ri
  Por ah...
  mė sfilit kaq shumė tjetėrsimi...
  ai qė mė sjell rrotull e s’mė lėshon nė vend
  sepse ende nė thellėsi adhuroj lulet e pjeshkės,
  dhe historitė popullore
  me “hapy end”.
  myvela dervishaj
  myvela dervishaj
  Pena e Artė
  Pena e Artė


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Virgo
  Numri i Postimeve : 100
  Mosha : 71
  Vendndodhja : FiladelfiaU.S.A.
  Profesioni : piktore
  Pikėt : 309
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 19/04/2010
  Hobi : piktura, poezia, libri.
  Me pelqejne lulet, kafshet sidomos macet, kuajt,me pelqen gjeli kengetar qe ben zgjimin c'do mengjez,natyra,ujevarat.
  Humor : humor shkodran

  poezi - Poezi nga Rudina Madani... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Rudina Madani...

  Mesazh nga myvela dervishaj Wed 19 Feb 2014, 15:16

  DEA DHE MACJA


  -Dea e vogel peshperin:
  Te gjithe e duam
  macen ton,
  si pjesetare te shtepise.

  -Eshte e bukur
  me topa kafe dhe te zinj,
  e but ,e ngrohte si pellush.
  nga gezimi bishtin ngre.

  -Hidhet neper shtepi,
  ne shtrat ne kolltuk,
  hidhet e perdridhet
  me gezim te papare.

  -Kotelja ne gjum
  gerhet ndonjeher ,
  syte si shkendija ,
  bukur mjaullin.

  -Dea bukuroshe
  nga deshira mendon :
  Kotelja ime
  eshte motra jone?

  - Dea e vogel
  e mbledhur ne shtrat,
  macja vetem nuk e le
  i lepin doren me gjuhen e saj.

  -I jap qumesht me biberon
  te rritet sa me shpejt,
  te luaj me top,
  t'ja hedh dhe ta prese.

  -Mami :une nuk dua
  moter, as vlla tjeter,
  kam kotelen bukuroshe,
  me pellush qe i shkelqen.  Sponsored content


  poezi - Poezi nga Rudina Madani... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Rudina Madani...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Fri 09 Dec 2022, 00:13