Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Poezi nga Lasgush Poradeci.

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga Lasgush Poradeci. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Lasgush Poradeci.

  Mesazh nga Administratori Mon 16 Apr 2012, 10:26

  PIKĖ E LOTĖVE TĖ MIA

  Nė kuvėndin e pėrzjerė
  Pate pyetur mik i ngratė
  Ē'punė bėj e ku kam lerė
  Nė kam Nėnė e nė kam At.

  Varg e varg me pėrgjėrata
  Para sysh mė venė e vinė
  Seē m'u ndrit ky lot qė pata
  Miq-o kimani zilinė.

  Unė qė atėhere dot nuk munda
  T'i pėrgjigjem me njė ēast
  Pasi vonė ta mata shtatin
  Kam vendosur tė tė flas.

  Mė pat lindur vendi i Zotit
  Dhe bėj punėn e njeriut
  E pėr prind kjo pikė e lotit
  Nga mė zbriti vetvetiu.

  E nė dhembjet venė e vinė
  Jam gati tė vuaj mė
  Kush s'ma njohu dhemshurinė
  S'mė pat njohur kurėgjė.

  Bukuria-bukuria
  Mė pat puthur mu nė ballė
  Pikė e lotėve tė mia
  Vetėtin si gur i rrallė.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga Lasgush Poradeci. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Lasgush Poradeci.

  Mesazh nga Administratori Mon 16 Apr 2012, 10:27

  TRASHĖGIMI

  Ju mė lini tė flas unė.
  T'ju them fjalė vjershėrije,
  Nė bunacė e nė furtunė
  Tė kėndoj siē mė ka hije.

  Hija ime nuk di dhunė.
  Di veē frymezim lirie,
  Dhe di punė,punė,punė,
  Mund pa fund pėr art magjie.

  Qė tė them nga ē'pata shkruar,
  Me kuvend tė pėrvėluar:
  Ja! Njė kenge mjeshtėrie,
  Ja! Njė iskėr bukurie.

  Dhe ta shoh tė pasqyruar
  Vetėveten fije-fije,
  Fije-fije poezie,
  Qė mban erė Shqipėrie.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga Lasgush Poradeci. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Lasgush Poradeci.

  Mesazh nga Administratori Mon 16 Apr 2012, 10:27

  KUR M'U RRITE VOGELOSHE

  Kur m'u rrite vogeloshe,
  Vogelo si flutura,
  Mes-holle-keputura.

  Te pashe me zbukuroshe,
  Bukure si flutura
  Mes-holle-keputura.

  Vajte m'u fsheve ne qoshe,
  Fshehuro si flutura,
  Mes-holle-keputura.

  Nga shoqet me turperoshe,
  Shoqezo si flutura,
  Mes-holle-keputura.

  Ah' zemra c'te perveloshe,
  Zemero si flutura,
  Mes-holle-keputura.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga Lasgush Poradeci. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Lasgush Poradeci.

  Mesazh nga Administratori Mon 16 Apr 2012, 10:28

  GJARPERUSHJA

  Haj te mirremi per dore,
  Nep-ma zemren qe ma more,
  Gjarperushe pikelore.

  M'u vrapo q'andej matane,
  Me qendro ne zemer prane,
  M'i veshtro sa lot me rane.

  Te fjalonemi ngadale,
  te pushtonemi pa fjale,
  Plot me afsh e duf te vale.

  Me ate vetulI-vetulluar,
  Me ate shtatin-gjarperuar,
  Me ato kraha-fluturuar:

  Vetullo, moj vetullushe!
  Gjarpero, moj gjarperushe!
  Fluturo, moj fluturushe!
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga Lasgush Poradeci. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Lasgush Poradeci.

  Mesazh nga Administratori Mon 16 Apr 2012, 10:28

  E MORA SHOQEZEN PERKRAH

  E mora shoqezen perkrah,
  E matme rugen ca-nga-ca,
  Sikur na ndillte lerg dicka.

  Pa zu dita perendoj,
  Pa zu nata na mbuloj,
  Pa zura shoqen ta pushtoj.

  Perse bucet liqer i qet!
  Liqer,ti c'thua ndaj bucet!
  C'far'pe,liqer,mi zall te shkrete?

  E casin kur e sjall ner mend,
  Kur sjell ner mend,ah!ate vend,
  As rroj as vdes,po jam pa mend
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga Lasgush Poradeci. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Lasgush Poradeci.

  Mesazh nga Administratori Mon 16 Apr 2012, 10:28

  Dora jote Ledhatarja

  Dora jote ledhataja, ėsht' e zbetė si qiri.
  Dora jote ledhatarja lėshon dritėn e dėborės.
  Kur t'a ndjeu magjinė-e pastėr, qė tė shtrydheshe prej dorės,
  Shpirti im i frymėzuar regėtiu nė llaftari.

  Se me lėndė magjistare, u pat bre tul' i saj;
  Tul'i saj u pat gatuar, me vaj erė-e brumė dylli;
  I dha hėna pak tė ndezur, pluhur t'artė-i fali ylli,
  E kėshtu m'u duk hirplotė- haj! o dor'e vashės, haj!

  Nė vėshtrim tė dorės s'ate ē'pat, o! balli qė m'u vdar?
  Ē'pat qepall' e pėrlotur q'i ra pika tatėpjetė?-
  Dor'e bryllt' e vashės s'ime, dor'e paqme, dor' e zbetė,
  Vetėtiu me prush magjije e mė bėri mendimtar.

  Dora jote qė mė dhimbset, dora jote qė mė ēik;
  Dora jote qė mė shtrihet sipėr temblave gjumashe;
  Dora jote: zemra jote qė t'u nda mė pesė fashe...
  Dh'u bė dorė tė mė ndali ndaj dyshoj se mos ik...
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga Lasgush Poradeci. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Lasgush Poradeci.

  Mesazh nga Administratori Mon 16 Apr 2012, 10:29

  Vesė dashurije

  Sillet i heshtur an'e mb'anė
  Hij' e gjumit tė pandalė -
  Ku jan' ėndėrrat, ku janė
  Gjumė ti, tė qofsha falė?

  Ku 'sh'to! mik'e gjithė ditės
  Tė m'a shohė shpirt' i sgjuar?
  Zjarr' i syrit vetėtitės
  Qė mė pati pėrvėluar?

  Sonte mbeta mun nė pisė
  Nėn' ushtimin e njė buje:
  Moj motriēk' e vogėlisė
  Nuk tė shoh, po ti kėtu-je...

  Ti mendon mi supė t'ime
  E mbėshtetur me njė faqe;
  Regėtin me deshėrime
  Zemr' e mbushur me farmaqe

  Me flet tinės buz' e shkruar
  Fjal'e urt' e gojės s'ate
  P'shon pėr kohėn e kaluar
  Qė mė s'vjen qė kur na vate;

  Qė kur lamė shokėrinė
  Sa zu zemra tė buēasi-
  Oh! sa shpesh mė ven e vinė
  Pėrkėdheljet e ēdo ēasi!

  Pa mendohem me llaftarė
  Si te humba posi hije
  Sa pikovi lot'i parė,
  Posi vesė dashurije
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga Lasgush Poradeci. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Lasgush Poradeci.

  Mesazh nga Administratori Mon 16 Apr 2012, 10:30

  MBI TA
  (Poeme pėr kryengritjen e Malesise se Madhe)
  Kujtimit te poetit Risto Siliqi  Risto Siliqi-nisu shpejt
  Ku shfren me kob e liga,
  Ku ndeshet kombi i ngritur krejt
  Me tri Kucedra shtriga.

  Shpejt me mauzerin tėnd zemrak
  Dhe penden e praruar,
  Ku mposht halldupin turkoshak
  Atdheu duke u deshmuar.

  Ne Hot e Grude e Traboin
  Puth Ded Gjo`Lul viganin,
  Mirdite e Shale e Dukagjin
  Puth Mehmet Shpend Luanin.

  Dhe puth kuvendin heroik,
  Ku ngrihet kombi peshe,
  Ku mposht t`urryerin armik
  Malsija burrereshe;

  Malsija qe bėn sulm ne zjarr
  Po si dragoj me flete,
  Siē bėnte sulm ngadherimtar
  Gjergj Kastrioti vete.

  U zgjua Shkodra me tundim
  Prej lajmit te papritur,
  se cak me cak leshoj kushtrim
  Malsij`e kryengritur.

  Leshoj kushtrim shpagimtar
  Malsij`e burreruar,
  se prapė qeni turk barbar
  Pėr dhunė u pat leshuar.

  Dhe prapė djem e pleq e gra
  Ngarendin t`armatosur,
  te pershendesin krah pėr krah
  Vellezerit e kanosur.

  U nismė shokė e miq
  Prej Shkodrės ne malsite,
  Ku Ded Gjo`Luli me Deciq
  I mbron atdheut kufite

  Pershkuam Tuz e Grude e Hot
  E Shale dhe Tropoje,
  Ku Mehmet Shpendi i gjindet zot
  Atdheut ne pararoje.

  Me Ded Gjo`Lul e Mehmet Shpend
  U bujtem gjith nji nate,
  Na dha si kush me gaz e shend
  N`agim nga nji dhurate :

  Nga nji djalosh pėr lufte e zjarr
  Nga kull`e vet krenare,
  Nga gjaku i zemrės, gjak shqiptar,
  Per Motren shqiptare.

  Ky Deda qe nuk njeh Sulltan
  Na dha Kol Marash Vaten,
  Ky Shpendi qe s`njeh Turk-Osman
  Na dha Zef Bua Shpaten;


  Po Gjon Pullumbi zhvat krenar
  Prej gozhdes jatagane .
  " Do vij dhe vete vullnetar,
  Ta skuqim tok mejdane".

  Hajt!Digjni plumb n`atė mauzer,
  Me qitjen e pashare,
  perftoni lavd, perftoni nder,
  ta ndjeje Evropa mbarė.

  Tumirembec, i shtrenjte atdhe-
  Dh`u nisem shtatė vete,
  Dhe fluturonim plot hare,
  Si t` ishim zogj me flete.

  Dhe krep me krep e zall me zall,
  Me shpirt te paduruar,
  Nga i madhi shkas, nga i madhi mall,
  Plot duf pėr te luftuar :

  Kaptuam shtatė male rresht,
  Dhe s`folėm shtatė fjale,
  Kaptuam shtatė male rresht
  Malesise pėr t'ju fale.

  Dhe ja!Tė shtatė burrat tok
  Ne kulm te Malesise,
  Ku Drin`i Bardhe nėn`Istok
  Merr fill drejt Shqipėrisė.

  Mes Arberit , me mall rinor,
  E zbret kalitas drumi,
  Ku Drini plak e perrallor
  Buron prej Shendaumi.

  Mirė se te gjejmė atdhe bujar!
  Malėsi e lavduruar!
  Pranon ti, oh!Pak gjak shqiptar
  Qe vjen pėr t`u deshmuar.

  Pėr t`u mbuluar me lavdi
  Ne sulmet fitimtare,
  Tė bėhet fli , ku bėhen fli
  Heronjet shqipetare.

  S`qendronim dot,s`duronim dot
  Prej kobit te papritur,
  Mirdite e Lume e Shale e Hot
  Pa beft ish kryengritur.

  Se kish dhen`urdher qeni turk
  Tė carmatoset vendi,
  te derdhet gjak shqiptari curk,
  te lidhet Deda e Shpendi.


  Kur zbritem ne shtegim jugor,
  nga Drini i zi matane,
  kendonin me ze burreror
  Hatjan dhe Shaljane :

  " Nuk lidhet Ded Gjo`Luli i math
  Dragua fis prej fisi,
  Tė kap si berr, te ther`ne vath
  Tė var ne dege lisi .“

  " Nuk lidhet Shpendi lart ne Theth,
  Pret gjylet njiqind oke,
  I pret mbi sup e prap t`i hedh,
  Sulltan jezit, mbi kokė.“

  Duke shtegtuar gjithnjė,
  Degjonim kengetore,
  Ia thoshin fort qe cke me te
  Lumjane e mirditore.

  "S`hyn dot ne Lume, qen zuzar,
  Manov anadollaku,
  Rrok pushken qindvjeqari,
  Dhe shtatvjeqar cunaku".

  "S`hyn dot, ti turk e turceli,
  Ne kullat mirditore,
  Tė pret ne prite e ne frengji
  Mirėdita pushkmizore".

  Kendonte vendi ne kushtrim
  Perballe me gjith Turqine,
  Qe vjen me kob e perdhunim
  Tė carti Shqipėrinė;

  Por turku avitet plot maras :
  Marshon kucedr`e pare:
  Marshon kucedr`e dytė pas-
  Dy xhindrit pashallare.

  Shefqet Pashai, me peshtjellim
  E britme e zjarr e hekur,
  marshon pėr dhunė e carmatim
  Drejt Lumes se pa prekur;

  Bedri Pashaj, me fe dhe din,
  E me trumbete e loder,
  Del ne Mirdite e Dukagjin
  E Shale e Hot e Shkodėr.

  „Nuk duam fe ,nuk duam din",
  Kendonin Malesia,
  ze turfullon e shkrefetin
  e shfren e shfryn Bedrija.

  Filloi ne Lume sulmi i zi,
  Do Lumen ta shkretoje,
  Pashai finok, pėrpara tij,
  Dergon njė pararoje:

  Nji kumadar i eger`halldup,
  Hypur serbes mbi kale,
  takon me pushken permbi sup
  Aty pėrball nji djalė.

  Kendonte djaloshari i lum `
  Me delet n`ato shpate,
  I shfryu turqeliu-dumdum:
  " He!Jep at `armen tate!"

  Po shpejt bariu qėllon e shtje,
  Permbys perposh barbarin :
  Ja shpje Sulltanit pėr meze,
  Kush carmatos Shqiptarin.


  Kėshtu pashane e leu me gjak,
  nuk e pandeu tirani,
  E leu ne Lume nji cunak,
  nji brisk i ri Lumjani.

  Nga krism`e rrepte atje mbi shpat,
  Sa shtiu djaloshi jonė,
  U ngrit gjith Luma fshat me fshat,
  Siq kish dhe ka zakone,

  Dhe pa vonim e pa durim
  Krahin`e tėrė ish gati:
  Gezoheshin qe pėr luftim
  Erdh me nė fund sahati.

  Buciten pushket n`ate cas,
  Mbi gerxhe , mbi livadhe,
  Gjemonin si pėr shend e gas,
  Si t` ishte dasme e madhe.

  U mbush me vrer pashaj allcak
  Nga krismat prej ēdo anė,
  Ndaloj ne prag,ngurroj ne prag
  N`ato kufi lumjane.

  Mbi katėr ushtrira zot
  Dhe dyzetmije ushtare,
  Prej vrerit s`e permbante dot
  Marshimin sa me pare.

  Prapo-u shpejt, bre derbede,
  Marsh!Me gjithė ushterira!
  Vjen Luma dhe t`i shtrin perdhe
  Tė majmen egersirat.

  S`ta le ty nderin Luma aspak
  Qe te sulmosh i pari :
  M`i pari nėpėr lufte e gjak
  Sulmon gjithnji shqiptari.

  Ne front t`armikut ne kufi
  S`rektin as fryme as jetė:
  Pasha finok, me dredheri
  Gaditet me te fshehte.

  Do nis sulmin ndeshkimtar
  Ta beje Lumen troke:
  "Do ta shtroj popullin shqiptar,
  Do t`i ve mend ne kokė".


  Ec hijerende e vuv e hesht :
  Sa mirė i ka renduar
  Tė katėr ushtrirat rresht!
  Gati pėr te sulmuar.

  Ndan njezet mijė e pret…e pret
  Gjithė pret…pėr sulm pėrpjetė,
  Krekohet plot me salltanet,
  Si t`ish Sulltani vete.

  Po befas Luma u derdh tallas,
  Shperthen orti vigane,
  Perball e anas e perplas
  Sulmon hordhite osmane.

  Ketej-dymije heronj mezi
  Andej-plot njezet mijė,
  Dymije plumba bresheri
  Rrezojne`armiq dymije;

  Dhe rish dymije batare-
  Dymije armiq te shtrire,
  Dhe rish, e rish, e rish-perdhe
  Tė gjithė shtrire e grire.

  Dhe prap sulm : „Mbi ta!mbi ta!“
  Mbi mijėrat e tjera,
  Iu shtir pėrmendsh te ziut pasha
  Sikur vershoj sketerra.

  Dh`ish nji perleshje e mbytje e mort
  E britem e tmerruar,
  U mbraps pashaj, i tundur fort,
  Me ushtarėt e gjysmuar.

  Dhe te plagosurit e shkrete,
  Mes fushes se mejdanit,
  I la plot plage e gjak e et
  Dhe ashk kundėr Sulltanit.

  Kėshtu bėn Luma sulm shqiptar,
  shkon vrake e lum gjaku :
  Rrok pushken plaku qindvjeqar,
  Dhe shtatevjeqar cunaku.

  Por kur u mbraps Shefqet Pashaj
  Me ushtarėt e gjysmuar,
  Nji lajm i keq pėr kuj e vaj,
  Ne zemr`e pat pikuar :


  Ne Qaf t`Agrit ku si horr
  Bedri Pashaj vraponte,
  E pret ne ball nji mirditor
  Qe shtiu e po kendonte:

  S `del dot ti turk e turqeli ,
  Prej atmes mirditore,
  Tė shtrine ne prite e ne frengji
  Mirėdita plumbmizore."

  Kėshtu Mirėdita kish adet,
  Kur turku vjen ta ngas,
  ne prite e ne mejdan pėrvjet
  Nga nji pasha ta vrase.

  Shko shpejt, mos hash dhe ti nji plumb,
  Shefqet Pasha, ne kokė :
  Dhe bėnte Lumen troke e shkrumb,
  Tė bėri shkrumb e troke.

  Dreken perjasht ne karakoll,
  Nis shpejt llandon , hamshore,
  Dhe darken brenda ne Stamboll,
  Sa shpejt e bėn nji fore :

  „ Me faj e turp, Sulltan-Baba,
  Po kthehem i ngarkuar,
  Se Mehmet Shpendi ish katalla,
  S`do mbret pėr ta sunduar;

  As Ded Gjo`Luli s`do ne Hot
  Mbi krepat tmerrimtare ,
  Ku as shqiponjat s`ngjiten dot,
  Veq djajte shqiptare;

  Dh`as Luma s`te le nder aspak
  Qe te sulmosh i pari :
  M`i pari, thotė, ku rrjedhe gjak,
  Sulmon vetėm shqiptari;

  Dhe thotė ajo bėn sulm shqiptar,
  Rrjedh vrake e lume gjaku .
  Rrok pushken plaku qindvjeqar
  Dhe shtatvjeqar cunaku"
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga Lasgush Poradeci. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Lasgush Poradeci.

  Mesazh nga Administratori Mon 16 Apr 2012, 10:35

  KAMADEVA

  Mendoj e shkoj nga pak
  Si gjithemone,
  Me shpirtin zemerak
  Ne rrugen tone

  Atje ku ma ringjall
  Aq lete e qete,
  Ne gjirin tim nje mall
  Te mjeren jete;

  Ku silleshim te dy,
  Me te baritur,
  Me desherim ne sy,
  Me shpirt te ndritur;

  Ku regetin dhe sot
  Me ato kujtime,
  Bucimi gjeme-plot
  I zemres sime.

  Bucimi durimtar,
  Qe pat kaluar,
  Me zjen plot mall e zjarr
  Ne krahruar.

  O mall!O dashuri!
  O yll!O djelle!
  Sesi me djeg ne gji,
  Ne zemer felle!

  Sesi me ndjell qe larg,
  Me ndrit perfare,
  Me dritat varg e varg
  Vetetimtare!

  Me shfaqi perandej
  Sa yj qe jeni,
  Sa vasha qe ju ndjej
  Ndaj vini e veni,

  Ndaj derdhni aq pergjerim,
  Dyke kundruar,
  Ma tundni shpirtin tim
  Te ngashruar,

  …Dh`ashtu , posi dikur
  Nga largesira,
  Me del plot hir e nur
  Ajo m`e mira.

  Ner shoqe perseri
  Si ne vegime,
  Ngarkuar me stoli
  Del shoqja ime.

  C`kundron ashtu kur del,
  Ti moj e mira
  Kur hapalete shkel
  Mi lartesira?

  Permi kodrine atje
  Menjanur bote,
  M`u shfaq plot hare,
  Fshehtesiplote.

  Sodisnje ne vegim,
  Ndaj mbremehere,
  N`at afsh e kuqerim
  Permi lugjere;

  N`at afsh perendimor,
  Dyke vershuar
  Si pluhur qiellor
  I peraruar;

  Fermonte nje fermim
  Ner dege e flete,
  Vengonte nje vengim
  Nje kumb i fshehte;

  Dh`aq enderr` e vasheri
  Dyke percjelle.
  Jehonte pyll` i zi
  Me duf te felle.

  Mes pyllit bucimtar,
  Gjith mugetire,
  C`u ndje mi leshnje e bar,
  N`at celtire?

  Ne mbremjen q`u perflak,
  Si prush magjije
  Ku zbardhoje si zembak
  Plot drite e hije.

  …Kush erdh e kush filloj
  Te kuvendoje?
  Kush pak sa belbezoj,
  E mbet pa goje?

  …Pa goje, o zemer ti,
  Kjo fjala jote!
  Pa fjale, o dashuri,
  O gojeplote!

  Dhe n`ate mugellim
  Ti hijendritur
  Tu dhims aq desherim
  Aq ze i nemitur.

  Dhe qeshe miturisht,
  Moj miturore
  Dh`u skuqe virgjerisht,
  Moj virgjerore ;

  Dhe skuqur qe te dy
  Pa goje e fjale,
  Veshtruar sy-nder –sy
  Zemer-vale;

  Dhe ngrire, o dashuri,
  pa kuvenduar,
  Pushtuar gji-per- gji
  Sy- perenduar.

  U shquan hene e yll
  Ne mug te vone,
  Ndricuan n`at pyll
  Takimin tone;

  …Dhe pyll i ndezur n`ar,
  Q`u tund nga vendi
  Gjemoj tingellimtar
  Si gjeme ergjendi.

  Ja , shoqeze tashi,
  Dhe mbremja vate,
  Po ndehet nj`ag i zi
  Nji cipe nate.

  Limeri u mbush perplot
  Me shkrumb e hije
  Ne t`ikim s`ikim dot
  Prej kaq magjije.

  Dhe ja po mbreteron
  Nat` e nxiruar,
  Dhe nata na mbulon
  Dyke kenduar.

  …O nate!O embelsi!
  Limer i fshehte!
  O mall!O dashuri!
  Pergjithejete!

  …Dhe terr` i madh si ra
  Mi male e fusha,
  Ne zbritem ca-nga-ca
  Neper legusha.

  …Shendrinin permi ne
  Yjet e larte,
  Na puthnin plot hare
  Me puthje t`arte,

  …Dhe dridheshin perposh,
  Mi vese nate,
  Nen` hapin vogelosh
  Te kembes sate.

  Nen` hapin miturak,
  Mbi vrage e flete,
  Zembaku vjeshtarak
  Anohej lehte;

  …Leshonte myshk e afsh
  Najazm` e shtruar,
  perkulej si mendafsh
  I dritheruar;

  Dhe binte therori
  Permi lendine
  Rigoni fill qiri
  Per dashurine.

  …Lendine e lule e bar,
  N`ato lugjere,
  Ne valthin blerimtar
  Plot dumbushere;

  Dhe leshnje e push i ri,
  Dhe gjeth i holle,
  Qe bij si flauri
  Dhe posi fjolle,

  …Nen` hapin dashuror
  Ishin nemitur,
  Nen` hapin dashuror
  Kishin dremitur.

  …Dhe s`dilte as pipelim
  Nga pylli i qete,
  Dhe s`dilte as regetim
  Nga zemr` e nxehte;

  Dhe puthej me cdogje
  N`aq hije e nate,
  Pushtuar pergjithnje
  Zemr` e pamate.

  …Po ja se qielli i tund
  Enderrat e qeta
  Prej heshtjes se pafund
  Ku flinte jeta;

  Dhe ja, se per nje cas,
  Si pa kujtuar,
  C`jehoj qe lart me gas,
  Me kumb te shuar.

  Ja pasi n`enderrim
  Lumturi-dehur,
  Ne qiell nje murmurim
  Zu papandehur.

  Dhe n`ate qetesi
  Te vetemuar
  N`aq heshtje e harmoni
  Te pambaruar,

  Nje keng` e larte u ndje,
  Me plot jehona:
  Kendonin permbi ne
  Dy shpirtrat tona.

  Kendonin qiellorisht
  N`at` hof te vone,
  Levdonin lavderisht
  Takimin tone,

  Dhe ne nje melodi
  Te dy te tretur,
  Prej nimfave n`ajri
  Te pershendetur,

  Bashkuam keng` e gas
  E ngazellime
  Me serafime pas,
  Kenge sublime.

  Plot endje, plot hare
  Dore-per-dore,
  Kenduan permi ne
  Cetat qiellore.

  Gjemuan yj` e qjej
  Nga gung` e larte,
  Kumbuan tejpertej
  Me tinguj t`arte :

  Si dy qirinj n`altar,
  Flakebashkuar,
  Q`i djeg e tret me zjarr
  Drit` e pashuar,

  Dy shpirtat, ne valim
  Dyke soditur,
  Kenduan me adhurim
  Flakezhuritur;

  Himnuan si n`altar,
  Me himn te dlire,
  Plot afsh e mall e zjarr
  Tretur e shkrire.

  Dhe tretur Dashuri
  Perposh ne fare!
  Ah, shkrire, o Dashuri,
  Pervelimtare!

  Dhe prape qe te dy
  Pa goje e fjale,
  Veshtruar sy nder sy,
  Zemer-vale!

  Dhe prape , o zemer ti,
  Pa kuvenduar,
  Pushtuar gji-per-gji,
  Sy-perenduar.

  …Dhe qeshte dashurisht,
  Moj dashurore,
  Dh`u skuqe nuserisht,
  Moj nuserore.

  …Dhe n`ate perqafim
  Te lumteruar,
  qe zjen ne shpirtin tim
  Dyke valuar;

  Ne dufin qe buqet
  Me dritherime,
  Qe zbriti mun ne det
  Te qenies sime;

  Rremovi me rremim
  Ne kraharuar,
  Trazovi me trazim
  Te shenteruar;

  Qe me kurore i thur
  Zemrat bujare-
  Ah c`beme ashtu sikur
  S`beme gje fare?

  …Ah, c`beme ashtu,ashtu
  Kaq neme e gjeme?
  Cfar beme ashtu, bubu!
  Sikur gje s`beme?

  Si ndrite, o lumturi,
  Per dashurine!
  Si zbrite, o dashuri,
  Per ne gremine!

  Si na largoj aq shpejt
  Nat` e nxirosur,
  Dhe s`mbetme krejt-e-krejt
  Ngrire e ngurosur!

  Ngurrosur qe te dy
  Pergjithemone
  Me shpirtin tone aty,
  Me trupin tone!

  O ndarje!Peshtjellim!
  Pishtar i shuar!
  O Kamadeva im
  Shigjetehelmuar;

  Demon me sy si zjarr,
  Qe jep shkendija,
  Shkelqen vezellimtar
  Nga bukurija,

  Dhe si nj` efeb i ri,
  Plot rreze e hije,
  Leshon mi syte e mi
  Verbim-magjije;

  Shtje syte e na persysh
  Me sy te nxehte,
  Na copton me dysh
  Te bardhen jete;

  Veren e buzeqesh
  Fort i zilisur
  Ze peshperin ne vesh
  Dyke shastisur.

  …Zili, Demon!Demon!
  Thumb e perone
  Tmerrisht ty te pershkon
  Prej endjes sone!

  …Dhe mjaft!Demon, Demon;
  Zili-perskuqur,
  Tmerrsisht ti urdheron :
  Mjaft buze-puqur!

  Dh`e josh me ledhe e vrer
  Zemren e ngrate,
  Na zbret perposh ne terr,
  Neper mesnate;

  Per ne gremine e hon
  Na zbret per-dore
  Atje ku rri mi fron
  Ndarja mizore!

  Ku prehet e na grish
  Nema dhe gjema
  Ne bazen kineserish-
  Neserej mbrema-

  Do vemi posi sot
  N`ate kodrine,
  Ku ngopet zemra plot
  Me dashurine.

  Dhe zbritme e beme fli
  Te madhen shije-
  Nektar e ambrozi
  Prej gjithesije

  Dhe s`ardhme perseri
  S`u pergjeruam
  Ne britme e dhemshuri
  Humbme e u shuam.

  …Dhe britme e peshtjellim
  Shpje lart jehona :
  Tronditen me tmerrim
  Dy shpirtrat tona.

  Sikur ra qiell` i zi
  Qe lart me buje
  Sikur me lemeri
  Leshoj nje kuje.

  Keputen larg e larg
  Yje dhe bote
  Vershojne varg e varg
  Lumenj me lote;

  Gremisen qiell e dhe
  Si na kundrojne;
  Dy shpirtrat permi ne
  Zen` e renkojne…

  Dhe ne po shtrydhim lot
  Deshperimtare,
  Ndaj vame e s`ardhme dot
  Dh` u patme ndare

  Shendrijme n`arrati,
  Te ngasheryer
  Ngjerojme vrer e zi
  Zemere-thyer.

  …Ku je q`ashtu me ndjell
  Me ato kujtime,
  Me ngreh perdrejt ne qiell,
  O motra ime!

  Me shfaqesh n`engjellim
  Si dikurhere,
  Zembak plot kundermim
  I pamarr`ere ;

  Me sy me vetullon
  Sy vetullushe,
  Ne krah me fluturon
  Krah-fluturushe;

  …Perhap ergjend e ar
  Ne cipe nate,
  Me jep te pi nectar
  Prej lules sate

  …Klepit me sy palloj,
  Posi ner gjume,
  Vashe edhe nuse moj,
  E embel shume,

  Dhe me ate sy paqtor
  Ma derdh ne duar
  Ah, hirin vajzeror
  Te pa cenuar

  Gremisen qiell e dhe
  Ndaj na kundrojne!
  Dy shpirtrat permi ne
  Me pervajtojne;

  Mahnitet me tmerrim
  Krijes` e tere
  Per t`embelin perqafim
  Qe patme bere;

  Oh laqe-derdhur haj!
  Plot permi faqe
  Si prill edhe si maj
  Plot manushaqe!

  Per ndarjen si mosgje,
  Si per mandate,
  Qe s`prehemi dot me
  Dite dhe nate;

  Qe s`me defren me dot
  Me bukurine,
  Me tret me mall te kot
  Mua te zine.

  Me mallin pergjimtar
  Bej hap pas teje,
  Te shfaqesh, fill llastar,
  Si fill rrufeje:

  …Kurm-holla si gargi
  Per mesi thyer,
  Shtat-hedhura-selvi,
  Vaj-ere-lyer;

  …E hepuara si bar
  Llere-kulluar,
  E qruara si ar,
  Gji-qumshtuar

  Je vese a menje a je
  Bryme a debore,
  Hirploteja mi dhe,
  Vetull-kurore.

  …Je hene a djelle a yll
  Vetetim-nalte,
  Kaprolleja ne pyll,
  Rritur me mjalte.

  …Sic hithnje shkrepetim
  Kur ta sodita
  Te ndezurin veshtrim
  Me shtat drita,

  …M`hedh syte kur-e-kur,
  sy-qengjerushe,
  Fatijeza plot nur,
  Oh fat-mirushe!

  U happen per cudi
  Qiell e qendrese
  Dhe posi perendi
  Del nje krijese.

  Dhe zbriti permi ne
  Nje gjeraqine,
  Te prishe bote e dhe
  Me bukurine.

  Dhe zbrite e re perposh,
  Ti moj cudia,
  Qe driten t`ua verbosh
  Syve te mia.

  Me c`gaz e me c`magji
  Me pate ndritur
  Ne t`errtat fellesi
  Kur pate zbritur;

  Kur zbrite n`ate terr
  Te zemres sime
  Qe rridhte vaj e vrer
  E sheremtime

  Me petk per kremterim
  Me pate veshur,
  Me zulm e me shkelqim
  Te buzeqeshur.

  Perndrite me lavdi
  Shpirtin e nxire
  Qe breng e dhemshuri
  Pat psheretire;

  Qe ndezi yj e djej
  Te dashurise,
  Dh`i vari neper qjej
  Te gjithesise;

  Qe fjalet mjeshterisht
  Me radhe i stisi
  Dhe kaq cuditerisht
  Per ty i stolisi.

  …Po sot as dhe me s`di,
  Jam a s`jam gjalle,
  Se mua kurrsesi,
  S`ma nxore malle.

  …Perpiqem e lengoj
  Me mall te trere,
  Kerkoj e ligjeroj
  Dere me dere;

  Per gushen te kendoj
  Per supe e llere,
  Per krahet si vargoj
  Thurur tertere,

  Per afshin n`ate gji ,
  Ku qan bilbili,
  Ku del nje merudhi
  Prej trendafili.

  Si fshihesh nene dhe
  Ne varr mbuluar
  O drita qe nuk ke
  Te perenduar!

  Si s`mund ah, si nuk mund
  Ta them me emer,
  Nje breng qe mun ne fund
  Duroj ne zemer!

  Si tingull me godet
  Zemr` e zhuritur,
  Leshon tallaz si det
  Dyke bucitur.

  Me shpate mes-per-mes
  Jam i pershkuar,
  Me zjarr qe kurre s`vdes,
  I perveluar.

  S`e merrja dot mi dhe
  Me ment` e mia,
  Qe shpate e prese e teh
  Kish dashuria.

  Zu dera kercellin
  Dole, te pashe-
  M`u muarr ment` i ziu
  S`u mbajce e rashe.

  Ty faqja t`u perflak
  Si zere maji
  Te dy s`u puqme aspak
  Na mori vaji.

  Dh`as qasemi me dot
  Nga mardh` e fshehur,
  As puthemi me dot
  Nga vaj i skrehur.

  Soditemi me sy,
  Me goje s`flasim,
  Nemitemi te dy,
  Durojme e s`plasim.

  Se nj` ang me gjeme plot
  Ne zemr` e kemi,
  Dhe njeri-tjetrin dot
  Nuku i-a themi.

  O zemer!O durim
  I padegjuar!
  O shpirt!O pervelim
  I patreguar!

  Do qaj mallin tim
  Dyk` e soditur
  Te shoh me ngasherim
  C`drite e ka ndritur;

  Mos ay nimb i ri,
  Si pah debore,
  Mos ajo dlirtesi
  Pareverore;

  Mos ay perendim
  Kur e takova,
  Mos ai dritherim
  Kur e pushtova;

  Mos ajo mituri
  Plot hije e shije,
  Mos gjith ajo magji
  Prej cuperie.

  Ti s`vjen, o mall, ti s`vjen
  Per te-dyte-here,
  Dhe zemra ime zjen
  Si ne sketerre;

  Perplasem si tallas
  Tere trazire
  Gajasem e bertas
  Ne shkretetire:

  Ku je, ti mall!Ti mall!
  O jeta!jeta!
  Sa larg qe zall me zall
  Mezi te gjeta!

  Ah, ku `sht` ajo perri,
  Qe kam takuar,
  Qe me dhuroj ne gji
  Zjarr te pashuar!

  Ah, ku `sht` ajo, ajo,
  Qe dashuroja,
  Dhe llaftaroja, ah,
  Kur ta shikoja!

  Mendoj e shkoj nga pak
  Si gjithmone
  Me shpirtin zemerak
  Ne rrugen tone.

  Atje ku ma ringjall,
  Aq lete e qete,
  ne gjirin tim nje mall
  te mjeren jete;

  Ku silleshim te dy
  Me te baritur,
  Me desherim ne sy
  Me shpirt te ndritur;

  Ku regetin dhe sot
  Me ato kujtime,
  Bucimi gjemeplot
  I zemres sime.

  Bucim durimtar
  Qe pat kaluar,
  Me zjen plot mall e zjarr
  Ne kraharuar.

  O mall!O dashuri !
  O yll! O djelle !
  Sesi me djeg ne gji,
  Ne zemer felle !

  Sesi me ndjell qe larg,
  Me ndrit perfare,
  Me dritat varg e varg,
  Vetetimtare !
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga Lasgush Poradeci. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Lasgush Poradeci.

  Mesazh nga Administratori Mon 16 Apr 2012, 10:36

  KENGA PLEQERISHTE

  O kenge pleqerishte ! Ti vjersh` e Vendit tem!
  Ti fjale qe me dhimsesh e qe me ben ujem! ( turbullon)
  Tani jam desheruar se largu te me vish :
  Degjoju , as degjoju! moj kenge pleqerish!

  …Ne hije te kasolles qe nxin nj`atje mi mal ,
  ja nis me ze te shtruar… ja merr me dal – nga - dal… ;
  Ja thua me te dhemshur… ja thua me te qare…,
  Ja dredh e perveluar…ja zjen… e ja heq zvarre…;
  Pastaj fillon te ngrihesh , e nis e ja therret :
  Dh `aq lehte – e ngreh se poshti… aq fort e shpje perpjet…,
  Aq dyke mermeruar me ze te parpalitur
  Renkimi – i zemres sate ronitet me te ngjitur…,
  Sa … qe nga lartesira ku vate fluturoj…,
  Me sulm e ulerime keputet si perroj…
  E rrjedh per tatepjete prej kulmit qielluar
  Si bresher i therrmuar… si lot i perveluar…; -
  Pastaj te shuhet zeri…e rrihesh…edhe vdes ;
  Mjerimi i vetevetes te thjevi mes – per – mes :
  Se felli - e pa meshire te thjevi dhembja jote ,
  Deshir` e varferuar e kenges magjiplote !

  O kenge pleqerishte ! O vjersh `e vendit tem !
  O fjale qe me dhimsesh , e qe me ben ujem !
  O mall ! O psheretime ! O vaje ! - O lot i zi !
  O shpirt i perveluar qe qan ner syt ` e mi !
  Si ngrihet qe nga deti nje vale – e desheruar :
  Nga fund ` i zemres sate ti ngrihesh dyke vuar ;
  E prape posi vala , qe bie serish ne det :
  Ti bje ne fellesiren e zemeres se vet .
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga Lasgush Poradeci. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Lasgush Poradeci.

  Mesazh nga Administratori Mon 16 Apr 2012, 10:37

  MBARIM VJESHTE

  Fluturoj dhe shterg` i fundit,madheshtor, me shpirt te gjore
  Dyke shkuar qe – me - nate siper malesh me debore…
  Iku rend` e i permallshme, dhe me sqep te ti te forte
  Zotriut q` i la folezen i trokiti mun ne porte…

  Pra, me s` duket shpes` i fatit prapa bujqesh dhe ploresh,
  Prapa brazdes se rezuar hap – me – hap prej qe maloresh;
  Me s` degjohet ner ugare te kercase miu i hirte,
  Vdiq neperka pikelore ndaj blatisht* e shkretetirte.

  Dheri - i mardhur prej thellimi dirgjet heshtur nene bryme,
  Fryn veriu ne pyll te thate me zemrim e me fertyme*,
  E si shtohet cingerima…ja! se ku dinak dh`i vocerr…
  Neper gardh – e neper ferra derdellet gazmor nje cocerr*!...

  O ! sa hir qe kishte shtergu, aq fisnik me shtat te gjore,
  Kur bariste dal – nga – dale , - posi dhender me kurore!...
  E kur prane i vinte krilla, qe shendrij ne kraharuar,
  Me sy lart, me hap te matur – posi vash` e nuseruar!..
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga Lasgush Poradeci. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Lasgush Poradeci.

  Mesazh nga Administratori Mon 16 Apr 2012, 10:38

  Tė kėrkova me qiri
  .........Kėngė

  Tė kėrkova me qiri
  Flokė-ndritura-flori,
  ..........Edhe mbeta -
  ..........Si s'tė gjeta -
  Me njė breng' nė gji,
  Breng tė fshetė-oji!

  Tė kėrkova me qiri,
  Shtat-vėrvitura-selvi,
  ..........Edhe rashė -
  ..........Si s'tė pashė -
  Me njė vaj tė zi,
  Vaj tė rėnd'oji!

  Tė kėrkova me qiri,
  Mes-kėputura-gargi,
  ..........Edhe ndjeva -
  ..........Kur t'a theva -
  ē'ėshtė dashuri,
  ē'ėshtė dashuri.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga Lasgush Poradeci. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Lasgush Poradeci.

  Mesazh nga Administratori Mon 16 Apr 2012, 10:39

  Zemėrimi jonė

  Si tė t'a them tė shkretėn vojtje qė ndjej nė zemėr ēas-pėrēas,
  Atė durim tė padurura tė zemėrimeve pa gas.
  Tashi zė ēel njė vrer nė buzė, tashi zė ndrin njė vaj nė sy,
  Edhe tė dhemb mė keq se mua, edhe mė dhemb mė keq se ty.

  Kjo kėng' e fellė e heshtjes s'ate, vėshtrim'i derdhur gjithė pėrdhe,
  Stolitė e hireve tė tua ndaj shkon me turp si nuse e re,
  Dhe kaqė mijė dashurira, kaq dhėmbshuri qė s'thuhet dot,
  M'a mbushin plot tė mjerėn zemėr, vetėm me gas, vetėm me lot.

  E pata pyetur vetėveten, me t'j-u pėrgjigjur vetvetiu-
  Pse kaqė zi ti motra ime, pse kaqė vrerė unė i ziu:
  Nuk paske qėnė vrer e zi, po qėnke vetėm dashuri,
  Qėnke njė dritė fshehtėsije plot bukuri! plot bukuri!

  Dhe mė pėlqen ah zemėrimi ndaj vjen e shkon e qesh e qaj'
  Ndaj ri mendohem duke pyetur: a mos ke faj? a mos kam faj?
  Dhe ja! m'a fal ēfardo mėrije! dhe ja! t'a fal ēfardo mėri!
  Dhe mė mbush prapė plot me dritė, plot me tė ėmblėn dashuri.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga Lasgush Poradeci. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Lasgush Poradeci.

  Mesazh nga Administratori Mon 16 Apr 2012, 10:39

  Posi burbuq' e trėndafilit

  Posi burbuq'e trėndafilit qė ēelte-e fshehur afėr nesh,
  Tė ēeli buza miturishte e mė njė ēas t'u nėnėqesh;
  Ahere hargu i hepuar t'a ndau pėrmes mė dy thelpinj...
  E t'a shijoj me ėmbėlsirė veshtrimi im qė mė s'm'u nginj.

  Tash burbuq'e buzės s'ate i riti gjėndėrat sė rish...
  Ajo zu lėng prej luleshtrydhjesh dh'u skuq me zjar prej kulumbrish
  Ajo u ndes e mori valė, ajo u doq, ajo u poq,
  E po me fal e dėshėruar njė mall tė fellė-edhe pa shoq.

  Fillon mė dhemb ah dashurija, e ndjej njė brengė-e ēqetėsim,
  Mė pėrvėlon buz'e zhuritur drejt mun nė fund tė gjirit t'im,
  Pa dhemshurisht e duke vuar prej shpirtit t'ėnd kur e thėthi,
  Si llaftarinė-e puthjes s'ate kuptoj nė shpirt njė llaftari.

  Sponsored content


  poezi - Poezi nga Lasgush Poradeci. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Lasgush Poradeci.

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Fri 09 Dec 2022, 00:16