Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori Mon 27 Feb 2012, 11:45

  DIETAT

  Sa njerėz
  vuajnė nėpėr botė,
  me dieta lloje - llojesh...

  Tė mendosh hollė
  pėr njė problem,
  s“mjafton tė dobėsohesh...
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori Mon 27 Feb 2012, 11:46

  SHPIRT FEMĖR

  Nėse sė dyti do rilindja,
  Pyetur nga zoti mė parė,
  Nė doja te isha vajzė apo djalė,
  Pėrgjigje do shkruaja pritjeve,
  Me lotė jo me fjalė.

  Nėse sė dyti do rilindja,
  Pyetur nga zoti mė parė,
  Nė doja tė isha vajzė apo djalė,
  Pėrgjigje do shkruaja nė hėnė,
  Me puthje jo me fjalė.

  Nėse sė dyti do rilindja,
  Pyetur nga zoti mė parė,
  Nė doja tė isha vajzė apo djalė,
  Pėrgjigje mėngjeseve do shkruaja,
  E pakohė, ndaj s“do kuptohej fjalė.

  Nėse sė dyti do rilindja
  Pyetur nga zoti me parė,
  Nė doja tė isha vajzė apo djalė,
  Skuqja e purpurt do mė pėrshkonte.
  A skuqen meshkujt vallė?
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori Mon 27 Feb 2012, 11:46

  POETĖT

  Poetėt...ah...poetėt,
  ...............ē“njerėz qenkan,
  ...................................vallė?

  Lindin,
  ..........tė dashuruar,
  ..................dhe vdesin beqarė.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori Mon 27 Feb 2012, 11:47

  Kur qesh me ty

  Nėse e nesėrmja pėr kafe,
  Mjergull do mė servirė,
  Dhe mėngjesin s“do mund,
  Ta shoh si mė parė,
  Me ty do vazhdoj tė qesh,
  Unė pėrsėri do qesh...
  Aspak s“do mė mbetet,
  Njė shije e vrarė...

  Do t“i them njė dite,
  Pėrseri "mirmėngjes",
  Tė gjithėve!
  Dhe nėse kėmbė njeriu s“do shoh,
  Ndodh shpesh qė boshe,
  Ditėt mė duken,
  E netėve,
  Fytyra tė dashura njoh...

  Me ty do vazhdoj
  Tė qesh pėrseri,
  Aq kohė,
  Sa mendimet lirshėm do shėtisin,
  Mos kujto se jetės,
  Gjithēka mund t“i thuash,
  Ndodh ndonjėherė qė,
  Ėndrra dhe guximi tė braktisin...

  Por unė do vazhdoj
  Tė qesh pėrsėri,
  Dhe jehonėn-zė,
  Do pres tė mė rikthehet,
  Kur me tėnden orė
  Tė kesh arritur ti,
  Njė ditė do ketė vdekur,
  Njė natė do nisė tė dehet...
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori Mon 27 Feb 2012, 11:47

  Pėrsėri ne

  Lexoja prej ditėsh
  tė njėjtėn faqe,
  mbaja pėrthyer cepin
  e sė njėjtės fletė,
  lėkundesha tė njėjtit vend,
  si guaska prej valėsh,
  me shtėpizė nė det.

  Dėgjoja prej ditėsh
  tė njėjtėn muzikė,
  kėrceja tė njėjtin ritėm
  pėrsėri...pėrsėri...pėrsėri,
  ashtu si hėna me diellin,
  qė thonė prej vitesh
  bėjnė bashkė dashuri.

  Dhe ashtu muzikė-humbur,
  ktheva fletėn pas, kureshtare,
  tė lexoja nje faqe tė re...
  por pėrsėri iu riktheva
  tė pėrthyerės fletė.
  Zhubrosjes sė saj,
  gjendeshim ne...

  Pėrsėri ne!
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori Mon 27 Feb 2012, 11:48

  Mė shkruaj njė letėr

  Dikur ishte ndryshe,
  kur letra-dashurie
  shkruheshin,
  e gėrmat pa kalorės,
  tė vinin ndėr duar
  dhe nėse ndonjė lot
  rrėshkiste faqeve,
  (ėmbėl shijonte)
  ndėrkohė qė mall ndihej,
  dhomės pėrshkuar...


  Ishte ndryshe atėherė,
  kur ēdo gėrmė,
  pėrkėdhelje trupash
  do sillte pranė...
  e dritaret gjysmė-hapur
  ndiheshin,
  (dhe pse mbyllur),
  e melodi flauti luhej,
  me erėn qė frynte,
  nga ēdo anė...


  Dikur letra dashurie
  shkruheshin,
  dhe pse ndonjė pikė-bojė,
  do derdhej nė te...
  s “pėrdorej gomė,
  as vrenjtej kush,
  ēdo gjurmė lėnė,
  lutje-nate ishte,
  pėr ndonjė puthje,
  a dėshirė pėr zė...


  Dikur e bardha letėr,
  (kjo drithėrimė dashurie)
  shndėrronte dy tė dashur
  nė poetė...
  por sot ėshtė ndryshe,
  fare ndryshe,
  mungojnė,
  tė bardhėt pėllumba,
  dhe nėse qiell ekziston,
  apo kudo, gjėndet fletė...


  Ndaj hesht njėherė
  dhe mos mė fol,
  por shkruamė njė letėr,
  ashtu, siē shkruhej dikur...
  dhe qiellit pėrsėri,
  do fluturojnė pėllumba,
  e unė nėn tinguj flauti,
  (e lumtur)
  gėrmave tė tua,
  do kem humbur...
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori Mon 27 Feb 2012, 11:49

  Det, o deti im

  Lėrmė tė endem
  dallgėve tė tua,
  nuk munda dot mike
  t“i bėhesha borės,
  sado egėrsi
  tė ftohtave brigje,
  e di, vjen njė ditė
  do ma zgjasėsh dorėn...
  Ndaj lermė ti, lermė...
  tė gjendem pranė teje,
  dhe nėse fundėsirės
  zhytur do mbetem...
  nė u zgjofshin ėndrrat
  dielli do mė presė,
  pa u tharė o det,
  nuk kam frikė tė tretem...
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori Mon 27 Feb 2012, 11:50

  Valė pritėse

  Kur ti nuk je,
  Tė nesėrmen e pres njė ditė mė parė,
  Tė sotmen, harresės ia dhuroj,
  E djeshmja duket mėngjez i marrė...
  Dhe nėse vėshtrimin ma vjedhin retė,
  Qiellit dy vėnde bosh i duken,
  Ndodh qė njeriu dy-herėsh ndihet,
  Nėse dy shpirtra veē nė njė struken.


  Kur ti nuk je,
  E qeshura tė vjetrin parfum kundėrmon,
  Cdo ecje kalimtarėsh bezdis dhe rrugėt,
  Nė tė zbrazurėn mbrėmje ku veē shi, shijon...
  Por nėse qepallat shndėrrohen nė varkė,
  Qė ashtu uritur lundrojnė nėpėr det,
  Vetė shkėmbinjtė pėrulen dhe shijojnė si valė,
  S“je gjithmonė i humbur kur ti nis e pret!
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori Mon 27 Feb 2012, 11:50

  Foshnja mbi letėr

  Ajo lindi njė fėmijė me tė,
  Dhe pse qarje foshnje,
  Askund s“u dėgjua...
  Dalloi fjalė tė lėvizin,
  Mes tė shkrirėve qerpikė,
  E bukurisė sė tyre u harrua...

  I dha emėr njė foshnje,
  Dhe pse nuk preku
  Lėkurė me duar ...
  Poreve tė trupit,
  Ajėr ndjeu,
  Njė lindje, e kish“ mrekulluar...

  Me tė krijoi njė fėmijė,
  Qė s“ia mėsoi
  Kurrė gjininė...
  E ē“rėndėsi,
  Nė djalė ishte, a vajzė
  Kur fytyrės ėndėrroje dashurinė...

  Ata lindėn njė fėmijė,
  Pelenash mbėshtjellė,
  Me tė bardhat fletė...
  Nuk qante foshnja,
  Por ajo,
  Vetė jeta, kishte prekur jetė...
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori Mon 27 Feb 2012, 11:51

  BARASVLERĖ

  Pėrkulu, 

  nė do tė mė puthėsh,

  s“jam aq e gjatė 
sa ti...  Zgjatu, 

  nė do tė mė duash,

  zvarritja s“ka vend
nė dashuri...

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori Mon 27 Feb 2012, 11:51

  Mollė dimri

  Kur tė kesh 

  tradhėtuar njėherė,
  
gjithēka do duket
  
tjetėrsuar,

  memorjes do kėrkosh
  
tė shkuarat ditė
  
t“i flijosh,
  
apo t“i mbysėsh 

  me tėndet duar...  Pa ndryshe do nisėsh
  
tė shijosh,

  tė ndaluarėn mollė, 

  qė dimrit, 

  veē pėr ty piqet,
  
dyshimshėm, 

  do shohėsh kalimtarėt,

  por nga mendja,
  
i fundit imazh,
  
kurrė s“do tė hiqet...
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori Mon 27 Feb 2012, 11:52

  O nėnė

  Do arrijė njė ditė,
  armiq kohe do jemi
  dhe nėse armiqtė
  tė tillė fytyrė s“kanė,
  ndodh qė sytė vetė,
  do kėrkojnė tė duan,
  tė shkuarat pendime
  qė hapėsirash ranė...

  As e ardhmja e qeshur,
  s“do ta japė shansin,
  tė kesh ende pranė vetes,
  atė qė tė krijoi,
  do arrijė njė ditė
  armiq kohe do jemi,
  prej duarsh do na merret,
  jetės do tė na shkojė...

  Nė ēdo trup njeriu,
  emri saj do mbesė
  dhe nėse lėkurės,
  fjalė s“mund tė gdhėnden,
  ėshtė e vetmja hije
  qė duam tė na ndjekė,
  dhe pse tė errėtat ngjyra,
  imazhit tė saj s“gjenden...

  Ti qė pėrjeton
  nektar qė tė qeshė mundet,
  shije e pagjumė
  jetės do tė mbesė,
  nuk je thjesht njė fjalė,
  por anije gjaku,
  o nėnė qė lind njerinė,
  o frymė qė s“mund tė vdesė!
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori Mon 27 Feb 2012, 11:52

  Vendi i shqiponjave

  Nga je o i huaj, qė botės vjen vėrdallė,
  I vdekur me frymė, ballit shkruar mallė,
  I vrenjtur fytyrės, me shpirt buzėndritur,
  Pa ngrėnė ndėr vite, lirisė uritur,
  Me krahėt shqiponjė, me kėmbė gjakosur,
  Nga je o i huaj, pas malesh marrosur...

  Gjer mbrėmjeve vonė, tė hekurtat duar,
  Zbutur mbi fėmijėn, ditės i vetmuar,
  Zgjuar natės akull, gjumi pa e zėnė,
  Nga je o i huaj, cilin vend ke nėnė...

  Jam nga atje larg, nga det i kulluar,
  Ku burimet s“shterin, muzika rri zgjuar,
  Ku s“kamja s“gjen vend, sofrėn ta pushtojė
  Ku miku s“lajmėron, por vjen kur tė dojė,
  Ku zemrat janė hapur dhe dyerve ēelsa s“lėnė
  Nga Kosova bijė dhe Shqipėria nėnė!
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori Mon 27 Feb 2012, 11:52

  Era

  E dua, pa i largohem,
  tė vijė tė mė ndjekė,
  nė emėr tė mė thėrrasė...
  Edhe nė ia mbyllsha
  tė vetmen portė tė hyrjes,
  s“do fle pa e ndjerė...
  Kush do dhe pa duar
  mundet tė trokasė.
  Dhe mėngjezi ndryshe,
  do jetė nga mė parė...
  Mbi qilim patalet
  gjurmė do kenė lėnė,
  flokėt pushpuritur
  ende tė pakrehur,
  por, ah ē“ajėr mali...
  Erė fryu mbrėmė!
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori Mon 27 Feb 2012, 11:53

  Pasion

  Puthu me mua, puthu
  dhe nėse s“tė quajnė dashuri...
  Gjithēka shėmbur mė parė do zgjohet ngadalė,
  se di cila shije do veshė emrin tėnd,
  nė s“qėnke si kushdo, je ėndėrr e pafjalė...

  Zgjohu me mua, zgjohu,
  dhe nėse heshtja tė ka rrėmbyer...
  Gjithēka kėmbėve shkrihet kur vullkanė pėrvėlojnė,
  ky ajėr qė shkėmbejmė s“guxon tė endet larg,
  tė verbrit shohin ndryshe, ndaj s“trėmben tė dashurojnė!
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori Mon 27 Feb 2012, 11:53

  Pritna, o vendlindje!

  Pritmė ti pritmė, unė s“kam pėr tė vdekur,
  As si e mbytur dhe as si e huaj,
  Rrėnjosur s“do mbetem, lulėkuqe e zbehur,
  As peshė-lehta, kėtij dheu harruar...

  Kujtimet e tua pelerinė s“do jenė
  Dhe nėse acari gurin mund ta ngrijė
  Pritmė ti pritmė, unė s“kam pėr tė vdekur,
  Asnjė lule e huaj, trupit s“do mė mbijė!

  Do jesh ti ajo, qė s“do t“ma lexosh mallin,
  Kjo gjuhė perėndie, kėdo do mbajė gjallė,
  Pritna o vėndlindje, askush s“ka pėr tė vdekur,
  Kushdo qė tė ka lėnė, ta ka dhėnė fjalė!
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori Mon 27 Feb 2012, 11:54

  Dheu i jetės

  Duarve do ta mbaj
  dheun ku ke shkelur,
  se vetėm dheu ėshtė ai,
  qė pa kushte
  mbi vete tė mban...
  e nuk pyet nė je i rėndė,
  i lumtur jetės
  apo dikush qė qan.

  Duarve do luaj
  me dheun ku ke shkelur,
  i vetmi qė tė pret
  dhe pėrcjell nga kjo jetė,
  ndaj pa kushte do ta dua,
  si tė fundit kafshatė-ėmbėl,
  qė gjithēkaje mė parė
  ti veshet shije e vėrtetė...
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori Mon 27 Feb 2012, 11:54

  Magji Lasgushiane

  Pa mundur tė heshtėsh pėrkundesh si valė,
  C'ju fal poezive, zė nga yti emėr
  Cdokush nuk tė njohu, pleqėrisė a djalė,
  Po kujt nuk ju gdhende me njė varg nė zemėr.

  Larguar sė larti, kurrsesi harruar,
  Nė botėn e saj, u qesh vetė dashuria,
  Magji Lasgushiane, qė rron e pazbehur,
  Burimit shuajmė etjen, me vargjet e tija.

  Cdokush nuk tė njohu pleqėrisė, a djalė
  Po kush pa tė njohur, hodhi tjetėr fletė,
  C'kuptim mund tė ketė poezia-fjalė,
  Lexuar nė s'tė ka, shijuar ty nė jetė.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori Mon 27 Feb 2012, 11:55

  THINJAT

  Dje pash thinjėn e parė,
  tek krihesha sot
  pash edhe njė tjetėr,
  ...kur isha fėmijė
  mendoja, thinjat qenė
  pėr njerėzit e vjetėr.

  Nesėr do jenė bėrė tre,
  pas ca muajsh
  nė dhjetra shumuar,
  qė flokė tė bardha
  do kisha njė ditė,
  vėrtetė kisha harruar.

  Dikur fėmijė mendoja,
  thinjat qenė vetėm
  pėr ata nė moshė tė thyer,
  por sot i dua thinjat,
  mendimi i ēdo dite
  m“i ka ushqyer!
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori Mon 27 Feb 2012, 11:55

  HĖNA KURIOZE

  Hapi derėn ngadalė
  dhe vėshtroi si flije,
  kėrkoi tė
  puthė
  frymėn e ngrohtė,
  por s“mundi
  dhe pse pa zhurmė
  u shfaq si
  hije,
  urreu ditėn qė zbardhi
  dhe e nxori nga dhoma
  pa dėshirė,
  u
  zhduk e gjora hėnė
  duke rendur,
  ndjekur nga dita,
  qė sapo kish“
  gdhirė.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori Mon 27 Feb 2012, 11:56

  Afrohu i pari...

  Afromu o i uruar, afromu,
  ti folmė i pari, ēfarė pret,
  gjithēka e thėnė s“ėshtė harruar,
  harresa sa dhimbja tė vret.
  Ndaj thuam“ mban mėnd ēdo minutė
  ēdo timen fjalė sjell ndėr mėnd,
  njeriu me kujtime ushqehet
  dhe un“ do e bėja nė vėnd“ tėnd.
  Me dėshirė do rrija vetmuar,
  e lusja ca kohė lėnč pas,
  pas zėnkės e para do afrohesha,
  e ti do gėzoje kur tė flas.
  Afromu o i uruar, afromu,
  ti folmė i pari, ēfarė pret,
  unė veē tė zemėruarėn po luaj,
  ēdo grua tekanjozet nė jetė!
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori Mon 27 Feb 2012, 11:59

  FUNDVJESHTĖ

  Sonte do hesht...
  Jam pemė fund-vjeshte
  me tė vetmen gjethe
  buzėve tė mia ngrirė.
  Do hesht sonte
  qė tė them ēfarė dua,
  kur para meje tė shfaqesh ti...
  dhe pse kudo, borė do jetė shtrirė.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori Mon 27 Feb 2012, 11:59

  Humbur

  Nuk ėshtė rastėsi kjo ditė shėndrruar nė gri,
  Njė diell mėngjesi qė s'u duk aspak,
  Ėndėrrės sė sotme s'u pa fėmijėri,
  Veē gjethe tė rėna qė shtruan nė park.

  Njė vjeshtė qė erdhi mė herėt se ti,
  Njė det qė pėrtoi tė lėvizė dhe valėt,
  Vetmuar u ndjeva nė verėn e ikur,
  Nė shiun qė nisi, mė humbėn dhe fjalėt...
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori Mon 27 Feb 2012, 12:00

  FLIRTIMI

  Secili ulur nė karrigen e tij,
  tė dy pėrballė...
  nuk e njohin njėri-tjetrin,
  ndaj nuk shkėmbejnė fjalė.

  Ndėrkohė qė s“flasin,
  ju puthen vėshtrimet.
  Stacioni vjen. Njėri zbret.
  Ja pra, ē“qenkan flirtimet.

  Sponsored content


  poezi - Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Thu 08 Dec 2022, 22:56