Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

3 posters

  Poezi nga Dritėro Agolli...

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 6 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori Sat 15 Mar 2014, 05:29

  Dritero Agolli - HESHTJA ...


  Cigaria u dogj gjer ne fund
  Mbi tryeze gjumi me mori
  Ne xham era perdet i tund
  Dhe hesht koridori.

  Me koke ne tryeze te flesh
  Te shohesh enderra te blerta
  Sa ndot!…Te zgjohesh e prap te gjesh
  Ne qoshe te vjellat e lena nga jeta.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 6 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori Sat 15 Mar 2014, 05:33

  Dritero Agolli - Nje Shkrepese


  Ndizmė, vėlla njė shkrepese
  nėn qiellin e zi,
  Njė shkrepese tė brishtė shprese
  nė errėsirėn me shi.

  Nė errėsirėn e dhjamur si pelte,
  Kur ndihet tė zbresė acar.
  E dini ē'do tė thote njė shkrepėse,
  Njė fije e hollė si bar ?
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 6 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori Sat 15 Mar 2014, 05:34

  Dritero Agolli- Nje Mendim Vetetimthi

  I humba te gjitha, po lypes s'u ktheva,
  S'ia zgjata doren askujt dhe veten e mbajta.
  C'u bene vajzat me te bukura Drita, Maria dhe Eva?
  Atyre doren me gaz mund t'ua mbaja.

  Po te gjitha ato u plaken si une
  Dhe bukurine e dikurshme s'e kane,
  Megjithate drejt tyre synoj nganjehere me shume
  Sesa drejt guhakerve me qyrk e fame.

  I humba te gjitha, me mbeten vetem kujtimet dhe kockat,
  Me mbeti lekura dhe bebja e syrit tok me shkendijat.
  Tani perballe shtepise sime kendojne bretkosat,
  Gezohem se jane te gjitha te mijat
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 6 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori Sat 15 Mar 2014, 05:35

  Dritero Agolli - Nė Vendin Tim E Nė Vendin Tėnd

  Nė vendin tim e nė vendin tėnd
  Nė vendin tim e nė vendin tėnd
  E shpojnė lakren, i hedhin mėnd.

  Nė vendin tim e nė vendin tėnd
  Ty te kruhet, tjetrit i dhėmb.

  Nė vendin tim e nė vendin tėnd
  Hėnėn si petull e pjekin nė shkėmb.

  Nė vendin tim e nė vendin tėnd
  Njė i ēmendur, njė vend e ēmėnd
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 6 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori Sat 15 Mar 2014, 05:46

  Dritero Agolli - KUR NJĖ MĖNGJES

  Do te jete mengjes e une do te vi patjeter.
  Mbi xhaketen time do te kene rene petale
  Nga lulet e kumbulles se vjeter,
  Nga lulet e thanes se tharet.

  Ahere ti s'do te jesh zgjuar akoma.
  Une do te them emrin tend ne xhame
  Dhe do te vershellej te dashuren kengen tone:
  "Ti cele heret, moj bajame!"

  Do vershellej ngadale-ngadale
  E s'do prish gjumin tend te bukur.
  Do bien mbi mua petale
  E do ulet ne sup nje flutur...

  E, kur syte te hapesh, do te shohesh
  Romantikun e perjetshem ne xhame
  Dhe kengen e dashur do njohesh:
  "Ti cele heret, moj bajame!"
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 6 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori Sat 15 Mar 2014, 05:48

  Dritero Agolli - KĖSAJ NATE ME HĖNĖ TĖ VJESHTĖS

  Kėsaj nate me hėnė tė vjeshtės
  Dola fushės tė bredh kuturu.
  Retė shtohen me vrap pa reshtur,
  Hėna duket aty-kėtu.
  Porsi vetė mendimet e mia
  Po me shtyhen ndėr mend mė shpesh
  dhe pas tyre gjithnjė gjendesh ti
  si kjo hėnė qė duket mes resh.
  Hėna shpejt do tė zhduket dhe netėt
  do tė mbeten pa tė, kurse ti
  nė ėndėrrimet e mia pa jetė
  perėndim s'do tė kesh kurrsesi.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 6 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori Sat 15 Mar 2014, 05:49

  Dritero Agolli - MJEGULLI I DASHURISĖ

  kur ikja larg drejt teje vija
  kur vija afėr ikja larg
  pėr dreq mė trembte largėsia
  dhe afėrsia behej ēark

  as e kuptoja si tė desha
  njė mjegull pus njė ēmenduri
  si njė poet qė shkruan vjersha
  dhe ndez njė shkrepse dhe i bėn hi

  dhe ndoshta kjo ish dashuria
  e ēakėrdisur kuturu...
  pėr dreq me trembte largėsia
  dhe afėrsia gjithashtu
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 6 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori Sat 15 Mar 2014, 05:50

  Dritero Agolli - MĖ MIRĖ TĖ KUJTOSH TĖ BUKURĖN

  Tė mori malli pėr mua njė ditė nė paqe?
  Ah, lėre mallin e varfėr tė qetė!
  Tė vjen nė mend nė qytet ajo kafč
  Ku hynin artistė e poetė.

  Ti kishe kėmbė tė bukura shumė
  Nga kėmbėt e tua poetėt lajthitnin
  S'do mend qė lajthitja dhe unė
  Si gjithė ata qė tė pritnin

  Vėrtet tė mori malli pėr mua
  Mos eja!....Lėre mallin tė fjetur
  Tani unė u plaka dhe kafet e vjetėra s'i dua mė
  Pastaj as e di se nga kėmbėt e tua ē'ka mbetur...
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 6 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori Sat 15 Mar 2014, 05:50

  Dritero Agolli - MOS MA KUJTO

  E shkuara ka ēaste dhe orė tė hidhura, mos ma kujto
  pėr shembull, mė pe me duar tė lidhura, mos ma kujto!
  Pėr shembull mė pe nė rrugė tė pirė, mos ma kujto,
  Tė pirė e tė humbur, tė sharė e tė grirė, mos ma kujto!
  Pėr shembull mė rrahėn dy-tre vagabondė, mos ma kujto,
  Tek shihja njė grerėz tek rrinte mbi gonxhe, mos ma kujto!
  Pėr shembull pėsova diku njė disfate, mos ma kujto,
  Dhe gjumi s'mė zinte me ditė e me natė, mos ma kujto!
  Pėr shembull mė pe duke ecur e qarė, mos ma kujto,
  Mbėshtetur pas murit me zemėr tė vrarė, mos ma kujto!
  Pėr shembull mė pe duke ngrėnė e gėnjyer, mos ma kujto,
  Tė prishur, tė shthurur, tė rėnė e tė thyer, mos ma kujto!
  Pėr shembull nė shtrat s'u bėra pėr burrė, mos ma kujto,
  I turpshėm i drodha si qengj nen lėkurė, mos ma kujto!
  E shkuara ka ore dhe ēaste tė hidhura, mos ma kujto,
  Ka drojtje dhe heshtje kur lipsen tė thirrura, mos ma kujto!
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 6 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori Sat 15 Mar 2014, 05:52

  Dritero Agolli - TRISHTIMI

  Po iki me trishtim i zhgėnjyer nga miqtė
  E mbylla dhe derėn qė rrinte e hapur
  Pėr lajkatarėt, pėr rrenacakėt e smirėzinjtė
  Qė shtireshin engjėj tė dashur.

  Ku vete s'e di , veē s'dua tė kthehem
  Sėrish mė nė rrenat e jetės
  Diku nė njė skaj tė largėt do prehem
  me qafėn e futur nė jakėn gri tė xhaketės.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 6 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori Sat 15 Mar 2014, 05:54

  Dritero Agolli - TURKESHA

  1.
  Dikur kam njohur njė turkeshė
  Nga vend i largėt Adana
  Me sy tė zez e vetullzezė,
  Me flokėt lyer me kėna.

  Ajo nė vesh mė pėshpėriste
  Si fėrfėrima nė zabel,
  Po fėrfėrima ishte turqishte
  Si varg divani: “Ēok gyzel!”.

  Ēudira pranė saj mendoja,
  Ēudirat merrnin rrugėn vrap,
  Kėtė turkeshė tek pushtoja
  Unė Anadollin bėja zap.

  Nga buzėt rridhte njė turqishte,
  Siē rridhnin rimat nė gazel;
  Turkesha kėngė pėshpėriste:
  “Ah, arnaut, gjyzel, gjyzel!”.

  2.
  Turkeshė e dashur, kjo qė ndodhi
  Tė kishte ndodhur atėherė,
  Kur Krujėn digjte Anadolli,
  Ē’do kishim bėrė moj e mjerė?

  S’do mend qė kokėn Skėnderbeu
  Ma kishte prerė si karpuz:
  “Tani kur flakė digjet dheu,
  Ti puth turkeshėn, mor domuz?”

  Dhe ti mbi trupin tim do bije,
  Do shaje Krisht e Muhamet,
  Mes kujės faqet do t’i ēirrje;
  “Ah, arnaut, medet, medet!”

  …por gjer kėtu s’do kisha rėnė,
  S’do kisha kohė pėr sevda,
  Pusi diku do kisha zėnė,
  Atje mbi muret nė kala.

  3.
  Kjo histori ėshtė e trilluar,
  Kur isha larg nė Adana,
  Betohem, hiē s’kam dashuruar
  Ndonjė turkeshė me kėna!

  E ku ta lija njė lanete,
  Njė xhinde Shkodre, njė kaproll,
  Ajo me not do ēante dete
  Dhe do mė gjente nė Anadoll.

  Po kjo s’do tė thotė qė s’i dua
  Syzeskat turke si gazel,
  Kur ēel si bahēe, rrjedh si krua
  Nga buzėt verbi “Ēok gyzel!”

  (1982)
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 6 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori Sat 15 Mar 2014, 05:58

  Dritero Agolli - U cmend njė plak

  Pardje u cmend njė plak nė mėhallė
  Dhe mund t'ju thosha se s'paska mė keq!
  Vėrtet kjo ngjarje s'ėshtė aq e rrallė,
  Nė botė cmenden me mijėra pleq.

  Ah, ndofta era e ditėve qė vijnė
  Tė shkretėt i tund dhe i cmend,
  A mbase cmenden se mbajnė mėrzinė
  Tė lodhur nga mbetja nė vend.

  Kali i tim eti u cmend dhe vdic se nuk ecte,
  Vdic ditėn qė pela polli njė mėz.
  C't'i thuash kėsaj? tė flasėsh me vete?
  C'tė bėsh?...
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 6 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori Sat 15 Mar 2014, 05:59

  Dritero Agolli - NJE CAST I PAGJUME

  Cdo gje ngarkohet-shkarkohet ne jete,
  Ngarkohet-shkarkohet toka e madhe
  Mbushet qielli nga rete e shkarkohet nga rete,
  Mbushen pemet me flete e shkarkohen ne vjeshte.

  Ngarkohen me bore malet e larte
  E bora shkrihet ne vere,
  Ngarkohet ajri me tym e me vape
  E vapa shkarkohet ne dimer prape.

  Ngarkohen lumenjte me uje nga shirat,
  Lumenjte zbrazen ne motin e thate,
  Ngarkohen arat me grure e vijne shirat
  Dhe zbrazen e mbeten te lira.

  E prape ngarkohen te gjitha, te gjitha,
  Te gjitha c'jane mbi toke
  Shkarkohen me gaz, me dhimbje e britma,
  nga rrapi e madh e deri te hithra.

  Ngarkohet njeriu me dhimbjen e rralle,
  Nga dhimbja e rralle shkarkohet,
  Por ndryshe cdo gjeje, mundohet, mundohet
  Por ndryshe cdo gjeje shkarkohet ngadale
  Dhe mbeten rrudhat e thella ne balle.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 6 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori Sat 15 Mar 2014, 06:00

  Dritero Agolli - DESHIRE PER HESHTJE

  Tė heshtėsh fillikat diku nė kafe,
  Tė ndjekėsh shushuritjet nė filxhanet
  Pa njė mendim tė keq, pa zhurmė e llafe,
  Tė shohėsh shiun tek kėrcen nė xhamet;

  Tė heshtėsh nė ėndėrrim pėr diēka tjetėr
  Diēka tė largėt mjegullit mbuluar
  Si dorėshkrim a testament i vjetėr
  Diku i fshehur, tretur e harruar;

  Tė ngrihesh e tė ikėsh pėrsėri i heshtur
  Nė trotuarin ku pėshtyjnė retė,
  Nėn sqetull ēantėn viteve tė rrjepur,
  Ku mban njė laps me dy-tri-katėr fletė;

  Ti lutesh vetes rrugės duke ecur:
  "Ah, mjaft fjalosėm, s'kemi ē'themi prapė!...'
  Njė ēredhe zogu nė ballkon ka mbetur
  Nga verė e shkuar plot me ankth e vapė.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 6 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori Sat 15 Mar 2014, 06:01

  Dritero Agolli - Njė Vajzė

  Duke tė puthur, pa tė dashur
  Nė shpirt ai ty tė plagoi
  Buzėpėrgjakur nga tė kuqtė e tu,
  si vrasės tinėz shkoi

  Krenar qė ty "tė shtiu nė dorė"
  Gjith' shokėve emrin tėnd ua tha.
  Pranė gotės sė birrės pėr ty folėn
  nė park, tė dielave ata.

  Dhe ti e vetme mbete, bosh
  mbenė sytė e ty nė net bilbilash
  Si sheshi i shkretė, ku posa ndodhi
  Njė katastrofė automobilash.

  Tani kur shkon Rrugės sė Dibrės
  Ata me sy tė ndjekin pas
  Pataj me bėrryl i bien shokut
  "E sheh filanen? E ka pas..."

  Dhe ti ul kokėn shpejton hapin
  T'arrish tek shoqja sa mė shpejt
  Tė pėrsėrisėsh fjalėt standart:
  "Ah, njėlloj janė tė tėrė djemtė"

  Tė dyja t'ulura pranė radios
  Do ndizni heshtur njė cigare
  tek supi i saj, nėn fjalė lajmesh
  njė ēast dremitja do tė t'marrė

  Dhe do tė tė ēojė tek njė rrugė tjetėr
  M'e gjerė, m'e bukur dhe mė e re
  Atje nė sfond fabrikash, njerėzit
  Nga kembėt s'do tė tė venė re.

  Atje ku t'ecėsh midis turmash
  Nė njė grup djemsh, ndoshta midis
  Dikush me brryl do t'i bjerė shokut:
  "E sheh filanen? Ishim miq..."
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 6 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori Sat 15 Mar 2014, 06:02

  Dritero Agolli - Kesaj nate me hene te vjeshtes

  Kesaj nate me hene te vjeshtes
  Dola fushes te bredh kuturu.
  Rete shtohen me vrap pa reshtur,
  Hena duket aty-ketu.

  Porsi vete mendimet e mia
  Po me shtyhen nder mend me shpesh
  dhe pas tyre gjithnje gjendesh ti
  si kjo hene qe duket mes resh.

  Hena shpejt do te zhduket dhe netet
  do te mbeten pa te, kurse ti
  ne enderrimet e mia pa jete
  perendim s’do te kesh kurrsesi.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 6 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori Sat 15 Mar 2014, 06:07

  Dritero Agolli - Profet i nėmur


  Mallkoni dhe shani dhe ēirrni turinjtė,
  jam shpirti i njė guri, ku falen qirinjtė…

  Mbllaēisni proverbat dhe tirrni gėnjeshtrat,
  mė kthehen-ikona dhe strofat, dhe vjershat…

  Lėshoni blasfema, pėrcillmėni dhimbje,
  nėnqesh se nė male mė pret dhe njė lindje…

  Qėlloni m fjalė e goditni me hekur,
  unė jam i pavdekshėm pėrgjersa s’kam vdekur…
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 6 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori Sat 15 Mar 2014, 06:08

  Dritero Agolli - Lirikat e vjeshtės

  Lirikat e vona, burimet e vjeshtės,
  me ngjyrat e fletės, me lėngun e vreshtės…

  Dikur jua kam shkruar nė luspat e plepit,
  trapezė kam pasur kurrizin e shkrepit…

  Tani jam rėnduar, s’iu ndjek dot nė gurė,
  s’ju ndjek dot nė kėmbė, iu ndjek me veturė…

  Ndaj s’jeni me vesė, ndaj s’jeni tė brishta,
  tė shkretat motive, tė gjorat lirika…

  Tė thyej veturėn dhe dreqi ta marrė,
  mė jepni veē lėngun qė kisha mė parė…

  Dhe thoni: e pamė diku Dritėronė,
  qė thyente veturėn mbi barin e njomė…

  Dhe thoni se kish lajthitur i shkreti,
  lirikat e lanė, lirikat s’i gjeti…
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 6 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori Sat 15 Mar 2014, 06:09

  Dritero Agolli - Ėndrra e prerė

  Mos vdis, se pas shirave arėn e mbushi bari,
  ka rėnė nė ullishte mizė e ullirit
  hardhia duhet spėrkatur shpejt me gurkali
  dhe ende s’ka dalė nga plisi kėrcelli i misrit….

  Ne ėndėrronim tė bėnim njė anije,
  kurrkush s’e mendonte me ē’dru do ta ngrinim
  kishim ndėrmend ta ndėrtonim me degė hardhie
  dhe vela t’i vinim,

  Bodrumet e saj t’i mbushnim me poēe me verė
  dhe tė lundronim nė ishujt e Havajės
  tė pinim verėn me vajzat e ishujve nė belvedere,
  zezaku tė bėnte fresk me fletėn e palmės.

  2
  Mos vdis, se kalit i ra nė vrapim njė patkua
  dhe nisi ta ngrejė nga dhembja kėmbėn e parė,
  kėrkojmė patkonj e s’na jep njeri hua.
  s’e gjejmė as nallbanin e marrė.

  Ne ėndėrronim tė shkonim nė hipodrome
  nė vende tė lumtur, ku munden me kuaj,
  tani dhe kali ēalon dhe s’e ha barin e njomė;
  me sytė si gota na sheh si tė huaj.

  3
  Mos vdis, se dielli nė oborr e ka shtruar sofrėn e madhe
  dhe presim tė vijnė vajzat tė gjitha,
  tė gjitha ato qė ti u thoshe “sorkadhe”
  kur grisnin fustanet nė driza…

  Mos vdis nė dhomėn e heshtur i shtrirė,
  ėshtė turp kaq shpejt tė rrish e tė vdesėsh,
  ne ėndėrronim njė vdekje pak me tė mirė;
  duke vdekur fytyrat tona t’i shihnim nė pikėn e vesės…
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 6 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori Sat 15 Mar 2014, 06:10

  Dritero Agolli - Atdheut

  I bėra pėr ty shėrbėtorė
  ēdo muskul, ēdo kockė e ēdo gisht…
  Krah teje, s’njoh kishė e shenjtorė,
  nuk njoh Muhamet apo Krisht.

  Nėse mė kėrkon, do tė thotė,
  tė duhem prandaj mė kėrkon,
  rabeckė tė jem nėpėr botė,
  dragua do vij kur mė fton…
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 6 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori Sat 15 Mar 2014, 06:11

  Dritero Agolli - Monumenti

  Asnjė polic s’e ruan Skėnderbenė
  nė bronc, nė skaj tė sheshit “Skėnderbe”.
  Kusarėt, broncit, mina nuk i venė
  dhe kurvat, brekėt, s’nxjerrin dot atje…

  I shenjtėruar hesht mes njerėzisė
  e mposht me heshtjen, shpejt, ēdo parlament.
  Dhe s’mbrohet me dekret tė qeverisė,
  ndaj, veē kėtij i themi monument.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 6 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori Sat 15 Mar 2014, 06:13

  Dritero Agolli - Lisat

  Qėndrojnė lisat me pallto tė gjelbra tė gjithė,
  armatosur me degė e gdhij gjer nė dhėmbė
  dhe kur vdekja iu kanoset njė ditė
  dinė tė vdesin nė kėmbė…

  Ju mua mė njihni, vdekjen nga herė e kam sharė
  dhe kurė s’jam fshehur prej saj nėpėr drizat,
  nė qoftė se vjen dėshiroj tė mė marrė nė kėmbė,
  si lisat.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 6 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori Sat 15 Mar 2014, 06:29

  Dritero Agolli - Lisat

  Qėndrojnė lisat me pallto tė gjelbra tė gjithė,
  armatosur me degė e gdhij gjer nė dhėmbė
  dhe kur vdekja iu kanoset njė ditė
  dinė tė vdesin nė kėmbė…

  Ju mua mė njihni, vdekjen nga herė e kam sharė
  dhe kurė s’jam fshehur prej saj nėpėr drizat,
  nė qoftė se vjen dėshiroj tė mė marrė nė kėmbė,
  si lisat.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 6 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori Sat 15 Mar 2014, 06:30

  Dritero Agolli - Tani duhet tė mėsoj  Erdhi koha tė mėsoj diēka tjetėr.
  Mėsova tė pi sisė e tė ngrihem nė kėmbė,
  mėsova tė bėhem i ri e i vjetėr,
  mėsova tė plakem, tė heq e vė dhėmbė…

  Tani mė duhet tė mėsoj edhe shkopin mirė,
  pėr t’u mbėshtetur kur tė dal nė mėngjes,
  pastaj mė pret njė mėsim pak mė i vėshtirė,
  tė mėsoj dhe tė vdes…

  Sponsored content


  poezi - Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 6 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Thu 08 Dec 2022, 23:47