Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla)

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  migjeni - Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla) Empty Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla)

  Mesazh nga Administratori Sat 29 Sep 2007, 21:49

  Pėrshėndetjė tė gjithėve.

  Kjo ėshtė tema nė tė cilėn do tė mund tė lexoni
  gjithashtu edhe tė postoni poezi tė Migjenit...


  Sinqerishtė:
  Saimiri...
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  migjeni - Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla) Empty Re: Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla)

  Mesazh nga Administratori Sat 29 Sep 2007, 21:49


  Tė Bijte e Shekullit te Ri  Na te birte e shekullit tė ri,
  qe plakun e lame ne "shejtnin" e tij
  e cuem grushtin pėr me luftue
  nder lufta tė reja
  dhe me fitue...
  Na te birte e shekullit tė ri,
  filizat e njė toke se rimun me lot,
  ku djerse e ballit u dikonte kot
  se dheu ynė qe kafshate e huej
  dhe ne marrzi duhej shum shtrejte t'u paguhej.
  Na te birte e shekullit tė ri,
  vllazen te lindun e te rritun ne zi,
  kur tinglloi ēast' i ynė i mbrame
  edhe fatlume
  ditem me thanė :
  S'duem me humbe
  ne loje te pergjakte te historis njerzore,
  jo! jo! s'i duem humbjet prore
  duem ngadhnim!
  ngadhnim, ndėrgjegje dhe mendimi te lirė!
  S'duem, pėr hirė
  te kalbsinave te vjetra, qe kėrkojnė "shejtnim",
  te zhytemi prap ne pellgun e mjerimit
  qe te vajtojme prap kėngėn e trishtimit,
  kėngėn monotone, pa shpirt, te sklavnis
  te jem' njė thumb i ngulun nder trute e njerzis.
  Na te birte e shekullit tė ri,
  me hovin ton e te ndezun peshe,
  nder lufta tė reja kemi m'u ndeshe
  dhe pėr fitore kem' me ra fli.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  migjeni - Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla) Empty Re: Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla)

  Mesazh nga Administratori Sat 29 Sep 2007, 21:50


  Kanga e Rinise  Rini, thueja kanges ma te bukur qe di!
  Thueja kanges sate qe te vlon ne gji.
  Nxirre gezimin tand' te shpertheje me vrull...
  Mos e freno kėngėn! Le tė marri udhe.


  Thueja kanges, rini, pash syt e tu...
  Tė rroki, te puthi kėnga, te nxisi me dashnu
  me zjarrm tand, rini... Dhe te na mbysi dallga
  prej ndjenjash te shkumbzueme q'i turbullon kėnga.


  Rini, thueja kanges dhe qeshu si femi
  Kumbi i zanit te perplaset pėr qielle
  dhe te ktheje prap te na, se hyjt ta kanė zili


  e na te duem fort si te duem njė diell.
  Thueja kanges, Rini! Thueja kanges gezimplote!
  Qeshu, rini! Qeshu! Bota ėshtė e jote.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  migjeni - Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla) Empty Re: Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla)

  Mesazh nga Administratori Sat 29 Sep 2007, 21:51


  Poema e Mjerimit


  Kafshate qe s'kaperdihet ėshtė, or vlla, mjerimi,
  kafshate qe te mbete ne fyt edhe te ze trishtimi
  kur shef ftyra te zbeta edhe sy te jeshilta
  qe te shikojne si hije dhe shtrijne duert e mpita
  edhe ashtu te shtrime mbrapa teje mbesin
  te tanė jetėn e vet derisa te vdesin.
  E mbi ta n'ajri, si ne qesendi,
  therin qiellen kryqat e minaret e ngurta,
  profetent dhe shejtent ne fushqeta te shumngjyrta shkelqejne.
  E mjerimi mirfilli ndien tradhti.
  Mjerimi ka vulen e vet te shemtueme;
  ėshtė e neveritshme, e keqe, e turpshme;
  balli qe e ka, syt qe e shprehin,
  buzėt qe me kot mundohen ta mshefin
  janė femite e padijes e flite e perbuzjes,
  te mbetunat e flliqta rreth e perqark tryezes
  mbi te cilėn hangri darken njė qen e pamshirshem
  me bark shekulluer, gjithmon i pangishem.
  Mjerimi s'ka fat. Por ka vetėm zhele,
  zhele fund e maje, flamujt e njė shprese
  te shkyme dhe te coptuem me te dalun bese.
  Mjerimi terbohet ne dashuni epshore.
  Neper skaje t'errta, bashke me qej, mij, mica,
  mbi pecat e mykta, te qelbta, te ndyta, te lagta
  lakuriqen mishnat, si zhange; te verdhe e pisa;
  kaperthehen ndjenjat me fuqi shtazore,
  kafshojne, perpijne, thithen, puthen buzėt e ndragta
  edhe shuhet uja, dhe fashitet etja
  n'epshin kaperthyes, kur mbytet vetvetja.
  Dhe aty zajne fillin te marret, sherbtoret dhe lypsat
  qe nesėr do linden me na i mbushe rrugat.
  Mjerimi ne dritzen e synit te kerthini
  dridhet posi flaka e mekun qirini
  nėn tavan te tymuem dhe plot merimanga,
  ku hije njerzish dridhen nder mure plot danga,
  ku foshnja e smueme qan si shpirt' i keq
  tu' nduke gjite e shterruna te se zezes ame,
  e kjo prap shtazane, mallkon zot e dreq,
  mallkon frytn e vet, mallkon barrn e rande.
  Foshnj' e saj nuk qesh, por vetėm lengon,
  e ama s'e don, por vetėm mallkon.
  Vall sa i trishtueshem ėshtė djepi i skamit
  ku foshnjen perkundin lott edhe te fshamit!
  Mjerimi rrit femin ne hijen e shtepive
  te nalta, ku nuk mrrin zani i lypsis,
  ku nuk mund t'u prishet qetsia zotnive
  kur bashke me zoja flejne ne shtretent e lumnis.


  Mjerimi pjek femin para se te burrnohet;
  don ta msoje t'i iki grushtit q'i kercnohet,
  atij grusht qe ne gjume e shterngon pėr fytit
  kur fillojnė kllapite e etheve prej unit
  dhe fytyren e femis e mblon hij' e vdekjes,
  njė stoli e kobshme nė vend te buzqeshjes.
  Njė fryt kurse piqet dihet se ku shkon
  qashtu edhe femia ne bark te dheut mbaron.
  Mjerimi punon, punon dit e nate
  tu' i vlue djersa ne gjoks edhe ne ballė,
  tue u zhigatun deri ne gjuje ne balte
  e prap zorret nga uja i bahen pale-pale.  Shperblim qesharak! Pėr qindenje afsh
  ne ditė vetėm: Lekė tre-katėr dhe "marsh!".
  Mjerimi kaiher' i ka faqet e lustrueme,
  buzėt e pezmatueme, mollzat e ngjyrueme,
  trupin permendore e njė tregtis se ndyte,
  qe ėshtė i gjikuem te bije ne shtrat te vet i dytė;
  dhe pėr at sherbim ka pėr te marrė do franga
  nder ēarēafe, nder fetyra dhe ne ndėrgjegje danga.
  Mjerimi gjithashtu len dhe ne trashigim
  jo veē nėpėr banka dhe ne gja te patundshme,
  por eshtnat e shtrembta e ne gjoks ndoj dhimbe,
  mund qe te len kujtim ditėn e dikurshme
  kur pullaz' i shtepis u shemb edhe ra
  nga kalbsin' e kohės, nga pesha e qiellit,
  kur mbi gjithēka u ndi njė i tmerrshmi za
  plot mallkim dhe lutje si nga fund i ferrit,
  ish zan' i njeriut qe vdiste nėn tra.
  Kėshtu nėn kambe te rande te zotit t'egersuem
  thotė prifti vdes ai qe ēon jetė te dhunuem.
  Dhe me kėto kujtime, ksi lloj fatkeqesinash
  mbushet got' e helmit ne trashigim brezninash.
  Mjerimi ka motėr ngushulluese goten.
  Ne pijetore te qelbta, pranė tryezes plot zdrale
  te neveritshme, shpirti me etje derdh goten
  ne fyt pėr me harrue nandhetenand' halle.
  E gota e turbull, gota satanike
  tu' e ledhatue e pickon si gjarpni
  dhe kur bie njeriu, si gruni nga drapni,
  nėn tryeze qan-qeshet ne formė tragjikomike.
  Tė gjitha hallet skami ne gote i mbyt
  kur njeqind i derdh njė nga njė ne fyt.
  Mjerimi ndez dėshirat si hyjet errsina
  dhe bajne tym si hejt q'i ban shkrum shkreptima.
  Mjerimi s'ka gezim, por ka vetėm dhimba,
  dhimba paduruese qe te bajne te cmendesh,
  qe t'apin litarin te shkojsh fill' e te varesh
  ose bahe fli e mjerė e paragrafesh.
  Mjerimi s'don mshire. Por don vetėm te drejt!
  Mshire? Bije bastardhe e etenve dinake,
  te cilt ne mnyre pompoze posi farisejt
  i bijne lodertines me ndjejt dhelparak
  tu' ia leshue lypsiti njė grosh te holl' ne shplake.
  Mjerimi ėshtė njė njolle e pashlyeme
  ne ballė te njerzimit qe kalon nėpėr shekuj.
  Dhe ket njolle kurr nuk ėshtė e mundshme
  ta shlyejne pacavrat qe zune myk nder tempuj.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  migjeni - Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla) Empty Re: Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla)

  Mesazh nga Administratori Sat 29 Sep 2007, 21:52


  Lutje  Tė lutem, o perendi,
  pėr njė simfoni
  me tinguj t'argjante
  e akorde t'arte.


  Tė lutem, o perendi,
  pėr njė simfoni
  plot dashuni
  te nxehte si te vasha gjite
  kur vlojne ndijesite.


  Tė lutem, o perendi
  pėr njė simfoni
  te defrej ne lumni
  t'u u perkunde n'ani
  te bukur t'andrrimeve
  te kalter, ku te fantazmeve
  buzėt me tėrheqin zjarrte
  e me digjen syt e flakte.


  Tė lutem, o perendi,
  pėr njė simfoni
  e kurr, e kurr ma mos te zgjohemi.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  migjeni - Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla) Empty Re: Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla)

  Mesazh nga Administratori Sat 29 Sep 2007, 21:53

  Zgjimi.


  O vullnete te ndrydhuna nder grushta te celikta te shekujve
  te kaluem!
  O vullnete te shtypuna me themra te ngurta te titajve te terbuem!
  Te cilet n'udhe per ne theqafje ketejpari i rane
  dhe vatrat tona ne mjerim i perlane...
  O vullnete te ndrydhura!
  O vullnete te shtypuna!
  Shkundni prangat te mbrapshta! E me brime ngadhnyese,
  me hove viganash, deshirash flatruese,
  turniu ne te gjitha anet dhe poshte ne dhe zbritni
  - ndosht' aty keni per te gjete fillin e nje hymni,
  qe Illyri e vjeter nder kremtime kendonte,
  ndersa zemra e kombit ne liri kumbonte.
  O vullnete te ndrydhuna!
  O vullnete te shtypuna!
  Tash shegjetat e flakta te shprehjes suej zharitse
  drejtoni kah qiella ne ball te hyut a te dreqit,
  i cili fatin tone mbytte ne mnije te vet perpise -
  Ta dije se te Birt' e Shqipes folen ia ngrehen vetvetit.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  migjeni - Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla) Empty Re: Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla)

  Mesazh nga Administratori Sat 29 Sep 2007, 21:53

  Pesha e fatit

  Na shtypi fati e na bani krymba
  ne kensit dykambesh qe zbuluem hy'n
  edhe aq me teper e ngaterruem ny'n...
  shpirtent tone skyfera deshen te bahen pellumba.

  (Rrini, mos skyfera! Pse te baheni pellumba?
  Mizat e parajsit ne jeten mbrapa vorrit
  kane me iu merzitun -- dhe mandej prej zorit
  do te pelcisni... Prandej: pse te baheni pellumba.)

  Fat i yne mizor -- shpate e Damokleut
  Si vall! Te gjitha perpjekjet na deshtuen ne terr?
  E jeta na bahet ma zi se sketerre.
  Te vertetat, as rrenat, s'i ndihmuen Dheut.

  Te vertetat dhe rrenat? -- Xhevahiret e cmuem
  Me ta kur te duesh e shet dhe e blen boten.
  Por mos mendo se me ta do t'ia ndreqish rroten...
  Jo se i pelqen jetecale me shkuem.

  Me calue n'ane te djathte, me calue n'ane te majte...
  Si paljaco i gjore qe kah t'ia mbaje s'di,
  mbasi kamben e theu ne akrobaci --
  jet' e tij asht helm me asnje pike mjalte.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  migjeni - Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla) Empty Re: Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla)

  Mesazh nga Administratori Sat 29 Sep 2007, 21:54

  Nen flamujte e melankolise

  Ne vendin tone
  kudo valojne
  flamujt e nje melankolie
  te trishtueshme...
  ...dhe askush s'mund te thote
  se ketu rron
  nje popull qe nderton
  dicka te re.
  Aty ketu ne hijet
  e flamujve
  mund te shifet
  nje mund, nje perpjekje
  e madhe permbi vdekje
  per te pjelle dicka te madhe
  per qe qite ne drite nje xhind!
  Por, (o ironi)
  nga ajo perpjekje lind
  vetem nje mi.
  Dhe keshtu kjo komedi
  na plas diellin e gazit,
  nsa prej marazit
  pelcasim.

  Ne prakun e cdo banese
  ku ka ndoj shenj jetese
  valon nga nje flamur
  melankolie te trishtueshme.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  migjeni - Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla) Empty Re: Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla)

  Mesazh nga Administratori Sat 29 Sep 2007, 21:54

  Por nuk vdes shampanja!


  U linden milionet
  me miliarde deshira,
  Kuj t'i leshohet radha
  kur nuk ka batalla?

  Por do te kete Karrnera
  dhe do te kete poeten
  gjithashtu edhe priften.


  Prifti ka per te thane:
  ku do te shkoje
  ai qe e coi
  jeten si nje gote shampanje
  e ku ai me te thyeme dhambe?
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  migjeni - Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla) Empty Re: Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla)

  Mesazh nga Administratori Sat 29 Sep 2007, 21:55


  Recital i Malesorit  O, si nuk kam njė grusht te fortė
  t'i bij mu ne zemėr malit qe s'bezane,
  ta dij dhe ai se c'domethane i dobėt -
  n'agoni te perdihet si vigan i vrame.


  Unė lugat si hij' e trazueme,
  trashigimtar i vuejtjes dhe i durimit,
  endem mbi bark te malit me ujen e zgjueme
  dhe me klithma te pakenaqura t'instinktit.


  Mali hesht. Edhe pse pėrditė
  mbi lekure te tij, ne loje varrimtare,
  kerkoj me gjete njė kafshate ma te mirė...
  Por me rren shaka, shpresa genjeshtare.


  Mali hesht, dhe ne heshtje qesh.
  E unė vuej, dhe ne vuejtje vdes.
  Po unė, kur? heu! kur kam pėr t'u qesh?
  Apo ndoshta duhet ma pare te vdes?


  O, si nuk kam njė grusht te fuqishem!
  Malit, qe hesht, mu ne zemėr me ia njesh!
  Ta shoh si dridhet nga grusht' i paligjshem...
  E unė te kėnaqem, te kėnaqem tu' u qesh.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  migjeni - Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla) Empty Re: Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla)

  Mesazh nga Administratori Sat 29 Sep 2007, 21:56


  Kanget e Pakendueme


  Thelle ne veten teme flejne kanget e pakendueme
  te cilat ende vuejtja as gezimi s'i nxori,
  te cilat flejne e presin njė ditė ma te lumnueme
  me shperthye, m'u kendue pa frige e pa zori.


  Thellte ne veten teme kanget e mia jesin...
  e unė jam vullkani qe fle i fashitun,
  por kur t'i vijė dita tė gjitha ka me i qitun
  ne njė mijė ngjyra te bukra qe nuk vdesin.


  Por a do tė vijė dita kanget me u zgjue?
  Apo ndoshta shekujt me ne prap po tallen?
  Jo! Jo! Se liria filloi me lulzue
  dhe e ndjej nga Dielli valen.


  O kanget qe fleni reliktet e mia
  q'ende s'keni prekun as njė zemėr te huej,
  vetėm unė me ju po kėnaqem si femia
  unė djepi juej; ndoshta vorri juej.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  migjeni - Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla) Empty Re: Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla)

  Mesazh nga Administratori Sat 29 Sep 2007, 21:57


  Vuejtja  Ka do dit
  qe po shoh fare mirė
  se si nga vuejtja syt po me madhohen,
  nėpėr ball dhe ftyre rrudhat po me shtohen
  e si buzqeshja m'ėshtė e hidhun...
  ... dhe po ndij
  se si mengjeset e mia
  nuk janė ma mengjese hovi e pune,
  as ndėrtimi, por te shtymt dita me ditė
  e njė jetė qe s'durohet.
  Dalngadale po shoh
  si jeta njė nga njė
  secilin ndjesi
  me tradhti
  po ma vulos
  dhe s'po me mbete asgja
  qe me u nda
  si shej gezimi,
  pėrpara
  nuk e dishe, ojete,
  se kaq i tmerrte
  ėshtė grushti i yt
  qe mbyt
  pa meshire.
  Por kot
  ne pasqyrė po shoh
  se si nga vuejtja syt po me madhohen
  nėpėr ballė dhe ne ftyre rrudhat po me shtohen,
  dhe shpejt do tė bahem
  flamur i vjetruem
  i rreckuem
  nderluftat e jetės.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  migjeni - Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla) Empty Re: Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla)

  Mesazh nga Administratori Sat 29 Sep 2007, 21:58


  Tė lindet njeriu  Tė lindet njė njeri
  nga gjin' i dheut tonė te rim me lot te vaket,
  nga thalb' i shpirtit tonė qe shkrihet ne dėshirė te flaket
  pėr njė gen tė ri,
  Tė lindet njė njeri!
  Pa hyll ne ball por qe me fjale te pushton,
  qe te rremben qetsin e ban gjakun te te vloje rrkaje,
  e ban synin ligshtin ta zhgjetoje,
  qe nėpėr shekuj ndėrgjegjen na tradhton.
  Tė dali njė njeri!
  Tė mkambi njė Kohe te Re!
  Tė krijoje njė Epope!
  Nder lahuta tona te kėndohet Jeta e Re...
  Tė gjithė kombet po dehen n'epopea te veta,
  flakė e zjarrmit te tyne na i perzhiti ftyrat
  dhe nėpėr to njė nga njė po shtohen rrudhat,
  e nėn kambe e mbi krye tinze po na ikjeta.
  (Liri! - Po, liri dhe gaforrja gezon,
  por gaforre ėshtė...
  Liri, ku plogsi ndėrgjegje gjallon,
  jo, liri nuk ėshtė!),
  Tė lindet njė njeri
  i madh si madhni
  dhe ndergjegjet tona t'i ndezi ne dashni
  pėr njė ide te re, ideal bujar,
  pėr njė agim te lum e te drejtė kombtar.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  migjeni - Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla) Empty Re: Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla)

  Mesazh nga Administratori Sat 29 Sep 2007, 21:58


  Balade Qytetese  Mbrame
  qiella dhe hyjt e vrame
  njė ngjarje te trishtueme pane:
  Hije... jo! por njė grue
  me ftyre te zbete edhe me sy
  te zez si jeta e saj,
  me buzen te vyshkuna ne vaj,
  me plage ne gjoks e stolisun
  me veshje dhe me shpirt te grisun,
  me hije grueje,
  njė kens kėso botė,
  njė fantom ujė
  vallzonte valle ne rrugė te madhe.
  Dy hapa para, dy hapa mbrapa
  me kambe te zbathun,
  me zemėr te plasun.
  Dy hapa djathtas, dy hapa majtas,
  me floke te thime,
  me ndjesi te ngrime.
  (Dikur,
  kur gjit' e saj me kreni
  shpertheheshin n'arome,
  kur ish e njome
  atėherė e dashunojshin shum zotni.
  E sot?)
  Jeta e saj ėshtė kjo vall' e cmendun
  ne rrugat e qytetit tonė,
  njė jetėn e fikun, njė jetė e shterun,
  shpin i molisun, zemėr e therun,
  njė za vorri, njė jehone
  qe vallzon naten vonė
  nėpėr rrugat e qyteti tonė.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  migjeni - Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla) Empty Re: Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla)

  Mesazh nga Administratori Sat 29 Sep 2007, 21:59


  Lagja e Varfun  Krahet e zez te njė nate pa fund
  e varrosen lagjen pranė,
  drite, jetė, gjallsi askund,
  vetėm errsine e skam.

  U harrue jeta e ditės
  nder shtresat e nates, e pagja
  u derdh nga parzm' e errsines...
  n'andrra perkundet lagja.

  Njerzit nder shtėpia flejne
  me gjoksa te lakurte e te thate
  e gratė... femi po u lejne
  pa ushqim ne gji, pa fat,

  Pushojne gjymtyrt e shkallmueme
  ne punėn e ditės se kalueme,
  sherohen trute e helmueme
  ne gjumin e nates s'adhrueme.

  Veē zemrat e njerzve te lanun
  me te rektunt prralla rrfejne:
  mbi barrat e jetės se namun
  qe shpirt dhe korriz thejne.

  Prralla mbi femij rrugaca
  barkjashte e me hunde te ndyta,
  qe dorė shtrijne me vjedhe, me lype
  e ngihen me fjale te ndyta.

  Prralla mbi varza te fyeme
  me faqe e me buzė te thithna.
  Prralla mbi djelm, me te thyeme
  shprese, ne burg me duer te lidhna,

  te cilt nesėr para gjyqit
  pėr delikt do tė pergjegjin,
  vetėm dreqit e hyllit
  te gjith fajet tash ua mbshtesin.

  Kėshtu lagj' e varfun peshprite
  dhe errsines hallet tregon.
  Njė gjel i undshem, me drite
  te hanes i rrejtun, kėndon.

  Hesht! or gjel kryengritės,
  i lagjes se varfun. Kėtu
  nuk zbardh pėr ty drita e drites.
  i gjikuem je me ngordhe n'u.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  migjeni - Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla) Empty Re: Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla)

  Mesazh nga Administratori Sat 29 Sep 2007, 21:59


  Blasfemi


  Notojne xhamiat dhe kishat nėpėr kujtime tona,
  e lutjet pa kuptim e shije pėrplasen pėr muret e tyne
  dhe nga kėto lutje zemra zotit ende s'iu thye,
  por vazhdoi te rrahi nder lodra dhe kumbona.

  Xhamiat dhe kishat madhshtore nder vende te mjerueme...
  Kumbonaret dhe minaret e nalta mbi shtėpia tona perdhecke...
  Zani i hoxhes dhe i priftit ne njė kange te degjenerueme...
  O pikture ideale, e vjetėr njė mijė vjeēe!

  Notojne xhamiat dhe kishat nėpėr kujtime te fetarve.
  Tingujt e kumbones ngatrrohen me zanin e kasnecit,
  Shkelqen shejtnia mbi zhguna dhe nder mjekra te hoxhallarve
  O, sa engjuj te bukur pėrpara deres se ferrit!

  Mbi keshtjellat mijvjecare qendrojne sorrat e smueme,
  krahet i kanė vare pa shprese simbojt e shpresave te humbune
  me klithma te deshprueme bajne fjale mbi jetė te pemdueme,
  kur keshtjellat mijvjecare si xhixha shkelqejshin te lumtuna.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  migjeni - Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla) Empty Re: Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla)

  Mesazh nga Administratori Sat 29 Sep 2007, 22:00


  Melodi e Keputun  Melodi e keputun
  lot i kjarte nga syni
  i njė grues se dashun...
  andje e perplasun,
  xhevahir i tretun,
  njė anderr e shkelun,
  buzė e paputhun
  ne melodin e keputun.
  Nga vaji i heshtun
  shkunden supat e zhveshun,
  verbojne nga zbardhimi...
  e ther, ther hidhnimi
  pėr casteet e rreshqitun,
  pėr fatin e ikun,
  pėr gezimin e humbun
  ne melodin e keputun.
  Brrylat nder gjuje te mpshtetun,
  ftyre ne shplake e fundosun:
  Qan grueja e pikllueme
  me zemėr te piskueme
  (njė kitare e gjymtun,
  za kange i mbytun
  ne buzė nga dhimb' e puthun
  ne melodin e keputun).
  Hesht njeriu pran grues
  qe qan e turpnueme...
  syni i venitet
  ne te loti vervitet,
  diēka nxjerr nga xhepi
  grues ia le dhe se shpejti
  e len gruen e humbun
  ne melodin e keputun.
  Por kur vjen ndoj tjetėr,
  epshi kaperthehet,
  gjaqet turbullohen,
  pėrzihen, pervlohen,
  cohen peshe, terbohen
  ... e vetėm ndegjohen
  ahtet e molisun
  ne melodin e grisun.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  migjeni - Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla) Empty Re: Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla)

  Mesazh nga Administratori Sat 29 Sep 2007, 22:01


  Kanga e te Burgosunit  Neper hekra te kryqzuem te dritores seme
  shoh qiellen te coptueme ne katerdhete cope
  edhe shoh diellin sa njė pare serme
  aq larg ėshtė qielli nga e emja grope.

  E kjo grope e eme e ka emrin burg.
  E dini se burgu nuk ėshtė pėr defrim.
  Prandaj burg' i em ėshtė shum i ulte
  dhe me bani palmuc dhe me mbyti ne trishtim.

  Hekrat e kryqzuem dhe ndergjegj' e eme,
  dy anmiq te betuem, luftojne dit' e nate;
  por hekr' i fortė e mund ndėrgjegjen teme
  dhe ne deshprim pėrplasem si njė qen i ngrate.

  E kur nata vjen dhe xhixhillojne hyjt
  gezohem fort, se hekrat nuk m'i kryqzojne syt',
  por t'u sjellmen mbrapa shoh dritėn e smute
  edhe hijen teme tu' u zgjate ne murt

  si njė kercnim ligji, posi njė dajak.
  Dhe atėherė terbohem dhe urrej pa masė
  dritėn, hijen, veten, muret edhe hekrat
  edhe e ndjej veten lua te ndryem ne kafas.

  Neper hekra te kryqzuem te dritores seme
  shoh qiellen te coptueme ne katerdhete cope
  dhe zemra e eme ndien po aq te breme
  ne mes te katėr murve si ne njė grope.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  migjeni - Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla) Empty Re: Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla)

  Mesazh nga Administratori Sat 29 Sep 2007, 22:01


  Kanga e dhimbes krenare  O dhimbe krenare e shpirtit qe vuen
  dhe shpėrthen nder vargjet e lira...
  A deshte, vall, pėr t'u ngushlluem
  tu' e stolise botėn me xhevahira?

  O dhimbe krenare nder vargjet e lira,
  qe kumbojne me tinguj te sinqertė...
  Vall, a do tė prekish kend nder ndijesina?
  Apo do vdesish si vdes gjethi ne vjeshte?

  O kange e deje e dhimbes krenare...
  Mos pusho kurr! Por bashke me vaje,
  si dy binjake kendoni mjerimin
  se koha do t'ju bije ngushllimin
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  migjeni - Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla) Empty Re: Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla)

  Mesazh nga Administratori Sat 29 Sep 2007, 22:02


  Vjeshta ne Parakalim  Vjeshte ne natyre dhe vjeshte nder ftyra tona,
  Afshon ere e mekun, lengon i zymte dielli,
  lengon shpirt' i smum nder krahnore tona,
  dridhet jet' e vyshkun nder gemba te njė plepi.

  Ngjyret e verdha lozin ne vallen e fundme
  (dėshirė e marrė e gjethve qe njė nga njė vdesin!)
  Gezimet, andjet tona, dėshirat e fundme
  nėpėr balta te vjeshtes njė nga njė po shkelin.

  Njė lis pasqyrohet ne lotin e qiellit,
  tundet dhe pergjaket ne pasion te viganit:
  "Jete! Jete unė due!" - e fryme merr prej fellit,
  si stuhi shkyn ajrin... por nė fund ia nis vajit.

  Dhe m'at vaj bashkohet horizont' i mbytun
  ne mjegull perpise. Pemet deget e lagun
  me vaj i mshtjellin ne lutje por kot! e dinė, te fikun,
  se nesėr do vdesin... Vall! A ka shpėtim ndokund?!

  Mallengjehet syni, mallengjehet zemra
  n'orėn e vorreses, kur heshtin damaret,
  e vorri inaltohet nėn qiella ma t'epra
  me klithem deshprimi qe ne dhimbe te madhe zvarret.

  Vjeshte ne natyre dhe vjeshte nder ftyra tona.
  Renkoni dėshirat femite e jetės se vafun;
  renkoni ne zije, qani mbi kufoma,
  qe stolisin vjeshten nėpėr gemba te thamun.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  migjeni - Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla) Empty Re: Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla)

  Mesazh nga Administratori Sat 29 Sep 2007, 22:02


  Kanga e Perndimit  Kange Perndimi, kange njeriu te dehun nga besimi ne vete
  Kanga e tij njė fĆƒĘ’š tjetėr, me tempuj te tjerė, me meshe solemne,
  ku prej mengjesit deri ne mbramje shkrihen ndjesite njerzore
  n'apoteozen e hekurit; shpirtent pershkohen ne tymore,

  te cilat ne fishkllim i perqeshen zotit te vjetėr edhe qiellit
  e me re te ndyt' tymi te dendun ndricimin ia vrasin diellit.
  Fe tjetėr, fe e cmendun e Perndimit te mrekullueshem...
  ekzaltuem shklet njeriu ne delirium te pakuptueshem.

  Degjon zanin q'i thotė feja. Plagos qiellen, e shpon tokėn,
  i shkyn horizontet e bardhe, zhvesh natyren, ia heq kotllen.
  Kult' i tij kult i zhveshun! Nuk ia bren ma trute enigmi
  e varros, mbi varr ia ve njė shej perbuzje o nderimi.

  Kange Pemdimi, kange njeriu te dehun nga besimi ne vete
  Kanga e tij shpres' e bukur, me flatra te njė tjetėr jetė
  ne te cilėn dielli do ndėrroje udhėn: ka pėr t'u linde nga Perndimi
  por deh! nga lumnia tash humb koken rruzullimi.

  Me njė "tango" qejfi tash ia ngatrron fijet zotit te vjetėr
  ka me ia skandalizue te birte besnike ne planete te tjetėr,
  Kanga Perndimi, kange njeriu te dehun nga besimi ne vete...
  Le tė degjojme kėngėn qe mshtillet ne shllung' avulli ne pika djerse.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  migjeni - Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla) Empty Re: Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla)

  Mesazh nga Administratori Sat 29 Sep 2007, 22:03


  Shpirtent shtegtare  Mbrame njė ere e ftohte acar fryni nga ana e maleve,
  i shkundi shpirtent tonė bashke me gjethe te kėsaj vjeshte
  i mori andej kah dielli hijen si te pergjaket ua lėshon zalleve
  ne Perndim, ku shtret e shkimet dita ne pamundsine e vet
  Enden shpirtent tonė nėpėr vise te Perdimit te mrekullueshem,
  bajne te fala dhe me thanė vendeve te shuguruem
  e te peritnme nder fluide te hekunt te zjarrmit adhurueshem
  e me njė kredo gezojne qiellen me cagje e te tymuem
  ne cilėn, diku ne skaj merimanga fatin tregon
  vetes dhe njerzis poshtė, qe damaret i rrahin
  (si te rrahunt trompete ne vorreze) ndėrsa tue qa, kumbon
  e thrret kumbon' e fabnikes, i njemijti fishkellim si njė fsham
  shkyn ajrin
  Shpirtent tonė me njė dashni tragjike ato vise i duejne.
  n'eter te kulluet u bajne fli ndjenjat e veta ma te holla
  E te nesėrmen fatale kundrojme njė horizont me njolla
  shtegtare te merguem. shpirtent tonė n'origjinė po kthejnė
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  migjeni - Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla) Empty Re: Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla)

  Mesazh nga Administratori Sat 29 Sep 2007, 22:04


  Ekstaza Pranverore

  .


  ..dhe pranvera erdhi...
  Neper ftyra tona rreshqiti nji gezim
  dhe nder zemra tona ngrehi njė fole,
  e njė jetė e bukur, e njė jetė e re,
  me dėshira te shumta po buzqesh ne lulzim.
  ...dhe dallndysha erdhi...
  si shpirti n'ekstaze, ne hovin e shejt shtri;
  me qiellen rroket, me diellin puthet,
  dridhen krahet ne hare mandej poshtė versulet
  t'u dhurue ne cicrim pershndetje njė mijė.
  ...triumfon bylbyli...
  kangetar plot magji ne gemb te trandafiles,
  ne njė tempo te marrė perkdheljet po shfre
  e kėnga kumbuese, kang' e tij pa fre,
  ėshtė si kange Orfeji nder telat e lyres.
  ...dhe vesa shkelqen...
  ne njė pikė t'argjant pasqyrohet jeta
  terheqse si andrra dhe si vijzatimi
  nder orėt e hyjzimit, kur shpėrthen agimi
  e rrezet e arta rreshqasin nder fleta.
  ... dhe pranvera erdhi...
  Neper ftyra tona rreshqiti njė gezim
  dhe nder zemra tona ngrehi njė fole
  e njė jetė e bukur, e njė jetė e re
  me dėshira te shumta po buzqesh ne lulzim.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  migjeni - Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla) Empty Re: Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla)

  Mesazh nga Administratori Sat 29 Sep 2007, 22:05


  Dy Buze  Dy buzė te kuqe,
  dy dėshira te flakta,
  qe afshin ma thithen,
  gezimin ma fiken,
  si fantazma iken
  nder do bota te larta...
  Dy buzė te pergjakta,
  dy dėshira te flakta,
  qe afshin ma thithen
  ne buzė kur m'u njiten
  andjet m'i trazuen,
  zemren ma terbuen,
  trunin ma helmuen
  e nė fund u merguen...
  Dy buzė te kuqe,
  bukuri fatale,
  te njė grueje sterzane
  njė pranvere te tanė me morme
  njė pjesė zemre me nxorme,
  dhe gezimin ma vodhne...
  Ato dy buzė te kuqe
  dhe dy lote te mia
  qenė shenjat e dhimbjes
  kur me vrau bukuria,
  kur me zu dashunia
  e me dogji rinia.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  migjeni - Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla) Empty Re: Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla)

  Mesazh nga Administratori Sat 29 Sep 2007, 22:05


  Sonet Pranveruer  Me kange ne buzė e me hove tė reja
  u zgjue agimi pranveruer,
  largesinat e hjedhta ka zatete hareja,
  n'argjent shkelqejne brigjet terthuer.

  Me kange ne buzė u zgjue agimi
  dhe ia kendoi kėngėn diellit t' art
  rrezash purpure dhe jetedhurimi
  me kaltrinat e thellta ne qielle te kjarte.

  Me manushaqe ne buzė e me andje ne zemra
  vajzat si biluri nder kopshtie te gjelbra
  dihasin aromat, qe lulzimi derdhi,

  me gji te paprekun, ku dashnia sose
  me fletza trandafilesh qe flladi sjelli
  dhe adhrojne pranveren me njė apoteoze.

  Sponsored content


  migjeni - Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla) Empty Re: Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla)

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Sun 29 Jan 2023, 04:21