Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  NEBIH BUNJAKU

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  NEBIH BUNJAKU Empty NEBIH BUNJAKU

  Mesazh nga shaban cakolli Wed 12 Jan 2011, 04:45

  Nebih Bunjaku

  Tė shkruash pėr njė poet tė mirėfilltė,nuk ėshtė e thėnė tė shkruash fjalomadhi,as nuk ėshtė e thėnė tė vargisėsh shkrime tė gjata.Poetit i bėnė nderė dhe afirmim,nėse arrinė tė e pėrshkruash ashtu
  si ai ėshtė vėrtetė.Vlerat e krijuesit nuk varen nga sasia e veprave tė shkruara,por nga shija qė lėnė ato tek lexuesit.Te Nebih Bunjaku gjejmė tė dyja,edhe sasinė
  e veprave tė mjaftueshme tė veprave tė tij,edhe shijen qė do ta ndjejė lexuesi i mirėfilltė.Poezia eNehbiut ėshtė ikonė tė cilėn ai vet,por edhe lexuesi e prekė,e ledhaton,
  e ndjenė,flet me te.Poeti Bunjaku me penėn e tij ėshtė mjeku qė di tė shėroi pacientėt lexues,me poezinė e tij si bar shėrues popullor.Ai mes lirikės sė vet njeh dhe takon gjėra qė ndoshta i ka ėndėrruar
  qė moti,por qė edhe tani ia prishin ėndėrren,zgjohet shpejt dhe me penėn e tij vėnė nė sirtar thesaret.Poezia e Bunjakut ėshtė marshimi mė i shpejtė i shpirtit,mes tė cilit njeh dhe takon shumė gjėra,qė
  ndoshta lexuesit pėr momentin as qė i kanė ėndėrruar.Te poezia e Bunjakut nuk gjejmė pėsime,herė-herė ai duket se ėshtė vonuar pakėz,por e tėra kjo ka arsyet e veta:Ai
  sikur i ngjanė udhėtarit qė ulet tė bėjė pushim tė shkurtėr nė njė stacion pritjeje,por gjatė atij pushimi ngarkohet energji dhe lėron
  begati.
  Nebih Bunjaku ėshtė nga Poliēka e Dardanės. Ciklin e ulėt tė fillores e kreu nė vendlindje, tetėvjeēaren nė Malishevė, tė mesmen nė Gjilan, kurse studimet nė Prishtinė. Si student ka filluar karrierėn e tij pedagogjike. Fillimisht punoi nė shkollėn fillore nė Banjėn e Sjarinės, pastaj nė gjimnazin e Dardanės, nė shkollėn teknike tė Gjilanit, nė shkollėn fillore tė Banullės - Gllogofcit, nė gjimnazin e Lypjanit, nė shkollėn teknike tė Kastriotit.
  Qė nga viti 1993 punon nė gjimnazin “Eqrem Ēabej” nė Prishtinė. Njė mandat ishte drejtor i kėtij gjimnazi.
  Ka botuar kėto vėllime me poezi: Dalje nga balada 1994, Gramatikė zemre 2004, Terapia e dashurisė 2005, Njė samit pėr njė simit (poemė satirike) 2007 dhe Prushimė buzėsh 2008. Ky ėshtė libri i gjashtė.
  Ėshtė anėtar i Lidhjes sė Shkrimtarėve tė Kosovės dhe i “Pegasit” tė Gjirokastrės, Dega nė Kosovė.
  Jeton nė Prishtinė.Poezia e Nebih Bunjakut ėshtė poezi e prushit tė madh,e ngarkuar me vlera shpirtėrore dhe lirikė kombėtare,qė kur lexuesi i vemendshėm gjenė nė
  shkrimet e tij dashurinė dhe rrespektin pėr kėtė poet tė kohės,qė din tė hap gurra lumenjėsh qė freskojnė botėn shpirtėrore tė lexuesit.Eh,pėr Nebih Bunjakun ne mund
  tė shkruajmė shumė,por prap nuk mund tė rrumbullaksojmė tė bėmat e tij me vėshtrime si ky,ne nga
  zemra i dėshirojmė njė udhėtim tė mbarė nė qiellin e krijimtarisė sė tij.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  NEBIH BUNJAKU Empty Re: NEBIH BUNJAKU

  Mesazh nga shaban cakolli Wed 12 Jan 2011, 04:45

  RRUGĖS SĖ DIELLIT


  DIELLI PRAPA GRILAVE

  Qė njė shekull dielli nė burg
  na pat lėnė nė dritė tė hėnės
  lot e gjak na shkuan ēurg
  nėn kėmbė njerke pa gji t’nėnės

  vonė nga retė kur doli dielli
  n’shpirt buzėqeshja na lulėzoi
  ėndrrės sė jetės iu zgjidh filli
  kroi i lotėve n’burim shteroi
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  NEBIH BUNJAKU Empty Re: NEBIH BUNJAKU

  Mesazh nga shaban cakolli Wed 12 Jan 2011, 04:46

  RRUGĖS SĖ DIELLIT

  Shaban Palluzhės

  Dardania kur digjej flakė
  nga piromanėt e tėrbuar
  asnjė i ri plak as plakė
  s’donte vatrėn pėr ta lėshuar

  nėpėr krisma dhe acar
  dielli shahej veē sllavisht
  zemra eshkė ndizej zjarr
  gjoksi hapej martirisht

  e me armė rrugės sė diellit
  nuk e braktisi Dardaninė
  meteor Shaban Palluzha
  shumė e deshi Ilirinė

  tė lajthiturve nga drit’e hėnės
  pėrbetuar nė yll tė kuq
  mos lejoni u tha nė Besianė
  lot e gjak t’na shkojnė huq

  me agimin nė rrugėn e diellit
  si nė legjendė dikur Anteu
  maja e Lisit Shaban Palluzha
  shtriu rrėnjėt n’thellėsi dheu
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  NEBIH BUNJAKU Empty Re: NEBIH BUNJAKU

  Mesazh nga shaban cakolli Wed 12 Jan 2011, 04:46

  PROMETEU

  Adem Demaēit

  Kur liria ishte ngrirė
  nė acar dimri rrezengrirė
  Prometeu ynė n’zinxhirė
  nisi akullin pėr ta shkrirė

  prej tė voglit nė burg tė madh
  kėmbė e duar lidhur n’pranga
  vetėm shpirtin e kishte tė lirė
  nga qelia i jehonte kėnga

  Rrap’i kombit n’zemrat tona
  me lirinė i kurorėzuar
  Lulja nė ballė tė kurorės
  nė Pranverėn e vonuar

  Baca Adem simbol lirie
  vepra Jote rreze dielli
  e zgjon ėndrrėn e pėrgjumur
  Yll Mėngjesi ndrin nga qielli
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  NEBIH BUNJAKU Empty Re: NEBIH BUNJAKU

  Mesazh nga shaban cakolli Wed 12 Jan 2011, 04:46

  REĒAKU

  Liria fshihet nė njė pikė gjaku
  tė njė fėmije a tė njė plaku.1

  Riza Beqir Reēeku

  Fundi i shekullit plot acar
  dyfish dimėr nė Reēak
  ditė e zezė pesėmbėdhjetė janar
  Reēaku i trimave u bė me gjak

  ekraneve tė shpirtit nėpėr botė
  komunikon vetėm trishtimi
  zemra tona grimė dhe copė
  veē nga ankthi e pikėllimi

  n’gjuhėn e dhembjes njerėzore
  lajtmotiv vetėm mizoria
  mbeti bota e nemitur
  vallė u kthyeka barbaria

  tok me engjėj Riza Beqiri
  ra dėshmor n’prag shtėpie
  mu pranė tij ra edhe i biri
  ku u fshehka ai gjak lirie

  n’zemrėn time kam njė shpellė
  plaga e shpirtit mė kullon gjak
  midis dhembjes njė hon i thellė
  loti mė rrjedh pėr Ty Reēak

  a ka fashė qė ma lidh dhembjen
  pėrveē Vokerit – Mikut Plak
  a ilaē qė shėron brengėn
  krimit tė hienės t’i vė kapak
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  NEBIH BUNJAKU Empty Re: NEBIH BUNJAKU

  Mesazh nga shaban cakolli Wed 12 Jan 2011, 04:47

  FUNDI I KRYEKORBIT

  Njė korb sillet mbi humnerė
  nė ėndėrr sheh veten skifter

  me krra-krra u ngrit n’pushtet
  korbėri bėri nė Korbėri tė vet

  kukuvajka i kėndoi mbi krye
  ogurin e zi lidhur nyje

  i tha dielli rreth tij sillet
  dhe pa tė farė nuk mbillet

  nga Ballkani nė Japoni
  shtriheshka Korbėria e tij

  alfabetin e gjithė Korbėrisė
  kukuvajka me krim e ngjiz

  sa herė vetveten e shikon
  edhe pasqyrėn e shėmton

  e lėshoi shpirti mu nė Hagė
  vendit tė vet ia la njė vragė
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  NEBIH BUNJAKU Empty Re: NEBIH BUNJAKU

  Mesazh nga shaban cakolli Wed 12 Jan 2011, 04:47

  PAVARĖSIA

  Gjatė tė pritėm rreze dielli
  me shumė shekuj e dekada
  kurorė lulesh midis prilli
  tė sfiduan nė barrikada

  akulli shesheve tė Dardanisė
  i 17 Shkurtit me borė acar
  tretej nė zemėr tė shqiptarisė
  lavė vullkani magmė e zjarr

  pėr Ty seē na dogji malli
  nuk tė lejonin tė vije dot
  kurrė s’tė lėshojmė pėr sė gjalli
  pėr Ty derdhėm gjak e lot

  me gjithė shpirt na buzėqeshe
  Nusja jonė nė Kuvend
  ballėlartė rrugėve e nė sheshe
  nė zemrat tona zure vend

  nė ballė tė valles Nusja e jetės
  dasmė tė tillė s’ka parė bota
  qė nga shekujt e Mesjetės
  nė Dardani si luhet shota
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  NEBIH BUNJAKU Empty Re: NEBIH BUNJAKU

  Mesazh nga shaban cakolli Wed 12 Jan 2011, 04:47

  DIL NGA LOTI

  Rifat Kukajt

  Ajme nė Ulqinin me diell e det
  u varfėruam pėr njė poet
  nė shtator Karvani u ndal
  dale vėllezėr kam njė hall
  atje ku toka puthet me detin
  nimfa e mashtroi poetin
  nė vaj ylberi pa njė ngjyrė
  gazi i fėmijėve nė buzė ngrirė
  spirancė pikėllimi lėshuam nė det
  nė gjysmėshtizė zemrat pėr ty poet
  nė pikėllim fėmijėsh fshihesh kot
  tė gjejmė nė vepra pėr jetė e mot

  burrė i dheut dil nga loti
  nga ikja jote u lag moti
  fjala jote gaz hare
  kurorė ylberi pėrmbi re

  nė ēdo orė letrare edhe sot
  pėr ty dhembjėn ngjyej nė lot
  nė kujtimet tona kudo pėr besė
  sharmi yt me notėn – Pesė
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  NEBIH BUNJAKU Empty Re: NEBIH BUNJAKU

  Mesazh nga shaban cakolli Wed 12 Jan 2011, 04:48

  DANTJA

  Marin Soreskut

  Dantja e krijoi Ferrin pėr shtatė ditė.

  Tė parėn ditė bėri Tokėn, Hadin dhe
  Cerberin.

  Tė dytėn ditė bėri nėntė rrathėt sipas
  pėrmasave tė mėkatit si dhe lumin
  Akeron, Greminėn, liqenin e Koēinit
  dhe pusin e Viganėve.

  Tė tretėn ditė, pasi ua kumtoi dėnimet,
  i sistemoi paq nėpėr rrathė tė gjithė ata
  qė s’kanė bėrė as mirė, as keq. Fillimisht
  vendosi fėmijėt e papagėzuar, paganėt
  e virtytshėm, mėkatarėt e epshit, grykėsit,
  koprracėt dhe dorėlirėt, idhnakėt e tė
  zymtit dhe nė fund – eretikėt.

  Pasi ia behėn edhe tė vonuarit e fundit,
  Krijuesi u ledhatoi sedrėn me shikim
  dhe u tha se s’u mbetej veēse tė bėhe-
  shin kritikė fetarė dhe veprėn t’ia merr-
  nin nėpėr kėmbė, ta mallkonin si satana.

  Tė katėrtėn dhe tė pestėn ditė ia kushtoi
  vrasėsve, vetėvrasėsve dhe dhunuesve
  kundėr Dantes, Krijuesit tė Ferrit: i lė-
  shoi lolot nė kollotumba dhe Virgjilin
  me gjithė fatzinjtė e tjerė i la tė dėfrehen.

  Tė gjashtėn ditė i kalli nė greminė
  mashtruesit e femrave, lajkatarėt,
  simoniakėt, fallxhorėt, batakēinjtė,
  hipokritėt, hajdutėt, kėshilltarėt
  dinakė, pėrēarėsit dhe falsifikatorėt.

  Tė shtatėn ditė pa nė i kishte mbetur diē
  pėr tė bėrė: sakaq iu kujtuan tradhtarėt
  qė pėr pak sa s’e mashtruan tė mbeteshin
  nė kėtė botė.Vrik e vrik i lėshoi nė pusin
  e Viganėve me kokė teposhtė nėpėr Kainė,
  Anteronė e Tolome pėr ta shuar etjen nė
  liqenin e Koēitit. Por njė ėndėrr e trishtė
  i kalli datėn: Virgjili, para se tė bėnte vetė-
  vrasje, i bėri njė pyetje shokante: Ku e ke
  Beatriēen, Maestro? Me cilin filtron ajo,
  herė nė Purgator, herė nė Parajsė! Pushtet
  tė plotfuqishėm i la Radamanit e vėllezėrve
  tė tij. Dhe Dantja mendoi se, pas gjithė asaj
  pune kolosale, e kishte hak qė pikė pėr pikė
  tė krijonte Komedinė Hyjnore dhe pastaj
  rehat-rehat ta bėnte njė sy gjumė tė amshuar.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  NEBIH BUNJAKU Empty Re: NEBIH BUNJAKU

  Mesazh nga shaban cakolli Wed 12 Jan 2011, 04:48

  LULJA E KOMBIT

  Pas fitores drejt nė Hagė
  shpirtin e lirė duart n’zinxhirė
  Lulja e kombit n’zemėr plagė
  se Ilirinė e donte tė lirė

  dorė e djathtė e UĒK-sė
  tok me NATO-n ka luftuar
  pse i kėputi shpirtit prangat
  nė bankė tė zezė i akuzuar

  kryelartė shkon nė Hagė
  historinė pėr ta lartėsuar
  n’shpirt i vishen ca akuza
  nga Drejtėsia i trishtuar

  i pandehur pėrbetohu
  sa ushtarė paramilitarė
  kur ta dogjėn shpirtin n’djep
  pa mėshirė m’i paske vrarė

  u betohem n’diell e n’hėnė
  nė Luftėn tonė Ēlirimtare
  vrava veē bisha Karpatevesh
  shumė tė zeza e barbare
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  NEBIH BUNJAKU Empty Re: NEBIH BUNJAKU

  Mesazh nga shaban cakolli Wed 12 Jan 2011, 04:48

  TETA GJYSH

  Ezės sė vogėl

  Lulja e zemrės ėshtė hyjnore
  ambrazianė mjaltė e ftua
  me buzėqeshjen engjėllore
  Teta Gjysh mė quan mua

  midis zemre lule shpirti
  dhuratė e Zotit engjėlli im
  mėngjes shpirti mbesa ime
  dritė e dritės nė amshim

  lozonjare yll mėngjesi
  bukuria jote hyjnore
  territ tė natės i bėn dritė
  engjėllushe madhėshtore

  nė lojėn tėnde bėhem fėmijė
  me ty zemra mė bėhet mal
  mė kthen n’moshėn qė ke ti
  kur mė kalėron si kalė

  Sponsored content

  NEBIH BUNJAKU Empty Re: NEBIH BUNJAKU

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Mon 01 Mar 2021, 08:43