Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  TRENDĖT E TRADITĖS SONĖ KULTURORE FETARE DHE KOMBĖTARE

  Share
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 60
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  TRENDĖT E TRADITĖS SONĖ KULTURORE FETARE DHE KOMBĖTARE

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 17 Aug 2009, 23:59

  Trendėt
  e traditės sonė kulturore fetare dhe kombėtare :


   SYNETITĖ
   ME UNIFORMA TĖ SULLTAN PELMEZIT  Se
  si po i helmojmė fėmijėt tanė , qė nga zhveshja
  e pelenave e deri nė vdekje , duke ua mbjellė nė gjak
  dashurinė ndaj kulturave dhe traditave tė huaja fetare ,
  kėtė mė sė miri e dėshmojnė ceremonitė fetare tė cilat organizohen
  nė rastet e synetive tė fėmijėve tanė meshkuj !


  Dasmat
  dhe ceremonitė tė cilat zhvillohen e eksponohen para publikut
  tė gjerė me rastin e kėtyre synetive , janė shumė
  tė ēuditshme dhe ato pėrveē qė kushtojnė me ēmime marramendėse
  , prapa skenarėve tė tyre fshihet njė propagandė shumė e rrezikshme
  pėr botėn e tė rinjve , veēanėrisht fėmijėve tanė, tė cilėve
  qė nga hapėrimet e para nė kėtė botė, iu mbillet dashuria dhe
  lakmia ndaj vlerave dhe traditave tė huaja kulturore !


  Pėrveē
  shpenzimeve marramendėse rreth organizimit tė dasmave tė
  synetive tek ne, duke filluar nga thirrjet e njė numri tė
  madh mysafirėsh , sigurimi dhe pagesat e xharrahėve , sigurimit tė
  hoteleve, apo restoranteve , sigurimit tė grupeve muzikore artistike
  (madje edhe nga dy-tri palė sish), ushqimi, pijet, ėmbėlsirat, lukset,
  dekoret... rėndėsia mė e madhe propaganduese publike , pa dyshim
  se i kushtohet fėmijės – djalit, i cili do tė bėhet synet !


  Rėndėsia
  mė e madhe rreth pėrgatitjes sė dasmės sė synetisė, i kushtohet
  sigurimit tė uniformės sė djalit, uniformė kjo qė fund e krye ėshtė
  e dizajnuar me elemente orientale e qė ėshtė imitim i uniformave
  ushtarake tė sulltanėve dhe pashallarėve osmanlinj ?! Kėto uniforma
  qė nga kėpucėt e deri tek kapela, janė tė stolisura me simbole
  tė gjeneralėve tė ushtrive turke dhe me mbishkrime nė gjuhėn arabe
  :”Mashallah” dhe “Bismilah”!


  Pėr
  t’ ua siguruar kėto uniforma sulltanėsh, fėmijėve tė vet, me
  rastin e synetive tė tyre, po qe se nuk do tė gjenden nė tregun kosovarė,
  shumė kush do t’ ia mėsyjė edhe Turqisė, pėr blerjen dhe sigurimin
  e tyre me kohė ! Jo rrallė, nė kombinim me kėto uniforma do tė
  vijnė edhe shpatat e stilit tė Sulltan Muratit !


  Pėr
  ta reklamuar dhe propaganduar kėtė lloj synetie dhe djalin e veshur
  nė kėtė uniformė si gjeneral, tė cilin vėshtirė se do ta njohin
  moshatarėt e tij, angazhohen veturat mė luksoze tė zbuluara , ose
  edhe ēeze kuajsh, me tė cilat do tė zhvillojnė defile nėpėr tė
  gjitha rrugėt dhe sheshet e qytetit, me qėllim qė moshatarėt e tij,
  tė cilėt ende nuk e kanė kryer synetllėkun, t’ i lakmojnė atij
  dhe tė bėjnė trysni tek prindėrit e tyre, qė t’ i bėjnė synet
  edhe ata sa mė shpejt qė ėshtė e mundur, nga se i nxitė lakmia
  pėr uniforma gjeneralėsh dhe dhurata parash tė cilat zakonisht ua
  dhurojnė mysafirėt dasmorė me rastin e synetisė, duke ia mbushur
  kapuēin me tė holla !


  Profesioni
  im dhe pėrvoja mė se 40 vjeēare, mė ka mundėsuar qė
  tė jem pjesėmarrės i drejtpėrdrejtė i kėtyre dasmave
  nėpėr shumė qendra, vendbanime e krahina tė ndryshme shqiptare,
  ku kam pa dhe mėsuar shumėēka nga traditat dhe ceremonitė e kėtij
  lloji! Fatkeqėsisht , kurrė nuk mė ka ndodhur qė nė dasmat e synetive
  dhe nė veshjet solemne tė fėmijėve tė cilėt bėhen synet, ta shoh
  as mė tė voglin simbol kombėtar shqiptar, si qė ėshtė flamuri
  kombėtarė, kostumet kombėtare dhe plisi i bardhė?!


  Kėsaj
  dukurie tė shėmtuar , e cila nuk ka tė bėjė aspak
  me traditat dhe kulturėn kombėtare shqiptare, po ia shtoj edhe ca
  vargje tė marra nga njė parodi e imja nė formė tė kėngėve
  tė konagjegjit , e cila i kushtohet kėsaj problematike:  Kajė
  moj ēikė , kajė e kup ,


  Po t’ ēojnė
  nuse ndėr magjup !


  S’ janė
  magjup, po janė mefterė –


  Krejt qytetin
  e ēojnė n’ poterė !  Kush ta bajnė
  ndo ‘i djalė synet –


  Burrin tand
  vjen e ta thėrret ,


  N’ kamiona
  e n’ traktora ,


  Bien tupani
  e ngrihet hora !  Se kur t’
  bien n’ tupan guxhumi –


  Krejt qyteti
  ēohen prej gjumi !


  Po bien t’
  vjetrit “Shahadet” –


  A u ba luftė
  , a u ba tėrmet ?!  -Nuk asht luftė,
  nuk asht tėrmet ,


  Po e kanė
  ba nji djalė synet !


  E kish nana
  , djalė hasret ,


  Para tij, i
  kish pas edhe tetė !  Ky synet asht
  krejt “normal” –


  Vishet djali
  , si “gjeneral”,


  N’ ballė
  i shkruen “Mashallah”,


  Poshtė
  i shkruen “Bismilah”!


  ...............................................


   Pjesėmarrja
   nė “Qelime” me tri palė kapela ?!
  rastisi sivjet, qė tė mė ftojnė pėr tė
  marrė pjesė nė njė “Qelime” e cila i kushtohej
  njė tė vdekuri . Kėsaj thirrje iu pėrgjigja pozitivisht, nga dėshira
  pėr t’ia bėrė nderimet e fundit personit tė vdekur , edhe pse
  unė absolutisht nuk jam ithtarė e kėtyre ceremonive !


  Shkova
  nė vendin dhe nė orėn e caktuar sipas ftesės, por
  qė nė hyrje tė lokalit ku ishte caktuar mbajtja e
  kėsaj “Qelimje”, u zhgėnjeva aq shumė sa edhe u pendova pėrse
  shkova?!


  Po
  sa hyra brenda atij lokali, i pėrshėndeta tė gjithė nė
  gjuhėn shqipe:”Mirė dita dhe mirė se ju gjejė!” Por, asnjėri
  prej tyre , nuk ma ktheu pėrshėndetjen nė gjuhėn shqipe! Tė gjithė
  tė pranishmit mu vėrsulėn si njė kor i zhabave , duke mėrmėritur:
  “Merhaba!”...


  Ēka
  me pa nė atė dhomė tė vogėl, qė nuk ishte mė e madhe se sa 8
  me 4 metra, ishin grumbulluar mė se 80, apo 100 njerėz, tė rrastuar
  njėri pranė tjetrit, sa nuk mund t’ iu gjenin vend as kėmbėve
  tė veta mbi tė cilat ishin kėrrusur ! Ishte vapė e madhe. Frymėmarrja
  sa vinte e bėhej mė e rėndė dhe mė e ngulfatur ! Kishte shumė
  njerėz tė moshuar e tė sėmurė, nga goja e tė cilėve kundėrmonin
  lloj – lloj erėrash . Kundėrmonin edhe erėrat e kėmbėve tė cilat
  u ishin djersitur nga vapa e madhe dhe ngushtėsia e dhomės!...


  Po
  sa e sodita mirė dhomėn dhe pjesėmarrėsit e “Qelimes” ,
  mė ra nė sy diēka edhe mė e ēuditshme, nga e cila u ndjeva shumė
  keq nė mesin e tyre !


  Pashė
  se nė atė mes tė mysafirėve, i vetmi isha unė
  qė nuk kisha kapele mbi kokė?!


  Tė gjithė
  pjesėmarrėsit mė shikonin me ironi, si tė isha unė
  ndonjė ujk nė mes delesh ?!


  Ajo
  qė mė habiti mė sė shumti nė kėtė
  “Qelime”, pėrveē asaj qė pashė se tė gjithė pjesėmarrėsit
  i kishin kokat e mbuluara me kapela, ishte njė fenomen tjetėr qė
  unė nuk e kisha pa mė herėt nėpėr tubimet e ngjashme ! Mbi kokat
  e mysafirėve tė pranishėm, reflektonin tri palė kapela dhe ato:   • Nė krye tė vendit
    reflektonin kapelat kuq e bardh tė njė grupi hoxhallarėsh .

   • Pranė tyre, reflektonin
    kapelat me ngjyrė tė verdhė tė cilat i kishin vu njė numėr i madh
    i hanxhinjve, dhe

   • Pjesa tjetėr e
    mysafirėve qė nuk kishin tituj fetarė , i kishin vu mbi kokė disa
    tėrleme tė bardha, me shumė vrima dhe qėndisje me gjilpėra !
  Askush prej
  tyre nuk e kishte sė paku njė plis tė bardhė shqiptar
  mbi kokė ?!


  Aty, mungonin
  vetėm hiramet e bardha tė pėlhurės sė arabėve !


  Deri
  sa kori i burrave e kėndoi 72.000 herė refrenin:”La ilahe ilallah”,
  unė i bėja pyetje vetit:”A thua jam nė Kosovė, apo nė Mekė e
  Medinė?!”


  Propaganda
  e tillė , pėrmes kapelave arabe, ua shton bindjen tė rinjve
  se “po nuk e pate kapelėn arabe mbi kokė, do tė llogaritėsh si
  njeri i pa fe dhe i pa dėshiruar nė rrethet e ceremonive tė kėtilla”!


  Koncertet, festivalet dhe manifestimet
  kulturore – nėpėr sheshe, livadhe, fusha e male?!...  Derisa
  nė vitet mė tė vėshtira , kur ne nuk kishim as liritė
  elementare si njė popull, apo si njė komb , pėr ta jetuar
  jetėn tė lirė dhe tė lumtur, pėr t’i kultivuar
  vlerat e kulturės sonė tradicionale kombėtare , megjithatė gjendeshin
  forma tė ndryshme dhe nuk lejohej me asnjė kusht qė tė shuhet kultura
  dhe tradita jonė e lashtė dhe e begatshme kombėtare .


  Nuk
  janė tė largėta vitet dhe kohėt kur nė qytetet dhe
  qendrat tona urbane , po qe se organizohej ndonjė koncert, festival
  apo manifestim kulturor , asnjėherė nuk shtrohej pyetja se a do tė
  shkohet nė ato programe, por lufta mė e madhe ishte rreth sigurimit
  tė vendeve dhe buletave, pa u diskutuar kurrė as ēmimi i buletave
  !  programet e tilla muzikore, qofshin ato grupe muzikore, ansamble, apo
  festivale, ēmohej lartė kėnga e mirėfilltė tradicionale shqipe,
  ēmoheshin artistėt e kėngės popullore, ēmoheshin orkestrat, ēmohej
  kėnga atdhetare kombėtare dhe gjithė ai bagazh qė kishte tė bėnte
  me organizimin dhe kultivimin e vlerave kombėtare.


  Programet
  e tilla kulturore : koncertet, festivalet dhe manifestimet e ndryshme
  muzikore , organizoheshin ekskluzivisht nėpėr sallat e ndryshme koncertale,
  shtėpi tė kulturės, salla tė teatrove etj. tė cilat
  ishin tė administruara dhe mbikėqyrura rreptėsishtė nga organet
  e qeverisė pushtet-mbajtėse !


  Nėn
  ato kushte dhe rrethana tė hekurta, kėndohej e vallėzohej shqip
  dhe kombėtarisht, duke mos i lėnė anash asnjėherė luftėtarėt,
  trimat, dėshmorėt dhe heronjtė e kombit !


  Ėndrra
  mė e madhe e ēdo shqiptari, nė atė kohė, ishte se a do tė vijė
  ndonjėherė dita, kur ne do t’ i kemi nė duart tona institucionet
  kulturore, shtėpitė e kulturės, sallat koncertale, hallat sportive...dhe
  a do tė vjen ndonjėherė dita, kur ne do tė kėndojmė kėngė pa
  censurė duke marrė frymė shqip lirisht , pa dhunė e pa ndėshkime?!


  Pas
  derdhjes sė gjakut tė bijve dhe bijave mė tė
  mira tė Atdheut, kjo ėndėrr u bė zhgjėndėrr dhe liria
  e shumėpritur erdhi edhe pėr ne !


  Por
  ēka po ndodhė tash me kulturėn tonė?


  Kėngėt
  patriotike u harruan. Entuziazmi dhe amatorizmi kulturor gati se u shuan,
  nga se ato nuk gėzojnė kurrfarė pėrkrahjesh as morale, as materiale
  e as institucionale. Kėngėt tradicionale kombėtare censurohen nga
  kanale tė fshehura tė nėntokės .


  Mbi vlerat
  e mirėfillta mbisundojnė antivlerat.


  Sallat
  e koncerteve, festivaleve dhe manifestimeve tė ndryshme kulturore,
  sot bėjnė gjumė tė rehatshėm dhe mrizojnė
  nė heshtje, nga se mė atyre askush nuk ua prishė qetėsinė!
  Nė kėto salla, sot, le tė vjen kushdo qoftė prej
  artistėve, kėngėtarėve, grupeve, ansambleve, festivaleve, manifestimeve
  tė ndryshme kulturore, ėshtė krejtėsisht e kotė, nga se nė to,
  mė askush nuk do tė shkojė pėr t’ i pėrcjellė programet edhe
  po qe se hyrja nė salla do tė ishte gratis (pa pagesė)!


  Pra,
  publikun e kemi humbur nė tėrėsi dhe interesimi i tij pėr shfaqjet
  muzikore artistike ka rėnė nė zero . Pse dhe si e kemi humbur publikun
  deri nė kėtė shkallė, ka shumė e shumė arsye dhe indikatorė .


  Organizatorėt
  e programeve tė ndryshme muzikore, duke filluar nga koncertet,
  manifestimet e ndryshme kulturore, festivalet, duke e pa se publiku
  ynė, mė nuk do tė shkojė nėpėr salla pėr tė ndjekur aktivitetet
  e tyre, madje pėr shitjen e buletave as qė mund tė diskutohet, ia
  filluan qė ta aplikojnė njė formė tė re tė shfaqjes sė programeve
  muzikore dhe kulturo – artistike . Ata, me grupet muzikore dhe artistėt
  e tyre, ia filluan tė dalin nėpėr sheshe tė qyteteve pėr t’ i
  shfaqur programet e tyre para publikut tė gjerė, pa buleta dhe pa
  obligime tjera! Mendonin se pėrmes fuqisė sė altoparlantėve publike,
  do ta joshin publikun dhe nė shfaqjet e tyre do tė vinte e tėrė
  popullata i madh e i vogėl pėr t’ i pėrcjellė programet!


  Kjo
  metodė e organizimeve tė koncerteve publike, festivaleve
  dhe manifestimeve tė ndryshme kulturore, zgjati njė kohė relativisht
  tė shkurtėr dhe publiku shumė shpejt u iritua dhe iku edhe nga kėto
  vend- shfaqje ! Sa pėr ilustrim, po e pėrmendim vetėm njė shembull
  tė kėsaj vere, kur nė sheshin e qytetit tė Gjilanit u organizua
  njė koncert pėrshėndetės pėr mėrgimtarėt tanė, nė tė cilin
  nuk erdhėn hiq mė shumė se 200 fėmijė e tė mitur, por jo edhe
  qytetarėt e rritur dhe mėrgimtarėt?!


  Organizatorėt
  e programeve tė ndryshme tė jetės sonė muzikore,
  si qė janė ata tė koncerteve dhe festivaleve muzikore,
  kohėt e fundit duke e pa se publiku iu iku nga sallat e ndryshme dhe
  nga sheshet e qyteteve, tani kanė filluar tė organizojnė koncerte
  , festivale dhe manifestime tė ndryshme kulturore nėpėr
  livadhe, fusha dhe male tė ndryshme gjithandej fshatrave tė Kosovės
  !


  Tani,
  shtrohet pyetja:- Po bėri e na iku publiku edhe nga livadhet, fushat
  dhe malet, ku do tė shkojė publiku dhe nga do tė shkojnė organizatorėt
  e manifestimeve tė ndryshme kulturore ?!

  Gjilan, mė
  16 Gusht 2009. Demir KRASNIQI

   Ora ėshtė Fri 19 Oct 2018, 04:41