Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  NE MBROJTJE TE GJUHES DHE TRADITES SONE

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  NE MBROJTJE TE GJUHES DHE TRADITES SONE Empty NE MBROJTJE TE GJUHES DHE TRADITES SONE

  Mesazh nga shaban cakolli prej Sat 15 Aug 2009, 02:51


  mbrojtje tė gjuhės dhe traditės sonė:


  A
  MUND TĖ LIROHEMI NDONJĖHERĖ
  NGA PĖRSHĖNDETJET NĖ
  GJUHĖT E HUAJA?!  Edhe
  sot, nė shekullin e 21-tė, kur kemi dy shtete tė pavarura
  dhe sovrane shqiptare , kur kemi me dhjetėra universitete e kolegje
  kombėtare, akademi tė shkencave dhe arteve , institucione albanologjike
  dhe tė gjitha tė mirat tjera qė i duhen njė populli dhe njė kombi
  pėr t’ i ruajtur traditat, gjuhėn, kulturėn dhe vlerat e
  veta kombėtare , ne , si duket as se si nuk po mund tė edukohemi nė
  frymėn e pastėr kombėtare dhe as se si nuk po mundemi qė tė lirohemi
  njėherė e pėrgjithmonė nga ndikimet e kulturave tė popujve tjerė
  , nė veēanti nga ndikimet e ish popujve okupatorė tė trojeve etnike
  shqiptare !


  Ndikime
  tė kėtilla , kemi ende nė ēdo pore tė jetės sonė, si
  nė gjuhė, ashtu edhe nė kulturė nė pėrgjithėsi , por kėsaj radhe
  do tė ndalemi tek pėrshėndetjet tė cilat nė shumicėn e rasteve
  , ende i bėjmė nė gjuhėt e huaja , edhe pse i kemi me bollėk fjalėt
  tona pėrshėndetėse tė cilat janė aq tė ėmbla dhe tingėllojnė
  aq bukur !  Mirė
  se erdhe dhe mirė se u gjeta !  Kėto
  dy fjalė pėrshėndetėse qė janė kaq tė ėmbla
  dhe tingėllojnė kaq bukur nė gjuhėn amtare shqipe , tek
  njė numėr i madh i krahinave shqiptare tė Kosovės, Luginės
  sė Preshevės dhe tė Maqedonisė , as sot e kėsaj dite
  nuk janė nė pėrdorim tė sė folmes popullore , nė rastet kur presim
  ndonjė mysafir , mik, shok , apo dashamirė , i cili vjen pėr tė
  na vizituar !  vend qė mysafirin tonė , ta pėrshėndesim duke i dėshiruar
  mirėseardhje nė gjuhėn amtare shqipe :”Mirė se erdhe!”,
  apo: “Mirė se na erdhėt!”, nė tė folmen tonė popullore , nė
  vazhdimėsi priten mysafirėt me fjalėn pėrshėndetėse turke:”Hosh
  gėlden”, apo “Hosh gėldiniz”!, me ē’ rast mysafiri do t’
  ua kthejė :”Hosh bolldėn!”


  Madje,
  pjesa dėrmuese e pėrdoruesve tė kėtyre fjalėve tė huaja pėrshėndetėse
  , duke mos e njohur gjuhėn turke, e deformojnė shprehjen :”Hosh
  gėlden”, duke e shqiptuar gabimisht:”Hosh gjolldėn!”


  Ēka
  ėshtė edhe mė e ēuditshme nga ana e konsumuesve permanent tė kėtyre
  shprehjeve pėrshėndetėse, ėshtė fakti se edhe po deshi dikush qė
  t’ a pėrshėndes mysafirin nė gjuhėn shqipe , mysafiri nė shumė
  raste do tė ndihej nė veti si i tallur dhe si i pa pėrshėndetur
  ?!


  Krahas
  terminologjisė sė pėrshėndetjeve nė gjuhėn
  turke, nė mentalitetin e shumicės sė popullatės sonė, ėshtė ngulitur
  thellė edhe pėrshėndetja nė gjuhėn arabe:”Selamun alejkum”
  dhe “Alejkum selam”, pėrshėndetje kėto qė shumica prej nesh,
  as qė e di se ēfarė kuptimi nė tė vėrtetė kanė?!


  Fill
  pas kėtyre dy shprehjeve me tė cilat pėrshėndetėn mysafirėt tek
  ne, menjėherė pason nė vazhdimėsi nga tė gjithė mysafirėt e pranishėm
  shprehja tjetėr arabe: ”Merhaba!”, me tė cilėn mysafirėt paraardhės
  i drejtohen mysafirit qė do tė vjen nė odė pas tyre ! Kjo
  shprehje ėshtė e ditur se e ka kuptimin “Mirė se erdhe!” Mirėpo,
  nė mentalitetet e rretheve tė ndryshme, po qe se dikush i thotė dikujt
  nė gjuhėn shqipe :”Mirė se erdhe!”, nuk do tė mirėpritej nga
  tė pranishmit tjerė dhe do tė konsiderohej si pėrshėndetje e vėrtetė
  serioze !?


  Shprehjet
  pėrshėndetėse nė gjuhėn arabe:”Selamun alejkum”,”Alejkum
  selam” dhe “Merhaba”, mė sė tepėrmi pėrdorėn nė rastet e
  ceremonive dhe ritualeve tė vdekjes, qoftė nė ditėn e varrimit,
  qoftė nė ditėt e ngushėllimeve, qoftė nė ceremonitė e Qelimeve!
  Kėto pėrshėndetje bėhen mė shumė sa pėr t’ ua mbarua qejfet
  hoxhallarėve dhe hanxhinjve tė cilėt zakonisht janė tė ulur nė
  krye tė vendit dhe ata e mbajnė tymonin komandues gjatė tė gjitha
  ceremonive e ritualeve fetare !


  Zhargoni
  i pėrshėndetjeve tė tilla , nuk do tė ishte i ēuditshėm nė
  rastet kur dėgjohen nga njerėzit e moshuar dhe tė pa shkolluar ,
  por kur kėtė zhargon e dėgjon nga goja e disa intelektualėve me
  alamet titujsh shkencor, atėherė nuk ka se si tė mos iritohet njeriu
  dhe tė mos zhgėnjehet nga keqpėrdorimet dhe dhunimet qė i bėhen
  pamėshirshėm gjuhės amtare shqipe !


  Njė
  shprehje tjetėr urimi, nė gjuhėn turke , e cila ka marrė
  pėrmasa mbi tė gjitha hapėsirat shqiptare , ėshtė ajo
  e tipit :”Jasha! Jasha!”


  Kėtė
  shprehje urimi e cila ka kuptimin :”Rrofsh! Rrofsh!”, na e kanė
  servuar dhe shti nė pėrdorim grupet muzikore, kėngėtarėt e estradės,
  nėpėr dasmat dhe ahengjet e ndryshme popullore . Shprehje kjo, tė
  cilėn artistėt e estradės dasmore e kanė importuar nga kultura turke
  dhe rome , pėr t’ ua rritur mendjen dasmorėve dhe pėr t’ i nxitur
  ata qė t’iu dhurojnė sa mė shumė para “bakshishte”(dhurata)
  !


  Duke
  e shfrytėzuar mentalitetin e ulėt tė disa personave tė
  pasur dhe tė etur pėr t’ ua pėrmendur emrin pėrmes mikrofonave
  dhe altoparlantėve, para masės sė dasmorėve, kėngėtarėt dasmorė
  nė vazhdimėsi brohorasin emrat e tyre nė kėtė stil:”Jasha ! Jasha
  Hafiz pasha! I ke xhepat shumė tė trasha !” Ose :”Jasha Hafiz
  , jasha!”


  Dhe
  fill pas kėtyre brohoritjeve tė mėdha publike , Hafizi dhe Hafizat
  tjerė qė do t’ u pėrmendet emri pėrmes mikrofonit,
  do t’ i nxjerrin portofolet e tyre “tė trasha” dhe do t’ i
  qerasin kėngėtarėt me para deri nė centin e fundit tė xhepit tė
  tyre, vetėm e vetėm qė para masės sė dasmorėve tė tregohen se
  janė “kavalierė” dhe “pasanikė”!


  Pra,
  siē po shihet degradimi , nėpėrkėmbja dhe asimilimi i vlerave
  tona kulturore , jo rrallė shpėrblehet edhe me para !


  Gjilan, mė
  12 Korrik 2009. Demir KRASNIQI

   Ora ėshtė Sun 18 Aug 2019, 02:07