Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  ZHURMĖ ĒMENDURIE

  Share
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 60
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  ZHURMĖ ĒMENDURIE

  Mesazh nga shaban cakolli prej Fri 07 Aug 2009, 04:00

  Frymėmarrja dhe vapa verore
  nė qytetet tona :


  ZHURMĖ
  ĒMENDURIE


  Vapa tropikale, mungesa e ujit dhe
  ndotja e ajrit  Kriza
  e thellė ekonomike, papunėsia , varfėria deri nė skajshmėri
  , janė vetėm disa nga segmentet e jetės , me tė cilat
  pėrballet popullata jonė nė pėrditshmėri dhe dekada , segmente
  kėto qė e ngufasin frymėmarrjen dhe i ngushtojnė kanalet e mbijetesės
  prej asaj qė mund tė quhet jetė normale .


  Kur
  kėtyre segmenteve tė jetės t’ i shtohen edhe reduktimet enorme
  tė rrymės elektrike , mungesa dhe reduktimet e pakontrolluara tė
  ujit tė pijshėm , ndotja e ajrit dhe ambientit qė nxitet nga shumė
  faktorė , temperaturat e larta tė vapės tropikale , atėherė na
  del njė rezultat i mbijetesės sė dhunshme nė kėtė botė !  gjitha kėtyre segmenteve qė ngufasin frymėmarrjen tonė normale ,
  sidomos gjatė sezonit tė pushimeve verore , po i ndihmojnė mė tė
  gjithė mekanizmat e mundshme edhe organizimet e dasmave dhe ahengjeve
  tė ndryshme familjare .
     Dasmat
     si nė kohėn e Selman Litės


     “Eu, Selman
     Lita , ni burrė azgan ,


     Darsėm t’ madhe
     qi po banė ,


     Ka dy djem po m’
     i marton ,


     Treqin krushqi
     po i tubon ,


     Tri parė
     surrla e tupana i ka nxanė ,


     Bajraktari po tfillon
     ,


     Treqin krushqi
     mas po i shkojnė,


     Treqin krushqi
     mas janė vargue,


     Shkojnė
     binxhijtė - atllarėt tuj lue ,


     Shkojnė shejtarėt
     – sheja tuj gjue ,


     Po shkojnė
     krushqit tanė tuj knue ,


     Shkojnė tupanet
     tuj bumllue !”...

  Edhe
  pse jemi nė shekullin e 21-tė, tė Epokės sė Re, si duket
  , mentaliteti i vjetėr ende frymon mbi nėn-qiellin tonė , ku as se
  si nuk mund tė lirohemi nga disa doke dhe zakone , tė cilat nuk kundėrmojnė
  asgjė mė tepėr se sa njė primitivizėm klasik .  shumė veprime tona tė pėrditshme , sikur jemi tė
  prirė qė tė bėhemi kopje e tretė e shablloneve
  tė vjetra . Shembull mė tipik i kopjeve tė kėtilla , janė
  dasmat dhe ahengjet tona popullore , tė cilat shumė kush mundohet
  t’i organizojė nė stilin: ”Alla Selman Lita” dhe t’ i kopjojė
  skenarėt e asaj dasme tė pėrgjakshme tė asaj kohe !


  Pėr
  derisa dikur dasmori Selman Lita, i kishte ftuar nė dasmėn e djemve
  tė tij, hiq mė pak se 300 krushq , tė cilėt do tė shkonin nė dasmė
  me kuaj e atllarė – sot , imituesit e tij, nė vend tė 300 kuajve
  dhe atllarėve, do t’ i ftojnė nė dasmė 300 vetura dhe 300
  shoferė tė tyre !


  Derisa
  Selman Lita , i kishte angazhuar atėherė tri palė surle e tupanė
  pėr argėtimin e dasmorėve tė tij, sot imituesit e tij, do
  t’i angazhojnė nga tri palė grupe e orkestrina popullore: surle
  e tupanė, rapsodė popullor , defatore dhe solistė me orkestra
  tė muzikės popullore .


  Me
  rastin e nisjes sė dasmorėve pėr marrjen e nuses , nė dasmėn e
  Selman Litės , krushqve iu printe vetėm njė bajraktar me njė flamur
  kombėtar, ndėrsa nė dasmat e sotme, nė ballė tė kolonės sė dasmorėve
  mund t’ i shohim edhe nga dy e tre flamurė... ?!


  Derisa
  nė dasmėn e djemve tė Selman Litės, radhiteshin nė kolonėn e dasmorėve
  300 krushq , tė cilėt bėnin gara e lojėra gjatė rrugės me kuajt
  dhe atllarėt e tyre – sot , dasmorėt e “modernizuar” dhe tė
  “motorizuar” , bėjnė gara e lojėra tė rrezikshme, duke i ngarė
  veturat, duke bėrė gara se cili do tė zhvillojė shpejtėsi mė tė
  madhe dhe duke e tejkaluar njėri – tjetrin , pa e llogaritur rrezikun
  e mundshėm, incidentet e ndryshme dhe bllokadat totale tė cilat ua
  bėjnė tė tjerėve, si nė rrugėt lokale, ashtu edhe nėpėr rrugėt
  dhe sheshet e qytetit!


  Pėr
  dallim tė krushqve tė Selman Litės, tė cilėt shkonin
  pėrgjatė rrugės pėr ta marrė nusen , duke gjuajtur nė shenj me
  armė tė zjarrta, sot dasmorėt e kėsaj kopje do tė shtinė me armė
  zjarri nėpėr rrugė e sheshe tė qytetit dhe do tė gjuajnė shenjė
  nėpėr odat, apo tavanet e kafeneve dhe restoranteve ku organizohen
  dasmat !


  Derisa
  nė dasmėn e djemve tė Selman Litės, gjatė rrugės
  deri tek marrja e nuses dhe anasjelltas , kėndonin burrat – dasmorė
  me kėngė pėr krye krahu , sot nė vend tė burrave kėndojnė gratė
  dhe vajzat e azdisura , tė cilat pa fije turpi , rrezikojnė qė tė
  hipin mbi dritare dhe karoseri tė veturave, tė kėndojnė e tė ēirren
  me zėra trishtues dhe t’ iu mėshojnė defeve pėr mbulojash tė
  veturave , pa e llogaritur rrezikun nė komunikacion, pa e llogaritur
  shkeljen e rendit dhe ligjit pėr komunikacion dhe pa e llogaritur zhurmėn
  e pa kontrolluar deri nė ēmenduri !


  Zhurmės
  sė vajzave kėngėtare me defe , iu bashkėngjiten edhe zhurmat
  e tupanėve dhe surleve tė cilat nuk kanė tė ndalur mbi rimorkiot
  e kamionetave , kombi-busėve, apo tė traktorėve speciale, ku krahas
  zhurmės sė tyre janė tė vendosur edhe altoparlantė tė fuqishėm,
  tė cilėt transmetojnė dhe reklamojnė incizimet e kėtyre instrumentistėve
  popullor !


  Kur
  tė gjitha kėtyre zhurmave dhe ulėrimave t’iu shtohen edhe zhurmat
  e sirenave tė 300 veturave, tė cilat nuk pushojnė asnjėherė sė
  rėni qė nga nisja pėr rrugė e deri tek kthimi i tyre, atėherė
  mund tė merrni me mend se ēfarė kaosi bėhet nė rrugė, nė qytet
  e nė sheshe, sa duhet mbyllur veshėt me pambuk pėr t’i shpėtuar
  shurdhimit fatal !


  Kur
  tė kihet parasysh fakti se gjatė sezonit tė pushimeve
  verore , organizohen aq shumė dasma, sa kolonat e dasmorėve
  nuk kanė tė ndalur duke defiluar para dhe pas dite nėpėr rrugėt
  dhe sheshet e qytetit, ku defilojnė me dhjetėra dasma e me qindra
  e mijėra dasmorė, me qindra e mijėra vetura, me qindra e mijėra
  sirena, defe, surle e tupanė, atėherė tėrė kjo zhurmė do tė kalonte
  nė njė ēmenduri shfrenimi !  kėso rastesh, ēdo turist i huaj i cili do tė ndodhet rastėsisht
  mysafir tek ne, do tė pėrfitonte pėrshtypjen se ky popull po jetuaka
  vetėm me dasma e ahengje, me lukse tė mėdha dhe se kėtu nuk mund
  tė bėhet fjalė pėr papunėsinė dhe varfėrinė?!


  Bllokimit
  total tė rrugėve dhe shesheve nėpėr qytetet tona, nga ana e
  dasmorėve, shpeshherė i shtohen edhe kortezhet apo funeralet e njerėzve
  tė vdekur, tė cilėt hasin nė pengesa dhe rezistenca serioze pėr
  tė arritur me kohė deri tek varrezat e qytetit dhe pėr ta varrosur
  me kohė tė vdekurin !


  Ndėrkaq,
  zhurmave tė mėdha tė kolonave tė dasmorėve, sirenave
  tė veturave, defeve, tupanėve dhe surleve iu bashkėngjitėn
  edhe sirenat alarmuese tė zjarrfikėsve , tė policisė
  dhe tė veturave tė emergjencės . Atėherė, shkaktohet
  njė kakofoni aq e madhe e zėrave, alarmeve, sirenave, ahengut...
  sa mė nuk dihet as se ēfarė ėshtė duke ndodhur nėpėr qytet?!  anėn tjetėr, qytetarėve – kalimtarė tė rastit ua shurdhojnė
  veshėt zhurmat e gjeneratorėve tė cilėt e zėvendėsojnė
  mungesėn e rrymės elektrike , duke ua ngulfatur edhe frymėmarrjen
  nga lirimi i gazrave tė derivateve tė naftės !


  Zhurmės
  sė ēmendurisė nėpėr qytetet tona , i bashkėngjiten edhe
  dhjetėra altoparlantė shumė tė fuqishėm, tė
  cilėt jehojnė nga tė katėr anėt e qytetit nga minaret
  e xhamive , pėrmes tė cilėve hoxhallarėt nga disa herė nė ditė,
  qė nga orėt e hershme tė mėngjesit e deri nė orėt e vona tė mbrėmjes,
  paralajmėrojnė kohėt e faljeve tė namazeve , kėndojnė ezane e
  temxhite pėr tė vdekurit, faljet e namazeve tė xhenazeve, ceremoni
  tė tjera fetare, ndėr tė cilat pas luftės pėrmes altoparlaneteve
  ditėve tė premte, mbajnė ligjėrata publike hiq mė pak se njė orė,
  para se ta falin drekėn, kėshtu qė ato ligjėrata ua mbushin veshėt
  me zhurma edhe kur janė shumė larg xhamive !  gjitha kėto zhurma anormale qė u pėrmendėn kėtu dhe shumė tė
  tjera qė nuk u pėrmenden , lėnė pasoja tė pa parashikueshme tek
  njerėzit e lodhur, njerėzit e moshuar, njerėzit e sėmurė, tė cilėt
  kanė nevojė pėr pushime dhe ēlodhje, por qė kjo e drejtė iu cenohet
  nga tė gjithė ata tė cilėt nuk japin pėrgjegjėsi as para ligjit,
  as para njeriut e as para Zotit !


  Ndoshta
  do tė vjen njė kohė , kur edhe tek ne do tė
  mbisundojė rendi, qetėsia publike dhe ligji !  Gjilan, mė
  04.08.2009. Demir KRASNIQI

   Ora ėshtė Tue 18 Dec 2018, 02:44