Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Evitoni problemet me Gjendrrat Tiroide

  Share
  avatar
  Paula
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 120
  Mosha : 41
  Vendndodhja : shkolle
  Profesioni : mesuese
  Pikėt : 186
  Vlersuar : 7
  Data e Regjistrimit : 09/01/2009
  Humor : jo dhe shume

  Evitoni problemet me Gjendrrat Tiroide

  Mesazh nga Paula prej Fri 31 Jul 2009, 02:18

  Virozat nuk prekin vetėm rrugėt e frymėmarrjes, por dhe gjėndrėn tiroide. Shenjat janė tė ngjashme me gripin, prandaj shpesh neglizhohet dhe diagnostikimi bėhet vonė, kur tashmė sėmundja ka avancuar.
  Gjatė luhatjeve tė temperaturave dhe sidomos ditėve tė ftohta dhe me lagėshti, probleme me gjėndrėn tiroide, veēse kėto mė tepėr se me funksionin e kėsaj gjėndre, lidhen me infeksione tė ndryshme qė mund tė shfaqen nė tė. Gjėndra tiroide si ēdo organ tjetėr i organizmit mund tė ndodhė tė “sulmohet” nga agjentė tė ndryshėm virusalė ose mikrobialė, tė cilėt ndikojnė nė shfaqjen e infeksioneve nga mė tė ndryshmet. Pėr pasojė ajo mund tė preket. Duke qenė se kėta agjentė janė “mė tė fortė” gjatė stinėve tė ftohta dhe me lagėshti ndodh qė kėto infeksione qė prekin tiroiden tė jenė mjaft tė pranishme nė kėtė periudhė.  Ankesat qė shfaqin tė sėmurėt

  Zakonisht sėmundja fillon me shenja tė pėrgjithshme, tė ngjashme me ato tė njė gripi. Sėmundja mund tė nisė me ethe, dobėsi tė theksuar trupore, dhimbje muskulore, mungesė oreksi. Nė kėtė kohė pacienti mund tė ndjejė dhimbje tė lokalizuara mbi vetė gjėndrėn tiroide, por shpesh ato pėrhapen nė drejtim tė nofullės ose veshit. Nė disa mund tė shfaqet vėshtirėsi nė gėlltitje. Por mund tė ndodhė qė gjėndra tiroide dhe muskujt e gjėndrave limfatike tė qafės tė rriten nė volum si pasojė e procesit inflamator.  Ndėrlikimet

  Nėse nuk trajtohet nė kohė kjo sėmundje, mund tė ndodhė njė ulje e funksionit tė tiroides, po ashtu ulje e normės sė prodhimit tė hormoneve tė saj. Kapja e jodit radioaktiv paraqitet mė e pakėt, niveli i TSH (hormonit thyreo-stimulues) mund tė jetė nė nivele mė tė larta sesa norma. Tė gjitha kėto ndryshime sjellin dhe ndėrlikime mė serioze nė organizėm qė duan kohė tė trajtohen. Pėrveē kėsaj ndodh shpesh qė personat tė cilėt bėjnė infeksione tė tiroides kanė edhe probleme tė infeksioneve kronike siē janė: tonsilitet kronikė, faringitet, infeksione tė mishrave tė dhėmbėve, sinusite, etj.  Parandalimi

  Parandalim tė mirėfilltė nuk ka, por gjithsesi ne rekomandojnė njė sėrė masash qė konsistojnė nė forcimin e sistemit imunitar, sepse ėshtė e vetmja mėnyrė pėr t’u mbrojtur nga “sulmi” i mikrobeve patogjene. Po ashtu kėshillohet qė ēdo simptomė tė merret nė konsideratė, pasi nė kėtė mėnyrė mund tė parandalohen ndėrlikimet, tė cilat duan kohė tė trajtohen.  Ēfarė mund tė pėrdoret pėr mjekim?

  Nėse infeksioni i gjėndrės tiroide (thyroiditit), kapet shpejt dhe nė kohė, ėshtė i thjeshtė. Fillimisht mund tė pėrdoren medikamente pėr tė qetėsuar dhimbjet, temperaturėn dhe dobėsinė e pėrgjithshme. Pra trajtimi ėshtė sintomatik, nė varėsi tė shenjave dhe shqetėsimeve qė shfaqen. Pėrdoret mjekim antiinflamator dhe nė disa raste kur prekja e gjėndrės tiroide ėshtė mė e shprehur mund tė pėrdoren kortizonikėt, tė cilėt kanė efekt mjaft tė mirė si pėr tė shuar procesin inflamator, ashtu edhe pėr tė shkurtuar ecurinė e sėmundjes.
  Tė sėmurėt qė kalojnė thyroiditė duhet tė qėndrojnė pėr disa kohė nėn kontroll mjekėsor pėr tė kapur ose parandaluar ndonjė zbulim tė formave tė tjera tė thyroiditit ose ajo ēka duhet pasur parasysh, ėshtė instalimi i njė hypothyroze.

   Ora ėshtė Thu 24 May 2018, 03:53