Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  DEMIR KRASNIQI KĖNGĖTAR DHE KRIJUES

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 60
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  DEMIR KRASNIQI KĖNGĖTAR DHE KRIJUES Empty DEMIR KRASNIQI KĖNGĖTAR DHE KRIJUES

  Mesazh nga shaban cakolli prej Tue 28 Aug 2007, 04:38

  Demir Krasniqi kalindur me 10 shkurt 1950 ne TUXHEVC te Dardanes.Shkollen filloree kreu ne vendlindje kurse te mesmen drejtimin e muzikes ne Prishtine.
  Ngafemiria mori bazen muzikore,me vullnet te pashuar ju pervesh punes,neper manifestime dhe festivale.Qysh ne klasen e gjashte fillorene manifestimin rajonal mori qmimin"Mikrofoni eshte i juaji"Ka punuar si mesimdhenes i muzikes neper shume shkolla te Kosoves.Ne opusine tij krijues ka1500 kenge te thurura,komponuara einqizuara nevideokaseta,audio kaseta,pllaka gramafoni,Cd dhe DVD.Demiri eshte mbledhes ifolklorit burimor
  ku deri me tani kambledhur mbi 4000 kenge,disa prej te cilave i ka te publikuara,qe jane deshifruar nga etnomuzikologu Lorenc Antoni,ne blendet IV;V;VI;VII.
  Demir Krasniqi ka botuar keto vepra:
  -Mallengjime e ushtima
  -Qamili i vogel,ze qe nuk shuhet,monografi
  -Gjakon Kosova
  -Bejte Pireva
  Kenge krismash lirie 1
  -Kenge krismash lirie 2
  Shtojzavallet e Gollakut
  -Kushtrim lirie
  -Liman Sheqiri,trim i Gollakut
  -Kroi i kenges
  -Qamili i vogel-kenge perjetesie.

   Ora ėshtė Sun 21 Jul 2019, 06:42