Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  AUTO-EPIGRAFI I QAMILIT TĖ VOGĖL

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  AUTO-EPIGRAFI I QAMILIT TĖ VOGĖL Empty AUTO-EPIGRAFI I QAMILIT TĖ VOGĖL

  Mesazh nga shaban cakolli prej Sat 11 Jul 2009, 07:59

  AUTO
  – EPITAFI I QAMILIT TĖ VOGĖL


  Se
  nė kėtė botė , ēdo gjė ėshtė gėnjeshtare
  , mashtruese dhe se gjithēka qė ka lindur do tė pėrfundojė
  me vdekje , kėtė mė sė miri na e dokumenton kėngėtari popullor
  legjendar Qamili i Vogėl , i cili i vetėdijshėm se “ vdekja ėshtė
  mė afėr se kėmisha e veshur “, plot pesė vjet para se tė vdiste
  ( nė moshėn 62 vjeēare , gjatė njė sėmundje tė rėnd , nga e
  cila mendonte se do tė vdes ) e thuri auto-epitafin e vet me titull:
  “VJERRSHA IME”, tė cilėn e kishte lėnė amanet qė tė ia shkruajnė
  mbi rrasė tė varrit tė tij !


  Kėtė
  auto- epitaf , Qamili i ndjerė e kishte fshehur thellė nė
  dokumentacionin e tij krijues , me qėllim qė tė mos ia shohin
  familja e tij, para se tė vdiste !


  Auto-epitafin
  nė dorėshkrim e kishte gjetur vajza e tij, Shqipja , gjatė hulumtimeve
  tė dokumentacionit dhe arkivit krijues tė babait tė saj .  VJERRSHA IME


  O,
  ju shokė, miq dhe dashamirė ,


  Kur
  t’ kaloni ndo ‘i herė k’tu pari –


  K’theni
  e m’ k’qyrni ku jam i shtrirė ,


  Ndoshta
  pak ju hiqet malli !  Kėto
  fjalė qė janė n’ kėtė guri –


  Pėr
  kujtim Ju, ua lash n’ atė jetė ,


  Se
  jam kenė gjithmonė i Juaji ,


  Ju
  kėndova pa hiq pritesė !  Njė
  pjesė t’ botės e kėrkova ,


  Tuj
  kėndu’ ndėr mėrgimtarė...


  Me
  dėshirė gjithmonė iu kėndova –


  Veē
  me i kėnaqė kah ka shqiptarė !  Pra
  , m’ kujtoni , or shokė tė mi ,


  E
  mos harroni kėt’ arshik tė vjetėr ,


  Se
  jam kenė nji sevdali ,


  I
  mirė e i keq – si unė s’ keni tjetėr !  62
  vjetėt , unė qė jetova –


  Nuk
  u ngina me atė jetė !...


  Boll
  fort para, qė u mundova ,


  Por
  s’ ish ēare pėr pa vdekė !...  ***** Kėtė
  auto-epitaf Qamili i Vogėl e kishte shkruar nė Prishtinė, mė datėn
  07.06.1986, kurse ka vdekur pesė vjet mė vonė, mė 04.11.1991.


  Demir KRASNIQI “Qamili i Vogėl –
  zė qė nuk shuhet”- Gjilan, 1995.

   Ora ėshtė Fri 22 Nov 2019, 05:25