Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Crregullime te ndryshme Psikologjike

  SyKaltra
  SyKaltra
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 291
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ne shtepi
  Profesioni : Shitese
  Pikėt : 146
  Vlersuar : 15
  Data e Regjistrimit : 29/05/2008
  Humor : Fiks Fare

  Crregullime te ndryshme Psikologjike Empty Crregullime te ndryshme Psikologjike

  Mesazh nga SyKaltra prej Mon 11 May 2009, 22:26


  Crregullime te ndryshme Psikologjike

   

  Ketu jan renditur disa nga crregullimet me te njohura psikologjike:


  -Crregullimi i ankthit

  -Crregullime te femijerise

  -Crregullime te sjelljes se te ngrenit

  -Crregullime te gjendjes shpirterore

  -Crregullime te personalitetit

  -Skizofrenia dhe crregullime te tjera psiqike

  -Crregullime qe kane te bejne me marrjen e substancave te ndryshme


  ________________________________
  Crregullime te ndryshme Psikologjike Text_150
  SyKaltra
  SyKaltra
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 291
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ne shtepi
  Profesioni : Shitese
  Pikėt : 146
  Vlersuar : 15
  Data e Regjistrimit : 29/05/2008
  Humor : Fiks Fare

  Crregullime te ndryshme Psikologjike Empty Re: Crregullime te ndryshme Psikologjike

  Mesazh nga SyKaltra prej Mon 11 May 2009, 22:27


  Crregullimi i Ankthit (te Pergjithsuar)


  Karakteristika kryesore e e crregullimit te ankthit te pergjithsuar eshte eshte vet gjendja kronike e ankthit, ashtu sic e tregon dhe emri. Kjo perckatohet si nje sindrome qe vjen nga shqetesimi I tepruar per 1 peridhe te pakten 6-mujore, gjate disa rrethanave te jetes (paraja, familja, puna, shendeti). Shume njerez shqetesohen per gjera te tilla, por eshte "pakontrollueshmeria " e shqetesimit qe e kthen ate ne nje crregullim. Njerezit me kete crregullim jan gjithnje ne pritje te dickaje te tmerrshme qe do te ndodhe, atyre apo te afermve te tyre, dhe kjo gje ndikon gjith sistemin e tyre fizik, bihejvioral, kognitiv. Ata ndihen vazhdimisht te irrituar dhe kane veshtiresi ne perqendrim; lodhen lehtesisht. Si pergjigje ndaj simptomave, shum prej tyre zhvillojne nje ankth te dyte qe eshte "ankthi per ankthin"- frika se mos kushtet do tu shkaktojne atyre ulcera, humbje pune, partneri etj. Disa paciente mendojne se kete gjendje e kan pasur qe heret ne jete, te tjere mendojne se ajo ka nisur para disa vitesh.

  Kriteret.
  -Ankth dhe shqetesim i tepruar qe ndodh per shume dite ose per te pakten 6 muaj mbi disa aktivitete ose ngjarje.

  -Personi e ka te veshtire te kontrolloje ankthin ose shqetesimin.

  -Ky lloj ankthi shoqerohet me 3 ose me shume nga simptomat e meposhteme.

  1.Ndjenje sikur je mbi gjemba
  2.Ndjenje lodhjeje e shpejte
  3.Veshtiresi ne perqendrim
  4.Irritueshmeri
  5.Tension muskulor
  6.Veshtiresi gjumi.


  -Ky lloj ankthi shkakton stres ose demtim ne funksionimin social, okupacional ose akademik.

  -Nuk lidhet me ndo1 efekt fiziologjik te ndo1 substance ose kushti mjekesor


  ________________________________
  Crregullime te ndryshme Psikologjike Text_150
  SyKaltra
  SyKaltra
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 291
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ne shtepi
  Profesioni : Shitese
  Pikėt : 146
  Vlersuar : 15
  Data e Regjistrimit : 29/05/2008
  Humor : Fiks Fare

  Crregullime te ndryshme Psikologjike Empty Re: Crregullime te ndryshme Psikologjike

  Mesazh nga SyKaltra prej Mon 11 May 2009, 22:27


  Crregullimi i panikut.  Ne nje atak paniku ankthi fillon papritur dhe pakujtuar dhe shum shpejt ngrihet ne nivele te papara. Personi djersin, ndjen perzierje, dridhet dhe ka probleme frymemarrjeje. Pulsi I tij duket sikur po cahet dhe zemra po ashtu. Ketyre njerezve bota rrethe qark mund tju duket e pavertete dhe jasht trupit te vet (derealizmi) ose vet atyre mund tju duket vetja e pavertete dhe sikur kan humbur kontrollin e vetes apo cmenden (depersonalizim) . mbi te gjitha ato mund te kene ndjenjen e paaftesise per tu larguar, ata do te humbin kontrollin, i duket sikur do te cmenden ose do te vdesin. Mendime te tilla katastrofike e dallojne crregullimin e panikut nga crregullimet e tjera te ankthit. Nje atak paniku zakonisht zgjat disa minuta, por mund te zgjase dhe me ore. Kur mbaron, personi ndihet jashtzakonisht i lodhur , sikur ti kishte mbijetuar nje eksperience traumatike. Mund te ndodhe 1her ne jave ose me shpesh.

  Kemi 2 lloje atakesh paniku ;
  1. Ataket e papritura; ato duket sikur personit I ndodhin te palidhura nga ndo1 situate apo stimul specific.
  2; Ataket situacionale qe ndodhin ne pergjigje te disa situatave te tilla (psh 1 gjarper).

  Nje crregullim i panikut eshte dhe AGORAFOBIA (frika nga vendet e populluara), psh kur njerezit nuk dalin dota nga shtepia nga frika se mos ndoshta ndonje atak do ti zeri ato.


  Kriteret.

  1.Rrahje te shpeshta te zemres
  2.Djersitje
  3.Dridhje
  4.Ndjenje e marrjes se frymes
  5.Ndjenje mbytjeje
  6.Dhimbje ose shqetesim ne kraharor
  7.Shqetesime ne bark ose ndjenja e te vjellit
  8.Marrje mendsh ose te fiket.
  9.Ndjenje depersonalizimim ose derealizimi
  10.Frike nga humbja e kontrollit ose te cmendurit
  11.Frika nga vdekja
  12.Mpirje
  13.Mornica.


  ________________________________
  Crregullime te ndryshme Psikologjike Text_150
  SyKaltra
  SyKaltra
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 291
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ne shtepi
  Profesioni : Shitese
  Pikėt : 146
  Vlersuar : 15
  Data e Regjistrimit : 29/05/2008
  Humor : Fiks Fare

  Crregullime te ndryshme Psikologjike Empty Re: Crregullime te ndryshme Psikologjike

  Mesazh nga SyKaltra prej Mon 11 May 2009, 22:29


  Kriteriet e PTSD

  Kriteriet pėr dhėniėn e diagnosės se Ērregullimit tė Stresit Post-Traumatik sipas DSM-IV.

  A. Personi i ėshtė ekspozuar njė ngjarjeje traumatike, nė tė cilėn kanė qenė tė pranishme tė dy situatat e mėposhtme:

  1. Personi ka pėrjetuar, ka qenė dėshmitar, ose ėshtė pėrballuar me njė/disa ngjarje ė pėrfshinin vdekje aktuale apo kėrcenim pėr vdekje apo njė dėmtim serioz, apo kėrcėnim ndaj integritetit fizik tė vetes dhe tė tjerėve
  2. Reaksioni i personit pėrfshinte frikė tė thellė, ndjenjė pamundėsie pėr tė dhėnė ndihmė, apo ndjenjė tmerri. (Shėnim shtesė: Tek fėmijėt kjo mund tė shprehet pėrmes njė sjellje tė ēorganizuar dhe tė ngacmuar)

  B. Ngjarja traumatike ripėrjetohet vazhdimisht nė njė (apo mė shumė) mėnyrat e mėposhtme:

  1. Rikujtime stresuese dhe tė vazhdueshme tė mendimeve, imazheve apo perceptimeve, qė lidhen me traumėn. Shėnim: Nė fėmijėt e vegjėl, mund tė shfaqet loja e pėrsėritur nė tė cilėn shprehen aspekte tė ndryshme tė traumės
  2. Ėndrra tė vazhdueshme mbi ngjarjen. (Shėnim shtesė: Fėmijėt mund tė kenė ėndrra tė frikshme pa njė pėrmbajtje tė njohur apo tė kuptueshme)
  3. Tė vepruarit apo tė ndjerėt sikur ngjarja traumatike po pėrsėritet (pėrfshin njė ndjenjė ripėrjetimi tė pėrvojės, iluzioneve, halucinacioneve dhe episodave disociative tė sė kaluarės, duke pėrfshirė edhe ato qė ndodhin kur zgjohen, ose kur janė tė intoksinuar). (Shėnim shtesė: Tek fėmijėt e rritur mund tė ndodhė njė riaktivizim specifik i traumės)
  4. Stres intensiv psikologjik, si pasojė e ekspozimit ndaj stimujve tė jashtėm dhe tė brendshėm, tė cilat simbolizojnė apo ngjajnė me njė aspekt tė ngjarjes traumatike
  5. Reagueshmėri fiziologjike (trupore) si pasojė e ekspozimit ndaj stimujve tė brendshėm apo tė jashtėm, tė cilėt simbolizojnė apo ngjajnė me njė aspekt tė ngjarjes traumatike

  C. Evitimi i vazhdueshėm i stimujve tė shoqėruara me traumėn dhe mpirje tė reagueshmėrisė sė pėrgjithshme (jo tė pranishme para traumės), siē tregohet nga tre (apo mė shumė) situata nė vijim:

  1. Pėrpjekje pėr tė evituar mendimet, ndjenjat apo bisedat tė lidhura me traumėn.
  2. Pėrpjekje pėr tė evituar aktivitete, vende apo njerėz, qė risjellin ndėrmend traumėn
  3. Paaftėsi pėr tė rikujtuar njė aspekt tė rėndėsishėm tė traumės
  4. Rėnie e theksuar e interesit apo pjesėmarrjes nė aktivitete domethėnėse
  5. Ndjenja largimi apo tu huajtėsimi nga tė tjerėt
  6. Nivel i kufizuar emocionaliteti (si p.sh.: paaftėsi pėr tė pasur apo provuar ndjenja dashurie)
  7. Ndjenja tė njė ardhmeje tė shkurtėr (si p.sh.: nuk mendon se mund tė bėjė karrierė, tė martohet, tė ketė fėmijė, apo tė ketė njė jetė normale)

  D. Simptoma tė qėndrueshme tė nxitshmėrisė sė lartė (jo e pranishme para traumės), siē tregohet nga dy (apo mė shumė) situata si vijon:


  1. Vėshtirėsi nė rėnie apo ndjenjėn nė gjumė
  2. Irritim ose shpėrthim zemėrimi
  3. Vėshtirėsi nė Pėrqendrim (koncentrim)
  4. Hipervigjilencė
  5. Gjendje alarmi e ekzagjeruar

  E. Kohėzgjatja e shqetėsimit (simptomat nė kriteret B, C dhe D) ėshtė mė shumė se njė muaj.


  F. Shqetėsimi shkakton stres klinikisht domethėnės apo dėmtim nė fushat sociale, tė punėsimit apo nė fusha tė tjera tė rėndėsishme tė funksionimit.


  ________________________________
  Crregullime te ndryshme Psikologjike Text_150
  SyKaltra
  SyKaltra
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 291
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ne shtepi
  Profesioni : Shitese
  Pikėt : 146
  Vlersuar : 15
  Data e Regjistrimit : 29/05/2008
  Humor : Fiks Fare

  Crregullime te ndryshme Psikologjike Empty Re: Crregullime te ndryshme Psikologjike

  Mesazh nga SyKaltra prej Mon 11 May 2009, 22:29


  CRREGULLIMI OBSESIV –KOMPULSIV
  Ky crregullim eshte nje crregullim ankthi ku mendja zhytet ne mendime te vazhdueshme te pakontrollueshme ose individi perserit vazhdimisht veprime duke i shkaktuar vetes stres dhe veshtiresi ne jetesen normale. Prek rreth 2-3% te popullates.

  Nje obsesion eshte nje mendim ose 1 imazh intruziv ne te ndergjegjshmen e nje individi; personi e ka te veshtire te shtype kete mendim qe kthehet vazhdimisht .
  Nje kompulsion eshte 1 veprim qe nje person ndjen ta beje vazhdimisht si stereotip, edhe pse nuk ka deshire ta beje. Keta jane ata njerez qe vuajne nga crregullimi obsesiv-kompulsiv.

  Obsesione te lehta na shqetesojne gjate gjithe dites, mendimet tona rikthehen here pas here. Por keto obsesione te vogla kalojne dhe ne vazhdojme me jeten tone te perditshme.

  Obsesionet patologjike nuk kalojne; edhe pse personi mundohet ti eliminoje ato, ato kthehen here pas here.

  Komplusionet qe jane me shqetetesuese se obsesionet, priren te kene permbajtje me neutrale. Ato jane pergjigje ndaj obsesioneve. Kompulsionet me te zakonshme jane ato te te larit dhe te kontrollit. Njerezit me rituale te te larit ndalojne cfare do lloj gjeje qe jane duke bere dhe shkojne te lajne duart e tyre.

  Ata me rituale te kontrollit priren te nderpresin aktivitetin dhe te sigurohen se e kane bere dicka qe duhej ta kishin bere me kohe.

  Ritualet e kontrollit jane pergjigje ndaj obsesioneve mbi demtimin e atyre qe i duam, ndersa ato te larit shoqerojne obsesione mbi ndotjen. Ata e kuptojne se kompulsionet e tyre jan irracionale dhe poshtéruese. Por i bejne qe te clirohen nga ankthi. Ka kompulsione qe jan te lehta per tu perseritur si ta larit ose rregulli dhe duan pak kohe te ekzekutohen, por ka edhe te tjera , si rite qe kerkojne kohe te gjate te realizohen, si rite magjish psh ti rrish larg cdo gjeje me ngjyre te zeze; te numeruarit, te prekurit e dickaje etj.

  Nga ky crregullim preken me teper njerezit e divorciar, ose te papunet. Mendohet se burrat preken njelloj si dhe grate, por mendohet se burrat e pamartuar kane me teper ritualet e kontrollit , kurse grate e martuara ayo te te larit.

  Ky crregullim shfaqet ne adoleshencen e vone -23 vjec.

  Crregullimi obsesiv-komplsiv nuk duhet ngaterruar me prbleme si pirja apo te ngrenit e tepert, perfshirja ne lojra fati, pasi keto sjellje nuk jan kompulsione

  Nje sķndrome tjeter e ketij crregullimi eshte trikotilomania, (kompulsioni i shkuljes se flokeve te dikujt). Si te tjeret, dhe trikotilomanet e kuptojne qe sjellja e tyre eshte e pa sens, perpiqen ti rezistojne asaj por nuk munden.

  Obsesionet ose kompulsionet shkaktojne stres dhe harxhim kohe (me shume se 1 ore ne dite) ose nderhyjne ne rutinen e perditshme te personit dhe funksionin e tij akademik, fuknsional dhe profesional.


  ________________________________
  Crregullime te ndryshme Psikologjike Text_150
  SyKaltra
  SyKaltra
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 291
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ne shtepi
  Profesioni : Shitese
  Pikėt : 146
  Vlersuar : 15
  Data e Regjistrimit : 29/05/2008
  Humor : Fiks Fare

  Crregullime te ndryshme Psikologjike Empty Re: Crregullime te ndryshme Psikologjike

  Mesazh nga SyKaltra prej Mon 11 May 2009, 22:30


  Crregullimet e sjelljes se te ngrenit  Anoreksia nervoze


  Kohet e fundit po degjojme shume shpesh te flitet per vdekje te adoleshenteve (sidomos femra) si pasoje e obesesionit per te pasur nje trup perfekt te ngjashem me ate te modeleve.

  -Anoreksia nervoze eshte nje crregullim serioz. Viktimat e saj mund te torturojne veten nga te pangrenet, gjer ne vdekje, te obsesuar nga mendimi se duhet te jene elegante perfekte. Refuzojn te hane apo perfshihen ne sjellje te tilla si argjerimi apo perdorimi i laksativeve. Mund te arrijne te behen elegante ,por, njekohesisht edhe te semuren seriozisht (nga dobesimi ekstrem).
  Sic e permenda dhe me siper viktimat e ketij crregullimi jane pothuajse femra, nen moshen 25 vjec.
  Crregullimi nuk ka 1 shkak te vetem. Megjithate mendohet se eshte me teper pasoje e obsesionit qe ekziston ne shoqerine e sotme per te qen elegante. Duke marre vazhdimisht mesazhin se te qenit i dobet eshte kusht i bukurise, adoleshentet fillojn e frikesohen kur shohin se kan shtuar ne peshe.(Ne adoleshence shtimi ne peshe eshte dicka normale). Ata mendojn se duke shtuar ne peshe, do te behen jo terheqes dhe te padeshirushem per te tjeret. Ne fakt nga anoreksia vuajne dhe shumica e modeleve.


  Kriteret specifike per kete crregullim jane :

  1.Shfaqet para moshes 25 vjec.
  2.Humbje e peshes te pakten 25% e peshes origjinale te trupit.
  3.Mohimi i crregullimit dhe 1 paaftesi per te njohur nevojat ushqimore.
  4.Nje kenaqesi e dukshme prej humbjes se peshes.
  5.Nje imazh i deshiruar per 1 dobesi ekstreme te trupit.
  6.Nuk ka semundje te tjera qe te ndikojn ne humbjen e peshes.
  7.Nuk ka semundje te tjera afektive ose psikiatrike.
  8.Te pakten 2 nga keto manifestime :Amenorrea sekondare( zhdukja e menstruacioneve) dhe Lanugo (qime te buta qe mbulojne trupin); Bradikardia (rrahje zemre me me pak se 60 te rrahura; periudha mbiaktiviteti; te vjella (qe mund te jen te provokuara).
  9.Nje koincidence e larte e anoreksise eshte gjetur tek vajzat 12-13 vjec qe kan perjetuar menarkene dhe qe kan filluar te kene te dashur.
   
  Crregullimet e sjelljes se te ngrenit


  Bulimia nervore


  Bulimia nervore ka disa gjera te perbashketa me anoreksine, por ka dhe diferenca . Nje nga keto diferenca eshte se bulimiket nuk humbin ne peshe dhe, ne fakt ata jan pakez mbipeshe. Ndiejne shum ankth duke menduar per kete gje.

  Ashtu si dhe anoreksiket , bulemiket kan shpesh nje babezi per te ngrene , sidomos, embelsira dhe gjera te kripura . Konsumojne sasi te medha karbohidratesh ne 1 periudhe shum te shkurter kohore. Pastaj ata perdorin laksative per tu cliruar ose provokojne dhe vete te vjella.
  Gjithashtu dhe ky crregullim i te ushqyerit eshte i shprehur me shum te femrat se te meshkujt dhe paraqitet ne cdo periudh jetesore,por me shpesh ne kohen e adoleshences  Tiparet karakteristike.

  1.Episode te perseritura te ngrenies ne sasi te medha.
  2.Vetedija se menyra dhe sasia e te ngrenit eshte anormale.
  3.Frika se mos nuk jan ne gjendje per te stopuar te ngrenet.
  4.Humor i depresuar dhe cvleftesimi vetes pas kesaj ngrenie ne sasi te medha.
  5. Vjelljet e vetėmenduara
  6.. Fshehtėsia
  7. Tė ushqyerit kompluziv.
  8. Keqpėrdorimi i mjeteve kimike qė pėrdoren pėr vjellje
  9. Ushtrimet gjimastikore kompluzive
  10. Zhvillimi i dobėt social
  11. Izolimi social
  12.. Mungesa e mbikqyrjes
  13. Manipullimi i sjelleve si dhe garimi.

  Personi bulimik ka perioda te zgjatura te konsumimit te ushqimit ne menyre te tepruar pastaj kalon dhe ne fazat anoreksike


  ________________________________
  Crregullime te ndryshme Psikologjike Text_150
  SyKaltra
  SyKaltra
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 291
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ne shtepi
  Profesioni : Shitese
  Pikėt : 146
  Vlersuar : 15
  Data e Regjistrimit : 29/05/2008
  Humor : Fiks Fare

  Crregullime te ndryshme Psikologjike Empty Re: Crregullime te ndryshme Psikologjike

  Mesazh nga SyKaltra prej Mon 11 May 2009, 22:30


  CRREGULLIMI I DEPERSONALIZIMIT.  Ky crregullim perfshin nje ndarje te identitetit personal qe shoqerohet me nje ndjenje cuditshmerie dhe jorealiteti te vetes. Personat ndjehen sikur pjese te trupit te tyre i jane shkeputur dhe po e shohin veten se jashtmi, ose sikur po funksionojne si robote ose po perjetojne ndonje enderr.

  Keto ndjenja cuditshmerie shoqerohen me ndjenja derealizmi, nje ndjenje cudie per boten,njerezit duken si robote, aktore loje.

  Ata kan episode Deja-vu, faktin se ju dukei se kan qene me pare ne 1 situate te tille. Apo mund te perjetojne te kunderten, "jamais-vu", kur dikush esht jo familiar me nje sitśate apo vend.

  Sipas psikologjise konjitive thuhet se derealizmi esht 1 deshtim i kujteses rinjohese.

  Personi nuk lidh episodet aktśale me ato te meparshme.

  Depersonalizimi perfshin pergjigjshmeri emocionale me te reduktuar, nje humbje interesi te te tjerve dhe botes; por prpa ata nuk e humbin lidhjen me realitetin.

  Ata jan koshiente per faktin qe perceptime te tilla jane ta gabuara.

  Personi ndjen se po cmendet.

  Depersonalizimi ndodh si nje komponent i crregullimeve te tjera psikologjike si ankthi, skizofrenia dhe depresioni.

  Ai shfaqet dhe ne eksperiencat prane vdekjes , psh ne aksidente, nje gje e tille e mbron individin nga vuajtja e madhe qe mund te shkaktoje trauma.

  Haset me teper te 18-20 vjecaret. Kurimi esht i ngadalshem.


  ________________________________
  Crregullime te ndryshme Psikologjike Text_150
  SyKaltra
  SyKaltra
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 291
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ne shtepi
  Profesioni : Shitese
  Pikėt : 146
  Vlersuar : 15
  Data e Regjistrimit : 29/05/2008
  Humor : Fiks Fare

  Crregullime te ndryshme Psikologjike Empty Re: Crregullime te ndryshme Psikologjike

  Mesazh nga SyKaltra prej Mon 11 May 2009, 22:31


  CRREGULLIMET SOMATIZUESE.


  Keto lloj crregullimesh fillojne kryesisht ne moshen 30 vjecare dhe vazhdojn disa vite.

  Karakterizohen nga ankesa trupore.

  Personi kerkon kure mendikamentoze pro semundja nuk shpjegohet mjekesisht.

  Ata qe vuajne nga ky lloj crregullim kan 1 sere simptomash dhe i shpjegojne ato ne menyre te ekzagjeruar. Kane nje varg ankesash ku perfshihen 4 lloj dhimbjesh; 2 gastrointestinale,1 seksuale dhe 1 neurologjike. Shpesh te keta paciente mund te haset dhe indiference seksuale po ashtu si dhe veshtiresi menstruale. Megjithate , keto dhimbje mund te jene te ndryshme ne kultura te ndryshme.

  Prek me shum grate se burrat.

  Faktoret sociale luaje gjithashtu rol.Crregullimet somatizuese shoqerohen me ankth e depression, abuzim substancash, crregullime humori, crregullime personaliteti.

  Shpesh here raportohen nga pacientet raste te abuzimeve seksuale ku arrijne te hipnotizohen lehtesisht


  ________________________________
  Crregullime te ndryshme Psikologjike Text_150

  Sponsored content

  Crregullime te ndryshme Psikologjike Empty Re: Crregullime te ndryshme Psikologjike

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Fri 24 May 2019, 23:47