Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Sekretet e ndėrgjegjes

  Share
  avatar
  shpirti_omel
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 220
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Ne planetin Toke
  Profesioni : Student akoma
  Pikėt : 343
  Vlersuar : 8
  Data e Regjistrimit : 14/11/2008
  Humor : Me pelqen

  Sekretet e ndėrgjegjes

  Mesazh nga shpirti_omel prej Fri 08 May 2009, 21:16

  Sekretet e ndėrgjegjes  Natyra e ndėrgjegjes njerėzore ėshtė njė nga misteret mė tė mėdha tė biologjisė. Sipas disa studiuesve, mekanika e
  kuanteve mund tė ndihmojė pėr ta shpjeguar

  Mekanika e kuanteve ėshtė njė nga teoritė shkencore mė tė rėndėsishme tė tė gjitha
  kohėrave, sepse ka lejuar pėrshkrimin e shumė fenomeneve subatomike. Disa studiues theksojnė se kjo mekanikė
  mund tė shpjegojė edhe njė nga misteret e mėdha tė biologjisė, natyrėn e ndėrgjegjes, e ndoshta edhe atė tė
  ėndrrave. Shpresat janė nxitur nga modeli i kuanteve tė ndėrgjegjes, realizuar nga njė kėrkues amerikan, nga Universiteti
  i Floridės. Modeli frymėzohet te "kėrcimi i pamjeve" qė truri kryen pėrballė imazheve tė dykuptimta, pėr shembull
  njėra qė mund tė interpretohet si njė vazo apo dy fytyra.
  Prej kohėsh psikologėt janė magjepsur prej faktit qė truri nuk arrin tė perceptojė dy versione njėkohėsisht...
  Tė kuptosh mėnyrėn se si truri kalon nga njė version nė tjetrin mund tė hedhė dritė mbi faktin se si lind eksperienca
  koshiente. "Nėse arrijmė tė kuptojmė se ēfarė ndryshon nė tru kur njė person ėshtė i ndėrgjegjshėm pėr
  njė imazh apo jo, ndoshta mund tė zgjidhim misterin", shpjegon njė psikologe nga Harvardi.


  ________________________________
  Te semurin dhe mikun, ku ti prekesh i'u dhemb !!!...
  avatar
  shpirti_omel
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 220
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Ne planetin Toke
  Profesioni : Student akoma
  Pikėt : 343
  Vlersuar : 8
  Data e Regjistrimit : 14/11/2008
  Humor : Me pelqen

  Re: Sekretet e ndėrgjegjes

  Mesazh nga shpirti_omel prej Fri 08 May 2009, 21:17

  Rivalitet dysynor

  Kėrcimi i pamjeve ėshtė veēanėrisht i kuptueshėm kur truri i nėnshtrohet njėkohėsisht dy imazheve tė ndryshme
  pėr secilin sy, duke shkaktuar nė kėtė mėnyrė njė "rivalitet dysynor". Nė eksperimentet qė riprodhojnė kėtė
  situatė, vullnetarėt vėrejnė herė pas here njė shtėpi dhe njė pamje.
  Kėrkuesit regjistrojnė kohėn qė kalon nė mes tė kėrcimeve dhe pėrdorin rezonancėn magnetike pėr tė matur proceset
  nervore qė verifikohen nė tru.
  Kėrcimet e vrojtuara nė kushtet e rivalitetit dysynor i kanė kujtuar njė
  kėrkuesi sjelljen e kuanteve tė thėrrmijave tė vogla. Sipas mekanikės sė kuanteve, njė thėrrmijė - pėr shembull
  njė elektron - nuk ka karakteristika tė pėrcaktuara mirė. Nė fakt ekziston njė mori gjendjesh kontradiktore mes
  tyre, tė pėrfaqėsuara nga njė funksion vale. Vetėm kur njė dėgjues mat njė karakteristikė,
  funksioni zbret nė njė nga nivelet. Kėrkuesi e ka bazuar modelin e tij mbi kėtė fenomen.
  Modelet e kuanteve tė ndėrgjegjes nuk janė tė reja dhe sipas shkencėtarit
  nuk i bindin shumė psikologėt. Njė nga modelet mė tė famshme u pėrparua nė gjysmėn e viteve '90 nga
  matematikani Roger Penrosev, nga Universiteti i Oksfordit dhe anesteziologu Stuart Hameroff nga Universiteti
  i Arizonės nė Tukson. Sipas dy studiuesve, ndėrgjegjja lind nga llogaritjet
  e kuanteve tė kryera nė grupime proteinike tė quajtura "microtubule" (proteina fijezore) tė pranishme nė
  neuronet e trurit. Por, nė ndryshim nga ky model dhe ai paraardhės, modeli i shkencėtarit ėshtė i eksperimentueshėm.
  Kėrkuesi i cilėson dy gjendjet cerebrale tė ndryshme: "ndėrgjegjja potenciale" dhe "ndėrgjegjja reale".

  Ndėrgjegjja potenciale - gjendja kur truri merr tė dy imazhet njėkohėsisht
  - ėshtė e pėrcaktuar si njė funksion i valės sė kuanteve. Sipas modelit tė tij, ndėrgjegjja reale ėshtė kur funksioni
  bie dhe truri vėren njė nga dy imazhet. Nė kėtė pikė, procesi rifillon me njė tjetėr funksion vale tė ndėrgjegjes potenciale
  qė zhvillohet dhe nė rastin e saj bie, duke i dhėnė kėshtu mundėsi vullnetarit tė shohė njė imazh tjetėr.
  Pėr tė pėrcaktuar vlerat e parametrave tė modelit tė tij, ai ka pėrdorur shpejtėsinė
  ku neuronet aktivizohen nė trurin e vullnetarėve dhe nė frekuencėn e kėrcitjeve tė imazhit.
  Mė pas, ka llogaritur vlerėn e frekuencės, e cila kontrollon proceset e kunatės, e qė mund tė jetė nė bazė tė ndėrgjegjes
  sė trurit. Sipas kėrkuesit, gjendja e ndėrgjegjes potenciale i korrespondon pėrvojės sonė tė nėnvetėdijes qė
  pėrcjellim nė ėndrra. Njė neuroshkencėtar nga Kanadaja nuk bashkohet me mendimin qė koshienca
  ka njė bazė kuantesh: "Truri ėshtė njė objekt mikroskopik. Duke qenė se proceset e kuanteve nuk janė
  tė vlefshme pėr tė studiuar sjelljen e objekteve tė tjera tė mėdha, ėshtė e ēuditshme qė "shėrbejnė" pėr tė
  sqaruar mekanizmat e ndėrgjegjes", ka pėrfunduar ai


  ________________________________
  Te semurin dhe mikun, ku ti prekesh i'u dhemb !!!...

   Ora ėshtė Fri 19 Oct 2018, 04:35