Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  60 % e popullsise ne Bote, kane telefon celular

  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  60 % e popullsise ne Bote, kane telefon celular Empty 60 % e popullsise ne Bote, kane telefon celular

  Mesazh nga Tigri prej Sun 15 Mar 2009, 01:51

  Pėrdorimi i telefonave celularė ėshtė rritur dukshėm gjatė shtatė viteve tė fundit, derisa numri i parapaguesve nė botė ka kėrcyer nga njė miliard nė vitin 2002 nė 4.1 miliardė nė fund tė vitit tė kaluar, thuhet nė njė raport tė lėshuar nga Kombet e Bashkuara.
  Vala befasuese e pėrdorimit tė telefonave celularė ėshtė shėnuar nė shtetet nė zhvillim, ku tani celularėt janė pajisje mė tė adhuruara nė mesin e botės sė varfėr. Nė Afrikė, pėr shembull, 28 pėr qind e popullatės aktualisht posedojnė celularė, derisa para nėntė vitesh kjo shifėr ka qenė vetėm dy pėr qind. Nė anėn tjetėr, shtetet nė zhvillim pėrbėjnė madje dy tė tretat e pėrdoruesve tė telefonave celularė.

  Besohet se arsyeja kryesore e blerjes sė madhe tė celularėve ėshtė paraqitja e shėrbimit pėr transferim tė parave i cili u mundėson njerėzve qė pa shkuar nė bankė t’i dėrgojnė dikujt para me anė tė porosive SMS.

  Nė raportin e organizatės sė Kombeve tė Bashkuara po ashtu theksohet se pėrdorimi i internetit ėshtė dyfishuar, derisa tė dhėnat e fundit flasin se njė nga pesė pėrdorues apo 23 pėr qind e popullatės sė botės kanė qasje nė internet. Megjithatė, vendet e varfra edhe mė tutje mbesin prapa kur interneti ėshtė nė pyetje.

  Suedia ėshtė shteti mė i avancuar kur bėhet fjalė pėr pėrdorimin e teknologjive komunikuese dhe tė informacionit. Pasojnė Koreja e Jugut, Danimarka, Britania e Madhe, Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, Franca, Gjermania dhe Japonia.

  Nė Birmani ėshtė shėnuar trendi mė i madh i rritjes sė pėrdorimit tė internetit. Megjithatė, qeveria ushtarake e Birmanisė ka ndaluar pėrdorimin e internetit tė cilin shpesh e pėrdorin grupet disidente, derisa blogerėt i ka dėrguar nė burg.

  Nė anėn tjetėr, e ashtuquajtura “ndarja digjitale” nė mes tė varfėrve dhe tė pasurve ka mbetur e pandryshuar nė periudhėn prej vitit 2002 deri nė 2007.

  Ekspertėt e KB-sė parashohin se recesioni global do tė ndikojė edhe nė zhvillimin e teknologjive telekomunikuese nė mbarė botėn.


  ________________________________
  Erdha ne kete Bote duke qare dhe shpresoj te largohem duke qeshur...!!!

   Ora ėshtė Wed 23 Oct 2019, 04:13