Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Gjumi i tepert, shmang realitetin

  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Gjumi i tepert, shmang realitetin Empty Gjumi i tepert, shmang realitetin

  Mesazh nga Daniela prej Sat 07 Mar 2009, 00:54

  Gjumi shmang realitetin!

  Gjumi i tepėr, nė njė farė mėnyre, ėshtė shmangie nga realiteti qė njė individ, dashur padashur, bie pre e gjumit tė gjatė. Kėtė e pohojnė psikologėt, tė cilėt vėnė re raste tė shumta nė vendin tonė tė kėtij fenomeni. Psikologia Orsjola Qėndro vėrteton kėtė gjė, duke pohuar se: "Gjumi i mėngjesit, nė disa raste te disa persona, ėshtė njė lloj tendence pėr tė shmangur njė aktivitet qė nuk tė jep kėnaqėsi. Ndėrsa, nė disa momente tė veēanta personi pret tė pėrballet me diēka tė pakėndshme. Kjo bėn qė tė shtohet kohėzgjatja e gjumit". Ndėrkohė, fjetja me orare tė zgjatura nuk bėn mirė pėr psikologjinė e njeriut. Pasi ky person qė fle shumė do tė jetė i plogėsht gjatė gjithė ditės dhe nuk do tė ndihet mirė nga ana fizike. Pėr gjithė ditėn do tė ndihet i lodhur dhe paksa i lėnė pas dorė nga njerėzit qė i rrinė afėr. Mjekėt nuk e kėshillojnė gjumin e tepėrt, qė do tė thotė shtatė orė gjumė nė ditė. Nė kėtė hark kohor, kushdo mund tė pushojė dhe tė gjejė qetėsinė qoftė mendore apo trupore. Qėndro e ilustron gjumin e tepėrt me moshat shkollore, tė cilėt nuk shkojnė orėt e para nė mėsim. Kjo do tė thotė se tė rinjtė mundohen t’i shmangin pėrgjegjėsitė e tyre. Ky veprim vihet re mė tepėr te ata tė rinj, qė nuk kanė rezultate tė mira nė mėsime. Kėta fėmijė kanė frikė tė pėrballen me mėsuesin apo me njė orė mėsimi, ku nuk janė tė pėrgatitur. Kurse tek njerėzit, qė kanė njė familje dhe kanė njė punė, detyrat janė mė tė mėdha dhe te kėta ndodh shumė rrallė ky fenomen. Nga ana tjetėr, edhe gjumi i pakėt nuk ėshtė i kėshillueshėm dhe sjell probleme te ēdo individ, qė fle shumė pak se shtatė orė qė kėshillojnė mjekėt. Qėndro thekson se "pagjumėsia ka tė bėjė me njė lloj ankthi, kur individi mendon se nuk mund tė pėrmbushė detyrat qė e presin. Megjithėse arsyet nė kėtė rast janė tė shumėllojshme". Pagjumėsia ėshtė "vrasėse" pėr individin, sepse dikush qė nuk e pėrmbush orarin e fjetjes, do tė mendojė gjatė gjithė kohės pėr shumė gjėra tė pakėndshme, tė cilat do t’i sjellin shqetėsime dhe pasiguri nė vetvete. Gjendja e krijuar te ky person, e bėn mė tė ndrydhur ndaj realitetit dhe nė pėrballjen e problemeve. Nuk ka njė ndarje tė pėrcaktuar se cilėt mosha janė mė tė prirura qė tė flenė gjumė shumė apo qė tė flenė mė pak. Psikologia thekson se kėta persona kanė mė tepėr nevojė pėr afrimitet dhe ngrohtėsi e njerėzve tė afėrt apo tė shoqėrisė. Tė qenit aktiv nė jetėn e pėrditshme, do tė shmangte sė tepėrmi kėto pasoja negative qė shfaqen te njerėzit. Pasojat janė edhe nė pamjen fizike tė tij. Ky person ka njė fytyrė tė fryrė nga gjumi i tepėrt apo nga pagjumėsia. Ndėrkohė qė u krijohen rrudha te sytė, tė cilėt tregojnė njė fytyrė aspak tė kėndshme.


  ________________________________
  Gjumi i tepert, shmang realitetin 478f843eb50393eb697b0b8
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Gjumi i tepert, shmang realitetin Empty Re: Gjumi i tepert, shmang realitetin

  Mesazh nga Daniela prej Sat 07 Mar 2009, 00:55


  Pagjumėsia nuk ka moshė

  Nuk ka ndonjė moshė tė caktuar ku mund tė vihet re pagjumėsia. Pasi, nuk varet nga mosha por varet nga gjendja shpirtėrore e njeriut. Prandaj njė person qė nuk fle nuk do tė thotė se duhet t’i pėrkasė moshės sė tretė tė mesme apo moshės sė par. Ai mund tė jetė i ēfarėdolloj moshe.

  Gjumi i pakėt
  Edhe gjumi i pakėt nuk ėshtė i kėshillueshėm nga mjekėt apo psikologėt. Pasi ky gjumė i nervozon personat, qė bėjnė mė pak orė gjumė se orari pėrcaktuar. Kėshtu qė do tė ishte mirė, qė njerėzit tė ruanin njė stabilitet me gjumin. Ndėrkohė qė gjithēka varet nga pėrballja qė ka ai me realitetin dhe se sa i aftė ėshtė ai tė kapėrcejė njė moment krize nė vetvete.

  Mė e pagjumė, mosha e tretė
  Moshėn mė tė pagjumė mund tė klasifikojmė moshėn e tretė, ose pleqtė. Ata flenė shumė pak orė nė ditė. Qėndro thekson se dhe ata kanė njė ankth nė vetvete. Por mosha e tretė nuk mund tė pėrkufizojė pagjumėsinė nė tėrėsi, sepse dihet qė me pleqėrinė vjen dhe lodhja fizike. Mosha e mesme, preket nga probleme tė ndryshme qė mund t’u ndodhin gjatė ditės. Mė pas kjo transmetohet nė mėnyra tė ndryshme nga ata. Ndėrsa tė vegjlit nuk njohin pagjumėsi dhe flenė nga 12 deri nė 14 orė nė ditė.

  Pagjumėsia
  Pagjumėsia dhe gjumi i tepėrt u japin njerėzve stres dhe nervozizėm gjatė gjithė ditės. Ata mund tė ndihen tė lodhur dhe tė drobitur, njėkohėsisht ndihen dhe tė vetmuar. Kėta persona e kanė tė vėshtirė pėrballjen e jetės dhe surprizave tė pakėndshme, qė ajo ofron. Afrimiteti me personat e afėrt do tė ishte njė kurė e mirė pėr ta.


  ________________________________
  Gjumi i tepert, shmang realitetin 478f843eb50393eb697b0b8

   Ora ėshtė Fri 24 May 2019, 23:54