Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Llojet e personaliteteve njerėzore

  Share
  avatar
  shpirti_omel
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 220
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Ne planetin Toke
  Profesioni : Student akoma
  Pikėt : 343
  Vlersuar : 8
  Data e Regjistrimit : 14/11/2008
  Humor : Me pelqen

  Llojet e personaliteteve njerėzore

  Mesazh nga shpirti_omel prej Wed 25 Feb 2009, 11:21


  Llojet e personaliteteve njerėzore

  "Llojet e personaliteteve" ėshtė nėj temė pėr tė cilėn mund tė lexosh shumė dhe jo vetėm nė librat shkencorė e profesionalė,por gjithnjė e mė tepėr nėpėr revista e gazeta. Personalitetet njerėzore dhe tipet e ndryshme tė tyre janė trajtuar nga shumė kėnvėshtrime shpesh tė bazuara shkencėrisht, por jo rrallė pėr to edhe ėshtė abuzuar, dukeqenė se bėhet fjalė pėr nėj temė qė ngjall gjithnmonė interes. Ne jemi tė etur tė njohim vetveten dhe shpesh tentojmė tė gjejmė pėrgjigjiet e pikėpyetjeve tona tek librat, apo edhe tek testet e ndryshme. Sė fundi, nė morinė e studimeve e kėrkimeve tė shumta shkencore ėshtė edhe njė syresh qė thekson rėndėsinė e madhe tė tipareve tė personalitetit tonė. Madje rėendėsia ėshtė aq e madhe sa luan njė rol primar edhe nė ccėshtjet e shėndetti. Tashmė dihet se personat me tė ashtuquajturin personalitet I tipit A pra armiqėsor, ambicioz dhe tė paduruiar, janė mė tė prirur pėr tė pasur probleme me zemrėn. Sė fudni shkencėtarėt po zbulojnė gjithnjė e mė tepėr lidhje mes peersonalitetit dhe sėmundjeve tė trupit tė tilla si ulccera, infeksionet e rrugėve respiratore apo Parkinsoni. Pėr sa I pėrket formomit tė personalitetit dihet se fazate para tė jetės janė shumė tė rėndėsishme. Shumė tipare njerėzore lidhen edhe me gjenetikėn e indivodėve si pėr shembull sjelljet neurotike tė cilat kanė lidhje me praninė e madhe tė gjenit tė serotoninės. Ajo qė nuk dihet ėshtė mėnyra se si tiparet e personalitetit ndikojnė nė gjendjen shėndetėsore tė organeve tė ndryshme tė trupit edhe pse pėr kėtė qarkullojnė shumė teori. Ja disa nga lidhjet qė ekzistojnė mes sėmundjeve dhe tipareve tė personalitetit.


  ________________________________
  Te semurin dhe mikun, ku ti prekesh i'u dhemb !!!...
  avatar
  shpirti_omel
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 220
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Ne planetin Toke
  Profesioni : Student akoma
  Pikėt : 343
  Vlersuar : 8
  Data e Regjistrimit : 14/11/2008
  Humor : Me pelqen

  Re: Llojet e personaliteteve njerėzore

  Mesazh nga shpirti_omel prej Wed 25 Feb 2009, 11:22


  Impulsivėt:


  Personat qė janė shumė impulsivė, tė hedhur, apo tė paduruar mund tė mendohet se janė mė tė rrezikuarit nga aksidentet, por nė fakt rreziku mė i madh qė u vjen nga tiparet e tyre ėshtė ulccera e stomakut. Sipas pėrfundimit tė disa studimeve tė dnėrmarra ndaj 4000 personave, ėshtė zvuluar se ata qė kanė tiparet e sipėrpėrmendura janė m,ė tė prirur ndaj sėmundjeve tė stomakut nė krahasim me tė tjerėt nė masėn 2.4 herė. Arsyeja ėshtė se personat impulsivė i pėrgjigjien stresit me prodhjimin e njė sasie mė tė madhe tė acidit se sa personat e tjerė. Pikėrisht kjo sasi sjell edhe sėmundjen e ulccerės. Kėta personja kanė edhe probleme me tė ushqyerit,. Probleme qė shkojnė nga bulimia deri tek anoreksia. Ata e kanė shumė tė vėshtirė nė disa raste qė tė


  ________________________________
  Te semurin dhe mikun, ku ti prekesh i'u dhemb !!!...
  avatar
  shpirti_omel
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 220
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Ne planetin Toke
  Profesioni : Student akoma
  Pikėt : 343
  Vlersuar : 8
  Data e Regjistrimit : 14/11/2008
  Humor : Me pelqen

  Re: Llojet e personaliteteve njerėzore

  Mesazh nga shpirti_omel prej Wed 25 Feb 2009, 11:22


  Gazmorėt:


  Njė nga zbulimet mė tė papritura ishte ai i qė njerėzit me humopr tė mirė janė mė tė prirur pėr tė vdekur mė herėt se tė tjerėt. Sipas njė studimi, fėmijėt qė konsideroheshin nga prindėrit dhe mėsuesit si mė tė qetėt e me humor mė tė mirė, nė moshė madhore kishin vdekur mė herėt se ata qė nuk gėzonin humor tė shėndetshėm. Ndryshe nga sa mund tė pritej nė rastin e personave me humor tė mirė, studimet e fundit kanė provuar se njė tipar i tillė i personalitetit mund tė jetė problematik. Po cili ėshtė shkaku? Sipas njė teorie kjo vjen sepse njerėz tė tillė I nėnvleftėsojnė rreziqet e jetės dhe ndoshta kanė vėshtirėsi pėr tu marrė me situata tė cilat nuk kanė dalė ashtu sikurse ata shpresonin.


  ________________________________
  Te semurin dhe mikun, ku ti prekesh i'u dhemb !!!...
  avatar
  shpirti_omel
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 220
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Ne planetin Toke
  Profesioni : Student akoma
  Pikėt : 343
  Vlersuar : 8
  Data e Regjistrimit : 14/11/2008
  Humor : Me pelqen

  Re: Llojet e personaliteteve njerėzore

  Mesazh nga shpirti_omel prej Wed 25 Feb 2009, 11:23


  Tė shqetėsuarit:


  Personat qė kanė probleme me ankthin, qė nuk arrijnė ta kontrollojnė atė zakonisht janė tė prirur tė kenė probleme me presionin e gjakut. Arsyeja e njė lidhjeje tė tillė ėshtė mbiprodhimtaria e hormonit tė stresit. Gratė qė kanė ankthe tė theksuara qė shkojnė deri nė fobira, tė tilla si fobia nga lartėsia janė shumė tė prirura pėr sėmundje tė zemrės, sėmudne qė kanė tė bėjnė me presionin e gjakut dhe kolesterolin. Kėta pėersona kanė edhe njė prirje tė veccantė pėr tė pirė duhan. Ka edhe njė arsye tjetėr qė mund t‘I mėrsisė njerėzit me kėtė tipar tė personalitetit. Njė studim I Universitetit tė Antverpit ka nxjerrė nė pah se pas dhjetė vitesh trajtimi tė sėmudnjeve tė zemrės, 27% e persopnave qė vuajnė nga ankthet nuk kanė mundur qė tė mbijetojnė.


  ________________________________
  Te semurin dhe mikun, ku ti prekesh i'u dhemb !!!...
  avatar
  shpirti_omel
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 220
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Ne planetin Toke
  Profesioni : Student akoma
  Pikėt : 343
  Vlersuar : 8
  Data e Regjistrimit : 14/11/2008
  Humor : Me pelqen

  Re: Llojet e personaliteteve njerėzore

  Mesazh nga shpirti_omel prej Wed 25 Feb 2009, 11:23


  Agresivėt:


  Tipat armiqėsorė janė tė hapur ndaj njė numri tė m,adh problemesh shėndetėsore dhe pėr kėta persona janė zhvilluar shumė kėrkinme shkencore. Njerėzit qė vuajnė nga artereoskleroza janė ata qė kannė mė sė shumti personalitete armiqėsore. Njė studim amerikan treoi se tipat agresivė janė mė tė hapur ndaj rreziqeve tė infeksionit nė tė gjithė pjesėt e trupit dhe sėmundjeve tė zemrės, atyre tė lidhura me infektimin e arterieve. Shkaku mund tė jetė sepse ky lloj tipari I personalitetit ka nivele mė tė mėdha proteinash tė sistemit imunitar qė kanė lidhje me inflamimin. Njė tjetėr teori ėshtė se njerėzit armiqėsorė kundėrpėrgigjen shumė mė shpejt dhe shumė mė ashpėr ndaj stresit si mendėrisht, ashtu edhe psikologjikisht. . Kjo shkakton rritjen e presionit tė gjakut dhe shpeshtimine rrahjeve tė zemrės qė con nė ccrregullim tė stememit kardiovaskular. Tipat inaccinj e kanė shumė mė tė vėshtirė qė tė shėrohen nė krahasim me tė tjerėt. Atyre u duhet mė shumė kohė.Studiuesit e Universitetit tė Ohios kryen kėtė eksperiment pėr tė vėrtetuar sa mė sipėr. Njė grupi personash u shkakruan plagė tė vogla nė krahė. Pas 4 ditėsh vetėm 70% e pacientėve kishte pėrmirėsime tė dukshme, 30% ishin ende nė fazat e para dhe pikėrisht kėta pacientė ishin perosna me tipare agresive. Kėta njerėz janė mė tė pritur edhe ndaj depresioneve dhe sėmundjeve mendore.


  ________________________________
  Te semurin dhe mikun, ku ti prekesh i'u dhemb !!!...
  avatar
  shpirti_omel
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 220
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Ne planetin Toke
  Profesioni : Student akoma
  Pikėt : 343
  Vlersuar : 8
  Data e Regjistrimit : 14/11/2008
  Humor : Me pelqen

  Re: Llojet e personaliteteve njerėzore

  Mesazh nga shpirti_omel prej Wed 25 Feb 2009, 11:23


  Tė ndrojturit:  Personat e drojtur, ata qė nuk marrin shumė iniciativa nė shoqėri, apo nė jetėbn e tyre personale janė mė tė dhėnė ndaj marrjes sė infeksioneve virale. Nė disa studime tė ndėrmarra te kafshėt, shkencėtarėt kanė dalė nė rezultatin se personat qė pėlqejnė tė shoqėrizohen kanė mė shumė nyje limfatike mbrojtėse se ata qė janė tė ndrojtur dhe parapėlqejnė vetminė. Nyjet limfatike janė pjesė e sistemit imunitar tė trupit dhe ndihmojnė nė shkatėrimin e infeksioneve tė ndryshme dhe viruseve e baktereve.


  ________________________________
  Te semurin dhe mikun, ku ti prekesh i'u dhemb !!!...
  avatar
  shpirti_omel
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 220
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Ne planetin Toke
  Profesioni : Student akoma
  Pikėt : 343
  Vlersuar : 8
  Data e Regjistrimit : 14/11/2008
  Humor : Me pelqen

  Re: Llojet e personaliteteve njerėzore

  Mesazh nga shpirti_omel prej Wed 25 Feb 2009, 11:24


  Optimistėt:


  Ata gjithmonė shohin anėn pozitive tė jetės dhe jetojnė pėrafėrsisht 7 vjet mė shumė se ata qė shohin vetėm zymtėri pėrreth. Rreziku i vdekjeve tė herėshme pėr shkak tė ndonjė sėmuindjeje ėshtė etk kėta persona 55% mė i ulėt se tė tė tjerėt. Sipas jėj teorie del se optimizmi rrit dėshirėn pėr tė jetuasr, ndėrkohė qė sipas njė teorie tjetre dėshira pėr shoqėri luan njė rol shumė tė madh nė jetėgjatėsi. Kėto situata tė mira ulin sasinė e prodhimit tė hormonit tė stresit. Optimizmi I jep njė ndihmė shumė tė madhe funksionimit tė sistemit imunitar duke e mbrojtur atė nga stresi psikologjik. Njė studim amerikan I kryer mbi induividė tė caktuar pėrgjatė njė periudhe 30 vjeccare nxorri nė pah se optimistėt janė mė tė shėndetshėm dhe kanė mė pak paaftėsi se tipat pesimistė.


  ________________________________
  Te semurin dhe mikun, ku ti prekesh i'u dhemb !!!...
  avatar
  shpirti_omel
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 220
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Ne planetin Toke
  Profesioni : Student akoma
  Pikėt : 343
  Vlersuar : 8
  Data e Regjistrimit : 14/11/2008
  Humor : Me pelqen

  Re: Llojet e personaliteteve njerėzore

  Mesazh nga shpirti_omel prej Wed 25 Feb 2009, 11:24


  Tė mbyllurit nė vetvete:


  Personat qė janė tė mbyllur nė vetvete dhe janė melankolikė me njė gjendje qė shkon shpesh nė pikėllim, tė klasifukuar se personalityete tė tipit D, vuajnė nga njė shkallė e lartė dhimbjeje shpirtėrore, por nė mėnyrė tė ndėrgjegjėeshme I shtypin ndjenjat e tyre dhe si rezultat mund tė jenė shumė mė tė prirur ndaj risqeve tė kancerit, apo sėmundjeve tė zemrės. Si pasojė tek kėta persona regjistrohet edhe numri mė I madh I vdekjeve. Kėta njerėz kanė njė stsiem tė prodhimit tė hormoneve qė ėshtė shumė I brishte dhe shpesh I ccrregullt qė do tė thotė se kanė rrahje tė shpeshta zemre, presion gjaku tė lartė dhe ngushim tė enėve tė gjakut. Tėgjitha kėto janė shumė tėn kėqia pėr sistemin kardiovaskular. Persdona tė tillė janė mė tė prirur ehde ndaj infeksioneve


  ________________________________
  Te semurin dhe mikun, ku ti prekesh i'u dhemb !!!...
  avatar
  shpirti_omel
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 220
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Ne planetin Toke
  Profesioni : Student akoma
  Pikėt : 343
  Vlersuar : 8
  Data e Regjistrimit : 14/11/2008
  Humor : Me pelqen

  Re: Llojet e personaliteteve njerėzore

  Mesazh nga shpirti_omel prej Wed 25 Feb 2009, 11:24


  Tė pėrgjegjėshmit:


  Personat e pėrgjegjshėm janė edhe mė jetėgjatėt. Kjo veti ka njė ndikim tė jashtėzakonshėm nė jetėgjatėsi pasi tek kėta njerėz presdioni I gjakut, niveli I kolesterolit dhe rrahjet e zemrės janė nė nivele normale. Shkaku ndoshta ėshtė se njerėzit e pėrgjegjshėm shmangin rrezikun dhe kanė njė jetė larg faktorėve qė do tė dėmtonin shendetin.


  ________________________________
  Te semurin dhe mikun, ku ti prekesh i'u dhemb !!!...
  avatar
  shpirti_omel
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 220
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Ne planetin Toke
  Profesioni : Student akoma
  Pikėt : 343
  Vlersuar : 8
  Data e Regjistrimit : 14/11/2008
  Humor : Me pelqen

  Re: Llojet e personaliteteve njerėzore

  Mesazh nga shpirti_omel prej Wed 25 Feb 2009, 11:25


  Neurotikėt:


  Sikur tė mos mjaftonte fakti se neurotikėn e kanė shumė tė vėshtirė pėr shkak tė karakterit pėr tė jetuar tė qetė tani del se tipi I tyre u sjell edhe probleme tė tjera tė tilla si azma, dhimbjet e kokės, ulccerėn e stomakut dhe sėmundjet e zemrės. Sipas njė studimi neurotikėt shpesh pėrdorin strategji jo shumė tė menccura pėr tė zgjidhur problemet e tyre duke patur sjellje armiqėsore ndaj tė tjerėve dhe shpėrthime qė kalojnė edhe nė ofendime. Kjo bėn qė ata tė mos kėrkojnė ndihmė dhe mbėshtetje pėr shkak se janė edhe dyshues e tė pėrkeqėsojnė gjendjen e tyre. Kjo I bėn qė tė kenė njė sistem imunitar mė tė brishtė se njerėzit e tjerė dhe njė probabiklitet mė tė madhj pėr tu sėmurė. Njė tjetėr teori ėshtė se neurotikėt ka mė shumė shanse qė tė jenė tė depresionuar dhe depresioni dėmton sistemin imunitar.


  ________________________________
  Te semurin dhe mikun, ku ti prekesh i'u dhemb !!!...
  avatar
  shpirti_omel
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 220
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Ne planetin Toke
  Profesioni : Student akoma
  Pikėt : 343
  Vlersuar : 8
  Data e Regjistrimit : 14/11/2008
  Humor : Me pelqen

  Re: Llojet e personaliteteve njerėzore

  Mesazh nga shpirti_omel prej Wed 25 Feb 2009, 11:25


  Tė hapurit:

  Ashtu si edhe optimistėt ata ka mė pak shanse qė tė vuajnė nga sėmudnjuet e zemrės. Njė studim italian doli nė pėrfundimin se personat qė janė mė tė hapur ndaj realitetit dhe tė tjerėve kanė 15% shanse mė pak pėr tė kapur epidemitė, apo sėmudnjet e virozat gripale tė stinės sė ftohtė.


  Burimi: Albi-net.com


  ________________________________
  Te semurin dhe mikun, ku ti prekesh i'u dhemb !!!...

  Sponsored content

  Re: Llojet e personaliteteve njerėzore

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Fri 19 Oct 2018, 06:06