Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė
  • Posto temė tė re
  • Pėrgjigju temės

Teodor Keko - Poezi

Share

Odeta
Mikeshe Forumi
Mikeshe Forumi

Gjinia: Female
Shenja e Horoskopit: Aquarius
Numri i Postimeve: 491
Mosha: 29
Vendndodhja: Neper Lendinat e Endrrave
Profesioni: ...
Pikėt: 432
Vlersuar: 10
Data e Regjistrimit: 24/09/2007
Humor: ...

Teodor Keko - Poezi

Mesazh nga Odeta prej Sun 15 Feb 2009, 13:33

Ne kete teme do te mund te lexoni disa nga poezite e poetit Teodor Keko.
Do tju lutesha te gjithve qe ne qofte se ndonjeri nga ju disponon ndonje poezi nga ky autor ta postoje ne kete teme...

Lexim te kendshem.


________________________________

Odeta
Mikeshe Forumi
Mikeshe Forumi

Gjinia: Female
Shenja e Horoskopit: Aquarius
Numri i Postimeve: 491
Mosha: 29
Vendndodhja: Neper Lendinat e Endrrave
Profesioni: ...
Pikėt: 432
Vlersuar: 10
Data e Regjistrimit: 24/09/2007
Humor: ...

Re: Teodor Keko - Poezi

Mesazh nga Odeta prej Sun 15 Feb 2009, 13:34


AtdheVendi im i dhembshur me dimra te bute
me pranvera mahnitese qe s'te lene te vdesesh
Mendohem e mendohem : neve ty
apo ti na i zgjat ne jeten?

Vendi im shpatullgrire nga erozionet
kembembledhur ne ererat e acarta
Ti jetove, zemra mbeti, e paepur
sfidante ndaj stineve te kallkanta, te stergjata

Vendi im, nje ulli perjetesisht i gjelber
pas teje u dashurova verberisht
Mrekulli kerkova, mrekulli gjeta
dashuria ime syte e qindra brezave kish.


________________________________

Odeta
Mikeshe Forumi
Mikeshe Forumi

Gjinia: Female
Shenja e Horoskopit: Aquarius
Numri i Postimeve: 491
Mosha: 29
Vendndodhja: Neper Lendinat e Endrrave
Profesioni: ...
Pikėt: 432
Vlersuar: 10
Data e Regjistrimit: 24/09/2007
Humor: ...

Re: Teodor Keko - Poezi

Mesazh nga Odeta prej Sun 15 Feb 2009, 13:34


Larg, afer


Larg syve mbeten buzeqeshjet
dhe dashurite nga zemrat larg
Veē vdekja afer, fare afer
me doren ngritur qendron ne prag

Degjoj trokitjen, puthjen ia ndjej
shprishje gjymtyresh ne trupin tim
I dashuruar pas dashurise. Mbeta
i veshur me qefin.

Sot s'eshte ēudi ne prag te jetė
duke trokitur vete dashuria
Por une s'e njoh. Kam frike. S'hap deren
Drejt vdekjes shkoj, siē nje jete ika


________________________________

Odeta
Mikeshe Forumi
Mikeshe Forumi

Gjinia: Female
Shenja e Horoskopit: Aquarius
Numri i Postimeve: 491
Mosha: 29
Vendndodhja: Neper Lendinat e Endrrave
Profesioni: ...
Pikėt: 432
Vlersuar: 10
Data e Regjistrimit: 24/09/2007
Humor: ...

Re: Teodor Keko - Poezi

Mesazh nga Odeta prej Sun 15 Feb 2009, 13:35


Tė kam dashurTė kam dashur, tė kam dashur
zemra ime zog i brishtė
nėpėr erėra tė kėrkon.
Fishkėllen motiv'n e hershėm
njė pėrgjigje merr tė trishtė
heshtje varri qė heshton.

Tė kam dashur, tė kam dashur
m'u lodh zemra nė kėrkim
krahėkėputur ra mbi breg.
Peshkatari qė e gjeti
vetė u mbyt nė njė trishtim
gjakspėrkatur si njė shegė.

Tė kam dashur, tė kam dashur
me aromė tė ndoqi zemra
nėpėr erėra e murlane.
Era fryu jug-veri,
nga tė shkoj, klithi e shkreta
unė pa zemėr jam kėsaj ane

Tė kam dashur, tė kam dashur
i vetmuar zemrėn pres
mal trishtimi nė kėtė glob
Era fryn, aroma bie
zemra ime nuk po vjen
oh, ka ngrirė nė njė pol.

Tė kam dashur, tė kam dashur
mirė, mos eja, nėse s'do
veē njė diell ngri nė skaj.
Tė ēlirohet zemra ime
lidhur akujsh nėpėr lot,
zemra ime e pafaj...

1996


________________________________

Odeta
Mikeshe Forumi
Mikeshe Forumi

Gjinia: Female
Shenja e Horoskopit: Aquarius
Numri i Postimeve: 491
Mosha: 29
Vendndodhja: Neper Lendinat e Endrrave
Profesioni: ...
Pikėt: 432
Vlersuar: 10
Data e Regjistrimit: 24/09/2007
Humor: ...

Re: Teodor Keko - Poezi

Mesazh nga Odeta prej Sun 15 Feb 2009, 13:35


DashuriaĒdo mbrėmje kur bie tė fle
mė ulesh nė qerpik.

Nė mėngjes
tė laj sytė
kam frikė


________________________________

Odeta
Mikeshe Forumi
Mikeshe Forumi

Gjinia: Female
Shenja e Horoskopit: Aquarius
Numri i Postimeve: 491
Mosha: 29
Vendndodhja: Neper Lendinat e Endrrave
Profesioni: ...
Pikėt: 432
Vlersuar: 10
Data e Regjistrimit: 24/09/2007
Humor: ...

Re: Teodor Keko - Poezi

Mesazh nga Odeta prej Sun 15 Feb 2009, 13:36


Xhulit...


Nga dashuria qe kam per ty
Mund tė tė shquaj edhe ne mjegull
Nga dashuria une ktheva syte
Xhind, bohem, djalosh i rregullt

Nga dashuria ne qiell u shtriva
Me kokė ne diell unė fjeta gjatė
Dhe su pendova qe aq tė desha
Ndėrmėnd e kam tė tė dua prape

Nga dashuria ditėt e gjata
Nė bukė i ktheva dhe gurė tespije
Me to tė gjallė e mbajta shpresėn
Me to sfidova ankthin nė pritje

Nga dashuria nė qiell u shtriva
Me kokė nė qiell unė fjeta gjatė
Dhe su pendova qe aq tė desha
Ndermėnd e kam tė tė dua prape


________________________________
  • Posto temė tė re
  • Pėrgjigju temės

Ora ėshtė Tue 21 Oct 2014, 04:41