Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Vargje nga Ali Asllani

  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Vargje nga Ali Asllani Empty Vargje nga Ali Asllani

  Mesazh nga Tigri prej Thu 05 Feb 2009, 02:34

  Po ju sjell ketu disa nga vergjet ne poezi te poetit Ali Asllani.
  Do te kisha deshire qe nese keni ndonje poezi te ketij poeti ta sillnit ketu dhe te pasuroni me shume kete teme, kushtuar Ali Asllanit.

  Gjithe te mirat.


  ________________________________
  Erdha ne kete Bote duke qare dhe shpresoj te largohem duke qeshur...!!!
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Vargje nga Ali Asllani Empty Re: Vargje nga Ali Asllani

  Mesazh nga Tigri prej Thu 05 Feb 2009, 02:35


  Vetėm jeta s’mund te matet


  Dhe ajo qe m’u duk mua e perhershme shkoj e vate
  Vate jeta ime vate, me la vetėm njė kujtim
  S’di, i ziu, c’ėshtė kujtimi: Vetėm shkrep si vetetime
  e me ndrit e me tregon gjurmezat e zoteris’ sate

  Thone lindi me kemishe, pėr atė qe paske fate’
  meqė unė te dua ty, paskam lindur me kemishe
  s’di, i mjeri c’ėshtė kemisha, vetėm ish ashtu si ish
  midis mishit dhe kemishes futej dor’ e zoteris’ sate

  Thone paska paraise, gjith’ lulishte e pallate
  tufa, tufa me hyjrira, vargje vargje me humrira
  s’di, i ziu, c’ėshtė hyrija, por hyrirat me te mira
  s’mund te ken’, t’u befsha unė, atė zjarr te zemrės sate

  Paska vende gji-ergjend e pallate me shtatė kate
  ku ka defe, ku ka qefe, ku ka ēupa mė kaēupa
  s’di, dhe s’di, se c’ėshtė kaēupi, me pėlqen me tepėr kupa
  kur ma mbush e kur ma jep, ajo dorė pa mekate

  Dy te tretat e njė kohe, te njė shekulli qe vate
  vate jeta ime vate, me ‘te bashke van’ dhe fatet
  s’di, i ziu, se ku vane, vetėm jeta s’mund te matet
  veē me ditet qe kalova, ne prani te zoteris’ sate


  ________________________________
  Erdha ne kete Bote duke qare dhe shpresoj te largohem duke qeshur...!!!
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Vargje nga Ali Asllani Empty Re: Vargje nga Ali Asllani

  Mesazh nga Tigri prej Thu 05 Feb 2009, 02:36


  Vlora, Vlora!


  Jam vlonjat e jam vlonjat,
  e kam shkabėn mėm' e atė,
  shkaba trime dykrenore
  fron' e saj e ka nė Vlorė!

  Vlora, Vlora, Vlora, Vlora,
  rroki armėt, bėja forra!

  Vlora trime shqipėtare
  si rob jetėn s'e do fare,
  a do mbetet Shqipėri,
  a do bėhet tym e hi!

  Vlora, Vlora, Vlora, Vlora,
  rroki armėt, bėja forra!

  Jam vlonjat e jam burrė,
  s'duron burri zgjedhė kurrė,
  jam vlonjat e si vlonjat
  di bėj luftė me tė shtat'!

  Vlora, Vlora, Vlora, Vlora,
  Bjeri, moj, t'u lumtė dora!

  Jam vlonjat dhe trim me besė,
  rreth flamurit di tė vdesė,
  a me hirėė a me pahirė
  doemos do rroj i lirė!


  ________________________________
  Erdha ne kete Bote duke qare dhe shpresoj te largohem duke qeshur...!!!
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Vargje nga Ali Asllani Empty Re: Vargje nga Ali Asllani

  Mesazh nga Tigri prej Thu 05 Feb 2009, 02:36


  Ē'do tė thotė patriot?


  Ē'do tė thotė patriot
  sot pėr sot nė Shqipėri?
  Njė tuf' ah e njė tuf lotė,
  njė njeri i pa njeri!

  Jo, jo! Burri i bėn ball'
  do buēit si val' mbi zall,

  Sa mė zi edhe mė zi
  sido qoftė pun' e tij,
  copė-cop' i bėnet buza
  po aspak s'i falet shpuza.

  Sikurse njė gur stėrrall,
  nė gji zjarrin e ka ngjall,
  qoft nė lum' e qoft' nė det
  zjarr' i tija nuk humbet!


  ________________________________
  Erdha ne kete Bote duke qare dhe shpresoj te largohem duke qeshur...!!!
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Vargje nga Ali Asllani Empty Re: Vargje nga Ali Asllani

  Mesazh nga Tigri prej Thu 05 Feb 2009, 02:36


  Njė vėshtrim i arratisur


  Njė vėshtrim i arratisur
  Nga qepallat e qendisur
  Ku ėshtė shpirti im skalisur,
  Nga dy syt' e zez te tu
  Vjen me thotė ashtu-kėshtu!

  Me thot' jo edhe me ndez
  Me thot' po edhe me vdes
  Nata zgjatet edhe zgjatet
  Ah kjo nat' me or' nuk matet!
  E un' mbetem duke lutur
  Lutem yjeve te keputur.

  Dhe un' lus e kerkoj ty,
  Atė vetull, atė sy!
  Se ne syrin tėnd te zi
  N'atė sy te zi, mazi
  Shenj' e buzes sime duket
  Si njė prush ne re kur muget!


  ________________________________
  Erdha ne kete Bote duke qare dhe shpresoj te largohem duke qeshur...!!!
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Vargje nga Ali Asllani Empty Re: Vargje nga Ali Asllani

  Mesazh nga Tigri prej Thu 05 Feb 2009, 02:37


  7 PRILL 1939


  Shtatė prill...
  Kopilove o kopil
  E u lute u kėpute
  Njėqind pash nė dhe u fute!

  Natyrisht njė tradhėtor
  Spor e fisit arbėror
  E pret hasmin me daulle
  Kur gjen ditėn ta bėn pulle!

  Na e gjeti dhe na ra
  Vret Shqiponjėn qė s'u vra
  Nuk u vra dhe nuk do vritet
  Posht perpjet me vrull vėrtitet!

  Ja dhe hymni qė na thurri
  Hymn'i zi i njė qivuri:
  "Eja, eja alala
  Tė na rrojė Duēeja
  Duēeja guguēeja
  Le tė rroj’ edhe flamuri
  Sa pėr sy e pėr bela!"

  I pabesi ta dij’, pra
  Ndėr kasolle me njė tra
  Qė nga Shkodra gjer nė Dropull
  Rron ai qė i thon’ popull!

  Ajo dor’ qė rreh dybekun
  Di ta mbush edhe dyfekun
  Nė se ditėn ēan ugar
  Edhe natėn thurr litar
  Thurr litar e kalit grushtin
  Dhe e var nga kėmbėt pushtin!


  ________________________________
  Erdha ne kete Bote duke qare dhe shpresoj te largohem duke qeshur...!!!
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Vargje nga Ali Asllani Empty Re: Vargje nga Ali Asllani

  Mesazh nga Tigri prej Thu 05 Feb 2009, 02:37


  KOKA BEN E KOKA VUAN,


  Njeher' varet trikollari, heren tjetėr kryq i thyer...
  Paska rar' hallva prej qielli e ja nis njė dallaver,
  Mbushen xhepat me flori
  E qinosen ujk e dele pėr te ber' njė stan tė ri!

  Shitet vendi pėr para, me para e pėr para
  Benet burri telendi, dy para njė maskara,
  Para hasmit lepe peqe
  Para zerit te atdheut hund e tyre shtatė sqepe!

  Duke blere e shitur ere, dikush benet milioner,
  Kurse shoku pinte uthull lum zotria pinte vere,
  Milioneri yn' i ri
  Para shokut te dikurshem vari buz' edhe turi!

  E perhera me dy faqe, qe te haj'e qe te bluaj,
  Ne njė kohe mbi dy frona, ne njė ēast mbi dy kuaj,
  Me dy faqe, me dy nofulla, ne njė xhep e dy flamure
  E hedh kemben me daulle edhe turk edhe kaur!

  Na te urt' e te mendafshte s'qeme te zot te benim ze
  Ku fillon me thash e theme hij' e vetes te perze;
  Neve ndryshe, puna ndryshe, defi ndryshe, kėnga ndryshe
  E ē'kėrkon ne gji te gjembit te kendoj' njė dallandyshe?

  Mirpo vendi paskish zemėr, paskish sy e paskish vesh,
  Shikon lark e degjon thelle, di te vesh, edhe te zhvesh
  Tani eja e t'ja themi asaj kėngė qe ja thonė:
  Koka bėn e koka vuan, ē'ke moj zemėr qe renkon?!


  ________________________________
  Erdha ne kete Bote duke qare dhe shpresoj te largohem duke qeshur...!!!
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Vargje nga Ali Asllani Empty Re: Vargje nga Ali Asllani

  Mesazh nga Tigri prej Thu 05 Feb 2009, 02:38


  Deshperim dhe shprese  Edhe sot e kėtė orė,
  edhe sot ajo stuhi,
  ajo flamė-madhe dorė
  do na bėjė tym e hi!

  Komb i varfėr, komb i gjorė
  si njė zok i pafole,
  njė pėllumb i bardhė borė,
  ngeli keq nė njė rrėke!

  Qė nga korēa gjer te Shkodra
  fat'i vendit errėsirė,
  nėpėr fusha, nėpėr kodra
  fryn e ēfryn njė errėsirė.

  Komb i varfėr, komb i mjerė,
  i pamėm'e pa atė,
  shpresa jotė kėtė herė
  si njė fletė nė deg'tė thatė.

  Komb i varfėr, kombi i mjerė,
  derėzi e punėzi,
  edhe sot si kurdoherė,
  njė njeri i panjeri!

  Jo, se, ja edhe hėna mbrėmė,
  dukej kredhur nė njė rrobė,
  edhe nxinte si njė mėmė
  qė ka mbetur qyqe korbė!

  Mirpo sonte bukuri,
  buzė e saja burim gazi,
  edhe nga gjiri i saj zbrazi
  vargje, vargje, drit flori!

  Nuk e di se gjysh e si,
  nuk e di se qysh nga se,
  po nashti njė shpresė e re,
  shtin e shkrep nė sytė e mi.

  Do na zhduket errėsira,
  do tė zhduket ajo dorė
  nesėr vjen me shumė tė mira
  shkaba jonė dykrenare.

  Nėn hijen e asaj
  pranvera asht pėrhera,
  qė nga fundi gjer nė maj
  rreth e rrotull ylyvera.

  An'embanė bukuri,
  komb i lirė, tokė e lir
  shqipėtar e Shqipėri
  sa tė lumtur, sa tė mirė!


  ________________________________
  Erdha ne kete Bote duke qare dhe shpresoj te largohem duke qeshur...!!!
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Vargje nga Ali Asllani Empty Re: Vargje nga Ali Asllani

  Mesazh nga Tigri prej Thu 05 Feb 2009, 02:39


  Hakėrrim

  Qė nga Korēa gjer te Shkodra mbretėron njė errėsirė,
  nėpėr fusha, nėpėr kodra, vėrshėllen njė egėrsirė!
  Pra, o burra, hani, pini, hani, pini or’ e ēas,
  Pėr ēakallin, nat’ e errėt, ėshtė ras’ e deli ras’!

  Hani, pini dhe rrėmbeni, mbushni xhepe, mbushni arka,
  tė pabrek’ ju gjeti dreka, milionier’ ju gjeti darka!
  Hani, pini e rrėmbeni, mbushni arka, mbushni xhepe,
  gjersa populli bujar t’ju pėrgjigjet: peqe, lepe!

  Ai rron pėr zotrinė tuaj, pun’ e tija, djers’ e ballit,
  ėsht’ kafshit pėr gojėn tuaj. Rroftė goja e ēakallit!
  Shyqyr zotit, s’ka mė mirė, lumturi dhe bukuri,
  dhe kur vjen e ju qan hallin, varni buz’ edhe turi!

  Hani, pini dhe rrėmbeni, ėshtė koha e ēakenjvet;
  hani, pini e rrembeni, ėsht’ bot e maskarenjve;
  Hani, pini, vidhni, mblidhni gjith’ aksione, monopole,
  ekselenca dhe shkelqesa, tuti quanti come vuole!

  Nėnshkrim i zotris suaj nėpėr banka vlen milion,
  ju shkėlqen nė kraharuar decorata "Grand Cordon"!
  Dhe kėrkoni me ballhapur (!) komb i varfėr t’ju thėrres’
  gjith me emrin tingėllonjės: Ekselenca e Shkelqes’
  dhe tė quheni pėrhera luftėtar’ e patriot’,
  nė ka zot dhe do duroj’, poshtėėė ky zot, ky palo zot!

  Grand Cordon i zotris’sate, qė nė gji tė kan’ vendosur,
  ėsht’ pėshtyma e gjakosur e atdheut tė vremosur;
  dhe kolltuku ku ke hipur, duke hequr nderin zvarr’,
  ėsht’ trikėmbshi qė pėrdita varet kombi nė litar!
  Dhe zotrote kullurdise, diē, u bėre e pandeh,
  kundėr burrit tė vėrtetė zė e vjell e zė e leh!

  E na tunde, na lėkunde, nėpėr salla shkon e shkunde,
  mbasi dora e armikut ty me shok’ tė heq pėr hunde.
  Rroftė miku yt i huaj, qė pėr dita los e qesh,
  tė gradoi katėr shkallė, pse i the dy fjal’ nė vesh!

  Koha dridhet e pėrdridhet, do vij’ dita qė do zgjidhet
  dhe nga trasta pem’ e kalbur doemos jasht’ do hidhet!
  Koha dridhet e pėrdridhet, prej gradimit katėr shkallė
  nuk do mbetet gjė nė dorė veē se vul’ e zezė nė ballė!

  Mirpo ju qė s’keni patur as nevoj’ as gjė tė keqe,
  mė pėrpara nga tė gjithė, ju i thatė armikut: "Peqe!"
  Qė tė zinit njė kolltuk, aq u ulėt u pėrkulėt,
  sa nė pragun e armikut vajtėt si kopil u ngulėt!
  As ju hahet, as ju pihet, vetėm titilli ju kihet…
  Teksa fshat’ i varfer digjet… kryekurva nis e krihet!

  Sidomos ju dredharakė, ju me zemra aq tė nxira,
  ju dinakė, ju shushunja, ju gjahtar’ nė errėsira!
  Ē’na pa syri, ē’na pa syri!... Hunda juaj ku nuk hyri:
  te i miri, te i ligu, te spiuni mė i ndyri!

  Dallavera nėpėr zyra, dallavera nė pazar,
  dallavera me tė huaj, dallavera me shqiptar’
  Vetėm, vetėm dallavera, dhe nė dėm tė kėtij vėndi
  qė ju rriti, qė ju ngriti, qė ju ngopi, qė ju dėndi!

  Nėse kombi vete mbarė, nesėr ju veproni ndryshe,
  dylli bėnet si tė duash, kukuvajk’ dhe dallandyshe…
  kukuvajka gjith, me lajka, nesėr silleni bujar,
  nėnė dorė e nėnė maska, shkoni jepni njė kapar!

  Dhe kujtoni tash e tutje me tė tilla dallavera
  kukuvajka do pėrtypi zog e zoga si pėrhera…
  Ja, ja grushti do tė bjeri pėrmbi krye tė zuzarve,
  koha ėshtė e maskarenjve, po Atdheu i shqipėtarve!

  Edhe ju tė robėruar, rob nė dor’ tė metelikut,
  fshini sofrat e kujtdoj’, puthni kėmbėn e armikut!
  Qė ta kesh armikun mik e pandehni mėnēuri,
  mjafton bėrja pasanik, pasanik dhe "bėj" i ri,
  dhe u bėtė pasanik, me pallate, me vetura,
  kurse burrat mė fisnikė, japin shpirtin nė tortura!

  Vėndi qėnka sofr’ e qorrit, vlen pėr goj’ e pėr lėfytė,
  bėni sikur veni vetull’, shoku shokut krreni sytė…
  Dhe pėr njė kėrkoni pesė, po mė mir’ njėzet e pesė.
  Le tė rrojė batakēiu dhe i miri le tė vdesė!

  Po njė dit’ qė nis e vrėret do mbaroj’ me bubullimė,
  ky i sotmi zėr’ i errėt, benet vetėtimė
  dhe i bije rrufeja pasuris’ dhe, kėsi lloj,
  nuk ju mbetet gjė nė dorė, vetėm njė kafshit’ pėr goj’!

  A e dini qė fitimi brėnda katėr vjet mizor’
  nuk ėsht’ yti, nuk ėsht’ imi, ėshtė i kombit arbror,
  ėsht’ i syrit nė lot mekuar, ėsht’ i vėndit djegur, pjekur,
  Ju do thoni si tė doni… po e drejta dermon hekur!


  ________________________________
  Erdha ne kete Bote duke qare dhe shpresoj te largohem duke qeshur...!!!
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Vargje nga Ali Asllani Empty Re: Vargje nga Ali Asllani

  Mesazh nga Tigri prej Thu 05 Feb 2009, 02:39


  Do t'i shtrydh tė dy sytė


  Un' jam un', saksi e vjetėr!
  Lule gjirit qė stolisa shkoi stolisi njė gji tjetėr
  Un' e nisa e stolisa me ē'i jep e s'i jep sisa
  dhe me kėngė ylyveri buz' e gushė ja qėndisa

  Nėpėr vapėz i dhash' hijem nėpėr hije er' e shije
  i dhash' shije poezie, gjith' fuqit' e njė magjie
  gjith ato, qė fllad i ėmbėl nėpėr lule mbar e bije
  ar' e diellit me tallaze, ar' e hėnės fije-fije
  dashuria me dollira dhe me thelp lajthije pije...

  Po u bė ajo qė s'bėnej, si, pra, zemra do duroj',
  syri lotin ta qėndis, loti syrin ta harroj?
  Si, pra, zėmra do durojė un'saksia tash tė vuaj
  edhe kėngė e gjirit tim tė kėndoj' nė gji tė huaj?

  Un' e nisa i stolisa me ē'i jep e s'i jep sisa,
  dhe me kėngė ylyveri buz' e gushė ja qėndisa
  buz' e gushė ja qėndisa, e ormisa mu nė zėmėr
  plasi hėna ziliqare qė shikonte me sy vėngėr!

  Mė sė fundi i dhash' lotin, kryepajėn time pajė
  i dhash' lotėt qė pikonin ku i shkelte kėmbė e saj'
  i dhash' vjershėn time valė, dy herė valė tri her' zjarr
  qė buēet nė maj tė penės edhe bėnet kėng e marr'
  kėng' e marr' e mallit tim, qė tani e paskėtaj
  do t'i shtrydh tė dy sytė nėpėr gjurma tė asaj!


  ________________________________
  Erdha ne kete Bote duke qare dhe shpresoj te largohem duke qeshur...!!!
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Vargje nga Ali Asllani Empty Re: Vargje nga Ali Asllani

  Mesazh nga Tigri prej Thu 05 Feb 2009, 02:40


  Zonja Lu


  Njė ditė dola pėr shetitje,
  Afer udhes ne varreza
  Pashe njė zonjė me shumė habitje
  Veshur krejt me rrob' te bardhe
  Duke i bėrė veri njė varri,
  Qe ti besh veri njė varri
  Ėshtė pune e njė te marri.
  Iu afrova.. njė flori
  Mrekulli njė bukuri...
  Dore e saja vente vinte
  Ben veri e bėn veri!

  E un' tepėr i cuditur
  I them zonjes te me fale
  Dhe si gjysėm ngushellimi
  Peshperita dy- tre fjale
  Dhe iu luta te mė thoshte
  I kujt ėshtė ky varr i ri
  Varr i fresket e i njome
  E pėrse i bėn veri?
  Zonja kuqet e sterkuqet
  Ben te thotė e nuk me thotė
  Nuk me thotė asnjė pėrgjigje
  Lutja ime vajti kot.

  Rrobe e bardhe qe kish veshur
  Me tregoi se mbante zi
  Sado heshti buzė e kuqe
  Foli syri saj i zi!
  Lem te lutem.. dhe vazhdoi
  Pėrsėri e pėrsėri...
  Dore e saj s'kish te lodhur
  Ben veri e bėn veri...

  Nuk me ikej nga meraku
  Po kur shoh se aty afėr
  Po ma bėn me dorė njė grua
  Ajo ish njė plake e varfer
  E me thotė eja e di unė
  Tė rrefej se c'janė ata,
  Atė varr e atė grua
  Ne me jep disa para!

  Edhe unė more zoteri
  Me kėto parate e tua
  Shkoj e blej njė nuske nga prifti
  Tė me zgjatet jeta mua,
  Pse ne vendin ton' te dashur
  Me fuqirin e florinjve
  Edhe jeta blihet shitet
  Rrofte magji e prifterinjve!

  Tash ajo qe pyesni ju
  Ėshtė zonjė e njė poeti
  Edhe quhet zonja Lu.
  Varri ėshtė i te shoqit
  Ish poet i madh i vendit
  Qe peshohej kėngė e tija
  Me derheme te argjendit!
  Burre e grua mish e thua
  ēift i ėmbėl, ēift me shije
  ēift o ēift qe s'ka te dytė
  si dy kokerra qershije.

  Njė ditė burri u semur
  Dy plevite ne njė vend
  Njė semundje shumė e rėndė
  Zonja Lu u prish nga mend
  Dhe i thotė burrit te saj
  Nėse mbyllen sytė e tu
  Unė veten do ta vras
  Dhe bėj be qe atė ēast
  Me ke pranė e me ke pas
  Ti ma bėrė shtratin tim
  Kryefron te dashurisė
  Dhe unė varrin tėnd do ta bėj
  Shtratin tim te nuserise.

  Jo, te lutem-i thotė burri
  Shumė te lutem mos e bėj
  Mirė athere, unė do mbetem
  Gjithė jetėn njė e ve
  Jo, te lutem, Luja ime
  Mos e bėj dhe kėtė be
  Si pra unė te duroj
  Ne me zente kjo rrebe?
  Pra te paktėn do tė mbyllem
  Dhe do rreshkem disa vjet
  Jo, te lutem Luja ime,
  Ėshtė e shkurter jetė e shkrete.
  Vetėm prit e ki durim
  Sa te thahet varri im.

  Tash poeti ra e fjeti
  Ra e fjet' pėr mote jetė
  Gjeme e madhe qe e gjeti
  Zonja Lu thėrret bertet
  Me oi e me oi
  Pėr atė qe benej fli
  Njė minute e dy vili!
  Ē'me gjet mua,ēme gjet mua
  Ulurin e zeza grua
  U plagos, u shkaterrua
  U Plagos e u gjakos
  Me bicakun e fildishte
  Fije fije bėri floket
  Cope cope i bėri mishte.

  Pas dy ditėve vjen njė djalė
  Njė djalosh njė bukurosh
  E i thotė zonjes Lu
  Ti shėndoshė e unė shėndoshė
  Ti e unė njė ēift i ėmbėl
  Ēift i bukur,ēift me shije
  Ēift, o ēift qe s'ka te dytė
  Si dy kokerra qershije.

  Mirpo zonja ėshtė besnike
  Ka dhėnė fjalėn ka bėrė be
  Sa te thahet varri burrit
  Doemos do rrije e ve
  Meqė varri ėshtė ifresket
  Ėshtė i njome e ėshtė i ri
  Qe te thahet shpejt e shpejt
  Zonja Lu i bėn veri!


  ________________________________
  Erdha ne kete Bote duke qare dhe shpresoj te largohem duke qeshur...!!!
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Vargje nga Ali Asllani Empty Re: Vargje nga Ali Asllani

  Mesazh nga Tigri prej Thu 05 Feb 2009, 02:41

  ISMAIL QEMALI
  (Vjershė e pa botuar, shkruarė e kėnduar
  ditėn qė erdhi Ismail Qemali nė Vlorė i vdekur)
  Mbyllur det’ edhe stere
  Kush do pyes? ... edhe pėrse?
  E kush pyet pėr Shqipėrinė,
  Rreth me male njė shketinė
  E pa zė dhe e pa zotė
  Vetėm vlente pėr njė botė
  Qė tė bėnej ndonjė ditė,
  Njė thėrime njė kafshitė
  Pėr atė e pėr kėtė,
  Vleft’e saja hė pėr hė,
  Dele dajos........
  Kur nji ditė,
  Vjen e ēfaqet njė Profitė;
  Ish njI plak i bardhė borė,
  Nji bajrak me zok nė dorė;
  Ēan tokė e ēan detė
  Si i ēan rrufeja retė;
  Edhe zbriti mu atje
  Ku i than nga se pėr se
  Po atje nė atė vėndė,
  Dy tė prishurit na mėndė,
  Jo qė nuk i than "miserdhe"
  Po i than dhe "shko nga erdhe!"
  Plaku gjorė e plaku mjerė,
  Ku do vejė e ku do bjerė,
  Nėpėr erė e nėpėr shira
  Nėpėr gropa me shėllira?
  Iku ditė e iku natė
  I mungon dhe buk’ e thatė;
  Edhe buka i mungonte,
  Vėtan zźmra i valonte.
  Si ish baltė, kėmba kridhej,
  Si ish plakė, trupi dridhej,
  Andej ruhej nga armiku,
  Kėtej ruhej nga i ligu.
  Mirpo plaku bėri krahė;
  Kaloj male, kaloj brigje,
  Kaloj pellgje tė pa vahė,
  Kaloj pyje tė pa shtigje
  Syr’ i tija njė yll shihte
  Dita yllin po e fshihte.
  Plaku iku, iku, iku
  Pas ca dite njė mėngjes,
  Kur dėgjon njė zė kikiku,
  Njė qytet i gjithė u ndes.
  Ish njė vend, njė vend i lirė
  Qė nė gjuhėn mė tė mirė
  Qė nė gjuhėn e Asllanit,
  I thon vėndi i jataganit;
  I thon Vlon’ e i thon Vlorė
  Ku Shqiponja dy krenorė,
  Gjeti gjithė ata qė deshi,
  Djem baroti, djem arbreshi,
  Me besė burri armatosur,
  Trimėri qė s’ka tė sosur,
  E kush ishte ai plakė?
  E kush ishte ajo flakė?
  Si njė yll qė ėshtė kėputur
  Nė njė arqe brenda futur,
  Na harriti.... Kuje sotė
  Nuk na erdhi si e deshėm,
  Po nė dhe se fusėm dotė
  Pra nė zźmra do t’a ngjeshim.
  Dhe aty do rroj sa malet
  Shpirti tija nuk do falet
  Nuk do falet po si Dielli,
  Ku bashkohen det e qielli,
  Atje shuhet ashtu duhet,
  Qarko botės zė e muhet;
  Mirpo dielli dhe atėherė,
  Shkrep dhe shtie mbi tė tjerė;
  Dielli mbet gjithnjė Diell,
  Kurdoherė me kokė nė qiellė,
  Edhe Plaku kėtė ditė,
  Si njeri mbaroi jetė
  Mir po Plaku i vėrtetė
  Ish Profit dhe mbet Profit;
  Dhe qėndron ashtu si ishė;
  Do mbaj emrin si e kishė;
  Emr’i tija i vėrtetė;
  Esht Nėntor njėzet’ e tetė.


  ________________________________
  Erdha ne kete Bote duke qare dhe shpresoj te largohem duke qeshur...!!!
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Vargje nga Ali Asllani Empty Re: Vargje nga Ali Asllani

  Mesazh nga Tigri prej Thu 05 Feb 2009, 02:41


  Vajza shqiptare  I
  Kush tė ka dėrguar, hėna apo djelli?
  Pa mė thuaj, tė lutem, sa pate ka qjelli?
  Nėpėr ato pate, madhėri e artė,
  Ka tė tilla shtate, si tė zotris’ sate?

  Nė je ndonjė ėngjėll, udhėn ke lajthitur,
  Apo sjell melhemin zemrės sė goditur?
  Nė je ndonjė valė, kush ėsht’ ai mall,
  Qė tė ndez e derdhe e utrin’ mbi zall?

  Nė je ndonjė ēupė, do tė mbaj mbi sup,
  Do tė ngjesh nė zemėr, do tė pi me kup’!
  Nė je ndonjė lule, e ku do keē mbirė,
  Si mundet e bėnet lulja kaq e mirė?

  Nė se je sorkadhe, lumthi kush ka ēapa,
  Lum ai q’i vete zotris’ sate prapa!
  Kush tė paska rritur, kush tė ka selitur?
  Trupi i yt i bukur si flori i situr!

  Nė je ndonjė xhinde, xhinde e arratisur,
  Cilin ke vithisur, kujt i je kolisur?
  Ku ėshtė ai pyll, ku ėshtė ai mur
  ku ti vete fute dhe qėllon me gur?

  II
  Kush tė ka dėrguar, Hėna apo Djelli?
  Pa mė thuaj, tė lutem, sa yje ka qjelli?
  Ka tė tilla pyje nėpėr ata yje?
  Ka tė tilla xhinde nėpėr ata pyje?

  Qofshi tė ėrgjėnda, ka tė tilla xhinde?
  Rrofsh e qofsh, sa malet, zotrote ku linde?
  Desha qė ta dija ku ėshtė ylli yt,
  Desha qė ta dija ku ėsht’ pylli yt!

  Nė je ndonjė dritėz, dritėz perėndie,
  Lum kush tė ka afėr, kurse nata bie;
  Nė je ndonjė hije, hije hyjėnore,
  Kthema zemrėn time, zemrėn qė ma more!

  Nė je ndonjė erė, njė veri nė ver’,
  Nga se po tė digjet trupi ylyver?
  Nė je ndonjė ėndėrr, shum’ tė lutem shum’,
  Nė tė dasht’ qejfi tė tė shoh nė gjum’!

  Nė je xhevahire, nga se ku je dukur?
  Nga se xhevahiri rri nė kuti futur?
  Nė je ndonjė flutur, kush tė ka qėndisur?
  Kush ėshtė ajo dorė, qė tė ka stolisur?

  Pa le ta dėgjojmė njė herė e dy herė,
  fol, moj dallėndyshe, qė kėndon mbi derė!
  Fol moj dallėndyshe, se sa mė vjen mirė,
  Mos je ndonjė vajzė nga njė vend i lirė?


  - Un’ jam njė arbreshe, rroj kėtu nė rrėza,
  Njė gjak e njė gjuhė kemi me thėllza;
  Pullumb e sorkadhe jemi farė e fis,
  Kemi dhe shqiponjėn gjyshen e shtėpisė!

  Ēdo tė mira kemi, djelli si ar
  Derdhet pėrmbi neve nga ēdo vėnd mė par’,
  Lul’ e vėndit tėnė katėr stinat ēel
  Edhe erė e bukur na deh e na vel!

  A e more vesh kush mė ka qėndisur?
  Ėshtė dritė e djellit qė mė ka stolisur,
  Ėshtė drtiė e djellit, ėshtė dritė e hėnės,
  Mė shum’ nga tė gjithė ėshtė sisė e nėnės!


  ________________________________
  Erdha ne kete Bote duke qare dhe shpresoj te largohem duke qeshur...!!!
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Vargje nga Ali Asllani Empty Re: Vargje nga Ali Asllani

  Mesazh nga Tigri prej Thu 05 Feb 2009, 02:42


  HANKO HALLA (Fragment)


  Nuse e kėsaj kohe tjetėr zanat s'paska
  A do marrė kalemin qe te beje laraska
  A do zere te shkruaj ose do degjoje
  Njė kuti te vogėl qe na flet me goje.
  Njė kuti te vogėl qe mos qoftė te jetė
  Ėshtė njė freng i marrė, cirret bertet!
  Me njė biz' ne dorė bėn sikur punon
  Kemben permbi kėmbė nusja e degjon
  Dhe ēudi moj motėr si e qysh duron!
  Duket nga njė herė zėri e lendon
  Frengu rri i qete ose do bertase
  Nusja e humbet dhe i vete pas
  Frengu e ngre zėrin edhe sekellin
  Nusja e le perin edhe vershellin
  Ai flet me vete flet e flet percart
  Nusja s'ėshtė ne vehte benet me e zjarte!

  Halla do njė nuse, nuse goja plot
  Si njė zall te bardhe si njė zall te fortė
  Me shami ne krye anė e mbane qendisur
  Dhe me floke te gjatė prapa arratisur
  Dhe me floke te gjata deri mu ne mes
  Mu si nate janari sa te thelle te zes
  Me shami te holle ballė e faqe hedhur
  sa t'i duket syri ne qepalla kredhur
  Me flori ne gushe hapur mu si prush
  Si tju them moj motra... pjergulla me rrush.

  Rralle e tek tė duket, rrallė e tek tė flasė
  Njė thelleze e bukur mbyllur ne kafaz
  Mbyllur ne kafaz njė thelleze e bukur
  Mu ne mes te reve hena ne te dukur
  Mu ne mes te reve si hėnė e si yll
  Ose si njė xhinde fshehur ne njė pyll.
  halla do njė nuse si edhe i biri
  Rrenjet prej argjendi degat prej floriri
  Me te folur halla, nusja te hape sytė
  "Lepe" fjale e pare, "Peqe" fjale e dytė
  edhe asgjė tjetėr, vetėm lepe e peqe
  Pasi zemra halles qenka si njė qelqe
  Po u thye, vajti, e s'ka me ngjite, qepe
  Zogu i plagosur di te kap me sqepe!


  ________________________________
  Erdha ne kete Bote duke qare dhe shpresoj te largohem duke qeshur...!!!
  Desperado
  Desperado
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 345
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Ne zemren e njeres...
  Profesioni : Enderrimtar
  Pikėt : 221
  Vlersuar : 7
  Data e Regjistrimit : 10/03/2008
  Humor : Jeta eshte nje rruge me pengesa, nga Materniteti e deri ne varreza.

  Vargje nga Ali Asllani Empty Re: Vargje nga Ali Asllani

  Mesazh nga Desperado prej Mon 06 Apr 2009, 03:16

  Tigri shkruajti:Po ju sjell ketu disa nga vergjet ne poezi te poetit Ali Asllani.
  Do te kisha deshire qe nese keni ndonje poezi te ketij poeti ta sillnit ketu dhe te pasuroni me shume kete teme, kushtuar Ali Asllanit.

  Gjithe te mirat.

  Pershendetje Tigri dhe urime per temen.

  Duke qene se gjendem ne kete teme, do te kisha edhe une deshire qe te postoja disa nga poezite e ketij poeti, qe e kam adhuaruar gjithmone per vargjet qe ka shkruar...


  ________________________________
  Gjithēka qė ndodh e ka njė arsye...
  Desperado
  Desperado
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 345
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Ne zemren e njeres...
  Profesioni : Enderrimtar
  Pikėt : 221
  Vlersuar : 7
  Data e Regjistrimit : 10/03/2008
  Humor : Jeta eshte nje rruge me pengesa, nga Materniteti e deri ne varreza.

  Vargje nga Ali Asllani Empty Re: Vargje nga Ali Asllani

  Mesazh nga Desperado prej Mon 06 Apr 2009, 03:16


  Hakėrrim

  Qė nga Korēa gjer te Shkodra mbretėron njė errėsirė,
  nėpėr fusha, nėpėr kodra, vėrshėllen njė egėrsirė!
  Pra, o burra, hani, pini, hani, pini or’ e ēas,
  Pėr ēakallin, nat’ e errėt, ėshtė ras’ e deli ras’!

  Hani, pini dhe rrėmbeni, mbushni xhepe, mbushni arka,
  tė pabrek’ ju gjeti dreka, milionier’ ju gjeti darka!
  Hani, pini e rrėmbeni, mbushni arka, mbushni xhepe,
  gjersa populli bujar t’ju pėrgjigjet: peqe, lepe!

  Ai rron pėr zotrinė tuaj, pun’ e tija, djers’ e ballit,
  ėsht’ kafshit pėr gojėn tuaj. Rroftė goja e ēakallit!
  Shyqyr zotit, s’ka mė mirė, lumturi dhe bukuri,
  dhe kur vjen e ju qan hallin, varni buz’ edhe turi!

  Hani, pini dhe rrėmbeni, ėshtė koha e ēakenjvet;
  hani, pini e rrembeni, ėsht’ bot e maskarenjve;
  Hani, pini, vidhni, mblidhni gjith’ aksione, monopole,
  ekselenca dhe shkelqesa, tuti quanti come vuole!

  Nėnshkrim i zotris suaj nėpėr banka vlen milion,
  ju shkėlqen nė kraharuar decorata "Grand Cordon"!
  Dhe kėrkoni me ballhapur (!) komb i varfėr t’ju thėrres’
  gjith me emrin tingėllonjės: Ekselenca e Shkelqes’
  dhe tė quheni pėrhera luftėtar’ e patriot’,
  nė ka zot dhe do duroj’, poshtėėė ky zot, ky palo zot!

  Grand Cordon i zotris’sate, qė nė gji tė kan’ vendosur,
  ėsht’ pėshtyma e gjakosur e atdheut tė vremosur;
  dhe kolltuku ku ke hipur, duke hequr nderin zvarr’,
  ėsht’ trikėmbshi qė pėrdita varet kombi nė litar!
  Dhe zotrote kullurdise, diē, u bėre e pandeh,
  kundėr burrit tė vėrtetė zė e vjell e zė e leh!

  E na tunde, na lėkunde, nėpėr salla shkon e shkunde,
  mbasi dora e armikut ty me shok’ tė heq pėr hunde.
  Rroftė miku yt i huaj, qė pėr dita los e qesh,
  tė gradoi katėr shkallė, pse i the dy fjal’ nė vesh!

  Koha dridhet e pėrdridhet, do vij’ dita qė do zgjidhet
  dhe nga trasta pem’ e kalbur doemos jasht’ do hidhet!
  Koha dridhet e pėrdridhet, prej gradimit katėr shkallė
  nuk do mbetet gjė nė dorė veē se vul’ e zezė nė ballė!

  Mirpo ju qė s’keni patur as nevoj’ as gjė tė keqe,
  mė pėrpara nga tė gjithė, ju i thatė armikut: "Peqe!"
  Qė tė zinit njė kolltuk, aq u ulėt u pėrkulėt,
  sa nė pragun e armikut vajtėt si kopil u ngulėt!
  As ju hahet, as ju pihet, vetėm titilli ju kihet…
  Teksa fshat’ i varfer digjet… kryekurva nis e krihet!

  Sidomos ju dredharakė, ju me zemra aq tė nxira,
  ju dinakė, ju shushunja, ju gjahtar’ nė errėsira!
  Ē’na pa syri, ē’na pa syri!... Hunda juaj ku nuk hyri:
  te i miri, te i ligu, te spiuni mė i ndyri!

  Dallavera nėpėr zyra, dallavera nė pazar,
  dallavera me tė huaj, dallavera me shqiptar’
  Vetėm, vetėm dallavera, dhe nė dėm tė kėtij vėndi
  qė ju rriti, qė ju ngriti, qė ju ngopi, qė ju dėndi!

  Nėse kombi vete mbarė, nesėr ju veproni ndryshe,
  dylli bėnet si tė duash, kukuvajk’ dhe dallandyshe…
  kukuvajka gjith, me lajka, nesėr silleni bujar,
  nėnė dorė e nėnė maska, shkoni jepni njė kapar!

  Dhe kujtoni tash e tutje me tė tilla dallavera
  kukuvajka do pėrtypi zog e zoga si pėrhera…
  Ja, ja grushti do tė bjeri pėrmbi krye tė zuzarve,
  koha ėshtė e maskarenjve, po Atdheu i shqipėtarve!

  Edhe ju tė robėruar, rob nė dor’ tė metelikut,
  fshini sofrat e kujtdoj’, puthni kėmbėn e armikut!
  Qė ta kesh armikun mik e pandehni mėnēuri,
  mjafton bėrja pasanik, pasanik dhe "bėj" i ri,
  dhe u bėtė pasanik, me pallate, me vetura,
  kurse burrat mė fisnikė, japin shpirtin nė tortura!

  Vėndi qėnka sofr’ e qorrit, vlen pėr goj’ e pėr lėfytė,
  bėni sikur veni vetull’, shoku shokut krreni sytė…
  Dhe pėr njė kėrkoni pesė, po mė mir’ njėzet e pesė.
  Le tė rrojė batakēiu dhe i miri le tė vdesė!

  Po njė dit’ qė nis e vrėret do mbaroj’ me bubullimė,
  ky i sotmi zėr’ i errėt, benet vetėtimė
  dhe i bije rrufeja pasuris’ dhe, kėsi lloj,
  nuk ju mbetet gjė nė dorė, vetėm njė kafshit’ pėr goj’!

  A e dini qė fitimi brėnda katėr vjet mizor’
  nuk ėsht’ yti, nuk ėsht’ imi, ėshtė i kombit arbror,
  ėsht’ i syrit nė lot mekuar, ėsht’ i vėndit djegur, pjekur,
  Ju do thoni si tė doni… po e drejta dermon hekur!


  ________________________________
  Gjithēka qė ndodh e ka njė arsye...
  Desperado
  Desperado
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 345
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Ne zemren e njeres...
  Profesioni : Enderrimtar
  Pikėt : 221
  Vlersuar : 7
  Data e Regjistrimit : 10/03/2008
  Humor : Jeta eshte nje rruge me pengesa, nga Materniteti e deri ne varreza.

  Vargje nga Ali Asllani Empty Re: Vargje nga Ali Asllani

  Mesazh nga Desperado prej Mon 06 Apr 2009, 03:17


  Vetėm jeta s’mund te matet


  Dhe ajo qe m’u duk mua e perhershme shkoj e vate
  Vate jeta ime vate, me la vetėm njė kujtim
  S’di, i ziu, c’ėshtė kujtimi: Vetėm shkrep si vetetime
  e me ndrit e me tregon gjurmezat e zoteris’ sate

  Thone lindi me kemishe, pėr atė qe paske fate’
  meqė unė te dua ty, paskam lindur me kemishe
  s’di, i mjeri c’ėshtė kemisha, vetėm ish ashtu si ish
  midis mishit dhe kemishes futej dor’ e zoteris’ sate

  Thone paska paraise, gjith’ lulishte e pallate
  tufa, tufa me hyjrira, vargje vargje me humrira
  s’di, i ziu, c’ėshtė hyrija, por hyrirat me te mira
  s’mund te ken’, t’u befsha unė, atė zjarr te zemrės sate

  Paska vende gji-ergjend e pallate me shtatė kate
  ku ka defe, ku ka qefe, ku ka ēupa mė kaēupa
  s’di, dhe s’di, se c’ėshtė kaēupi, me pėlqen me tepėr kupa
  kur ma mbush e kur ma jep, ajo dorė pa mekate

  Dy te tretat e njė kohe, te njė shekulli qe vate
  vate jeta ime vate, me ‘te bashke van’ dhe fatet
  s’di, i ziu, se ku vane, vetėm jeta s’mund te matet
  veē me ditet qe kalova, ne prani te zoteris’ sate  Do t'i shtrydh tė dy sytė


  Un' jam un', saksi e vjetėr!
  Lule gjirit qė stolisa shkoi stolisi njė gji tjetėr
  Un' e nisa e stolisa me ē'i jep e s'i jep sisa
  dhe me kėngė ylyveri buz' e gushė ja qėndisa

  Nėpėr vapėz i dhash' hijem nėpėr hije er' e shije
  i dhash' shije poezie, gjith' fuqit' e njė magjie
  gjith ato, qė fllad i ėmbėl nėpėr lule mbar e bije
  ar' e diellit me tallaze, ar' e hėnės fije-fije
  dashuria me dollira dhe me thelp lajthije pije...

  Po u bė ajo qė s'bėnej, si, pra, zemra do duroj',
  syri lotin ta qėndis, loti syrin ta harroj?
  Si, pra, zėmra do durojė un'saksia tash tė vuaj
  edhe kėngė e gjirit tim tė kėndoj' nė gji tė huaj?

  Un' e nisa i stolisa me ē'i jep e s'i jep sisa,
  dhe me kėngė ylyveri buz' e gushė ja qėndisa
  buz' e gushė ja qėndisa, e ormisa mu nė zėmėr
  plasi hėna ziliqare qė shikonte me sy vėngėr!

  Mė sė fundi i dhash' lotin, kryepajėn time pajė
  i dhash' lotėt qė pikonin ku i shkelte kėmbė e saj'
  i dhash' vjershėn time valė, dy herė valė tri her' zjarr
  qė buēet nė maj tė penės edhe bėnet kėng e marr'
  kėng' e marr' e mallit tim, qė tani e paskėtaj
  do t'i shtrydh tė dy sytė nėpėr gjurma tė asaj!


  ________________________________
  Gjithēka qė ndodh e ka njė arsye...
  Desperado
  Desperado
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 345
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Ne zemren e njeres...
  Profesioni : Enderrimtar
  Pikėt : 221
  Vlersuar : 7
  Data e Regjistrimit : 10/03/2008
  Humor : Jeta eshte nje rruge me pengesa, nga Materniteti e deri ne varreza.

  Vargje nga Ali Asllani Empty Re: Vargje nga Ali Asllani

  Mesazh nga Desperado prej Mon 06 Apr 2009, 03:17


  Zonja Lu


  Njė ditė dola pėr shetitje,
  Afer udhes ne varreza
  Pashe njė zonjė me shumė habitje
  Veshur krejt me rrob' te bardhe
  Duke i bėrė veri njė varri,
  Qe ti besh veri njė varri
  Ėshtė pune e njė te marri.
  Iu afrova.. njė flori
  Mrekulli njė bukuri...
  Dore e saja vente vinte
  Ben veri e bėn veri!

  E un' tepėr i cuditur
  I them zonjes te me fale
  Dhe si gjysėm ngushellimi
  Peshperita dy- tre fjale
  Dhe iu luta te mė thoshte
  I kujt ėshtė ky varr i ri
  Varr i fresket e i njome
  E pėrse i bėn veri?
  Zonja kuqet e sterkuqet
  Ben te thotė e nuk me thotė
  Nuk me thotė asnjė pėrgjigje
  Lutja ime vajti kot.

  Rrobe e bardhe qe kish veshur
  Me tregoi se mbante zi
  Sado heshti buzė e kuqe
  Foli syri saj i zi!
  Lem te lutem.. dhe vazhdoi
  Pėrsėri e pėrsėri...
  Dore e saj s'kish te lodhur
  Ben veri e bėn veri...

  Nuk me ikej nga meraku
  Po kur shoh se aty afėr
  Po ma bėn me dorė njė grua
  Ajo ish njė plake e varfer
  E me thotė eja e di unė
  Tė rrefej se c'janė ata,
  Atė varr e atė grua
  Ne me jep disa para!

  Edhe unė more zoteri
  Me kėto parate e tua
  Shkoj e blej njė nuske nga prifti
  Tė me zgjatet jeta mua,
  Pse ne vendin ton' te dashur
  Me fuqirin e florinjve
  Edhe jeta blihet shitet
  Rrofte magji e prifterinjve!

  Tash ajo qe pyesni ju
  Ėshtė zonjė e njė poeti
  Edhe quhet zonja Lu.
  Varri ėshtė i te shoqit
  Ish poet i madh i vendit
  Qe peshohej kėngė e tija
  Me derheme te argjendit!
  Burre e grua mish e thua
  ēift i ėmbėl, ēift me shije
  ēift o ēift qe s'ka te dytė
  si dy kokerra qershije.

  Njė ditė burri u semur
  Dy plevite ne njė vend
  Njė semundje shumė e rėndė
  Zonja Lu u prish nga mend
  Dhe i thotė burrit te saj
  Nėse mbyllen sytė e tu
  Unė veten do ta vras
  Dhe bėj be qe atė ēast
  Me ke pranė e me ke pas
  Ti ma bėrė shtratin tim
  Kryefron te dashurisė
  Dhe unė varrin tėnd do ta bėj
  Shtratin tim te nuserise.

  Jo, te lutem-i thotė burri
  Shumė te lutem mos e bėj
  Mirė athere, unė do mbetem
  Gjithė jetėn njė e ve
  Jo, te lutem, Luja ime
  Mos e bėj dhe kėtė be
  Si pra unė te duroj
  Ne me zente kjo rrebe?
  Pra te paktėn do tė mbyllem
  Dhe do rreshkem disa vjet
  Jo, te lutem Luja ime,
  Ėshtė e shkurter jetė e shkrete.
  Vetėm prit e ki durim
  Sa te thahet varri im.

  Tash poeti ra e fjeti
  Ra e fjet' pėr mote jetė
  Gjeme e madhe qe e gjeti
  Zonja Lu thėrret bertet
  Me oi e me oi
  Pėr atė qe benej fli
  Njė minute e dy vili!
  Ē'me gjet mua,ēme gjet mua
  Ulurin e zeza grua
  U plagos, u shkaterrua
  U Plagos e u gjakos
  Me bicakun e fildishte
  Fije fije bėri floket
  Cope cope i bėri mishte.

  Pas dy ditėve vjen njė djalė
  Njė djalosh njė bukurosh
  E i thotė zonjes Lu
  Ti shėndoshė e unė shėndoshė
  Ti e unė njė ēift i ėmbėl
  Ēift i bukur,ēift me shije
  Ēift, o ēift qe s'ka te dytė
  Si dy kokerra qershije.

  Mirpo zonja ėshtė besnike
  Ka dhėnė fjalėn ka bėrė be
  Sa te thahet varri burrit
  Doemos do rrije e ve
  Meqė varri ėshtė ifresket
  Ėshtė i njome e ėshtė i ri
  Qe te thahet shpejt e shpejt
  Zonja Lu i bėn veri!


  ________________________________
  Gjithēka qė ndodh e ka njė arsye...
  Desperado
  Desperado
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 345
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Ne zemren e njeres...
  Profesioni : Enderrimtar
  Pikėt : 221
  Vlersuar : 7
  Data e Regjistrimit : 10/03/2008
  Humor : Jeta eshte nje rruge me pengesa, nga Materniteti e deri ne varreza.

  Vargje nga Ali Asllani Empty Re: Vargje nga Ali Asllani

  Mesazh nga Desperado prej Mon 06 Apr 2009, 03:18


  Vlora, Vlora!


  Jam vlonjat e jam vlonjat,
  e kam shkabėn mėm' e atė,
  shkaba trime dykrenore
  fron' e saj e ka nė Vlorė!

  Vlora, Vlora, Vlora, Vlora,
  rroki armėt, bėja forra!

  Vlora trime shqipėtare
  si rob jetėn s'e do fare,
  a do mbetet Shqipėri,
  a do bėhet tym e hi!

  Vlora, Vlora, Vlora, Vlora,
  rroki armėt, bėja forra!

  Jam vlonjat e jam burrė,
  s'duron burri zgjedhė kurrė,
  jam vlonjat e si vlonjat
  di bėj luftė me tė shtat'!

  Vlora, Vlora, Vlora, Vlora,
  Bjeri, moj, t'u lumtė dora!

  Jam vlonjat dhe trim me besė,
  rreth flamurit di tė vdesė,
  a me hirėė a me pahirė
  doemos do rroj i lirė!


  ________________________________
  Gjithēka qė ndodh e ka njė arsye...
  Desperado
  Desperado
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 345
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Ne zemren e njeres...
  Profesioni : Enderrimtar
  Pikėt : 221
  Vlersuar : 7
  Data e Regjistrimit : 10/03/2008
  Humor : Jeta eshte nje rruge me pengesa, nga Materniteti e deri ne varreza.

  Vargje nga Ali Asllani Empty Re: Vargje nga Ali Asllani

  Mesazh nga Desperado prej Mon 06 Apr 2009, 03:18


  Ē'do tė thotė patriot?


  Ē'do tė thotė patriot
  sot pėr sot nė Shqipėri?
  Njė tuf' ah e njė tuf lotė,
  njė njeri i pa njeri!

  Jo, jo! Burri i bėn ball'
  do buēit si val' mbi zall,

  Sa mė zi edhe mė zi
  sido qoftė pun' e tij,
  copė-cop' i bėnet buza
  po aspak s'i falet shpuza.

  Sikurse njė gur stėrrall,
  nė gji zjarrin e ka ngjall,
  qoft nė lum' e qoft' nė det
  zjarr' i tija nuk humbet!


  ________________________________
  Gjithēka qė ndodh e ka njė arsye...
  Desperado
  Desperado
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 345
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Ne zemren e njeres...
  Profesioni : Enderrimtar
  Pikėt : 221
  Vlersuar : 7
  Data e Regjistrimit : 10/03/2008
  Humor : Jeta eshte nje rruge me pengesa, nga Materniteti e deri ne varreza.

  Vargje nga Ali Asllani Empty Re: Vargje nga Ali Asllani

  Mesazh nga Desperado prej Mon 06 Apr 2009, 03:18


  Njė vėshtrim i arratisur


  Njė vėshtrim i arratisur
  Nga qepallat e qendisur
  Ku ėshtė shpirti im skalisur,
  Nga dy syt' e zez te tu
  Vjen me thotė ashtu-kėshtu!

  Me thot' jo edhe me ndez
  Me thot' po edhe me vdes
  Nata zgjatet edhe zgjatet
  Ah kjo nat' me or' nuk matet!
  E un' mbetem duke lutur
  Lutem yjeve te keputur.

  Dhe un' lus e kerkoj ty,
  Atė vetull, atė sy!
  Se ne syrin tėnd te zi
  N'atė sy te zi, mazi
  Shenj' e buzes sime duket
  Si njė prush ne re kur muget!


  ________________________________
  Gjithēka qė ndodh e ka njė arsye...
  Desperado
  Desperado
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 345
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Ne zemren e njeres...
  Profesioni : Enderrimtar
  Pikėt : 221
  Vlersuar : 7
  Data e Regjistrimit : 10/03/2008
  Humor : Jeta eshte nje rruge me pengesa, nga Materniteti e deri ne varreza.

  Vargje nga Ali Asllani Empty Re: Vargje nga Ali Asllani

  Mesazh nga Desperado prej Mon 06 Apr 2009, 03:19


  7 PRILL 1939


  Shtatė prill...
  Kopilove o kopil
  E u lute u kėpute
  Njėqind pash nė dhe u fute!

  Natyrisht njė tradhėtor
  Spor e fisit arbėror
  E pret hasmin me daulle
  Kur gjen ditėn ta bėn pulle!

  Na e gjeti dhe na ra
  Vret Shqiponjėn qė s'u vra
  Nuk u vra dhe nuk do vritet
  Posht perpjet me vrull vėrtitet!

  Ja dhe hymni qė na thurri
  Hymn'i zi i njė qivuri:
  "Eja, eja alala
  Tė na rrojė Duēeja
  Duēeja guguēeja
  Le tė rroj’ edhe flamuri
  Sa pėr sy e pėr bela!"

  I pabesi ta dij’, pra
  Ndėr kasolle me njė tra
  Qė nga Shkodra gjer nė Dropull
  Rron ai qė i thon’ popull!

  Ajo dor’ qė rreh dybekun
  Di ta mbush edhe dyfekun
  Nė se ditėn ēan ugar
  Edhe natėn thurr litar
  Thurr litar e kalit grushtin
  Dhe e var nga kėmbėt pushtin!


  ________________________________
  Gjithēka qė ndodh e ka njė arsye...
  Desperado
  Desperado
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 345
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Ne zemren e njeres...
  Profesioni : Enderrimtar
  Pikėt : 221
  Vlersuar : 7
  Data e Regjistrimit : 10/03/2008
  Humor : Jeta eshte nje rruge me pengesa, nga Materniteti e deri ne varreza.

  Vargje nga Ali Asllani Empty Re: Vargje nga Ali Asllani

  Mesazh nga Desperado prej Mon 06 Apr 2009, 03:19


  Dėshpėrim dhe shpresė


  Edhe sot e kėtė orė,
  edhe sot ajo stuhi,
  ajo flamė-madhe dorė
  do na bėjė tym e hi!
  Komb i varfėr, komb i gjorė
  si njė zok i pafole,
  njė pėllumb i bardhė borė,
  ngeli keq nė njė rrėke!
  Qė nga korēa gjer te Shkodra
  fat'i vendit errėsirė,
  nėpėr fusha, nėpėr kodra
  fryn e ēfryn njė errėsirė.
  Komb i varfėr, komb i mjerė,
  i pamėm'e pa atė,
  shpresa jotė kėtė herė
  si njė fletė nė deg'tė thatė.
  Komb i varfėr, kombi i mjerė,
  derėzi e punėzi,
  edhe sot si kurdoherė,
  njė njeri i panjeri!

  Jo, se, ja edhe hėna mbrėmė,
  dukej kredhur nė njė rrobė,
  edhe nxinte si njė mėmė
  qė ka mbetur qyqe korbė!
  Mirpo sonte bukuri,
  buzė e saja burim gazi,
  edhe nga gjiri i saj zbrazi
  vargje, vargje, drit flori!
  Nuk e di se gjysh e si,
  nuk e di se qysh nga se,
  po nashti njė shpresė e re,
  shtin e shkrep nė sytė e mi.
  Do na zhduket errėsira,
  do tė zhduket ajo dorė
  nesėr vjen me shumė tė mira
  shkaba jonė dykrenare.
  Nėn hijen e asaj
  pranvera asht pėrhera,
  qė nga fundi gjer nė maj
  rreth e rrotull ylyvera.
  An'embanė bukuri,
  komb i lirė, tokė e lir
  shqipėtar e Shqipėri
  sa tė lumtur, sa tė mirė!


  ________________________________
  Gjithēka qė ndodh e ka njė arsye...
  Desperado
  Desperado
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 345
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Ne zemren e njeres...
  Profesioni : Enderrimtar
  Pikėt : 221
  Vlersuar : 7
  Data e Regjistrimit : 10/03/2008
  Humor : Jeta eshte nje rruge me pengesa, nga Materniteti e deri ne varreza.

  Vargje nga Ali Asllani Empty Re: Vargje nga Ali Asllani

  Mesazh nga Desperado prej Mon 06 Apr 2009, 03:19


  KOKA BEN E KOKA VUAN,


  Njeher' varet trikollari, heren tjetėr kryq i thyer...
  Paska rar' hallva prej qielli e ja nis njė dallaver,
  Mbushen xhepat me flori
  E qinosen ujk e dele pėr te ber' njė stan tė ri!

  Shitet vendi pėr para, me para e pėr para
  Benet burri telendi, dy para njė maskara,
  Para hasmit lepe peqe
  Para zerit te atdheut hund e tyre shtatė sqepe!

  Duke blere e shitur ere, dikush benet milioner,
  Kurse shoku pinte uthull lum zotria pinte vere,
  Milioneri yn' i ri
  Para shokut te dikurshem vari buz' edhe turi!

  E perhera me dy faqe, qe te haj'e qe te bluaj,
  Ne njė kohe mbi dy frona, ne njė ēast mbi dy kuaj,
  Me dy faqe, me dy nofulla, ne njė xhep e dy flamure
  E hedh kemben me daulle edhe turk edhe kaur!

  Na te urt' e te mendafshte s'qeme te zot te benim ze
  Ku fillon me thash e theme hij' e vetes te perze;
  Neve ndryshe, puna ndryshe, defi ndryshe, kėnga ndryshe
  E ē'kėrkon ne gji te gjembit te kendoj' njė dallandyshe?

  Mirpo vendi paskish zemėr, paskish sy e paskish vesh,
  Shikon lark e degjon thelle, di te vesh, edhe te zhvesh
  Tani eja e t'ja themi asaj kėngė qe ja thonė:
  Koka bėn e koka vuan, ē'ke moj zemėr qe renkon?!


  ________________________________
  Gjithēka qė ndodh e ka njė arsye...
  Desperado
  Desperado
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 345
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Ne zemren e njeres...
  Profesioni : Enderrimtar
  Pikėt : 221
  Vlersuar : 7
  Data e Regjistrimit : 10/03/2008
  Humor : Jeta eshte nje rruge me pengesa, nga Materniteti e deri ne varreza.

  Vargje nga Ali Asllani Empty Re: Vargje nga Ali Asllani

  Mesazh nga Desperado prej Mon 06 Apr 2009, 03:20

  ISMAIL QEMALI
  (Vjershė e pa botuar,
  shkruarė e kėnduar
  ditėn qė erdhi Ismail
  Qemali nė Vlorė i vdekur)
  Mbyllur det’ edhe stere
  Kush do pyes? ... edhe pėrse?
  E kush pyet pėr Shqipėrinė,
  Rreth me male njė shketinė
  E pa zė dhe e pa zotė
  Vetėm vlente pėr njė botė
  Qė tė bėnej ndonjė ditė,
  Njė thėrime njė kafshitė
  Pėr atė e pėr kėtė,
  Vleft’e saja hė pėr hė,
  Dele dajos........
  Kur nji ditė,
  Vjen e ēfaqet njė Profitė;
  Ish njI plak i bardhė borė,
  Nji bajrak me zok nė dorė;
  Ēan tokė e ēan detė
  Si i ēan rrufeja retė;
  Edhe zbriti mu atje
  Ku i than nga se pėr se
  Po atje nė atė vėndė,
  Dy tė prishurit na mėndė,
  Jo qė nuk i than "miserdhe"
  Po i than dhe "shko nga erdhe!"
  Plaku gjorė e plaku mjerė,
  Ku do vejė e ku do bjerė,
  Nėpėr erė e nėpėr shira
  Nėpėr gropa me shėllira?
  Iku ditė e iku natė
  I mungon dhe buk’ e thatė;
  Edhe buka i mungonte,
  Vėtan zźmra i valonte.
  Si ish baltė, kėmba kridhej,
  Si ish plakė, trupi dridhej,
  Andej ruhej nga armiku,
  Kėtej ruhej nga i ligu.
  Mirpo plaku bėri krahė;
  Kaloj male, kaloj brigje,
  Kaloj pellgje tė pa vahė,
  Kaloj pyje tė pa shtigje
  Syr’ i tija njė yll shihte
  Dita yllin po e fshihte.
  Plaku iku, iku, iku
  Pas ca dite njė mėngjes,
  Kur dėgjon njė zė kikiku,
  Njė qytet i gjithė u ndes.
  Ish njė vend, njė vend i lirė
  Qė nė gjuhėn mė tė mirė
  Qė nė gjuhėn e Asllanit,
  I thon vėndi i jataganit;
  I thon Vlon’ e i thon Vlorė
  Ku Shqiponja dy krenorė,
  Gjeti gjithė ata qė deshi,
  Djem baroti, djem arbreshi,
  Me besė burri armatosur,
  Trimėri qė s’ka tė sosur,
  E kush ishte ai plakė?
  E kush ishte ajo flakė?
  Si njė yll qė ėshtė kėputur
  Nė njė arqe brenda futur,
  Na harriti.... Kuje sotė
  Nuk na erdhi si e deshėm,
  Po nė dhe se fusėm dotė
  Pra nė zźmra do t’a ngjeshim.
  Dhe aty do rroj sa malet
  Shpirti tija nuk do falet
  Nuk do falet po si Dielli,
  Ku bashkohen det e qielli,
  Atje shuhet ashtu duhet,
  Qarko botės zė e muhet;
  Mirpo dielli dhe atėherė,
  Shkrep dhe shtie mbi tė tjerė;
  Dielli mbet gjithnjė Diell,
  Kurdoherė me kokė nė qiellė,
  Edhe Plaku kėtė ditė,
  Si njeri mbaroi jetė
  Mir po Plaku i vėrtetė
  Ish Profit dhe mbet Profit;
  Dhe qėndron ashtu si ishė;
  Do mbaj emrin si e kishė;
  Emr’i tija i vėrtetė;
  Esht Nėntor njėzet’ e tetė.


  ________________________________
  Gjithēka qė ndodh e ka njė arsye...

  Sponsored content

  Vargje nga Ali Asllani Empty Re: Vargje nga Ali Asllani

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Sun 18 Aug 2019, 21:41